IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> VIATA DE APOI, altfel decat din perspectiva unei religii
claustus
mesaj Jul 17 2012, 01:53 AM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 7
Inscris: 17-July 12
Utilizatorul numarul: 31 869

Nu sunt ateu. Sunt crestin-ortodox. Dar refuz sa cred ca nu as fi egal din toate punctele de vedere (chiar si in fata divinitatii)cu un budist, sau cu oricare alt om a carui religie abordeaza altfel viata de apoi! Date fiind experientele extrasenzoriale ale unor persoane care au fost aflate temporar in moarte clinica si ideea de nemurire a sufletului, as dori sa deschidem acest topic pentru a dezbate viata de apoi sau "The after life" cum veti gasi in majoritatea surselor de pe internet .
Go to the top of the page

+Quote Post
claustus
mesaj Jul 22 2012, 10:17 PM
Mesaj #2

Nou venit
*

Cu siguranta v-ati pus intrebarea: "Cum va fi/ va fi ceva dupa?" Cu siguranta daca am avea raspunsul , altfel am vedea viata noastra ! Dar ce stim cu siguranta?

+Quote Post
claustus
mesaj Jul 22 2012, 11:32 PM
Mesaj #3

Nou venit
*

"...the evidence is so strong for them that sympathetic researchers should no longer feel that the burden is on to them to prove that they happen, but rather, for the skeptics to prove that they don't!"

+Quote Post
zodiak
mesaj Jul 23 2012, 08:01 AM
Mesaj #4

Membru veteran

Postari: 155
Inscris: 12-December 11
Utilizatorul numarul: 30 549

Citeaza (claustus @ Jul 22 2012, 10:17 PM) *
Cu siguranta v-ati pus intrebarea: "Cum va fi/ va fi ceva dupa?" Cu siguranta daca am avea raspunsul , altfel am vedea viata noastra ! Dar ce stim cu siguranta?

Uite cum o vad eu:

Hindusii au dreptate!

Exemplu:
O banca texana plina cu lingouri in anul 1880 nu mai exista astazi, asadar banca nu a existat niciodata, discutam despre virtualitate, o realitate concreta care apare si se evapora ca si cum realitatea nu ar fi consistenta.
Prezentul neavand trecut concret nu poate exista nici el la modul concret absolut.
Daca ne-am putea intoarce intr-un trecut SF am putea dispune de duplicatul infinit al acelor lingouri din aceeasi banca texana ca si cum cantitatea s-ar multiplica la infinit, ceea ce induce virtualitate inclusiv pentru existentele concrete si palpabile.

Uite ce cred eu: ordinea si haosul, raul si binele una sunt, practic divinitatea sacrifica nevinovatii si inocentii aparent fara rost, in fapt universul functioneaza ca un mecanism autonom, putem doar intuii ca fara eroare, fara rau, n-ar fi existat ideea de bine si "evolutia" nu ar fi avut loc niciodata, nici miscarea, nici timpul, nici alteritatea, ...

Haos-Ordine; infinit-finit; static-mobil; Brahman-Maya.

Oamenilor l-i s-a dat dreptul sa construiasca bomba atomica si s-o detoneze la Hiroshima si Nagasaky cu toate urmarile lor.

...

Totusi omului ii este promis Raiul, un loc similar lumii acesteia, insa mult mai vast, unde desi va exista si raul, acesta va fi virtual, cumva in afara Raiului si evenimentele negative vor putea fi intoarse din timp si corectate de fiecare dupa voie, adica un fel de lume a oamenilor suferintelor ce au invatat in aceasta lume si vor cladi Raiul corectand evenimentele, dar lasand sa curga timpul in mod evolutiv, o lume in care exista miscare, o lume mai jos de nirvana, dar mai sus de automatismul universului acestuia.

Dovada existentei lui D-zeu este chiar infinitul prin proprietatile sale incluzand suma tuturor posibilitatilor se releva ca un supraorganism inteligent. Ca dovada secunda este omul ca fiinta inteligenta ce reflecta caracterul ordonat si inteligent al infinitului-multivers.

Am observat ca aici se discuta mai mult despre comportamentul lui D-zeu decat despre existenta sa.

Poi este filmul lui, noi in fapt nu existam, stim ca nu am existat inainte de a ne naste si avem un timp al existentei noastre bine stabilit si nesemnificativ ca durata.

