IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

94 Pagini V  « < 19 20 21 22 23 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Daca ai avea 10.000 de euro ti-ai lua un Logan sau o masina nemteasca second hand?, O dilema pe care o au 90% dintre cei care vor sa-si cumpere o masina
Vizitator_Moise.
mesaj Aug 19 2008, 08:50 AM
Mesaj #601

Guests

Salut

Domnilor, dar de sa luam Logan ? (sau Golan, dupa unii )Sa ne ducem cu o roata deformata la service si sa plecam de acolo cu reparatii la motor, cutie si frane? Sa inceapa sa caraie dupa 10.000 km? Pentru ca am avut Logan, si dupa 15000 l-am dat - nu stiam cum sa-l dau mai repede sa scap de el. Merge complet aiurea, te simti de parca esti in tractor in el, calitatea interiorului este mizerabila, daca nu dai ceva bani peste suma de lista iei o tabla cu un motor, etc Dupa el mi-am luat- mai scump de 10.000 evident, o masina tot noua, dar coreana. Si este una dintre cele mai bune decizii. Dupa 30.000 km in un an jumate nu am avut nimic la ea. Am schimbat ulei si ce se consuma, dar atata. In plus in veriunea de baza sunt lucruri pentru care la altii - inclusiv germenele - platesti bani buni. asa ca se poate lua masina noua, in pret ok, si cu dotari ok, basca garantie la ea.

Dar va rog sa ramaneti la Logan, la VW second hand, la opel second hand, si cand vor pica vai de portofelul vostru.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_ini mini mighty moe.
mesaj Aug 19 2008, 08:59 AM
Mesaj #602

Guests

Citeaza (Moise @ Aug 19 2008, 08:50 AM) *
Salut

Domnilor, dar de sa luam Logan ? (sau Golan, dupa unii )Sa ne ducem cu o roata deformata la service si sa plecam de acolo cu reparatii la motor, cutie si frane? Sa inceapa sa caraie dupa 10.000 km? Pentru ca am avut Logan, si dupa 15000 l-am dat - nu stiam cum sa-l dau mai repede sa scap de el. Merge complet aiurea, te simti de parca esti in tractor in el, calitatea interiorului este mizerabila, daca nu dai ceva bani peste suma de lista iei o tabla cu un motor, etc Dupa el mi-am luat- mai scump de 10.000 evident, o masina tot noua, dar coreana. Si este una dintre cele mai bune decizii. Dupa 30.000 km in un an jumate nu am avut nimic la ea. Am schimbat ulei si ce se consuma, dar atata. In plus in veriunea de baza sunt lucruri pentru care la altii - inclusiv germenele - platesti bani buni. asa ca se poate lua masina noua, in pret ok, si cu dotari ok, basca garantie la ea.

Dar va rog sa ramaneti la Logan, la VW second hand, la opel second hand, si cand vor pica vai de portofelul vostru.

Zi "zau" cu limba scoasa! Te contrazic total, Logan este o masina f fiabila si cred ca aberezi cronic ca masina noua functiona aiurea. Ori na... esti genul de om care urca bordurile cu a 2a, merge cu frana de mana trasa, etc. Eu am 65000km cu a mea si n-are nici pe dracu'... in afara de placute, ulei si filtre n-am schimbat nimic la ea. Si nu troncane, nu bate, merge ireprosabil... asa ca lasa vrajeala si offtopicul, aici era vorba de logan vs masina sh, nu logan vs masina noua.

+Quote Post
Vizitator_Gigel.
mesaj Aug 19 2008, 09:01 AM
Mesaj #603

Guests

Citeaza (Moise @ Aug 19 2008, 08:50 AM) *
Salut

Mare atentie sa nu o lovesti, ca pana vin piesele din Koreea o sa te cam plimbi cu autobuzul. Si eu am mers in Logan, mergea perfect si mi s-a parut cam nervoasa, avea un motor de 1.5DCI. Era un taxi cu 260.000Km, mergea perfect si mi s-a parut cam nervoasa, avea un motor de 1.5DCI.

