IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> EMIGRARE
Gruella
mesaj Mar 9 2010, 03:54 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 2
Inscris: 9-March 10
Utilizatorul numarul: 18 998

Oameni buni, dar m-ati speriat rau.
Hai sa va spun si povestea mea.
Si eu parca vreau sa emigrez.
Sunt casatorita, am doi copii.
Eu si sotul suntem politisti de frontiera. Castigam impreuna 1100 euro. Copii i-am dat la un ansamblu folcloric. Cel mic la acordeon, iar cel mare la vioara. A, Cezar are 8 ani, iar Stefan 13 ani. Eu 35 ani, iar sotul 39 ani.
Am facut credite pe la banci din 2003. Apoi i-am refinantat de 3 ori, ca dobanzile prin 2003 erau mari, apoi au scazut. Noi nu avem casa. Eu fiind singura la parinti, mama mai traieste, tata e mort, am zis sa nu mai fac credite ipotecare sa ma leg cu banca, insa socotelile nu au fost asa. De prin 2001 tot facem facultati, cursuri, scoli postliceale, am bagat in ele cam 150 milioana de lei. Ne-am luat o masina in 2007 noua, un Opel astra lasic II, atat am putut. Deci, prin 2007 am refinantat toate creditele in euro, ca asa avrut sotul, ca dobanda e mica si uite asa la ora actuala, am o rata de 420 euro pe luna, cam facut pe 6 ani o banca si una pe 10 ani.
Deci, lunar ma duc si dau la banca in jur de 17 mil, ca acum a mai scazut euro, iar in alte luni am dat si 18 mil. La astea se mai adauga cheltuieli cu muzica baietilor , mai fac si pian, adica dau pe luna 220 lei, pregatirea la matematica a baiatului mare 100 lei, mai am o casuta de bani, unde dau 200 lei, am casco la masina 150 lei, am cheltuieli de intretinere a apartamentului, ca stau cu mama, oricum toata lumea are astfel de cheltuieli., imi mai trebuie vreo 4 mil pe luna pt benzina, ca fac si naveta la munca, si daca tragem linie, cheltuiesc lunar cam 30 - 31 mil pe astea si imi mai raman si mie cam 10 - 11 mil sa traiesc. Nu pot economisi mai nimic, foarte greu se intampla asta.
Deci, desi la nivel de Romania sunt salarii frumusele, totusi dupa cum vedeti facem sacrificii ca sa traim.
Am fost pe la banca si mi-au spus de programul prima casa, daca as refinanta cei 17000euro cu apartamentul, care oricum valoreaza mult mai mult, cam 30 - 32000 euro, ca satu in Moldova, mai exact in Husi, Vaslui, ratele mele ar fi doar de 3,5 mil pe luna pe 30 ni. Asigurare de viata imi fac separat, asigurare apartament separat. Am socotit ca prin programul prima casa imi pot plati acesti bani mult mai repede decat ii mai am eu pe inca 7 ani. Prin programul asta ii platesc in 5 ani, daca mai am serviciul asta si daca ne mai dau astia salarii.
Aici am vrut sa ajung. In Romania nu mai stii daca mai ai servici maine, daca mai primesti salariul chiar daca ai muncit.
Eu sunt si coafor stilist, cei drept trebuie sa ma mai pun pe treaba sa mai invat, ca se uita daca nu lucrezi in domeniu, dar ma descurc. Credeti ca as aputea castiga acolo in Canada destul de decnt sau nu ?
Credeti ca acolo as putea lucra la vreo firma de paza, asta si in cazul sotuli si daca am fi cat de cat platiti, ca sa ne descurcam.
Sotul are facultatea de horticultura, credeti ca ar face ceva cu spatiile a;lea verzi de prin Canada sau statul il ajuta sa isi deschida o ferma de pomi sau macar sa lucreze pe la o ferma de pomi si vie?
Credeti ca eu as putea fi educatoare, asta in timp caci am un modul psihopedagogic de 3 ani in tara?
Credeti ca am putea adapta acolo cu profesiile noastre. Eu termin anul asta Management, as putea cu timpul acolo sa fiu sefa de raion pe la un super market sau macar sa fiu o vanza toare pe acolo si cat as castiga?
Credeti ca poate copii mei vor pierde un inceput de cariera muzicala sia colo nu ar putea sa continue?
Credeti ca as putea canta acolo sa merg la un studio de muzica si sa fac o cariera muzicala?
Eu am publicat 3 carti de poezie aici in Romania, credeti ca acolo le pot republica?
Am talent si cu pictura, credeti ca as putea castiga ceva si din asta?
Intr-un cuvant, daca fac refinantare cu ipoteca pe 17 000 euro, desi mama nu prea vrea, as putea economisi in Romania la salariile pe care le avem cam 150 mil. Acolo as putea asa ceva? Si dupa cati ani?
Mie mi-e frica de faptul ca peste 2 sau eu stiu cat ani in Romania va fi si mai greu, ca poate copii mei degeaba invata si studiaza deoarece dupa aceia nu au sanse sa lucreze in domeniul studiat sau daca o fac o fac pe bani putini sau mi-e frica ca va fi ca in grecia sia tunci sa nu-mi para rau, ca anii trec noi imbatranim si nu mai putem oferi si un alt orizont copiilor, adica sa studieze intr-un loc unde totusi munca lor e respectata cat de cat.
Nu stiu ca sa fac, dar sunt intr-un mare impas.
Va rog sa imi dati sfaturi, daca stiti ceva despre meseriile pe care vi le-am spus
A, maia vem si cursuri de apicultura, putem face ceva cu ele acolo?
Multumesc anticipat!
Va doresc mult noroc si astept propuneri.

