IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Etica si moralitate crestina si atee, Acest topic incearca o discutie despre supravietuirea normelor morale
Vizitator_Messer.
mesaj Aug 9 2010, 04:52 AM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (TLP @ Feb 14 2009, 01:23 PM) *
Moralitatea zilelor noastre se bazează pe principii seculare

Mie mi se pare ceva foarte natural, însă mulţi vor fi surprinşi să afle că moralitatea societăţii moderne nu e bazată pe principii creştine.
Principiile sunt strict seculare, provenite din drepturile omului la libertate şi proprietate, adică ai voie să faci ce vrei atâta timp cât nu încalci acelaşi drept al altor oameni. Libertatea ta se întinde până la libertatea celui de lângă tine.

- Dacă morala ar fi inspirată de religie, ar fi jale, fiindcă fiecare religie vine cu anumite principii care contravin normelor contemporane (în ţările musulmane încă se omoară oameni cu pietre pentru blasfemie, de exemplu).
- Dacă vorbim strict de morala creştină tot nu ne-am lămurit, fiindcă nu există ceva bine-definit, nu există un manual de etică numit "moralitate creştină". Biblia înseamnă mult mai mult decât cele 10 porunci sau "iubeşte-ţi aproapele". De fapt, în anumite locuri ea este un adevărat manual de genocid şi epurare etnică şi nu mă refer exclusiv la Vechiul Testament. Noul Testament face uneori nişte propuneri chiar mai sinistre.

Pentru fiecare poruncă pozitivă, se oferă N excepţii - cazuri speciale în care ea poate fi încălcată, ba chiar se încurajează încălcarea ei.

Tocmai aici e problema: dacă credincioşii îşi aleg ce porunci să respecte (din grămada de porunci ale cărţii lor sfinte) pentru a se adapta nevoilor societăţii moderne, atunci n-ai cum să spui că morala societăţii moderne este inspirată din creştinism!
- De fapt e taman invers: creştinismul este cel care se adaptează modernităţii. N-au mai ars vrăjitoare pe rug de ceva vreme... dar încă sunt extrem de intoleranţi (faţă de alte religii, faţă de minorităţile sexuale, faţă de ştiinţă).
- Creştinismul a avut 2 milenii ocazia să ne demonstreze capacitatea sa moralizatoare, şi ce ne-a dat? S-a impus prin dictaturi coloniale, războaie sfinte şi inchiziţii.
- Pentru ce, atunci, ar trebui să-i fim recunoscători? Avantajul moral pe care îl are lumea civilizată faţă de teocraţiile evului mediu a venit odată cu îndepărtarea de sfaturile religioşilor.

Ceea ce spune Ingersoll despre darurile economice şi intelectuale aduse lumii de către gândirea raţională se aplică şi moralităţii:

E foarte uşor să promovezi binefacerile "moralei" creştine atunci când practici un creştinism dresat. Eu aş vrea să aud şi punctul de vedere al celor arşi pe rug sau ucişi în războaie sfinte.
"Morala" creştină autentică s-a asigurat însă că nu vom putea avea acces la ei prea ...ând.

Exista o moralitate construita de o anume societate si exista o moralitate a ta, personala
De asemenea, exista moralitatea sustinuta de religie.
In lumea seculara in care traim, moralitatea e un amestec din acestea trei. Mai mult chiar, e o degradare a acestui amestec.
Care e cea potrivita din acestea trei? patru?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_MYTH.
mesaj Aug 11 2010, 03:05 PM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (Messer @ Aug 9 2010, 04:52 AM) *
Exista o moralitate construita de o anume societate si exista o moralitate a ta, personala
De asemenea, exista moralitatea sustinuta de religie.
In lumea seculara in care traim, moralitatea e un amestec din acestea trei. Mai mult chiar, e o degradare a acestui amestec.
Care e cea potrivita din acestea trei? patru?

Cred ca trebuie sa mai iei in calcul moralitatea naturala, cea mai importanta dupa parerea mea. Moralitatea religioasa?! .. sa fim seriosi, te referi la sclavie?! ... inchizitie, superstitie, vrajitoare? .. sau doar la cele "10 porunci" care defapt sunt mai multe si pe care insusi dumnezeu indeamna la incalcarea lor in nenumarate randuri in biblie.
Cand spun "moralitate naturala" ma refer la acel motiv care fac ca pestii piranya sa nu se atace unul pe altul, in skimb sa manance o broasca in cateva secunde.
Stiintific este demonstrat ca trebuie sa iti lipseasca o doaga k sa poti ucide fara remuscari, deci exista in adancul constiintei un soft care spune: Sa nu ucizi! ... La fel se intampla si cu furtul, si cu tot ceea ce implica a face altcuiva ceea ce tie nu ti-ar place.
Deci, moralitate!? .. nu este nici in politica, nici in religie, nici in alte surse exterioare; moralitatea este in adancul fiecarei persoane, pentru ca religios sau nu, dintr-o cultura sau alta, toti stim ceea ce este moral si ceea ce nu este moral.