+Quote Post
Vizitator_WooDee.
mesaj Aug 19 2008, 09:12 AM
Mesaj #604

Guests

Citeaza (Mutul @ Jun 17 2008, 01:22 PM) *
De aia e Romania aici! Nemtii se dau de ceasul mortii si isi cumpara doar masinile lor, iar noi le cumparam harburile. Eu unul am Logan si sunt tare multumit ... nu l-as da nici pe un VW nou. Gandeste-te numai la piese cat de scumpe sunt.

Eu mi-am luat un Ford Mondeo 2004 , 90.000 km, motor 2.0 benzina, cutie automata, EURO4 ... m-a costat 6900 EUR.
Sunt curios ce ofera LOGAN in banii astia ... Am prieteni care au Logan si cauta tesle sa-si dea cu ele in ... cap.
Sa fim realisti .... Dacia mai are pana sa ajunga la nivelul masinilor de clasa medie germane ...

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Aug 19 2008, 09:33 AM
Mesaj #605

Guests

Citeaza (Paul @ Aug 19 2008, 08:26 AM) *
Stimate Domn doresc sa va aduc la cunostinta faptul ca piesele de Renault sunt chiar mai scumpe decat cele de VW.(exemplu: injector logan-12 mil(dec 2006), injector VW passat -9 mil(sept 2007))

nu stiu de unde ai luat tu injector de logan cu 12 mil in 2006 ca am cumparat eu anu asta cu 9 mil.. si injectoru de vw .. nu e original vw.. cum si la logan gasesti cu 6 mil

+Quote Post
Vizitator_Vasile.
mesaj Aug 19 2008, 09:45 AM
Mesaj #606

Guests

Citeaza (WooDee @ Aug 19 2008, 09:12 AM) *
Eu mi-am luat un Ford Mondeo 2004 , 90.000 km, motor 2.0 benzina, cutie automata, EURO4 ... m-a costat 6900 EUR.
Sunt curios ce ofera LOGAN in banii astia ... Am prieteni care au Logan si cauta tesle sa-si dea cu ele in ... cap.
Sa fim realisti .... Dacia mai are pana sa ajunga la nivelul masinilor de clasa medie germane ...

Pai la km astia trebuie sa-i schimbi cureaua de distributie, pompa de apa, vezi si tu placutele si discul de ambreiaj cum sunt, ia niste cauciucuri bune macar pe fata, verifica amortizoarele, bucsele, pivotii, curele accesorii, tobe, filtre, bujii, acumulatorul ca la iarna nu se stie, etc.

+Quote Post
Vizitator_Caesaro.
mesaj Aug 19 2008, 10:15 AM
Mesaj #607

Guests

Sa fii sanatos da' nu te mai lauda la nimeni cu FORD!!! Fiabilitate de rasu' curcilor! Am avut un Ford Mondeo Ghia 2006 diesel 117 CP NOUA 20.000+ EUR(nu asta conteaza)! Un singur proiector am reusit sa-l schimb in 3 luni (ca mai rpd nu aveam loc in service+ca se misca aia pe-acolo ca o musca fara cap) si m-a costat 1.500RON+TVA!!! Nu mai vorbesc de restul pieselor de (la) FORD! Ca sa nu-ti mai zic ca de la 40.000km incolo maraia motoru' mai rau ca un tractor!! Bine ca l-am dat! NU mai iau in veci FORD!
Apropos... te-ai intresat cat de costa revizia de 100.000km? Succes!

+Quote Post
Vizitator_Vlad.
mesaj Aug 19 2008, 10:26 AM
Mesaj #608

Guests

Citeaza (Paul @ Aug 19 2008, 08:26 AM) *
Stimate Domn doresc sa va aduc la cunostinta faptul ca piesele de Renault sunt chiar mai scumpe decat cele de VW.(exemplu: injector logan-12 mil(dec 2006), injector VW passat -9 mil(sept 2007))

Va salut si va contrazic.
Injector Renault (motoare cu injectie directa de motorina common rail cu capacitate 1,5l - Clio, Logan, etc) 150euro+TVA la reprezentanta Delphi in Romania (Delphi este producatorul injectoarelor amintite).
Injector VW (motoare cu injectie indirecta de motorina cu capacitate 1,9l - Passat, Golf, etc) 220 Euro+TVA+vechiul injector la schimb la service in coltul strazii. Fara injector la schimb, 300 Euro. Cit o fi la reprezentantele VW?
Turbosuflanta Logan - 485Euro+TVA
Turbosuflanta VW - 550Euro+TVA

Preturile sint, toate, mai 2008. Cum facem?

