IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce inseamna sa fii crestin ?, fisa postului
Crusoe
mesaj Apr 19 2010, 12:44 PM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 374
Inscris: 23-February 10
Utilizatorul numarul: 18 851

Intr-o discutie cu cineva, se argumenta ca niste mongoli buddhisti au participat la invaziile din Europa, in secolul 13, ceea ce pare contradictoriu. Nu poti fi buddhist si simultan sa omori oameni. Sentimentul meu e ca acei mongoli, care au ASIMILAT FORMAL buddhismul de la populatiile cucerite de credinta buddhista, erau buddhisti DOAR CU NUMELE.

Ceea ce duce la o problema mai profunda, dar extrem de importanta pt cultura in care traim:

Ce inseamna sa fii crestin ?

Nu cumva e ceva DOAR DECLARATIV ?
Nu cumva "a fi crestin" presupune CONSECVENTA SI COERENTA CREDINTEI cu CEEA CE FACI ?
Cum mai poti fi "crestin" - si simultan sa ucizi oameni, sa torturezi, sa violezi, sa molestezi copii etc. ?

Ce presupune "a fi crestin", COMPORTAMENTAL macar, cod moral care odata incalcat, te face sa pierzi calitatea de crestin ?
La fel ca la obiceiuri alimentare: daca te dai vegetarian dar mananci carne o data pe luna/an, NU MAI ESTI VEGETARIAN.

Sau poti ucide, tortura, viola, molesta, f00te in c00r colegul de manastire - SI ramane "crestin" in continuare ?

Care e fisa postului unui "crestin" - pt a putea spune despre el ca este "CRESTIN" ?

--------------------
Predarea Religiei in scoli sub forma actuala incalca:

- Constitutia Romaniei - art. 29, art. 32;
- Legislatia internationala privind caracterul neobligatoriu al materiei Religie in scoli (prin inscrierea automata a elevului la cursul de Religie);
- Legislatia europeana care atesta preeminenta Educatiei moral-religioase in fata Religiei;
- Legea 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul cultelor - art. 5, art. 6, art. 9;
- Legea 18/1990 pentru ratificarea Convenţiei cu privire la drepturile copilului - art. 14, art. 15, art. 16, art. 24;
- Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului - art. 24, art. 25;
- Codul Muncii;
- Legea privind Statutul Cadrului Didactic;
- dreptul EXCLUSIV al M.E.C.T.S. de a administra programa, curriculumul si modul de predare al disciplinelor scolare;
- BUNUL SIMT, prin caracterul intolerant, agresiv, nociv psihologic si contraproductiv educational al unor tematici/modele morale predate.
...

Apel, pt copiii nostri:

http://www.petitieonline.ro/petitie/stop_abuzurilor_religiei_in_scoala-p17336050.html
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Apr 19 2010, 02:55 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Crusoe @ Apr 19 2010, 12:44 PM) *
Intr-o discutie cu cineva, se argumenta ca niste mongoli buddhisti au participat la invaziile din Europa, in secolul 13, ceea ce pare contradictoriu. Nu poti fi buddhist si simultan sa omori oameni. Sentimentul meu e ca acei mongoli, care au ASIMILAT FORMAL buddhismul de la populatiile cucerite de credinta buddhista, erau buddhisti DOAR CU NUMELE.

Ceea ce duce la o problema mai profunda, dar extrem de importanta pt cultura in care traim:

Nu cumva "a fi crestin" presupune CONSECVENTA SI COERENTA cu CEEA CE FACI ?
Cum mai poti fi "crestin" - si simultan sa ucizi oameni, sa torturezi, sa violezi, sa molestezi copii etc. ?

Ce presupune "a fi crestin", COMPORTAMENTAL macar, cod moral care odata incalcat, te face sa pierzi calitatea de crestin ?
Sau poti ucide, tortura, viola, molesta, f00te in c00r colegul de manastire - SI ramane "crestin" in continuare ?

Care e fisa postului unui "crestin" ?

Crestin este acea persoana care crede, intr-o anumita masura, in anumite elemente ale dogmelor religiei crestine.
Calitatea de crestin este un rezultat al credintei personale si prin urmare nu poate fi pierduta (indiferent de ceea fapte) decat daca persoana respectiva alege acest lucru. Exista diferite coduri morale insa, cum autoritatea suprema crestina nu are o forma materiala, nu se poate penaliza deraparea de la aceste coduri.
Nu exista o legatura comportamentala intre crestini. Singura legatura este credinta.

Prin urmare, fisa postului este scurta:
- credinta intr-o fiinta supranaturala de tipul zeului iudeu, care s-a manifestat fizic pe Pamant acum 2000 de ani.

+Quote Post
cocosila
mesaj Apr 19 2010, 03:01 PM
Mesaj #3

Membru veteran

Postari: 124
Inscris: 4-June 08
Utilizatorul numarul: 1 029

Citeaza (Un Observator @ Apr 19 2010, 02:55 PM) *
Crestin este acea persoana care crede, intr-o anumita masura, in anumite elemente ale dogmelor religiei crestine.

