IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> M-a inselat Flanco. Pe voi v-a inselat cineva ?
CapraVecinului
mesaj Dec 28 2008, 08:05 AM
Mesaj #1

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 38
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 751

In ajun de Craciun am primit o suma de bani neasteptata si fiindca imi doream un televizor , am dat fuga repede sa-mi iau unul . Cora de pe Lujerului e aproape, am intrat prima data acolo . La parter, un magazin Flanco plin de televizoare . Mi-am ales un Samsung care arata multumitor .Am discutat cu vinzatorul , m-a ajutat sa inteleg ca respectivul televizor o sa ma multumeasca, l-am intrebat daca nu cumva as gasi respectivul TV la un pret mai bun in alta parte, a zis ca daca cumva exista vreo diferenta , e mai mica de 100 lei . Am platit pe el 2399 lei, l-am dus acasa, l-am instalat, m-am bucurat ca se vede bine apoi am cautat pe net sa vad cat ar fi costat in alta parte. SURPRIZA , acelasi televizor costa 2100 daca l-as fi luat de pe net , tot de la Flanco . Consider ca am fost prostit cu 300 lei si asta mi se pare o ticalosie . Va spun patania mea din doua motive : 1) sa ma racoresc povestind 2) Sa ii fac pe altii sa fie mai atenti .
Deci, cand cumparati, nu va repeziti .Informati-va. Apropo, dupa ce am "patit-o" . am gasit siteuri care iti arata cele mai mici preturi ale diverselor marfuri.
PS: pot sa dovedesc ce spun cu chitante si cu o captura imagine.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_irina.
mesaj Dec 28 2008, 01:48 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (CapraVecinului @ Dec 28 2008, 08:05 AM) *
In ajun de Craciun am primit o suma de bani neasteptata si fiindca imi doream un televizor , am dat fuga repede sa-mi iau unul . Cora de pe Lujerului e aproape, am intrat prima data acolo . La parter, un magazin Flanco plin de televizoare . Mi-am ales un Samsung care arata multumitor .Am discutat cu vinzatorul , m-a ajutat sa inteleg ca respectivul televizor o sa ma multumeasca, l-am intrebat daca nu cumva as gasi respectivul TV la un pret mai bun in alta parte, a zis ca daca cumva exista vreo diferenta , e mai mica de 100 lei . Am platit pe el 2399 lei, l-am dus acasa, l-am instalat, m-am bucurat ca se vede bine apoi am cautat pe net sa vad cat ar fi costat in alta parte. SURPRIZA , acelasi televizor costa 2100 daca l-as fi luat de pe net , tot de la Flanco . Consider ca am fost prostit cu 300 lei si asta mi se pare o ticalosie . Va spun patania mea din doua motive : 1) sa ma racoresc povestind 2) Sa ii fac pe altii sa fie mai atenti .
Deci, cand cumparati, nu va repeziti .Informati-va. Apropo, dupa ce am "patit-o" . am gasit siteuri care iti arata cele mai mici preturi ale diverselor marfuri.

Nu prea inteleg cum te-a inselat Flanco. Este cumva broker de televizoare si te-a sfatuit sa iei televizorul de la magazinul cu cele mai mari preturi? In locul vinzatorului te-as fi trimis sa te informezi singur in ceea ce priveste preturile, chiar nu este treaba lui sa faca ceea ce era, de fapt, treaba ta. Ca ai fost prostit este adevarat dar ai fost prostit de tine insuti pentru ca ti-a fost lene sa te informezi inainte de a face achizitia. Din cite stiu eu "domnia si prostia se platesc". Daca nu ai chef de cautat atunci platesti cit iti cere primul vinzator, iar daca vrei sa faci economii atunci pune mina si munceste putin. Si, mai ales, nu mai da vina pe altii pentru prostia ta.

+Quote Post
Vizitator_io.
mesaj Dec 28 2008, 02:08 PM
Mesaj #3

Guests

nu cred ca a fost prostit de flanco cred ca era prost dinainte !
toata lumea cand are bani vrea televizor nou
nimeni nu vrea o carte noua in biblioteca

+Quote Post
Vizitator_Popescu.
mesaj Dec 28 2008, 02:16 PM
Mesaj #4

Guests

Vanzatorul vrea sa vanda. Ar spune orice ca sa aiba o paine pe masa. Asa cum guvernul il invata ca trebuie sa minta ca sa catiga, asa a procedat. Data viitoare sa iti fie invatatura de minte.

