IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

12 Pagini V  « < 7 8 9 10 11 > »   
Reply to this topicStart new topic
> 80% dintre motociclisttii autohtoni sunt pericol public si fonic?, politia rutiera e handicapata, adica oarba si surda.
Vizitator_kln.
mesaj Dec 18 2009, 08:30 PM
Mesaj #241

Guests

Citeaza (Musafir @ Dec 18 2009, 06:42 PM) *
Exemplul tau n-ar trebui sa se intample niciodata deoarece motocicletele n-au ce cauta pe banda a 3-a. Locul motocicletelor, motoretelor, mopedelor si scuterelor e pe banda 1, eventual pe banda a 2-a cand depasesc. Pentru viteza de banda a 3-a mototiclistul e singurul raspunzator de ce i se intampla.
Explica-mi si mie ce viteza are motocicleta de pe banda a 3-a daca loveste din spate masina care schimba benzile (ca doar nu franeaza in momentul ala).

Adica tu sustii ca motocicletele nu au drepturi egale ca masinile? Si esti convins de asta? Cum poti sa debitezi asemenea tampenii? Citeste frate codul ala rutier ca nu e degeaba tiparit. Cine va da fratele meu carnet? Cum poti sa spui asemenea ineptii dupa ce se presupune ca ai invatat pentru carnetul de conducere? Fenomenal. Sunt si printre motociclisti o gramada de tampiti, dar cand veniti cu asemenea argumete de 2 lei va descalificati din start. Tine minte: citeste Codul Rutier!
Go to the top of the page

+Quote Post
motociclist
mesaj Dec 18 2009, 09:46 PM
Mesaj #242

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 11
Inscris: 15-December 09
Utilizatorul numarul: 17 731

Exemplul tau n-ar trebui sa se intample niciodata deoarece motocicletele n-au ce cauta pe banda a 3-a. Locul motocicletelor, motoretelor, mopedelor si scuterelor e pe banda 1, eventual pe banda a 2-a cand depasesc. Pentru viteza de banda a 3-a mototiclistul e singurul raspunzator de ce i se intampla.
Explica-mi si mie ce viteza are motocicleta de pe banda a 3-a daca loveste din spate masina care schimba benzile (ca doar nu franeaza in momentul ala).

Motocicletele intra in aceeasi categorie cu autoturismele in ceea ce priveste dreptul de utilizare al benzilor de circulatie pe drumul public. Motocicletele pot folosi atat banda 1 cat si benzile 2 si 3, in aceleasi conditii in care acestea pot fi folosite de catre un autoturism. Daca nu ma crezi pe cuvant iti recomand Codul Rutier si Regulamentul de aplicare al Codului Rutier. Daca prin absurd ar fi cum ai spui tu, nici un motociclist nu ar apuca sa mai vireze la stanga intr-o intersectie, ceea este de-a dreptul hilar.

Raspuns:

Varianta 1. o viteza mai mare decat viteza masinii care schimba benzile. Poate fi si 860 km/h la motocicleta versus 75 km/h pentru masina (cum ar fi pentru tine convenabil ca sa subliniezi ca toti motociclistii ar trebui executati si ingropati in gropi comune de satanisti ce sunt ei), dar de obicei astfel de accidente se intampla la viteze sub 100 km/ora: de obicei masinile schimba banda la preselectarea intr-o intersectie, cand se afla intr-o coloana (deci probabil 5-10 km/ora) sau cand masina din fata a incetinit sub viteza traficului (30-40 km/ora) ceea ce poate genera accident la orice viteza a motocicletei, chiar cu o diferenta de doar 10 km/ora.

Varianta 2. viteze egale, dar masina trage stanga chiar cand motocicleta se afla in dreptul ei

Varianta 3. Viteza mai mica a motocicletei decat viteza masinii (spre exemplu in cazul apropierii de o intersectie cu banda de preselectare stanga si masini oprite la stop) iar masina viteza mai mare, caz in care loveste motocicleta din spate

+Quote Post
Vizitator_me23ro.
mesaj Dec 19 2009, 04:51 PM
Mesaj #243

Guests

Citeaza (Hipercorect @ May 28 2009, 08:27 AM) *
Sunt absolut de acord cu tine.
Acesti "teribilisti" se plang atata ca nu se respecta drepturile lor in trafic insa ei de respectat drepturile altora nici vorba.
Chiar ieri am vazut cum era un "erou motociclist" sa dea peste un pieton pe trecere.
Pe doua benzi masinile au oprit sa lase pietonul dar eroul, care i-a depasit pe toti pe dreapta, era sa faca varza pe pieton (un pusti). Noroc ca pustiu s-a ferit. Mie personal imi pare foarte rau ca nu am putut sa-i iau numarul inconstientului si sa sun la Politie (eram la vreo 3 masini mai in spate si pedarda de motociclist nici macar nu a oprit) .
Si asta e numai un singur caz. Nu mai zic de cate ori mi-au taiat calea "viteji" d'astia. Daca eram nesimtit si nu ii evitam o rezerva intreaga de spital era plina cu nenorociti d'astia. Ma rog, oricum i-am evitat ca sa nu-mi stric masina, ca n-am chef s-o tin in service, ca pentru destepti d'astia mila prea multa nu am.

P.S.: In cazul in care se va face vreo petitie online sau ceva, va rog postati adresa pe forum ca sa semnez si eu.[color="#FF0000"][/color]

Daca tot ne bagati pe toti in aceeasi oala, apoi hai sa va bagam si noi pe voi, astia cu patru roti care circulati pe sinele de tramvai, nu dati prioritate, agatati cu oglinda... Din trei accidente cu moto (personale) nici unul n-a fost din vina noastra: 2 neacordare prioritate de catre toapa sau idiotul de la volan si una din cauza unui tembel care a intors masina in intersectie cand avea rosu. La astea sa adaug un moment cand de pe o strada cu cedeaza un idiot ne-a impins pe sinele de tramvai.... Pe noi cine ne fereste de tampitii care iau carnet la pitesti sau te miri pe unde cu spaga? Mai stiu o tipa care circula regulamentar si peste care a intrat un alt idiot pe patru roti (din cei care nu stiu ce e un semn de drum fara prioritate si semnafor pe rosu). Rezultatul: tipa a suferit recent o operatie la picior si are rotula si ligamentul vraiste.

Asta ca sa raspund din experienta! si nu sa generalizez aiurea.

Fiti si voi seriosi: tampiti sunt si pe 2 cat si pe 4, doar ca aia pe 4 sunt numeric mai multi. Nu mai generalizati. Traficul e aiurea oricum in Romania si destepti care se baga am vazut mai multi pe 4 roti, blocand intersectii, decat am vazut pe doua. Am vazut de asemenea ca daca esti pe moto si conduci regulamentar vei gasi intotdeauna un tapit care se se bage peste tine... am invatat ca o atingere inseamna pt tine sa-ti rupi picioarele, iar pt ei eventual o zgarietura aiurea pe o masina pe care evident habar n-are s-o conduca.

si asa, intre noi, am si B-ul (ca majoritatea motociclistilor de altfel), asa ca am vazut si de partea cealalta cum sta treaba.
Si pt motociclist: corect faza cu masinile care se baga in fata. Cred ca fiecare am avut sau vazut sau avem prieteni care au avut evenimente din astea ! Din pacate, din partea cealalta asta nu se vede.
As vrea sa-i vad pe smecherii astia care ne-ar bate, cum sunt ei asa de in stare sa conduca un bolid....Din astia de le stiu pe toate, cum fac cand ii lasa frana pe spate si mai prind si ceva nisip de intra in derapaj...Sau cum s-ar simti cand ii agata o fufa cu oglinda de la mertzanu de la taticu'!

Si pt nenea de a postat primu: baiatu' , am fost si noi afara. In Paris intre coloanele de masini se lasa loc de doua motociclete, nu de una! iar locul unde opresc moto e cumva in fata masinilor, sau am avut eu vedenii???? Si cumva cand vad motociclisti, soferii de masini circula mai pe marginea drumului?! O fi probabil si pt ca si pe ei ii pun in lanturi si le ia carnetul cand se dau rotunzi? Iar cu poluarea fonica, prefer o toba unui concert de manele.

Nu ca mi-ar placea teribilistii pe doua roti. Din cauza lor suferim toti. Doar ca m-am saturat sa vad cum se dau unii atoatestiutori.

+Quote Post
Vizitator_me23ro.
mesaj Dec 19 2009, 04:54 PM
Mesaj #244

Guests

Citeaza (me23ro @ Dec 19 2009, 04:51 PM) *
Daca tot ne bagati pe toti in aceeasi oala, apoi hai sa va bagam si noi pe voi, astia cu patru roti care circulati pe sinele de tramvai, nu dati prioritate, agatati cu oglinda... Din trei accidente cu moto (personale) nici unul n-a fost din vina noastra: 2 neacordare prioritate de catre toapa sau idiotul de la volan si una din cauza unui tembel care a intors masina in intersectie cand avea rosu. La astea sa adaug un moment cand de pe o strada cu cedeaza un idiot ne-a impins pe sinele de tramvai.... Pe noi cine ne fereste de tampitii care iau carnet la pitesti sau te miri pe unde cu spaga? Mai stiu o tipa care circula regulamentar si peste care a intrat un alt idiot pe patru roti (din cei care nu stiu ce e un semn de drum fara prioritate si semnafor pe rosu). Rezultatul: tipa a suferit recent o operatie la picior si are rotula si ligamentul vraiste.