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Aug 15 2010, 04:49 AM
Mesaj #63

Guests

Citeaza (MYTH @ Aug 11 2010, 03:05 PM) *
Cred ca trebuie sa mai iei in calcul moralitatea naturala, cea mai importanta dupa parerea mea. Moralitatea religioasa?! .. sa fim seriosi, te referi la sclavie?! ... inchizitie, superstitie, vrajitoare? .. sau doar la cele "10 porunci" care defapt sunt mai multe si pe care insusi dumnezeu indeamna la incalcarea lor in nenumarate randuri in biblie.
Cand spun "moralitate naturala" ma refer la acel motiv care fac ca pestii piranya sa nu se atace unul pe altul, in skimb sa manance o broasca in cateva secunde.
Stiintific este demonstrat ca trebuie sa iti lipseasca o doaga k sa poti ucide fara remuscari, deci exista in adancul constiintei un soft care spune: Sa nu ucizi! ... La fel se intampla si cu furtul, si cu tot ceea ce implica a face altcuiva ceea ce tie nu ti-ar place.
Deci, moralitate!? .. nu este nici in politica, nici in religie, nici in alte surse exterioare; moralitatea este in adancul fiecarei persoane, pentru ca religios sau nu, dintr-o cultura sau alta, toti stim ceea ce este moral si ceea ce nu este moral.

Codul moral al celor zece porunci initiat de Dumnezeul Bibliei are in esenta lui iubirea la superlativ. Nu e nici o afirmatie violenta in el.
E baza tuturor codurilor etice din lumea aceasta . Iisus insusi i-a dat un inteles special= sa-l iubesti pe apropele tau asa cum te-a iubit EL .
Problemea este ca , omul vrea sa respecte acest cod dor cu mintea si vointa lui limitata de aceea nu poate ajunge la implinirea lui. Cand apelezi la Iisus sa te ajute, acest cod si-a implinit menirea in viata ta.

Degenerarea acestui cod moral biblic s-a afacut atunci cand Biserica a adugat la el o sumedenie de legi, restrictii si reguli ajutatoare fara aprobare divina.

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Aug 15 2010, 06:32 PM
Mesaj #64

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 151
Inscris: 2-January 10
Utilizatorul numarul: 17 992

Citeaza (Messer @ Aug 15 2010, 04:49 AM) *
Codul moral al celor zece porunci initiat de Dumnezeul Bibliei are in esenta lui iubirea la superlativ.

Parca esti un acolit de-al "Dragului Lider" Kim Jong Il laugh.gif

Serios, aproape jumatate din decalog sunt instructiuni pentru a-ti venera dumnezeul mai bine. Eu sunt dumnezeul tau [..]? Sa nu faci chip cioplit [...]? Sa nu duci numele domnului in desert [...]? Adu-ti aminte de ziua de odihna ca sa o sfintesti? Mda, poate iubirea la superlativ a oamenilor spre dumnezeu, in nici un caz invers.

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Aug 16 2010, 04:25 AM
Mesaj #65

Guests

Citeaza (-Slacker- @ Aug 15 2010, 06:32 PM) *

Serios, aproape jumatate din decalog sunt instructiuni pentru a-ti venera dumnezeul mai bine. Eu sunt dumnezeul tau [..]? Sa nu faci chip cioplit [...]? Sa nu duci numele domnului in desert [...]? Adu-ti aminte de ziua de odihna ca sa o sfintesti? Mda, poate iubirea la superlativ a oamenilor spre dumnezeu, in nici un caz invers.

Dar acest Dumnezeu e un Dumnezeu al iubirii. Daca respecti Legea Lui ai parte de iubirea Lui, viata ta e ocrotita de EL. Ce e mai minunat decat sa ai in inima ta iubirea lui Dumnezeu! Ai experimentat vreodata aceasta?