Oricum, imi place de tine ca te-ai repezit in primul magazin, l-ai crezit pe vanzator, si te-ai aruncat. Credeai ca se termina, ca esti la coada la pui in '87?

Daca esti disperat, esti disperat.

+Quote Post
Vizitator_io.
mesaj Dec 28 2008, 02:26 PM
Mesaj #5

Guests

e vorba de politica incurajarii comertului online..si e valabil nu numai la flanco; si la domo si cred ca si la altex..daca le cumperi produsele online platesti mai putin...

+Quote Post
Vizitator_tatae.
mesaj Dec 28 2008, 02:44 PM
Mesaj #6

Guests

laugh.gif rolleyes.gif In loc a fii multumit ca ai televizor, sa dea Domnu sa te bucuri de el, acu strigi? Daca nu ai fi dorit acel lucru in termenii" Am bani, vreau acum nu mai am rabdare!" poate ai cautat ai fi analizat si ai fi comandat si atentie acel produs t-ar fi fost adus acasa in vreo 2-3 zile, dupa care in termen de o luna ar fi trebuit sa faci o excursie pana la magazin sa te duci sa faci actele pe el sa pot beneficia de garantie in caz de Doamne fereste. Important e ca acu il ai este in casa si privesti la el, asta e ai comis-o data "aviatoare" fii mai ponderat.

+Quote Post
Vizitator_tudor.
mesaj Dec 28 2008, 02:51 PM
Mesaj #7

Guests

Te poti duce in 30 de zile si iti dau bani inapoi pe el biggrin.gif este lege si sunt oblogati prin lege sa iti inapoieze banii...apoi iti iei ce vrei...
Oricum mi se pare prostesc sa te duci intr-un singur loc sa te interesezi de preturi.. si mai ales la ce magazin ...magazinu romanului sarac si dornic de rate smile.gif

+Quote Post
Vizitator_irina.
mesaj Dec 28 2008, 03:11 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (tudor @ Dec 28 2008, 02:51 PM) *
Te poti duce in 30 de zile si iti dau bani inapoi pe el biggrin.gif este lege si sunt oblogati prin lege sa iti inapoieze banii...apoi iti iei ce vrei...
Oricum mi se pare prostesc sa te duci intr-un singur loc sa te interesezi de preturi.. si mai ales la ce magazin ...magazinu romanului sarac si dornic de rate smile.gif

Tudor, poti sa vii cu detalii, despre ce lege este vorba si la ce face referire (in ce conditii poti da obiectul inapoi contra banilor in termen de 30 de zile)? Chiar poti sa folosesti un obiect timp de 30 de zile si apoi sa il dai inapoi? Ar fi chiar interesant de stiut, mi-ar place si mie sa tot schimb niste plasme cite o luna fiecare si sa nu ma coste nimic.

+Quote Post
CapraVecinului
mesaj Dec 28 2008, 03:22 PM
Mesaj #9

Membru
**

Postari: 38
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 751

Citeaza (irina @ Dec 28 2008, 01:48 PM) *
Nu prea inteleg cum te-a inselat Flanco. Este cumva broker de televizoare si te-a sfatuit sa iei televizorul de la magazinul cu cele mai mari preturi? In locul vinzatorului te-as fi trimis sa te informezi singur in ceea ce priveste preturile, chiar nu este treaba lui sa faca ceea ce era, de fapt, treaba ta. Ca ai fost prostit este adevarat dar ai fost prostit de tine insuti pentru ca ti-a fost lene sa te informezi inainte de a face achizitia. Din cite stiu eu "domnia si prostia se platesc". Daca nu ai chef de cautat atunci platesti cit iti cere primul vinzator, iar daca vrei sa faci economii atunci pune mina si munceste putin. Si, mai ales, nu mai da vina pe altii pentru prostia ta.

Ma bucur ca ti-am dat posibilitatea sa fii inteligenta (esti un roman tipic, repede iti afisezi superioritatea...eh, nu esti singura , s-au repezit si altii...stiu multi ca tine) . Eu unul sunt multumit ca cei care citesc sunt preveniti si nu vor lua plasa pe care am luat-o eu . Cam asta e smile.gif .

+Quote Post
Vizitator_Capra Vecinului.
mesaj Dec 28 2008, 03:28 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (tudor @ Dec 28 2008, 02:51 PM) *

Stiu ca se poate, insa e prea mare deranjul . Trebuie sa ai ambalajul, sa ai chitantele (ar trebui sa le caut ) etc . In plus, ar fi o discutie penibila in magazin . De ani de zile cumpar de pe net, insa in ajun de Craciun nu-ti aduce nimeni marfa acasa . Asa ca....