Fiti si voi seriosi: tampiti sunt si pe 2 cat si pe 4, doar ca aia pe 4 sunt numeric mai multi. Nu mai generalizati. Traficul e aiurea oricum in Romania si destepti care se baga am vazut mai multi pe 4 roti, blocand intersectii, decat am vazut pe doua. Am vazut de asemenea ca daca esti pe moto si conduci regulamentar vei gasi intotdeauna un tapit care se se bage peste tine... am invatat ca o atingere inseamna pt tine sa-ti rupi picioarele, iar pt ei eventual o zgarietura aiurea pe o masina pe care evident habar n-are s-o conduca.

si asa, intre noi, am si B-ul (ca majoritatea motociclistilor de altfel), asa ca am vazut si de partea cealalta cum sta treaba.
Si pt motociclist: corect faza cu masinile care se baga in fata. Cred ca fiecare am avut sau vazut sau avem prieteni care au avut evenimente din astea ! Din pacate, din partea cealalta asta nu se vede.
As vrea sa-i vad pe smecherii astia care ne-ar bate, cum sunt ei asa de in stare sa conduca un bolid....Din astia de le stiu pe toate, cum fac cand ii lasa frana pe spate si mai prind si ceva nisip de intra in derapaj...Sau cum s-ar simti cand ii agata o fufa cu oglinda de la mertzanu de la taticu'!

Si pt nenea de a postat primu: baiatu' , am fost si noi afara. In Paris intre coloanele de masini se lasa loc de doua motociclete, nu de una! iar locul unde opresc moto e cumva in fata masinilor, sau am avut eu vedenii???? Si cumva cand vad motociclisti, soferii de masini circula mai pe marginea drumului?! O fi probabil si pt ca si pe ei ii pun in lanturi si le ia carnetul cand se dau rotunzi? Iar cu poluarea fonica, prefer o toba unui concert de manele.

Nu ca mi-ar placea teribilistii pe doua roti. Din cauza lor suferim toti. Doar ca m-am saturat sa vad cum se dau unii atoatestiutori.

scz de greselile de exprimare. Am scos niste pasaje... e oricum prea mult de citit pentru unii. Acum ma intreb daca a avut sens sa postez... Opinia unora n-o s-o schimb. Stiu doar ca eu una o sa casc ochii si cand sunt pe moto si cand sunt la volan. Si daca nu pot schimba traficul si scoate prostii din circulatie, pot macar sa circul eu cum trebuie.

+Quote Post
Vizitator_Mihai Georgescu.
mesaj Dec 19 2009, 05:57 PM
Mesaj #245

Guests

Citeaza (me23ro @ Dec 19 2009, 04:51 PM) *

1. Eu NU am la activ nici un accident in 15 ani de condus. Am luate toate gradele pe permis (majoritatea le-am luat in armata). Am mers si pe moto si cu masina, microbuz, autobuz, camion, si da, chiar si cu tractor. Si stii ce am observat in atata timp de cand merg?

Soferii au ramas la fel de periculosi insa cei cu moto devin din ce in ce mai rau.

Chiar din ceea ce ai scris imi dau seama unde o sa sfarsesti si din vina cui au fost accidentele de care ai amintit.

Pentru tine este OK sa depasesti pe dreapta coloana? Si cumva cand vad motociclisti, soferii de masini circula mai pe marginea drumului?!

In plus, pe mine ma deranjeaza atat manelele cat si toba - cum se face ca tie ti se pare mai putin zgomotos un motor cu "carboane d'ale smechere" - o fii poate din cauza faptului ca ai si tu asa ceva?

Si da, sa stii ca nu esti singurul care a mai circulat si prin afara... Si eu nu cred ca tu ai fost in afara cu moto ... Pentru ca daca era asa, nu ne mai vorbeai acum de depasit coloana pe partea dreapta cum se face in Paris. rolleyes.gif

Asa ca, pentru binele vostru, mai calmati-va, invatati sa mergeti regulamentar (ca si cand ati conduce nu un motor ci un camion) fiindca altfel ajungeti toti cum va zicea un prieten de-al meu care lucreaza la Municipal - "donatori de organe".

Asta este parerea mea. Noroc in trafic si respectati regulile de circulatie,acestea nu au fost inventate doar fiindca cineva nu avea de lucru.... smile.gif

P.S.: Nu sunteti mai speciali sau mai destepti fiindca aveti A-ul (cum nici eu nu sunt ca le am pe toate). Cei speciali sunt piloti de formula 1 de moto GP - As vrea sa-i vad pe smecherii astia care ne-ar bate, cum sunt ei asa de in stare sa conduca un bolid....Din astia de le stiu pe toate, cum fac cand ii lasa frana pe spate si mai prind si ceva nisip de intra in derapaj Dar ca soferi (indiferent de categorie) aveti responsabilitate pentru viata celorlalti participanti de trafic (inclusiv pietoni).

+Quote Post
mesaj Dec 19 2009, 06:00 PM
Mesaj #246

Guests

Citeaza (me23ro @ Dec 19 2009, 04:54 PM) *
scz de greselile de exprimare. Am scos niste pasaje... e oricum prea mult de citit pentru unii. Acum ma intreb daca a avut sens sa postez... Opinia unora n-o s-o schimb. Stiu doar ca eu una o sa casc ochii si cand sunt pe moto si cand sunt la volan. Si daca nu pot schimba traficul si scoate prostii din circulatie, pot macar sa circul eu cum trebuie.

PPS: Din replicile cu sa-i vad p'astia cum conduc un bolid, prefer sa aud carboane s.a.m.d imi dau seama ca tu nu o sa ai o viata lunga.

+Quote Post
motociclist
mesaj Dec 20 2009, 01:10 AM
Mesaj #247

Nou venit
*

Citeaza (Mihai Georgescu @ Dec 19 2009, 05:57 PM) *
1. Eu NU am la activ nici un accident in 15 ani de condus. Am luate toate gradele pe permis (majoritatea le-am luat in armata). Am mers si pe moto si cu masina, microbuz, autobuz, camion, si da, chiar si cu tractor. Si stii ce am observat in atata timp de cand merg?

Soferii au ramas la fel de periculosi insa cei cu moto devin din ce in ce mai rau.

Chiar din ceea ce ai scris imi dau seama unde o sa sfarsesti si din vina cui au fost accidentele de care ai amintit.

Pentru tine este OK sa depasesti pe dreapta coloana? Si cumva cand vad motociclisti, soferii de masini circula mai pe marginea drumului?!

In plus, pe mine ma deranjeaza atat manelele cat si toba - cum se face ca tie ti se pare mai putin zgomotos un motor cu "carboane d'ale smechere" - o fii poate din cauza faptului ca ai si tu asa ceva?

Si da, sa stii ca nu esti singurul care a mai circulat si prin afara... Si eu nu cred ca tu ai fost in afara cu moto ... Pentru ca daca era asa, nu ne mai vorbeai acum de depasit coloana pe partea dreapta cum se face in Paris. rolleyes.gif

Asa ca, pentru binele vostru, mai calmati-va, invatati sa mergeti regulamentar (ca si cand ati conduce nu un motor ci un camion) fiindca altfel ajungeti toti cum va zicea un prieten de-al meu care lucreaza la Municipal - "donatori de organe".

Asta este parerea mea. Noroc in trafic si respectati regulile de circulatie,acestea nu au fost inventate doar fiindca cineva nu avea de lucru.... smile.gif

P.S.: Nu sunteti mai speciali sau mai destepti fiindca aveti A-ul (cum nici eu nu sunt ca le am pe toate). Cei speciali sunt piloti de formula 1 de moto GP - As vrea sa-i vad pe smecherii astia care ne-ar bate, cum sunt ei asa de in stare sa conduca un bolid....Din astia de le stiu pe toate, cum fac cand ii lasa frana pe spate si mai prind si ceva nisip de intra in derapaj Dar ca soferi (indiferent de categorie) aveti responsabilitate pentru viata celorlalti participanti de trafic (inclusiv pietoni).

Ce este interesant este ca de obicei, la motor versus masina, cei care produc accidente cu vatamari corporale a celuilalt nu sunt motociclistii ci soferii. Daca un motociclist nu respecta regulile de circulatie si greseste, el are de tras (in spital sau la morga). Daca un sofer nu respecta regulile de circulatie si greseste, motociclistul are de tras (in spital sau la morga).

Sunt de acord ca o foarte mare parte din motociclisti incalca regulile de circulatie (mai sa fie, sincer nu am vazut pe nimeni pana acum care sa nu o fi facut vreodata, motociclist sau sofer). Problema este ca in majoritatea cazurilor (72% - a se vedea statistica facuta de Brigada de Politie Rutiera pe 2008) cei care sunt vinovati de producerea accidentelor in care sunt implicate o motocicleta si masina sunt soferii. Iar cea mai mare problema este ca in toate aceste cazuri motociclistii au fost grav accidentati (cu mai multe cazuri de deces) pe cand soferii doar in 4 cazuri au suferit rani grave (nici un deces inregistrat).

Mihai, te astept cand se face cald pe Amkart sau pe Selena, fiindca nu numai pilotii profesionisti fac cursuri si se antreneaza pe circuit smile.gif

P.S. Mihai, nici Mama Omida nu ghiceste in bobi pretinzand ca stie viitorul unuia caruia i-a citit doar un post de pe forum smile.gif Nu mai da verdicte de-astea ca iti feshteleshti credibilitatea smile.gif

+Quote Post
mesaj Dec 20 2009, 04:10 PM
Mesaj #248

Guests

Citeaza (motociclist @ Dec 20 2009, 01:10 AM) *
Ce este interesant este ca de obicei, la motor versus masina, cei care produc accidente cu vatamari corporale a celuilalt nu sunt motociclistii ci soferii. Daca un motociclist nu respecta regulile de circulatie si greseste, el are de tras (in spital sau la morga). Daca un sofer nu respecta regulile de circulatie si greseste, motociclistul are de tras (in spital sau la morga).