//.

P.S. Daca am mai scris gresit, adica greseli de ortografie, scuzati-ma. M-am grabit.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Mar 12 2010, 11:28 AM
Mesaj #2

Guests

cred ca nu o sa raspunda nimeni.

românilor le e frica de politisti

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 12 2010, 11:52 AM
Mesaj #3

Membru
**

Postari: 88
Inscris: 26-January 10
De la: Bucharest, Romania
Utilizatorul numarul: 18 383

Credeti ca..., credeti ca..., credeti ca...???

In cazul unui interviu, in strainatate mai ales, daca incepeti sa enumerati ca stiti sa faceti si aia si aia, aveti sansele sa iesiti pe usa dupa 10 minute. Se cauta o specializare fixa, si nu Gica-Repara-Tot, pentru ca de cele mai multe ori, cine se lauda ca le face pe toate, nu face nimic bine, ceea ce recunoasteti si dvs. Caz in care nu as recomanda emigrarea, eventual doar pentru binele copiilor, oriunde le-ar fi mai bine ca aici. In schimb, dvs, parintii, veti duce - ma scuzati - o viata de caine daca nu aveti o specializare cautata si minim 3 ani de experienta.
Faptul ca aveti 1100 de euro/luna cred ca ajuta foarte mult. Drept care nu reusesc sa inteleg la ce naiba ati facut atatea credite, din moment ce nu platiti chirie. Ah, ati vrut Opel Astra nou, probabil ca in Dacie tusiti (am auzit ca nu se inchid bine geamurile, desi eu nu am avut problema asta). Pentru confortul unei masini noi nu se merita sclavia bancilor. De aceea ati ajuns in situatia trista de a nu putea economisi. Caz in care sunteti cam legati de maini pana terminati cu banca. Desigur, necesitatea unui trai decent al copiilor va tine pe loc financiar, dar va si impinge la a incerca ceva mai mult. Cum sa spun...v-ati facut-o cu mana dumneavoastra. Eu nu as face al doilea copil fara sa am cateva zeci de mii de euro in cont. Si nici un singur copil pana cand nu am casa mea, fara interventie bancara.
Imi cer scuze daca am fost un pic cam acid, va urez mult succes si sa va vedeti copiii impliniti!

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Mar 12 2010, 12:01 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Till @ Mar 12 2010, 11:28 AM) *
cred ca nu o sa raspunda nimeni.

românilor le e frica de politisti

Nu o sa raspunda nimeni din alt principiu.

Nu exista certitudini cand vine vorba de plecat din tara. Depinde in mare parte de cat de descurcaret esti, depinde putin de ce cunostinte ai dobandit prin munca/studii in Romania si probabil, depinde mult-mult de noroc.

Cunosc cazuri de oameni care s-au intors cu coada intre picioare in Romania dupa cativa ani de stat afara si cunosc oameni care acum isi permit vacante de 1 luna in Thailanda, Tahiti, Mexic.

