IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Lumea, incotro ?!, Va fi mai bine?Cand ?Cum?
Vizitator_Marti.
mesaj Apr 12 2010, 07:51 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (Ansa @ Apr 12 2010, 07:24 PM) *
Eu, una, nu cred ca moralitatea este in stransa legatura cu religia. Sau poate ca este si nu-mi dau eu seama. Este adevarat ca vazut multi oameni care nu injura, nu fumeaza, nu consuma alcool, nu fura, nu dau in cap pentru ca le e frica pentru viata de dincolo. Am mai vazut multi care tin post pentru ca "asa trebuie". Multi care fac matanii, care se roaga, care dau de pomana, care sfintesc locasuri ca asa se face si da bine la "public". Asta sa fie moralitatea? Eu cred ca exista bine, frumos si fericire si in afara religiei atunci cand il faci si te bucuri pur si simplu. Nu sa ajungi in rai, nu sa ocupi un norisor mai aproape de Sf Petru, nu sa ai lumina si verdeata (parca asa e sloganul smile.gif ) Eu cred ca binele este de fapt bine cand il faci cu toata inima pentru cel de langa tine si pentru bucuria ta si a lui de acum. Ce o sa fie "dupa", mi se pare neinteresant smile.gif

daca nu am inteles postul dumneavoastra, imi cer scuze smile.gif

Si religia si/sau moralitatea au tendinta,sau pretentia,sa fie masura unica pentru om.Cred ca nu este un lucru bun. Prin asta vreau sa spun ca oamenii nu sunt facuti dintr-un singur bloc,ci sunt foarte complicati si diversi ca structura.
Daca incerc sa fac binele pentru ca imi este frica de pedeapsa vesnica sunt de fapt imoral. Trebuie sa faptuim binele in mod firesc.
Daca sunt credincios dedicat (nu exista asa ceva defapt,actul credintei este foarte fluctuant) am impresia ca deja sunt moral. Nimic mai fals. De exemplu dispretul pentru cei ce se declara atei inseamna imoralitate in aceste conditii.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Apr 13 2010, 05:13 AM
Mesaj #32

Guests

Ca sa determini sensul lumii, ar trebui sa tinem cont si de viziunea Sfintelor Scripturi.
In Sfanta Scriptura, lumea are un sfarsit tragic datorita pacatului (imoralitate, necredinta, ura, hotie, senzualitate) care face ca omul sa distruga tot ce a creat Dumnezeu. Vestea cea buna este aceea ca, cel care vrea sa se salveze de la nimicire o poate face apeland la Iisus Hristos. EL a creat o lume noua pe care ne-o pune la dispozitie. Nu e aici pe Terra.

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Apr 13 2010, 05:21 AM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (Marti @ Apr 12 2010, 07:51 PM) *
Si religia si/sau moralitatea au tendinta,sau pretentia,sa fie masura unica pentru om.Cred ca nu este un lucru bun. Prin asta vreau sa spun ca oamenii nu sunt facuti dintr-un singur bloc,ci sunt foarte complicati si diversi ca structura.
Daca incerc sa fac binele pentru ca imi este frica de pedeapsa vesnica sunt de fapt imoral. Trebuie sa faptuim binele in mod firesc.
Daca sunt credincios dedicat (nu exista asa ceva defapt,actul credintei este foarte fluctuant) am impresia ca deja sunt moral. Nimic mai fals. De exemplu dispretul pentru cei ce se declara atei inseamna imoralitate in aceste conditii.

Ce e rau in faptul ca religia/moralitatea sa reprezinte masura unica pentru om? As numi-o, mai degraba etalonul suprem. Daca nu s-ar respecta aceste reguli de conduita morala ar fi haos, durere, suferinta...
In ceea ce priveste un anumit fel de a practica religia, ma refer la acea impunere de frica pedepsei, cred ca e un lucru negativ. Dar, adevarata practicare a religiei aduce pace, iubire, sanatate interioara si in jur.
Un credincios adevarat ii iubeste pe toti oamenii, indiferent de credinta sau conceptii filosofice. Atunci cand se manifesta dispretul la un credincios, inseamna ca el nu traieste cu adevarat valorile religiei lui Hristos.

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Apr 13 2010, 05:28 AM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (-Slacker- @ Jan 9 2010, 10:40 PM) *
Valorile morale sunt subiective, fie asa cum apar in lumea reala, sau cum apar in Biblie.

