IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Din experienta proprie in strainatate!, care cum a luat viata-n piept pe meleaguri straine.
silva
mesaj Sep 17 2008, 03:28 AM
Mesaj #1

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 83
Inscris: 30-May 08
Utilizatorul numarul: 931

M-am gandit ca ar fi fain sa deschid subiectul asta mai ales ca ne tot ciondanim pe cele cu canada de cat e de bine sau rau prin strainataturi.

Ar fi frumos daca am fi sinceri si am scrie aici cum am ajuns fiecare prin tari straine si cat de diferit a fost fata de ce asteptam noi sa gasim.

Incep eu......eu am ajuns in america datorita casatoriei cu un cetatean american. Hoo....sa nu va ia gura pe dinainte, nu m-am maritat pentru viza. Daca era asa nu tinam mortis sa plec acasa....smile.gif
Mie personal america mi s-a parut total diferita de ceea ce stiam de la televizor. Am avur un soc total cand am vazut prima oara cum arata america. Am plecat singura din tara, prima oara cu avionul cu destule peripetii pe la Chicago. Insa primul oras pe care l-am vazut a fost Anchorage, Alaska. Daca acolo nu am zis nimic in prima saptamana stata, cand am ajuns intr-o vacanta de 3 saptamani in california m-am socat. De Alaska nu stiam nimic si nici nu puteam sa compar cu ceva, insa despre california auzisem atatea, vazusem atatea filme, iar realitatea era naucitoare. Am stat cateva saptamani in concediu. Sotul tocmai revenise din Afghanistan si avea 3 saptamani de concediu. Singurul lucru care m-a impresionat in bine a fost Disneyland, ca am avut norocul sa-l vizitez, in rest california in genere m-a dezamagit. casele nu erau deloc asa cum le vedeam eu prin filme, micute, de carton cu niste pereti care daca te enervai si voiai sa bati cu pumnul in perete ieseai dincolo. magazinele erau ok, nordul californiei cel putin lasa de dorit daca nu e vorba de Sacramento sau San Francisco. Oricum revenind dupa vacanta in Alaska mi-am inceput aventura pe teritoriul american si am inceput sa simt ce anume inseamna America.

hai ca nu vreau sa plictisesc. mai las si pe altii sa scrie si mai continui si eu. Sper ca v-am dat motiv sa scrieti din experienta personala sau numai sa ma atacati pe mine.....smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Adi.
mesaj Sep 18 2008, 05:58 AM
Mesaj #2

Guests

Eu am ajuns in SUA la inceputul anului 2004. In mare parte sunt complet de acord cu tine. Si eu aveam o cu totul si cu totul alta imagine despre america si americani. Primul lucru care m-a frapat a fost ca pe aeroportul din Miami, unde am aterizat nu am gasit pe nimeni sa vorbeasca limba engleza, care sa ma indrume (ulterior cand am revenit pe MIA am remarcat ca nu e dracul asa de negru, totusi sunt vorbitor de limba engleza...), dar prima data singurul raspuns pe care-l primeam a fos "NO habla"...
In fine, daca trecem peste deziluziile personale trebuie sa recunoastem ca viata unui roman in SUA are si plusuri si minusuri. Printre minusuri ar fi criminalitatea exagerat de mare (la un moment dat un articol din NY Times aata ca de la inceputul anului au murit prin prin moarte violenta mai multi cetateni americani pe strazile din New York decat pe strazile din Bagdad), chiria exagerat de mare (plateam 1200 USD pentru chiria intr-o camera intr-o casa cu alti 2 colocatari, intr-o zona bunicica din Brooklyn. Un alt dezavantaj a fost timpul mare consumat cu drumul pana si de la munca (aproximativ 4 ore dus-intors zilnic), mentalitatea americana, pentru care ve fi intotdeauna un emigrant...etc
Parti bune: daca esti bun intr-un domeniu poti castiga asa de multi bani ca te sperii:) Eu am avut la un moment dat o slujba de editor fotografii (in Photoshop) pentru care eram platit cu 35 USD/ora, evident a fost exceptia care intareste regula (media e undeva pe la 10-15 USD/ora). Un alt atuu este sistemul care este atat de bine pus la punct incat daca esti un om calculat cu capul pe umeri este practic imposibil sa nu reusesti sa ai o viata decenta.

+Quote Post
silva
mesaj Sep 18 2008, 01:01 PM
Mesaj #3

Membru
**

Mi-ai adus aminte de criminalitatea ridicata.

Scriam mai sus ca primul an l-am trait in Anchorage Ak. Am inchiriat un apartament superb cu 700 de dolari pe luna (acolo preturile is mai bune) intr-o zona ok, cam peste tot erau preturile astea, Anchorage nu are centru ca sa zici ca au preturi mai ridicate la locuinte. Oricum.....ideea e ca la cateva luni dupa ce ajunsesem acolo, vreo 6 luni eu si sotul am fost prinsi intre focuri de arma. Sotul pleca la servici pe la 4 dimineata, iar eu am vrut sa merg cu el in dimineata aia, probabil aveam asa un fel de presentiment. Acasa cred ca o luam razna. Vecinii de apartament au avut un chef noaptea si in momentul in care noi scoteam masina din parcare, in parcare si pe strada fiind multe persoane, in strada am ajuns chiar intre 2 tabere de au inceput sa traga de mama focului. Tot ce am putut face a fost sa bagam masina in parcare. Sotul urla la mine sa ma dau jos din masina si parca era un episod in Afghanistan....get down get down. Tin minte ca erau -25 de grade afara, am stat in zapada vreo 5 minute pana a venit politia si s-au carat indivizii. Nu am simtit frigul, nu am simtit ca pantalonii mi se transformasera in scoarta pe corp, tot ce stiu e ca plangeam ca nebuna si tremuram. Cand politia a venit am dat declaratii, adica sotul.....eu oricum nu puteam vorbi. Am scapat repede poate si pentru ca nu s-au inregistrat victime, iar sotul trebuia sa se prezinte la munca sa dea alte declaratii, lucra pe atunci in armata.
Oricum idee este ca am avut asa o dezamagire cumplita si m-am simtit atata nesigura aici. Nesiguranta pe care nu am simtit-o niciodata in Romania.