In care "anumita masura" si in care "anumite elemente"? Asta te intreaba omul? Cine masoara si cu ce? Cum si cine decide daca masura in care se crede este suficienta pentru a te numi crestin?

+Quote Post
Crusoe
mesaj Apr 19 2010, 03:05 PM
Mesaj #4

Membru veteran

Citeaza (Un Observator @ Apr 19 2010, 02:55 PM) *
Nu exista o legatura comportamentala intre crestini. Singura legatura este credinta.

Minunat.

Cu prima ocazie, merg intr-o biserica si-l scuip in fata pe popa, dupa care il vanez cand traverseaza prin loc nemarcat si dau cu masina peste el.
Dupa care dau foc la biserica, noaptea //.

Mentionez ca eu cred in Iisus si sunt crestin.

--------------------

- Legislatia internationala privind caracterul neobligatoriu al materiei Religie in scoli (prin inscrierea automata a elevului la cursul de Religie);
- Legislatia europeana care atesta preeminenta Educatiei moral-religioase in fata Religiei;
- Legea 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul cultelor - art. 5, art. 6, art. 9;
- Legea 18/1990 pentru ratificarea Convenţiei cu privire la drepturile copilului - art. 14, art. 15, art. 16, art. 24;
- Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului - art. 24, art. 25;
- Codul Muncii;
- dreptul EXCLUSIV al M.E.C.T.S. de a administra programa, curriculumul si modul de predare al disciplinelor scolare;
- BUNUL SIMT, prin caracterul intolerant, agresiv, nociv psihologic si contraproductiv educational al unor tematici/modele morale predate.
...

Apel, pt copiii nostri:

http://www.petitieonline.ro/petitie/stop_abuzurilor_religiei_in_scoala-p17336050.html

+Quote Post
Ma scuzati...
mesaj Apr 19 2010, 03:07 PM
Mesaj #5

Membru veteran

Postari: 156
Inscris: 16-June 08
Utilizatorul numarul: 1 276

Subiectul masoara, cu nimic. Daca zice ca e crestin, e.

E o chestiune pur declarativa. A, si nu poate sa vina gigel sa zica ca nu esti. Indiferent ce-ai face.
Citeaza (cocosila @ Apr 19 2010, 03:01 PM) *
In care "masura" si in care "anumite elemente"? Asta te intreaba omul? Cine masoara si cu ce? Cum si cine decide daca masura in care se crede este suficienta pentru a te numi crestin?

+Quote Post
cocosila
mesaj Apr 19 2010, 03:16 PM
Mesaj #6

Membru veteran

Citeaza (Ma scuzati... @ Apr 19 2010, 03:07 PM) *
Subiectul masoara, cu nimic. Daca zice ca e crestin, e.

E o chestiune pur declarativa. A, si nu poate sa vina gigel sa zica ca nu esti. Indiferent ce-ai face.
pai si cum ramane cu morala si ritualurile (fara de care biserica nu mai are nici un rost) care trebuie sa se reflecte in comportamentul unui crestin?

+Quote Post
Ma scuzati...
mesaj Apr 19 2010, 03:31 PM
Mesaj #7

Membru veteran

Postari: 156
Inscris: 16-June 08
Utilizatorul numarul: 1 276

Orice aspect invocabil nu este determinant. Exista crestini care nu tin post, deci postul nu e criteriu de excludere. Exista crestini care injura, deci limbajul nu e criteriu de excludere. Samd. Cu pasi mici, se poate demonstra ca orice-ai face poti pretinde eticheta.
Deci, comportamentul nu te va exclude. Ceea ce pretinzi ca crezi nu te va exclude - existau crestini pe vremea lui Ceasca care se pretindeau atei. Ceea ce crezi... intai e total imposibil de aflat, si doi, nu exista doi credinciosi care sa creada EXACT acelasi lucruri.

Imi place citatul lui Nietzsche: "De fapt, a existat doar un crestin si acela a murit pe cruce".
Citeaza (cocosila @ Apr 19 2010, 03:16 PM) *
pai si cum ramane cu morala si ritualurile (fara de care biserica nu mai are nici un rost) care trebuie sa se reflecte in comportamentul unui crestin?

+Quote Post
cocosila
mesaj Apr 19 2010, 03:36 PM
Mesaj #8

Membru veteran

Citeaza (Ma scuzati... @ Apr 19 2010, 03:31 PM) *
Orice aspect invocabil nu este determinant. Exista crestini care nu tin post, deci postul nu e criteriu de excludere. Exista crestini care injura, deci limbajul nu e criteriu de excludere. Samd. Cu pasi mici, se poate demonstra ca orice-ai face poti pretinde eticheta.
Deci, comportamentul nu te va exclude. Ceea ce pretinzi ca crezi nu te va exclude - existau crestini pe vremea lui Ceasca care se pretindeau atei. Ceea ce crezi... intai e total imposibil de aflat, si doi, nu exista doi credinciosi care sa creada EXACT acelasi lucruri.