Cu toate acestea chiar daca lumea aceasta pare un vax, doar aici exista schimbare, aici este adevarata scena pentru zei si alte prezente gen avatari. Cu cat lumea este mai instabila, cu atat ea este mai vie in sens metafizic.

Probabil "zeii" se gasesc in situatia similara oamenilor, in lumea lor pura sunt legati, totul este anost, etern si imobil, un abis, asa cum ne simtim noi in realitatea noastra, iar in lumea noastra ei devin mobili si descopera o infinitate de posibilitati, asemenea realitatii noastre onirice.

REALITATEA coitidiana ne arata cum este XENO- ca si caracter sufletesc:

- XENO- iubeste schimbarea, transformarile de orice fel, razboaiele, adaptarea, fortarea organismelor spre complex prin eliminarea celuilalt, ...
-XENO- NU iubeste: contemplarea, stabilitatea, viata monahala si pacea.

Cu toate acestea (XENO aka D-zeu) se foloseste doar de haos pentru a recladi ordinea, adica el da falsa impresie Haosului-Raului ca ar fi privilegiat cand de fapt este manipulat pentru ca in final cand se va fi vazut castigator va fi fost eliminat fara apel. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

CONCLUZIA: Directia de evolutie a omului este dirijata oarecum mecanic apriori, spre a atinge nemurirea fizica in corp de robot si a traversa Universul pt. a se raspandi pretutindeni, inclusiv calatorii inter-dimensionale, cautarea infinitului ca un organism / fiinta / lucru, deci nu ceva abstract si a se privi in final in oglinda regasindu-l in el insusi, ...

Infinitul (Brahman-Maya), include la un loc suma tuturor posibilitatilor, este un fel de MATRIX natural, in care la scala partilor regula este schimbarea, desi la scala intregului imobilitatea si chiar virtualitatea existentei este punctual forte.
Infinitul este inteligent insa intr-o maniera non-antropomorfica.
Infinitul nu este dual ori multiplu, de aceea nu poate exista o dualitate intre Creatie si Creator, decat o maniera PANTEISTA de a vedea lucrurile, in conformitate cu legile naturale firesti.

Aceasta postare a fost editata de zodiak: Jul 23 2012, 08:03 AM

--------------------
Star Wars _ Star Trek _ Alien _ Star Gate SG1

+Quote Post
claustus
mesaj Aug 18 2012, 11:48 PM
Mesaj #5

Nou venit
*

Interesant. O abordare.. abstracta , personala.

+Quote Post
claustus
mesaj Aug 18 2012, 11:49 PM
Mesaj #6

Nou venit
*

recomand experienta traita de un medic: http://today.msnbc.msn.com/id/34953759/ns/...source=timeline

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 20 2012, 01:04 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (claustus @ Jul 22 2012, 10:17 PM) *
Cu siguranta v-ati pus intrebarea: "Cum va fi/ va fi ceva dupa?" Cu siguranta daca am avea raspunsul, altfel am vedea viata noastra ! Dar ce stim cu siguranta?

Intr-un alt topic, cineva si-a inceput "discursul" asa: Intelesul vietii e unul din cele mai mari mistere.
Si l-a incheiat tot extraordinar de frumos: Nu va asteptati sa descoperiti tainele universului din cateva discutii cu amicii la o bere sau la Super Bet. (Sau pe forumul HN, as adauga eu...smile.gif )

Eu zic ca notiunea asta, viata de apoi, este, ca multe altele, caracteristice religiei (crestine), o problema de alegere personala pura si simpla: cred, sau nu cred in ea. Nu este absolut nimic de discutat, dovedit, argumentat in aceasta chestiune dupa ce-ai ales varianta dorita, fiindca ar insemna doar pierdere de timp. Razboiul nevazut (cel impotriva noastra insine) despre care ne vorbeste, de 250 de ani wink.gif sf Nicodim Aghioritul, este mult prea important si ... cronofag, cel putin in faza de inceput al lui - fază in care sunt aproape convins ca suntem toti cei care pierdem vremea pe forumuri - pentru a avea timp de meditatii asupra altor probleme.

Mult mai frumoasa mi se pare intrebarea - complementara oarecum cu cea pusa de dvs: ce-as face, cum as reactiona, daca as afla azi ca mai am de trait o perioada scurta de timp, sa zicem 3 luni...