Valorile morale care apar in Biblie nu sunt inventate de om, ci sunt scrise cu degetul lui Dumnezeu. Deci, ele nu pot fi subiective. Subiectiva este trairea lor.
E adevarat ca in lumea noastra fiecare cultura are propriile ei valori morale. Pentru unii e bine sa mananci carne de om, pentru altii sa adori vaca, iar pentru unii sa te inchini lui satan. Insa, sistemul de referinta corect dupa care verificam valorile morale il da Biblia. Ea pune in centrul vietii umane- cele zece porunci ale Decalogului care reglementeaza relatia de iubire si respect : om-om si om-Dumnezeu. Iisus le-a exemplificat prin modul Lui de viata si traire cel mai bine. De aici poti sa-ti dai seama de adevarata lor valoare.

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Apr 13 2010, 06:59 AM
Mesaj #35

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 151
Inscris: 2-January 10
Utilizatorul numarul: 17 992

Citeaza (Messer @ Apr 13 2010, 05:28 AM) *
Valorile morale care apar in Biblie nu sunt inventate de om, ci sunt scrise cu degetul lui Dumnezeu. Deci, ele nu pot fi subiective. Subiectiva este trairea lor.
E adevarat ca in lumea noastra fiecare cultura are propriile ei valori morale. Pentru unii e bine sa mananci carne de om, pentru altii sa adori vaca, iar pentru unii sa te inchini lui satan. Insa, sistemul de referinta corect dupa care verificam valorile morale il da Biblia. Ea pune in centrul vietii umane- cele zece porunci ale Decalogului care reglementeaza relatia de iubire si respect : om-om si om-Dumnezeu. Iisus le-a exemplificat prin modul Lui de viata si traire cel mai bine. De aici poti sa-ti dai seama de adevarata lor valoare.

Chiar e nevoie sa caut iar pe google versuri care arata ca valorile morale biblice sunt subiective? Iar? Serios?

edit:

Citeaza (necunoscutu)
[...]Insa din pacate traim intr-o lume care a "luat-o la vale" moral si in ceea ce priveste adevaratele valori.[...]

Asta e a doua oara cand iti cer in acelasi tred sa-mi dai exemplu in care lumea in care traim era mai morala. Dar vazand cum de cateva luni cum imi eviti posturile la care nu ai vre-un slogan propagandist de aruncat, nu pot sa spun ca ma astept la rezultate mai bune.

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Apr 13 2010, 12:04 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Messer @ Apr 13 2010, 05:21 AM) *
Ce e rau in faptul ca religia/moralitatea sa reprezinte masura unica pentru om? As numi-o, mai degraba etalonul suprem. Daca nu s-ar respecta aceste reguli de conduita morala ar fi haos, durere, suferinta...
In ceea ce priveste un anumit fel de a practica religia, ma refer la acea impunere de frica pedepsei, cred ca e un lucru negativ. Dar, adevarata practicare a religiei aduce pace, iubire, sanatate interioara si in jur.
Un credincios adevarat ii iubeste pe toti oamenii, indiferent de credinta sau conceptii filosofice. Atunci cand se manifesta dispretul la un credincios, inseamna ca el nu traieste cu adevarat valorile religiei lui Hristos.

Nimic nu poate fi o masura unica pentru om. Omul nu are o singura directie. Nu cred ca Dumnezeu a facut omul ca sa citeasca Biblia de dimineata pana seara si ca sa tina vreo zi a saptamanii si sa ofteze mistic.

Daca Dumnezeu este atotputernic si atotstiutor inseamna ca tot ceea ce s-a intamplat si se va intampla este in mana Lui. Sau poate nu stie ce face? Sau nu ii sta totul in putere?
Daca nu este asa, si este evident ca nu este asa,inseamna ca toate au un rost,un sens,pentru ca Dumnezeu a lasat sa se intample toate acestea.
Crede cineva ca Domnul nu stia ce se va intampla cu fiecare lucru si fiinta de la facerea lumii si pana la sfarsit?
Crede cineva ca ceva nu ii sta in putere?

+Quote Post
Vizitator_unul tanar.
mesaj Apr 13 2010, 03:46 PM
Mesaj #37

Guests

[quote name='Marti' date='Apr 13 2010, 12:04 PM' post='82550']
Nimic nu poate fi o masura unica pentru om. Omul nu are o singura directie. Nu cred ca Dumnezeu a facut omul ca sa citeasca Biblia de dimineata pana seara si ca sa tina vreo zi a saptamanii si sa ofteze mistic.

Daca Dumnezeu este atotputernic si atotstiutor inseamna ca tot ceea ce s-a intamplat si se va intampla este in mana Lui. Sau poate nu stie ce face? Sau nu ii sta totul in putere?
Daca nu este asa, si este evident ca nu este asa,inseamna ca toate au un rost,un sens,pentru ca Dumnezeu a lasat sa se intample toate acestea.
Crede cineva ca Domnul nu stia ce se va intampla cu fiecare lucru si fiinta de la facerea lumii si pana la sfarsit?
[/quo
Domnului ii sta tot in putere,deoarece el a creat acest univers si o data cu creerea universului a creat spatiul si timpul.