Imi place citatul lui Nietzsche: "De fapt, a existat doar un crestin si acela a murit pe cruce".

Auzi, nu cumva astia isi iau diplome de crestini la spiru haret??

+Quote Post
Crusoe
mesaj Apr 19 2010, 04:12 PM
Mesaj #9

Membru veteran

Apropo de "a fi crestin", iata ce trebuie sa faci sa fii NU DOAR BUN CRESTIN, ci, mai mult, sa FII DECLARAT "SFANT".
E vb. despre Constantin "cel Mare", adica "Sfantul Imparat Constatin":

Citeaza
- În anul 326, Constantin a ordonat execuţia fiului său mai mare, Crispus.
- În acelaşi an, la scurt timp după moartea lui Crispus, Constantin a omorat-o şi pe soţia sa, Fausta, după o căsnicie de 19 ani. Atât Crispus cât şi Fausta au primit damnatio memoriae, adică numele lor au fost şterse din inscripţiile şi înscrisurile publice.
- Sclavilor prinsi ca au furat mancare li se turna ca pedeapsa plumb topit in gura.
- Parintii saraci aveau dreptul a-si vinde copiii.
- In anul 324 (spre a-si asigura domnia peste intregul Imperiu Roman) l-a detronat prin forta pe cumnatul sau, co-împaratul Licinius (casatorit cu sora lui, Constantia), l-a exilat in Salonic (Grecia), dupa care l-a omorât in anul 325.
- L-a pus sub arest pe socrul său, Maximian, dupa care l-a obligat sa se sinucida.

etc.

E o performanta - sa fii crestin pt cateva minute, dar sa fii sanctificat pt mii de ani.
Mai ales cu un asemenea palmares, impresionant.

--------------------

- Codul Muncii;
...

Apel, pt copiii nostri:

+Quote Post
axlslak
mesaj Apr 19 2010, 04:40 PM
Mesaj #10

Membru
**

Postari: 65
Inscris: 19-April 10
Utilizatorul numarul: 19 905

QUOTE (Crusoe @ Apr 19 2010, 12:44 PM) *

strict declarativ. din pacate. credinta nu o poti masura. ma rog spiritualitatea.

si ce sa masori? daca a citit biblia? nu ai cum. si nici nu e relevant. chiar si daca o stie pe de rost.

cat umple burdihanu de paste/craciun samd? sau cand il flamanzeste pe principiu "post". ca sa duce duminica la biserica? ca face donatii la biserica? ca are icoane si lumanari in casa?

mie unul, nici unul din lucrurile astea nu imi spune decat ca persoana in cauza doar a pierdut, pierde, si va pierde extrem de mult timp "pregatindu-se" sa fie credincios, dar nedovedind-o niciodata.

as vrea poate sa vad un individ, vertical, care spune "eu am spate de la Dumnezeu, vreau sa fac bine"... si nu doar zice, ci si face, si ii si iese. atunci cand Il roaga inainte, si Ii multumeste dupa. atunci cand il intrebi cum de i-a iesit, si iti zice ca cel de sus a fost alaturi de el.

nu trebe sa fie adevarat, in sensul ca uneori e evident ca nu a coborat doamne doamne sa il auda pe el ce vrea, nu l-a ajutat, si nu-l aude nici ca multumeste. dar individul in cauza CREDE.

nu FACE religie. nu FACE credinta cu masa, icoana, lumanarea, preotul, biserica. ci Domnul e cu el. e cu el pt ca asa crede el. CREDE. credinta.

bun. si revenind la subiect (imi pare rau de paranteza lunga). un crestin conform definitiei e un individ care crede in crezul crestin. whatever that is. dar in mod sigur crede intr-o carte, o institutie, si in "credinta" majoritatii. adica te nasti crestin, toti un jurul tau sunt crestini, crezi si tu. ca prea sunt multi in jurul tau.

deci crestinul nu e neeaparat legat de dumnezeu. nici nu l-au cautat vreodata pt ca ei cred ca e deja in cartea lor sfanta. poate e, poate nu. dar cert e ca ei nu il cauta in afara acelei carti. primii crestini nu au avut cartea, nici biserica, nici preotu. se presupune ca l-au avut pe isus si ca a fost suficient cat sa puna lucrurile in miscare asa cum sunt acum. dupa cum bine vezi... e doar aceasta poveste (DIN carte), si cartea, si institutia bisericii. eu unul nu il vad pe Dumnezeu nicaieri.

nu critic crestinismul pt ca nu cred ca mai are nevoie de inca un critic. in schimb, eu unul nu m-am simtit nici implinit, nici bun, si nici fericit ca crestin. deci, nu am nici de ce sa il apreciez. plus ca eu nu prea imi place sa ma asociez cu concepte care au facut atata rau in istorie... cat a fost ea de lunga. plus ca m-a deranjat ingrozitor de la bun inceput ca promotorul crestinismului sa fie chiar aia care se presupune ca l-au ucis pe messiah (conform povestii). dupa ce ca i-au omorat, e _posibil_ sa-i fi deturnat si credinta.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Apr 19 2010, 05:26 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Crusoe @ Apr 19 2010, 12:44 PM) *

Nu cumva "a fi crestin" presupune CONSECVENTA SI COERENTA CREDINTEI cu CEEA CE FACI ?