+Quote Post
tsunami
mesaj Sep 18 2008, 08:09 PM
Mesaj #4

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (silva @ Sep 18 2008, 02:01 PM) *
Mi-ai adus aminte de criminalitatea ridicata.

Scriam mai sus ca primul an l-am trait in Anchorage Ak. Am inchiriat un apartament superb cu 700 de dolari pe luna (acolo preturile is mai bune) intr-o zona ok, cam peste tot erau preturile astea, Anchorage nu are centru ca sa zici ca au preturi mai ridicate la locuinte. Oricum.....ideea e ca la cateva luni dupa ce ajunsesem acolo, vreo 6 luni eu si sotul am fost prinsi intre focuri de arma. Sotul pleca la servici pe la 4 dimineata, iar eu am vrut sa merg cu el in dimineata aia, probabil aveam asa un fel de presentiment. Acasa cred ca o luam razna. Vecinii de apartament au avut un chef noaptea si in momentul in care noi scoteam masina din parcare, in parcare si pe strada fiind multe persoane, in strada am ajuns chiar intre 2 tabere de au inceput sa traga de mama focului. Tot ce am putut face a fost sa bagam masina in parcare. Sotul urla la mine sa ma dau jos din masina si parca era un episod in Afghanistan....get down get down. Tin minte ca erau -25 de grade afara, am stat in zapada vreo 5 minute pana a venit politia si s-au carat indivizii. Nu am simtit frigul, nu am simtit ca pantalonii mi se transformasera in scoarta pe corp, tot ce stiu e ca plangeam ca nebuna si tremuram. Cand politia a venit am dat declaratii, adica sotul.....eu oricum nu puteam vorbi. Am scapat repede poate si pentru ca nu s-au inregistrat victime, iar sotul trebuia sa se prezinte la munca sa dea alte declaratii, lucra pe atunci in armata.
Oricum idee este ca am avut asa o dezamagire cumplita si m-am simtit atata nesigura aici. Nesiguranta pe care nu am simtit-o niciodata in Romania.

sper sa ajung in anchorage la anu'
e unul dintre atractiile pe care vreau sa le ating.
banuiesc ca pentru tine a fost plicticos. oraselul e micut, iarna lunga...
pentru mine este punctul de plecare in inima alaskai

silvico, daca acolo te plangi de criminalitate, da o fuga pana-n detroit.
that's worse than afghanistan laugh.gif

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
silva
mesaj Sep 18 2008, 09:10 PM
Mesaj #5

Membru
**

uf nea tsunami.....desi as vrea detroit ca are iarna.....de asta nu vreau sa-l aleg, din cauza criminalitati

sa stii ca nu m-am plictisit in Alaska. Iubesc Alaska. Cat eram acolo de abia asteptam sa plecam spre sud ca era prea frig. Daca as fi stiut cum e in Florida de umed cred ca as fi ramas in Alaska.

Alaska e superba, dar depinde de fiecare persoana. Mie imi place sa merg pe munte, sa colind paduri, sa merg la pescuit. Nu am fost la vanatoare ca urasc sa ucid animale, insa am pescuit. In Alaska poti vedea oameni la pescuit de somon cu bata de baseball....lol

Nu o sa-ti para rau daca mergi. O sa-ti placa la nebunie daca iti place natura. Anchorage nu e oras monden, dar are ceva aparte. Acolo am simtit ca sunt ca la Brasov, intre munti.

Daca vrei sa vezi Aurora Boreala mergi spre nord iarna. Eu din pacate nu am reusit sa vad nimic in 2006. Insa am inteles ca in 2010 va fi anul cu cea mai puternica explozie solara si se asteapta superbe Northen Lights.

+Quote Post
tsunami
mesaj Sep 18 2008, 09:54 PM
Mesaj #6

Sir Tsunami

Citeaza (silva @ Sep 18 2008, 09:10 PM) *
uf nea tsunami.....desi as vrea detroit ca are iarna.....de asta nu vreau sa-l aleg, din cauza criminalitati

sa stii ca nu m-am plictisit in Alaska. Iubesc Alaska. Cat eram acolo de abia asteptam sa plecam spre sud ca era prea frig. Daca as fi stiut cum e in Florida de umed cred ca as fi ramas in Alaska.