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Apr 13 2010, 05:45 PM
Mesaj #38

Membru veteran

Postari: 248
Inscris: 2-April 10
Utilizatorul numarul: 19 416

Citeaza (-Slacker- @ Jan 9 2010, 10:40 PM) *
Valorile morale sunt subiective, fie asa cum apar in lumea reala, sau cum apar in Biblie.

Dati u exemplu de valoare morala biblica subiectiva....

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Apr 13 2010, 05:48 PM
Mesaj #39

Membru veteran

Citeaza (-Slacker- @ Jan 12 2010, 06:59 PM) *
Te invit sa-mi dai exemplu de o perioada in timp cand oamenii erau mai morali.

Mai morali au fost ca astazi....Insa lumea se afla intr-un declin moral progresiv,ireversibil....

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Apr 13 2010, 05:49 PM
Mesaj #40

Membru veteran

Citeaza (Paul @ Apr 12 2010, 03:28 PM) *
Lumea a inceput sa fie din ce in ce mai buna si mai frumoasa. Medicina a evoluat foarte mult,tehnica ne ajuta sa vorbim impreuna oameni de pe toate continentele, poate pe acest forum..

In Romania este democratie,atata cata este,dar este.Libertatea opiniilor,fie ele si stupide sau fanatice,libertati religioase de toate felurile..

Cine are minte vede limpede ca nu suntem nascuti pentru a fi fericiti.. fericirea este subiectiva,tine strict de individ.
Apoi,cum spunea un filozof,pretentia la fericire este hidoasa. Cand ai atata nefericire,suferinta,neintelegere si rautate imprejur..

Cred ca in viitor,dupa cat s-a vazut pana acum,lucrurile vor continua sa fie imprevizibile. Va fi mai multa pace,pentru ca razboaiele vor fi mai greu acceptate in societatile in care oamenii traiesc bine si au acces la informatie.Dar vor fi si razboaie si greu si crize.. Ca si pana acum,dragilor.. cam la fel.

Realitatea va contrazice....

+Quote Post
Vizitator_axxel.
mesaj Apr 13 2010, 06:31 PM
Mesaj #41

Guests

Lumea,incotro?probabil la vreo 9 miliarde de oameni in 2015,iar datorita stiintei si tehnologiei in vreo 200 de ani nu o sa mai avem loc pe planeta asta.V-ati gandit?

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Apr 13 2010, 06:43 PM
Mesaj #42

Membru veteran

Citeaza (axxel @ Apr 13 2010, 06:31 PM) *
Lumea,incotro?probabil la vreo 9 miliarde de oameni in 2015,iar datorita stiintei si tehnologiei in vreo 200 de ani nu o sa mai avem loc pe planeta asta.V-ati gandit?

Problema e rezolvata...Planeta va avea atatea locuitori cat este necesar....Problema este ;Dv. unde veti fi ?

+Quote Post
Ansa
mesaj Apr 13 2010, 07:18 PM
Mesaj #43

Membru
**

Postari: 48
Inscris: 26-March 10
Utilizatorul numarul: 19 310

Citeaza (Messer @ Apr 13 2010, 05:28 AM) *

Eu cred ca moralitate a existat dintodeauna. Cine a fost cel care a scris-o si in ce moment nu mi se pare foarte relevant.

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Apr 13 2010, 09:42 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Apr 13 2010, 05:45 PM) *

Tinerea sambetei! Sau sa ridici urmasi fratelui mort cu nevasta acestuia.. si mai sunt o multime.

Tot ceea ce tine strict de aria culturala respectiva,de cutumele poporului respectiv,nu sunt obiective!

Domnule cunoscut,se presupune ca sunteti o persoana inteligenta,cu experienta de viata,cum de nu ati observat aceste aspecte pana acum?
Stiu ca nu puteti,tehnic vorbind,sa acceptati sa judecati obiectiv o parere opusa dogmei pe care o sustineti.

Explicati va rog ce legatura este intre Dumnezeu care omoara toti primii nascuti din Egipt si cel care iarta pe cei ce ii rastignesc fiul?

Gresesc daca socotesc ca este o diferenta de intelegere a notiunii de divinitate din partea celor ce au scris textele respective?

In Egipt a facut un tur de forta ca faraonul sa elibereze poporul ales. Mai mult,a impietrit inima faraonului,ca se se laude cu puterile Lui. (Ciudat, lauda de sine era foarte folosita de faraoni si personalitati in textele egiptene din epoca)

Putea sa spuna evreilor sa se scoale si sa plece unde vor. Pe egipteni sa-i tina o furtuna de nisip... sau sa faca febra 41 de grade toti barbatii in putere.

