IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Lumea, incotro ?!, Va fi mai bine?Cand ?Cum?
Vizitator_Dedalus.
mesaj Jul 14 2010, 06:03 AM
Mesaj #91

Guests

Cred ca discutiile fiolosofice trebuie purtate fie dupa o temeinica instruire in domeniu, fie inreptate spre o finalitate practica a celui care sustine un topic de acest gen. Personal, nu cre ca discutiile de acest gen isi au locul pe un forum generalist, dar respect libertatea de exprimare

Din punct de vedere teroretic, citirea lui Descartes, Spinoza (cel putin, eventula putin din Berkley sau Kant) si a unor minime alternative dogmatice/spirituale la biblia ortodoxa/catolica (gnostica, sufism sau orice altceva) reprezinta un exercitiu obligatoriu. In lipsa acestei minime lecturi, dezbaterea are aspectul unei discutii intre tractoristi la o bere (e o figura de stil, respect tractoristii, fac o munca extrem de utila).

Sau esueaza intr-un penibil concurs de citate si interpretari din Biblie (de fapt, doar din Evangheliile canonice, recunoscute de biserica crestina "mainstream"). Iarasi putin cam fortat, avand in vedere ca si dogma se studiaza, la un liceu specialzat sau chiar la o facultate de profil.

Nu critic in vreun fel dorinta omeneasca de aborda astfel de subiecte, mai ales in adolescenta. Dar e nevoie totusi de ceva mai mult decat citirea catorva evanghelii, chiar si in acest caz.

Din punct de vedere practic sincer nu inteleg incotro bate topicul: e vorba despre gasirea unui scop in viata de catre un adolescent? (sau chair de catre un adult, in fine...). Sau poate despre alinarea loviturilor pe care viata nu oboseste sa ni le tot dea? Nu sunt malitios, doar ca nu inteleg. Imi dau din timp pentru astfle de discutii pentru ca pricep ca viata sociala a capatat aceasta dimensiune "forumista", si asa cum paote si eu gasesc util ce spun altii, poate ca si altii gasec util ce spun eu. Dar pentru asta trebuie sa inteleg scopul topicului.
Go to the top of the page

+Quote Post
-Beni-
mesaj Jul 19 2010, 09:19 AM
Mesaj #92

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 23
Inscris: 23-February 10
Utilizatorul numarul: 18 861

*Olandezu: In bucurestiul in care traiesc eu, oamenii nu sunt deloc mai sanatosi ca-n trecut. S-au gasit intr-adevar mai multe antidoturi, insa si ele sunt relative. Rezolva ceva, dar in acelasi timp distrug altceva.
Spui ca viata e mai sigura? Iti spun sigur ca in ultimul timp vandalismele au atins cote uriase. De multe ori aud in sala de lupte unde ma antrenez despre diferiti colegi care au fost atacati pe strada si l-au spart pe talhar (asta pentru ca stiu lupte, altfel... ), despre diferiti smecherasi care-i bat mar pe politisti, despre oameni ai legii carora le e frica sa se bage in anumite situatii... Cu toate astea, lumea e mai sigura? Sa nu mai spun de cate talharii au loc in trafic, in comparatie cu acum 10 ani.
Etica si moralitatea sunt mai puternice? Plimba-te o zi cu mijloacele de transport in comun si ai sa vezi cate certuri intre batrani si tineri auzi, acompaniate de injuraturi si amenintari. Sa-ti mai spun de smecherasii care mai agata si ei cate-o fata de pe strada?

*Dedalus: Apreciez foarte mult la tine respectul pe care il poti pentru cei diferiti tie. Pot spune ca faci parte din acea "lume buna" descrisa de olandezu.
Ce-i drept, nu toti oamenii au ocazia sa studieze dogme, insa in ce priveste viata si scopul ei, cu totii cred ca trebuie sa ne formam o idee.
Ai dreptate, discutia este asemenea unei discutii amicale. Asta pentru ca pe un forum toti suntem useri, avem idei si vieti diferite si incercam sa atingem puncte comune.

