IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

19 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Diesel Sau Benzina?
Vizitator_florin 129.
mesaj Sep 26 2008, 06:55 AM
Mesaj #121

Guests

salut. sunt in present posesor de 1.6 T fost posesor de 1.6 aspirat. masina de serv e o kia de 1.6 crdi 110 CP.

consumul real la un 1.6 aspirat in oras e undeva la 12%. un om normal care merge la serv in fiecare zi nu prea are cum sa scada sub pe aglomeratia din bucuresti. cu kia am o medie de 8%.

o chestie importanta. dieselul e mai scump la achizitie. dar isi mentine pretul la revanzare. un diesel se va vinde mult mai repede decat o benzinara. deci chestia cu amortizarea diferentei e doar poveste.

intotdeauna turbo benzina> turbo diesel e si normal. eu merg numai seara cu benzinara T. la un mers in forta am un consum care variaza intre 15% si 25%. aceiasi masina dar cu motor diesel (150 CP) in acelasi stil de mers nu sare de 10-12%. am testat faza. costurile de intretinere sunt mai mici e adevarat. amicul meu plateste la revizie intotdeauna cu 100-200 de ron in plus pt aceleasi operatiuni.

motorul otto cu turbina consuma foarte mult daca il provoci. consuma in nestire. evident performantele se sustin cu multa benzina si mult aer.

in concluzie: pt un om normal, asezat care foloseste masina zilnic un diesel este recomandat. eu bucurestean care merge zilnic cu masina la serv nu are cum sa conduca anual sub 15.000-20.000 km.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Anubis Ra.
mesaj Sep 29 2008, 10:15 AM
Mesaj #122

Guests

Salutare,

1. Legat de tuning daca iti iei DSG adio (ai perfecta dreptate); insa la un FR TFSI de 200 CP sincer nu mai am nevoie si ma multumesc cu ce imi da fabricantul smile.gif
2. Daca cuplezi modul S DSG-ul va schimba mai sus; pentru a vedea cum se comporta ar trebui facut un test comparativ si masurata treapta de viteza/turatia/viteza masinii;
3. Daca in schimb folosesti DSG regim secvential manual aici poti schimba practic ca o manuala in ce regim vrei tu - cu mentiunea ca DSG-ul schimba automat in sus sau in jos in momentul in care atingi o turatie critica (maxima resprectiv minima) - ceea ce la o manuala nu se intampla soferul fiind stapan absolut.

Tinand cont de 2 si 3 inclin sa iti dau dreptate, dar (ma repet) trebuie facut un test cu 2 masini identice cu aceeasi mototrizare dar cutii diferite (manuala vs. DSG)

Multumesc pentru urari si iti urez masini cat mai bune si puternice...smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Anubis Ra.
mesaj Sep 29 2008, 10:23 AM
Mesaj #123

Guests

Citeaza (alex @ Sep 26 2008, 06:41 AM) *
salut.

nu cred ca ai masurat tu bine timpii. unui sofer cu ceva experienta ii ia sub 1s sa schimbe vitezele. unui pilot de curse poate sa ii ia aprox jumatate de secunda (400ms = 0.4s). problema e ca, in cazul asta, smuceste cam rau de ambreiaj si daca are pasageri trebuie sa aiba si pungi ptr. rau de masina :-)

de obicei cutiile automate moderne permit si "manual override" din clapetele de sub volan, asta e avantajul, nu algoritmii cu fuzzy logic s.a.m.d. creierul tau e cel mai rapid computer in cazuri de astea.

ECU-ul masinii pierde cel mai mult timp cu calculele ca sa determine din ce viteza in ce viteza sa schimbe. comanda actuatorilor cere un timp foarte mic.

de aceea , in cazul in care ai DSG si o actionezi manual castigi cel mai mult timp. in plus, daca vrei sa mergi molcom poti comuta pe full automat.

Salutare,

1. Legat strict de timpii DSG nu am masurat eu timpii DSG; i-am luat de pe site-ul producatorului;
2. Cred ca cel putin 1 secunda oricata experienta ai avea; nu sunt pilot de curse ci doar sofer amator...smile.gif 400ms e "over my league"
3. Ai cele 2 clapete la volan; indiferent de modul automat in care esti (D sau S) poti alege din clapete sa schimbi treapta; atunci DSG-ul comuta automat in modul manual secvential si ramane in acest mod o perioada de timp (nu stiu cat) pana ce daca nu mai schimbi manual revine singura in modul automat selectat; daca vrei sa revina in acest mod imediat dupa (ex. ai efectuat o depasire si nu mai ai nevoie de ture) tii apasat 2 secunde clapa +

+Quote Post
Vizitator_oO.
mesaj Sep 29 2008, 11:16 AM
Mesaj #124

Guests

bai dar ce disperare
cati de aici si-au luat masina doar ca sa se deplaseze din punctul a in punctul b ?
dar cati si-au luat tedei, sedei, fesei, ve sase, ve 8, beamveu, ics cinci, ics trei, benzinare cu n cai putere ca sa se rupa in figuri pe drumurile patriei, sa dea "flashuri" pe drum drept, sa mearga la bara din fata, sa arate vecinului ce "potenta" financiara are...?
mah da'de ce nu va faceti voi circuite private si sa va rupeti in figuri acolo ?
Mda, ce natie e si romanu' asta...fudul al dracului

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 29 2008, 12:45 PM
Mesaj #125

Guests

nenea oO....frustrat ca n-ai cu ce?