Parerea mea este urmatoarea: aveti deja o viata in Romania. Incercati sa o faceti mai buna. Poate ca mersul in afara era o optiune in tinerete, dar acum cred ca prioritatile vi s-au schimbat putin.....

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Mar 12 2010, 12:08 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Nick @ Mar 12 2010, 12:01 PM) *
Nu o sa raspunda nimeni din alt principiu.

Nu exista certitudini cand vine vorba de plecat din tara. Depinde in mare parte de cat de descurcaret esti, depinde putin de ce cunostinte ai dobandit prin munca/studii in Romania si probabil, depinde mult-mult de noroc.

eu cred ca fiecare poate împarti experientele proprii ...

dar tot cred ca multi sunt un pic speriati ca discuta cu politisti. Niciodata nu stii cine-ti poate suna la usa noaptea la 12 ?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 12 2010, 01:16 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Gruella @ Mar 9 2010, 03:54 PM) *
Oameni buni, dar m-ati speriat rau.
Hai sa va spun si povestea mea.
Si eu parca vreau sa emigrez.
Sunt casatorita, am doi copii.
Eu si sotul suntem politisti de frontiera. Castigam impreuna 1100 euro. Copii i-am dat la un ansamblu folcloric. Cel mic la acordeon, iar cel mare la vioara. A, Cezar are 8 ani, iar Stefan 13 ani. Eu 35 ani, iar sotul 39 ani.
Am facut credite pe la banci din 2003. Apoi i-am refinantat de 3 ori, ca dobanzile prin 2003 erau mari, apoi au scazut. Noi nu avem casa. Eu fiind singura la parinti, mama mai traieste, tata e mort, am zis sa nu mai fac credite ipotecare sa ma leg cu banca, insa socotelile nu au fost asa. De prin 2001 tot facem facultati, cursuri, scoli postliceale, am bagat in ele cam 150 milioana de lei. Ne-am luat o masina in 2007 noua, un Opel astra lasic II, atat am putut. Deci, prin 2007 am refinantat toate creditele in euro, ca asa avrut sotul, ca dobanda e mica si uite asa la ora actuala, am o rata de 420 euro pe luna, cam facut pe 6 ani o banca si una pe 10 ani.
Deci, lunar ma duc si dau la banca in jur de 17 mil, ca acum a mai scazut euro, iar in alte luni am dat si 18 mil. La astea se mai adauga cheltuieli cu muzica baietilor , mai fac si pian, adica dau pe luna 220 lei, pregatirea la matematica a baiatului mare 100 lei, mai am o casuta de bani, unde dau 200 lei, am casco la masina 150 lei, am cheltuieli de intretinere a apartamentului, ca stau cu mama, oricum toata lumea are astfel de cheltuieli., imi mai trebuie vreo 4 mil pe luna pt benzina, ca fac si naveta la munca, si daca tragem linie, cheltuiesc lunar cam 30 - 31 mil pe astea si imi mai raman si mie cam 10 - 11 mil sa traiesc. Nu pot economisi mai nimic, foarte greu se intampla asta.
Deci, desi la nivel de Romania sunt salarii frumusele, totusi dupa cum vedeti facem sacrificii ca sa traim.
Am fost pe la banca si mi-au spus de programul prima casa, daca as refinanta cei 17000euro cu apartamentul, care oricum valoreaza mult mai mult, cam 30 - 32000 euro, ca satu in Moldova, mai exact in Husi, Vaslui, ratele mele ar fi doar de 3,5 mil pe luna pe 30 ni. Asigurare de viata imi fac separat, asigurare apartament separat. Am socotit ca prin programul prima casa imi pot plati acesti bani mult mai repede decat ii mai am eu pe inca 7 ani. Prin programul asta ii platesc in 5 ani, daca mai am serviciul asta si daca ne mai dau astia salarii.
Aici am vrut sa ajung. In Romania nu mai stii daca mai ai servici maine, daca mai primesti salariul chiar daca ai muncit.
Eu sunt si coafor stilist, cei drept trebuie sa ma mai pun pe treaba sa mai invat, ca se uita daca nu lucrezi in domeniu, dar ma descurc. Credeti ca as aputea castiga acolo in Canada destul de decnt sau nu ?
Credeti ca acolo as putea lucra la vreo firma de paza, asta si in cazul sotuli si daca am fi cat de cat platiti, ca sa ne descurcam.
Sotul are facultatea de horticultura, credeti ca ar face ceva cu spatiile a;lea verzi de prin Canada sau statul il ajuta sa isi deschida o ferma de pomi sau macar sa lucreze pe la o ferma de pomi si vie?
Credeti ca eu as putea fi educatoare, asta in timp caci am un modul psihopedagogic de 3 ani in tara?
Credeti ca am putea adapta acolo cu profesiile noastre. Eu termin anul asta Management, as putea cu timpul acolo sa fiu sefa de raion pe la un super market sau macar sa fiu o vanza toare pe acolo si cat as castiga?
Credeti ca poate copii mei vor pierde un inceput de cariera muzicala sia colo nu ar putea sa continue?
Credeti ca as putea canta acolo sa merg la un studio de muzica si sa fac o cariera muzicala?
Eu am publicat 3 carti de poezie aici in Romania, credeti ca acolo le pot republica?
Am talent si cu pictura, credeti ca as putea castiga ceva si din asta?
Intr-un cuvant, daca fac refinantare cu ipoteca pe 17 000 euro, desi mama nu prea vrea, as putea economisi in Romania la salariile pe care le avem cam 150 mil. Acolo as putea asa ceva? Si dupa cati ani?
Mie mi-e frica de faptul ca peste 2 sau eu stiu cat ani in Romania va fi si mai greu, ca poate copii mei degeaba invata si studiaza deoarece dupa aceia nu au sanse sa lucreze in domeniul studiat sau daca o fac o fac pe bani putini sau mi-e frica ca va fi ca in grecia sia tunci sa nu-mi para rau, ca anii trec noi imbatranim si nu mai putem oferi si un alt orizont copiilor, adica sa studieze intr-un loc unde totusi munca lor e respectata cat de cat.
Nu stiu ca sa fac, dar sunt intr-un mare impas.
Va rog sa imi dati sfaturi, daca stiti ceva despre meseriile pe care vi le-am spus
A, maia vem si cursuri de apicultura, putem face ceva cu ele acolo?
Multumesc anticipat!