+Quote Post
Vizitator_MYTH.
mesaj Aug 16 2010, 10:33 AM
Mesaj #66

Guests

Citeaza (Messer @ Aug 15 2010, 04:49 AM) *
Codul moral al celor zece porunci initiat de Dumnezeul Bibliei are in esenta lui iubirea la superlativ. Nu e nici o afirmatie violenta in el.
E baza tuturor codurilor etice din lumea aceasta . Iisus insusi i-a dat un inteles special= sa-l iubesti pe apropele tau asa cum te-a iubit EL .
Problemea este ca , omul vrea sa respecte acest cod dor cu mintea si vointa lui limitata de aceea nu poate ajunge la implinirea lui. Cand apelezi la Iisus sa te ajute, acest cod si-a implinit menirea in viata ta.

Degenerarea acestui cod moral biblic s-a afacut atunci cand Biserica a adugat la el o sumedenie de legi, restrictii si reguli ajutatoare fara aprobare divina.

da da! ... yep yep! ... sa nu îmi spui: ceea ce nu e bun, DUPĂ GÂNDIREA TA, în Biblie nu e mana lui dumnezeu, ceea ce este bun însa ... of course! ...
dude! ... ori iei biblia ca fapt?! .. ori nu iei biblia, și iei alte kestii care au MICI tangente cu ea. Daca iei biblia ca fapt, vreau sa știi ca acolo exista un întreg set de instrucțiuni despre cum sa te comporți cu un sclav, mai precis dumnezeu explica acolo nu numai ca sclavia este ok ... dar și ce sa faci cu ea, care este prețul corect al unui sclav, dacă nu te asculta ce sa ii faci (de obicei pedepsele sunt moartea) ... samd. Si dacă tot spui despre "codul moral din cele zece porunci", sau a lui Iisus, ce e rău în codul moral a lui Buddha? sau a lui Mohamed?!

Care este adevăratul Dumnezeu?!

ok, dacă scoatem din cele 10 porunci 5 și rămânem cu 5 (cele bune), și mai aducem și o kestie, doua de la Iisus obținem ceva care în CONTEXTUL CULTURAL DE ASTĂZI este ok, dar cu restul cărții ce ne facem!? ... cele 6-7 lecții de etica, dar cele 6-7 lecții, mai au treaba cu religia!? ... ce facem cu restul paginilor?!, pentru ca astea intra pe un sfert de pagina, pentru ce ar scrie dumnezeu o ditamai cartea!!??!

Peste asta! .. ce se întâmpla dacă excludem contextul cultural de astăzi și de maine suntem toți naziști, ar fi ok sa omori evrei!? .. de ce nu?! .. ei l-au omorât pe Iisus, majoritatea au băncile care dau oamenii afara din casele lor. de ce nu? ... Daca de maine toți suntem credincioși, ar trebui sa ii omoram pe atei, în fond asta spune Biblia sa faci, asta a făcut și Moise, este o lege buna în contextul cultural religios, de ce nu?

Stii câte ceva despre Cold Reading?! Sigur ca nu! ... este o tehnica pe care o aplica de obicei cei cu horoscopul, vrăjitoare ... ceea ce face un horoscop-ist, este sa iți spună ceva de genul: săptămâna viitoare vei face bani, sănătatea, cam șubreda; este posibil sa ai niște probleme, de asemenea, care sa iți influențeze negativ starea financiara. Deci de aici tu tragi concluzia: dak faci bani?, horoscop-istul a avut dreptate, dacă nu faci?, "ai avut niște probleme care ți-au influențat negativ starea financiara". HOROSCOP-ISTUL ARE DREPTATE ORICUM, pentru ca joaca tenis pe ambele terenuri nu are cum sa piardă.

Asa este și cu biblia, dacă vrei sa fie o carte despre iubire!? ... atunci este o carte care te îndeamnă la iubire (pur și simplu smulgi ceea ce iți trebuie și gata) ... dacă vrei sa fie o carte care îndeamnă la război, atunci războiul este ok (este ok sa invadezi o țară, sa omori bărbați și femei, iar cu fecioarele sa faci ce vrei, este ok sa intri cu avionul și sa dărâmi turnurile gemene), dacă vrei sa fie o carte despre incest (ohohooo ... ai de incest în biblie încât poți fi sa te căsătorești cu toate surorile, mama, etc ... când vrei) ?... atunci incestul este ok. dacă vrei sa fie o carte despre sclavie (ai setul de instrucțiuni acolo)!? .. atunci sclavia este ok ... dacă vrei sa ucizi? ... atunci biblia iți oferă destul de mult suport moral pentru asta ... mai continui? ... crek iți ajunge atâta "moralitate".