+Quote Post
claustus
mesaj Aug 27 2012, 10:21 PM
Mesaj #8

Nou venit
*

Este intradevar un subiect religios, nu doar al religiei crestine, invariabil, toate covegand in aceeasi directie - viata de apoi. Dar acele "near-to-death-experiences" despre care au marturisit atei, credinciosi, medici(oameni de stiinta mai mult, mai putin sau deloc religiosi) sau cei care au studiat fenomenul, pot fi doar niste coincidente legate de comportamentul creierului uman in anumite conditii in preajma mortii organismului ? Sau contrar , exact raspunsul? Intradevar cautarea raspunsului este cronofaga, dar...

In orice caz ati pus o intrebare frumoasa, pentru care ar trebui sa pregatim un raspuns: "ce-as face, cum as reactiona, daca as afla azi ca mai am de trait o perioada scurta de timp, sa zicem 3 luni... ?"

Personal gasesc deosebita cugetarea lui Tecumseh. Poate fi un raspuns, un mod de viata:

“So live your life that the fear of death can never enter your heart. Trouble no one about their religion; respect others in their view, and demand that they respect yours. Love your life, perfect your life, beautify all things in your life. Seek to make your life long and its purpose in the service of your people. Prepare a noble death song for the day when you go over the great divide.

Always give a word or a sign of salute when meeting or passing a friend, even a stranger, when in a lonely place. Show respect to all people and grovel to none.

When you arise in the morning give thanks for the food and for the joy of living. If you see no reason for giving thanks, the fault lies only in yourself. Abuse no one and no thing, for abuse turns the wise ones to fools and robs the spirit of its vision.

When it comes your time to die, be not like those whose hearts are filled with the fear of death, so that when their time comes they weep and pray for a little more time to live their lives over again in a different way. Sing your death song and die like a hero going home.”

+Quote Post
Vizitator_Lumy.
mesaj Sep 26 2012, 07:42 PM
Mesaj #9

Guests

Dar cum am putea noi, simple personaje ale unei piese de teatru, să ghicim intriga ? Nu suntem dramaturgul, nu suntem producătorii, nu suntem nici măcar publicul. Ne aflăm doar pe scenă. Să redăm bine scenele în care ne suntem implicaţi acum, ne îngrijorează mult mai mult, decât scenele care ar putea urma după asta.

haine online

+Quote Post
Vizitator_Elena03.
mesaj Oct 9 2013, 05:48 AM
Mesaj #10

Guests

Acele asa-zise near-death experiences sunt reactiile creierului in preajma mortii organismului, halucinatii cauzate de lipsa de oxigen.
Dupa moarte nu mai e nimic (slava Domnului as zice, daca as fi crezut in El).

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 10 2013, 01:59 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Elena03 @ Oct 9 2013, 05:48 AM) *
Dupa moarte nu mai e nimic

Citeaza (Iniţiatul Român, Gheorghe Oltean @ Oct 8 2013, 08:45 AM) *
După ce trece viaţa vie fizică, Experienţa de viaţă vie fizică Semiom are existenţă raţională de natură energobioplasmatică şi rămâne ataşată Sufletului divin ce a generat-o.

Daca as judeca cu cea mai mare detasare/obiectivitate aceste doua... afirmatii, sa le zic, ar trebui sa le consider axiome. (Concluzii nu sunt, e clar, caci le lipseste demonstratia.)
Ce te faci, insa, ca ele se bat cap in cap? Rezulta ca una trebuie sa fie falsa, altfel nu se poate. Cel putin asa zice logica umana.

Ma intreb insa: cel care greseste cat este de pregatit sa accepte ca greseste? Ce ar putea face ca mintea si constiinta sa "i se intoarca la 180 de grade"? O argumentare logica, sau o experienta personala?

Eu pun pariu ca raspunsul e a doua varianta. Insa, in cazul acela, ironia sortii smile.gif : nu va avea nicio putere de convingere asupra celor din jur, care, ca si el inainte de acea experienta, staruie cu mintea setata pe acel "adevar fundamental" fals, iar asta poate fi, pt un timp, cam frustrant pt personajul respectiv, caci o schimbare majora de paradigma de obicei e perceputa ca o mare realizare personala, care se doreste exteriorizata. Dar, dupa ce va fi "taxat" exact la fel cum a procedat si el anterior, va deveni, in sfarsit, mai intelept, si-i va lasa pe cei din jur sa-si traiasca propria viata, in timp ce el va incepe sa-si traiasca "noua viata" smile.gif

Eu zic ca fiecare dintre noi e bine sa fie pregatit, cel putin mental, pentru o astfel de posibilitate, indeplinindu-se astfel macar conditia de toleranta, una destul de importanta pentru buna functionare a unei comunitati umane.

