IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Peste o luna sau peste un an sa cumpar?, Sa cumpar sau sa mai astept?
giuliamar
mesaj Apr 29 2009, 12:04 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 29-April 09
Utilizatorul numarul: 7 656

Luna viitoare am banii pentru cumpararea unui apartament. Jumatate din ei reprezentand credit. Urmaresc anunturile de peste 3 luni. Lunar au scazut preturile, incet incet. Analizele citite chiar aici pe site m-au pus pe ganduri. Oare chiar sa scada spre sfarsitul anului? Oare care este riscul mai mare? Sa cumpar acum si sa se ieftineasca sau sa stau cu banii si creditul acordat si sa constat ca peste noapte au sarit preturile?
Si daca ar fi sa sara, care ar fi ritmul? Nu stiu ce s-a intamplat anii trecuti, care a fost ritmul de crestere.
Stau si ma gandesc, citesc si cuget, din pacate simt ca am obosit si stresul nu-mi face bine.
Voi ce ati face sau ce ati facut intr-o situatie similara?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 29 2009, 01:46 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (giuliamar @ Apr 29 2009, 12:04 PM) *
Luna viitoare am banii pentru cumpararea unui apartament. Jumatate din ei reprezentand credit. Urmaresc anunturile de peste 3 luni. Lunar au scazut preturile, incet incet. Analizele citite chiar aici pe site m-au pus pe ganduri. Oare chiar sa scada spre sfarsitul anului? Oare care este riscul mai mare? Sa cumpar acum si sa se ieftineasca sau sa stau cu banii si creditul acordat si sa constat ca peste noapte au sarit preturile?
Si daca ar fi sa sara, care ar fi ritmul? Nu stiu ce s-a intamplat anii trecuti, care a fost ritmul de crestere.
Stau si ma gandesc, citesc si cuget, din pacate simt ca am obosit si stresul nu-mi face bine.

Si tu crezi ca pe acest forum vei afla raspuns? Te inseli. Unii vor zice "mai stai", altii vor zice "cumpara". Eu ti-as zice "baga-te la credit bancar pe 20 de ani doar daca n-ai incotro!". Se poate ca preturile sa mai scada spre toamna, asta e si parerea mea. Dar decizia de cumparare pe care o iei depinde de multi factori: unele banci iti impun un termen in care sa utilizezi banii din credit (3 sau 6 luni, nu mai stiu exact), s-ar putea sa gasesti apartam visurilor tale si la pret convenabil tie si ar fi o prostie sa astepti sa ti-l sufle altul doar ptr o scadere ipotetica de 2000 de euroi, trebuie sa te muti urgent, etc
Tu esti singurul in masura sa stii CAND sa cumperi, fctie de nevoile tale concrete, nu fctie de ce zic unii si altii pe forum, mai mult sau mai putin neaveniti.

+Quote Post
Vizitator_tudororos.
mesaj Jun 1 2009, 06:06 AM
Mesaj #3

Guests

La o analiza mai atenta -observatie facuta de un profesionist-se constata o noua smecherie imobiliara care are ca efect scaderea pretului de catalog al unui imobil:

1. In 95% din cazuri preturile sunt date in euro/mp construit , lucru incorect deoarece in c.f. este trecuta suprafata utila a apartamentului.Diferenta dintre SUPRAFATA UTILA si SUPRAFATA CONSTRUITA este data de suprafata ocupata de peretii exteriori si interiori la care se adauga suprafata balconului.In cazul unui apartament comunist diferenta dintre cele 2 suprafete este intre 12-15% . Atentie mare la imobilele noi care au balcoane mult mai mari (uneori gen terasa )

Daca in anul trecut un apartament costa 800 eu/mp util , , , , , anul acesta costa cu 15% mai putin adica 680 euro /mp construit . PRETUL NU SCADE, , DOAR MODUL DE CALCUL ESTE DIFERIT .

2. Imobilele au fost construite cu materiale si forta de munca care au fost platite in lei . Totusi apartamantele se vand in euro . Diferenta de curs valutar impreuna cu celelalte smecherii ma face sa ma gindesc de 2 ori inainte de a face o afirmatie de genul : PRETURILE SCAD .

Personal....in iarna am cumparat 2 apartamente de 1 camera (periferia clujului)la pretul de 420 eu /mp construit , bloc in stadiul final de constructie (am riscat) . Receptia imobilului trebuia sa aiba loc la sfarsitul lunii februarie dar nici in momentul de fata nu poate fi vorba de acest lucru. Banii constructorului s-au terminat , creditarile sunt blocate , etc etc. Se pare ca in momentul de fata piata incepe sa isi revina (preturile urca incet)

Calculul pretului unui apartament - semifinisat cu centrala termica FUNCTIONALA cu usa metalica la intrare MONTATA , instalatii electrice ,apa , gaz MONTATE SI FUNCTIONALE

DPDV al cumparatorului

Ridicare imobil in stadiul de rosu (caramida) pret maxim 200 eu/mp construit
Semifinisatul imobilului - pret maxim 200 euro/mp util
Pretul include cheltuielile constructorului cu materialele si forta de munca , racordurile la utilitati , cheltuieli aferente anului 2008

Restul de bani reprezinta :terenul , pozitia , locatia , unicitatea zonei , puterea economica zonala , etc etc si sunt unice fiecarei zone si fiecarui oras.