+Quote Post
Vizitator_Retail.
mesaj Dec 28 2008, 03:41 PM
Mesaj #11

Guests

Draga Crapa Vecinului , ai dat un exemplu clar cat de retarzi sunt unii clienti(inclusiv dumneata). Ca sa incurajeze comertul online Flanco , Domo ..etc practica preturi mai mici decat in magazinele proprii. Desigur ca tu nu stiai acestea. Nu te-a inselat nimeni exceptand necunoasterea si prostia dumitale.

E plin de gogi ca dumneata care in loc sa puna mana pe o carte se baga buluc sa ia teve-uri. Probabil sa faca coada la emisiunile lui Dan Diaconescu. Asta ne este tara , cu astia defilam sad.gif

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Dan..
mesaj Dec 28 2008, 04:12 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (CapraVecinului @ Dec 28 2008, 03:22 PM) *
Eu unul sunt multumit ca cei care citesc sunt preveniti si nu vor lua plasa pe care am luat-o eu . Cam asta e smile.gif .

Mare e gradina ta Doamne ...

+Quote Post
Vizitator_Lydia.
mesaj Dec 28 2008, 05:01 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Vizitator_Dan. @ Dec 28 2008, 04:12 PM) *
Mare e gradina ta Doamne ...

Nu inteleg de ce sunteti toti atat de agresivi!!!!

Omul doar intreba ceva, ca doar nu ne nastem toti invatati si filozofi.

Asa se invata...

Nu e o rusine sa nu stii si sa intrebi...

ce naiba...

+Quote Post
Vizitator_mariushal.
mesaj Dec 28 2008, 05:19 PM
Mesaj #14

Guests

Trebuie sa fii din categoria descrisa de Silviu Brucan, ca sa aplici metoda trial and error pe banii tai ca sa inveti ceva!
Asta ca sa raspund celui care a postat mai devreme, iar ca sa spun ceva initiatorului acestui topic sa vrea sa-l intreb daca stie care este definitia inselaciunii atunci cand sustine ca a fost inselat? dry.gif

+Quote Post
raul_
mesaj Dec 28 2008, 05:59 PM
Mesaj #15

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 14-December 08
Utilizatorul numarul: 5 284

Nu stiu exact cine sunt cei descrisi de Silviu Brucan, dar nu inteleg de unde dorinta aceasta brusca de a jigni pe cineva care si-a recunoscut o greseala si a dorit sa ii previna pe ceilalti.

Domnul s-a simtit inselat pentru ca i s-a spus ceva care nu era adevarat si presupun ca banuieste ca respectivul vanzator stia ca nu e adevarat. S-a gandit ca ar fi util pentru alte persoane in situatii asemanatoare sa posteze acest topic. Eu unul apreciez initiativa!

Daca mesajul nu a fost relevant pentru cineva, atunci respectivii puteau trece mai departe, observatiile "de bine" nu cred ca sunt utile pentru altcineva decat pentru respectivii, pentru a-si reconfirma lor insisi calitatile pe care considera ca le au...

Mi se pare fascinant cum la nivel individual, atat de multi romani se lauda ce destepti sunt ei personal, observand atat de bine prostia celorlalti... Sa inteleg ca Romania este in situatia in care este pentru ca suntem toti niste genii... singuratice biggrin.gif

+Quote Post
Forrest
mesaj Dec 28 2008, 08:27 PM
Mesaj #16

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 28-December 08
Utilizatorul numarul: 5 452

Salutare,

Mi s-a intamplat sa fiu inselat in momentul in care firma care mi-a transportat acasa mobila pentru living sa nu imi livreze toate produsele.Din stock lipsea un scaun pliant in valoare de 120 lei.
Dupa ce au descarcat produsele ,am semnat de primire dar apoi mi-am dat seama ca scaunul lipseste.Dupa multe telefoane si lungi discutii cu reprezentantii firmei de transport nu am ajuns la nici un rezultat ei aruncandu-mi mereu in fata faptul ca am semnat foaia de primire si ca au livrat produsul.

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Dec 28 2008, 09:17 PM
Mesaj #17

Guests

In acest caz se aplica zicala - "Da Doamne mintea romanului de pe urma".
Dar pana la urma, toti am "comis-o" si/sau o s-o "comitem" mai devreme sau mai tarziu. Asa ca mai lasati omul in pace!
Hai noroc si la mai mare!

