IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> 10 motive pentru care trebuie sa renunti la masina personala in oras
Vizitator_sile.
mesaj Nov 17 2008, 03:17 PM
Mesaj #31

Guests

Concret, cea mai apropiata statie de omul de mai sus e Obor. Mergeti dumneavoastra la orele de varf si parcati acolo.

La Londra treaba e facuta cu cap: liniile de metrou ies mult in afara orasului, unde sunt cu adevarat parcari mari. Oamenii s-au retras incet incet afara din oras. Asa ca merg IN AFARA ORASULUI pana la cea mai apropiata statie de metru (aflata tot in afara orasului), parcheaza masina si iau metroul. Frumos.

Chiar nu vrea nimeni sa inteleaga ca metroul in Bucuresti e solutia, cu conditia sa fie extins masiv..

Si mai toata lumea spune de timp si de trafic. Exemplu: eu plec din Fundeni ca sa ajung la un client in Rahovei. Fa un calcul ce si cat trebuie sa schimb ca sa ajung acolo. Ideal al fi sa urc in metrou in Fundeni si sa schimb metroul la Universitate si tot asa. Vise taica...

Pur si simplu nu imi permit timpul de a schimba 2 sau 3 tramvaie/autobuze si doua linii de metrou ca sa ajung acolo. Dureaza chiar mult mai mult decat dureaza cu masina, nu mai vorbesc ca ajung nadusit complet la client.

Repet: nu imi cade niciun galon daca merg cu metroul, dar sa exista acel metroul. Cu vise eu nu pot sa calatoresc.

Altfel folosesc metroul ori de cate ori ma duce unde am treaba. Imi pare rau, dar autobuzele sunt inghesuite si merg foarte incet. Nu am timpul ala sa vizionez turistic capitala

Citeaza (trapped @ Sep 12 2008, 01:12 PM) *
Oamenii de genul tau, indiferent unde ar locui, nu stiu cum se face dar nu au niciodata metrou. Ce te opreste sa mergi cu masina pana la cea mai apropiata statie de metrou, sa o parchezi prin apropiere (nu-mi spune ca nu ai unde sa parchezi ca nu te cred!!!) si de acolo sa iei metroul?
Treaba asta e la ordinea zilei in Londra si nu se simte nimeni coborat in lantul trofic din cauza asta.
Btw, reply-ul asta il ai de la un tip care are masina luata de noua, cu banii jos si care a inteles de cativa ani ca nu este nicio rusine sa mai mearga si pe jos sau cu transportul in comun.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Mircea.
mesaj Nov 17 2008, 03:18 PM
Mesaj #32

Guests

Problema in Bucuresti cu masinile nu este doar legata de trafic, ci si de poluare, de sanatatea oamenilor, de ocuparea trotuarelor , faptul ca multe dintre masini sunt adevarate bombe pe roti (la care se adauga multe dintre masinile la mana a doua aduse de afara) si multe alte probleme adiacente

Este evident ca fiecare are modul lui de a raspunde la aceste probleme, dar ceva trebuie facut, altfel ne distrugem singuri. Ce anume..nu stiu inca. In ritmul in care se inmatriculeaza masini in Bucuresti numarul acestora va depasi cetatenii orasului, deja este o masina la 2 locuitori. In aceste conditii nu e de mirare ca traficul din Bucuresti este o "parcare" continua si urat mirositoare.

Pana la urma, autoritatile trebuie sa faca ceva a.i sa limiteze acest trafic. Subscriu la idea unei singure primarii cu viceprimari in Bucuresti, la idea vignetelor, la crearea de parcari supraetajate in toate colturile capitalei (pe locul actualelor parcari, daca se poate ), la limitarea accesului jeepanelor prin oras, interzicerea accesului masinilor care nu au cel putin euro 3 s.a.m.d. Nu sunt ideile mele, tot apar in aceste discutii din acest forum, ar fi bine daca vreun primar si-ar scoate capul din birou si ar citi ce vor oamenii. Insa, schimbarea incepe cu noi, numai noi suntem cei care putem face ceva a.i copiii nostri sa nu traiasca intr-o groapa de gunoi. Totul e sa vrem cu adevarat si mai ales, si sa dam cu pumnul in masa primarilor, nu doar sa discutam online

+Quote Post
pehash
mesaj Nov 17 2008, 04:51 PM
Mesaj #33

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

Citeaza (Elly @ Nov 17 2008, 09:47 AM) *
Cum adica ti-ai promis ca vei avea un job la 2-3 km de casa?? unsure.gif
...
Sau ma insel? Sunt eu ghinionista? angry.gif

Ghinionista nu esti, doar ca ai alte prioritati. Probabil tu spui ca ai alte nevoi, atata timp cat esti libera sa alegi se numesc prioritati. La 2-3 km de arcul de triumf sau piata unirii gasesti zone rezidentiale la preturi rezonabile... Daca sunteti 2, daca mai ai si copii, ar fi cu atat mai important sa nu va irositi timpul in trafic.. banii in plus nu vor recupera niciodata timpul pe care nu l-ati petrecut impreuna.