Exemple de moralitate care nu au nici o treaba cu convingerea religioasa, EXEMPLE DE MORALITATE ADÂNC CONSTRUITE ÎN PSIHICUL UMAN:

Te vad ca ești un om bun, dar vreau sa iți spun ca bunătatea ta nu sta în niciun cod moral, biblic, sau oricare ar fi el. Bunătatea ta sta în tine. Vrei sa spui ca singurul motiv pentru care nu omori este pentru ca asa scrie în Biblie!? ... Si dacă nu ar scrie ... ai ieși cu sabia de dragul de a omora!? ... nu cred!

Execuțiile se fac în doua feluri, ori îl legi pe condamnat la oki și îl împuști din fata, ori îl întorci cu spatele și îl împuști de la spate. Te-ai întrebat vreodată de ce? ... iți spun eu: pentru ca nu poți sa omori un om privindu-l în oki, indiferent de religie, psihicul omului este construit în asa fel încât sa nu o poți face, iar dacă o faci, okii sunt cei care, psihic, generează remușcările.

A ucide este un păcat alături de a nu râvni la bunul altuia, totuși, când ma uit la decolte-ul vecinei mele nu ma cuprind remușcările, nici de departe remușcările care m-ar cuprinde dacă as omora pe cineva.
Pe de alta parte vrei sa spui ca singurul motiv pentru care ma uit la decolte-ul vecinei mele este ca sunt ateu!??! ... Heh, tre sa îmi vezi vecina înainte de toate.

In război sunt cunoscute armistițiile de pe front, în primul război mondial era o problema serioasa pentru ca englezii și germanii cică se luptau, dar defapt trăgeau în aer și unii și alții, vrei sa spui k cele zece porunci sunt singurele care ii împingeau sa facă asta? Sau exista codul moral din fiecare dintre noi care ne împiedica sa facem rău.

OK ... este incredibil cum după ceea ce se întâmpla cu terorismul încă mai vin oameni și spun ca religia are cod moral. "fără religie ai oameni rai și oameni buni, dar ca sa faci dintr-un om bun un om rău, atunci ai nevoie de religie" ... gândește-te la asta.

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Aug 16 2010, 12:27 PM
Mesaj #67

Membru veteran

Postari: 151
Inscris: 2-January 10
Utilizatorul numarul: 17 992

Citeaza (Messer @ Aug 16 2010, 04:25 AM) *

Dar acest Dumnezeu e un Dumnezeu al iubirii. Daca respecti Legea Lui ai parte de iubirea Lui, viata ta e ocrotita de EL. Ce e mai minunat decat sa ai in inima ta iubirea lui Dumnezeu! Ai experimentat vreodata aceasta?

Citeaza (-Slacker-)

Aceasta postare a fost editata de -Slacker-: Aug 16 2010, 12:27 PM

+Quote Post
Vizitator_Adrian.
mesaj Dec 16 2010, 02:06 PM
Mesaj #68

Guests

Cred ca etica tine de arta de a fi un bun crestin si aici ma refer la ortodoxism.

Majoritatea celor care au scris pe acest forum nu fac deosebirea intre crestinii ortodoxi si si celelalte religii crestine (catolicii, protestantii, neoprotestantii) argumentand ca crestinii au fost lipsiti de normele de conduita etica cand au inceput razboaie s.a. Oare au facut asa ceva ortodoxismul vreodata? Bineinteles ca ma refer la adevaratii crestini ortodoxi nu la cei care sunt ortodoxi doar cu numele.

Iisus Hristos si-a dat viata pentru noi si ne-a invatat sa ne iubim unii pe altii si mai ales pe vrasmasii nostri.

Puteti da un exemplu mai bun de etica si conduita morala mai bun decat cel pe care la dat Iisus????

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Dec 16 2010, 02:51 PM
Mesaj #69

Guests

Mai cum repede va amintiti de Stalin & Co fara insa a avea habar de ceea ce s-a intamplat acolo, insa sunteti complet lipsiti de amnezie cand este vorba despre Tomás de Torquemada, pe langa care Hitler, e pur si simplu un copil!

Moralitatea este un atribut al educatiei si experientelor de viata, nu al religiei sau doctrinelor de orice fel.

Religia nu face decat sa profite de constiinta umana si de sentimentul de invinovatire!

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Dec 21 2010, 11:09 AM
Mesaj #70

Guests

Citeaza (Adrian @ Dec 16 2010, 02:06 PM) *
Iisus Hristos si-a dat viata pentru noi si ne-a invatat sa ne iubim unii pe altii si mai ales pe vrasmasii nostri.

Puteti da un exemplu mai bun de etica si conduita morala mai bun decat cel pe care la dat Iisus????