+Quote Post
Vizitator_Anubis Ra.
mesaj Sep 30 2008, 03:58 PM
Mesaj #126

Guests

Citeaza (oO @ Sep 29 2008, 11:16 AM) *
bai dar ce disperare
cati de aici si-au luat masina doar ca sa se deplaseze din punctul a in punctul b ?
dar cati si-au luat tedei, sedei, fesei, ve sase, ve 8, beamveu, ics cinci, ics trei, benzinare cu n cai putere ca sa se rupa in figuri pe drumurile patriei, sa dea "flashuri" pe drum drept, sa mearga la bara din fata, sa arate vecinului ce "potenta" financiara are...?
mah da'de ce nu va faceti voi circuite private si sa va rupeti in figuri acolo ?
Mda, ce natie e si romanu' asta...fudul al dracului

Ha ha ha. Haois de-a dreptul..un comentariu interesant dar incomplet (zic eu) si zic:

1. Daca masinile enumerate de colegul sunt considerate de dumnealui "adevarate bestii" (ma gandesc la SDI) sa ne dea dansul exemplu de o masina de tip "deplasare din punctul A in punctul B" (oare Skoda 1100, Trabant 110S, Fiat 850, Renault 12 ??? etc...);
2. Masinile exemplificate sunt masini omologate de strada astfel NU s-ar putea inmatricula => sunt proiectate pentru a circula pe drumurile publice si NU pe circuit;
3. Nu oricine are o masina puternica este automat si nesimtit in trafic;
4. Ma altur unui alt coleg de forum si pun aceeasi intrebare: "te roade nVidia?"

+Quote Post
Vizitator_BARBU LAUTARU'.
mesaj Sep 30 2008, 06:07 PM
Mesaj #127

Guests

Citeaza (Anubis Ra @ Sep 29 2008, 10:15 AM) *
Salutare,

1. Legat de tuning daca iti iei DSG adio (ai perfecta dreptate); insa la un FR TFSI de 200 CP sincer nu mai am nevoie si ma multumesc cu ce imi da fabricantul smile.gif
2. Daca cuplezi modul S DSG-ul va schimba mai sus; pentru a vedea cum se comporta ar trebui facut un test comparativ si masurata treapta de viteza/turatia/viteza masinii;
3. Daca in schimb folosesti DSG regim secvential manual aici poti schimba practic ca o manuala in ce regim vrei tu - cu mentiunea ca DSG-ul schimba automat in sus sau in jos in momentul in care atingi o turatie critica (maxima resprectiv minima) - ceea ce la o manuala nu se intampla soferul fiind stapan absolut.

Tinand cont de 2 si 3 inclin sa iti dau dreptate, dar (ma repet) trebuie facut un test cu 2 masini identice cu aceeasi mototrizare dar cutii diferite (manuala vs. DSG)

Multumesc pentru urari si iti urez masini cat mai bune si puternice...smile.gif

Salut,

Multzam si eu de urari cu mentiunea ca urmaresc "satisfactia lucrului bine facut" si nu neaparat caii putere... O problema ar fi, totusi, cu sotia mea, nu cred ca mai rezista mult si cedeaza nervos, in consecinta nu ma vad departe de "Stirile de la ora 5".
Dupa cum am mai spus "m-am dat" cu una cu DSG. A unui prieten. Da' stii cum e, prieten prieten da' masina si femeia, alea alea... Adica in 5 minute nu am putut sa-mi dau seama ce poate DSG-ul fiindca nu-mi permit sa-i scot pistoanele prin capota omului ala... Stiu, nu ma lasa cutia, dar ca idee, masina nu este a mea si el imi este prieten bun...
Acu' am o intrebare, mai in gluma, mai in serios: daca merg eu la un drive test crezi ca este necesar sa iau ceva pastile cu mine? Adica ala de se urca cu mine in masina ar putea face "urat" daca ma dau mai tare la ea? Imi este nu stiu cum sa merg acolo si sa apas pe acceleratie asa cum cred eu si ala sa ma apostrofeze ca sint prost sau barbar sau etc... Este adevarat, este o masina de 200CP dar totusi, am o jena, si sint extrem de curios de ceea ce poate...

Bafta maxima!

+Quote Post
Vizitator_pamfletaru.
mesaj Sep 30 2008, 07:44 PM
Mesaj #128

Guests

Am niste colegi care au facut drive test cu o Octavia RS. Nenea ala care s-a suit cu ei in masina nu a zis nimic...

+Quote Post
Vizitator_BARBU LAUTARU'.
mesaj Oct 1 2008, 07:12 PM
Mesaj #129

Guests

Citeaza (pamfletaru @ Sep 30 2008, 07:44 PM) *
Am niste colegi care au facut drive test cu o Octavia RS. Nenea ala care s-a suit cu ei in masina nu a zis nimic...