Alaska e superba, dar depinde de fiecare persoana. Mie imi place sa merg pe munte, sa colind paduri, sa merg la pescuit. Nu am fost la vanatoare ca urasc sa ucid animale, insa am pescuit. In Alaska poti vedea oameni la pescuit de somon cu bata de baseball....lol

Nu o sa-ti para rau daca mergi. O sa-ti placa la nebunie daca iti place natura. Anchorage nu e oras monden, dar are ceva aparte. Acolo am simtit ca sunt ca la Brasov, intre munti.

Daca vrei sa vezi Aurora Boreala mergi spre nord iarna. Eu din pacate nu am reusit sa vad nimic in 2006. Insa am inteles ca in 2010 va fi anul cu cea mai puternica explozie solara si se asteapta superbe Northen Lights.

seattle ar putea sa-ti placa...

da la anu' daca am noroc sa-mi reuseasca negocierea cu mandra, ar trebui sa se implineasca o croaziera cu luntrea pe yukon river. asta e una din lucrurile de pe lista.

unmiditatea o s-o simti si in preajma marilor lacuri, nu numai in florida.

eu zic totusi sa incerci sa faci o lista cu ce are america mai bun, ca gasesti si pe-acolo destule.
pentru ca la tine nu-i asa de simplu ca la mine. lui s-ar putea sa nu-i placa in romania, atunci... ce merita mai mult? sa gasesti tu lucruri frumoase in sua sau sa te desparti?
that's entirely up to you

noapte buna

apropo de detroit.
l-am dat exemplu caci mi se pare "the worst"
n-as sta acolo neinarmat nici o ora laugh.gif

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Vasilica.
mesaj Sep 19 2008, 12:08 AM
Mesaj #7

Guests

Cu riscul de a crea polemica, am si eu cateva cuvinte de zis:
- nu stiu daca Alaska e chiar reprezentativa pentru America (ba chiar din contra...)
- Silva, daca iti iubesti sotul si cred sincer ca asa e, roaga-l te rog sa se retraga din armata, nu are rost sa isi riste viata (nu intram in politica, dar nu stiu cum poti sa dormi noaptea gandindu-te la riscurile pe care si le asuma). Daca problema sunt bani, sunt sigur ca se poate cumva rezolva fara a recurge la masuri asa de extreme
- din pacate, se pare ca romanii care ajung in State se multumesc sa compare viata de aici cu cea de acasa la un nivel superficial. Eu zic ca nu conteaza cati dolari faci pe ora, ce e mai important e cat de bun iti e statutul social. Si din pacate, se pare ca stam destul de rau la capitolul acesta. In New York, de exemplu, poti sa faci sute de mii pe an ca tot sarac te simti
- sfatul meu ar fi, ca dupa o perioada normala de adaptare, sa incercam sa urcam cumva treptele sociale si profesionale de aici, ceea ce implica un oarecare efort financiar si intelectual (mers la scoala, mai faci un masterat, mai inveti ceva).
- sunt atatea cazuri de oameni slabi din punctul meu de vedere care erau ingineri / doctori pe acasa si aici sunt administratori de cladiri si li se pare ca ce norocosi sunt ei.
- eu zic sa scapam de complexe d'astea de provinciali, sa ne adaptam rapid aici si sa incepem sa fim de succes aici, nu doar prin simplu fapt ca am ajuns aici si supravietuim.
- despre America, am avut norocul sa locuiesc numai in aglomeratii urbane (Los Angeles, Chicago, New York), mi-ar place sa vad Alaska dar nu cred ca as putea locui acolo sad.gif

Citeaza (tsunami @ Sep 18 2008, 09:54 PM) *
seattle ar putea sa-ti placa...

da la anu' daca am noroc sa-mi reuseasca negocierea cu mandra, ar trebui sa se implineasca o croaziera cu luntrea pe yukon river. asta e una din lucrurile de pe lista.

unmiditatea o s-o simti si in preajma marilor lacuri, nu numai in florida.

eu zic totusi sa incerci sa faci o lista cu ce are america mai bun, ca gasesti si pe-acolo destule.
pentru ca la tine nu-i asa de simplu ca la mine. lui s-ar putea sa nu-i placa in romania, atunci... ce merita mai mult? sa gasesti tu lucruri frumoase in sua sau sa te desparti?
that's entirely up to you

noapte buna

apropo de detroit.
l-am dat exemplu caci mi se pare "the worst"
n-as sta acolo neinarmat nici o ora laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Gigiel.
mesaj Sep 19 2008, 02:09 AM
Mesaj #8

Guests

Germania. Eu nu stiu pe nimeni care sa nu-i fi placut Germania. Cind mai glumesc cu prietena-mea, care nu vrea sa ne mutam acolo, ii zic: "E cea mai mare nedreptate care mi s-a facut, ca nu m-am nascut in Germania".
Am multe exemple, daca vreti le detaliez.