La fel ca la obiceiuri alimentare: daca te dai vegetarian dar mananci carne o data pe luna/an, NU MAI ESTI VEGETARIAN.

Care e fisa postului unui "crestin" - pt a putea spune despre el ca este "CRESTIN" ?

http://www.philosophyforlife.com/mctoc.htm

http://www.vatican.va/archive/ENG0015/_INDEX.HTM

http://www.credo.ro/catehism.php

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Apr 19 2010, 05:46 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (axlslak @ Apr 19 2010, 04:40 PM) *
strict declarativ. din pacate. credinta nu o poti masura. ma rog spiritualitatea.

si ce sa masori? daca a citit biblia? nu ai cum. si nici nu e relevant. chiar si daca o stie pe de rost.

cat umple burdihanu de paste/craciun samd? sau cand il flamanzeste pe principiu "post". ca sa duce duminica la biserica? ca face donatii la biserica? ca are icoane si lumanari in casa?

mie unul, nici unul din lucrurile astea nu imi spune decat ca persoana in cauza doar a pierdut, pierde, si va pierde extrem de mult timp "pregatindu-se" sa fie credincios, dar nedovedind-o niciodata.

as vrea poate sa vad un individ, vertical, care spune "eu am spate de la Dumnezeu, vreau sa fac bine"... si nu doar zice, ci si face, si ii si iese. atunci cand Il roaga inainte, si Ii multumeste dupa. atunci cand il intrebi cum de i-a iesit, si iti zice ca cel de sus a fost alaturi de el.

nu trebe sa fie adevarat, in sensul ca uneori e evident ca nu a coborat doamne doamne sa il auda pe el ce vrea, nu l-a ajutat, si nu-l aude nici ca multumeste. dar individul in cauza CREDE.

nu FACE religie. nu FACE credinta cu masa, icoana, lumanarea, preotul, biserica. ci Domnul e cu el. e cu el pt ca asa crede el. CREDE. credinta.

bun. si revenind la subiect (imi pare rau de paranteza lunga). un crestin conform definitiei e un individ care crede in crezul crestin. whatever that is. dar in mod sigur crede intr-o carte, o institutie, si in "credinta" majoritatii. adica te nasti crestin, toti un jurul tau sunt crestini, crezi si tu. ca prea sunt multi in jurul tau.

deci crestinul nu e neeaparat legat de dumnezeu. nici nu l-au cautat vreodata pt ca ei cred ca e deja in cartea lor sfanta. poate e, poate nu. dar cert e ca ei nu il cauta in afara acelei carti. primii crestini nu au avut cartea, nici biserica, nici preotu. se presupune ca l-au avut pe isus si ca a fost suficient cat sa puna lucrurile in miscare asa cum sunt acum. dupa cum bine vezi... e doar aceasta poveste (DIN carte), si cartea, si institutia bisericii. eu unul nu il vad pe Dumnezeu nicaieri.

nu critic crestinismul pt ca nu cred ca mai are nevoie de inca un critic. in schimb, eu unul nu m-am simtit nici implinit, nici bun, si nici fericit ca crestin. deci, nu am nici de ce sa il apreciez. plus ca eu nu prea imi place sa ma asociez cu concepte care au facut atata rau in istorie... cat a fost ea de lunga. plus ca m-a deranjat ingrozitor de la bun inceput ca promotorul crestinismului sa fie chiar aia care se presupune ca l-au ucis pe messiah (conform povestii). dupa ce ca i-au omorat, e _posibil_ sa-i fi deturnat si credinta.

Primii crestini au avut si carte (Vechiul Testament), si biserica (Matei 16:18), si preoti (Iacov 5:14)

+Quote Post
axlslak
mesaj Apr 19 2010, 05:59 PM
Mesaj #13

Membru
**

QUOTE (Andrei @ Apr 19 2010, 05:46 PM) *
Primii crestini au avut si carte (Vechiul Testament), si biserica (Matei 16:18), si preoti (Iacov 5:14)

eu cred ca te referi la religia altcuiva. tanakh, templu si kohen. dar... detalii. asta cu furatul credintei de la altii nu e prima data. crestinii si-au luat credinta o parte de la egipteni, o parte de la gnostici si o parte de la iudaici. dumnezeu mai stie de unde altundeva. dar chiar sa zici ca reperele ALEA sunt ale crestinismului deja e ... o gluma smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Apr 19 2010, 06:25 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (axlslak @ Apr 19 2010, 05:59 PM) *
eu cred ca te referi la religia altcuiva. tanakh, templu si kohen. dar... detalii. asta cu furatul credintei de la altii nu e prima data. crestinii si-au luat credinta o parte de la egipteni, o parte de la gnostici si o parte de la iudaici. dumnezeu mai stie de unde altundeva. dar chiar sa zici ca reperele ALEA sunt ale crestinismului deja e ... o gluma smile.gif