Sper ca informatiile pe care le-am scris sa va fie de un real folos

+Quote Post
Vizitator_fefe.
mesaj Jun 1 2009, 02:04 PM
Mesaj #4

Guests

Sfatul e simplu. Daca ei o casa ca sa o locuiesti daca iti place (si ai banii) o iei , daca nu iti place nu o iei.

Si pentru ca vrei sa faci un credit, e un sfat pe care o sa-l citesti in toate cartile economice care nu vand blabla. Credit ei doar cand nu ai nevoie de credit. Adica ai active care pe masura creditului pe care intentionezi sa-l iei.

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Jun 1 2009, 04:02 PM
Mesaj #5

Guests

Piata imobiliara se misca relativ fata de alte pete. Tu vrei sa cumperi exact pe cotitura si asta e visul oricarui jucator la bursa/imobiliare. E bine sa stii stii ca exista cotituri temporare.
In plus nu ai spus daca vrei sa cumperi ceva nou sau ceva vechi. Mai depinde si daca stai la mama sau stai cu chirie, si daca o sa te muti in el sau o sa il inchiriezi. Socotelile se fac diferit in situatiile astea.
Daca stai cu chirie atunci as zice ca rata la credit nu ar trebuie sa depaseasca 150% din chiria actuala.
Nu ar trebui sa iti faci socoteala ca o sa stai toata viata in el sau ca o sa-l detii toata viata. Media in tarie civilizate arata ca omul se muta/vinde/cumpara cam odata la 6 ani. In cei 6 ani plateste 92% dobinda si restul la principal. E de preferat sa iti ramina si ceva bani de imbunatatiri modificari.

Mie personal mi se par preturile mici si destul de rentabile atit la apartamentele vechi in Buc in special cele cu imbunatatiri si din generatia cu sufragerii peste 20mp precum si la casele batrinesti de la tara ce pot fi transformate usor in case de vacanta.

Cit despre intrebarea cind sa cumperi raspunsul e vara/toamna pt cele de second hand pt ca exista o predilectie ca lumea sa vrea sa se mute in vacante si sint mai multe pe piata deci mai multe alegeri. Desigur dobinda o sa aibe si ea ceva de spus asa ca aici depinde de mugurel...

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Jun 1 2009, 04:03 PM
Mesaj #6

Guests

Am vrut sa zic ca piata imobiliara variaza lent fata de alte piete. Totusi in Ro e destul de atipic.

+Quote Post
Vizitator_Robert.
mesaj Jun 1 2009, 06:39 PM
Mesaj #7

Guests

De ce neaparat 92% dobanda? Eu platesc in al doilea an mai mult de 20% in contul creditului (sub 80% in dobanda). Daca as fi facut acum creditul as fi platit si mai putin : in Canada poti sa iei acum mortgage cu 3.99% fixa pe 5 ani (DAE, aici nu exista comisioane de administrare, etc)

Revenind la momentul cumpararii totul depinde de pretul pe mp. Pararea mea este ca ar trebuii sa mai scada inca preturile cu 30% fata de ce este acum si in plus problema in Romania sunt dobanzile ff mari. Eu sincer nu as cumpara (daca as mai fi in Romania) chiar acum, dar daca gasesti ceva la un pret foarte bun poti cumpara si acuma.

Adum despre preturi: o garsoniera in bucuresti intr-un cartier de necentral (Berceni, Drumul Taberei, Militari) ar trebuii sa coste in jur de 30.000 EUR. Aici ma bazez pe preturile de la care sa plecat in 2003 - inceput 2004 unde parerea mea erau preturile relativ corecte in raport cu salariile si raportat la salariile de azi (s-au dublat de cele mai multe ori)

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Jun 2 2009, 04:53 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Robert @ Jun 1 2009, 06:39 PM) *
De ce neaparat 92% dobanda? Eu platesc in al doilea an mai mult de 20% in contul creditului (sub 80% in dobanda). Daca as fi facut acum creditul as fi platit si mai putin : in Canada poti sa iei acum mortgage cu 3.99% fixa pe 5 ani (DAE, aici nu exista comisioane de administrare, etc)

Revenind la momentul cumpararii totul depinde de pretul pe mp. Pararea mea este ca ar trebuii sa mai scada inca preturile cu 30% fata de ce este acum si in plus problema in Romania sunt dobanzile ff mari. Eu sincer nu as cumpara (daca as mai fi in Romania) chiar acum, dar daca gasesti ceva la un pret foarte bun poti cumpara si acuma.