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jul 19 2010, 12:29 PM
Mesaj #93

Guests

Citeaza (-Beni- @ Jul 19 2010, 09:19 AM) *
*Olandezu: In bucurestiul in care traiesc eu, oamenii nu sunt deloc mai sanatosi ca-n trecut. S-au gasit intr-adevar mai multe antidoturi, insa si ele sunt relative. Rezolva ceva, dar in acelasi timp distrug altceva.
Spui ca viata e mai sigura? Iti spun sigur ca in ultimul timp vandalismele au atins cote uriase. De multe ori aud in sala de lupte unde ma antrenez despre diferiti colegi care au fost atacati pe strada si l-au spart pe talhar (asta pentru ca stiu lupte, altfel... ), despre diferiti smecherasi care-i bat mar pe politisti, despre oameni ai legii carora le e frica sa se bage in anumite situatii... Cu toate astea, lumea e mai sigura? Sa nu mai spun de cate talharii au loc in trafic, in comparatie cu acum 10 ani.
Etica si moralitatea sunt mai puternice? Plimba-te o zi cu mijloacele de transport in comun si ai sa vezi cate certuri intre batrani si tineri auzi, acompaniate de injuraturi si amenintari. Sa-ti mai spun de smecherasii care mai agata si ei cate-o fata de pe strada?

*Dedalus: Apreciez foarte mult la tine respectul pe care il poti pentru cei diferiti tie. Pot spune ca faci parte din acea "lume buna" descrisa de olandezu.
Ce-i drept, nu toti oamenii au ocazia sa studieze dogme, insa in ce priveste viata si scopul ei, cu totii cred ca trebuie sa ne formam o idee.
Ai dreptate, discutia este asemenea unei discutii amicale. Asta pentru ca pe un forum toti suntem useri, avem idei si vieti diferite si incercam sa atingem puncte comune.

Beni, nu poti lua un caz particular, ca al Romaniei si sa generalizezi ca toata lumea se duce de rapa. Pe ansamblu (pe tot globul), lumnea de azi este mai sigura si mai morala decat acum cateva sute sau mii de ani.

Local/zonal, pe unitate de timp relativ mica (50 de ani) pot exita "regrese", cum ar fi RO. Chiar si asa, RO este mai sigura decat acum 500 de ani de exemplu. Speranta de viata este mai mare, nu dau turcii navala si nici nu se omoara atata ciobanii munteni, ardeleni si moldoveni ;) Pe ansamblu, oamenii sunt mai liberi si mai morali.

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Jul 23 2010, 05:53 AM
Mesaj #94

Guests

Citeaza (olandezu @ Jul 19 2010, 12:29 PM) *
Beni, nu poti lua un caz particular, ca al Romaniei si sa generalizezi ca toata lumea se duce de rapa. Pe ansamblu (pe tot globul), lumnea de azi este mai sigura si mai morala decat acum cateva sute sau mii de ani.

Local/zonal, pe unitate de timp relativ mica (50 de ani) pot exita "regrese", cum ar fi RO. Chiar si asa, RO este mai sigura decat acum 500 de ani de exemplu. Speranta de viata este mai mare, nu dau turcii navala si nici nu se omoara atata ciobanii munteni, ardeleni si moldoveni wink.gif Pe ansamblu, oamenii sunt mai liberi si mai morali.

Gresit. Moralitatea (hotie, criminalitate, adulter, senzualitate, minciuna, idolatrie, hulire...) a atins culmi alarmante. Toate statisticile o spun. Ca in unele tari e mai mult sau mai putin , dar este la un nivel ridicat.
Sunt "mai morali" dar nu e de-ajuns. Trebuie sa fim morali 100% daca privim problema din punct de vedere religios. Daca o calculam la nivel profan, merge si asa.

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Jul 24 2010, 07:36 AM
Mesaj #95

Membru veteran

Postari: 151
Inscris: 2-January 10
Utilizatorul numarul: 17 992

Citeaza (Messer @ Jul 23 2010, 05:53 AM) *
Gresit. Moralitatea (hotie, criminalitate, adulter, senzualitate, minciuna, idolatrie, hulire...) a atins culmi alarmante. Toate statisticile o spun. Ca in unele tari e mai mult sau mai putin , dar este la un nivel ridicat.
Sunt "mai morali" dar nu e de-ajuns. Trebuie sa fim morali 100% daca privim problema din punct de vedere religios. Daca o calculam la nivel profan, merge si asa.