+Quote Post
Vizitator_Sorin.
mesaj Sep 19 2008, 02:44 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Gigiel @ Sep 19 2008, 02:09 AM) *
Germania. Eu nu stiu pe nimeni care sa nu-i fi placut Germania. Cind mai glumesc cu prietena-mea, care nu vrea sa ne mutam acolo, ii zic: "E cea mai mare nedreptate care mi s-a facut, ca nu m-am nascut in Germania".
Am multe exemple, daca vreti le detaliez.

io zic ca are dreptate, stie ea de ce; don't get me worng, G`ermania is a great country, dar n-as vrea sa locuiesc acolo; cum nici in Olanda n-as sta dar din alte motive:)

+Quote Post
silva
mesaj Sep 19 2008, 02:03 PM
Mesaj #10

Membru
**

nea tsunami probabil ca ne vom indrepta spre nord odata ce termina sotul meu cu scoala aici in florida. Motivul pentru care am venit in florida a fost scoala lui. Si ca sa raspund la o provocare aruncata, sotul face scoala full time, eu lucrez full time si fac scoala pe banii firmei. Asa ca in momentul asta eu sunt persoana care aduce venitul cel mai mare in casa. Asta ca ma tot musca cineva de fund pe aici. Dupa scoala vedem, eu as vrea o zona mai apropiata climatic romaniei sau macar brasovului. Eu sunt indragostita de Brasov.

normal ca nu as pleca in tara fara sotul meu. El este motivul pentru care am venit aici, ca altfel nu veneam, nu am tinut sa emigrez niciodata.

vasilica, sotul meu nu mai este in armata. SI crede-ma stiu ce inseamna grija zi de zi, cum e sa stai cu sufletul la gura, asa am trait cat a fost in Afghanistan. El a iesit din armata de un an, insa trei ani se afla inca sub contract cu ei in rezerva si pot sa-l cheme inapoi. Ceea ce au si facut acum o luna. Acum incercam sa vedem cum facem sa nu fie nevoie sa plece iarasi. Am zis ca in cazul ala, cu tot riscul pierderii rezidentei, voi pleca in tara pentru perioada respectiva. Nu iubesc atata de tare america sa stau singura aici.

ca o incheiere pt musiu sorin.....ignora-ma......eu am inteles ca imi pierd vremea cu mata, motiv pentru care nu-ti voi mai raspunde la nici un fel de comentariu

+Quote Post
Vizitator_Sorin.
mesaj Sep 19 2008, 02:28 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (silva @ Sep 19 2008, 02:03 PM) *
ca o incheiere pt musiu sorin.....ignora-ma......eu am inteles ca imi pierd vremea cu mata, motiv pentru care nu-ti voi mai raspunde la nici un fel de comentariu

bine musa Silva ignora-ma ca nu ma deranjeaza; singurul lucru de care te rog nu mai spune aberatii despre US/Canada ca aia e pur si simplu parerea ta si faci niste generalizari total absurde. ce-o sa creada lumea acuma ca in Alaska se impusca lumea pe strada din 5 in 5 min. mai bine intreaba-i pe ei cum e prin Rahova/Ferentari:)

+Quote Post
silva
mesaj Sep 19 2008, 02:49 PM
Mesaj #12

Membru
**

exact,......parerea mea.

mata iti spui parerea matale si lumea ia de bun sau prost ce zicem. Eu nu vin si spun faceti ce zic eu, scriu ce mi se intampla mie. Mata scrii ce ti se intampla mata si cei ce citesc cred ce vor.

eu zic sa incheiem aici razboiul asta....nu cred ca ne face cinste niciunuia cand ne aruncam cu noroi in cap
personal vreau sa-mi cer scuze pentru cuvintele urate adresate, nu-mi sta in caracter sa ma cert cu lumea.

+Quote Post
Vizitator_Sorin.
mesaj Sep 19 2008, 02:56 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (silva @ Sep 19 2008, 02:49 PM) *
exact,......parerea mea.

mata iti spui parerea matale si lumea ia de bun sau prost ce zicem. Eu nu vin si spun faceti ce zic eu, scriu ce mi se intampla mie. Mata scrii ce ti se intampla mata si cei ce citesc cred ce vor.

eu zic sa incheiem aici razboiul asta....nu cred ca ne face cinste niciunuia cand ne aruncam cu noroi in cap
personal vreau sa-mi cer scuze pentru cuvintele urate adresate, nu-mi sta in caracter sa ma cert cu lumea.

bine daca tu zici asa sa fie:) uite imi cer si io scuze pt cuvintele urate adresate numai tie:) vezi ai grija cu Edmond ca e un obsedat.

fiecare aici isi spune parerea normal dar nu spune ca daca tie nu-ti place si viata e de rahat acolo asa este:) daca nu ai cunoscut oameni fericiti in US/Canada eu am cunoscut exclusiv numai din astia; ce e drept nu locuiesc in Quebec; hai ca fug la curs
papa

+Quote Post
silva
mesaj Sep 19 2008, 02:59 PM
Mesaj #14

Membru
**

numai bine....oricum multam de sfat, o sa tin cont.

bafta la cursuri.

+Quote Post
Vizitator_Sorin.
mesaj Sep 20 2008, 01:56 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (silva @ Sep 19 2008, 02:59 PM) *
numai bine....oricum multam de sfat, o sa tin cont.

bafta la cursuri.

merci la fel, o sa tin cont si io:) ai grija de voi ca sa vb o romana belea:)

+Quote Post
tsunami
mesaj Sep 20 2008, 09:49 AM
Mesaj #16

Sir Tsunami

Citeaza (silva @ Sep 19 2008, 03:03 PM) *
Am zis ca in cazul ala, cu tot riscul pierderii rezidentei, voi pleca in tara pentru perioada respectiva. Nu iubesc atata de tare america sa stau singura aici.

wise decision.
dupa ce am ajuns in germania din canada, 2 luni am alergat prin diverse locuri la training. mi-am trimis mandra in romania. si recunosc germania nu-i sua in termeni de siguranta
succes

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_olaru laurentiu.
mesaj Sep 29 2008, 01:47 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (silva @ Sep 17 2008, 03:28 AM) *
M-am gandit ca ar fi fain sa deschid subiectul asta mai ales ca ne tot ciondanim pe cele cu canada de cat e de bine sau rau prin strainataturi.