Sunt de acord ca o foarte mare parte din motociclisti incalca regulile de circulatie (mai sa fie, sincer nu am vazut pe nimeni pana acum care sa nu o fi facut vreodata, motociclist sau sofer). Problema este ca in majoritatea cazurilor (72% - a se vedea statistica facuta de Brigada de Politie Rutiera pe 2008) cei care sunt vinovati de producerea accidentelor in care sunt implicate o motocicleta si masina sunt soferii. Iar cea mai mare problema este ca in toate aceste cazuri motociclistii au fost grav accidentati (cu mai multe cazuri de deces) pe cand soferii doar in 4 cazuri au suferit rani grave (nici un deces inregistrat).

Mihai, te astept cand se face cald pe Amkart sau pe Selena, fiindca nu numai pilotii profesionisti fac cursuri si se antreneaza pe circuit smile.gif

P.S. Mihai, nici Mama Omida nu ghiceste in bobi pretinzand ca stie viitorul unuia caruia i-a citit doar un post de pe forum smile.gif Nu mai da verdicte de-astea ca iti feshteleshti credibilitatea smile.gif

1. In primul rand, inainte sa te sesizezi, ar trebui sa recitesti postul la care am raspuns. Daca tie ti se pare ca respectivul care a pus postul este un om care respecta atat regulile de circulatie cat si cele de bun simt cu privire la zgomot, mers in trafic etc. atunci cred ca ai o problema. Iti dau cateva citate, poate te ajuta:

Si cumva cand vad motociclisti, soferii de masini circula mai pe marginea drumului?!
As vrea sa-i vad pe smecherii astia care ne-ar bate, cum sunt ei asa de in stare sa conduca un bolid....Din astia de le stiu pe toate, cum fac cand ii lasa frana pe spate si mai prind si ceva nisip de intra in derapaj
Iar cu poluarea fonica, prefer o toba unui concert de manele.

Ce poate un om sa inteleaga din cele mentionate? Ca prietenul nostru alege sa incalce si cele mai elementare reguli de circulatie (vezi depasirea pe dreapta), are moto zgomotoasa, si un acut sentiment de inferioritate (pentru ca altfel nu vad de ce se simte un mare om fiindca are moto - rectific: bolid).

2. Dupa cum ai observat sfaturile mele s-au adresat atat motociclistilor cat si soferilor si cred ca au fost de bun simt.

3. Am observat ca ai simtit nevoia sa ne precizezi ca tu te mai dai si pe circuit cu moto. Asa si ce daca?
Faptul ca faci acest lucru te face sa te simti mai special? Consideri ca meriti cumva respectul celorlalti participanti la trafic din acest motiv?
Chiar daca ai fii Michael Schumacher (sau cine stie ce vedeta de moto GP) tot ar trebui sa respecti pe ceilalti participanti la trafic.

Iar daca tu fiindca te dai pe circuit esti mai special, ce sa mai zicem atunci despre cei care conduc tiruri, camioane de mare tonaj si chiar tancuri sau transportoare blindate. Despre ei ce mai este de zis?? Ar trebui sa le ridicam statui.

Asa ca iti mai repet odata si tie poate poate bagi la cap: Toti suntem soferi, deci toti avem datoria si obligatia de a respecta regulile de circulatie. Nimeni nu este mai special fiindca are si A-ul, si ca atare, nu i se cuvine nimic mai mult in trafic - gen spatiu printre masini ca sa ajunga primul la semafor, dreptul de a depasi pe dreapta etc.

Si cum am mai mentionat si mai jos (din experienta proprie vorbesc):

+Quote Post
motociclist
mesaj Dec 20 2009, 04:52 PM
Mesaj #249

Nou venit
*

Citeaza
1. In primul rand, inainte sa te sesizezi, ar trebui sa recitesti postul la care am raspuns. Daca tie ti se pare ca respectivul care a pus postul este un om care respecta atat regulile de circulatie cat si cele de bun simt cu privire la zgomot, mers in trafic etc. atunci cred ca ai o problema.

L-am citit, dar nu sunt in masura sa judec un om dupa un post pe care il pune pe un forum. Ca sa-mi fac o parere asupra lui ca motociclist trebuie sa merg cel putin cateva mii de km cu el, sa vad cum se comporta in trafic, cum actioneaza in situatiile de urgenta, neprevazute. Nu te astepta sa imi formez o parere despre cineva in 3 minute.

Citeaza
Ce poate un om sa inteleaga din cele mentionate? Ca prietenul nostru alege sa incalce si cele mai elementare reguli de circulatie (vezi depasirea pe dreapta), are moto zgomotoasa, si un acut sentiment de inferioritate (pentru ca altfel nu vad de ce se simte un mare om fiindca are moto - rectific: bolid).

Este dreptul tau sa iti formezi o opinie in functie de informatiile pe care le ai la dispozitie si de concluziile pe care esti dispus sa le tragi. Totusi, imi mentin parerea ca dupa un post de pe un forum ne cam hazardam considerand ca putem sa ne facem o imagine obiectiva referitor la cineva, oricine.

Citeaza
2. Dupa cum ai observat sfaturile mele s-au adresat atat motociclistilor cat si soferilor si cred ca au fost de bun simt.

Am observat si nu te-am contrazis.

Citeaza
3. Am observat ca ai simtit nevoia sa ne precizezi ca tu te mai dai si pe circuit cu moto. Asa si ce daca?
Faptul ca faci acest lucru te face sa te simti mai special? Consideri ca meriti cumva respectul celorlalti participanti la trafic din acest motiv?
Chiar daca ai fii Michael Schumacher (sau cine stie ce vedeta de moto GP) tot ar trebui sa respecti pe ceilalti participanti la trafic.

Ce am vrut de fapt sa spun cu lucrul asta este ca ma bucur ca si tu esti motociclist si mi-ar face placere sa ne dam o tura pe circuit impreuna in cazul in care nu ai renuntat la sportul asta. Si ca dincolo de magheristii care se dau pe o roata in fata la McDonalds, care fac pe an doar 1.000 de km pe motor si nu stiu decat cel mult traseul pana la arcul de triumf, mai exista si alti motociclisti care gasesc placerea intr-o multime de alte activitati si trasee. Cum ai ajuns tu la concluzia ca am scris asta ca sa castig respect si ca sunt o petarda pe strazi nu inteleg.

Citeaza
Iar daca tu fiindca te dai pe circuit esti mai special, ce sa mai zicem atunci despre cei care conduc tiruri, camioane de mare tonaj si chiar tancuri sau transportoare blindate. Despre ei ce mai este de zis?? Ar trebui sa le ridicam statui.

Nu am scris ca ma dau pe circuit ca sa arat ca sunt mai special. Am explicat mai sus de ce am scris. Dar se pare ca e mai usor sa iti formezi o opinie subiectiva care sa iti convina decat sa incerci sa cunosti pe cineva.

Citeaza
Asa ca iti mai repet odata si tie poate poate bagi la cap: Toti suntem soferi, deci toti avem datoria si obligatia de a respecta regulile de circulatie. Nimeni nu este mai special fiindca are si A-ul, si ca atare, nu i se cuvine nimic mai mult in trafic - gen spatiu printre masini ca sa ajunga primul la semafor, dreptul de a depasi pe dreapta etc.

Imi spui te rog unde am spus ca nu simt ca sunt obligat sa respect regulile de circulatie? Unde am scris ca pentru ca am A-ul mi se cuvine dreptul de a depasi pe dreapta sau sa mi se faca loc la semafor? Te rog, arata-mi, ca eu nu gasesc unde am scris lucrurile astea.

+Quote Post
Vizitator_un motociclist oarecare.
mesaj Dec 26 2009, 02:04 PM
Mesaj #250

Guests

Citeaza (mpcj @ Dec 15 2009, 09:31 PM) *
un domn nu isi ia o masinarie care deranjeaza prin zgomotul produs! daca o face, e un simplu cocalar complexat, care-si (crede el) suplineste barbatia slaba prin motoare si harmalaie.

Un "domn" poate sa-si ia orice masinarie vrea. Este modul in care utilizeaza acea masinarie care face diferenta.
Este ca si cum ai "interzice moral" achizitionarea de sisteme audio de peste oanumita putere deoarece, conform judecatei dumitale, proprietarul sigur terorizeaza cartierul.

Sa stii ca si masinile produc un zgomot infernal daca se vrea.

Totul tine de atitudine si de "cei 7 ani de acasa".
Dupa cum am mai spus, motocicleta mea este echipata "stock", adica fara modificari la esapament, sau altceva. Asta nu inseamna ca nu este capabila de un zgomot infernal.
Ceea ce o tine in limita bunului simt, este persoana de la ghidon.

Am vazut masina cu evacuare sport de YAMAHA R1...

+Quote Post
Vizitator_un vizitator oarecare.
mesaj Dec 26 2009, 05:02 PM
Mesaj #251

Guests

Mentalitatea asta este principala cauza a evenimentelor cu care ne intalnim in trafic; si anume, o mentalitatea care vorbeste in necunostinta de cauza; o mentalitate care acuza si eticheteaza fara sa aiba nici cel mai mai elementare cunostinte. Si ma refer aici la codul rutier.
Mai intai DOCUMENTEAZA-TE si dupa accea da din tastatura.
Peste tot avem numai "cunoscatori" de duzina, clienti fideli ai posturilor de stiri de renume cum ar fi O-TV si ProstTv.
In cazul tau, ori ai luat permisul in o mie nouasute toamna, ori ai luat permisul la Pitesti, ori ai avut bulan si ai luat permisul printr-o conjuctura favorabila (adica noroc cu carul).