Si matale chiar vrei sa te credem pe cuvant sau ai de gand sa ne arati si statisticile acelea apocaliptice de care vorbesti?

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Jul 26 2010, 04:24 AM
Mesaj #96

Guests

Citeaza (-Slacker- @ Jul 24 2010, 07:36 AM) *
Si matale chiar vrei sa te credem pe cuvant sau ai de gand sa ne arati si statisticile acelea apocaliptice de care vorbesti?

Dar tu unde traiesti, omule? Vrei sa spui ca traiesti intr-o lume morala?
Cand exista terorism, crime, violuri, delapidari, penitenciare pline, dfivorturi, adulter, homosexualitate, conflicte interne si internationale, intoleranta mai ales in tarile musulmane, guverne care ne mint, in ciuda unr aparente de stabilitate poti sa spui ca totul e ok? Mai deschide ochii

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Jul 26 2010, 09:43 AM
Mesaj #97

Membru veteran

Citeaza (Messer @ Jul 26 2010, 04:24 AM) *
Dar tu unde traiesti, omule? Vrei sa spui ca traiesti intr-o lume morala?
Cand exista terorism, crime, violuri, delapidari, penitenciare pline, dfivorturi, adulter, homosexualitate, conflicte interne si internationale, intoleranta mai ales in tarile musulmane, guverne care ne mint, in ciuda unr aparente de stabilitate poti sa spui ca totul e ok? Mai deschide ochii

Hai nu incerca sa te tarasti afara din groapa intelectuala pe care tocmai ti-ai sapat-o, ca nu-ti merge asa usor cu mine. Tu n-ai zis doar ca traim intr-o lume amorala, ai zis "Moralitatea (hotie, criminalitate, adulter, senzualitate, minciuna, idolatrie, hulire...) a atins culmi alarmante" fara sa iti intaresti afirmatia cu vre-un strop de dovezi. Poate ca-ti mai amintesti, ti-am cerut acelasi lucru de cateva ori in acelasi tred la care tu ori ai schimbat subiectul, ori mi-ai ignorat posturile. Si ai avut cateva luni sa te gandesti la un raspuns; Eschivele astea caraghioase cu care persisti nu mai au nici o scuza. Asa ca stai jos si taci din gura pana ti se aprinde pe bune beculetu'.

Aceasta postare a fost editata de -Slacker-: Jul 26 2010, 09:44 AM

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jul 26 2010, 03:57 PM
Mesaj #98

Guests

Citeaza (Messer @ Jul 23 2010, 05:53 AM) *

ma indoiesc ca se fac statistici legate de minciuna, senzualitate idolatrie sau hulire. Apropos, ce-i asa rau cu sezualitatea, Messer? De idolatire si hulire nu mai pomenesc, nu are nimic de aface cu moralitatea ci doar cu religia. Idolatria are relevanta numai pentru islam si crestinism (interesant cum se aseamana, nu?).

Ne dai si noua niste linkuri la "toate statisticile" de care vorbesti?

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Jul 29 2010, 05:49 AM
Mesaj #99

Guests

Citeaza (olandezu @ Jul 26 2010, 03:57 PM) *
ma indoiesc ca se fac statistici legate de minciuna, senzualitate idolatrie sau hulire. Apropos, ce-i asa rau cu sezualitatea, Messer? De idolatire si hulire nu mai pomenesc, nu are nimic de aface cu moralitatea ci doar cu religia. Idolatria are relevanta numai pentru islam si crestinism (interesant cum se aseamana, nu?).

Ne dai si noua niste linkuri la "toate statisticile" de care vorbesti?

M-ati innebunit cu dovezi statistice. Dar faptul ca estyi zilnic inconjurat de minciuna , hotie sau adulter asta nu e imoralitate? sau nu mai vezi realitatea decat din statistici.