Nu? biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Elena03.
mesaj Oct 11 2013, 07:49 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Laur006 @ Oct 10 2013, 01:59 PM) *
Ma intreb insa: cel care greseste cat este de pregatit sa accepte ca greseste? Ce ar putea face ca mintea si constiinta sa "i se intoarca la 180 de grade"? O argumentare logica, sau o experienta personala?

Eu pun pariu ca raspunsul e a doua varianta.
Nu? biggrin.gif

Iti multumesc ca-mi urezi o near-death experience (NDE) biggrin.gif
Sper sa n-am parte de ea totusi...

+Quote Post
Vizitator_Elena03.
mesaj Oct 11 2013, 08:09 AM
Mesaj #13

Guests

Va recomand sa lecturati acest articol din The Guardian:

http://www.theguardian.com/commentisfree/2...ain-last-hurrah

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 13 2013, 05:15 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Elena03 @ Oct 11 2013, 07:49 AM) *
Iti multumesc ca-mi urezi o near-death experience (NDE) biggrin.gif

smile.gif
Sincer, ma gandeam mai degraba la tipul de experienta personala precum cea a lui Saul din Tars wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Oct 14 2013, 09:12 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Laur006 @ Oct 10 2013, 01:59 PM) *
Daca as judeca cu cea mai mare detasare/obiectivitate aceste doua... afirmatii, sa le zic, ar trebui sa le consider axiome. (Concluzii nu sunt, e clar, caci le lipseste demonstratia.)
Ce te faci, insa, ca ele se bat cap in cap? Rezulta ca una trebuie sa fie falsa, altfel nu se poate. Cel putin asa zice logica umana.

Eu pun pariu ca raspunsul e a doua varianta. Insa, in cazul acela, ironia sortii smile.gif : nu va avea nicio putere de convingere asupra celor din jur, care, ca si el inainte de acea experienta, staruie cu mintea setata pe acel "adevar fundamental" fals, iar asta poate fi, pt un timp, cam frustrant pt personajul respectiv, caci o schimbare majora de paradigma de obicei e perceputa ca o mare realizare personala, care se doreste exteriorizata. Dar, dupa ce va fi "taxat" exact la fel cum a procedat si el anterior, va deveni, in sfarsit, mai intelept, si-i va lasa pe cei din jur sa-si traiasca propria viata, in timp ce el va incepe sa-si traiasca "noua viata" smile.gif

Eu zic ca fiecare dintre noi e bine sa fie pregatit, cel putin mental, pentru o astfel de posibilitate, indeplinindu-se astfel macar conditia de toleranta, una destul de importanta pentru buna functionare a unei comunitati umane.

Nu? biggrin.gif

Laur, modul in care iti croiesti argumentatia astfel incat sa-ti dai singur dreptate este chiar amuzant. A spune ca dupa viata nu exista nimic nu este un adevar fundamental din care se deduc pe baza unor reguli alte enunturi. La fel cum afirmatiile "nu exista pitici care manca ciorba de burta pe Marte" sau "nu exista zmei care se lupta cu Fat Frumos la 50KM sub pamant" nu sunt axiome. Aceste afirmatii sunt concluzii bazate pe toate dovezile inregistrate pana in acel moment. Din moment ce nu exista dovezi pentru viata de dupa moarte este logic sa spunem ca nu exista viata dupa moarte iar demonstratia trebuie sa vina de la cei care ignora dovezile, nu de la cei care constata evindentul..

Cum te poti pregati mental pentru un moment in care mintea va inceta sa existe? "Pregatirea" ta mentala, unde va fi stocata cand neuronii sunt morti? Zboara in atmosfera? Pana la ce altitudine? Ajunge in spatiul cosmic? La Soare? In gaura neagra din centrul galaxiei? Unde se ascunde mosneagul care a promis prin diferiti interpusi viata vesnica?

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 14 2013, 12:55 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Un Observator @ Oct 14 2013, 09:12 AM) *
Cum te poti pregati mental pentru un moment in care mintea va inceta sa existe?

Nu ai inteles corect.
M-am referit la faptul ca trebuie sa te pregatesti mental pentru momentul in care vei cunoaste ca ai gresit avand mintea incorsetata in ateism atatia ani din viata.