//.

P.S. Daca am mai scris gresit, adica greseli de ortografie, scuzati-ma. M-am grabit.

Nu te mai chinui degeaba. Vezi ca e unu' pe topicul "Vreau sa ma intorc din canada in Romania, ce ma sfatuiti?" isi zice Vizitator din Canada....ceva de genul asta care le stie pe toate. laugh.gif Bine.....mai e si inteligentul asta de deasupra, dar inca nu se lanseaza in sfaturi wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 12 2010, 06:14 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Gruella @ Mar 9 2010, 03:54 PM) *

Propuneri de ce?!? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_s.
mesaj Mar 12 2010, 07:05 PM
Mesaj #8

Guests

Topic fake! Prea sunteti cunoscatori ai Canadei si pe deasupra mai sunteti si politisti.Si cam multe studii aveti voi! Horticultura,apicultura,coafeze etc. Cursuri de pacalit fraierii naveti se pare ca mai trebuie sa munciti la asta!
Inchideti topicu asta mincinos si adaugati altul de pilda" cat de prost sa fii sa pui botu la orice-din culiselepolitiei de frontiera"?

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Mar 14 2010, 08:40 PM
Mesaj #9

Guests

CORRECT

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 15 2010, 09:56 AM
Mesaj #10

Membru
**

Postari: 88
Inscris: 26-January 10
De la: Bucharest, Romania
Utilizatorul numarul: 18 383

Vad ca nu sunteti cu mult mai destepti ca noaptea. Sa inteleg, deci, ca forumul e supravegheat de securisti, care insa nu se sfiesc sa-si declare adevarata identitate, fiind sigur ca nu vor fi considerati suspecti de "infractorii" forumisti. Alte becuri vi se mai aprind?