Multzam, am inteles mesaju'. Si cred ca am sa vreau sa fac un drive test si cu un Leon de 240CP. Are cutie manuala...

Bafta

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 5 2008, 06:32 PM
Mesaj #130

Guests

Eu votez pt motorina...Consum 7% in oras,motor 1.7,iau cu 3 RON motorina=21 RON/100km..daca la benzina scoti atit pe km trec si eu pe benzina wink.gif

+Quote Post
Vizitator_eugen.
mesaj Oct 5 2008, 07:16 PM
Mesaj #131

Guests

Iti repugna ideea ca diselurile te rup pe sosea!E vremea sa te maturizezi si sa mai conduci diesel mai mult de cinci minute si sa inveti ce inseamna cuplu imens la turatii mici!
Te plimb eu daca vrei cu un motor 3000 cm diesel si daca nu vomiti cand te dai jos atunci ma las de soferit!

+Quote Post
Vizitator_dorinteodor.
mesaj Oct 5 2008, 07:41 PM
Mesaj #132

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 22 2008, 07:44 AM) *
Benzina se autoaprinde? Eu stiam ca motorina aia e aia care se autoaprinde datorita compresiei si a temperaturilor ridicate... iar benzina are nevoie de scanteia de la bujie

musafire,
orice combustibil, la presiune suficient de mare, se autoaprinde. autoaprinderea benzinei este un fapt nedorit pentru ca nu este controlabil momentul. asa ca la cele cu benzina trebuie sa faci compresie la o presiune mai mica decit presiunea de autoaprindere. pe vremuri se baga plumb in benzina ca sa blocheze autoaprinderea. acum motoarele sint suficient de precise ca sa nu mai faca autoaprindere. dar din cauza asta, compresia nu poate fi prea mare, cum e la diesele, unde motorina se autoaprinde mult mai greu. avind autoaprindere la presiune mult mai mare ca benzina, dieselul are cuplu mare...

+Quote Post
Vizitator_anonim.
mesaj Nov 22 2008, 12:17 PM
Mesaj #133

Guests

http://www.antena3.ro/stiri/rutier/vw-jett...show_58310.html

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Nov 22 2008, 01:39 PM
Mesaj #134

Guests

Dupa mine, benzina este combustibilul cel mai potrivit pentru o masina de strada. Repet: de strada, camion, nu auto de teren. La auto de teren este clar motorina pentru ca acolo iti trebuie cuplu si la turatii joase.
Dar sa revenim: fac o comparatie la ce am eu, adica o masina foarte buna ca raport pret calitate in segmentul compact: Mazda 3. Eu am varianta Sedan, motor 1.6 benzina 107 cp la 5.500 rpm. Masina am luat-o de noua in 2007 la echiparea TE si m-a costat 16.800 EUR cu tot cu TVA. Aceeasi masina (varianta sedan) cu echipare moto de 1.6 pe motorina costa cu 2.600 EUR mai mult.
Obiectiv vorbind, hai sa luam consumul: a mea consuma o medie 7.5 l/benzina mixt la suta de km. Suge cam 9.5 in oras si cam 6.5 afara. La condus sportiv si afara (afara din tara, unde pun acul la 160 si merg) imi suge si afara 7.5, deci ma duce la o medie catre 8. Buunn. Motorina consuma o medie cam de 6, Deci 2 l de combustibil in plus la 100 km. Hai sa punem 3 l sa fie acoperitor. Benzina e cam egala cu motorina (desi aia de 95 e mai ieftina) dar hai sa spunem ca e egala la pret, sa-i mai dam un avantaj motorinei. 1 l de motorina/benzina costa aprox 1 EUR. Deci eu platesc in plus 3 EUR/100km, 30 eur/1000 km. 300 eur/10.000 km, 3000 eur/100.000 km. Deci amortizez diferenta de pret cam pe la 80.000 km (cei 2600 EUR in plus la motorina). Daca as fi facut la sange calculul, mi-ar fi iesit ca amortizez la 100.000 km, dar am spus ca o conduc mai sportiv si una peste alta, 80.000 km. PAI LA 80.000 km O VAND MAI FRATILOR CA IMI IAU ALTA!
Hai sa spunem ca nu o vand. Motorina deja este in avantaj la consum. Dar mai intervine ceva: uzura si reviziile. O revizie la motorina este cam in medie de 1.7 ori mai scumpa ca la una pe benzina. Am avut pe firma odata o duba (pe motorina normal), si s-a stricat pe la 120.000 km turbina. Am dus-o la service si a zis ca una noua costa 1.700 EUR. Am spus ca decat sa o schimb vand duba fratilor!!!! Pana la urma am rectificat-o la un meseriash adevarat si am scapat cu 600 de EUR costuri. L-am intrebat pe meseriash: omule, la o benzinara ce ar trebui sa se strice la motor sa platesti 1700 EUR. Raspunsul a venit sec si elocvent: MOTORUL TOT.
Hai sa vorbim de performante. Motoarele pe benzina trebuie conduse ca atare pentru a da performante. Si atunci cand sunt conduse cum trebuie bat la fundul gol motorinarele. Eu cel putin am facut teste cu prieteni care avea 1.9 tdi 103 cp vs al meu de 1.6 V V T de 107 cp (btw japan cars rules). Pana am ajuns eu la 80 in a tdoua, dieselul a stat in fata, dupa aceea PA!!!! s-a dus !!! daca stau cu o tdi la 4000-4500 de ture frecvent, isi da duhul fratilor. Asta e adevarul.
Zgomot: nu mai vorbim ca n-are rost
Ce sa mai zic...Apropos de putere: vedeam pe aici nu stiu ce bmw x5 3.0 tdi ca face si drege.... Pai exact un prieten are acea masina si a venit un altul cu o honda accord 2.4 benzina si l-a mancat de viu pe x5. nici nu l-a vazut... hai sa fim seriosi.
Cand o sa vad eu in Formula 1 masini tdi atunci mai vorbim. Pana una alta performanta se face cu benzina.