+Quote Post
Vizitator_marius.
mesaj Aug 19 2008, 11:04 AM
Mesaj #609

Guests

Buna ziua la toata lumea

Cred ca topicul acesta mai degraba trebuia sa fie un "pool" pentru a evita astfel fel de fel de comentarii mai mult sau mai putin neavenite vis-a-vis de Logan sau alte masini SH.
Comentariile de genul Logan-ul este "un harb" sau "un cotetz" sunt facute in 90% din cazuri de cei care au vrut masina noua la bani cat mai putini si eventual cu dotari "full" iar acum sunt nemultumiti de achizitia facuta sau de cei care nu au Logan dar credeau ca la banii aia va iesi "un Mercedes mai mic".
Nu sustin Logan-ul si nu am Logan, dar la banii la care este pentru cine doreste o masina noua este OK. Pentru variantele "full" consider ca deja pretul este destul de mare avand in vedere ca pana la urma este o masina autohtona. Daca faceau un Logan la pretul pe care l-au trambitat francezii prima data (aprox. 5500 euro) si-l dotau cu servo, abs, aibag sofer/pasager si AC atunci era intr-adevar o supermasina pt. pretul ala.
In ceea ce priveste fiabilitatea cred ca va trebui sa mai treaca 3-4 ani pentru a putea vorbi de fiabilitate. Referitor la comentariile de genul "Logan-ul este full option la 10700euro" consider ca acel full option de fapt este o dotare de bun simt (4 airbag-uri, abs, geamuri electrice, servodirectie), cu care vine standard orice masina mai rasarita. Nu cred ca este cazul sa comparam "full option" Logan cu "full option" KIA Ceed, Seat Ibiza, Opel Astra etc.
Referitor la SH-uri sunt multe de comentat. Multi dintre ante-postatorii mei au facut referire la "smecherii" cu BMW-uri, Audi, VW care si-au luat respectivele marci numai din motivul de "a da bine la public" dar respectivele masini sunt niste daramaturi, mai mult de atat actualii lor proprietari nu au nici cele mai mici notiuni despre ce inseamna intretinerea unor astfel de masini (le vezi cu cauciucurile slick-uri, spoilere sparte, motoare care se aud ca cele de RABA si scot fum asemnea). Deasemnea sunt multi care si-au luat un SH la un pret foarte bun zic ei si cu km putini. Nu exista nici in Germania, Olanda, Belgia masini cu km putini la preturi mici. Nu cred ca respectivii vand masini care in 8 ani de zile au 75.000km cu preturi de genul 6-7000 euro.
Eu am un Opel Astra Caravan. Inainte de a-mi cumpara masina am bantuit prin targuri si pe net aprox. 2 luni de zile. Am gasit masini cu aceeasi dotare la 8000 euro care aveau 3 ani si 75000km (oare) si care erau vandute de samsari pe care ii vedeai in fiecare sambata si duminica in targ. In cele din urma am gasit masina pe care o am la un cetatean care si-o adusese din Germania pentru el (a plecat sa-si ia duba initial dar la banii pe care i-a avut nu a gasit si pentru a nu ramane cu "gaura" drumului a adus Astra). Deci am luat-o cu 58000km (fabricatie aprilie 2004, intrata in tara cu 49000 in decembrie 2005) in iulie 2006. Acum am 99000km si nu am schimbat decat placutele de frana fata la 62000 (1,8 mil cu tot cu manopera), 2 becuri faza lunga (200k), incarcat instalatia AC cu freon (1,5 mil). In rest motorina si schimb de consumabile. Pretul platit pe masina a fost de 9000euro (motor 2.0DTI, 4 airbag-uri, AC, jenti aliaj, geamuri electrice fata). Asta a fost alegerea mea si nu-mi pare rau ca am facut aceasta alegere.
Ca o concluzie cred ca fiecare isi ia ceea ce considera ca i se potriveste cel mai bine - spunea cineva pe aici ca alegerea unei masini este ca cea a unei femei.