+Quote Post
Vizitator_stef.
mesaj May 3 2010, 05:27 AM
Mesaj #11

Guests

Buna ziua
As vrea si eu o parere...
Stiu ca trebuie sa decida fiecare pentru el....si stiu ca fiecare trebuie sa se gandeasca la binele lui.
Am 28 ani, un job nu foarte bun(probabil ca, singura m-as descurca), am si un ap in care stau, nu f mare dar....e ok. El a ramas fara job si de un an incearca sa faca singur ceva. Adevarul e ca in tara asta....cine te baga in seama? Indiferent cate scoli ai sau cata experienta. Vrea la nebunie sa emigreze. In domeniul lui are experienta si cred ca s-ar descurca. Aici nu se poate adapta cu sistemul(si pe buna dreptate).
Fara mine nu vrea sa plece si eu, nu am curajul sa o fac. Simt ca il opresc din 'visul' lui. Stiu ca nu se intampla nimic in tara asta...nimic bum, si oamenii sunt cum sunt (lucrez cu multi oameni si stiu)...el sustine ca sunt multumita si de aia nu vreau sa plec. Nu e asa....Pur si simplu nu am curajul.
Injurati-ma, 'ziceti-mi' orice...nu stiu ce am

P.S. scuze de greselile de ortografie. Ma macina subiectul asta si am scris scurt si repede despre el. Multumesc

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj May 3 2010, 06:20 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (stef @ May 3 2010, 05:27 AM) *
Buna ziua
As vrea si eu o parere...
Stiu ca trebuie sa decida fiecare pentru el....si stiu ca fiecare trebuie sa se gandeasca la binele lui.
Am 28 ani, un job nu foarte bun(probabil ca, singura m-as descurca), am si un ap in care stau, nu f mare dar....e ok. El a ramas fara job si de un an incearca sa faca singur ceva. Adevarul e ca in tara asta....cine te baga in seama? Indiferent cate scoli ai sau cata experienta. Vrea la nebunie sa emigreze. In domeniul lui are experienta si cred ca s-ar descurca. Aici nu se poate adapta cu sistemul(si pe buna dreptate).
Fara mine nu vrea sa plece si eu, nu am curajul sa o fac. Simt ca il opresc din 'visul' lui. Stiu ca nu se intampla nimic in tara asta...nimic bum, si oamenii sunt cum sunt (lucrez cu multi oameni si stiu)...el sustine ca sunt multumita si de aia nu vreau sa plec. Nu e asa....Pur si simplu nu am curajul.
Injurati-ma, 'ziceti-mi' orice...nu stiu ce am

P.S. scuze de greselile de ortografie. Ma macina subiectul asta si am scris scurt si repede despre el. Multumesc

e o situatie tipica care probabil va duce inevitabil la separare, adica separarea voastra.
Da nu-i bai, la 28 de ani poti oricând s-o iei de la capat .

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 3 2010, 09:36 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Fjord @ Mar 15 2010, 09:56 AM) *
Vad ca nu sunteti cu mult mai destepti ca noaptea. Sa inteleg, deci, ca forumul e supravegheat de securisti, care insa nu se sfiesc sa-si declare adevarata identitate, fiind sigur ca nu vor fi considerati suspecti de "infractorii" forumisti. Alte becuri vi se mai aprind?

mie-mi place f mult ca mai sunt vreo 5-6 care intra pe forumul Hotnews!!! ...si cine o fi de vina??? ...pai Hot Adminu'!..chiar il astept sa se manifeste, sa explice el de ce cultiva misticisme (doar un ex!) si cum sterge ce sterge si mai ales cine si de ce il plateste ... biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_stef.
mesaj May 3 2010, 02:55 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Till @ May 3 2010, 06:20 AM) *
e o situatie tipica care probabil va duce inevitabil la separare, adica separarea voastra.
Da nu-i bai, la 28 de ani poti oricând s-o iei de la capat .

Situatie tipica?? Dupa 3 ani jumate sa nu am curajul sa ii accept hotararea? ma rog...probabil e altceva la mijloc de prefer sa raman...naiba stie
Si e tipica deci...? mai sunt cazuri ca si mine?

ms de raspuns smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 3 2010, 07:20 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Musafir @ May 3 2010, 09:36 AM) *
mie-mi place f mult ca mai sunt vreo 5-6 care intra pe forumul Hotnews!!! ...si cine o fi de vina??? ...pai Hot Adminu'!..chiar il astept sa se manifeste, sa explice el de ce cultiva misticisme (doar un ex!) si cum sterge ce sterge si mai ales cine si de ce il plateste ... biggrin.gif

Hotadmine, dormi??? leafa ai luat? de ce??? rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj May 4 2010, 03:24 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Musafir @ May 3 2010, 09:36 AM) *
mie-mi place f mult ca mai sunt vreo 5-6 care intra pe forumul Hotnews!!! ...si cine o fi de vina??? ...pai Hot Adminu'!..chiar il astept sa se manifeste, sa explice el de ce cultiva misticisme (doar un ex!) si cum sterge ce sterge si mai ales cine si de ce il plateste ...