Sunt doar opinii personae. Gusturile insa nu se discuta.

+Quote Post
alpha
mesaj Nov 22 2008, 02:02 PM
Mesaj #135

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 9
Inscris: 20-May 08
Utilizatorul numarul: 269

Citeaza (George @ Sep 9 2008, 01:53 PM) *
Consum la jumatate, cuplu si putere duble = bancuri proaste cu bula laugh.gif

1,5 DCI (logan, renault) = 85 CP, 4,6l/100 mixt, 200 nm/1900 rpm
1,5 DOHC (cel de pe daewoo espero/cielo executive) = 90 CP, cca. 7,5l/100 mixt, 137 nm/3200 rpm

La aceeasi capacitate cilindrica ... unde vezi tu dublu/jumatate???? ... cred ca visezi. Si tine cont ca am folosit pentru comparatie un motor pe benzina de acu' 15 ani. Daca ma bagam sa compar cu 1.4l 16v de la kia ... 109 CP ... cred ca iti vindeai instant diesel-ul smile.gif)

Da' macar crezi in visele tale biggrin.gif Nu neaga nimeni ca e mai mic consumul ... da' nu e jumatate ... iar motorina e mai scumpa, reviziile idem, pretul de cumparare e mai mare ... ia toate variabilele in calcul cand vrei sa ajungi la concluzia ca e mai ieftin diesel-ul.

Puterea ... in cel mai fericit caz e aceeasi sau putin mai mare ...iar cuplul ... nu e dublu nici macar in reclame.

Ciudat. Acu' vreo 3 ore m-a umplut de fum un Open Astra Clasic 1.7 cdti. Si ala nu e ARO lu' bunicu (daca stau bine sa ma gandesc, bunicu' n-a avut ARO).

Cat despre filtrele de particule ... cauta tu acel filtru pe masina ta, sa-mi spui unde-i. Este obligatoriu doar de 3-4 ani in vest, abia acum incepe sa ajunga la noi pe SH-uri. Masinile noi care se vand in .ro nu au asa ceva ... le-ar creste pretul cu 2-3k euro ... si nu are rost daca nu este obligatoriu.

Corect ... asta am zis si eu ...

Am mers cu dieselul de 1,5 85 cp de pe logan ... hmmm ... prefer benzinarul meu (recunosc ... nu "stiu" sa conduc un diesel ... proprietarul incerca sa ma convinga sa apas pe acceleratie altfel dcat eram eu invatat ... si e posibil sa fi avut dreptate). Am mers si cu 3.0 TDI pe un A6 (masina luata noua din .ro, dotare ... nu stiu cat de full, da' a facut vreo 76k euro) cu automata etc. Alta viatza. NU SIMTI CA ESTE DIESEL. Desi, cu pedala la fund tot lasa dara de fum ... si are max. 60k km.

Interesant ... daca pretul nu se modifica substantial ... m-ar incata .. da' sa fie tot in jur de 100 cp ... ca la stilul meu de apasat pe pedala ... raman fara carnet instantaneu.

Cu conditia sa fie unu' care schimba la 2k rpm in ea ... ca altfel ...
La motoare comparabile ... nu prea stau afumatorile in fata mea biggrin.gif Normal ca un 2.0+ ma umple de ... beep ... da' un nene cu 1.9 TDI, pe o octavia 2 ... avea deja 2 lungimi in spate cand am atins 100km/h ... adica cand eu i-am dat a 3-a smile.gif) Si nu am decat 1,6l DOHC, 104 CP/5600 rpm, 135 nm/3400 rpm la 1240 kg ( + 125 kg ... subsemnatu'). Da-i folosesc din plin.

eu vorbeam de masini ,nu de logan...

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Nov 22 2008, 06:29 PM
Mesaj #136

Guests

Diesel. Au comentat altii de ce inaintea mea. rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Autogreen.
mesaj Nov 22 2008, 08:00 PM
Mesaj #137

Guests

La preturile de acum nu prea mai e diferenta intre benzina si motorina, economic vorbind.
Nu stiu daca ati observat dar de cand s-a scumpit motorina pretul masinilor diesel a scazut la acelasi nivel cu echiparile pe benzina, nu mai sunt diferentele acelea de mii de euro.