+Quote Post
Vizitator_dutisor.
mesaj Aug 19 2008, 12:14 PM
Mesaj #610

Guests

intrebati posesorii vechi, primii, de Loganuri si o sa va dati seama ca e un bluff

+Quote Post
Vizitator_jdef00tz.
mesaj Aug 19 2008, 01:58 PM
Mesaj #611

Guests

Citeaza (FORD..FIABIL :))) DE RIS @ Jul 29 2008, 11:38 PM) *
Ai facut 35k km pe an? nu prea cred....sa fie.La Logan, de obicei in 70 mii nu se schimba nimic,ai uitat sa ne zici cat te-a costat distributia,tantalaule,cat te costa discurile de frana,ca fordul are cele mai scumpe piese si ca merge printre cel mai des la service, este sub renault mult la fiabilitate si nu se arunca nimeni de pe sosea ,ca sa treci tu cu vechitura ta,cat a costat masina ta ,noua si de ce nu ai luat=o asa? mai miroase fundul lui fritz la tine in masina? esti mare fatalau

mai ... desteptule cool.gif
- daca 35 k/ an ti se pare mult, mergi cu autobuzul, cu trenul sau cu scuterul, nu ai nevoie de masina, zau! numai in ultimul concediu am facut 7.300 km, asa lejer in 20 zile. daca vrei iti dau si traseul sa ma verifici la numarul de kilometri.
- distributia e pe lant si pana va fi necesara inlocuirea mai e mult. foarte mult!
- tocmai am schimbat discurile de frana, 170 lei bucata x 2 buc, doar pe fata pentru ca am doar o pedala de frana nu 2 sau mai multe cum au cei ca tine.
- despre fiabilitate uite ce spun cunoscatorii. si citez acum: "TAsV controleaza si aproba standardele de calitate pentru produsele industriale si pentru cele de larg consum, fiind corespondentul german al Registrului Auto Roman.
TAsV a declarat modelul Ford Focus ca fiind lider in domeniul calitatii si al durabilitatii intre autoturismele cu vechime de unu pana la trei ani, calculata din momentul productiei. Analiza detaliata facuta de organizatia germana TAsV compara un total de 107 de modele diferite, selectate din toate marcile prezente pe piata din Germania.
Ford Focus este prima masina produsa in Germania care obtine aceasta mult-ravnita pozitie in ultimii 15 ani. Este remarcabil ca 92.7% dintre toate modelele Ford Focus examinate nu au avut nici o defectiune sau vreun neajuns in functionare." ... articolul intreg il gasesti aici: http://www.capital.ro/index.php?section=ar...uta=vehiculului
- nu stiu cat a costat de noua si nici nu ma intereseaza. am spus cat am dat pe ea si ce stie de banii astia.
- nu am luat'o de noua, a fost o alternativa mai buna decat logan nou (ceea ce reiese din parerea generala a forumistilor)
- ar trebui sa stii ca daca speli fundu' nu miroase. si cu masina e tot la fel. al tau pute probabil, nu stiu sigur, insa gura da!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 19 2008, 02:42 PM
Mesaj #612