"Noul Testament se afla ascuns in Vechiul Testament, iar Vechiul Testament se descopera in Noul Testament." (Augustin din Hippo)

+Quote Post
axlslak
mesaj Apr 19 2010, 06:41 PM
Mesaj #15

Membru
**

QUOTE (Andrei @ Apr 19 2010, 06:25 PM) *
"Noul Testament se afla ascuns in Vechiul Testament, iar Vechiul Testament se descopera in Noul Testament." (Augustin din Hippo)

ideea mea exact. adica aceasta idee:

asta cu furatul credintei de la altii nu e prima data.

nu numai in vechiul testament. dar... detalii.

dar sa revenim de unde am plecat.

eu am sustinut ca la inceputurile crestinatatii nici nu exista "cartea". voi ziceti ca ati luat una de imprumut.

eu aplaud. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Apr 19 2010, 06:50 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (axlslak @ Apr 19 2010, 06:41 PM) *
ideea mea exact. adica aceasta idee:

nu numai in vechiul testament. dar... detalii.

dar sa revenim de unde am plecat.

eu am sustinut ca la inceputurile crestinatatii nici nu exista "cartea". voi ziceti ca ati luat una de imprumut.

eu aplaud. smile.gif

Nici nu vad unde e controversa aici. Isus n-a scris nici o carte, dar a citat frecvent din Vechiul Testment. Am impresia ca multi care comenteaza pe aici sunt sub influenta criticilor care se aduc protestantismului american, bazat pe Sola Scriptura. Dar uite de exemplu ce zice catehismul bisericii catolice:

"Still, the Christian faith is not a "religion of the book". Christianity is the religion of the "Word" of God, "not a written and mute word, but incarnate and living"

+Quote Post
axlslak
mesaj Apr 19 2010, 07:06 PM
Mesaj #17

Membru
**

Citeaza (Andrei @ Apr 19 2010, 06:50 PM) *
Nici nu vad unde e controversa aici. Isus n-a scris nici o carte, dar a citat frecvent din Vechiul Testment. Am impresia ca multi care comenteaza pe aici sunt sub influenta criticilor care se aduc protestantismului american, bazat pe Sola Scriptura. Dar uite de exemplu ce zice catehismul bisericii catolice:

"Still, the Christian faith is not a "religion of the book". Christianity is the religion of the "Word" of God, "not a written and mute word, but incarnate and living"

scrie in carte ca-i sfanta... cartea...

poti tu sa te scarpini si cu mana stanga pe dreapta capului pana la pastele cailor si inapoi... este un algoritm recursiv care se bazeaza pe el insusi ca sa existe. Dumnezeu NU este nicaieri. nici in cuvinte, nici in carte, nici in preot, nici in biserica.

e in credinta din sufletul fiecarui credincios. cartea, biserica, preotul samd sunt numai recuzita. recuzita la un show infect. in schimb, miscam tone de bani neimpozabili, violam copii, facem razboaie, si in genere, tinem toate treburile murdare ALE TUTUROR sub covor. si scoatem numai cand avem nevoie sa mai ... "reparam" un pic lumea.

tu ai cea mai vaga idee ce o fi in catacombele de sub vatican? sau ce stiu papi dupa peste o mie de ani de amestecat in politica... tuturor?

tu nu intelegi. nu am absolut nici o problema cu credinta, sarbatorile, credinciosii si ultimativ cu Dumnezeu. cu astea sunt perfect comfortabil. am cu biserica, si cu ACEA carte pt ca nu imi place ca e atat incompleta cat si pervertita.

plus ca se auto-supra-evalueaza la maxim

stiu foarte bine ce e biblia. 4 povesti ale apostolilor. povestire DESPRE isus din perspectica apostolilor. deci practic e povestea a 12 apostoli. din care avem doar 4. detalii. acu ca o parte au fost gasite... si au fost prea gnostice sa fie folosite de constantin... detalii. el a avut povestea lui. mai buna. ca e vie si incarnata. altceva decat ochii crucis... nici nu am simtit vreodata cand m-am uitat intr-o biblie. care incarnata si vie!? cum ziceam. exagerare pana la cer.

ia zi-mi. de ce nu sunt incluse in biblie evanghelia dupa iuda de exemplu. sau petru. sau maria magdalena. tot "texte". copiate si rascopiate, modificate si schimbate... dumnezeu stie de cine. asta e speranta ta? ca au fost schimbate de cine trebe? si pe asta iti pariez tu sufletul intr-o eternitate in rai? hmmm. io cred ca iti iei teapa. dar hei, nu vreau sa te conving. chiar nu vreau. poate gresesc si asta pot sa imi asum doar pt mine.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Apr 19 2010, 07:15 PM
Mesaj #18