As merge totusi pe diesel, mai ales daca pretul e acelasi cu cel al motorizari pe benzina.

+Quote Post
Vizitator_si_eu.
mesaj Nov 23 2008, 02:11 AM
Mesaj #138

Guests

nu mai comparati atata motoarele cu ce scrie pe hartii....mergeti cu masinile si dupa aia dati-va cu parerea wink.gif
daca stiti cum sa conduceti o masina cu adevarat o sa observati ca cele diesel sunt ca si consum si cuplu mult peste diesel. ca exemplu : audi a4 consum mediu 4,5 l /100km (multi or sa zica ca e imposibil poate dar asta e adevarul si ma simt sa fac o mica adnotare: am fost oarecum pasionat de condus pentru ca tatal meu a fost sofer o viata si m-am nascut cu volanul in mana ca sa zic asa deci la 18 ani aveam deja carnet de profesionist iar acum deja s-au adunat cativa "anisori" de experienta la volan , destui incat sa nu am nevoie sa plec cu scartaituri de roti de la semafor) .sa vad eu masina pe benzina care scoate consumul asta (in clasa de masini in care se incadreaza a4 nu imi aduceti aici smart sau mai stiu eu ce ca nu e valabila comparatia) si s-a tras de motor..are 4 ani ,si deja a facut 200k km si merge fara nici un fel de probleme fiiind exploatata intens dar si intretinuta.
nu conteaza cati CP are sau cati cc... conteaza faptul ca nu te lasa la greu cand e nevoie, ca poti merge cu 150 km /ora constant fara nici un fel de stres ( parerea mea e ca o viteza mai mare decat asta in romania e cam sinucidere curata..si chiar si pe o autostrada din germania mai mult de 180 e sinucidere curata ca daca ai iesit de pe traseu la viteza aia nici 23 de airbag-uri nu te mai salveaza ) si ca te simti bine in ea si nu te solicita la drum..e chiar relaxant sa mergi cu un diesel .

daca vrei sa faci liniute cu adevarat trebuie sa ai bani multi. nu faci liniute cu masini de serie ci cu masini modificate sau de curse. iar acesta e cu totul alt domeniu zic eu.vorbim de consum enorm si alte alea. masinile de serie NU SUNT PENTRU LINIUTE!!!!decat pentru copii de 18 ani care abia au luat carnetul si iau masina tatalui sa se intreaca cu prietenii si sa arate ce masina "tare" are el...

caii aia putere pe care ii scot multi la inaintare sunt mai complicati decat cred multi de pe aici...ca sa va dau un exemplu: camioanele alea vechi romanesti au ~200CP . dar stiti ca puteti fara grija transporta 20t cu ele nu? si stiti ca puteti merge cu ele si la turatii de genul 600t/m nu? vreti sa comparam un motor din ala cu un motor de pe un autoturism tot de ~200cp?ma gandeam eu ca raspunsul va fi nu . or fi ei tot 200 CP dar numai un motor din ala cantareste cat un autoturism , consumul difera de la cer la pamant si cate si mai cate...dar sunt tot 200 cp dupa parerea unora..asa ca LASATI HARTIILE SI SPECIFICATIILE DIN MANUAL ca e mai complicat de atat!!scoateti masinile la drum si apoi comparati care e mai buna.
stiu stiu tehnica a evoluat nu mai e asa acum, dar stiti de ce am adus asta in discutie? pentru ca unii de pe aici zic sa nu comparam motoare cu suflante cu motoare cu nu mai stiu eu ce bazaconii la ele...eu zic asa: de ce sa nu comparam? la urma urmei aia e tehnologia..ar fi ca si cum am cere sa nu mai luam in considerare masinile pe benzina care folosesc bujii ca deh alea pe motorina nu au asa ceva...ar fi corect asa? va zic tot eu : NU .
asa ca...luati doua masini de la acelasi producator la care nu difera decat motorizarea si apoi faceti comparatia . atata vreme cat un motor pe motorina imi scoate consum mai mic si nu imi e rusine nici cum se comporta in trafic nu ma intereseaza ce tehnologie a folosit ala de l-a facut ci ma intereseaza ca imi satisface nevoile la un pret mai mic decat ala pe benzina. de ce nu pun si aia pe benzina tot felul de suflante si alte alea? va zic eu: pt ca daca ar pune ar face sa consume si uleiul din baie nu numai benzina!

benzina mai ales la motoare peste 3l pur si simplu face masina sa zboare. dar pt o masina personala obisnuita la care conteaza destul de mult banul pe care il scoti din buzunar diesel ramane alegerea perfecta .

iar cand vad oameni care zic ca nu e rentabil sa iti iei masina cu motor diesel sub un anumit numar de kilometri eu le zic asa: daca nu mergi un anumit numar de kilometri nu e rentabil sa iti iei masina DELOC ! foloseste RATB-ul si CFR-ul !!

ps: or sa dea unii cu bata in mine si o sa zica sa ma duc la basculanta "mea" aia de 200cp. eu le zic doar atat: am condus mai multe masini decat au putut vedea altii in viata lor..de la un camion vechi cred ca de peste 30 de ani si pana la lamborghini(nu nu era al meu pentru ca nu imi permit o asemenea masina dar important e ca am putut sa il conduc sa vad cum e )si doar dupa ce am dat cu nasul de tot felul de masini zic eu ca sunt in situatia de a putea face o comparatie iar motorul diesel mi se pare cu mult mai rentabil . aici as recomanda de exemplu motoarele acelea de la toyota (d4d parca le zice )si motoarele audi smile.gif .