Asa era mai simplu si mai curat. Sa inteleg ca lui Dumnezeu ii place sa arunce cu broaste? Sau poate ii plac copii? Morti ma refer..
Sau mai bine sa inteleg asa trebuia sa faca Domnul in imaginarul poporului evreu de la acea data. La data cand s-a scris intamplarea asta.

Necunoscute sunt caile omului.

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Apr 14 2010, 05:40 AM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (-Slacker- @ Apr 13 2010, 06:59 AM) *
Chiar e nevoie sa caut iar pe google versuri care arata ca valorile morale biblice sunt subiective? Iar? Serios?

edit:

Asta e a doua oara cand iti cer in acelasi tred sa-mi dai exemplu in care lumea in care traim era mai morala. Dar vazand cum de cateva luni cum imi eviti posturile la care nu ai vre-un slogan propagandist de aruncat, nu pot sa spun ca ma astept la rezultate mai bune.

Atata timp cat cele zece porunci (morale) biblice din Decalog au fost gandite de Dumnezeu si scrise cu degetul Sau pe cele doua table de piatra, nu de om nu are rost sa vorbim ca ele ar fi subiective. Subiectiv e modul cum le traieste si le intelege fiecare.

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Apr 14 2010, 05:56 AM
Mesaj #46

Membru veteran

Citeaza (necunoscutu @ Apr 13 2010, 05:45 PM) *

Glumesti nu?...

"Ochi pentru ochi" in vechiul testament si "intoarce si celalalt obraz" in noul testament? Si nu ma lua cu clisee apologetice gen "ai scos versurile din context" sau "erau vremuri diferite", pentru ca exact la asta ma refer cand zic valori morale subiective.

Citeaza
Mai morali au fost ca astazi....Insa lumea se afla intr-un declin moral progresiv,ireversibil....

Esti constient de faptul ca trebuie sa mai si argumentezi pe tema asta nu? Tocmai de-aia ti-am cerut sa-mi dai un examplu de perioada "mai morala". Daca nu poti sa gasesti nici macar un examplu atunci argumentul tau este steril.

Citeaza
Realitatea va contrazice....

laugh.gif Asa, mai zi-ne despre realitate domnule necunoscut.

Citeaza (Messer)
Atata timp cat cele zece porunci (morale) biblice din Decalog au fost gandite de Dumnezeu si scrise cu degetul Sau pe cele doua table de piatra, nu de om nu are rost sa vorbim ca ele ar fi subiective. Subiectiv e modul cum le traieste si le intelege fiecare.

Mda, deci putem considera ca restul vechiului testament nu a fost scris niciodata?

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Apr 14 2010, 05:59 AM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (Marti @ Apr 13 2010, 12:04 PM) *

Cand spui "Nimic nu poate fi o masura unica pentru om" ai dreptate din punct de vedere al gandirii umaniste unde omul e masura tuturor lucrurilor. Dar daca o aplici din punct de vedere religios, lucrurile se schimba. Aici "Dumnezeu e masura tuturor lucrurilor" si atunci, te intrebi , care e punctul corect de vedere: al omului sau al lui Dumnezeu? Cine are dreptate? Cine gandeste cel mai bine lucrurile? Cine e cel intelept? Cine are toate solutiile? Cine e cel Atotputernic? Cine e creatorul lumii?

Dumnezeu a creat omul sa se bucure, sa fie fericit, sa traiasca in atmosfera iubirii divine pe o planeta perfecta intr-o relatie speciala cu Creatorul si cu fiintele create. Toate acestea fiind posibile cu o singura conditie: ASCULTAREA DIN IUBIRE DE PORUNCILE CREATORULUI. Cand fiinta creata nu a mai ascultat si-a pierdut conditia divina, a devenit muritor, nefericit, imoral...Religia vine sa refaca conditia pierduta la inceput prin Fiul trimis special de Creator, Iisus Hristos. Prin EL orice muritor are din nou sansa de a redeveni nemuritor, de a retrai principiile iubirii in viata sa.

Dumnezeu stia ce se va intampla si cu Satana si cu planeta noastra, de aceea a conceput un Plan de salvare pentru orice eventualitate. Insa, si e un lucru foarte important Dumnezue a creat fiinte libere cu capacitatea de A ALEGE ele insele drumul vietii. Adam si Eva au ales calea mortii nu Dumnezeu le-a obligat. Vina e la noi.

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Apr 14 2010, 06:07 AM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (Marti @ Apr 13 2010, 09:42 PM) *
Tinerea sambetei! Sau sa ridici urmasi fratelui mort cu nevasta acestuia.. si mai sunt o multime.

