IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dati bani cersetorilor ?
Vizitator_mycka.
mesaj Feb 4 2009, 12:04 PM
Mesaj #91

Guests

iar cei mai multi sunt la gara de nord, si sunt tineri, studenti poate, imbracati bine care cer cate 5, 7 lei, uneori si doar 3, pentru ca nu le ajung banii sa isi ia bilet catre casa....si cer, si dai, si mai cer, si uite asa, stau cu zilele, saptamanile, lunile...si oamenii, fraieri dau...

ca sa nu mai zic de cei care urca in trenuri si cer pentru cine stie ce copil bolnav sau vreo asociatie, noarmal ca toate intruchipate, dar tot noi suntem de vina....o duc foarte bine pe seama noastra!!!!

nu dau si nu voi da, poate doar cand stiu eu exact cui dau, stiu situatia, si nicicum unui tanar care poate munci!dar refuza pentru ca pe strada ies mult mai multi bani!!!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_xyzt.
mesaj Feb 4 2009, 01:41 PM
Mesaj #92

Guests

Citeaza (irina @ Dec 19 2008, 12:36 PM) *
Cred ca mai exista si alte variante decit sa moara sau sa fure. Mai exista si sa munceasca daca sunt oameni in putere, mai exista si sa fie crescuti la caminul pentru copii si sa invete ca sa poata munci mai tirziu (ca tot am platit deja impozite pentru asta). Daca vrei sa muncesti gasesti ceva de facut, daca nu atunci gasesti scuze si fraieri sa te intretina.

nu doresc nimanui sa ajunga sa creasca la casa de copii. si inainte de a veni cu propuneri marete, iti recomand sa vizitezi o casa de copii(nu cele care sunt aratate la televizor) si sa stai de vorba cu acei copilasi si atunci mai discutam. si ajuta un copil din acel plasament....stii ce inseamna: trebuie sa-l iei acasa, sa-l despaduchezi , nici macar sa nu ridici vocea sau sa fii autoritar ca-l sperii si ore intregi nu mai vorbeste cu tine, sa-i explici de ce e necesar sa se spele, sa-I dai sa manance chestii normale de care el nu a auzit, sa stai si sa te faci ca nu te marcheaza plansul lui ca de ce mama lui l-a parasit.....si sa zici ca lasa, o sa creasca mare si pe el il iubeste cineva.......e, atunci sa ai dreptul sa emiti comentarii de genul.....sa fie crescut la caminul de copii!!! si ca voi fraierii il dati niste bani pe strada!!
e atat de usor de dat cu presupusul......

+Quote Post
Vizitator_Oana.
mesaj Feb 6 2009, 01:41 PM
Mesaj #93

Guests

Citeaza (florin @ Nov 23 2008, 02:27 PM) *
Ai dreptate. Daca se uita toata lumea atent in jur, in orice loc unde e un batranel, un handicapat sau un copil la cersit/spalat parbrize/etc, undeva in margine vor vedea 1-2 tigani care ii supravegheaza.

Mai tii minte ce scandal a fost la Unicef cu ceva timp in urma? Din cauza unei delapidari de ordinul milioanelor de dolari din conturile umplute de oameni cu suflet (ca tine), care au avut toate intentiile bune din lume. Pacat ca nobilul gest de a darui a devenit sursa de frauda pentru "baietzii descurcareti"!
Apropos, mai stie cineva daca au fost recuperati acei bani si returnati celor care chiar aveau nevoie de ei?
Ca sa raspund la intrebarea referitoare la cersetori: eu NU dau bani, pentru ca majoritatea cersetorilor au venituri mult mai mari decat ale celor care intretin acest flagel.
Daca nu le-ar mai da NIMENI NICIUN BAN, probabil ne-ar da in cap (multi dintre ei) ori s-ar duce la munca (foarte putini dintre ei). Este posibil sa ma insel, dar asta e parerea mea. Am asistat si eu la situatii asemanatoare celor povestite de voi si m-am lamutir de mult cat de amarati sunt cersetorii. Ma refer mai ales la tziganii care au impanzit toata Europa si din cauza carora nu mai putem noi (cei cinstiti si muncitori) sa scoatem capul in lume.