+Quote Post
Vizitator_miau.
mesaj Nov 23 2008, 04:09 AM
Mesaj #139

Guests

Cateva lucruri:

1. Motorul diesel e mai eficient ca cel pe benzina. Se invata prin clasa a 10-a ca are randament mai mare si se observa in real life iarna, cand motorul diesel se incalzeste mai greu, pentru ca transforma mai putina energie in caldura si mai multa in miscare (randament mai bun).

2. Cand vorbim de cuplu, cuplul care conteaza este cel de LA ROATA, care se obtine din cuplul motor dupa trecerea prin reductorul numit "cutie de viteze". Asadar cuplul motor + cutia de viteze genereaza reprizele, nu doar cuplul motor. Frazele de genul "frate, dieselul are cuplu" sunt ok pe marginea unui concurs de liniute, nu zic nu smile.gif

3. Economia in termeni reali pe care o faci cumparand o masina diesel este aproape zero, daca mergi mai putin de 20K km pe an. Masina e mai scumpa, reviziile sunt mai scumpe, motorina are aproape acelasi pret ca benzina etc.

4. E bine sa nu se judece dinamica unei masini dupa senzatia de "bagat in scaun". Un diesel care "te baga in scaun, frate" pentru 2 secunde, poate sa fie semnificativ mai slab ca o benzina care trage liniar pentru 10 secunde. Ce conteaza este aria de sub graficul de cuplu/putere, nu varfurile. Poti sa ai cuplu maxim ENORM, daca il ai pentru 1 secunda, timp de 300 rpm, se cheama ca ai impresionat niste baieti care habar n-au ce si cum si... cam atat smile.gif

-Iaca

+Quote Post
Vizitator_Autogreen.
mesaj Nov 23 2008, 07:43 AM
Mesaj #140

Guests

Citeaza (miau @ Nov 23 2008, 04:09 AM) *
Cateva lucruri:

1. Motorul diesel e mai eficient ca cel pe benzina. Se invata prin clasa a 10-a ca are randament mai mare si se observa in real life iarna, cand motorul diesel se incalzeste mai greu, pentru ca transforma mai putina energie in caldura si mai multa in miscare (randament mai bun).

2. Cand vorbim de cuplu, cuplul care conteaza este cel de LA ROATA, care se obtine din cuplul motor dupa trecerea prin reductorul numit "cutie de viteze". Asadar cuplul motor + cutia de viteze genereaza reprizele, nu doar cuplul motor. Frazele de genul "frate, dieselul are cuplu" sunt ok pe marginea unui concurs de liniute, nu zic nu smile.gif

3. Economia in termeni reali pe care o faci cumparand o masina diesel este aproape zero, daca mergi mai putin de 20K km pe an. Masina e mai scumpa, reviziile sunt mai scumpe, motorina are aproape acelasi pret ca benzina etc.

4. E bine sa nu se judece dinamica unei masini dupa senzatia de "bagat in scaun". Un diesel care "te baga in scaun, frate" pentru 2 secunde, poate sa fie semnificativ mai slab ca o benzina care trage liniar pentru 10 secunde. Ce conteaza este aria de sub graficul de cuplu/putere, nu varfurile. Poti sa ai cuplu maxim ENORM, daca il ai pentru 1 secunda, timp de 300 rpm, se cheama ca ai impresionat niste baieti care habar n-au ce si cum si... cam atat smile.gif

-Iaca

Total de acord

+Quote Post
Vizitator_Thheo.
mesaj Nov 23 2008, 09:17 AM
Mesaj #141

Guests

Citeaza (miau @ Nov 23 2008, 04:09 AM) *

-Iaca

Tocmai ca sa judecam pe lucruri concrete:

A5 3.0 TDI 240CP vs. A5 3.2 FSI 250CP .. surpriza are demaraj mai bun la 100km/h dieselul, de reprize nu mai zic.. ( amandoua sunt 4x4 ).
Este foarte important dupa cum spuneai cum transpui cuplul motor in cuplu la roata, si s-ar parea ca Audi
a gasit varianta castigatoare.

( stiu ca o sa vina cineva sa zica ca ala pe benzina nu e turbo pe cand dieselul este.. )

+Quote Post
Vizitator_moi.
mesaj Nov 23 2008, 11:54 AM
Mesaj #142

Guests

Parerea mea diesel vs benzina:
Cea mai buna e bineinteles masina pe care o ai ... wink.gif nu-i asa?