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Jul 29 2010, 02:39 PM
Mesaj #100

Membru veteran

Citeaza (Messer @ Jul 29 2010, 05:49 AM) *
M-ati innebunit cu dovezi statistice. Dar faptul ca estyi zilnic inconjurat de minciuna , hotie sau adulter asta nu e imoralitate? sau nu mai vezi realitatea decat din statistici.

Ma, deci e ceva in neregula cu tine. Tu poti sa accepti/iti amintesti/procesezi ca TU ai zis ca lumea se duce dracu' pentru ca moralitatea se duce treptat pe apa sambetei? Sa recapitulam: NU ai spus doar ca este o lipsa de moralitate, ai spus ca aceasta lipsa de moralitate (si citez) "a atins culmi alarmante". Acum, ca sa spui ca ceva a atins culmi alarmante, trebuie mai intai sa fii familiar perioade trecute din timp si cam care era nivelul de moralitate in acele perioade, intelegi? Ca sa poti apoi sa faci comparatie intre ele si sa concluzionezi care din acele perioade are mai putin "ceva". Iar daca "ceva-ul" din perioada cotidiana este in proportii mai mici decat in celelalte perioade, atunci poti sa zici ca lipsa acelui ceva a atins cote alarmante. Iar in ultima etapa - si asta-i partea distractiva - dupa ce ai facut toate smecheriile astea, trebuie sa mai si prezinti dovezi; Ca nu sunt fratitu sa cred pe cuvant tot ce-mi spui.

Ai prins vre-un strop din ce-ti zic?

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Jul 30 2010, 06:00 AM
Mesaj #101

Guests

Citeaza (-Slacker- @ Jul 29 2010, 02:39 PM) *
Ma, deci e ceva in neregula cu tine. Tu poti sa accepti/iti amintesti/procesezi ca TU ai zis ca lumea se duce dracu' pentru ca moralitatea se duce treptat pe apa sambetei? Sa recapitulam: NU ai spus doar ca este o lipsa de moralitate, ai spus ca aceasta lipsa de moralitate (si citez) "a atins culmi alarmante". Acum, ca sa spui ca ceva a atins culmi alarmante, trebuie mai intai sa fii familiar perioade trecute din timp si cam care era nivelul de moralitate in acele perioade, intelegi? Ca sa poti apoi sa faci comparatie intre ele si sa concluzionezi care din acele perioade are mai putin "ceva". Iar daca "ceva-ul" din perioada cotidiana este in proportii mai mici decat in celelalte perioade, atunci poti sa zici ca lipsa acelui ceva a atins cote alarmante. Iar in ultima etapa - si asta-i partea distractiva - dupa ce ai facut toate smecheriile astea, trebuie sa mai si prezinti dovezi; Ca nu sunt fratitu sa cred pe cuvant tot ce-mi spui.

Ai prins vre-un strop din ce-ti zic?

Se pare ca tu ai un fix. Ridica-ti ochii si priveste lumea in comparatie cu ce era ea acuM un secol.
Rata divorturilor= 2 casatorii/la 1 divort
Razboaie= in ultimul secol cat toate la un loc
Criminalitatea= asasinate, terorism, impuscaturi mortale, reglari de conturi...
HoMosexualitaTE LEGALI ZATA
Lumea academica e ingrijorata de startul de ozon, de incalzirea globala, de reducerea resurselor terestre, de poluare, de intinderea desertului, de topirea ghetarilor... de tot felul de tornade care nu au existat asa de multe
si atat de devastatorare ca azi...
si lista ar putea continua...

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jul 30 2010, 06:07 AM
Mesaj #102

Guests

eu nu sunt inconjurat de minciuna, hotie si adulter rolleyes.gif de aia cer statistici. Am norocul sa nu ma pot uita la posturi TV din RO, deci nu vad nici mizeriile de acolo. Sincer, mie imi place unde traiesc - imi place locul, imi plac oamenii, nu ma simt amenintat si viitorul il vad roz.

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Jul 30 2010, 10:04 AM
Mesaj #103

Membru veteran

Citeaza (Messer @ Jul 30 2010, 06:00 AM) *
Se pare ca tu ai un fix. Ridica-ti ochii si priveste lumea in comparatie cu ce era ea acuM un secol.