+Quote Post
Vizitator_Elly.
mesaj Nov 18 2008, 07:16 AM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (pehash @ Nov 17 2008, 04:51 PM) *
Ghinionista nu esti, doar ca ai alte prioritati. Probabil tu spui ca ai alte nevoi, atata timp cat esti libera sa alegi se numesc prioritati. La 2-3 km de arcul de triumf sau piata unirii gasesti zone rezidentiale la preturi rezonabile... Daca sunteti 2, daca mai ai si copii, ar fi cu atat mai important sa nu va irositi timpul in trafic.. banii in plus nu vor recupera niciodata timpul pe care nu l-ati petrecut impreuna.

E foarte corect ce ai raspuns si foarte "de dorit".
Dar zau nu inteleg ce as putea face. Eu n-am zis nimic de bani in plus. Dar nu ma pot muta cu locuinta daca se muta serviciul sau daca imi schimb serviciul. Si nici nu pot alege serviciul dupa proximitatea fata de locuinta, ca doar nu lucrez la magazinul de paine. Si chiar daca as face una din astea, ce fac cu ceilalti membri ai familiei? Se muta toata lumea, cu servicii si scoli ?
Plus ca totusi am un apartament undeva in oras, doar n-oi sta cu chirie acum numai pentru a fi aproape de birou?

Sa nu ma intelegi gresit, urasc ca pierd 2 x 45 min zilnic in trafic. mad.gif

+Quote Post
Vizitator_alina.
mesaj Nov 18 2008, 08:09 AM
Mesaj #35

Guests

Astazi la ora 8 nu am reusit sa ma urc in 2 metrouri, la Politehnica. Da, ati citit bine, m-am urcat abia in al treilea, si asta pentru ca a venit la 4 minute, nu la 10 ca celelalte. La Erolilor, o mica "situatie" tehnica a facut sa mai stau 10 minute in metrou inainte de intrarea in statie. In concluzie, pentru 3 statii de metrou (Politehnica - Piata Unirii) am pierdut aproape 45 minute. Nu cred ca am sa repet experienta smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 18 2008, 08:49 AM
Mesaj #36

Guests

Nu se va rezolva niciodata problema traficului fara reglementari restrictive . La ore de varf prefer sa merg atarnat de o bara decat sa trag de volan . Dar daca traficul s-ar reduce (dublam toate strazile , locuri de parcare etc ) ghici cine ar reveni pe sosea? . Sigur ca in afara de mine sunt mii de aline care deocamdata sunt intimidate de trafic dar ar da buzna pe sosele cu masina imediat ce acesta le-ar permite-o.
Iar upgrade-urile astea vor fi facute in principal din contributiile pietonilor si RATB-istilor care in mod sigur nu ar aprecia faptul ca ei cotizeaza pentru a inbunatati viata celor ce au creat problema in primul rand . In orase ar trebui sa existe doar transport in comun bine pus la punct si taxi-uri .Astept sa-i vad pe aia din afara ce fac.

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Nov 18 2008, 08:50 AM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (alina @ Nov 18 2008, 08:09 AM) *
Astazi la ora 8 nu am reusit sa ma urc in 2 metrouri, la Politehnica. Da, ati citit bine, m-am urcat abia in al treilea, si asta pentru ca a venit la 4 minute, nu la 10 ca celelalte. La Erolilor, o mica "situatie" tehnica a facut sa mai stau 10 minute in metrou inainte de intrarea in statie. In concluzie, pentru 3 statii de metrou (Politehnica - Piata Unirii) am pierdut aproape 45 minute. Nu cred ca am sa repet experienta smile.gif

Probabil ca nu te-ai putut urca fiindca ai stat fie la primul vagon, fie la ultimul. Daca ai fi stat pe la mijloc (mai ales ca tu ai fi coborat la Pta. Unirii), iti garantez ca ai fi urcat in primul tren.
Si mie mi se pare o porcarie ce ce intampla la Eroilor, cand exista o linie pe sensul spre Politehnica/ Grozavesti, care este nefolosita (este chiar in spatele foliilor de tabla din spatele scaunelor de pe peron). E adevarat ca ar fi necesara o mica inginerie acolo, fiindca datorita Dambovitei care se invecineaza cu tunelul, acesta nu poate fi extins (cu costuri rezonabile pt saracia asta de Metrorex) cu 100-200 m mai in spate astfel incat trenurile sa intre pe acea linie de la jumatatea traseului, iar liniile din mijloc (2 si 3 daca nu ma insel) sa fie folosite de metrourile dinspre Industriilor.
Solutii exista, dar din pacate nu exista oameni care sa gandeasca.