Ar fi frumos daca am fi sinceri si am scrie aici cum am ajuns fiecare prin tari straine si cat de diferit a fost fata de ce asteptam noi sa gasim.

Incep eu......eu am ajuns in america datorita casatoriei cu un cetatean american. Hoo....sa nu va ia gura pe dinainte, nu m-am maritat pentru viza. Daca era asa nu tinam mortis sa plec acasa....smile.gif
Mie personal america mi s-a parut total diferita de ceea ce stiam de la televizor. Am avur un soc total cand am vazut prima oara cum arata america. Am plecat singura din tara, prima oara cu avionul cu destule peripetii pe la Chicago. Insa primul oras pe care l-am vazut a fost Anchorage, Alaska. Daca acolo nu am zis nimic in prima saptamana stata, cand am ajuns intr-o vacanta de 3 saptamani in california m-am socat. De Alaska nu stiam nimic si nici nu puteam sa compar cu ceva, insa despre california auzisem atatea, vazusem atatea filme, iar realitatea era naucitoare. Am stat cateva saptamani in concediu. Sotul tocmai revenise din Afghanistan si avea 3 saptamani de concediu. Singurul lucru care m-a impresionat in bine a fost Disneyland, ca am avut norocul sa-l vizitez, in rest california in genere m-a dezamagit. casele nu erau deloc asa cum le vedeam eu prin filme, micute, de carton cu niste pereti care daca te enervai si voiai sa bati cu pumnul in perete ieseai dincolo. magazinele erau ok, nordul californiei cel putin lasa de dorit daca nu e vorba de Sacramento sau San Francisco. Oricum revenind dupa vacanta in Alaska mi-am inceput aventura pe teritoriul american si am inceput sa simt ce anume inseamna America.

hai ca nu vreau sa plictisesc. mai las si pe altii sa scrie si mai continui si eu. Sper ca v-am dat motiv sa scrieti din experienta personala sau numai sa ma atacati pe mine.....smile.gif

+Quote Post
Vizitator_gast_de.
mesaj Sep 29 2008, 02:36 PM
Mesaj #18

Guests

Sunt in Germania de aproape 7 ani (acum am 26). Mi-ar fi foarte greu sa ma mut de aici, desi jobul m-ar tiri spre US. Mi-am obtinut dreptul de sedere la vremea respectiva cu un avocat, ca nu prea se lasau induplecati. Dar macar aici exista legislatie. Lucrez in IT, mi-am luat de 3 ani o casa cu sotul (nu e roman), conducem 3 masini de la plimbatoare de scutece pina la super-sport, 90% din prieteni sunt nemti (si da, sunt prieteni, cind am avut nevoie de ei m-au ajutat, cind am ajutat conationali, au avut grija apoi sa-mi dea in cap). Nu avem digitv si nu gatesc romaneste, copilul vorbeste germana si engleza. Citesc hotnews cum citesc ziarul local sau bild, the sun sau washington post. Mi-e greu acum sa ma gindesc la o viata fara job sigur, fara autobahn, fara taxe clare si nu ascunse, fara drepturi si fara asistenta medicala. Vecinii (nemti,e vident) au grija de casa cind suntem in concedii, si noi de a lor cind ei sunt plecati. Probabil ca in .ro mi-as gasi toate lucrurile in tirg daca as face asta cu vecinii smile.gif Aici am cu totul alta libertate de miscare decit as avea vreodata in ro.
In opinia mea, cine biziie dupa romania e neadaptat. Si sunt o gramada.

+Quote Post
tsunami
mesaj Sep 29 2008, 02:50 PM
Mesaj #19

Sir Tsunami

Citeaza (gast_de @ Sep 29 2008, 03:36 PM) *
In opinia mea, cine biziie dupa romania e neadaptat. Si sunt o gramada.

sau "diferiti de tine", nu crezi ca-i mai corect asa?
sau nemtilor pur-sange le place sa jigneasca? o fi vorba de superioritate?

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_gast_de.
mesaj Sep 29 2008, 07:27 PM
Mesaj #20

Guests

O fi superioritate,daca asa iti place sa o numesti. Chestia ca atunci cind incepi sa bizii dupa romanica de prea mult bine in alta tara, mai bine iti faci bagajele si pleci, ca nu ajuti cu nimic tara respectiva. Ori iti place acolo si ti-e ok, ori plingi dupa ro, si atunci n-ai decit sa te intorci, daca ti s-a urit cu binele. Nu am cunoscut pina acum nici un neadaptat care sa aiba o viata decenta (unde decenta inseamna ca amindoi partenerii lucreaza, si nu pe 1300 pe luna), asa cum am cunoscut foarte putini perfect adaptati care sa o duca de azi pe miine. Ori te concentrezi pe ce ai si pe ce iti ofera tara adoptiva, si ii oferi si tu tot ce poti, ori bizii ca ce bine era la sarmale, da' te scobesti sub degete la masa.