În Numele Adevărului

Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Ce inseamna sa fii crestin? Parerea mea de simplu credincios e ca inseamna sa aplici principiul jertfei de sine pana la ultimele limite ale absurdului, pana la completa negare de Sine, asa cum a facut Iisus. Nu sa ai neaparat un duhovnic, El nu a avut duhovnic. De ce ar aplica cineva asceza jertfei de Sine pana la absurd, care e intelepciunea ei soteriologica, unde duce ea? Iisus nu a spus, doar s-a dat ca exemplu, nici un sfant sau teolog crestin nu a dat un raspuns inteligibil in ultimii doua mii de ani; eu cred ca am aflat totusi un posibil raspuns. Calea negarii de Sine, a smeritei si sistematicei "intoarceri a celuilalt obraz", te face sa devii o fiinţă-total-deschisă-lumii, o fiinţă rezonantă cu Universul; devenind o fiinţă rezonantă cu Universul, adică Armonică, devii un nod al fluxurilor de energie care te inconjoara si orice expresie a dorintei tale devine imediat realitate, deoarece abia atunci Universul va conspira intru indeplinirea dorintelor tale. Nu si inainte. Abia dupa ce te deschizi total spre Univers, adica in primul rand spre ceilalti oameni, care si ei sunt spirite create de Dumnezeu oricat ar parea uneori de canalii, abia atunci Universul va incepe sa se deschida total inspre tine si vei deveni Stapanul Hazardului, tot ce vei dori se va implini imediat. Amintiti-va ce "absurditati" revoltatoare din punct de vedere moral debita Iisus: daca cineva iti cere sa-i dai toti banii, trebuie sa te conformezi, ba chiar sa-i dai persoanei respective si camasa de pe tine, ca un bonus!!! E exact ca in filmul acela cu Jim Carey, "Yesman", el reliefeaza perfect ideea centrala a Căii lui Iisus, dupa parerea mea: orice ti-ar cere cineva, tu sa spui "da", lucrurile se vor aranja apoi de asa maniera incat vei iesi cel mai castigat. Poate parea absurd, este quintesenţa absurdului, de fapt, pentru ca sfideaza si cel mai elementar bun-simţ, dar eu cred in aceasta Cale. CREDO QUIA ABSURDUM EST. Universul este logic in absolut toate manifestarile lui perceptibile senzorial sau mental, dar --in plan ontic-- fiinta Lui vibreaza imperceptibil la Zero Absolut in Imperiul inghetat al Non-sensului Ultim, adica in Moarte. sleep.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Apr 19 2010, 07:33 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (axlslak @ Apr 19 2010, 07:06 PM) *
scrie in carte ca-i sfanta... cartea...

poti tu sa te scarpini si cu mana stanga pe dreapta capului pana la pastele cailor si inapoi... este un algoritm recursiv care se bazeaza pe el insusi ca sa existe. Dumnezeu NU este nicaieri. nici in cuvinte, nici in carte, nici in preot, nici in biserica.

e in credinta din sufletul fiecarui credincios. cartea, biserica, preotul samd sunt numai recuzita. recuzita la un show infect. in schimb, miscam tone de bani neimpozabili, violam copii, facem razboaie, si in genere, tinem toate treburile murdare ALE TUTUROR sub covor. si scoatem numai cand avem nevoie sa mai ... "reparam" un pic lumea.

tu ai cea mai vaga idee ce o fi in catacombele de sub vatican? sau ce stiu papi dupa peste o mie de ani de amestecat in politica... tuturor?

tu nu intelegi. nu am absolut nici o problema cu credinta, sarbatorile, credinciosii si ultimativ cu Dumnezeu. cu astea sunt perfect comfortabil. am cu biserica, si cu ACEA carte pt ca nu imi place ca e atat incompleta cat si pervertita.

plus ca se auto-supra-evalueaza la maxim

stiu foarte bine ce e biblia. 4 povesti ale apostolilor. povestire DESPRE isus din perspectica apostolilor. deci practic e povestea a 12 apostoli. din care avem doar 4. detalii. acu ca o parte au fost gasite... si au fost prea gnostice sa fie folosite de constantin... detalii. el a avut povestea lui. mai buna. ca e vie si incarnata. altceva decat ochii crucis... nici nu am simtit vreodata cand m-am uitat intr-o biblie. care incarnata si vie!? cum ziceam. exagerare pana la cer.

ia zi-mi. de ce nu sunt incluse in biblie evanghelia dupa iuda de exemplu. sau petru. sau maria magdalena. tot "texte". copiate si rascopiate, modificate si schimbate... dumnezeu stie de cine. asta e speranta ta? ca au fost schimbate de cine trebe? si pe asta iti pariez tu sufletul intr-o eternitate in rai? hmmm. io cred ca iti iei teapa. dar hei, nu vreau sa te conving. chiar nu vreau. poate gresesc si asta pot sa imi asum doar pt mine.