Tot ceea ce tine strict de aria culturala respectiva,de cutumele poporului respectiv,nu sunt obiective!

Domnule cunoscut,se presupune ca sunteti o persoana inteligenta,cu experienta de viata,cum de nu ati observat aceste aspecte pana acum?
Stiu ca nu puteti,tehnic vorbind,sa acceptati sa judecati obiectiv o parere opusa dogmei pe care o sustineti.

Explicati va rog ce legatura este intre Dumnezeu care omoara toti primii nascuti din Egipt si cel care iarta pe cei ce ii rastignesc fiul?

Gresesc daca socotesc ca este o diferenta de intelegere a notiunii de divinitate din partea celor ce au scris textele respective?

In Egipt a facut un tur de forta ca faraonul sa elibereze poporul ales. Mai mult,a impietrit inima faraonului,ca se se laude cu puterile Lui. (Ciudat, lauda de sine era foarte folosita de faraoni si personalitati in textele egiptene din epoca)

Putea sa spuna evreilor sa se scoale si sa plece unde vor. Pe egipteni sa-i tina o furtuna de nisip... sau sa faca febra 41 de grade toti barbatii in putere.

Asa era mai simplu si mai curat. Sa inteleg ca lui Dumnezeu ii place sa arunce cu broaste? Sau poate ii plac copii? Morti ma refer..
Sau mai bine sa inteleg asa trebuia sa faca Domnul in imaginarul poporului evreu de la acea data. La data cand s-a scris intamplarea asta.

Necunoscute sunt caile omului.

Ca sa poti intelege corect aceste realitati biblice trebuie sa-l cunosti pe Dumnezeu: caracterul, felul de a lucra cu oamenii credinciosi si cu cei necredinciosi, specificul religios si cultural. Intr-un cuvant, trebuie sa studiezi Biblia cu ochelarii lui Dumnezeu.
Ai studiat vreodata Sfanta Scriptura?

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Apr 14 2010, 06:10 AM
Mesaj #49

Guests

Mda, deci putem considera ca restul vechiului testament nu a fost scris niciodata?
[/quote]

Cum ai ajuns la ideea aceasta?

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Apr 14 2010, 07:42 AM
Mesaj #50

Membru veteran

Citeaza (Messer @ Apr 14 2010, 06:10 AM) *
Cum ai ajuns la ideea aceasta?

Ce nu intelegi? Vorbeam de valorile morale subiective in functie de circumstante ale bibliei. Eu am dat un exemplu iar tu ai incercat sa ma contrazici cu decalogul. La care te-am intrebat daca in cazul asta existenta tuturor poruncilor si protocolurilor date de dumnezeu in vechiul testament care intra in contradictie cu decalogul poate fi ignorata (evident era o intrebare retorica pentru ca evident ele exista).

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Apr 14 2010, 04:18 PM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (Messer @ Apr 14 2010, 05:59 AM) *
Cand spui "Nimic nu poate fi o masura unica pentru om" ai dreptate din punct de vedere al gandirii umaniste unde omul e masura tuturor lucrurilor. Dar daca o aplici din punct de vedere religios, lucrurile se schimba. Aici "Dumnezeu e masura tuturor lucrurilor" si atunci, te intrebi , care e punctul corect de vedere: al omului sau al lui Dumnezeu? Cine are dreptate? Cine gandeste cel mai bine lucrurile? Cine e cel intelept? Cine are toate solutiile? Cine e cel Atotputernic? Cine e creatorul lumii?

Dumnezeu a creat omul sa se bucure, sa fie fericit, sa traiasca in atmosfera iubirii divine pe o planeta perfecta intr-o relatie speciala cu Creatorul si cu fiintele create. Toate acestea fiind posibile cu o singura conditie: ASCULTAREA DIN IUBIRE DE PORUNCILE CREATORULUI. Cand fiinta creata nu a mai ascultat si-a pierdut conditia divina, a devenit muritor, nefericit, imoral...Religia vine sa refaca conditia pierduta la inceput prin Fiul trimis special de Creator, Iisus Hristos. Prin EL orice muritor are din nou sansa de a redeveni nemuritor, de a retrai principiile iubirii in viata sa.

Dumnezeu stia ce se va intampla si cu Satana si cu planeta noastra, de aceea a conceput un Plan de salvare pentru orice eventualitate. Insa, si e un lucru foarte important Dumnezue a creat fiinte libere cu capacitatea de A ALEGE ele insele drumul vietii. Adam si Eva au ales calea mortii nu Dumnezeu le-a obligat. Vina e la noi.

Iti multumesc pentru felul placut in care raspunzi.Este foarte important sa simtim ca avem in celalalt un ascultator.Este o dovada de respect si de educatie.Sper sa continuam asa.