Extras din codul rutier:

Cap. I: Dispoziții generale

21. moped - vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW;

22. motocicleta - autovehiculul cu doua roti, cu sau fara atas, echipat cu un motor care are o capacitate cilindrica mai mare de 50 cm3 si/sau a carui viteza maxima, prin constructie, depaseste 45 km/h;

Cap: V: Reguli generale

SECTIUNEA 1. Obligatiile participantilor la trafic

SUBSECTIUNEA 2. Mijloacele de avertizare folosite de conducatorii de vehicule

Art. 44.
3. Conducatorii motocicletelor si mopedelor sunt obligati sa foloseasca luminile de intalnire pe toata durata deplasarii acestora pe drumurile publice.

Regulamentul auto
Vehiculele

SECTIUNEA 2. Inmatricularea si inregistrarea vehiculelor

SUBSECTIUNEA 2. Numerele de inmatriculare sau de inregistrare, cele provizorii si de probe ale autovehiculelor sau tramvaielor

Art. 26

1.Proprietarul sau detinatorul legal trebuie sa fixeze placutele cu numarul de inmatriculare ori de inregistrare in locurile special destinate, la partea din fata si din spate a autovehiculului sau tramvaiului, dupa caz, iar la motocicleta si la remorca, numai la partea din spate.

Cap. III: Conducătorii de vehicule

Art. 30 Permisul de conducere se elibereaza pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii si subcategorii de vehicule:

1.CATEGORIA A: motocicleta cu sau fara atas;

11.SUBCATEGORIA A1: motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cm3 si o putere care nu depaseste 11 kW;

Art. 38

1.Posesorul permisului de conducere pentru categoria A are dreptul sa conduca o motocicleta cu o putere care depaseste 25 kW sau un raport putere/greutate care depaseste 0, 16 kW/kg ori o motocicleta cu atas cu un raport putere/greutate care depaseste 0, 16 kW/kg, numai daca are o experienta de minimum 2 ani pe o motocicleta cu specificatii tehnice inferioare sau daca persoana are 21 de ani si promoveaza un test specific de cunostinte si comportament.

Sectiunea 2

Reguli pentru circulatia vehiculelor

1. Pozitii In timpul mersului si circulatia pe benzi

Art.42.
Cand circulatia se desfasoara pe doua sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de catre conducatorii de vehicule In functie de intensitatea traficului si viteza de deplasare, avand obligatia sa revina pe prima banda ori de cate ori acest lucru este posibil, daca aceasta nu este destinata vehiculelor lente sau transportului public de persoane.

Eu n-am vazut o asemenea lege care sa interzica accesul motocicletelor pe o alta banda decat banda 1 in regulamentul actual. A asemenea lege a existat insa intr-o perioada in care mototcicletele nu erau asa de avansate tehnologic si nu puteau depasi viteze de 100km/h. Vremurile acelea au trecut.

Ti-am citat si definitia mototcicletei ca si autovehicul, asa cum este recunoscut de catre codul rutier, caci poate nu faci diferenta intre un moped (nu scuter) si o motocicleta.

Asa ca, nu mai ai nici o scuza. Lasa draq mess-ul si youtube-ul, HI5-ul sau cine stie ce draq site-uri de retardardati si foloseste tehnologia pentru a te informa. Si nu mai deschide "gura" daca n-ai nimic de spus.

"Mai bine taci si lasi impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala"

+Quote Post
mesaj Dec 27 2009, 11:46 AM
Mesaj #252

Guests

Imi cer scuze pentru "iesirea in decar de mai sus", insa sunt alergic rau la dobitocii cu creierul neted, indoctrinati de diversii "formatori de opine" din presa de rahat din tara.

Vreau sa tratez subiectul circuit vs. strada, ca tot apar remarci de genul: daca te-ai dat pe circuit te simti mai special??

Ideea este foarte simpla si are la baza o caracteristica specifica creierului uman, si anume, invatarea prin repetitie.
Am zis de nenumarate ori ca strada nu este circuit, si am sa explic de ce.
In condusul unei masini, cat si pilotatul unei motociclete intervin la un moment dat situatii neprevazute care, pot avea concluzii grave daca nu ai un anume set de abilitati formate.
Insa cum poti sa-ti formezi acele abilitatati caci, insasi evenimentele care necesita aceste abilitati tin de domeniul improbabilului, de natura accidentala.
Este unanim acceptat faptul ca singura modalitate de a evolua in condusul/pilotarea unui vehicul/autovehicul este intocmai incercarea de ati depasi limitele proprii. Aceasta afirmatie poate fi demostrata foarte simplu: prima oara cand te-ai suit la ghidon/volan, parca erai d'ala prost si faceai niste greseli care acum te fac sa razi. Acele greseli erau dictate de lipsa de experienta, din cauza ca limitele proprii erau prea jos.

Cu timpul, prin repetitie in mediu controlat (poligon, masina de soferi cu comanda dubla) ai ajuns sa stapanesti mai bine reactiile proprii cat si comenzile autovehicolului, si astfel, ti-ai dus limitele o idee mai sus.

Aici vroiam sa ajung: un accident este o insusire de evenimente care, insumate cu un imput gresit de la "sofer", duc la un deznodamant neasteptat.

Cati dintre voi, la volanul unei masini, ati tras frana de mana pe la un, sa zicem, 100km/h, doar sa vedeti ce se intampla? Cati dintre voi, ati mers pe un camp deschis si ati facut manevre extrem de periculoase, doar pentru a testa reactiile si a vedea cum se comporta masina in acele situatii?

Cati dintre voi ati exersat si stors capacitatile de franare ale masinii?

Nu vreau raspuns la aceasta intrebare deoarece raspunsul se vede zilnic pe strazi: rateaza curba la 60km/h, pierde controlul volanului la 100km/h in linie dreapta, nu-si poate tine banda (marcata) in viraje... si tot astfel de exemple care nu fac decat sa confirme regula: poti sa conduci 300 de mii de km in oras, si alte 300 de mii de km pe afara; pe circuit, la volanul unei masini puternice: mori in primul viraj.
Si pentru unii dintre noi, si un Logan este prea puternic doarece se incearca suplinirea lipsei de experienta doar cu entuziasmul si tupeul din dotare.

De aceea "noi" mergem pe circuit: acolo poti sa incerci diverse manevre foarte periculoase in trafic normal. Poti sa incerci diverse chestii fara sa stai cu teama unei gauri in asfalt, a nisipului pe banda sau a prostului care se uita dupa piXde cand iese cu masina din parcare, in loc sa se uite in oglinzi.

Tot pe circuit poti sa abordezi viraje la viteze foarte mari si sa-ti imbunatatesti stilul de condus/pilotat intocmai din cauza faptului ca iti testezi limitele proprii si ridici aceste limite mai sus.

Cu o experienta de circuit, sau de mers la limita in mediu controlat, nu te va surprinde in veci o curba, sau o alta situatie de genul acesta. Experienta face sa-ti cunosti limitele si sa ai deja exercitiu in franari de urgenta, evitari la limita si alte astfel de manevre pe care nu le exersezi (n-ai ocazia) in condusul zilnic acasa-birou -> birou - acasa.

Iata de ce "suntem mai speciali". Pentru ca avem experienta necesara sa facem fata unor situatii in fata carora, multi dintre voi ati iesi cu tot cu masina "la cules de stiuleti" in decor.

Insa experienta de circuit face ca pilotul sa nu-si mai caute andrenalina pe strada. Pentru ca nu mai simti nevoia. Eu, ori de cate ori "ma simt Valentino Rossi", ma duc pe circuit unde ma descarc. Dupa o sedinta de circuit, nu te mai "tenteaza" traficul.
Plus ca experienta de circuit "iti spune" de dinainte: nu intra asa tare in curba asta, nu frana in ultimul moment. Pe circuit, daca franezi tarziu, iesi larg din curba (pierzi trasa), sau, in cel mai rau caz, iesi in decor unde exista protectii si atenuatoare de impact. Pe strada, daca iesi larg din curba, s-ar putea sa lovesti masini parcate pe banda unu (care, practic este parcare), sau daca esti in viraj de dreapta, iesi pe contrasens care, poate nu este liber.

Iata de ce "suntem mai speciali". Nu suntem mai speciali ca ne dam pe circuit, suntem mai speciali intocmai pentru ca ne gandim INAINTE, si ne pregatim tot timpul. Nu "ne culcam" pe ideea "las ca vad atunci ce fac".
Peste 70% dintre accidentele in care au fost implicate motociclete au fost cauzate de inconstienta,neglijenta sau nesimtirea soferilor auto. Numai anul acesta au fost doua accidente soldate cu moartea motociclistului (care circula regulamentar) deoarece idiotul de la volan a intrat tare in viraj si, fiind neinstruit, a iesit pe contrasens incercad sa-si controleze masina. Va dati seama ca motociclistul ala n-are decat vina de a fi la locul nepotrivit in momentul nepotrivit.
Cam asa este cu cel putin 40% dintre accidentele moto: suntem la locul nepotrivit in momentul nepotrivit.

Exista si in randul nostru exemplare negative care ne strica imaginea. Diversi inconstienti care considera ca lor nu li se poate intampla nimic, ca accidentele se intampla doar la stirile de la ora 5.
Ce sa facem? Nu exista padure fara uscaturi.