Cu alte cuvinte vrei sa-ti faci religia ta, ca Luther, doar ca in plus de ce nu i-a placut lui Luther, tie nu-ti place nici Biblia. Pui sub indoiala acuratetea cartilor canonice, dar vrei sa-ti faci biblie din cele care au fost respinse de la bun inceput ca nefiind demne de incredere. Succes.

+Quote Post
axlslak
mesaj Apr 19 2010, 07:47 PM
Mesaj #20

Membru
**

Citeaza (Andrei @ Apr 19 2010, 07:33 PM) *
Cu alte cuvinte vrei sa-ti faci religia ta, ca Luther, doar ca in plus de ce nu i-a placut lui Luther, tie nu-ti place nici Biblia. Pui sub indoiala acuratetea cartilor canonice, dar vrei sa-ti faci biblie din cele care au fost respinse de la bun inceput ca nefiind demne de incredere. Succes.

rastalmacesti.

nici un agnostic nu face religie. el e doar spiritual. treaba mea cum. si stii de ce nu e religie? ca e DOAR treaba mea.

si in mod sigur nu fac din cartile "respinse". bine... poate doar un pic. pt ca mie unul imi pare clar de ce au fost respinse... si de ce au fost si scrise.

dar oricum, ce fac eu ma priveste pe mine si nu fac din asta religie pt altii.

eu nu iti impartasesc credinta mea. ce cred eu. eu iti impartasesc ingrijorarile mele cu privinta la istoria acestei religii si istoria acestei carti. ATAT. o fascinatie istorica. faptul ca tu esti implicat emotional si spiritual intr-o carte si o instutie pacatoasa care nu traieste dupa propriile ei standarde este strict problema ta. nu a mea.

+Quote Post
Crusoe
mesaj Apr 19 2010, 07:51 PM
Mesaj #21

Membru veteran

Citeaza
....CREDO QUIA ABSURDUM EST, exact ca Sfantul Augustin....

Ca la Radio Erevan, da, numai ca nu sf Augustin, ci Tertullian, si nu "Credo quia absurdum est", ci "credibile est, quia ineptum est" (De carne Christi 5.4)

..

Pt cei care gusta ironia:

Citeaza
... catehismul bisericii catolice:

Catehismul, SCRIS, spune ca crestinismul NU e o religie a unei carti, ci a "Cuvantului intrupat si viu" al lui dzeu.
Asta scrie intr-o carte.
Dupa care, ne indica sa CITIM cuvantul lui dzeu, aflat fireste, in alta carte.

Bolnavii astia chiar nu realizeaza ce ridicoli sunt ? wacko.gif

--------------------

- Codul Muncii;
...

Apel, pt copiii nostri:

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Apr 19 2010, 07:58 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Crusoe @ Apr 19 2010, 07:51 PM) *
Ca la Radio Erevan, da, numai ca nu sf Augustin, ci Tertullian, si nu "Credo quia absurdum est", ci "credibile est, quia ineptum est" (De carne Christi 5.4)

..

Pt cei care gusta ironia:

Catehismul, SCRIS, spune ca crestinismul NU e o religie a unei carti, ci a "Cuvantului intrupat si viu" al lui dzeu.
Asta scrie intr-o carte.
Dupa care, ne indica sa CITIM cuvantul lui dzeu, aflat fireste, in alta carte.

Pe intelesul tau, noi credem nu pentru ca am citit intr-o carte, ci pentru ca am primit credinta de la parintii nostri. Biblia e un produs colateral al credintei.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Apr 19 2010, 07:59 PM
Mesaj #23

În Numele Adevărului

Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (Crusoe @ Apr 19 2010, 09:51 PM) *
numai ca nu sf Augustin, ci Tertullian, si nu "Credo quia absurdum est", ci "credibile est, quia ineptum est" (De carne Christi 5.4)

Asa e, mea culpa. Dar asta nu invalideaza punctul meu de vedere.

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
axlslak
mesaj Apr 19 2010, 07:59 PM
Mesaj #24

Membru
**

Citeaza (Crusoe @ Apr 19 2010, 07:51 PM) *

chiar si daca se inseala, nu e vina lor ca asa au fost conditionati, crescuti, si manipulati de sute de generatii.

pacat ca nu realizeaza ca ratiunea tot de la Dumnezeu vine. in loc sa multumeasca pt ea, ei prefera sa creada cartea... ca doar daia a fost facuta cartea. sa iti fie frica de ... varii chestii. si sa le faci pe restul, apoi sa te si bucuri ca mori.. ca ajungi in rai.

poate ajung eu in iad, dar in mod sigur ajung pe barba mea. ei daca fac aceiasi greseala (DACA) ajung pe barba popii. si regilor. si imparatilor. samd. toti evident sfinti smile.gif uhm... alegeri alegeri smile.gif

+Quote Post
cocosila
mesaj Apr 19 2010, 09:09 PM
Mesaj #25

Membru veteran

Citeaza (Andrei @ Apr 19 2010, 07:58 PM) *
Pe intelesul tau, noi credem nu pentru ca am citit intr-o carte, ci pentru ca am primit credinta de la parintii nostri. Biblia e un produs colateral al credintei.
biblia este cauza acelei credinte a parintilor nostri la fel cum este si institutia abuziva si sclerozata numita biserica.