Asa e. De ce sa ma uit la istorie obiectiv cand pot sa-mi dau aiurea cu presupusul si sa imprastii propaganda religioasa?

Citeaza
Rata divorturilor= 2 casatorii/la 1 divort

Aici ai dreptate, rata divorturilor s-a marit enorm in ultima suta de ani, dupa legalizarea divorturilor in multe tari si emanciparea femeilor pe o mare intindere a globului. Primul punct se duce la tine. Desi nu-s de acord ca toate divorturile sunt imorale, ci doar cele in care sunt implicati copii.

Citeaza
Razboaie= in ultimul secol cat toate la un loc

De fapt au fost mai multe razboaie pe plan global doar intre anii 1800-1899 (293), decat intre anii 1900-2002 (285) - numara-le daca nu ma crezi:

1800-1899

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_wars_1800%E2%80%931899

1900-1944

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_wars_1900%E2%80%931944

1945-1989

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_wars_1945%E2%80%931989

1990-2002

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_wars_1990%E2%80%932002

...Desi, conform wikipedia, revolutia romana din '89 este considerata razboi, deci sunt cam scheptic in legatura cu numarul si-asa mare de "razboaie" din ultimul secol.

Aaa, ca tu ziceai de numarul de victime, nu de 'al de razboaie! Pai stai asa, fratie, ca mai trebuie sa luam in considerare si tipul de armament folosit; Doar tu nu crezi ca o batalie cu muschete si sabii intre armate de cateva zeci de mii maxim pot produce acelasi numar de victime ca un raid de bombardiere sau o bomba atomica eh? Ia gandeste-te tu ce faceau spaniolii sau otomanii cu o escadrila de B-29 si tactici de "carpet bombing"

Citeaza
Criminalitatea= asasinate

Eh? Cum estimezi ca rata asasinatelor a crescut din secolul 19 sau mai devreme pana azi? E vre-un motiv pentru care acestea sunt la ordinea zilei in prezent, dar nu in trecut?

Citeaza
terorism

De fapt terorism a existat cu mult dinaintea extremistilor islamici din secolele 20 si 21. Chiar din secolul 1, cu aparitia zelotilor evrei.

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_te...Reign_of_Terror

Intre 1973 si 1974 au fost omorati aproape 40.000 de oameni la mana Iacobinilor, ca rezultat al tuturor felurilor de acte de violenta, de la asasinate in plina zi pana la decapitari.

Citeaza
impuscaturi mortale

Ever hear about the wild (wild) west?

Citeaza
reglari de conturi...

Mda, cetatenii secolului 19 erau, inta-adevar, mult mai responsabili cu cartile lor de credit (probabil toata lumea folosea Master Card la perioada aia si de aia...

Citeaza
HoMosexualitaTE LEGALI ZATA

Lol, MARSH! laugh.gif

Asa, pai, nu stiu cum sa-ti spun dar, pana acum ai doar un punct (desi eu ti-as da doar jumate), in timp ce eu am 7. Daca facem media si tragem linie, sunt destul de sigur ca rezultatul e ca lipsa de moralitate scade, sau cel putin a ramas la fel, si in nici un caz nu a ajuns la culmi alarmante asa cum s-ar intelege din episoadele tale "armaghedon-ist".

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Dec 7 2010, 11:50 AM
Mesaj #104

Membru veteran

Postari: 248
Inscris: 2-April 10
Utilizatorul numarul: 19 416

De ce ?.....

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/...&height=359

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Dec 16 2010, 12:50 PM
Mesaj #105

Guests

Cred ca singura problema reala este data de faptul ca religia incepe sa piarda teren.
Usor, usor crestinismul o sa revina la minoritatea de unde a inceput!

Singurele "chestii" care ma deranjeaza pe mine sunt prostia din ce in ce mai mare si, propagarea lipsei de cultura!

PS: asa de dragul discutiei: nici un om nu poate fi liber atat timp cat are nevoi ( fie ele spirituale sau materiale)!!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 16 2010, 04:50 PM
Mesaj #106

Guests

Citeaza (ateu @ Dec 16 2010, 12:50 PM) *
Cred ca singura problema reala este data de faptul ca religia incepe sa piarda teren.
Usor, usor crestinismul o sa revina la minoritatea de unde a inceput!