Exista insa si persoane constiente, si responsabile atat la ghidonul unei motociclete, cat si la volanul unei masini. Chiar daca si-a luat o motocicleta de 200cp, sau o masina de 300cp nu inseamna ca este un inconstient.

Ce-a mai intalnita intrebare cu care ma confrunt ori de cate ori sunt cu motocicleta este: "cat baga nenea?"
Si cand le raspund, 60 in oras si 130 afara, se uita dezamagiti la mine de parca, daca scrie pe bord 340hm/h, asta inseamna ca trebuie NEAPARAT sa mergi cu 340.

Asa si cu cretinii astia de peste tot: in viziunea lor, daca am motocicleta asta inseamna NEAPARAT ca sunt un inconstient care-si cauta moartea pe strada, care merge numai cu 200 prin oras. Si neaparat "pe-o roata", pentru ca, daca nu-i pe-o roata, nu are credibilitate povestitorul.

O minte neteda, un dobitoc, nu poate concepe faptul ca o motocicleta poate fi un vis implinit, poate fi un hobby, poate fi rezultatul unor eforturi dictate de nevoia de satisfacere a unei dorinte.

Pentru multi dintre noi, o motocicleta inseamna si o modalitate de deplasare, unde nu trebuie sa te plimbi cate 20 de minute prin cartier doar ca sa gasesti un loc de parcare; unde nu trebuie sa-ti petreci "jumatate" din viata asteptand la semafor.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 29 2009, 05:57 PM
Mesaj #253

Guests

Citeaza (motociclist @ Dec 18 2009, 09:46 PM) *
Motocicletele intra in aceeasi categorie cu autoturismele in ceea ce priveste dreptul de utilizare al benzilor de circulatie pe drumul public. Motocicletele pot folosi atat banda 1 cat si benzile 2 si 3, in aceleasi conditii in care acestea pot fi folosite de catre un autoturism. Daca nu ma crezi pe cuvant iti recomand Codul Rutier si Regulamentul de aplicare al Codului Rutier. Daca prin absurd ar fi cum ai spui tu, nici un motociclist nu ar apuca sa mai vireze la stanga intr-o intersectie, ceea este de-a dreptul hilar.

Raspuns:

Varianta 1. o viteza mai mare decat viteza masinii care schimba benzile. Poate fi si 860 km/h la motocicleta versus 75 km/h pentru masina (cum ar fi pentru tine convenabil ca sa subliniezi ca toti motociclistii ar trebui executati si ingropati in gropi comune de satanisti ce sunt ei), dar de obicei astfel de accidente se intampla la viteze sub 100 km/ora: de obicei masinile schimba banda la preselectarea intr-o intersectie, cand se afla intr-o coloana (deci probabil 5-10 km/ora) sau cand masina din fata a incetinit sub viteza traficului (30-40 km/ora) ceea ce poate genera accident la orice viteza a motocicletei, chiar cu o diferenta de doar 10 km/ora.

Varianta 2. viteze egale, dar masina trage stanga chiar cand motocicleta se afla in dreptul ei

Varianta 3. Viteza mai mica a motocicletei decat viteza masinii (spre exemplu in cazul apropierii de o intersectie cu banda de preselectare stanga si masini oprite la stop) iar masina viteza mai mare, caz in care loveste motocicleta din spate

Tu n-ai inteles ce am spus: motociclistul poate folosi orice banda vrea atata timp cat isi asuma raspunderea pentru tot ce i se intampla, la fel ca un sofer. Daca vrea intelegere, sa nu depaseasca 45km/h in localitate si 70 in afara si sa se limiteze la banda 1.

+Quote Post
motociclist
mesaj Dec 29 2009, 06:59 PM
Mesaj #254

Nou venit
*

Citeaza (Musafir @ Dec 29 2009, 05:57 PM) *
Tu n-ai inteles ce am spus: motociclistul poate folosi orice banda vrea atata timp cat isi asuma raspunderea pentru tot ce i se intampla, la fel ca un sofer. Daca vrea intelegere, sa nu depaseasca 45km/h in localitate si 70 in afara si sa se limiteze la banda 1.

Daca vrea intelegere? Ca daca nu, atunci ce primeste, razboi? 45 la ora in localitate? 70 in afara? dupa ce cod rutier sofezi tu? Si daca merge cu vitezele astea si pe banda 1, atunci isi asuma altcineva raspunderea pentru tot ce i se intampla? Credeam ca am cu cine discuta, dar se pare ca traiesti in alta lume... Nu stiu, sa rad de prostiile pe care le spui sau sa-ti plang de mila?

+Quote Post
mesaj Dec 29 2009, 07:23 PM
Mesaj #255

Guests

Citeaza (Musafir @ Dec 29 2009, 05:57 PM) *

Si raspunderea cuvenita soferilor, trebuie sa si-o asume tot el?
Cati ani ani, sau... cati ani aveai cand ai postat cele de mai sus?
Sau, poate fumai ceva...

Eu am impresia ca voi chiar vreti sa fiti facuti prosti, idioti, cretini, pe fata, fara perdea.
O idee mai sus aveai un post in care se explica ca NU EXISTA LEGE CARE SA OBLIGE CIRCULATIA MOTOCICLETELOR PE BANDA 1, CI DOAR SCUTERELE SI/SAU MOPEDELE.
Exista doar o lege care obliga TOT TRAFICUL SA CIRCULE pe banda 1 si sa utilizeze benzile 2 si 3 pentru depasire.
Tu ai carnet, caci daca ai, eu nu inteleg cum draq l-ai luat avand in vedere ca nu esti in stare sa citesti draq un amarat de post situat 5 flegme mai sus.

Sau in postul meu erau prea multe litere si te-ai confuzat?

"Daca vrea intelegere"... eu cred ca esti insasi un "Musafir" prin viata, caci pe strazi mai mult ca sigur nu circuli. Sau poate circuli pe locul blondei din dreapta.
Tu ai vazut cum se circula in tara asta?
Bai afumatu-le, eu era sa mi-o iau grav intocmai pentru ca mergeam incet, laolalta cu toti adormitii si retardatii care si-au luat permis pe 200 de eur. Aia de-i vezi tu ca merg cu 45 in localitate si 70 afara...

Tu si clientela Otv mergeti cu 45 in oras, eu, in oras, unde vad masina cu drum liber in fata, nu mai vad masina... intelegi sau trebuie sa-ti desenez?
Tu ai vazut cum se alearga prin pasage in Bucuresti? Cum se alearga pe Vacaresti, Magheru, Mihai Bravu, Colentina ?? Chiar daca e astfaltul ud? chiar daca nu este luminata strada?
Auzi la el: 45 in oras... ma faci sa rad.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 30 2009, 11:09 AM
Mesaj #256

Guests

Citeaza (un motociclist oarecare @ Dec 29 2009, 07:23 PM) *
Si raspunderea cuvenita soferilor, trebuie sa si-o asume tot el?
Cati ani ani, sau... cati ani aveai cand ai postat cele de mai sus?
Sau, poate fumai ceva...

Eu am impresia ca voi chiar vreti sa fiti facuti prosti, idioti, cretini, pe fata, fara perdea.
O idee mai sus aveai un post in care se explica ca NU EXISTA LEGE CARE SA OBLIGE CIRCULATIA MOTOCICLETELOR PE BANDA 1, CI DOAR SCUTERELE SI/SAU MOPEDELE.
Exista doar o lege care obliga TOT TRAFICUL SA CIRCULE pe banda 1 si sa utilizeze benzile 2 si 3 pentru depasire.
Tu ai carnet, caci daca ai, eu nu inteleg cum draq l-ai luat avand in vedere ca nu esti in stare sa citesti draq un amarat de post situat 5 flegme mai sus.

Sau in postul meu erau prea multe litere si te-ai confuzat?

"Daca vrea intelegere"... eu cred ca esti insasi un "Musafir" prin viata, caci pe strazi mai mult ca sigur nu circuli. Sau poate circuli pe locul blondei din dreapta.
Tu ai vazut cum se circula in tara asta?
Bai afumatu-le, eu era sa mi-o iau grav intocmai pentru ca mergeam incet, laolalta cu toti adormitii si retardatii care si-au luat permis pe 200 de eur. Aia de-i vezi tu ca merg cu 45 in localitate si 70 afara...

Tu si clientela Otv mergeti cu 45 in oras, eu, in oras, unde vad masina cu drum liber in fata, nu mai vad masina... intelegi sau trebuie sa-ti desenez?
Tu ai vazut cum se alearga prin pasage in Bucuresti? Cum se alearga pe Vacaresti, Magheru, Mihai Bravu, Colentina ?? Chiar daca e astfaltul ud? chiar daca nu este luminata strada?
Auzi la el: 45 in oras... ma faci sa rad.

Nene, daca mai ai dinti in gura dupa prima tranta mai zdravana pe care o tragi din cauza vitezei > 45km/h poti sa razi daca vrei. Altfel ma tem ca n-o sa fii o priveliste placuta.

Atata timp cat tu ceri intelegere de la soferi si nu viceversa mi se pare normal ca sa ti se impuna TIE restricti suplimentare pe care soferii (care nu se plang de nimic) sa nu le aiba.

Poti pedala si cu 200km/h pe mopedul tau daca tii neaparat, nu te opreste nimeni dar sa nu te aud dupa aia ca te plangi fiindca un sofer nu te-a observat. Daca vrei sa te observe tine-o cu 40-45 la ora si poarta vesta reflectorizanta. Eventual si un nas de clovn. Daca nu, faci ciocul mic si gata.