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Feb 6 2009, 01:58 PM
Mesaj #94

Guests

Citeaza (george @ Dec 19 2008, 11:52 AM) *
Nu le mai dati nimic, mai bine ii lasati sa moara sau sa fure. Sa se descurce cum pot. Mila e cel mai jalnic sentiment uman, e impotriva naturii si a selectiei naturale. Parca ar fi mai fi mai frumos fara toate gunoaiele umane la fiecare colt de strada.

Asta se numeste spalare pe creier si disparitia umanitatii din oameni!
Mila e de la Dumnezeu si ne deosebeste de animale!

+Quote Post
ogzana
mesaj Apr 2 2009, 07:57 AM
Mesaj #95

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 41
Inscris: 3-March 09
Utilizatorul numarul: 6 840

Citeaza (mycka @ Feb 4 2009, 12:04 PM) *
iar cei mai multi sunt la gara de nord, si sunt tineri, studenti poate, imbracati bine care cer cate 5, 7 lei, uneori si doar 3, pentru ca nu le ajung banii sa isi ia bilet catre casa....si cer, si dai, si mai cer, si uite asa, stau cu zilele, saptamanile, lunile...si oamenii, fraieri dau...

ca sa nu mai zic de cei care urca in trenuri si cer pentru cine stie ce copil bolnav sau vreo asociatie, noarmal ca toate intruchipate, dar tot noi suntem de vina....o duc foarte bine pe seama noastra!!!!

nu dau si nu voi da, poate doar cand stiu eu exact cui dau, stiu situatia, si nicicum unui tanar care poate munci!dar refuza pentru ca pe strada ies mult mai multi bani!!!

Mi s-a intamplat si mie ceva asemanator cu descrierea din primul paragraf al dumneavoastra. Trebuia sa ajung la o doamna profesoara pentru o consultatie(in domeniul spre care am o inclinatie naturala dar pe care nu l-am dezvoltat destul), am plecat de acasa cu tot ce imi era necesar, inclusiv bani, dar cand am ajuns in statia din care pleaca masini spre Teghirghiol am constatat ca o buna parte din bani imi lipsesc, ii pierdusem. Stiam doar ca trebuie sa ajung si ca nu ma pot intoarce acasa, asa ca mi-am facut curaj si am cersit.
Au fost cateva persoane care au raspuns gestului meu si am ajuns la destinatie smile.gif!

+Quote Post
Vizitator_dada.
mesaj Apr 2 2009, 12:54 PM
Mesaj #96

Guests

Citeaza (ogzana @ Apr 2 2009, 07:57 AM) *
Mi s-a intamplat si mie ceva asemanator cu descrierea din primul paragraf al dumneavoastra. Trebuia sa ajung la o doamna profesoara pentru o consultatie(in domeniul spre care am o inclinatie naturala dar pe care nu l-am dezvoltat destul), am plecat de acasa cu tot ce imi era necesar, inclusiv bani, dar cand am ajuns in statia din care pleaca masini spre Teghirghiol am constatat ca o buna parte din bani imi lipsesc, ii pierdusem. Stiam doar ca trebuie sa ajung si ca nu ma pot intoarce acasa, asa ca mi-am facut curaj si am cersit.
Au fost cateva persoane care au raspuns gestului meu si am ajuns la destinatie smile.gif!

Sunt putine cazurile de genul acesta si atunci se merita atentie...insa...eu de exemplu aveam obiceiul de a da bani, mancare si haine celor care ajungeau cu cersiul la usa mea...si asta pana intr-o zi in care am gasit hainele (care erau intr-o stare f buna doar ca mie nu imi mai veneau pt ca m-am mai ingrasat) aruncate pe strada iar mancarea aruncata pe casa scarii....