Adum despre preturi: o garsoniera in bucuresti intr-un cartier de necentral (Berceni, Drumul Taberei, Militari) ar trebuii sa coste in jur de 30.000 EUR. Aici ma bazez pe preturile de la care sa plecat in 2003 - inceput 2004 unde parerea mea erau preturile relativ corecte in raport cu salariile si raportat la salariile de azi (s-au dublat de cele mai multe ori)

In Canada atit e dobinda acuma.. si pot sa-ti zic sigur ca o sa creasca in curind. Dar dobinda asta a dus la pretul unei case decente sa sara bine de juma de milion in Vancouver.
Si eu zic ca apartamentele in Ro ar trebui sa mai scada cu vreo 50% ca sa mai cumpar si eu vreo 2 folosind dobinda din Canada 3% la linia de credit DAE ca apoi sa le inchiriez si sa iau cca 20% pe an deci imi scot pirleala urgent. Din pacate in momentul inceperii creditarii preturile sa creasca urgent..

De ce 92% dobinda? Asa zicea un site de statistici si probabil era pe ultimii 30 -50 ani. Daca ne uitam in urma dobinzile au fost si 18% in Canada. Eu nu cred ca prime va fi 2% forever in conditiile in care totul se scumpeste. In plus cind vinzi casa trebuie spargi mortgage-ul inchis si mai platesti niste penalizari care nu sint egale cu 3 rate cum se crede ci e o formula de genul x% din ce pierde banca din treaba asta.

Pretul pe m2 mi se pare cea mai mare teapa. Eu zic ca conteaza dimensiunea dar conteaza mult mai mult locatia. (localizare, vecini, imprejurimi, view etc..) Dupa locatie mai conteaza si finisajele.. gresie, marmura/granit, parchet, geamuri etc.. In Canada finisajele sint mai importante decit pretul pe m2 dar in Ro finisajele conteaza mai putin.

Eu nu cred ca e posibil ca o casa o sa mai coste vreodata cit o masina. Daca te uiti la cite masini de 15-30K euro sint eu zic ca o garsoniera ar trebui sa fie pe la 70-100 K minim. La tine care e raportul intre pretul masinii si al casei?

+Quote Post
Vizitator_NTB.
mesaj Jun 2 2009, 09:13 PM
Mesaj #9

Guests

Criza va dura oricum pana in 2011 la nivel mondial, iar romania este in urma cu aproximativ 1 an (adica pb de abia au inceput in martie-aprilie 2009 cand in februarie 2008 islanda deja avea probleme cu bancile). Deci pana in 2012 nu vezi luminita de la capatul tunelului, indiferent ce spun politicienii demagogi.

In plus, romania sta destul de prost. Scadea PIB a fost de aproximativ 7% pana acum in 2009 (teoretic, ce se vede, fii sigur ca practic e mai mult!). Bancile nu vor scadea dobanzile la credite prea curand (in tarile cu risc f mic si ai 7% la credite imobiliare,,. in ro e 18%). La 18% dobanda, daca cumperi o garsoniera de 60 000 euro inseamna sa dai 11 000 euro aproape anual la banca.. adica aproximativ 950 de euro pe luna!! Crezi ca sunt multi care prefera sa dea 950 euro pe luna la banca, in loc sa inchirieze aceeasi garsoniera cu 250 ?

Concluzie: Preturile sunt MUUUUUULT umflate!!! Garsoniera aia face 15 000 -20 000 euro, iar un ap cu 2 camere 35 000. Daca nu gasesti la pretul asta nu te sfatuiesc sa cumperi! Asteapta pana nu vor mai putea sa plateasca rate 950 de euro pe luna la garsoniera... eventual raman si fara servici.. si o sa te pupe ei sa le dai 15 000 euro... numai sa nu le vanda banca locuintele sa mai aiba de plata si toate comisioanele si taxele de executare silita. Explica-mi si mie.. cum poti sa iei credit cu 18% dobanda, sa dai 950 euro/luna la banca pe o garsoniera, cand gasesti de inchiriat cu 250-300? Ca imi depaseste puterea de intelegere. Preturile oricum scad.. deci de ce platesti de 3 ori mai mult decat face ca sa locuiesti intr-o locuinta al carei pret va scadea?

Citeaza (giuliamar @ Apr 29 2009, 12:04 PM) *

+Quote Post
bobby_tab1250247...
mesaj Aug 14 2009, 10:58 AM
Mesaj #10

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 6
Inscris: 14-August 09
Utilizatorul numarul: 10 472

Oferim finantare in conditii avantajoase, contact Bogdan Tabacu 0733.680.723, prin Verida Credit IFN.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 13th November 2019 - 09:12 PM