+Quote Post
Vizitator_Nepacalitul.
mesaj Dec 28 2008, 09:45 PM
Mesaj #18

Guests

M-a inselat Flanco. Pe voi v-a inselat cineva ?

Nu.

+Quote Post
Vizitator_ipse.
mesaj Dec 28 2008, 10:10 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Nepacalitul @ Dec 28 2008, 09:45 PM) *
Nu.

Minciunica mica, te-a inselat nevasta, stiu eu sigur...

+Quote Post
Vizitator_Laura.
mesaj Dec 29 2008, 04:59 AM
Mesaj #20

Guests

sunt economista, asa ca te invit sa faci analiza cost - beneficiu

beneficiul, in acest caz, este suma de 400 de lei recuperata de la Flanco + orgoliul reparat

costul este - cautarea chitantei, ambalarea TV-ului, timpul pt toate astea, dus la magazin, discutie penibila cu vanzatorii + timpul asteptat pentru livrarea celuilalt televizor pe care il vei comanda online.

daca beneficiul este mai mare decat costul, ia TV-ul la subsoara si top-top la magazin.

dar din comentariul tau anterior (ma refer la OP) imi dau seama ca pretuiesti mai mult timpul tau decat cei 400 lei pe care ai putea sa-i recuperezi.

asa ca sarbatori fericite si sa-ti priasca sarmalele in fata TV-ului si sa-l folosesti sanatos!

+Quote Post
Vizitator_Cosmin.
mesaj Dec 29 2008, 07:18 AM
Mesaj #21

Guests

Nimic nu stiti. Ideea nu e ca a luat de la Flanco, care e pretul, a fost inselat, etc. Ideea era ca si-a luat televizor scump.....

+Quote Post
Vizitator_Kid.
mesaj Dec 29 2008, 07:38 AM
Mesaj #22

Guests

Maaaaaai, e plina tara de oameni inteligenti!!!!!!!

Domnul respectiv chiar are dreptate, vanzatorul i-a zis ca daca il gaseste mai ieftin, diferenta nu e mai mare de 100 de lei, in conditiile in care se putea lua chiar de la ei cu 300 lei mai putin!!! Vi se pare corect??????????????????????????? Insemna ca sunt eu mai ciudat, de obicei si mie imi place sa cred ca atunci cand discut cu un vanzator, acesta nu ma minte in fata!!!!!!!!!

Iar diferenta dintre cel care a deschis topicul si cei care l-au criticat cu atata superioritate este ca primul a avut curajul sa recunoasca faptul ca a fost pacalit, sunt convins de asta!!!!!

In rest, Sarbatori Fericite!!!

+Quote Post
Vizitator_atunad.
mesaj Dec 29 2008, 08:15 AM
Mesaj #23

Guests

Da, chiar de FLANCO. Nu mie mi s-a intamplat ci unei rude f apropiate.
A cumparat un aparat de aer conditionat, asta primavara, de la Flanco cu pretul de instalare inclus. A contactat firmele de pe lista pusa la dispozitie de catre magazin. Unul singur a fost dispus sa planifice instalarea cam peste o luna, restul firmelor nici macar nu au raspuns la telefon. Cu cateva zile inainte de instalare a sunat din nou la firma. Surpriza... nu au mai raspuns. Culmea e ca la unul din telefoanele afisate pe siteul firmei respective a raspuns un tip care a intrebat "da de unde aveti tel acesta?" si "Va sunam noi". Binenteles ca nu au sunat. Asa ca a trebuit sa scoata 300 ron din buzunar pt ca venise vara intre timp si e prea cald in Buucresti.
Aparatul il cumperi de la un magazin care face vanzari tocmai pt ca scrie acolo "Montajul inclus". Doar nu erau prosti sa-ti spuna ca mai bine te duci la o firma direct ti-l instaleze a doua zi de la cumparare si renunti la porcaria cu montajul inclus. Cine are timp, da, poate sa umble, sa intrebe in stanga si in dreapta. Dar daca nu ai timp, ce faci?

+Quote Post
Vizitator_PJ.
mesaj Dec 29 2008, 09:26 AM
Mesaj #24

Guests

Unii de la E-price care imi tin telefonul (Asus P750) in "service" 80 de zile, dupa care in momentul in care am anuntat OPC au avut tupeul sa ma sune sa-mi spuna ca de fapt am asteptat o piesa (pe care, dupa parerea lor, eu am stricat-o).
Sper ca OPC-ul va rezolva aceasta problema, telefonul a costat aproape cat televizorul de mai sus.