De atunci nu mai am asa mila de cei ce suna si cersesc sau care stau la colt de strada.....ii ajut pe cei mai nevoiasi pe care ii cunosc si care se bucura de fiecare banut sau bucata de mancare pe care le-o dau...fie ca e de pomana sau nu

+Quote Post
Vizitator_toto.
mesaj Apr 29 2009, 07:13 PM
Mesaj #97

Guests

De ce dati bani cersetorilor care va" invita" sa parcati ?

Cum coborati din masina achitati la ei nota fara sa comentati, parca ar fi dreptul lor firesc sa primeasca acesti bani. Acest lucru se intampla in fiecare seara in centrul Bucurestiului. Mi se pare prin asta ca suntem o natie care accepta ABSOLUT ORICE UMILINTA chiar si de la niste cersetori agresivi de la coltul strazii.

+Quote Post
Vizitator_Niciodata.
mesaj Apr 29 2009, 07:56 PM
Mesaj #98

Guests

Citeaza (gogu @ Sep 5 2008, 01:49 PM) *
Nu dau bani, niciodata! Mi-e scirba de toti tiganii care cersesc.

* N * I * C* I * O * D * A * T * A *

+Quote Post
Vizitator_Musafir- PERTINENT.
mesaj May 21 2009, 01:47 PM
Mesaj #99

Guests

OAMENI care au nevoie reala de ajutor:

http://www.anvr.ro/

+Quote Post
eusint
mesaj Jun 4 2009, 08:03 AM
Mesaj #100

Membru
**

Postari: 23
Inscris: 2-June 09
Utilizatorul numarul: 8 862

Personal nu dau bani decit in situatii de exceptie.
M-am pacalit de multe ori cu cite una din fiecare: nu am bani sa ajung acasa, sint amarit si n-am bani sa maninc si multe altele.
Dupa care, evident: nu avea suficienti bani sa ajunga acasa, dar buletin nu avea ca demonstreze. Nu avea bani sa manince nici azi, nici peste un an, si nu a gasit nici un loc de munca.
O tiganca devenise agresiva, plozii se inghesuiau in jurul meu cu intentii "onorabile" pina cind au constatat ca eu eram considerabil mai mare decit ei si mai hotarit.

Pentru mine handicapul fizic nu reprezinta un motiv de a nu munci. Vedeti in mall-ul din Vitan, asociatia persoanelor cu handicap are un stand unde vinde diferite obiecte confectionate de ei. Asa ii ajutati, sigur si legal.
Altfel: am nenumarate exemple de cersetori cu handicap incontestabil, dar care nici pe departe nu-i impiedica sa munceasca.

+Quote Post
Vizitator_Lisa.
mesaj Jun 4 2009, 08:58 AM
Mesaj #101

Guests

Citeaza (toto @ Apr 29 2009, 07:13 PM) *
De ce dati bani cersetorilor care va" invita" sa parcati ?

Cum coborati din masina achitati la ei nota fara sa comentati, parca ar fi dreptul lor firesc sa primeasca acesti bani. Acest lucru se intampla in fiecare seara in centrul Bucurestiului. Mi se pare prin asta ca suntem o natie care accepta ABSOLUT ORICE UMILINTA chiar si de la niste cersetori agresivi de la coltul strazii.

Cred ca de teama de a nu-si gasi masina zgariata, lovita etc.

Si eu sunt dornica sa schimb asta si multe altele, dar in cazul asta chiar risti.

+Quote Post
Vizitator_toto.
mesaj Jul 22 2009, 07:48 AM
Mesaj #102

Guests

Citeaza (Lisa @ Jun 4 2009, 08:58 AM) *
Cred ca de teama de a nu-si gasi masina zgariata, lovita etc.

Si eu sunt dornica sa schimb asta si multe altele, dar in cazul asta chiar risti.

Total gresit ! Asta e o frica implementata aiurea! Masinile nu sunt zgariate de boschetari saraci !