P.S. Iar pregatirea aia mentala ar insemna (cel putin in cazul tau, dar nu numai) sa te fortezi sa renunti macar la ironiile copilaresti (voit superioare, dar de fapt copilaresti, da!) adresate tuturor celor care nu iti aproba propriul tau mod de "observare" si explicare a vietii si lumii. Adica sa devii mai putin mandru de valoarea ta, mai smerit, dupa cum recomanda sute de eruditi crestini de 2000 de ani incoace.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 14 2013, 01:41 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Un Observator @ Oct 14 2013, 09:12 AM) *
Aceste afirmatii sunt concluzii bazate pe toate dovezile inregistrate pana in acel moment. Din moment ce nu exista dovezi pentru viata de dupa moarte este logic sa spunem ca nu exista viata dupa moarte...

Problema e ca tu ai dori sa fie "inregistrata" o dovada materiala a unui fenomen imaterial. Deocamdata cunoasterea omeneasca nu a reusit performanta aceasta. Ce, e prima data in istorie cand nu exista instrumentul adecvat pentru a "inregistra" dovezi in favoarea unei idei?
(Sufletul este imaterial. Existenta lui nu poate fi "dovedita" decat prin mijloace de acelasi tip, tot imateriale, precum este mintea.)

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Oct 16 2013, 11:23 AM
Mesaj #18

Guests

Daca intreaga mitologie crestina avea la baza numai principii care tin de "imaterial" pozitia ta ar fi de inteles. Insa zeul tau nu a avut nicio problema sa se manifeste "material", spre exemplu, in urma cu 2000 de ani cand fiul si-a luat zborul dupa ce a decedat. De fapt, cartile sfinte sunt pline de astfel de manifestari "materiale". Nu ti se pare suspect ca in zilele noastre, cand avem posibilitatea sa inregistram totul cu mare precizie, manifestarile au disparut complet?

Au ramas in schimb ideile, asa cum bine observi si tu, ceea ce spune totul despre convingerile voastre: sunt rodul imaginatiei si exista numai in mintea umana. Deocamdata, mintea umana este legata de un creier functional asa ca, pana la proba contrarie, este tot un fenomen material.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 17 2013, 04:28 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Un Observator @ Oct 16 2013, 11:23 AM) *
Nu ti se pare suspect ca in zilele noastre, cand avem posibilitatea sa inregistram totul cu mare precizie, manifestarile au disparut complet?

Pe asta de unde ai scos-o? Probabil ca nu ti s-a'ntamplat tie personal?... Da, pt "un om de stiinta" materialist este suficient...

Citeaza (Un Observator @ Oct 16 2013, 11:23 AM) *
mintea umana este legata de un creier functional asa ca, pana la proba contrarie, este tot un fenomen material.

Nu neg ca am putea avea conceptii diferite referitoare la notiunea de "material". Mi se pare totusi cam mult sa spui asa ceva. (Pun pariu ca daca te duci chiar si intr-un mediu academic si ceri exemple de "fenomene materiale", nu ai sa primesti vreun raspuns: "mintea!" Tu, totusi, ai facut-o si pe asta! Si mai ziceai de mine ca imi croiesc argumentatiile in mod amuzant smile.gif )

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Oct 17 2013, 06:12 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Laur006 @ Oct 17 2013, 04:28 AM) *
Pe asta de unde ai scos-o? Probabil ca nu ti s-a'ntamplat tie personal?... Da, pt "un om de stiinta" materialist este suficient...

Nu neg ca am putea avea conceptii diferite referitoare la notiunea de "material". Mi se pare totusi cam mult sa spui asa ceva. (Pun pariu ca daca te duci chiar si intr-un mediu academic si ceri exemple de "fenomene materiale", nu ai sa primesti vreun raspuns: "mintea!" Tu, totusi, ai facut-o si pe asta! Si mai ziceai de mine ca imi croiesc argumentatiile in mod amuzant smile.gif )

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_prize..._the_paranormal
Daca astfel de fenomene se intampla si acum, indruma-i te rog pe cei care le pot dovedi catre fundatiile de mai sus. Au de ridicat cateva milioane de dolari pe care i-ar putea folosi macar pentru saraci/copii, daca nu au ei nevoie.

Cat despre "fenomenele materiale", te joci cu cuvintele dar ok, daca vrei mai multa exactitate in exprimare, mintea este un fenomen natural, la fel cum sunt plantele, animalele, undele electromagnetice etc. Fara creier, nu exist mintea asa ca, atunci cand inceteaza sa functioneze creierul (moarte), inceteaza sa existe si mintea.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th December 2019 - 05:23 PM