Da,este adevarat,pentru tine probabil ca vorba ca omul este masura tuturor lucrurilor pare o mandrie umana.
Vorba aceasta a lui Protagoras ne spune un lucru foarte interesant: Faptul ca ceea ce gandim si faptuim are "masura" noastra,semnatura,caracterul,ne defineste daca vrei.

De exemplu,ca sa intram pe teritoriul tau preferat.Felul in care Dumnezeu apare,este in scrieri reflecta conceptiile,mentalitatile si limitele oamenilor din perioada respectiva.

Este elementar,stiu,dar stiu ca aceste sensuri sunt de multe ori acoperite in comunitatile religioase.

O intamplare reala: Mi s-a relatat ca un tip din Africa,nu mai stiu din ce tara,se imbata regulat cand venea in Romania,desi la el in tara nu bea alcool.
Intrebat de ce face asa,a spus ca Dumnezeu este deasupra tarii lui si-l vede daca bea.
Aceasta poveste mi-a adus aminte de Iona si de fuga lui de la Fata Domnului.

Masura intelegerii lui Dumnezeu avea limite geografice in timpul lui Iona.
Apoi,chiar in vremea lui Iisus,mantuirea avea un inteles limitat etnic.
Acum mantuirea (scopul credintei) are limitari de alte natura. Cu siguranta ca odata cu trecerea timpului aceste intelesuri se vor schimba tot mai mult catre iubirea de aproapele (sensul credintei).

Asadar vorba lui Protagoras nu trebuie aruncata la cos pentru ca el nu era crestin.
"Omul este masura tuturor lucrurilor,a celor ce sunt,asa cum sunt,a celor ce nu sunt,asa cum nu sunt".
Intruparea este dupa mine declaratia lui Dumnezeu ca numai prin om strapungem lumea materiala.

Din punct de vedere religios poate ca "Dumnezeu este masura tuturor lucrurilor" dar omul da masura lui Dumnezeu,sau daca preferi,Dumnezeu pune in om intelegerea despre El, conform puterilor si rosturilor.

In rest ceea ce spui,povestea caderii si a salvarii omului este inca masura noastra.
Necesitatea evolutiei spirituale este reala.

Revin.

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Apr 14 2010, 06:20 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (Messer @ Apr 14 2010, 05:59 AM) *

Am inteles lucrurile pe care le spui. Vreau insa sa-ti atrag atentia asupra unor consecinte evidente ce decurg din caracterul lui Dumnezeu. Ceea ce vreau sa-ti aduc in atentie se leaga de postarea mea anterioara despre felul in care este inteleasa notiunea de divinitate in istorie.

Afirmatii ca:

"Dumnezeu a creat omul sa se bucure, sa fie fericit, sa traiasca in atmosfera iubirii divine pe o planeta perfecta intr-o relatie speciala cu Creatorul si cu fiintele create. "
sau

"Adam si Eva au ales calea mortii nu Dumnezeu le-a obligat. Vina e la noi."

afirmatii ca acestea sunt inutile in conditiile in care Dumnezeu este atotputernic si atotstiutor.

Ce sens au aceste afirmatii daca Dumnezeu stie tot ce va urma in istorie?
Iti pun aceasta intrebare nu pentru a te pune in dificultate,ci pentru ca nu stiu raspunsul.

Stiu insa ce inseamna asta. Inseamna ca asta a trebuit sa se intample,

acesta este drumul pe care trebuie sa-l parcurgem catre dincolo,catre Dumnezeu.

Ar fi un raspuns posibil la intrebarea la care vrem sa raspundem.

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Apr 14 2010, 06:45 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (Messer @ Apr 14 2010, 06:07 AM) *
Ca sa poti intelege corect aceste realitati biblice trebuie sa-l cunosti pe Dumnezeu: caracterul, felul de a lucra cu oamenii credinciosi si cu cei necredinciosi, specificul religios si cultural. Intr-un cuvant, trebuie sa studiezi Biblia cu ochelarii lui Dumnezeu.
Ai studiat vreodata Sfanta Scriptura?

Am citit Biblia dar nu toate textele ci mai mult cele celebre.

Ca sa inteleg Biblia trebuie sa-L cunosc pe Domnul,iar ca sa-L cunosc trebuie sa citesc Biblia..

Ascult aproape zilnic RVE si RVS dar si Trinitas.Imi plac mult subiectele acestea si imi place sa citesc si sa discut despre aceste lucruri.

Va apreciez pentru ca incercati sa evoluati spiritual. Nu ma pot obisnui insa cu obiceiul de a despartii lumea in alb si negru,in bine si rau in mantuiti si pierduti. Este mult prea simplu si deci reductionist.