Buei musafire, crezi ca daca nu te loghezi si stai anonim, hoţ adminu nu ştie cine eşti ? laugh.gif pai îti vede IP-ul ca la raze X, hahaha.
Blegule !

Citeaza (stef @ May 3 2010, 02:55 PM) *
Situatie tipica?? Dupa 3 ani jumate sa nu am curajul sa ii accept hotararea? ma rog...probabil e altceva la mijloc de prefer sa raman...naiba stie
Si e tipica deci...? mai sunt cazuri ca si mine?

Normal ca sunt multe ca tine !!!
iar tu nu vrei sa pleci ca ai locul tau aici, si valuezi job-ul mai mult decât relatia cu pustulica asta al tau.
Plus ca daca el pleaca, tu ramâi libera sa-ti faci de cap, si pe urma îti gasesti si tu un strain sa te duca "dincolo" pe banii lui wink.gif

+Quote Post
Vizitator_stef.
mesaj May 4 2010, 04:51 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Till @ May 4 2010, 03:24 AM) *
Buei musafire, crezi ca daca nu te loghezi si stai anonim, hoţ adminu nu ştie cine eşti ? laugh.gif pai îti vede IP-ul ca la raze X, hahaha.
Blegule !

Normal ca sunt multe ca tine !!!
iar tu nu vrei sa pleci ca ai locul tau aici, si valuezi job-ul mai mult decât relatia cu pustulica asta al tau.
Plus ca daca el pleaca, tu ramâi libera sa-ti faci de cap, si pe urma îti gasesti si tu un strain sa te duca "dincolo" pe banii lui wink.gif

Suuuper tare.
Faza cu pustiulica smile.gif ...tare..Oricum, toti is straini, si aici si doncolo...Aici cred ca tine de mine si de curajul meu...ma gandesc biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj May 4 2010, 05:42 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (stef @ May 4 2010, 04:51 AM) *
Suuuper tare.
Faza cu pustiulica ...tare..Oricum, toti is straini, si aici si doncolo...Aici cred ca tine de mine si de curajul meu...ma gandesc

tare, da laugh.gif
pai, pustulica probabil ca e, daca tu zici ca ai 28 si pe el l-au zburat de la firma oricum nu e chiar asa senior :-)))

ei, si da, tu zici ca sunt toti straini, ca esti provinciala si ai gasit job la capitala, dar nu stii ce înseamna sa fii într-adevar printre straini, si sa nu pricepi o boaba din ce vorbesc, si sa-ti dai seama ca tot ceea ce crezi tu ca stii sa faci nu valoreaza de fapt nici cât doua cepe degerate biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_stef.
mesaj May 4 2010, 06:19 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Till @ May 4 2010, 05:42 AM) *
tare, da laugh.gif
pai, pustulica probabil ca e, daca tu zici ca ai 28 si pe el l-au zburat de la firma oricum nu e chiar asa senior :-)))

ei, si da, tu zici ca sunt toti straini, ca esti provinciala si ai gasit job la capitala, dar nu stii ce înseamna sa fii într-adevar printre straini, si sa nu pricepi o boaba din ce vorbesc, si sa-ti dai seama ca tot ceea ce crezi tu ca stii sa faci nu valoreaza de fapt nici cât doua cepe degerate biggrin.gif

A ramas fara job, nu inseamna ca l-au dat afara...dar e ok

Si eu nu sunt din capitala...lucrez in orashul in care m-am nascut biggrin.gif ...si nu e un orash f mic biggrin.gif

Faza ca nu valoreaza nimic tot ce cred eu ca stiu, asta e adevarat...cu toate studiile pe care le am...uneori pot sa zic ca...nu valoreaza nimic. huh.gif ...suntem incurajati mai nou sa nu mai facem scoli, nu?? ca doar sunt degeaba si scolile scot prosti