+Quote Post
Vizitator_iulia.
mesaj Nov 18 2008, 04:57 PM
Mesaj #38

Guests

cred ca sunt exagerate inversunarile: pro masina sau pro mers pe jos/metrou/ratb.
daca am putea sa imbinam ne-ar avantaja pe toti....refuz sa cred ca toti stau la 60 min de metrou/tramvai si nu=i inteleg nici pe cei care au munca de birou si au metroul aproape, dar in acelasi timp se duc regulat la sala si masaj ca au facut burtica.
dar nici ideea ca putem sa ne descurcam doar cu mijloacele de transport in comun nu mi se pare ok...ma intreb ce fac acele familii cu 1/2 copii ? ma intreb unde ii ''imping'' in autobuz? ca de dus la gradinita cineva tot trebuie sa-i duca! sau in acele cazuri in care ai apartament si titan si lucrezi in drumul taberei....pot fi cazuri nefericite.....sincer, ar fi absurd sa-i spui omului ca e mai sanatos sa schimbi 2 metrouri , cateva autobuze si sa mai mergi si 15 min pe jos.
cred ca daca fiecare ar face efortul de a mai sacrifica confortul propriu in anumite momente, ar fi un pic mai lejer......nu am sa inteleg niciodata acele persoane ce se urca in masina si cand au de cumparat o paine dar repet, se duc la sala!:))

o seara placuta,
iulia

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Nov 18 2008, 07:16 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (iulia @ Nov 18 2008, 04:57 PM) *
nu am sa inteleg niciodata acele persoane ce se urca in masina si cand au de cumparat o paine dar repet, se duc la sala!:))

pai se duc la sala ca la sala face omu abdomen, biceps, triceps, mai agata o gagica, mai infloreste din aventurile lui amoroase cu amicu care, din aceleasi motive, vine si el la sala. am extras din categoria 'big mac and diet coke'

+Quote Post
Vizitator_Rares.
mesaj Nov 19 2008, 06:37 AM
Mesaj #40

Guests

Eu as vrea dar nu am cum. Ar fi usor de renuntat la masina personala daca ar exista infrastructura necesara. Locuiesc la Razoare la capatul strazii Sebastian si dimineata am de dus un copil la gradinita la Apaca dupa care sa fug la serviciu in zona Piata Presei Libere si trebuie sa ajung pana in ora 8 ca altfel ma penalizeaza. Deci, daca ar fi sa merg cu RATB-ul ar trebui sa merg pe jos pana dincolo de Ho-Si-Min sa iau orice o statie pana la Apaca, de acolo sa iau orice o statie pana la gradinita care e langa centrul medical Doris, apoi dupa ce las copilul acolo sa ma intorc o statie inapoi la Apaca sa iau autobuzul 105 cu care dupa ce am reusit sa ma urc in el as face cam 45-60 de minute pana la munca. Intrebarea este: la ce ora ar trebui sa scol copilul (in conditiile in care e musai sa ajung la ora 8 la munca) ca sa apuce sa si manance o felie de paine inainte de a pleca de acasa?
Va zic eu ca in cel mai optimist calcul ora iese undeva in jur de 5:30. Mi se pare aberant. Intr-adevar folosesc masina din comoditate. Ca daca ma mai suna si unul dintre clientii mei ca vrea sa ajung la o depanare on-site tocmai in Berceni apai de la munca pana in Berceni si apoi noaptea la Razoare ... nu mi-ar ajunge cele 24 ore ale zilei. Deci? E comoditate?
Daca ar exista infrastructura as face o incercare sa ma mai ajut cu RATB-ul, dar asa ... no way!
Ca sa nu mai vorbim de gradul de civilizatie. Ne place sa zicem de vestici ca sunt civilizati si ca vrem si noi "sa avem ca ei" insa nu facem nici cel mai mic efort ca sa mergem in directia respectiva. Mi s-a intamplat sa fiu claxonat si injurat in trafic pentru ca am dat dovada de bun simt si am lasat un partener de trafic sa intre in fata mea de pe o strada laterala.
Suntem departe, jos in mocirla, si pana nu se vor face schimbari de mentalitate nu se va intampla nimic. Pot sa pompeze astia sute de miliarde de euro in infrastructura ca tot nu se va produce o schimbare radicala. Atata vreme cat ne conduc tot "fostii" degeaba! Nu fac politica si chiar sunt dezgustat de ceea ce vad pe actuala scena politica, dar la vot tot ma duc.
Uff! Ma opresc aici ca deja 30% din mesaj e off-topic.