+Quote Post
motociclist
mesaj Dec 30 2009, 12:01 PM
Mesaj #257

Nou venit
*

Citeaza (Musafir @ Dec 30 2009, 11:09 AM) *
Nene, daca mai ai dinti in gura dupa prima tranta mai zdravana pe care o tragi din cauza vitezei > 45km/h poti sa razi daca vrei. Altfel ma tem ca n-o sa fii o priveliste placuta.

Dar cand tragi tranta zdravana din cauza vitezei <45km/ora cand pe banda 1 trage stanga o masina parcata pe dreapta fara sa se asigure? Sau tot la <45km/ora cand se deschide o portiera de la o masina parcata pe dreapta? Sau tot la 45 de km la ora cand unul care vine din spate cu viteza mai mare vrea sa te forteze sa mergi mai repede si incepe sa te sicaneze? Intelege un lucru odata pentru totdeauna: viteza <45km/ora nu garanteaza nici unui motociclist un grad mai mare de siguranta. Dimpotriva, deoarece majoritatea masinilor merg cu peste 45km/ora motociclistul care va merge mai incet va incurca circulatia si va trebui sa isi asume mult mai multe riscuri. Asta de obicei este o problema des intalnita la motociclistii incepatori care merg cu o viteza de genul asta. Nu viteza creste riscul de accidente ci faptul ca soferii nu se asigura si nu dau prioritate atunci cand ar trebui, conform regulamentului de circulatie. De data asta ai inteles? Ma indoiesc, dar am zis totusi sa mai incerc odata.

Citeaza
Atata timp cat tu ceri intelegere de la soferi si nu viceversa mi se pare normal ca sa ti se impuna TIE restricti suplimentare pe care soferii (care nu se plang de nimic) sa nu le aiba.

Singura intelegere pe care noi o cerem de la soferi este sa respecte regulile de circulatie. Sa se asigure inainte de a face o manevra si sa dea prioritate acolo unde regulamentar trebuie sa o faca. Am ajuns sa numim chestia asta "cautam intelegere" in loc de "mars inapoi la citit regulamentul si te ia dracu' daca nu respecti regulile". Normal ca soferii nu se plang de nimic, daca fiecare accident al soferilor s-ar concretiza in ranire grava sau deces, sa vezi ce s-ar mai plange!

Citeaza
Poti pedala si cu 200km/h pe mopedul tau daca tii neaparat, nu te opreste nimeni dar sa nu te aud dupa aia ca te plangi fiindca un sofer nu te-a observat. Daca vrei sa te observe tine-o cu 40-45 la ora si poarta vesta reflectorizanta. Eventual si un nas de clovn. Daca nu, faci ciocul mic si gata.

Nu te observa nici la 10km la ora cand treci pe langa masini parcate si iti deschid portiera in fata. Nici in intersectie cand ar trebui sa-ti dea prioritate si tocmai ai plecat de la stop, cu mai putin de 40 la ora. Dar, evident, tu asta vrei sa crezi, ca viteza este cauza majora a accidentelor, nu faptul ca soferii nu se asigura si nu dau prioritate, drept pentru care nu cred ca cineva o sa reuseasca sa iti schimbe ideea. La tine, cum spunea cineva: idei putine, dar fixe!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 30 2009, 12:38 PM
Mesaj #258

Guests

Citeaza (motociclist @ Dec 30 2009, 12:01 PM) *
Dar cand tragi tranta zdravana din cauza vitezei <45km/ora cand pe banda 1 trage stanga o masina parcata pe dreapta fara sa se asigure? Sau tot la <45km/ora cand se deschide o portiera de la o masina parcata pe dreapta? Sau tot la 45 de km la ora cand unul care vine din spate cu viteza mai mare vrea sa te forteze sa mergi mai repede si incepe sa te sicaneze? Intelege un lucru odata pentru totdeauna: viteza <45km/ora nu garanteaza nici unui motociclist un grad mai mare de siguranta. Dimpotriva, deoarece majoritatea masinilor merg cu peste 45km/ora motociclistul care va merge mai incet va incurca circulatia si va trebui sa isi asume mult mai multe riscuri. Asta de obicei este o problema des intalnita la motociclistii incepatori care merg cu o viteza de genul asta. Nu viteza creste riscul de accidente ci faptul ca soferii nu se asigura si nu dau prioritate atunci cand ar trebui, conform regulamentului de circulatie. De data asta ai inteles? Ma indoiesc, dar am zis totusi sa mai incerc odata.

Singura intelegere pe care noi o cerem de la soferi este sa respecte regulile de circulatie. Sa se asigure inainte de a face o manevra si sa dea prioritate acolo unde regulamentar trebuie sa o faca. Am ajuns sa numim chestia asta "cautam intelegere" in loc de "mars inapoi la citit regulamentul si te ia dracu' daca nu respecti regulile". Normal ca soferii nu se plang de nimic, daca fiecare accident al soferilor s-ar concretiza in ranire grava sau deces, sa vezi ce s-ar mai plange!

Nu te observa nici la 10km la ora cand treci pe langa masini parcate si iti deschid portiera in fata. Nici in intersectie cand ar trebui sa-ti dea prioritate si tocmai ai plecat de la stop, cu mai putin de 40 la ora. Dar, evident, tu asta vrei sa crezi, ca viteza este cauza majora a accidentelor, nu faptul ca soferii nu se asigura si nu dau prioritate, drept pentru care nu cred ca cineva o sa reuseasca sa iti schimbe ideea. La tine, cum spunea cineva: idei putine, dar fixe!

Ai dreaqu soferii astia cum de nu se plang unii de altii. Adica soferii nu se asigura numai cand sunt motociclisti prin preajma. In rest nu auzim zilnic de soferi care-si zboara unii altora portiera fiindca nu s-au asigurat.

In schimb, cum apare cate un batman din asta in costum de piele kinky si cu o casca de prost gust pe devla toti soferii o iau razna si nu se mai asigura si ii dau aluia cu portiera in freza. Yeah, right, makes perfect sense.

Tinere, o sa ma repet de cate ori e nevoie: faptul ca tu alegi un mijloc de locomotie extrem de nesigur (si de idiot intre noi fie vorba, dar, in fine, nu putem fi toti genii) e 100% responsabilitatea ta. Tu singur alegi ca fiecare accident sa se soldeze cu o moarte sau o ranire grava. E ca si cum toti soferii de trabant ar cere intelegere de la ceilalti ca ei merg cu un carton fara airbaguri.

Problema ta e ca tu nu iti recunosti limitele propriului vehicul. De aia intri in categoria donatorilor de organe.

+Quote Post
motociclist
mesaj Dec 30 2009, 01:05 PM
Mesaj #259

Nou venit
*

Citeaza (Musafir @ Dec 30 2009, 12:38 PM) *
Ai dreaqu soferii astia cum de nu se plang unii de altii. Adica soferii nu se asigura numai cand sunt motociclisti prin preajma. In rest nu auzim zilnic de soferi care-si zboara unii altora portiera fiindca nu s-au asigurat.

Nu am spus asta. Sunt foarte dese cazurile de accidente intre 2 masini din cauza neasigurarii. Diferenta este ca atunci cand nu te asiguri si dai peste o alta masina, pagubele se rezuma la tabla indoita. Cand nu te asiguri si dai peste un motociclist il omori. Ai inteles acum de ce pentru un motociclist este mai important ca soferii sa se asigure si sa dea prioritate conform regulamentului?

Citeaza
In schimb, cum apare cate un batman din asta in costum de piele kinky si cu o casca de prost gust pe devla toti soferii o iau razna si nu se mai asigura si ii dau aluia cu portiera in freza. Yeah, right, makes perfect sense
.

In primul rand costumele de piele (pe care probabil niste refulari subconstiente ale tale le vad atat de kinky) sunt cea mai buna protectie pe care un motociclist o poate avea la indemana atunci cand sufera un accident. Nu exista nici un material mai bun decat pielea din care sunt facute aceste costume care sa reziste atat de bine la frecarea de asfalt. Asta este adevaratul motiv pentru care firmele de echipamente de protectie fac aceste costume din piele, si nu cum credeai tu ca e o conspiratie mondiala impotriva ta avand in vedere ca tu te exciti la vederea motociclistilor imbracati astfel (e singura varianta prin care imi pot explica de ce ti se par tie costumele astea kinky).

Castile nu sunt nici de prost gust nici de bun gust, ca eu nu m-am apucat sa-mi dau cu parerea referitor la pantofii pe care-i ai in picioare. Sunt casti de protectie care in anumite cazuri salveaza viata in accidente.

Dar imi inchipui ca ti-e foarte greu sa gandesti mai departe de atat.

Nu am spus ca atunci cand apar motociclisti soferii o iau razna. Ei se comporta asa cum o fac in fiecare zi, incalca sau respecta regulile de circulatie asa cum o fac in fiecare zi. Diferenta este ca atunci cand nu te asiguri si dai peste o alta masina, pagubele se rezuma la tabla indoita. Cand nu te asiguri si dai peste un motociclist il omori. Ai inteles acum de ce pentru un motociclist este mai important ca soferii sa se asigure si sa dea prioritate conform regulamentului?

Citeaza
Tinere, o sa ma repet de cate ori e nevoie: faptul ca tu alegi un mijloc de locomotie extrem de nesigur (si de idiot intre noi fie vorba, dar, in fine, nu putem fi toti genii) e 100% responsabilitatea ta. Tu singur alegi ca fiecare accident sa se soldeze cu o moarte sau o ranire grava. E ca si cum toti soferii de trabant ar cere intelegere de la ceilalti ca ei merg cu un carton fara airbaguri.