Singurele "chestii" care ma deranjeaza pe mine sunt prostia din ce in ce mai mare si, propagarea lipsei de cultura!

PS: asa de dragul discutiei: nici un om nu poate fi liber atat timp cat are nevoi ( fie ele spirituale sau materiale)!!

Si dv. nu aveti .... nevoi personale?....Consultati un medic...Constipatia dauneaza.... cool.gif

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Dec 16 2010, 05:39 PM
Mesaj #107

Guests

Citeaza (Musafir @ Dec 16 2010, 04:50 PM) *
Si dv. nu aveti .... nevoi personale?....Consultati un medic...Constipatia dauneaza.... cool.gif

Pai am zis eu ca nu am nevoi personale sau sunt/ma consider un om liber ??
wacko.gif

Referitor la rata divorturilor...

Rata divorturilor creste in comunitatile unde partenerii sunt insurati/maritati de babe!
Incopatibilitatea personalitatilor implicate si, de ce nu, incopatibilitatea sexuala intre parteneri v-a duce la divort!
Ca sa nu mai vorbim de naivitatea unora de a-si pune partenerul pe un piedestal, graba cu care se arunca intr-o casatorie din motive puerile (gen: daca nu ma ei de sotie, nu ma iubesti), frica unora de a face fata singuratatii ( insa tot acolo ajung) precum si, de ce nu, emanciparea sotilor, si nu in ultimul rand imaturitatea emotionala!
Un alt aspect extrem de serios este si actiunea parintilor de a se baga in relatia copiilor chiar si dupa ce acestia sunt casatoriti, cu diverse "sfaturi", comportamente si "apucaturi" specifice anilor in care parintii au trait!
Razboiul orgoliilor intre generatii!

Rata divorturilor este strict o problema sociala care isi are prea putine cauze in plan religios sau stiintific si, tine, in cele mai multe cazuri de educatia partilor implicate.

O similitudine este si prostia care spune ca daca te-ai casatorit, trebuie sa faci neaparat copil sau copii. M-a amuzat intodeauna privirea celor care aud ca am X ani de cand sunt casatorit si nu avem copil!

Ca d'aia am zis mai sus: singurele "chestii" care ma deranjeaza pe mine sunt prostia din ce in ce mai mare si, propagarea lipsei de cultura!

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Oct 11 2011, 07:06 AM
Mesaj #108

Membru veteran

Postari: 248
Inscris: 2-April 10
Utilizatorul numarul: 19 416

Citeaza (necunoscutu' @ Jan 1 2010, 02:13 PM) *
Dorinta fireasca a fiecaruia dintre noi , este de a fi fericit....Alergam dupa fericire imediat ce ne nastem....Traim insa intr-o lume in care problemele sunt tot mai mari de la o zi la alta...
Politicienii, cu discursuri sforaitoare ,ne asigura ca va fi mai bine....Trecutul si prezentul pe care il traim demonstreaza altceva...Va fi mai bine ?Cand ?Cum ?Cine va realiza acest lucru ?Este rational si logic sa credem ca va fi mai bine ?....

Raspunsul este evident tot mai evident :Omenirea se indreapta intr-o directie gresita...
Problemele se vor accentua...

Aceasta postare a fost editata de necunoscutu: Oct 11 2011, 07:07 AM

+Quote Post
Vizitator_romeo.
mesaj Feb 1 2012, 09:50 PM
Mesaj #109

Guests

cool.gif LUMEA E O SCENA.ACTORII OAMENII.REGIZORUL DOMNUL.E SIMPLU DACA ITI JOCI ROLUL INTRE VIATA SI MOARTE.NU PUTEM IESI DIN TIPAR.