+Quote Post
Vizitator_Georgel pe scaunel.
mesaj Jul 22 2009, 11:19 AM
Mesaj #103

Guests

Intr-o societate normala, raspunsul ar trebui sa fie clar: "NU".
Dupa parerea mea (complet subiectiva si nebazata pe date/statistici),
din totalul cersetorilor, cred ca numai 0.01% sunt persoane care au fost bine integrate in societate si au patit ceva ingrozitor.
Daca i-as putea identifica, le-as da bani.

Din pacate, restul sunt:
- 90% membri sau sclavi ai unor gasti bine organizate (extraordinar de bine organizate de fapt)
- restul (9.99 %) sunt betivi, drogati, alungati de acasa (sau plecati "de bunavoie" de acasa) care se chinuie singuri (adica nu fac parte din gasti).

Pentru cei 90% e evident ca n-as da niciodata nimic. Astia ar trebui "procesati" de Politie si Asistenta Sociala ("patron"/sclav).
La fel cum n-as da nici pentru cei 9.99%. Din nou Asistenta Sociala ar avea treaba aici.
Problema e ca astia 99.99% n-ar trebui sa existe intr-o societate normala (fa-ma mama suedez...).
Numai ca:
- asistenta sociala cred ca e ca si inexistenta
- nu stiu daca intr-o casa de copii e mai bine decat intr-una de carton cu o mama care te trimite la cersit
- "Filantropica" e un fenomen foarte real. Am vazut cu ochii mei cum o oloaga ce cersea printre masini preda incasarile unui "supervizor" foarte bine imbracat. La fel cum am vazut si cersetori batand alt cersetor pentru ca "n-ai platit sa stai aici".

Si pentru ca am vazut destui pe forum cu "nu muncesti, nu mananci".
Ia stati nespalati si cu aceleasi haine 1 saptamana, dormiti intr-un canal, si apoi duceti-va undeva cu "aveti ceva de pucru pentru mine ?".
O sa aveti o surpriza. O sa stearga cu voi pe jos si-o sa v-o luati peste ochi.
Cred ca va grabiti un pic.
Asta poate sa functioneze numai in cazul in care asistenta sociala e in stare sa sustina reabilitarea, lucru greu de crezut.
Un cersetor are cred numai putin peste zero sanse sa reuseasca singur. Cred ca poate sa ia bani de la cineva ca "zilier" la treburi de rahat, de tipul "cara gunoiul"...
Ce poate sa faca unul care sa zicem ca s-a "ratacit" o perioada, si brusc s-a trezit la realitate?
Cine il angajeaza pe unul care e dezbracat, jegos, nemancat si n-are unde sa stea?
Nu cred ca se uita nimeni la el, ba cred ca si-o ia si pe coaja daca incearca....

Asa cum lucreaza acum Politia si Asistenta Sociala nu o sa scapam nicicand de ei si nici ei nu vor putea iesi la lumina.

+Quote Post
Vizitator_Nicu care este....
mesaj Jul 22 2009, 11:45 AM
Mesaj #104

Guests

Citeaza (obiwan @ Sep 11 2008, 08:45 AM) *
nu dau bani la cersetorii, tiganii, tiganusii si tigancile borate cu puradeii la gat angry.gif care cersesc agresiv pe strada sau la geamul masinii ... nu trebuie deloc incurajata aceasta practica. daca nu le-ar nimeni bani, ar dispare si si-ar cauta altceva de facut pentru bani.
e adevarat ca mi se mai face cateodata mila de vreo batrinica imbracata curatel si saracacios sad.gif care sta umila cu mina intinsa si nu zice nimic la un colt de strada. dar asta se intampla f. rar...

Batranica la care am dat bani zi de zi aproape timp de 2 ani pentru ca imi era mila de ea si de nepotel (ca la un moment dat a venit si cu un nepotel pe care-l ingrija ea, ca tacsu era plecat in Spania laugh.gif ) s-a dovedit ca cersea pentru un tigan burtos (am impresia ca era fiul sau) si dupa ce faceau plinul cu bani la sfarsitul zilei se duceau la o carciuma si se faceau praf (si copilul ramasese cersind in fata unui supermarket ceva mai incolo).