+Quote Post
Vizitator_jeje.
mesaj Dec 29 2008, 10:10 AM
Mesaj #25

Guests

Draga x,

Ca sa te consolez, si ca sa stii ca totusi ai facut bine ca nu ai comandat online:

Eu am comandat online un PC de la FLAMINGO, tocmai pentru ca am facut inainte de achizitie o cercetare riguroasa si am vazut ca, cumparind online, economisesc 100 RON.
Deci comand online un PC destul de bengos, cu Windows Vista deja instalat, care costa cam in jur de 1400 RON online (doar PC, fara monitor).
Mi-l aduc acasa cu curierul, platesc cash, si le zic “la revedere”. Cind sa pun PC-ul in functiune, era defect – mort – nu functiona.
Sun la FLAMINGO, ca vreau sa-l returnez, si sa mi-l schimbe cu altul. Surprise! Produsele comandate online NU SE POT RETURNA! Tocmai pentru ca au fost comandate online! NU au proceduri pentru returnarea produselor achizitionate online! Mai sun de citeva ori, ma agit vreo saptamina, nici o sansa sa returnez produsul ! Singura optiune era sa merg cu PC-ul (NOU) in service. Am crezut ca nu-i adevarat! In fine, neavind alta optiune, ma duc cu PC-ul in service, unde ma plimb de citeva ori si timp de vreo 2 saptamani, pina il recuperez.

Concluzia: nu mai cumpar nimic online. Mai bine iei ceva din magazin, probezi, vezi ca merge, si eventual poti sa returnezi.
Cei de la FLAMINGO chiar mi-au zis clar, ca daca il luam direct din magazin, puteam sa-l returnez, insa pentru produsele cumparate online nu au proceduri de returnare a produsului.
Dixit.

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Dec 29 2008, 10:26 AM
Mesaj #26

Guests

Consumatorul are dreptul sa notifice in scris comerciantului ca renunta la cumparare, fara penalitati si fara invocarea unui motiv, in termen de 10 zile lucratoare de la primirea produsului sau, in cazul prestarilor de servicii, de la incheierea contractului.

Renuntarea la cumparare in termen de 10 zile se poate aplica doar pentru produsele livrate prin curier.
Produsul returnat trebuie sa fie in aceeasi stare in care a fost livrat (in ambalajul original cu toate accesoriile, cu etichetele intacte si documentele care l-au insotit). Cheltuielile de returnare vor fi suportate de client iar rambursarea contravalorii produsului se va face in cel mult 30 de zile de la retur.

Daca produsul este returnat intr-o stare in care nu mai poate fi vandut ca si nou, ne rezervam dreptul de a solicita o taxa pentru readucerea in stadiul initial (daca este posibil) sau pentru a acoperi diferenta de pret rezultata din vanzarea produsului ca second-hand sau, la optiunea clientului, ii vom reexpedia produsul, pe cheltuiala acestuia.
Acesta clauza se aplica conf. O.G. 130/2000, in cazul achizitionarii de produse din acest site folosind tehnicile de comunicare la distanta, aplicandu-se definitiile cuprinse in O.G. 130/2000 art. 2 lit.e.

+Quote Post
Vizitator_trapped.
mesaj Dec 29 2008, 10:52 AM
Mesaj #27

Guests

Achizitiile online sunt intotdeauna mai ieftine cu 5-15% decat in magazin asa ca nu cred ca ai fost prostit de acel vanzator care nu are nicio legatura cu preturile online. In cel mai rau caz, se poate spune ca nu te-ai informat suficient inainte de a cumpara tv-ul.

+Quote Post
Vizitator_Terente.
mesaj Dec 29 2008, 11:49 AM
Mesaj #28

Guests

Pe mine m-a inselat nevasta.
Mai exista cineva in situatia mea?
Simt nevoia sa discut cu cineva.

+Quote Post
Vizitator_sz.
mesaj Dec 29 2008, 12:50 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Terente @ Dec 29 2008, 11:49 AM) *

probabil ca esti singurul de pe planeta smile.gif)

daca e nevasta si nu fosta nevasta ... te sfatuiesc sa-ti cumperi un televizor de
la flanco

+Quote Post
Vizitator_Grav.
mesaj Dec 29 2008, 03:48 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Terente @ Dec 29 2008, 11:49 AM) *

Doamne, unde a ajuns lumea de azi, daca pana si pe TERENTE l-a inselat nevasta. Cu cine, nene?

+Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
4 Utilizatori care citesc acest topic (4 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th October 2019 - 11:52 AM