Domnul Andrei, fiind catolic, probabil stie mai multe despre acest "Juramant al tacerii" Crimen Sollicitationis, aparut in 1962 pentru a musamaliza cazurile de pedofilie si homosexualitate, foarte comune in sanul bisericii catolice, sub amenintarea excomunicarii.
Oare cum isi permit acesti porci ipocriti sa mai dea lectii de moralitate?

http://www.youtube.com/watch?v=-wBExdblRNY

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Apr 19 2010, 09:24 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (cocosila @ Apr 19 2010, 09:09 PM) *
biblia este cauza acelei credinte a parintilor nostri la fel cum este si institutia abuziva si sclerozata numita biserica.

Domnul Andrei, fiind catolic, probabil stie mai multe despre acest "Juramant al tacerii" Crimen Sollicitationis, aparut in 1962 pentru a musamaliza cazurile de pedofilie si homosexualitate, foarte comune in sanul bisericii catolice, sub amenintarea excomunicarii.
Oare cum isi permit acesti porci ipocriti sa mai dea lectii de moralitate?

http://www.youtube.com/watch?v=-wBExdblRNY

Se pare ca obiectia cu privire la credinta e ca e prea putina.

+Quote Post
cocosila
mesaj Apr 19 2010, 10:06 PM
Mesaj #27

Membru veteran

Citeaza (Andrei @ Apr 19 2010, 09:24 PM) *
Se pare ca obiectia cu privire la credinta e ca e prea putina.

Sarcastic si evaziv, cum v-a invatat d'Aquino "unde intalniti o contradictie, faceti o distinctie".
Sa inteleg ca biserica pedofila se plange ca credulitatea este prea putina?

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Apr 19 2010, 11:03 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (cocosila @ Apr 19 2010, 10:06 PM) *
Sarcastic si evaziv, cum v-a invatat d'Aquino "unde intalniti o contradictie, faceti o distinctie".
Sa inteleg ca biserica pedofila se plange ca credulitatea este prea putina?

Intelegi oricum ce vrei, nu stiu de ce imi pierd vremea cu tine.
Daca ai fi citit primele randuri din linkurile pe care le-am dat ai fi inteles ca religia este despre cum ar trebui sa fie lumea, nu despre cum e. Daca vii si-mi spui ca nu e cum trebuie, nu mi-ai spus nici o noutate.

+Quote Post
Crusoe
mesaj Apr 20 2010, 06:56 AM
Mesaj #29

Membru veteran

Acum iti scriu sa intelegi si tu.

Daca popii arata doar cum ar trebui sa fie lumea, atunci poate ar trebui sa se limiteze DOAR la a scrie utopii si nuvele SF -
si NU sa dea edicte si sfaturi morale oamenilor.

Daca insista sa se bage in viata oamenilor - AR TREBUI CA EI SA FIE PRIMELE EXEMPLE pt utopiile lor.
Nu sa sodomizeze copii de 11 ani - si sa fie ascunsi de Papa.

Lucruri pt care orice organizatie infractionala pedofila ar infunda puscarie pe viata, pana la ultimul membru implicat.

Aceeasi logica e valabila si pt ortodocsi, pt sodomia cvasi-generalizata din manastiri/turnatorii la Secu/luatul de bani pt "taine"/partizanatul politic nesimtit/etc.

--------------------

- Codul Muncii;
...

Apel, pt copiii nostri:

+Quote Post
cocosila
mesaj Apr 20 2010, 07:48 AM
Mesaj #30

Membru veteran

Citeaza (Andrei @ Apr 19 2010, 11:03 PM) *
Intelegi oricum ce vrei, nu stiu de ce imi pierd vremea cu tine.
Daca ai fi citit primele randuri din linkurile pe care le-am dat ai fi inteles ca religia este despre cum ar trebui sa fie lumea, nu despre cum e. Daca vii si-mi spui ca nu e cum trebuie, nu mi-ai spus nici o noutate.

"Despre cum ar trebui sa fie lumea" cui? A mea? A noastra? Nu cumva sunteti cam abuzivi?

Ce-ar fi sa ne intrebati si pe noi daca impartasim premizele si concluziile religiilor?

Trebuie sa va treziti la realitate si sa intelegeti ca intr-o democratie liberala exista o pluralitate de opinii despre cum ar trebui sa fie lumea, iar opinia religiei este una anacronica, mancata de molii...intre timp Pamantul s-a mai miscat, lumea si problemele ei s-au schimbat, solutiile s-au redefinit, s-au nuantat, s-au descentralizat . Pretentiile si discursul religiei sunt ipocrite, demagogice, autoritare si valabile doar in tari nefericite care tolereaza regimuri teocratice.

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 13th December 2019 - 04:34 AM