+Quote Post
Vizitator_iulia.
mesaj Nov 19 2008, 07:46 AM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Nov 18 2008, 07:16 PM) *
pai se duc la sala ca la sala face omu abdomen, biceps, triceps, mai agata o gagica, mai infloreste din aventurile lui amoroase cu amicu care, din aceleasi motive, vine si el la sala. am extras din categoria 'big mac and diet coke'

eu nu vorbesc de cei care exceleaza in ale exemplificarii bicepsului, tricepsului....sunt putzini aceia....eu vorbesc de persoanele exagerat de comode ce nu concep sa se miste fara masina. si sunt multi cei care injura traficul din bucuresti dar care ar avea solutia mijloacelor de transport in comun.....asa cum a zis si rares - gradul de civilizatie.
si daca vrei sa agati o gagica si sa-ti povestesti experientele ''haiducesti'':)prietenului, eu cred ca intr-un bar , la o bere sunt sanse mai mari.....si te si relaxezi, nu stai sa te chinui sa tragi de fiare:)

+Quote Post
Vizitator_Elly.
mesaj Nov 19 2008, 08:16 AM
Mesaj #42

Guests

Ziceti "solutia mijloacelor de transport in comun" ca si cum autobuzele nu ar fi super pline si nu ar circula prin acelasi trafic ca si automobilele. unsure.gif

Ati stat strans la usa, intr-un autobuz care circula bara la bara pe mihai bravu? sau drumul taberei? sau b-dul unirii? sau b-dul dacia? ... si or mai fi si altele. E asta solutia?

+Quote Post
Vizitator_iulia.
mesaj Nov 19 2008, 10:17 AM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (Elly @ Nov 19 2008, 08:16 AM) *
Ziceti "solutia mijloacelor de transport in comun" ca si cum autobuzele nu ar fi super pline si nu ar circula prin acelasi trafic ca si automobilele. unsure.gif

Ati stat strans la usa, intr-un autobuz care circula bara la bara pe mihai bravu? sau drumul taberei? sau b-dul unirii? sau b-dul dacia? ... si or mai fi si altele. E asta solutia?

eu nu am exclus masina. as fi ipocrita, ca si eu o folosesc foarte mult.
dar sa-ti dau un exemplu: vineri am avut treaba in CDG si p-ta victoriei. locul meu de munca este la max. 10 min de metrou universitate....am ales solutia metrou!si s-a facut misto de mine...ca ma duc cu metroul. era ora 13!...super ok dpdv al aglomeratiei de la metrou. sunt 100% sigura ca am ajuns muuult mai repede si nici nu mi-am facut griji unde parchez. daca fiecare ar alege metroul, atunci cand poate ar fi mai usor pentru acele persoane ce sunt nevoite sa mearga nonstop cu masina.
eu nu fac o regula din asta...pe ploaie , pe vant, mergi de nebun in conditii groaznice....ci doar ca este o alternativa.
si sunt multe exemple de genul asta.....stai in dristor dar te duci la mall vitan cu masina. sunt fix 3 statii de tramvai ..si injuri ca nu gasesti loc de parcare.
nu sustin ca maine traficul va fi mai lejer daca noi vom alege varianta autobuz, dar mentalitatea se schimba...incet incet, poate si altii se vor deprinde cu astfel de ''indeletniciri'' comune....

+Quote Post
Vizitator_Elly.
mesaj Nov 19 2008, 11:49 AM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (iulia @ Nov 19 2008, 10:17 AM) *
dar sa-ti dau un exemplu: vineri am avut treaba in CDG si p-ta victoriei. locul meu de munca este la max. 10 min de metrou universitate....am ales solutia metrou!si s-a facut misto de mine...ca ma duc cu metroul. era ora 13!...super ok dpdv al aglomeratiei de la metrou. sunt 100% sigura ca am ajuns muuult mai repede si nici nu mi-am facut griji unde parchez. daca fiecare ar alege metroul, atunci cand poate ar fi mai usor pentru acele persoane ce sunt nevoite sa mearga nonstop cu masina.

In cazuri din astea, asa fac si eu.

+Quote Post
pehash
mesaj Nov 19 2008, 01:33 PM
Mesaj #45

Membru veteran

Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

Citeaza (Elly @ Nov 19 2008, 09:16 AM) *

Prefer sa merg pe jos decat sa ma urc in ele. Suna urat, dar... e o alegere care tine de cat respect ai pentru propria persoana smile.gif
Stiu, uneori distanta e prea mare, e frig afara, ploua, ninge, esti bolnav, ai un copil in brate.. degeaba.. tot nu m-as urca. Nu sta nimeni cu pistolul sa ma oblige sa ma urc. Am alternative. Mihai Bravu are statii de metrou la distanta de 1km una de alta.. ma aflu la mijloc? fac 10 min pana la metrou. Drumul taberei are tramvai.. pe langa 41 care e aglomerat mai sunt si alea care merg pe bd timisoara.. goale.. cale de rulare cu iarba.. fara masini. Dacia? De la eminescu la romana 15-20 de minute. Am facut ASE-ul si am batut drumul ala 5 ani.. pe jos..