Ce-ai scris tu acolo nu-i exemplu de conduita morala sau etica, ci exemplu de ipocrizie. Faza cu iubitul vrajmasilor ar reprezinta moartea intregii populatii crestine intr-o perioada de sub 5 ani daca ar fi aplicata. Din fericire instinctul de conservare e mai puternic decat dogma citita intr-o carte pe care cel putin la nivel subconstient n-o crezi, de aceea nimeni nu profeseaza ce-a zis jesus cand e vorba de ceva mai serios decat un "vrajmas" la un joc de carti.

+Quote Post
Vizitator_Daniel.
mesaj Jan 10 2011, 03:34 PM
Mesaj #71

Guests

Citeaza (TLP @ Feb 16 2009, 08:50 AM) *
“Nu trebuie sa ne ingrijoreze ca renuntarea la religie va conduce la declin moral. Multi oameni lipsiti de credinta religioasa traiesc vieti exemplare din punct de vedere moral (eu de exemplu) si desi religia a inspirat uneori standarde etice admirabile, de multe alte ori a fost cauza celor mai ingrozitoare crime. Oricum, credinta intr-un creator omnipotent si omniscient nu are implicatii morale per se - inca trebuie sa decidem daca este drept sa ii urmam poruncile. …Tinerii care au explodat avioanele in cladirile din SUA sau cei care au explodat bombe in multimea de oameni din Londra si Madrid sau Tel Aviv …chiar daca credeau ca indeplineau poruncile lui Dumnezeu, faceau rau ascultandu-le”

Citat din Without God, un eseu excelent scris de Steven Weinberg, despre conflictul stiinta - religie

http://oenoanda.blogspot.com/2009/02/fara-dumnezeu.html

daca ascultau de Dumnezeu nu faceau aceste lucruri

+Quote Post
Vizitator_urgia lor.
mesaj Jan 17 2011, 11:06 PM
Mesaj #72

Guests

Mi-e dor de un kusher....

+Quote Post
ami23
mesaj Feb 1 2011, 05:54 PM
Mesaj #73

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 1-February 11
Utilizatorul numarul: 25 724

Trebuie etica si moralitate pentru o societate civilizata. Poate fi implementata fie prin religie fie prin scoala.

................................................................................
.................................................................................
....
filtru de apa aloe vera laptisor de matca vitamine

+Quote Post
Vizitator_Cuvantul Domnului.
mesaj Feb 1 2011, 07:10 PM
Mesaj #74

Guests

Citeaza (Daniel @ Jan 10 2011, 03:34 PM) *
daca ascultau de Dumnezeu nu faceau aceste lucruri

serios? poate aflam maine poimaine de la vreun profet ca americanii nu i-au scultat poruncile si Domnul, caci Domnul e unul singur, i-a trimis sa-i mustre. bineintels, mai intai il vom interna pe profet la Balaceanca, dar credinciosii luminati de Domnul vor organiza proteste, vor face greva foamei si in final vor deveni martiri cu profet cu tot. peste vreo cateva mii de ani, o varietate noua de Homo religiosus isi va invata copiii in scoala despre cum Domnul i-a pedepsit pe americanii neascultatori, trimisii Domnului si-au primit in cer drept rasplata virginele promise de El, iar profetul si martirii eliberatori au ajuns la dreapta Tatalui si in Cartea Sfanta.

+Quote Post
Vizitator_razvan.
mesaj Oct 28 2011, 07:32 PM
Mesaj #75

Guests

Citeaza (TLP @ Feb 14 2009, 01:23 PM) *
Moralitatea zilelor noastre se bazează pe principii seculare

Mie mi se pare ceva foarte natural, însă mulţi vor fi surprinşi să afle că moralitatea societăţii moderne nu e bazată pe principii creştine.
Principiile sunt strict seculare, provenite din drepturile omului la libertate şi proprietate, adică ai voie să faci ce vrei atâta timp cât nu încalci acelaşi drept al altor oameni. Libertatea ta se întinde până la libertatea celui de lângă tine.

- Dacă morala ar fi inspirată de religie, ar fi jale, fiindcă fiecare religie vine cu anumite principii care contravin normelor contemporane (în ţările musulmane încă se omoară oameni cu pietre pentru blasfemie, de exemplu).
- Dacă vorbim strict de morala creştină tot nu ne-am lămurit, fiindcă nu există ceva bine-definit, nu există un manual de etică numit "moralitate creştină". Biblia înseamnă mult mai mult decât cele 10 porunci sau "iubeşte-ţi aproapele". De fapt, în anumite locuri ea este un adevărat manual de genocid şi epurare etnică şi nu mă refer exclusiv la Vechiul Testament. Noul Testament face uneori nişte propuneri chiar mai sinistre.