+Quote Post
Vizitator_romeo.
mesaj Feb 1 2012, 10:30 PM
Mesaj #110

Guests

LUMEA,INCOTRO?OK AM AJUNS CRED LA 8 MILIARDE SI TOT CRESTEM TOTI VREM FERICIRE,E CAM GREU NU?E O SCENA FFF MARE,DAR DEPINDE DE ACTOR CE VREA CU ADEVARAT INTRE NASTERE...................MOARTE.ECLEZIASTUL NE-A ARATAT TIPARUL. laugh.gif

+Quote Post
mizrahind
mesaj Feb 3 2012, 08:13 AM
Mesaj #111

Membru veteran

Postari: 199
Inscris: 12-January 11
De la: οπου γης πατρης תל אביב יפה
Utilizatorul numarul: 25 407

Nu-ti mai bate capul. Astia trebuie sa fie ceva Nasi de cartier, interlopi ieftini ca sa vorbeasca asa. Sint ei destul de imorali ca sa poata sa-si dea cu parerea. Gindesti corect si apreciez asta.
Ca moralitatea sau lipsa ei este in strinsa legatura cu viata religioasa este un adevar. Atunci cind nu exista lege intarita de credinta, societatea o ia razna. Si cum legea e facuta de criminali si corupti, cum te astepti sa fie morala o societate? Daca in cartiere bintuie nemernici precum cei de mai sus, cum te astepti sa fii in siguranta mergind pe strada? Daca lumea se indreapta spre dezastru se datoreaza acestui fel de oameni. Dumnezeu va interveni la timpul potrivit asa cum a facut-o mereu cind a fost lumea in pericol. Te asigur ca in lumea islamica, chiar daca ii catalogam drept intoleranti, exista mai multa ordine si infractiunea are cote extrem de mici.

+Quote Post
mizrahind
mesaj Feb 3 2012, 08:15 AM
Mesaj #112

Membru veteran

Postari: 199
Inscris: 12-January 11
De la: οπου γης πατρης תל אביב יפה
Utilizatorul numarul: 25 407

Citeaza (romeo @ Feb 1 2012, 10:30 PM) *
LUMEA,INCOTRO?OK AM AJUNS CRED LA 8 MILIARDE SI TOT CRESTEM TOTI VREM FERICIRE,E CAM GREU NU?E O SCENA FFF MARE,DAR DEPINDE DE ACTOR CE VREA CU ADEVARAT INTRE NASTERE...................MOARTE.ECLEZIASTUL NE-A ARATAT TIPARUL. laugh.gif

Exista loc destul pentru inca 8 mld pe Pamint. Daca ar deveni toti vegetarieni nu ar mai exista probleme de nutritie si nici de boli cunoscute in societatea de azi.

+Quote Post
Haplo
mesaj Feb 6 2012, 02:49 PM
Mesaj #113

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 23-November 11
Utilizatorul numarul: 30 212

Citeaza (mizrahind @ Feb 3 2012, 08:15 AM) *
Exista loc destul pentru inca 8 mld pe Pamint. Daca ar deveni toti vegetarieni nu ar mai exista probleme de nutritie si nici de boli cunoscute in societatea de azi.

Cu inca 8 miliarde fata de cele 8 existente... ar trebui sa devenim vegetale, nu vegetarieni

+Quote Post
zodiak
mesaj Mar 3 2012, 03:46 PM
Mesaj #114

Membru veteran

Postari: 155
Inscris: 12-December 11
Utilizatorul numarul: 30 549

Ma intreb oare care va fi parcursul viitor al umanitatii avand in vedere ca "Apocalipsa tehnologica" pe la jumatatea acestui secol, cel mai tarziu in secolul 22.

Se preconizeaza o lume 100% virtualizata, o lume in care nu vor mai exista oameni biologici si nici obiecte materiale exterioare evidente, totul fiind minuscul si camuflat in natura salbatica.
Oamenii isi vor muta mintea si memoria "esenta" pe un suport electronic activ, un transfer gradual prin protezarea treptata si totala a masei neuronale cerebrale in mod wireles si nu prin protezare cu cabluri si cipuri montate in creier, ...

Intr-o astfel de lume a "singularitatii tehnologice", ma intreb daca va mai exista necesitatea de a coloniza universul, de a atinge stelele, de a mai realiza proiecte similare celor din trecut?!

--------------------
Star Wars _ Star Trek _ Alien _ Star Gate SG1

+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th December 2019 - 09:27 AM