+Quote Post
tsunami
mesaj Sep 29 2008, 08:34 PM
Mesaj #21

Sir Tsunami

Citeaza (gast_de @ Sep 29 2008, 08:27 PM) *
O fi superioritate,daca asa iti place sa o numesti. Chestia ca atunci cind incepi sa bizii dupa romanica de prea mult bine in alta tara, mai bine iti faci bagajele si pleci, ca nu ajuti cu nimic tara respectiva. Ori iti place acolo si ti-e ok, ori plingi dupa ro, si atunci n-ai decit sa te intorci, daca ti s-a urit cu binele. Nu am cunoscut pina acum nici un neadaptat care sa aiba o viata decenta (unde decenta inseamna ca amindoi partenerii lucreaza, si nu pe 1300 pe luna), asa cum am cunoscut foarte putini perfect adaptati care sa o duca de azi pe miine. Ori te concentrezi pe ce ai si pe ce iti ofera tara adoptiva, si ii oferi si tu tot ce poti, ori bizii ca ce bine era la sarmale, da' te scobesti sub degete la masa.

gandesti foarte simplist o situatie foarte complexa, si jignesti. cu asta nu-s de acord.

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_ovyd.
mesaj Sep 29 2008, 09:05 PM
Mesaj #22

Guests

Nu sunt de acord cu cei doi care au postat initial pe forum... Hai sa va zic un pic din experienta mea. Prima oara am ajuns in US prin 2002, si intotdeauna mi-am dorit ca in cazul in care voi ajunge in America sa locuiesc in California. Va spun sincer: California de sud este cel mai bun loc de locuit din cate am vazut eu pe planeta asta. Si am umblat destul, si prin Europa (Italia - unde am socrii care locuiesc de ani buni acolo, Germania, Austria) si pe aici prin America (New York, Detroit, Wisconsin, Atlanta). Chestia cu case mici de carton e o prostie, nu pt ca nu ar exista case mici din lemn, ci pentru ca nici pe departe genul respectiv de case pe care l-au vazut cei de mai sus nu este reprezentativ pentru California (nici pentru USA de fapt). Ca sa inteleaga toata lumea: in orice oras sau county ("judet" american), exista zone bune, foarte bune si proaste. Diferenta intre acestea este de multe ori colosala, dar nu vad de ce ar mira pe cineva care vine de exemplu din Bucuresti, unde intre Ferentari si zonele de vile din Pipera sunt diferente evidente. Ceea ce ma duce si la subiectul criminalitate, pe seama caruia iarasi, in postari precedente, s-au facut alte afirmatii stupide. Regula se aplica in general din nou cum am spus mai sus. Exista orase cu criminalitate mai mare, si altele cu criminalitate mai mica - sau zone din acele orase, daca este vorba de orase mari. In Orange County, situat in California de sud, unde locuiesc in prezent, exista doua din orasele cu cea mai mica infractionalitate din America, Irvine si Mission Viejo. Rata criminalitatii din aceaste orase face sa paleasca 99,9% din orasele din Romania si din Europa de Vest. Mai mult de atat, intr-o zona considerata cu criminalitate relativ mare, Queens-Brooklyn in New York, am umblat linistit la 12 noaptea pe strada fara sa imi dea nimeni in cap sau sa ma impuste. Patrulele de politie trec regulat pe aceste strazi, si criminalitatea "renumita" din orasele americane tine mai mult de filmele hollywoodiene. In schimb nu as putea spune ca as fi avut curaj sa merg linistit in anumite cartiere din Bucuresti la o ora tarzie in noapte. La fel, nu am prieteni si rude in Romania care au curaj sa isi lase usa deschisa la apartament, casa sau masina ziua, pe cand am cunostinte aici care fac asta fara probleme si fara frica. Un telefon celular gasit pe plaja si pus de cineva la vedere pentru cel care l-a pierdut sa il poata recupera, si neatins ore in sir pana cand respectivul proprietar al telefonului l-a recuperat, este doar un alt exemplu banal din nenumarate pe care vi le pot da... si care va asigur ca este de neimaginat aproape oriunde in Romania. Dupa cum am spus, asta nu inseamna ca nu exista criminalitate si aici, sigur ca exista, dar se exagereaza extrem de mult pe aceasta tema. In concluzie, este America pentru oricine? Probabil ca nu, exista o anumita categorie de persoane, pe care nu am de ce sa o condamn, si care nu s-ar adapta aici... mai exista o categorie de persoane care vorbeste in necunostinta de cauza, sau partial in necunostinta de cauza, cum sunt si unii dintre cei care au postat mai sus. In fine, fiecare ramane in general cu parerile lui, si la urma urmei, gusturile nu prea se discuta.

+Quote Post
Vizitator_gast_de.
mesaj Sep 30 2008, 08:24 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (tsunami @ Sep 29 2008, 08:34 PM) *
gandesti foarte simplist o situatie foarte complexa, si jignesti. cu asta nu-s de acord.