Pentru fiecare poruncă pozitivă, se oferă N excepţii - cazuri speciale în care ea poate fi încălcată, ba chiar se încurajează încălcarea ei.

Tocmai aici e problema: dacă credincioşii îşi aleg ce porunci să respecte (din grămada de porunci ale cărţii lor sfinte) pentru a se adapta nevoilor societăţii moderne, atunci n-ai cum să spui că morala societăţii moderne este inspirată din creştinism!
- De fapt e taman invers: creştinismul este cel care se adaptează modernităţii. N-au mai ars vrăjitoare pe rug de ceva vreme... dar încă sunt extrem de intoleranţi (faţă de alte religii, faţă de minorităţile sexuale, faţă de ştiinţă).
- Creştinismul a avut 2 milenii ocazia să ne demonstreze capacitatea sa moralizatoare, şi ce ne-a dat? S-a impus prin dictaturi coloniale, războaie sfinte şi inchiziţii.
- Pentru ce, atunci, ar trebui să-i fim recunoscători? Avantajul moral pe care îl are lumea civilizată faţă de teocraţiile evului mediu a venit odată cu îndepărtarea de sfaturile religioşilor.

Ceea ce spune Ingersoll despre darurile economice şi intelectuale aduse lumii de către gândirea raţională se aplică şi moralităţii:

E foarte uşor să promovezi binefacerile "moralei" creştine atunci când practici un creştinism dresat. Eu aş vrea să aud şi punctul de vedere al celor arşi pe rug sau ucişi în războaie sfinte.
"Morala" creştină autentică s-a asigurat însă că nu vom putea avea acces la ei prea ...ând.

+Quote Post
Vizitator_hakol meshugatim.
mesaj Nov 2 2011, 02:16 PM
Mesaj #76

Guests

Citeaza (Cuvantul Domnului @ Feb 1 2011, 07:10 PM) *
serios? poate aflam maine poimaine de la vreun profet ca americanii nu i-au scultat poruncile si Domnul, caci Domnul e unul singur, i-a trimis sa-i mustre. bineintels, mai intai il vom interna pe profet la Balaceanca, dar credinciosii luminati de Domnul vor organiza proteste, vor face greva foamei si in final vor deveni martiri cu profet cu tot. peste vreo cateva mii de ani, o varietate noua de Homo religiosus isi va invata copiii in scoala despre cum Domnul i-a pedepsit pe americanii neascultatori, trimisii Domnului si-au primit in cer drept rasplata virginele promise de El, iar profetul si martirii eliberatori au ajuns la dreapta Tatalui si in Cartea Sfanta.
Turnurile Gemene au fost distruse de catre cei din anturajul lui G.W Bush, sub directa lui indrumare. Dar culmea e ca el nu are nici un dumnezeu, el crede in Marele Arhitect, ceea ce e cu totul altceva. Toate marile crime din lume s-au facut, chiar daca aparent sub pretexte religioase, sub motivatie strict materialista, pentru cistig si dominatie, pt influenta si inrobirea altor state si natiuni. Nici religia nu a oferit o varianta puternica ( aici in Europa , in Occident ) si tragem concluzia ca nu exista aproape deloc crestinism adevarat, nici islam sau iudaism adevarate, sau cel putin adevarurile religioase, chiar foarte simple, sint patrunse de foarte putini oameni. Buddhismul este singura religie in numele careia nu s-a varsat nici un strop de singe, si pina la venirea colonistilor europeni in India, nici hinduismul nu varsa singe in numele religiei. Astea, sint pretexte materialiste europene, pt a acapara averea natiunilor lumii, asa cum au facut mereu in America, Asia, Africa. Nu fiti superficiali si cautati sa intelegeti lucrurile la adevarata lor valoare.
Iubeste-ti aproapele ! spunea Isus . Intregul echilibru social sta DOAR in aceasta iubire. Dar culmea: nu a spus-o doar Isus, ci multi altii inaintea lui, precum Buddha si Confucius. Nici unul nici altul nu au avut legaturi concrete cu religia. Primul a fost print si celalalt Intelept chinez. Acestia au creat sisteme morale care supravietuiesc si astazi. Mergeti in Tibet si vedeti cum traiesc acei oameni. Intorcindu-va in Europa veti avea impresia ca v-ati intors in tomberonul vietii plin de mizerii, cadavre si durere.