+Quote Post
Vizitator_Teo.
mesaj Nov 19 2008, 08:55 PM
Mesaj #46

Guests

Azi mai aveam putin si-l luam pe unul la bataie. Unul cu o Skoda era parcat pe trecerea de pietoni a.i eu si restul oamenilor a trebuit sa trecem printr-o baltoaca sub forma unui lac de acumulare smile.gif Individul vorbea cu nonsalanta la telefon si ranjea fasolea la mine. I-am facut semn ca e bulangiu pt ce face, ca se putea duce cativa metri mai incolo. Idiotul s-a ofuscat si a deschis geamul la mine sa ma intrebe "Care'i problema, ba?"

Ei, la auzul expresiei mi s-a ridicat parul in cap, drept urmare i-am f..t un picior in usa de i-am indoit tabla. Se pare ca baiatul si-a dat seama ca oricat ar fi iesit din masina n-ar fi avut sanse impotriva mea (pb pt ca sunt cat malul smile.gif ) sau poate ca s-a speriat sau (cea ce m-ar mira) a inteles ca e parcat pe o trecere de pietoni, cert este ca a tacut malc, a inchis telefonul si a zbughit-o.

Nu vreau sa ma laud cu aceasta intamplare, va spun doar ca fapt ca s-a ajuns la niste situatii de camera ascunsa. Politisti care inchid ochii la o groaza de nereguli (cineva spunea ca daca li s-ar da de facut norma, ar fi suficient sa stea o ora intr-un colt al strazii si ar face norma pe o luna, atatea nereguli sunt), oameni care in loc sa foloseasca handsfree-uri (care probabil costa o avere??) prefera sa vb tinand o mana pe telefon, neantenti la ce e in jurul lor, masini care printr-o "minune" au trecut ITP, mers pe banda de tramvai in dreptul refugiului, parcat aiurea oriunde vrea fiecare, cozi infernale in trafic, mirosuri de gaze nearse etc

Eu nu ma astept ca toata lumea sa renunte peste noapte la masini. Am deschis acest topic in ideea ca oamenii vor intelege ca fiecare problema are cel putin doua solutii, ca este de datoria fiecaruia sa faca nu doar ce este bine pentru el ci si ce este bine pentru ceilalti, ca trebuie sa fim constienti ca fiecare dintre noi va fi la un moment dat de o parte sau cealalta a "baricadei": pieton sau sofer. Insa, daca vrem sa convietuim linistiti, trebuie sa invatam sa ne respectam reciproc. Si aceasta discutie este un pas inainte, inca nu ne-am balacarit ca la usa cortului biggrin.gif

+Quote Post
horia_m
mesaj Dec 21 2008, 02:54 PM
Mesaj #47

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 18-October 08
Utilizatorul numarul: 4 319

despre trafic si relatia lui cu ecologia:

vezi post-ul de pe ghilotina: http://www.ghilotina.org/?p=29
cu cateva raspunsuri din New Scientist, la intrebari de genul:

* What’s the most fuel-efficient way to drive?

* Is it better to buy an eco-friendly car, with all the energy that is needed to produce it, or just run my old one into the ground?

etc.

+Quote Post
Vizitator_john_the_ripper.
mesaj Dec 21 2008, 04:51 PM
Mesaj #48

Guests

Toata lumea vorbeste de solutii, dar nimeni pe cea mai evidenta si anume - scuterul/moto.
Am aproape 4 ani de cand merg la serviciu cu motocicleta si ma consider printre cei mai fericiti. Dimineata de la Moghioros pana la Piata Victoriei maxim 25 de minute, in timp ce cu masina fac cel putin o ora.

Da, am auzit tot felul de motive, "trebuie sa fiu la costum", "ma duc la client" bla bla bla. Am haine de schimb in rucsac, sau tin la serviciu schimburi. Merg si pe ploaie si pe caldura. Am costum, nu ma prafuiesc.

Problema este lenea si comoditatea, iar o mare vina este a multinationalelor care ofera masini "de serviciu" exploatate in sensul "duc copiii la scoala", "ma duc la cumparaturi", "ma duc in concediu" etc. Asta platind doar bezina, si normal ca atunci le convine sa plateasca.

Sper ca in 2009 multinationalele sa taie aceste bonusuri cu ocazia crizei. Si sper sa loveasca tare de tot criza, pentru ca masina este ultimul lucru la care ar renunta bucuresteanu, ar fi in stare sa nu mai manance numai sa mearga cu masina la serviciu.

Normal ca daca ar renunta aceste capete de creta la masini, ar putea si RATB sa mareasca parcul de autobuze/troleibuze, pe cand asa cand faci 20 de minute pe statie, ce rost are, oricum merg aproape goale. Mai repede mergi pe jos.
Tot aceste capete de creta nu realizeaza timpul pierdut din viata la volan pentru doar a merge de la punctul A la B:
a) Daca ziua are 24h si se pierd 2h/zi, inseamna 8.3% din viata aruncata pe mersul la serviciu.
cool.gif Daca din 24h se scade somnul(8h), atunci raman 16h/zi. Inseamna ca se pierde 12.5% din timpul activ.
Asta sa inteleaga capetele e creta care pretind ca nu au timp sa citeasca o carte sau sa faca orice munca in folosul familiei/comunitatii/etc.