Cred ca ochelarii pe care ma inviti sa-i pun sunt ochelarii de cal ai omului care nu poate sau nu vrea sa gandeasca. "Ochelarii lui Dumnezeu" de la cine? De la catolici,ortodoxi,evanghelisti, etc? Sau poate islamici,budisti,? Toti spun ca au ochelarii lui Dumnezeu. Nu cred ca traim intr-o lume cu o singura iesire..

In alta ordine de idei.

Apropos de surse,l-am ascultat pe Edi Constantinescu cu Oxigen si am fost placut impresionat.
Ce parere ai?

+Quote Post
Messer
mesaj Apr 15 2010, 01:20 PM
Mesaj #54

Membru
**

Postari: 16
Inscris: 11-April 10
Utilizatorul numarul: 19 512

Citeaza (Marti @ Apr 14 2010, 06:45 PM) *
Am citit Biblia dar nu toate textele ci mai mult cele celebre.

Ca sa inteleg Biblia trebuie sa-L cunosc pe Domnul,iar ca sa-L cunosc trebuie sa citesc Biblia..

Ascult aproape zilnic RVE si RVS dar si Trinitas.Imi plac mult subiectele acestea si imi place sa citesc si sa discut despre aceste lucruri.

Va apreciez pentru ca incercati sa evoluati spiritual. Nu ma pot obisnui insa cu obiceiul de a despartii lumea in alb si negru,in bine si rau in mantuiti si pierduti. Este mult prea simplu si deci reductionist.

Cred ca ochelarii pe care ma inviti sa-i pun sunt ochelarii de cal ai omului care nu poate sau nu vrea sa gandeasca. "Ochelarii lui Dumnezeu" de la cine? De la catolici,ortodoxi,evanghelisti, etc? Sau poate islamici,budisti,? Toti spun ca au ochelarii lui Dumnezeu. Nu cred ca traim intr-o lume cu o singura iesire..

In alta ordine de idei.

Apropos de surse,l-am ascultat pe Edi Constantinescu cu Oxigen si am fost placut impresionat.
Ce parere ai?

Ma bucur ca ai atractii spirituale inalte si ca incerci sa fii conectat la o relatie buna cu Dumnezeu.
Cand am zis "ochelarii lui Dumnezeu" m-am referit la cele doua instrumente fundamentale ce te ajuta sa intelegi Biblia:rugaciunea si Duhul Sfant. Ele sunt pentru toti oamenii necesare indiferent de religie su gandire.
In ceea ce priveste impartirea lumii "in alb si negru" e punctul de vedere al Bibliei, deci a lui Dumnezeu. Cand culorile acestea le "umanizam" atunci e problema.
Nu stiu ce sa spun, il cunosc mai putin pe Edi Constantinescu.

+Quote Post
Messer
mesaj Apr 15 2010, 01:22 PM
Mesaj #55

Membru
**

Postari: 16
Inscris: 11-April 10
Utilizatorul numarul: 19 512

Citeaza (-Slacker- @ Apr 14 2010, 07:42 AM) *
Ce nu intelegi? Vorbeam de valorile morale subiective in functie de circumstante ale bibliei. Eu am dat un exemplu iar tu ai incercat sa ma contrazici cu decalogul. La care te-am intrebat daca in cazul asta existenta tuturor poruncilor si protocolurilor date de dumnezeu in vechiul testament care intra in contradictie cu decalogul poate fi ignorata (evident era o intrebare retorica pentru ca evident ele exista).

Vezi, e o problema cu glumele in domeniul religios. Se interpreteaza. vorba ta aici trebuie sa fie da- da sau nu nu.

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Apr 15 2010, 02:59 PM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (Messer @ Apr 15 2010, 01:20 PM) *
Ma bucur ca ai atractii spirituale inalte si ca incerci sa fii conectat la o relatie buna cu Dumnezeu.
Cand am zis "ochelarii lui Dumnezeu" m-am referit la cele doua instrumente fundamentale ce te ajuta sa intelegi Biblia:rugaciunea si Duhul Sfant. Ele sunt pentru toti oamenii necesare indiferent de religie su gandire.
In ceea ce priveste impartirea lumii "in alb si negru" e punctul de vedere al Bibliei, deci a lui Dumnezeu. Cand culorile acestea le "umanizam" atunci e problema.
Nu stiu ce sa spun, il cunosc mai putin pe Edi Constantinescu.

Credeam ca esti interesat de dialog.. Ai lasat o gramada de intrebari si probleme fara raspuns. Ar fi frumos sa-mi spui daca nu vrei,nu stii,sau te informezi.. sau alte motive pentru care nu raspunzi. Multumesc!