In sensul asta putem sa extrapolam: daca tu mergi cu 200 la ora si intri pe contrasens intr-o masina care nu are airbag-uri, caz in care soferul respectiv moare, evident este numai vina lui, ca nu avea airbag-uri, nu? Iar cand lovesti cu masina un pieton pe trecere, pai el e vinovat fir-ar mama lui a dracului, de ce nu era blindat cu airbag-uri?

Nu cer intelegere de la nimeni, cer ca soferii sa se asigure si sa cedeze prioritate conform regulamentului de circulatie.

Oricum, am bold-uit din ce ai scris tu cuvintele care nu fac altceva decat sa dovedeasca nivelul tau de inteligenta si calitatea ta umana deosebita. Deosebit de proasta.

Citeaza
Problema ta e ca tu nu iti recunosti limitele propriului vehicul. De aia intri in categoria donatorilor de organe.

Eu imi cunosc motocicleta mai bine decat iti cunosti tu masina. Si daca te uiti la statistici ai sa vezi ca vinovati sunt soferii de moartea motociclistilor in majoritatea accidentelor fatale masina vs motocicleta. Dar ca sa intelegi lucrurile astea pe care le-am tot scris pe aici ai nevoie de cel putin o facultate. Facultatea mintala.

+Quote Post
mesaj Dec 30 2009, 03:43 PM
Mesaj #260

Guests

Citeaza (Musafir @ Dec 30 2009, 11:09 AM) *

"Nene", eu am cazut la 100km/h pe circuit si m-am ridicat de jos tocmai datorita echipamentului. Si echipamentul a costa cam act 60% din cat am dat pe moto.
Vesta reflectorizanta sa porti tu in masina cand recitesti regulamentul de circulatie. Vesta reflectorizanta este obligatorie numai biciclistilor, mopedistilor si scuteristilor.

Citeaza

Tocmai pentru ca-mi cunosc limitele propriului vehicol, in oras ma deplasez. Insa clar-vazator (astfel incat sa visez cu o noapte inainte ca tu ala din masina din fata ai de gand sa faci dreapta brusc pentru ca vorbeai la telefon si n-ai fost atent) nu sunt.
Nu am de unde sa ghicesc ce intentionezi tu sa faci.
De accea conserva aia a ta este dotata standard cu oglinzi si semnale: ca sa le spui si la altii ce intentionezi sa faci. Caci, poate data viitoare nu mai sunt eu pe banda si, poate e masina de la REBU si dupa aceea te vedem (doamne fereste) la stiri cum lasi orfani niste copii.
Si la stiri n-o sa spuna ca ai fost un idiot care nu s-a asigurat, o sa spuna ca a fost accident.

Insa, daca eu pe motocicleta sunt dat pe jos din cauza manevrelor bruste si violente cauzate de neatentia ta, despre mine se va spune ca sunt un inconstient care se deplasa cu 3000 km/h si, fiind pe-o roata soferul nu l-a vazut.
Intelegi pana unde merge prostia in tara asta?

Acum sa-ti spun cate ceva despre "mopedul" meu:

"Mopedul" meu are 185 de cai putere (135 kW @ 10000 rpm) si aprox 210kg si, cu toate astea "stie" sa mearga cu viteza legala. In treapa 1 "stie" cam 130 km/h si este confundat cu un 747 la aterizare. Insa "mopedul" meu are sase trepte de viteza, si noaptea merge cu a treia prin oras intocmai pentru a-ti pastra tie somnul dulce pentru a avea mintea odihnita.

"Stie" sa puna semnalul, "stie" sa cedeze trecerea acolo unde trebuie, "stie" sa-si tina banda si mai "stie" sa ia un viraj cu 180 km/h. "Mopedul" meu, de aprox 4 ani de cand il am, a vazut peste 50000 de km, dintre care, mai bine de 3000 sunt facuti pe circuit. "Mopedul" meu nu s-a ridicat niciodata pe-o roata, pentru ca nu intelege sensul acestei manevre. Deasemenea, "mopedul" meu trebuie zilnic sa "evite" manelisti la volanul de BMW care se cred Shumi si pleaca cu scartait de roti de la semafor.

"Mopedul" meu nu poate circula linistit prin afara localitatilor fara "a fi provocat" de cate un idol de-al tau de firma cu mercedes benz din 2000, sau de catre un "zeu" in BMW. Ultima oara, un astfel de "zeu in bemveu" i-a franat in fata "mopedului" meu pentru ca "mopedul" meu circula regulamentar pe mijlocul benzii, si n-avea "urangutanul" loc sa-si impresioneze pitipoanca din dreapta.

"Mopedul" meu s-a obisnuit deja cu pitzile care se cer plimbate, cu toate ca "mopedul" meu e casatorit fericit de un an de zile, si a trecut demult de stadiul "piptzele de la terasa". "Mopedul" meu roseste pe la semafor cand ii trimit "fetitele de la volan" pupici...
"Mopedului" meu ii pare nespus de rau ca nevasta-ta sau prietena ta se uita lung dupa "mopedisti" oftand in sec... "mopedul" meu nu are nici o vina.
"Mopedului" meu ii pare rau de voi si cand va vede "hipnotizand" semaforul cu gandul la mancarica calda care va asteapta acasa. "Mopedul" meu nu are nici o vina ca pe voi nu va duce capul.

"Mopedul" meu nu are nici o vina pentru ca alti "mopedisti" alearga noaptea pe bulevarde de nebunii; la orele acelea "mopedul" meu doarme in garaj caci a doua zi de dimineata trebuie sa-si duca "mopedistul" la birou unde face site-uri precum asta, acordadu-ti tie sansa de a te manifesta si a-ti refula fustrarile.

Nu-ti zic viteza maxima a "mopedului" caci s-ar putea sa-ti dau un "reset de bios".

Ce nu stie "mopedul" meu sa faca este sa-i educe pe nesimtitii
- care uita ca au oglinzi la masini, care pun semnalul dupa ce au schimbat banda, care, cu toate ca sunt in depasire (deci paraleli cu ei), intra si ei in depasire,

- care fiind in depasire cu toate ca ma vad circuland pe banda refuza sa intre in coloana pe baza prioritatii de tonaj, care aflandu-se pe strazile dintre blocuri, merg pe mijloc asteptandu-se sa ma feresc eu, care dau cu spatele fara sa sa uite sau macar sa puna avariile (este ca nu stia de reglementarea asta din codul rutier?),

- care atunci cand opresc la trecerea de pietoni, ma iau pe capota, care ruleaza la juma' de metru distanta de mine in spate, care-si scuipa chistoacele de tigari pe strada, care-si inchipuie ca daca i-a dat masa bani de BMW inseamna ca i-a dat si strada cu totul.

- care atunci cand sunt la intersectie semaforizata si au verde, iar ei vor sa faca stanga, nu au bunul simt si constiinta de a astepta sa se faca rosu fapt care va opri traficul de pe contrasens. Nu, ei se baga precum chilotii in cOOr si obliga "mopedistul" sa bruscheze franele cu anvelopele reci. Asta pentru ca ajunge cu trei secunde mai devreme.

"Mopedul" meu s-a enervat rau odata si a circulat cu 310km/h pe circuitul de la Serres. "Mopedul" meu insa, merge incet in trafic, nu de frica amenzilor si a politiei, ci de frica sa nu omoare o persoana nevinovata. "Mopedul" meu stie ca in oras regurile sunt impuse cu un scop si de aceea nu abuzeaza de putere pistoanelor.
Dar, pentru simplu motiv ca este "mare si nervos", si gaseste locuri de parcare oriunde si nu plateste rovinieta, prima inmatriculare, polueaza mai putin + ca ajunge si mai devreme acasa, "mopedul" meu cauzeaza invidie si vrajba intre cretineii cu creier neted care nu pot intelege ca "mopedismul" este viitorul in orasele aglomerate.

Sa-ti spun si cat consuma "mopedul" meu? Nu-ti mai zic, ca spargi tastatura si dupa aceea nu o sa mai ai cu ce sa ne delectezi oferindu-ne monstre nemarginite din inteligenta ta nemasurata.

Apropo, ar trebui sa publici codul rutier pe care-l stii tu: ar face senzatie pe la Otv si, sa nu uitam, idolii tai: "Povestiri Adevarate"!

PS: vezi ca o sa-ti cer comision pana la urma: cu ajutorul meu, si in timpul meu liber tu descoperi codul rutier!

+Quote Post
Vizitator_gigi.
mesaj Dec 30 2009, 04:37 PM
Mesaj #261

Guests

Citeaza (corect @ May 29 2009, 07:49 AM) *
Nimeni nu a spus ca toti motociclistii sunt incorecti sau ca toti soferii sunt mereu corecti. Slava Domnului ca am vazut si multi soferi care nu dadeau doi bani pe ceilalti participanti la trafic, ca altfel nu inteleg cum sa lasi masina cu avariile puse pe prima banda cand esti prima masina la un semafor care are verde intermitent pentru dreapta si masina din spatele tau semnalizeaza dreapta (eram in masina din spate, logic), cum poti sa il claxonezi pe cel din fata ta care a oprit la o trecere de pietoni ca sa treaca pietonul etc. Exemple sunt multe de ambele parti.
Daca tu mergi corect si respecti regulile de circulatie tot respectul. Valabil si pentru soferii care fac acelasi lucru.