+Quote Post
Vizitator_Moralitatea.
mesaj Nov 25 2011, 03:51 PM
Mesaj #77

Guests

O misconcepție des întâlnită despre ateism este că, fără o entitate supranaturală, oamenii nu ar avea niciun motiv pentru a se purta moral. Aceast raționament se bazează pe o premisă greșită, care presupune că oamenii se poartă într-un mod etic numai pentru că le-ar fi frică de repercursiunile pe care comiterea unui act ilegal ar putea să le aibă.

Majoritatea teiștilor tind să conecteze religia cu moralitatea într-un mod în care una devine de neconceput fără cealaltă. Astfel, religia adevărată, pură, te face o persoană morală, în timp ce a fi o persoană morală necesită religie adevărată. Niciuna dintre cele două afirmații nu este corectă, conexiunea dintre religie și moralitate fiind în cel mai bun caz una incidentală.

Ideea că religia este necesară pentru un comportament etic, sau că ateii nu au motive să fie morali fără Dumnezeu sau religie, reprezintă cel mai des întâlnit mit despre ateism și se dovedește a fi contraintuitivă când istoria dezvăluie un număr important de acte imorale comise în numele religiei sau "în numele Domnului". Câteva exemple ale unui astfel de comportament includ Inchiziția, Cruciadele și recentele crime împotriva unor doctori de avorturi in Statele Unite, comise de fundamentaliști creștini.

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Nov 26 2011, 09:22 PM
Mesaj #78

Guests

Citeaza (Moralitatea @ Nov 25 2011, 03:51 PM) *
... un număr important de acte imorale comise în numele religiei sau "în numele Domnului". Câteva exemple ale unui astfel de comportament includ Inchiziția, Cruciadele și recentele crime împotriva unor doctori de avorturi in Statele Unite, comise de fundamentaliști creștini.

Aham, in numele religiei... imi place asta.
Desigur in numele ateismului nu s-a facut nimic rau.
Desigur ca nu mergi pana la capat recunoscand ca tot ce s-a facut rau s-a facut in numele a ceva, nu au fost vreunii sa spuna ca noi vrem de fapt sa facem rau. S-a omorat in numele religiei, in numele democratiei, in numele libertatii, in numele comunismului... in numele a ceva.
Imi plac mereu exemplele cu inchizitia si cruciadele, ma amuza atat de tare incat ma fac ca uit ca alea au fost tare de mult desi nu pot sa nu imi imaginez epoca aia pasnica si infloritoare cand doar cruciatii scarpinandu-se in cap de plictiseala au inventat ceva nemaiauzit pana atunci:razboiul.
S-au omorat doctori de avorturi de catre fundamentalisti crestini. As fi vrut exemple dar irelevant. Din nou niste descreierati care au omorat in numele....
Auzi, daca incep sa omor in numele tau te declari vinovat?
Dar daca omor in numele lui Pitagora, pornesti o campanie impotriva triunghiului isoscel?
Oricum, sa imi notez ideea, nu conteaza cine omoara ci in numele cui.

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Nov 29 2011, 12:16 PM
Mesaj #79

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Nov 26 2011, 09:22 PM) *
Aham, in numele religiei... imi place asta.
Desigur in numele ateismului nu s-a facut nimic rau.
Desigur ca nu mergi pana la capat recunoscand ca tot ce s-a facut rau s-a facut in numele a ceva, nu au fost vreunii sa spuna ca noi vrem de fapt sa facem rau. S-a omorat in numele religiei, in numele democratiei, in numele libertatii, in numele comunismului... in numele a ceva.
Imi plac mereu exemplele cu inchizitia si cruciadele, ma amuza atat de tare incat ma fac ca uit ca alea au fost tare de mult desi nu pot sa nu imi imaginez epoca aia pasnica si infloritoare cand doar cruciatii scarpinandu-se in cap de plictiseala au inventat ceva nemaiauzit pana atunci:razboiul.
S-au omorat doctori de avorturi de catre fundamentalisti crestini. As fi vrut exemple dar irelevant. Din nou niste descreierati care au omorat in numele....
Auzi, daca incep sa omor in numele tau te declari vinovat?
Dar daca omor in numele lui Pitagora, pornesti o campanie impotriva triunghiului isoscel?
Oricum, sa imi notez ideea, nu conteaza cine omoara ci in numele cui.