+Quote Post
Vizitator_o femeiela50.
mesaj May 4 2010, 07:03 AM
Mesaj #20

Guests

Buna ziua!
Sunt o femeie la aproape 50 ani, si ma regasesc in cele doua doamne!
Acum 20 de ani, sotul vroia sa plece in Canada, eu care aveam casa si un job bun, nu! L-am tinut si pe el in loc. Am facut un copil (acum are 17 ani), cand copilul avea 5 ani am divortat, eu sunt o luptatoare, si m-am descurcat destul de bine (fara sa ma manjesc in nici un fel), sunt buna profesional si f. muncitoare, el dupa un timp a inceput sa plece sa lucreze prin Europa, dar nu s-a adaptat.
Acum aproape 3 ani, a plecat in Canada cu contract de munca, si vreau sa va spun ca s-a adaptat f. bine. Canada nu se compara cu Europa, acolo esti bun, ti se recunosc meritele si avansezi repede, daca esti tipic roman, adica incerci sa mai cipesti ceva, sa mai pacalesti pe cineva, s.a., te urca in avion si te trimit acasa.
Asta vara am descoperit ca baiatul meu, are probleme grave de sanatate, in tara stiti f. bine cum merge sistemul sanitar, si nici bani sa mergi in alta parte nu primesti, atunci cand in tara nu poti beneficia de tratamentul necesar, iar oamenii sunt jalnici, nici macar intelegere nu gasesti la mai mult de max. 10% din ei. Interventia de care are nevoie costa in jur de 30-35 mii euro). In schimb acolo, toata lumea incearca sa te ajute. In vacanta urmeaza sa mergem acolo sa primeasca tratamentul de care are nevoie, pe asigurarile sociale, de care beneficiaza si copilul, fostul sot avand rezidenta.
Deci, in aceasta situatie va intreb, mai are rost sa stau in aceasta tara?
Daca eu am un salariu bun este datorita faptului ca am facut scoala inainte de '90, si stiu sa fac foarte multe, sunt convinsa ca fiul meu nu are sa-si gaseasca un job decent, deoarece nu am "pile" si "relatii". Asadar ce pot sa mai astept in tara asta? NIMIC!
Asa ca am ajuns la concluzia ca-mi voi vine casa, masina, terenul si vom pleca!
Sunt convinsa ca acolo ma voi descurca si eu si baiatul.
Acum imi dau seama ca am gresit ca l-am tinut in loc si pe fostul sot si pe mine m-a tinut o casa si credulitatea.
Am scris toate acestea pentru cele doua doamne, si nu pentru comentatorii de pe forumuri!
Mult noroc in hotararea pe care o veti lua!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 4 2010, 08:51 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Till @ May 4 2010, 03:24 AM) *
Blegule !

asa, il vede pe aipiu...si? care-i schema cu hahahau si cine-i blegu'? eu intreb sincer si din nou: cine si de ce il plateste pe el? sau sa scrie aici ca face munca voluntara si m-am linistit

+Quote Post
Vizitator_Gelu77.
mesaj May 4 2010, 09:16 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (o femeiela50 @ May 4 2010, 07:03 AM) *
Buna ziua!
Sunt o femeie la aproape 50 ani, si ma regasesc in cele doua doamne!
Acum 20 de ani, sotul vroia sa plece in Canada, eu care aveam casa si un job bun, nu! L-am tinut si pe el in loc. Am facut un copil (acum are 17 ani), cand copilul avea 5 ani am divortat, eu sunt o luptatoare, si m-am descurcat destul de bine (fara sa ma manjesc in nici un fel), sunt buna profesional si f. muncitoare, el dupa un timp a inceput sa plece sa lucreze prin Europa, dar nu s-a adaptat.
Acum aproape 3 ani, a plecat in Canada cu contract de munca, si vreau sa va spun ca s-a adaptat f. bine. Canada nu se compara cu Europa, acolo esti bun, ti se recunosc meritele si avansezi repede, daca esti tipic roman, adica incerci sa mai cipesti ceva, sa mai pacalesti pe cineva, s.a., te urca in avion si te trimit acasa.
Asta vara am descoperit ca baiatul meu, are probleme grave de sanatate, in tara stiti f. bine cum merge sistemul sanitar, si nici bani sa mergi in alta parte nu primesti, atunci cand in tara nu poti beneficia de tratamentul necesar, iar oamenii sunt jalnici, nici macar intelegere nu gasesti la mai mult de max. 10% din ei. Interventia de care are nevoie costa in jur de 30-35 mii euro). In schimb acolo, toata lumea incearca sa te ajute. In vacanta urmeaza sa mergem acolo sa primeasca tratamentul de care are nevoie, pe asigurarile sociale, de care beneficiaza si copilul, fostul sot avand rezidenta.
Deci, in aceasta situatie va intreb, mai are rost sa stau in aceasta tara?
Daca eu am un salariu bun este datorita faptului ca am facut scoala inainte de '90, si stiu sa fac foarte multe, sunt convinsa ca fiul meu nu are sa-si gaseasca un job decent, deoarece nu am "pile" si "relatii". Asadar ce pot sa mai astept in tara asta? NIMIC!
Asa ca am ajuns la concluzia ca-mi voi vine casa, masina, terenul si vom pleca!
Sunt convinsa ca acolo ma voi descurca si eu si baiatul.
Acum imi dau seama ca am gresit ca l-am tinut in loc si pe fostul sot si pe mine m-a tinut o casa si credulitatea.
Am scris toate acestea pentru cele doua doamne, si nu pentru comentatorii de pe forumuri!