+Quote Post
Vizitator_llauta.
mesaj Nov 23 2008, 12:50 PM
Mesaj #143

Guests

fratilor, va certati ca chiorii. Tipic romanesc, plus atacuri marsave la persoana. Pastrati-va bunul simt, totusi. Eu zic sa vedeti problema astfel:
e chestie de gust pana la urma daca iti place diesel sau otto(benzina). nu incercati sa-i convingeti pe ceilalti ce tare e fieru vostru ca va veti lovi de reticenta. Sunt oameni care decid cu capul si altii cu inima si e bine sa fie asa, altfel am avea o armata de motorine sau benzine. Sa lasam pe fiecare sa se decida cat merge pe an si daca renteaza banii dati in plus.
In principiu, motorul diesel are randamentul mai bun (in jur de 30%) fata de cel pe benzina care e maxim de 25%, de aici si consumul mai redus, logic. Dar trebuie luati in calcul si alti paramentri precum zgomot, lipsa benzii de turatie si placerea la condus care echilibreaza balanta. Cu noile motoare supraalimentate pe benzina, diferenta s-a micsorat considerabil.
Ramane pt. fiecare sa vada cati km. conduce pe an.
Fiti mai deschisi.

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Nov 24 2008, 05:20 AM
Mesaj #144

Guests

ce misto sunt discutiile astea in care poti abera oricat fara sa tragi nici o concluzie. alegerea tine clar de preferinta personala, fiecare motor are avantaje si dezavantaje ca daca nu era asa ar fi fost numai masini diesel sau otto. fiecare incearca aici sa arate ca logica lui e cea mai buna si ca cum a gandit el e clar mai bine. eu am, in familie, o masina diesel si una pe benzina. acum astept sa apara motorul pe hidrogen.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Dan..
mesaj Nov 24 2008, 05:50 AM
Mesaj #145

Guests

Citeaza (George @ Sep 9 2008, 11:56 PM) *
Curios ... benzinara mea a fost bagata prin locuri prin care nici cei cu masini de teren nu s-au incumetat (unii ... e adevarat). Un exemplu: am fost la Muntele Rosu ... langa Cheia, pentru cine nu stie ... si am urcat fara probleme, pe un drum greu de descris ... daca l-as compara cu un drum de carute ... cel de carute ar fi fost autostrada cu 4 benzi pe sens ... Panta cat cuprinde, 4 persoane in masina + putine bagaje, am urcat fara nici o problema, n-am atins nici macar un fir de praf cu burta masinii ... si e joasa rau de tot (e adevarat ca suspensia independenta pe spate a facut toti banii biggrin.gif ). Sa mai spun ca la inceputul drumului erau o caciula de tucsoane, santa-fe-uri, grand cherokee si alte "gipuri" care nu se incumetasera sa urce ?? De ce sa merg doar pe autostrazi si dn-uri ???

Bre ... hai sa vorbim de masini comparabile ... ce spui ?? Sa vad ce faci cu X5-ul ala daca-l pun sa faca o liniuta cu un ferrari ... crede-ma ca e la capatul alalalt al autostrazii pana X5-ul tau abia trece de Drajna smile.gif) Aaaa... Ferrari-ul e mai tare ... pai ce facem ... revenim la masini comparabile ???
Ma bag si eu cu un X5 4.6is V8 benzina ... ce spui ... care castiga ??? Am avut curiozitatea sa bag pedala la podea in asa ceva ... cutia in modul sport ... in afara de demaraj ... superb ... m-a incremenit consumul instantaneu ... 70+ l/100. Nu stiu cand am ajuns la 180 ... da' am ridicat piciorul de pe acceleratie cand am vazut cum zboara.

Cred ca, daca caut putin pot sa-ti gasesc si benzinare mai ieftine care sa-l faca muci (modificate, e adevarat). Era la un moment dat un Cielo modificat (motor de calibra, 2l ... da' dopat bine ... dus la 250+) care trimitea M5-uri la fier vechi pe banda rulanta ... la liniute oficiale.
La mine in targ e o dacie 1300 ... dar cu motor Gordini (nu stiu multe detalii ... undeva in jur de 160 CP) ... care a facut posesori de M3 sa-si indoaie portierele de cate suturi au luat masinile alea dupa ce au pierdut la 2 lungimi pe sfertu' de mila. Asa ca ... lasa intrecerile astea disproportionate.
Eu daca o iau de la un Logan 1.6 16v ... nu ma oftic!!! E mai usoara cu 150 kg decat a mea ... si are un calutz in plus. Deci, teoretic, nu am cum sa o bat daca soferul ei stie sa-i dea bice cum stiu eu sa-i dau la a mea. Daca i-o trag eu ... el trebuie sa se oftice, pentru ca socotelile hartiei el dadeau castigator!!! Daca mi-o iau de la una mai slaba ... teapa ... invartitoru' de covrig e mai priceput decat mine.