Acum zambesc si ma gandesc cati fraieri ca mine o fi gasit ea in 2 ani, si cati bani o fi baut.... rolleyes.gif
Asa ca dati bani fratilor la batranei si batranici ca are cine sa-i cheltuie.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 17 2009, 01:36 PM
Mesaj #105

Guests

Batranele care sufera cu adevarat nu stau la coltul strazii cu mana intinsa (cred ca mai bine prefera sa moara decat sa faca asta). Pe strada sunt doar babe prefacute.

+Quote Post
Vizitator_MUSAFIR ANTI CERSIT.
mesaj Dec 23 2009, 01:39 PM
Mesaj #106

Guests

Iar au aparut aia cu tobe care fac galagie, cica sunt colindatori si iar am vazut prosti care le dau bani ...

+Quote Post
tsunami
mesaj Jan 20 2010, 03:40 PM
Mesaj #107

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (xyzt @ Feb 4 2009, 02:41 PM) *
nu doresc nimanui sa ajunga sa creasca la casa de copii. si inainte de a veni cu propuneri marete, iti recomand sa vizitezi o casa de copii(nu cele care sunt aratate la televizor) si sa stai de vorba cu acei copilasi si atunci mai discutam. si ajuta un copil din acel plasament....stii ce inseamna: trebuie sa-l iei acasa, sa-l despaduchezi , nici macar sa nu ridici vocea sau sa fii autoritar ca-l sperii si ore intregi nu mai vorbeste cu tine, sa-i explici de ce e necesar sa se spele, sa-I dai sa manance chestii normale de care el nu a auzit, sa stai si sa te faci ca nu te marcheaza plansul lui ca de ce mama lui l-a parasit.....si sa zici ca lasa, o sa creasca mare si pe el il iubeste cineva.......e, atunci sa ai dreptul sa emiti comentarii de genul.....sa fie crescut la caminul de copii!!! si ca voi fraierii il dati niste bani pe strada!!
e atat de usor de dat cu presupusul......

sunt total impotriva

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Paul.
mesaj Jan 20 2010, 05:51 PM
Mesaj #108

Guests

Am intodeauna in masina cate o cocolata mica ori un pachet de biscuiti sau altceva de genul asta
De multe ori ma uit in oglinda si vad ca mananca din ele
In general dau la copii sau la oameni foarte batrani
Stiu ca sunt multi excroci care ii trimit la cersit dar incerc in felul acesta sa le dau ceva ce consuma ei nu cei care ii trimit
Oricum nu sunt niste favorizati ai soartei