deci sa inteleg ca nu putem comenta acest mesaj ?smile.gif

+Quote Post
Vizitator_stef.
mesaj May 4 2010, 12:08 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Gelu77 @ May 4 2010, 09:16 AM) *
deci sa inteleg ca nu putem comenta acest mesaj ?smile.gif

clar mesajul nu se poate comenta..adevarul e ca nu stii cum e mai bine. eu cred ca conteaza clipa ...si ce alegi in acel moment....

+Quote Post
Vizitator_cuculet....
mesaj May 4 2010, 12:30 PM
Mesaj #24

Guests

Soarta shi destinul sant fundamental legate ,nimic nu e cashtigator...poate doar shansa

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj May 4 2010, 03:00 PM
Mesaj #25

Guests

Buna ziua!

atunci sa rasounda cele doua duamne, nu amarâtii astia de comentatori de pe forumuri, astia sa-si tina gura, ca nu merita sa comenteze.

Ati înteles, bah ?

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj May 4 2010, 03:03 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Musafir @ May 4 2010, 08:51 AM) *
asa, il vede pe aipiu...si? care-i schema cu hahahau si cine-i blegu'? eu intreb sincer si din nou: cine si de ce il plateste pe el? sau sa scrie aici ca face munca voluntara si m-am linistit

hahaha ca esti un bleg care îsi imagineaza ca daca scrie fara sa se logheze o sa scape de furia adminului care oricum sterge mesajele ca asa vrea muijchii lui sa se simta dumnezeu.

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj May 4 2010, 03:07 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (stef @ May 4 2010, 06:19 AM) *
Faza ca nu valoreaza nimic tot ce cred eu ca stiu, asta e adevarat...cu toate studiile pe care le am...uneori pot sa zic ca...nu valoreaza nimic. ...suntem incurajati mai nou sa nu mai facem scoli, nu?? ca doar sunt degeaba si scolile scot prosti

scoala e oricum inutila, si la fel a fost ailalta înainte de 90, care e acuma e asa de ridicata în slavi !!!
eram doar noi mai spalati pe creer, si chiar credeam ca scoala româneasca e unica în lume.
Niste îndoctrinati

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj May 4 2010, 04:21 PM
Mesaj #28

Guests

... Canada nu se compara cu Europa, acolo esti bun, ti se recunosc meritele si avansezi repede, daca esti tipic roman, adica incerci sa mai cipesti ceva, sa mai pacalesti pe cineva, s.a., te urca in avion si te trimit acasa.
.......

De mult nu m-am distrat as atare...
Sa fii mata sanatoasa sa apuci sa vezi citi romanasi sint bine in Ca, au gradina cu iarba in basement sau copiaza carduri.

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj May 4 2010, 04:25 PM
Mesaj #29

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Musafir @ May 4 2010, 09:51 AM) *

imediat .

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj May 4 2010, 04:28 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (stef @ May 4 2010, 06:19 AM) *
Faza ca nu valoreaza nimic tot ce cred eu ca stiu, asta e adevarat...cu toate studiile pe care le am...uneori pot sa zic ca...nu valoreaza nimic.

Ce stii tu valoreaza ceva doar in cazul in care este folosit de cineva si incorporat intr-un produs finit pt ca nu plateste nimeni doar stiinta.
Faptul ca tu consideri ca nu stii nimic e un super minus.

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd July 2019 - 03:47 AM