+Quote Post
Vizitator_William Jefferson Clinton.
mesaj Dec 21 2008, 10:41 PM
Mesaj #49

Guests

11. Pentru ca un anume dobitoc de primar are grija sa tina pe loc toate proiectele de infrastructura: pasajul Basarab, liniile de metrou care "sunt in constructie" de 20 de ani, pasajul Baneasa etc
12. Pentru ca acelasi dobitoc de primar incearca prin metode specifice partidului politic din care face parte sa impiedice constructia de parcari si amenajarea de locuri de parcare
13. Pentru ca niste alegatori la fel de inteligenti ca si el ii aplauda orice tampenie laugh.gif

+Quote Post
Alin I.
mesaj Jan 7 2009, 11:12 AM
Mesaj #50

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 14-October 08
Utilizatorul numarul: 4 242

Eu vad situatia asa :
Mers cu masina - Trafic aglomerat dar stai lejer, asculti muzica , fumezi .. sau whatever.
Mers cu metroul - Eviti traficul , daca mergi la ore de varf e foarte, foarte aglomerat , mirosuri de toate felurile , hoti (mai putini parca in ultima vreme)
Mers cu RATB - Trafic aglomerat si stai si inghesuit - tot ce e negativ mai sus se adauga aici.

Eu de acasa pana la munca fac 15-20 de min , si cu metroul si cu masina .. si sincer merg mai mult cu masina.
Traficul se poate decongestiona , daca chiar s-ar lucra la asta .. semafoare programate , aprovizionari facute doar seara si dimineata .. intre anumite ore .. 22-1 4-7 cum sunt in multe alte capitale. Cat despre parcari .. nici nu mai vorbesc , cladirile de birouri , mall-urile sunt mai profitabile.

+Quote Post
Vizitator_provincial.
mesaj Jan 7 2009, 12:39 PM
Mesaj #51

Guests

sunt din provincie, mai exact din Oradea, si ma mandresc cu asta.
Nu zic ca la noi viata e mai usoara, ca nu e, dar macar inghesuiala din trafic, nu e un cosmar ca si in bucuresti.

Sa va dau un exemplu:
Intr-o Duminica, sotia imi propune sa folosim Tramvaiul sa ajungem la Biserica, in celalalt capat al orasului, ca sa ne mai dezmortim putin.
Pe scurt, ce s-a inntamplat a fost ca am facut, in loc de 10-15 minute cat faceam de obicei cu masina, aproximativ 50 minute, deci de cel putin 3 ori mai mult, socotit dus intors, pierd 1 ora pe zi, plus ca si costuri, e simplu:
1.5 biletul,
schimbam 2 tramvaie, deci dus intors ar fi 2x4x1.5=12 lei, iAR DACA MERG DE DOUA ORI, E 24 LEI si 2 ore pierdute.
cu masina, ma costa 7.5 lei maxim si castig 14 lei si 2 ore.
daintr-adevar, daca fac abonament e mai ieftin dar si aici intra o problema mare. pana nu am avut masina, eu, lucrand in vanzari plateam pe langa abonament si vreo 150lei pe taxi, deci oricum ieseam prost, plus ca de taximetristi m-am saturat.
deci intr-adevar, mersul cu mijl de trans in comun, e mai ieftin, dar in Oradea, sau in majoritatea oraselor din tara, inca este mai lent si mult mai puturos si nesigur.

cum induram frigul? greu in OTL cum ii zice la noi.
inca ceva. zicea un tip "destept " ca el nu este adeptul cumpararii cutiilor de beton ci prefera sa le inchirieze. e ok, daaca ai bani, dar daca nu ai, preferi sa platesti rata, care poate fi mai mica chia decat chiria si dupa cativa ani ramai si cu "cutia"
nenea, cutie nu cutie, dar stiu ca am ceva al meu, plus, daca intr-adevar am de lucru prea departe, o vand si iau alta, dar banii mei nu au mers pe chirie ci pe ceva ce ramane.
plus, nu mai vb ca am luat apartaMENTUL MULT MAI IEFTIND ECAT COSTA ACUMA ASA CA...
LASAA VRAJA CU CHIRIA

+Quote Post
Vizitator_Teo.
mesaj Feb 16 2009, 07:22 PM
Mesaj #52

Guests

Se pare ca ce n-am reusit eu cu acest mesaj, a reusit criza smile.gif Numarul masinilor s-a micsorat vizibil, parca incepe sa se poata circula in orasul asta. Daca s-ar face si parcari pentru masinile parcate oriunde decat pe strada sau in locurile (insuficiente, e adevarat) de parcare, parca ar fi si mai bine

Din ziarul "Compact": pana la sfarsitul lunii martie se va finaliza instalarea echipamentelor GPS, radio si computer de bord pe toate cele 300 de masini RATB. Acest lucru va permite introducerea sistemului de "unda verde" pentru masinile regiei, in cadrul proiectului de management al traficului implementat de Primaria Capitalei. Sistemele de fluidizare au
ca scop optimizarea timpilor de semafor cu ajutorul unui calculator, care va da drum liber vehiculelor in intarziere si va lasa sa astepte putin in intersectii masinile RATB care sunt in avans.