+Quote Post
ghidulocatarului
mesaj Jan 20 2010, 09:13 PM
Mesaj #109

Membru
**

Postari: 34
Inscris: 11-January 10
Utilizatorul numarul: 18 150

cred ca banii nostri ajung in alta parte... e corect..daca nu ...contraziceti-ma

+Quote Post
big_fufu
mesaj Jan 21 2010, 06:50 AM
Mesaj #110

Membru
**

Postari: 20
Inscris: 19-July 09
Utilizatorul numarul: 10 125

Incerc sa nu dau bani niciodata, pentru simplul motiv ca stiu f bine cine se ascunde in spatele cersetorilor din zona mea - niste rude betive, care le iau banii de indata. Din pacate, le facem mai mult rau daca dam bani.
Pe de alta parte, daca am in mine si vad ca persoana din fata mea chiar sufera de foame, ii dau ceva de mincare, fara probleme.
Chestiunea de fond e ca nici cu bani, nici cu mincare nu le rezolvam problema, ba chiar cred ca leo agravam - pt ca le creem impresia ca e un mod de viata viabil, si intretinem in spatele lor o lunga retea de infractori (Filantropica e ceva f elegant, in fapt sunt niste jeguri umane, care bat, mutileaza, extorcheaza).
Eu as vrea sa vad unde se duc banii aia pe care ii tot cotizez eu la protectie sociala.
Vreau sa vad cifrele, rezultatele actiunilor administratiei.
As mai vrea sa ii vad strinsi pe acesti oameni de pe strada, indrumati catre un adapost, si apoi ajutati sa iasa din mocirla cersetoriei, catre o existenta cu adevarat independenta.
Mai cred cu tarie ca e momentul sa o terminam cu texte gen "mila crestina" atita vreme cit lasam oameni de toate virstele pe strazi la -20 de grade, in ploaie si vint, sub pretextul ca le-am rezolvat problema aruncindu-le un banut. In fapt, oamenii aia nu au cu adevarat nevoi de mila (in care te simti lor superior), ci de reala empatie si implicare (cum ar fi sa cerem autoritatilor o evidenta privind cheltuirea banului public, nr. de azile de noapte construite, nr. persoanelor reintegrate in munca, al copiilor dati in plasament, etc).

+Quote Post
roxyca
mesaj Jan 21 2010, 10:48 AM
Mesaj #111

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 21-January 10
Utilizatorul numarul: 18 306

Eu nu dau bani cersetorilor, dar uneori le ofer ceva de mancare, in functie de ce am la mine. Am vazut ca stau si pe langa patiserii ori cofetarii si cand imi iau si eu ceva le cumpar si lor o placinta. Ofer mai ales batranelor, ca mi se face mila de ele. Dar am vazut si cersetori in toata puterea varstei, cu doua maini si doua picioare, care m-au injurat ca i-am trimis la munca. Sunt de apreciat baietii aia care sterg parbrize la semafor, chiar daca uneori ma mai enerveaza smile.gif

--------------------
http://viatadebichon.blogspot.com/

+Quote Post
stalker
mesaj Jan 21 2010, 01:02 PM
Mesaj #112

Membru
**

Postari: 38
Inscris: 30-October 09
Utilizatorul numarul: 14 351

Si ce anume e de apreciat la baietii care iti sterg parbrizul al semafor? Ca folosesc apa din baltile acumulate in sosea? Ca fac si ei ceva util? Si ca devin agresivi cind nu le dai nimic? Tu le dai cite ceva si celor care iti trimit spam pe mail? E aceeasi situatie de serviciu nesolicitat. No offence, nu stiu ce masina ai si de ce apreciezi apa si sculele lor, dar eu pentru parbrizul masinii mele am toata grija posibila. Conduc mult si noaptea fiecare zgarietura superficiala de pe parbriz iti reflecta lumina farurilor cu care te intilnesti si te deranjeaza. Hai sa-ti povestesc ca ma intorceam odata in tara cu masina si la intersectie in Oradea la primul rind de semafoare hop-tzop 2 tigani de vreo 18 ani sa imi spele parbrizul. Desi am protestat si am pus in functiune instalatia de spalat parbrizul tot au venit la geam cu mina intinsa cerind clar euro ca au vazut ei masina cu numere straine. Nu aveam nimic marunt in RON asa incit le-am dat ceva coroane slovake care mi-au ramas rest de la plata vignetei. Dupa ce s-au uitat bine la ele au asteptat sa se faca verde semaforul si mi le-au zvirlit in aripa laterala. Intrebare, sunt eu rasist sau astia chiar trebuiesc batuti cu multa dragoste crestineasca?, ca doar bataia e rupta din rai.

+Quote Post
Vizitator_DlGica.
mesaj Jan 21 2010, 01:23 PM
Mesaj #113

Guests

Sunt oameni care nu au ce minca. Sunt oameni care dorm in frig pe gerul acesta.
De acesti oameni nu sunt bani pentru protectie sociala, pentru intergrarea lor.
Nu au nici o sansa acestia, tara geme de somaj !

Sunt bani de Jipane, sunt bani de iahturi , de femei , de fitze.
Pentru ei nu sunt bani si nu e loc.
Da, am sa le dau bani, cat am sa pot.