Da, foarte multi oameni au murit in numele unor idei. Dintre aceste idei, cele religioase au produs un numar urias de victime de-a lungul istoriei pentru ca esenta celor mai multe idei de acest tip a fost transformata in dogme rigide care duc la respingerea tuturor ideilor contrare. Cand respingi idei contrare, conflictul este inevitabil si deci victimele sunt inevitabile. Referitor la Pitagora, esenta unei teorii stiitifice este ratiunea, cunoasterea iar aceste elemente nu numai ca nu resping idei contrare ci se dezvolta pe baza acestora. Astfel, atunci cand matematicienii au dezvoltat noi geometrii pentru care geometria euclidiana nu este decat un caz particular, rezultatul a fost nu un conflict, asa cum se intampla un cazul noilor religii, ci o explozie a cunoasterii. Asadar, in numele lui Pitagora nu vor muri niciodata multi oameni iar cazurile singulare de indivizi antisociali nu vor fi asociate cu acest nume.
Ateismul este mai apropiat de teoriile stiintifice decat de religii. Nu exista dogme fixe de necontestat, iar baza ideii este reprezentata de interpretarea rationala dovezilor - mai exact, lipsa dovezilor privind existenta unor fiinte/forte/etc.

+Quote Post
Haplo
mesaj Dec 2 2011, 10:02 AM
Mesaj #80

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 23-November 11
Utilizatorul numarul: 30 212

Sa luam cazul maicii starete care a ramas gravida. Barfa spune ca tatal este si el un preot. Tot barfa spune ca el va fi mustrat.
Maica stareta a fost exclusa si lasata sa se descurce singura.

Si acum intrebarea: unde este morala crestina in cadrul bisercii crestine?

+Quote Post
Vizitator_AproximaFix Exactu'.
mesaj Dec 2 2011, 10:09 AM
Mesaj #81

Guests

Citeaza (Haplo @ Dec 2 2011, 10:02 AM) *
Sa luam cazul maicii starete care a ramas gravida. Barfa spune ca tatal este si el un preot. Tot barfa spune ca el va fi mustrat.

Se spune ca indivizii numiti Haplea (birfa spune) au comportamente deviante (coprofagi).
Acum intrebarea: Unde e morala cand tragi concluzii pe baza unei presupuneri?

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Dec 2 2011, 07:56 PM
Mesaj #82

Guests

Citeaza (Haplo @ Dec 2 2011, 10:02 AM) *

Daca o profesoara de matematica s-ar apuca de prostii, ce concluzii tragi despre matematica?

+Quote Post
Laur006
mesaj Dec 3 2011, 10:04 AM
Mesaj #83

Membru veteran

Postari: 157
Inscris: 31-October 08
Utilizatorul numarul: 4 542

Citeaza (Un Observator @ Nov 29 2011, 12:16 PM) *
Cand respingi idei contrare, conflictul este inevitabil si deci victimele sunt inevitabile.
...
Ateismul este mai apropiat de teoriile stiintifice decat de religii. Nu exista dogme fixe de necontestat, iar baza ideii este reprezentata de interpretarea rationala dovezilor - mai exact, lipsa dovezilor privind existenta unor fiinte/forte/etc.

Faptul ca termenul "religie" nu mai are semnificatia initiala, de (re)facere a legaturii cu Dumnezeu ("religare" = "a fi legat de" - in latina) este o consecinta a involutiei speciei umane, sau mai bine-spus a evolutiei in directia materialista, in detrimentul evolutiei spirituale a individului. Ca este un factor negativ pt evolutia speciei umane este usor de observat, dat fiind stadiul de colaps, economic si moral, in care a ajuns societatea: modificarea mediului fara evaluarea consecintelor viitoare, scindarea societatii in clase, pe criterii materiale, ideea din ce in ce mai populara, de "colonizare galactica". (De parca parasirea Terrei si inceperea unei "noi" vieti pe o alta planeta/corp ceresc, ar garanta ca nu se va ajunge in acelasi punct al evolutiei sociale...). Ce vreau sa spun e ca materialismul pe care se bazeaza ateii (si motivat prin "lipsa dovezilor...") nu este calea corecta pe care a apucat-o omenirea. Ca ideea de divinitate prezenta in religie este de preferat materialismului, ateismului, nu o poate demonstra decat viitorul...

Iar faptul ca "semenul" meu are ca baza a gandirii si moralei ideea de superioritate a omului (ca individ dar si ca specie), conduce, natural, la formarea de idei contrare alor mele, care iau in considerare ideea de divinitate. Totusi nu vad cum de este inevitabil conflictul, cu atat mai mult aparitia victimelor, atata timp cat nu exista scopuri si idealuri comune, nici materiale nici de alta natura. Conflictul intre indivizi cred ca apare atunci cand ei concureaza pt aceleasi scopuri, materiale, tangibile, si nu doar de la ideea de existenta/non-existenta a divinitatii.

Aceasta postare a fost editata de Laur006: Dec 3 2011, 10:08 AM

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 11th December 2019 - 01:51 AM