+Quote Post
Vizitator_radumarian 03_IF.
mesaj Dec 30 2009, 05:03 PM
Mesaj #262

Guests

Nimeni nu a spus ca toti motociclistii sunt incorecti sau ca toti soferii sunt mereu corecti. Slava Domnului ca am vazut si multi soferi care nu dadeau doi bani pe ceilalti participanti la trafic, ca altfel nu inteleg cum sa lasi masina cu avariile puse pe prima banda cand esti prima masina la un semafor care are verde intermitent pentru dreapta si masina din spatele tau semnalizeaza dreapta (eram in masina din spate, logic), cum poti sa il claxonezi pe cel din fata ta care a oprit la o trecere de pietoni ca sa treaca pietonul etc. Exemple sunt multe de ambele parti.
Daca tu mergi corect si respecti regulile de circulatie tot respectul. Valabil si pentru soferii care fac acelasi lucru.

Bai bieti ,eu am 63 ani si sint pe 2roti de 45 ani, ce aveti cu noi ? PS. nu am avut nici un accident:contactati_ma >RCM.2223@YAHOO.COM

+Quote Post
motociclist
mesaj Dec 30 2009, 05:35 PM
Mesaj #263

Nou venit
*

Doua pagini cu informatii interesante referitoare la soferi / motociclisti:

http://www.forcardrivers.com/quicktips.html

si

http://www.forcardrivers.com/facts.html

Iar "intelegerea" pe care noi, ca motociclisti o cerem de la soferi se rezuma foarte usor in 6 paragrafe:

1. In trafic, fiti atenti la motociclisti. Folositi-va ochii si oglinzile pentru a vedea ce este in jurul masinii, verificati ca nu cumva un motociclist sa se afle in punctul mort atunci cand schimbati benzile sau in intersectii. Asigurati-va, apoi mai asigurati-va odata ca manevra pe care o veti face nu inseamna moartea unui om.

2. Concentrati-va la condus. Inchideti telefonul, puneti deoparte MP3 player-ul, rugati pasagerii sa nu va mai distraga atentia si conduceti.

3. Motocicletele si masinile au aceleasi drepturi si obligatii in trafic. Asigurati-va atunci cand efectuati o manevra si acordati prioritate atunci cand este necesar conform regulamentului de circulatie.

4. Folositi semnalele luminoase atunci cand efectuati manevre de schimbare a benzii, a directiei de mers sau cand iesiti cu spatele dintr-o parcare.

5. Nu conduceti masina la jumatate de metru in spatele unei motociclete. Lasati un spatiu putin mai mare intre masina si motocicleta. Nu intrati pe o banda pe locul ocupat de o motocicleta fortand motociclistul sa paraseasca locul pe care il ocupa.

6. Conform studiilor s-a ajuns la concluzia ca in general este mai greu ca sofer sa observi o motocicleta in trafic deoarece are dimensiuni mai reduse si fiindca pana de curand erau foarte putine motociclete in trafic. Cu toate acestea, in caz de accident, afirmatia "nu l-am vazut" nu va fereste nici de rigorile legii si nici nu invie mortii. In fiecare an vor intra in trafic un numar din ce in ce mai mare de motociclete. In trafic, cautati cu privirea in mod constient daca sunt sau nu motociclete in jurul dvs. Acest lucru trebuie facut constient iar cea mai buna explicatie "de ce este nevoie de acest lucru" este oferita si in video-ul urmator (care poate fi considerat si un fel de test de atentie):

http://www.youtube.com/watch?v=ubNF9QNEQLA

+Quote Post
mesaj Dec 30 2009, 06:30 PM
Mesaj #264

Guests

+Quote Post
mesaj Dec 30 2009, 06:33 PM
Mesaj #265

Guests

r

+Quote Post
mesaj Dec 30 2009, 06:39 PM
Mesaj #266

Guests

Mai baieti a-ti amutit ? raspundeti;

+Quote Post
mesaj Dec 30 2009, 06:44 PM
Mesaj #267

Guests

Citeaza

Din pacate problema nu se poate simplifica in acest mod.
Spun asta deoarece motociclistii sunt intodeauna priviti ca infaptuitorii accidentelor in care sunt implicati. Exista un set de prejudecati bine inradacinate in mintea oamenilor, prejudecati care nu le permit o analiza obiectiva.
Cunosc cateva cazuri in care insasi politistul constatator a manifestat un comportament care nu poate fi etichetat decat complet rau-voitor.
Cunosc deasemenea diverse cazuri in care participancii la trafic nu s-au sinchisit sa opreasca si sa ajute motociclistul accidentat, asta cu toate ca regulamentul rutier obliga martorii evenimentelor rutiere la actiuni concrete.

Ca sa dau un exemplu, prin primavara, ghinionul a facut sa fiu martor la un accident in care a fost implicata o motocicleta.
In cazul acela, motociclistul a fost vinovat; nu o sa intru in detalii.
Insa cum am coborat de pe motocicleta m-am lovit de agresivitatea "martorilor", a celor prezenti la eveniment ca si cum eu purtam vina celor intamplate.
Comportament tipic "maimutelor de oras": daca un caine ma musca pe strada: gata trebuie linsati toti cainii din oras!

+Quote Post
corect
mesaj Dec 30 2009, 09:07 PM
Mesaj #268

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (un motociclist oarecare @ Dec 30 2009, 06:44 PM) *
Din pacate problema nu se poate simplifica in acest mod.
Spun asta deoarece motociclistii sunt intodeauna priviti ca infaptuitorii accidentelor in care sunt implicati. Exista un set de prejudecati bine inradacinate in mintea oamenilor, prejudecati care nu le permit o analiza obiectiva.
Cunosc cateva cazuri in care insasi politistul constatator a manifestat un comportament care nu poate fi etichetat decat complet rau-voitor.
Cunosc deasemenea diverse cazuri in care participancii la trafic nu s-au sinchisit sa opreasca si sa ajute motociclistul accidentat, asta cu toate ca regulamentul rutier obliga martorii evenimentelor rutiere la actiuni concrete.

Ca sa dau un exemplu, prin primavara, ghinionul a facut sa fiu martor la un accident in care a fost implicata o motocicleta.
In cazul acela, motociclistul a fost vinovat; nu o sa intru in detalii.
Insa cum am coborat de pe motocicleta m-am lovit de agresivitatea "martorilor", a celor prezenti la eveniment ca si cum eu purtam vina celor intamplate.
Comportament tipic "maimutelor de oras": daca un caine ma musca pe strada: gata trebuie linsati toti cainii din oras!

Dupa ce un timp ti-am apreciat posturile de data aceasta cred ca gresesti mult. In primul rand vezi la topicul "caini comunitari" cam care e atitudinea: nu e cainele de vina, ci sigur tu ai facut ceva.... Ca nu e corecta e alta problema.
Daca tu traiesti cu impresia ca toata lumea considera motociclisitii vinovati de accidente, pericol public etc problema este a ta, nu a celorlalti. Nu mai generaliza ca nu toti sunt la fel.

+Quote Post
mesaj Dec 30 2009, 09:33 PM
Mesaj #269

Guests

Citeaza (corect @ Dec 30 2009, 09:07 PM) *
Dupa ce un timp ti-am apreciat posturile de data aceasta cred ca gresesti mult. In primul rand vezi la topicul "caini comunitari" cam care e atitudinea: nu e cainele de vina, ci sigur tu ai facut ceva.... Ca nu e corecta e alta problema.
Daca tu traiesti cu impresia ca toata lumea considera motociclisitii vinovati de accidente, pericol public etc problema este a ta, nu a celorlalti. Nu mai generaliza ca nu toti sunt la fel.

Eu ma refer, si intodeauna vorbesc NUMAI din experienta proprie.
Nu traiesc cu impresia asta, insa in exemplul dat mai sus, precum alte exemple intalnite, cu asemenea tratament am fost primit de "martorii" si spargatorii de seminte de la coltul strazii.
Si asta nu numai odata, repet.

+Quote Post
bebeero
mesaj Dec 30 2009, 11:17 PM
Mesaj #270

Nou venit
*

Postari: 12
Inscris: 29-December 09
De la: Iasi
Utilizatorul numarul: 17 957

Pacat ca acest subiect provoaca antipatii online. Locuiesc in Iasi, aici comunitatea de motociclisti e destul de mare. Dar.....chiar unul din sefii acestei comunitati "linistite" a reusit performanta sa moara anul trecut intr-un accident de circulatie. Nu i-a dat prioritate o vaca. Pe bune a intrat intr-o vaca lasata de izbeliste pe sosea de un "bou". Acu' va rog sa intelegeti, daca mergea cu vreo 8o km la ora, reusea sa evite accidentul, dar asa....Pacat de fetita si nevasta lui, de atelierul ala ptr motoare.
In Franta sunt denumiti cei cu scutere : donatori de organe, nu motociclistii. Acolo cei cu scutere sunt un pericol. La noi cred ca mai bine de jumatate din posesorii de motociclete sunt "teribilisti". Nu vreau sa dau cifre, dar in proportie de 50% este si vina celor cu masini. Stau la semafor si prind ciuda pe cei care trec usor pe linga ei si pleaca linistiti.Apoi in trafic sicaneaza orice are mai putin de trei roti.
Pericol fonic? Pai avem Politie Rutiera. Asta va zice unul care locuieste in orasul unde Biroul de Politie Rutiera este plin de dosare la Procuratura si Judecatorie, pentru agenti de politie corupti.

+Quote Post

12 Pagini V  « < 7 8 9 10 11 > » 
Reply to this topicStart new topic
36 Utilizatori care citesc acest topic (36 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 11th November 2019 - 09:13 PM