+Quote Post
Vizitator_toto.
mesaj Jan 27 2010, 08:29 AM
Mesaj #114

Guests

Citeaza (DlGica @ Jan 21 2010, 01:23 PM) *
Sunt oameni care nu au ce minca. Sunt oameni care dorm in frig pe gerul acesta.
De acesti oameni nu sunt bani pentru protectie sociala, pentru intergrarea lor.
Nu au nici o sansa acestia, tara geme de somaj !

Sunt bani de Jipane, sunt bani de iahturi , de femei , de fitze.
Pentru ei nu sunt bani si nu e loc.
Da, am sa le dau bani, cat am sa pot.

Dar de ce nu i chemi la tine acasa daca esti asa milos. Alege i pe aia mai bruneti!

+Quote Post
Ladys
mesaj Feb 18 2010, 07:27 PM
Mesaj #115

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 20-September 09
Utilizatorul numarul: 12 810

eu le mai dau batranilor.
stiu ca sunt 90%sanse ca in spatele lor sa se afle cate un 'sef' din asta de banda, dar unii ma induioseaza.
de asemenea mai e un nenea care mai cerseste prin metrou, la vreo 50 ani cu un picior amputat de la sold.
si aluia ii dau, pentru ca stiu ca nu are altceva inafara de ajutorul social.

este adevarat ca ar putea lucra in cateva domenii, dar hai sa fim seriosi: la noi in tara nu se mai pot angaja oameni complet sanatosi trecuti de 50 de ani, d-apoi cei cu handicap. si asta o spun in deplina cunostinta de cauza a situatiei mamei mele, care a ramas fara job la 49 de ani si timp de 2 ani nu a reusit sa se angajeze in domeniul resurselor umane, in ciuda experientei vaste de pana atunci.
abia la 51 s-a angajat pe un salariu de mizerie la un arab, care le tine pe ea si pe colega ei cate 10-11 ore acolo.
faptul ca teoretic pot munci nu se pupa cu realitatea ca nu-i angajeaza nimeni.

+Quote Post
Vizitator_Zombory.
mesaj Feb 18 2010, 07:46 PM
Mesaj #116

Guests

Daca dau bani cersetorilor? Nu, eu am intotdeauna la mine o tesla cu care ii lovesc in dinti pe milogi, indiferent de rasa, sex, religie, etnie. Tratamentul egal pe care il aplic milogilor imi confirma inca o data faptul ca sunt democrat.

+Quote Post
Cocolina
mesaj Feb 18 2010, 10:56 PM
Mesaj #117

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Decat sa dau bani cersetorilor in urma carora se ascunde aproape intotdeauna un boss,sau tiganilor obraznici si murdari,prefer sa ajut copii nevoiasi,bolnavi sau mamele lor.

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
ralucamateas
mesaj Feb 23 2010, 12:52 PM
Mesaj #118

Nou venit
*

Postari: 7
Inscris: 4-February 10
De la: Bucharest
Utilizatorul numarul: 18 538

Dand bani cersetorilor, nu facem altceva decat incurajam cersetoria in toate formele ei. Eu ajut cu cat am batranii neajutorati( de la bani la ceva de mancare..)

Mai bine am investi banii astia in cazuri umanitare ca Daniel Raduta, Alexandra Comanici, Alexia si muulti altii. Chiar se poate, fiecare putin, impreuna mult!

--------------------
laptopnews.ro

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Mar 19 2010, 09:53 PM
Mesaj #119

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

le dau bani doar daca au POS in dotare smile.gif

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
dalina92
mesaj Jun 12 2010, 08:42 PM
Mesaj #120

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 10-June 10
Utilizatorul numarul: 21 114

Daca cel ce caută ajutor este sarac, noi nu avem trebuinta a mai cerceta altceva. Si ... trebuie sa ii dam si noi lui Dumnezeu ceva. Un sfat, un pahar cu apa, o paine. Daca dai bani si ii folosesc aiurea e pacatul lor. Noi ii avem primiti in cer.

+Quote Post

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th October 2019 - 11:29 AM