Probabil si pe asta o stiati: primaria Bucurestiului se pare ca se gandeste sa puna la dispozitia noastra transport de noapte, dar nu autobuze RATB ca ar fi nerentabile ci niste microbuze, daca nu ma insel incepand cu ora 22 pana dimineatza la 6

+Quote Post
Vizitator_Vasile.
mesaj Feb 16 2009, 09:38 PM
Mesaj #53

Guests

Am masina, am avut masini de mult dar merg pe jos si cu metroul ori de cate ori este necesar.
De acasa pana la birou fac 20min cu metroul si 40minute cu masina. Merg la birou cu autoturismul doar atunci cand am de facut si alte drumuri.
Am avantajul unui program un pic mai flexibil. Prind si perioade mai libere in metrou.
Nu imi este rusine sa merg nici pe jos, ma intalnesc frecvent cu directori care ma felicita pentru ca vin pe jos.
Din pacate mitocanii rad si se bucura cand unul merge pe jos, teoretic le face lor loc sa mearga cu masina.
Un mesaj motivant trebuie sa contina referiri la afectiuni, o idee ar fi:
"Scolioza, cifoza, lordoza, varicele, hemoroizii se fac de la statul excesiv in masina, tu cand ai mers pe jos ultima data ?"

+Quote Post
Vizitator_Vasile.
mesaj Feb 16 2009, 09:38 PM
Mesaj #54

Guests

Am masina, am avut masini de mult dar merg pe jos si cu metroul ori de cate ori este necesar.
De acasa pana la birou fac 20min cu metroul si 40minute cu masina. Merg la birou cu autoturismul doar atunci cand am de facut si alte drumuri.
Am avantajul unui program un pic mai flexibil. Prind si perioade mai libere in metrou.
Nu imi este rusine sa merg nici pe jos, ma intalnesc frecvent cu directori care ma felicita pentru ca vin pe jos.
Din pacate mitocanii rad si se bucura cand unul merge pe jos, teoretic le face lor loc sa mearga cu masina.
Un mesaj motivant trebuie sa contina referiri la afectiuni, o idee ar fi:
"Scolioza, cifoza, lordoza, varicele, hemoroizii se fac de la statul excesiv in masina, tu cand ai mers pe jos ultima data ?"

+Quote Post
eusint
mesaj Jun 4 2009, 10:07 AM
Mesaj #55

Membru
**

Postari: 23
Inscris: 2-June 09
Utilizatorul numarul: 8 862

Am masina. Fac cu ea o ora pina la munca pe putin, efectiv nu e loc pe unde sa iesi din cartier. Distanta pina la munca este de 2,7km.
Iau metroul. Astept 2 minute (ora de virf, circa 7:45) si merg cu metroul fix 6 minute.
Voi ce ati alege?

Ca sa iasa din discutie si alta neclaritate. Prietena are masina de la munca. Dimineata merge cu metroul la munca si daca intirzie acasa iau masina din parcare dupa ora 20 si o iau de la munca. Altfel acea masina e total inutila in intervalul 7-18 la noi in cartier. Poate doar face umbra pamintului.

+Quote Post
Vizitator_Lisa.
mesaj Jun 4 2009, 10:57 AM
Mesaj #56

Guests

Totusi, nu toata lumea sta langa statia de metrou. Eu mai repede de 30 min pe jos n-ajung la nicio statie. Sau minim 3-4 statii RATB.

+Quote Post
Vizitator_Hipercorect.
mesaj Jun 4 2009, 10:57 AM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (nashu_mare @ Sep 12 2008, 08:59 AM) *
1. Nu cred ca exista cineva dintre cei la care banul sa fie o problema care sa nu isi fi pus problema asta
2. "inghesuiala din RATB, creata de tine, pentru tine" e un slogan mai bun?
3. Mersul cu autobuzul este o placere pentru simturi, o relaxare totala.
4. Vezi punctul 1.
5. Adica tu ajungi mai repede cu RATB-ul decat cu masina personala?
6. Socializarea in autobuz e buna, mai dai peste un nene care se freaca de tine, mai faci schimb de niste mirosuri, mai un shutz...
7. Doar daca te sui de la capat, sa prinzi loc.
8. Si portofelul tau spune acelasi lucru?
9. De parca statul la semafor nu te ajuta in sensul asta.
10. Felicitari, ai gasit un motiv care sa nu fie pueril si idealist. Si, totusi, nu e necesar sa parchezi chiar in fata intrarii.