Nu stiu de ce ti se pare ca jignesc doar ca exprim o realitate cruda. Nu am zis ca trebuie abandonata cultura proprie, ci doar ca trebuie adopatata cea din tara in care stai, altfel nu esti integrat si asta costa (costa in primul rind moral si social). Iar situatia chiar este atit de simpla: daca te leaga atitea de tara proprie, stai acolo, ca iti dau cu siguranta prietenii "de-acasa sa maninci" cind ai probleme... (ahaaaaa). Dar cind o alta tara iti ofera sansa de a duce o viata mai buna, nu minca rahat plingind dupa mizeria din ro si spunind ca vai ce nemernici sunt nemtii ca nu te accepta. Pai cind nu le adopti cultura, nu vorbesti limba cum trebuie, etc etc, cum vrei sa te primeasca cu bratele deschise? Si statistic vazut, cei care au preferat sa stea in grupuri inchise de emigranti, fara prieteni si cunostinte din localnici, se tirasc de la o luna la alta si singurul moft e vacanta in ro la rude. Viata sociala si profesionala se dezvolta prin cunostintele locale, probabil in orice tara. Eu sunt implicata in proiecte ce tin de locul in care traiesc, cu oamenii de-acolo, in loc sa-mi pierd timpul stind intr-o comunitate de emigranti care-si pling de mila ca ce greu e. In fine, pentru mine Germania ramine tara in care vreau sa traiesc, pentru civilizatia de care dau dovada, pentru legislatie, pentru repsectul fata de individ, pentru oameni si implicarea lor si locuri si inca 1001 de motive.
Cred ca se aplica pentru orice tara: visul de mai bine se intimpla doar daca ai suficienta bunavointa sa te integrezi in comunitate; altfel vei ramine doar un strain si vei fi tratat ca atare.

+Quote Post
Vizitator_quelle.
mesaj Sep 30 2008, 09:01 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (gast_de @ Sep 30 2008, 08:24 AM) *
Nu stiu de ce ti se pare ca jignesc doar ca exprim o realitate cruda. Nu am zis ca trebuie abandonata cultura proprie, ci doar ca trebuie adopatata cea din tara in care stai, altfel nu esti integrat si asta costa (costa in primul rind moral si social). Iar situatia chiar este atit de simpla: daca te leaga atitea de tara proprie, stai acolo, ca iti dau cu siguranta prietenii "de-acasa sa maninci" cind ai probleme... (ahaaaaa). Dar cind o alta tara iti ofera sansa de a duce o viata mai buna, nu minca rahat plingind dupa mizeria din ro si spunind ca vai ce nemernici sunt nemtii ca nu te accepta. Pai cind nu le adopti cultura, nu vorbesti limba cum trebuie, etc etc, cum vrei sa te primeasca cu bratele deschise? Si statistic vazut, cei care au preferat sa stea in grupuri inchise de emigranti, fara prieteni si cunostinte din localnici, se tirasc de la o luna la alta si singurul moft e vacanta in ro la rude. Viata sociala si profesionala se dezvolta prin cunostintele locale, probabil in orice tara. Eu sunt implicata in proiecte ce tin de locul in care traiesc, cu oamenii de-acolo, in loc sa-mi pierd timpul stind intr-o comunitate de emigranti care-si pling de mila ca ce greu e. In fine, pentru mine Germania ramine tara in care vreau sa traiesc, pentru civilizatia de care dau dovada, pentru legislatie, pentru repsectul fata de individ, pentru oameni si implicarea lor si locuri si inca 1001 de motive.
Cred ca se aplica pentru orice tara: visul de mai bine se intimpla doar daca ai suficienta bunavointa sa te integrezi in comunitate; altfel vei ramine doar un strain si vei fi tratat ca atare.

...Da, coan' mare...te recunoastem din multime..educata in Ro, "realizata" in Deutschland.Iar cand ti se arata paiul, nu vezi decat barnele din ochii celorlalti.
Diferenta intre vacantele mele in Ro si ale tale la Brandenburger Tor sau in fata unui amarat de Wurst nu suporta comparatia..Stai cuminte langa teutonul tau, comporta-te ca atare, socializand pe site.urile din Bild sau la o Kneipe din vecinatate...
Einaml ist keinmal, neeh?!

+Quote Post
tsunami
mesaj Sep 30 2008, 09:31 AM
Mesaj #25

Sir Tsunami

Citeaza (gast_de @ Sep 30 2008, 09:24 AM) *

"cina bazaie dupa romania, e un neadaptat" asta a fost jignirea catre cei care inca "simt" romaneste.
ai ajuns in germania la 19 ani, ai facut probabil scoala acolo. crezi ca-i o diferenta intre tine si altul care ajunge acolo la 40 de ani cu scoala in romania?
poate vine pentru copilul lui, dar el ar vrea sa stea sa-si ajute mama suferinda acasa. isi spune oful, si? de ce trebuie sa i-o trantim? situatia nu-i nici alba, nici neagra. e undeva la mijloc.

si fiecare tara are frumusetile ei. sunt de o luna in franta si deja imi e dor de rin, imi e dor de autostrazile nemtesti, de vecinii pe care i-am avut in germania care l-a inceput m-au privit cu suspiciune, acum imi zambesc, de vanzatorul de la magazin care-si parcheaza masina pe 2 locuri, tinand unul pentru mine cand vin de la servici. si asta desi n-am stat decat 7 luni in germania.
cum imi e dor si de romania, canada, iar in viitor si de franta. inseamna asta ca daca imi e dor de o vacanta pe coclauri in romania, de muntii macinului, de afinele de pe ceahlau, de taranul care astepta trenul in ohaba de sub piatra DOAR sa dea "ziua buna" excursionistilor cu cortul in spate, sunt un neadaptat?
fiecare roman e un caz particular. unuii sunt mai flexibili, deschisi catre valorile altora, altii, nu, poate-s mai fricosi, nu stiu. fenomenul e foarte complex, cum am mai spus.