Se vede ca n ai condus decat 2 masini mari si late in viata ta, probabil scurta. Tu folosesti un opel ca etalon in domeniul dieselului. uite prietene.... eu zic in felul urmator.... iti dau un 530XI (bmw daca nu stii) de ultima generatie care apartine fratelui meu (care e intr-adevar cu 10 ani mai tanar) si eu merg cu 530xd ul meu, tot de ultima generatie. Si te invit sa mergem impreuna pana la wiena si inapoi, si sa comparam consumurile bine ? Tu ce compari mah, ce scrie in carte....? Tu compari dieselul de la renault care se stie ca e vai de capul lui. De ce nu compari dieselul de la peugeot cu rabla ta de kia ? Orican putem testa un 307HDI (care apropo este euro 4) cu kia asta cu care te mandresti tu. Du te si te culca, sau mai bine mai citeste si poate vorbesti la anul sa ti ia mamica un peugeot diesel sau un bmw tot diesel, si daca nu esti multumit, ma cauti pe mine sa ti dau banii pe masina inapoi (in decurs de un an). ok ? poftim emailul meu in caz ca vei asculta sfatul meu ungureanu.dan.be@gmail.com

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 24 2008, 09:32 AM
Mesaj #146

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Nov 24 2008, 05:20 AM) *
ce misto sunt discutiile astea in care poti abera oricat fara sa tragi nici o concluzie. alegerea tine clar de preferinta personala, fiecare motor are avantaje si dezavantaje ca daca nu era asa ar fi fost numai masini diesel sau otto. fiecare incearca aici sa arate ca logica lui e cea mai buna si ca cum a gandit el e clar mai bine. eu am, in familie, o masina diesel si una pe benzina. acum astept sa apara motorul pe hidrogen.

O sa apara motorul pe biogaz cel mult...smile.gif

Motorul cu combustie interna pe hidrogen e cea mai tampita solutie emisa vreodata de vreun inginer. Dar, in fine, asta e offtopic.

+Quote Post
Vizitator_Vuck.
mesaj Nov 24 2008, 12:26 PM
Mesaj #147

Guests

Citeaza (George @ Sep 22 2008, 10:20 PM) *
laugh.gif

Pleaca de la faptul ca motorina este un combustibil inferior benzinei, d.p.d.v. calitativ. Emisiile de CO2 sunt o idee mai mici decat la un motor pe benzina COMPARABIL (adica daca iei in calcul un benzinar aspirat de 2l ... baga si un diesel fara turbina, intercooler etc. ... tot de 2l) dar problema mare este data de CELELALTE emisii. Convinge-ma ca dardaitorile alea numite masini cu motor diesel au filtru de particule si, in cazul ipotetic in care au avut odata, ca proprietarii l-au schimbat la timp si o sa-ti dau dreptate ca diesel-urile sunt mai putin poluante.

A

Bai nene, Peugeot 407 se vinde in Romania din 2004 si din 2005 a avut FAP adica "filtre a particules"
vezi aici: http://cybermecanique.free.fr/le_filtre_a_particules.htm
Asa ca nu mai vorbi prostii daca habar n-ai !

+Quote Post
Vizitator_dakino2008.
mesaj Nov 24 2008, 12:55 PM
Mesaj #148

Guests

Citeaza (Vuck @ Nov 24 2008, 12:26 PM) *
Bai nene, Peugeot 407 se vinde in Romania din 2004 si din 2005 a avut FAP adica "filtre a particules"
vezi aici: http://cybermecanique.free.fr/le_filtre_a_particules.htm
Asa ca nu mai vorbi prostii daca habar n-ai !

+Quote Post
Vizitator_dakino2008.
mesaj Nov 24 2008, 01:00 PM
Mesaj #149

Guests

eu am avut masini si diesel si pe benzina,dar sincer prefer benzina,iar motivul,sportivitate,eleganta,pe cand pentru un diesel aceste lucruri inca sunt straine.Nu zic ca nu s-au facut inovatii in acest domeniu,dar benzina tot benzina ramane,desi consumul unei benzinare este putin mai mare decat al unei masini diesel.
Diesel este pt cei care nu si permit sa alimenteze mereu.
Eu votez pentru benzina.
Posesor au unui golf v tsi de 170 cp,inainte avand un laguna 2 cu motor de 2,2 dci

+Quote Post
Vizitator_KIA CEED.
mesaj Nov 24 2008, 01:53 PM
Mesaj #150

Guests

Citeaza (GOGU @ Sep 10 2008, 06:44 AM) *
Cat despre laudata kia (pana cumperi una), ceed este masina celor care sunt rusinati ca au bani doar de logan dar strang din buculite si mai pun 1.500 euroi sa vada vecinu' ca el are masina straina. Nici nu stii cati posesori de ceed am lasat in urma cu tractorasul meu pe motorina.

ma bucur ca tu ai un tractor pe motorina, dar intamplator o Kia Ceed este cu vreo 6000 de euro mai scumpa decat o dacie, dau ce tractor ai tu . vreo 40 cp in plus si multe dotari care pe Logan nu sunt nici macar optionale. comparatie intre modelele cele mai ieftine.
mi-ar face o deosebita placere sa vad ce face tractorul tau cand va da de Kia mea de 2 litri / benzina.
in rest spor la furat motorina .
p.s am avut si eu un BMW 324 TD , 6 cilindri in linie si intradevar am mers super, urcam dealuri la relanti , la ce cuplu are, dar m-am saturat sa inghete motorina asta de rahat de la noi.

+Quote Post

19 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd January 2020 - 03:39 AM