Ca sofer care merge in fiecare zi la serviciu cu masina sunt absolut de acord cu nashu mare.
Eu fac aproximativ o ora pana la serviciu cu transportul in comun (merg cu tramvaiul apoi iau metroul) si 30-40 de minute cu masina.
De ce mi-as sacrifica:
timpul liber - mai pot dormi in plus dimineata;
comfortul - va asigur ca este mult mai comfortabil in masina proprietate personala cu aer conditionat, miros frumos, stat jos pe scaune de piele decat in aglomeratia si izurile gretoase de transpiratie din tramvai; siguranta - apropo, ca toata lumea, nu m-am nascut in masina, am mers si cu autobuzul, tramvaiul metroul etc. si DA mi s-a furat portofelul, pe cand din masina nici macar casetofonul nu mi s-a furat. In plus nu am avut niciun accident de cand merg cu masina (vreo 10 - 20 de mii de km, nu am stat sa calculez prea exact);
sanatatea - ma enervez mai rau daca ma cert cu "Pardalian", "jmecherul" din 123 care asculta manele la telefon (si nu ma refer la casti);
banii - ii pierzi, dar asta este nu poti avea numai avantaje;
cunosti lumea - sincer nu agat tipe in autobuz, prefer sa ies seara in oras;
Daca imi puteti da un singur motiv valid pentru care sa sacrific toate acestea, atunci voi lasa masina.
Daca nu, ne vedem in trafic, eu voi fi cel care, vara, ajunge la timp la serviciu, este relaxat si nu este transpirat. smile.gif Si mai doarme o jumatate de ora in plus dimineata...

+Quote Post
corect
mesaj Jun 4 2009, 11:04 AM
Mesaj #58

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (Hipercorect @ Jun 4 2009, 10:57 AM) *
Ca sofer care merge in fiecare zi la serviciu cu masina sunt absolut de acord cu nashu mare.
Eu fac aproximativ o ora pana la serviciu cu transportul in comun (merg cu tramvaiul apoi iau metroul) si 30-40 de minute cu masina.
De ce mi-as sacrifica:
timpul liber - mai pot dormi in plus dimineata;
comfortul - va asigur ca este mult mai comfortabil in masina proprietate personala cu aer conditionat, miros frumos, stat jos pe scaune de piele decat in aglomeratia si izurile gretoase de transpiratie din tramvai; siguranta - apropo, ca toata lumea, nu m-am nascut in masina, am mers si cu autobuzul, tramvaiul metroul etc. si DA mi s-a furat portofelul, pe cand din masina nici macar casetofonul nu mi s-a furat. In plus nu am avut niciun accident de cand merg cu masina (vreo 10 - 20 de mii de km, nu am stat sa calculez prea exact);
sanatatea - ma enervez mai rau daca ma cert cu "Pardalian", "jmecherul" din 123 care asculta manele la telefon (si nu ma refer la casti);
banii - ii pierzi, dar asta este nu poti avea numai avantaje;
cunosti lumea - sincer nu agat tipe in autobuz, prefer sa ies seara in oras;
Daca imi puteti da un singur motiv valid pentru care sa sacrific toate acestea, atunci voi lasa masina.
Daca nu, ne vedem in trafic, eu voi fi cel care, vara, ajunge la timp la serviciu, este relaxat si nu este transpirat. smile.gif Si mai doarme o jumatate de ora in plus dimineata...

Si eu fac mai mult cu metroul decat cu masina, desi nu trebuie sa mai iau si alt mijloc de transport.
In plus mai exista cateva aspecte:
- cum iti faci cumparaturile? Cari sacose prin aglomeratie?
- cum duci un copil la medic sau la gradinita cu metroul?
etc

Asa ca cine vrea sa renunte la masina nu are decat, eu nici nu ma gandesc la asa ceva...

etc

+Quote Post
eusint
mesaj Jun 4 2009, 11:15 AM
Mesaj #59

Membru
**

Postari: 23
Inscris: 2-June 09
Utilizatorul numarul: 8 862

Cred ca aici nu se discuta niciodata o decizie asa de radicala precum renuntatul la auto.
Era in discutie doar deplasarea eficienta in timpul orelor de virf.
In afara de aceste ore traficul este rezonabil din punctul meu de vedere, si, poate, si a traseului pe care circul de obicei.

+Quote Post
corect
mesaj Jun 4 2009, 02:02 PM
Mesaj #60

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (eusint @ Jun 4 2009, 11:15 AM) *
Cred ca aici nu se discuta niciodata o decizie asa de radicala precum renuntatul la auto.
Era in discutie doar deplasarea eficienta in timpul orelor de virf.
In afara de aceste ore traficul este rezonabil din punctul meu de vedere, si, poate, si a traseului pe care circul de obicei.

Atunci ar trebui modificat titlul in "10 motive pentru care ai putea renunta la masina personala" si nu "trebuie sa renunti la masina personala".

+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th August 2019 - 02:14 PM