succes in viitor

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_io.
mesaj Sep 30 2008, 10:08 AM
Mesaj #26

Guests

Eu am trait 7 ani in Germania si mi-a ajuns.
Nu contest civilizatia germana, curatenia, strazile, etc, dar mie unul mi s-a acrit acolo in asa hal
incat mi-am luat valizele si am venit inapoi.
Pur si simplu nu apartineam acolo...ma simteam gol. Pentru mine devenise o viata sterila
cu mult prea putina interactiune cu societatea.
Veti spune ca nu m-am integrat...si aveti dreptate. Nu te poti integra intr-un loc unde pur si simplu nu te potrivesti.
Ca tot vorbea cineva de vacante...eu fugeam urgent in Romania biggrin.gif

era o morala intr-un filmulet ce l-am vazut pe youtube:"people are more important than places"

sa fim sanatosi

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Sep 30 2008, 11:57 AM
Mesaj #27

Guests

Si eu locuiesc in DE, si e foarte bine, nu mie dor de nimik. Sa fim seriosi aici nu ai problemele din RO. De fapt nu am nici un stres, numai sa-mi vad de treaba.

Zambind ii arat Domnisoarei cu 'bazaitul' degetul mijlociu, marsh la cratitza obsedat-o de mancare.
Aici imi exprim frustrarea fatza de nemtii destepti care vin si ne 'fura' femeile!
Da n-avem ce face, trebuie sa privim realitatea in fatza!

Poate 'fur' si eu cateva nemtoaice sa egalam scorul!

+Quote Post
tsunami
mesaj Sep 30 2008, 12:02 PM
Mesaj #28

Sir Tsunami

Citeaza (Razvan @ Sep 30 2008, 11:57 AM) *
Si eu locuiesc in DE, si e foarte bine, nu mie dor de nimik.

[...]
marsh la cratitza obsedat-o de mancare.

nu vad de ce ti-ar mai fi dor de ceva. politetea ai luat-o cu tine

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
silva
mesaj Sep 30 2008, 02:27 PM
Mesaj #29

Membru
**

apai.....o fi in america cu zone de lux si zone naspa....problema e...cati stau in zone de lux??

am o intrebare......in romania am prieteni de si-au costruit case din caramida....cati in america au bani sa construiasca din caramida???....asta ca tot vb cineva mai sus ca materialul plastic sau rigips nu e reprezentativ pentru america.

catdespre zone frumoase....peste tot sunt zone frumoase si poate intalnesti si oameni pe care ii apropii ca prieteni, conteaza unde te simti acasa......iar acasa eu ma simt in casa mea cu sotul meu......insa radacinile nu-mi sunt aici.

+Quote Post
Vizitator_ovyd.
mesaj Sep 30 2008, 06:09 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (silva @ Sep 30 2008, 02:27 PM) *
apai.....o fi in america cu zone de lux si zone naspa....problema e...cati stau in zone de lux??

am o intrebare......in romania am prieteni de si-au costruit case din caramida....cati in america au bani sa construiasca din caramida???....asta ca tot vb cineva mai sus ca materialul plastic sau rigips nu e reprezentativ pentru america.

catdespre zone frumoase....peste tot sunt zone frumoase si poate intalnesti si oameni pe care ii apropii ca prieteni, conteaza unde te simti acasa......iar acasa eu ma simt in casa mea cu sotul meu......insa radacinile nu-mi sunt aici.

Pai din felul in care pui problema, scuza-ma ca iti spun, dar se vede ca nu prea ai habar de ce vorbesti. Ca sa-ti raspund oarecum potrivit, in America mult mai multi stau si isi permit sa stea in zonele bune, decat cei din Romania... "zonele naspa" in Rom sunt mult mai multe decat cele bune si asa mai departe.

Si eu am prieteni in Romania care construiesc din caramida, e normal. Dar hai sa iti spun ceva: casele alea mici din lemn care le-ai vazut tu prin California dupa ce te-ai dat jos din avion, in drum spre Disneyland sau mai stiu eu pe unde, sunt majoritatea construite in anii 40-50, pe vremea cand mai mult de jumatate din California erau ferme, campuri de capsuni si livezi de portocali. Totusi ghicesti de ce au fost construite mici la inaltime si din lemn? Ia verifica sa vezi prin cate cutremure au rezistat cu bine casele respective in ultimii 50-60 de ani si cat de zdravene au fost cutremurele respective. "Rigips-ul" in schimb este reprezentativ si pentru America, se numeste drywall, si este larg folosit. Practic cu mult timp inainte sa se foloseasca in Rom asa ceva, aici era deja destul de raspandit.

Sunt de-acord cu tine in schimb cand spui ca te-ai simtit cu adevarat acasa acolo unde ai radacinile, tine si asta de perceptia fiecaruia in parte. Eu personal ma simt la fel de acasa si aici, si in Timisoara, unde m-am nascut si am crescut.

Ca sa inchei, in caz ca mai vii cu familia ta in California in vizita, let me know si o sa va duc eu sa vedeti locuri foarte frumoase... si daca tii neaparat, si case mai mari. Sunt aici zone rezidentiale de un pitoresc care nu are comparatie in Europa... de Romania nici nu mai vorbesc din acest punct de vedere.

+Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2017 - 12:10 PM