Stiu la ce te-ai referit cand ai spus ochelarii lui Dumnezeu. Cred ca si tu ai inteles la ce ma refer si sunt curios care este raspunsul tau.Sa lasam celelalte revelatii. Sa ramanem la cea crestina.

Ochelarii despre care vorbesti vad in Biblie alte lucruri daca schimbi confesiunea sau denominatiea crestina.

M-am gandit la urmatoarele variante:

1.Toti au dreptate. Din punct de vedere logic nu se poate.
2.Nimeni nu are dreptate. Din punct de vedere religios nu se poate.
3.Unul singur are dreptate. Din punct de vedere logic si religios foarte problematic de dovedit.
4.Cativa au dreptate. Idem ultima.

Ce parere ai?

In legatura cu Edi Constantinescu. Cred ca faci putina politica. Am intrebat ce parere ai despre Oxigen,despre ceea ce spune el,nu ce parere ai despre dl Constantinescu ca om.

Uite,asculta aici si spunem te rog ce parere ai:

http://oxigen.tv/324-a-alerga-bine/

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Apr 15 2010, 07:06 PM
Mesaj #57

Membru veteran

Citeaza (Messer @ Apr 15 2010, 01:22 PM) *
Vezi, e o problema cu glumele in domeniul religios. Se interpreteaza. vorba ta aici trebuie sa fie da- da sau nu nu.

Nu stiu ce ai vrut sa spui prin ultima fraza dar sunt curios cum interpretezi -de exemplu - versul asta (scuze ca nu e tradus dar mi-a fost mai usor sa-l gasesc in engleza)

Citeaza (biblie)
leviticus 24:19-24:21

19Anyone who maims another shall suffer the same injury in return: 20fracture for fracture, eye for eye, tooth for tooth; the injury inflicted is the injury to be suffered. 21One who kills an animal shall make restitution for it; but one who kills a human being shall be put to death.

Poti sa spui ca erau vremuri diferite, ca legile astea erau valabile doar pentru evrei, sau ca asa ceva se petrecea inainte ca Hristos sa se sacrifice pentru iertarea pacatelor omenirii, dar exact asta e punctul meu de vedere. Morala biblica este subiectiva in functie de oameni, situatie sau perioada. Nu ma intereseaza ce invataturi obtii tu personal din biblie sau motivele pentru care aceste verseturi exista in cartea asta - si nu zic asta ca sa fiu muist; Mie pur si simplu mi s-a cerut sa argumentez de ce am zis ca valorile morale din biblie sunt subiective si exact asta am facut.

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Apr 15 2010, 07:19 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (-Slacker- @ Apr 15 2010, 07:06 PM) *
Nu stiu ce ai vrut sa spui prin ultima fraza dar sunt curios cum interpretezi -de exemplu - versul asta (scuze ca nu e tradus dar mi-a fost mai usor sa-l gasesc in engleza)

Poti sa spui ca erau vremuri diferite, ca legile astea erau valabile doar pentru evrei, sau ca asa ceva se petrecea inainte ca Hristos sa se sacrifice pentru iertarea pacatelor omenirii, dar exact asta e punctul meu de vedere. Morala biblica este subiectiva in functie de oameni, situatie sau perioada. Nu ma intereseaza ce invataturi obtii tu personal din biblie sau motivele pentru care aceste verseturi exista in cartea asta - si nu zic asta ca sa fiu muist; Mie pur si simplu mi s-a cerut sa argumentez de ce am zis ca valorile morale din biblie sunt subiective si exact asta am facut.

Slacker,te rog asculta tu ce spune tipul de la linkul de mai sus si spune-mi ce parere ai. Ai sa auzi un cu totul alt discurs.

Exista si alte moduri de a vorbi despre Biblie.

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Apr 15 2010, 07:36 PM
Mesaj #59

Membru veteran

Citeaza (Marti @ Apr 15 2010, 07:19 PM) *
Slacker,te rog asculta tu ce spune tipul de la linkul de mai sus si spune-mi ce parere ai. Ai sa auzi un cu totul alt discurs.

Exista si alte moduri de a vorbi despre Biblie.

L-am pus sa se incarce (greoi). In timp ce-l vizionez poti sa-mi explici unde gresesc in ultimul post pe baza unui rezumat al videoclipului?

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Apr 15 2010, 08:00 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (-Slacker- @ Apr 15 2010, 07:36 PM) *
L-am pus sa se incarce (greoi). In timp ce-l vizionez poti sa-mi explici unde gresesc in ultimul post pe baza unui rezumat al videoclipului?

Ciudat,la mine a mers foarte bine.

Nu man,nu gresesti,vreau doar sa vezi ca exista si alt fel de a pune problema.

+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th January 2020 - 02:44 PM