Guests

o intrebare legata de fiabilitate?
Ce masini de 30 de ani vedeti pe strazi ?
Consider cand e vorba de fiabilitate acesta ar trebui sa fie un criteriu ...si am vazut:
VW vechi ....cele facute acuma nu sunt la fel din pacate sunt cu o clasa sub cele vechi
Dacia evident ..cele sub 10 ani sunt un dezastru, loganul incepe sa fie un pic mai bun decat solenza ...dar e inca cu cel putin doua clase sub cele vechi
Ford jeepane ... americanii nu se pricep la masini mici asa ca daca va luati masini americane nu va luati masini mici ..nu e specialitatea lor
Lincoln, Mercedes - in general sunt masini cu motor mare doar pentru etalat nu pentru utilizare zilnica
Fiat 500 - daca cineva se pricepe la masini mici acestea sunt italienii ... si sincer si aici masinile vechi sunt cu o clasa peste cele noi
Toyota, Honda - incomparabili ...nu degeba tot neamtu isi cauta sa ia masini japoneze..dar si aici modelele moderne sunt mai putin fiabile fata de cele vechi
Cine se orienteaza dupa criterii diferite cum ar fi confort, siguranta, gadgeturi este bien de stiut ca o multifunctionala este intotdeauna mai slaba decat ceva proiectat sa fac un singur lucru la performanta maxima Orice gadget adaugat in plus inclusiv cele de siguranata (airbaguri, abs, ebd...) s-a realizat facand rabat la calitate..si mai este cale lunga pana vor reusi sa obtina aceeasi calitate din anii 70-80 si sa mentina si gadgeturile functionale.

+Quote Post
Vizitator_Gei.
mesaj Aug 19 2008, 03:13 PM
Mesaj #613

Guests

Prietene ia da o fuga pina la service sa vezi de curiozitate cit te costa sa schimbi saboti de frina pe spate , care s-au schimbat la revizia de 60000 km, si ceva rectificari la tamburi. Am un Ford pe firma si am fost in service cu el, tot asa luat de nou era un Fiesta am dat 10700 mai mult decit pe Logan Kiss Fm care am dat 9255 cu vopsea metalizata + genti. Cu Fiesta am avut numai probleme, la 500 km nu mai puteam sa deschid capota, intr-un final am tras de cablu cu patentul si s-a deschis, a trebuit sa sar pe ea s-o inchid la loc. La 2500 de km s-a rupt cablu de ABS de sub punte, l-am schimbat la garantia , dar am asteptat 1 luna sa-l aduca din Germania. Tot in garantie am schim,bat de 2 ori clapetele de rabatare a banchetei spate. Numai probleme mi-a facut Fiesta . Am avut un Logan care l-am dat la 30000 dupa 18 luni de folosinta, in afara de ulei si filtre nu i-am facut nimic, persoana care i l-am vindut urma sa se duca la revizie sa-i schimbe uleiul si sa-i puna si placute de frina, asta a costat 450 ron cu manopera si piese cu ulei si toate filtrele. La fiesta la 15000 am dat 5520 ulei si toate filtrele. In plus la Logan am portbagajul mai mare decit Fiesta. In garantie s-au ovalizat discurile frina pe fata, nu le-au schimbat in garantie deoarece au zis ei ca nu s-au uzat nu stiu citi mm asta la Fiesta. Era cineva cu Mondeo care zici tu modelul si ii zicea la 60000 km sa vina in jur de 6000 ron ca trebuie sa-i schimbe si sabotii. Nu mai zic Casco cit e la LOgan si cit e la o masina straina indiferent de marca. Apropo mie imi consuma la Logan motor 1,6 in oras 8,2 in Bucuresti. In carte e dat 9,6%. La Fiesta e dat 8 in carte si consuima 10 si ceva. Asa ca la pretul pe care il are LOGAN PRESTIGE 9500 euro si obtiunile care le are spatiu, portbagaj, ABS+Afu, piele, aluminiu, jenti, aer, air-bag nu gasesti masina noua cu asa ceva. Pretul calitate pret e super ok si intretinerea la fel. In afara de asta nimic nu e romanesc pe ea. Motorul e Renault, Abs e Bosch ca si compresorul de aer , si sint cam acelasi piese care le gasesti pe un Megane.

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Aug 19 2008, 04:40 PM
Mesaj #614

Guests

Citeaza (dutisor @ Aug 19 2008, 12:14 PM) *
intrebati posesorii vechi, primii, de Loganuri si o sa va dati seama ca e un bluff

da, intrebati-ma,sunt unul dintre ei. am un logan 1.6 benzina,din martie 2005, 93254 km la bord. In afara de revizii la care s-au schimbat filtrele,placutele de 3 ori,bujiile de 2 ori,distributia 1 data, discurile de frana 1 data (ca am vrut eu, ele mai duceau ceva) ... nu s-a bagat nici un ban in masina si merge la fel ca in prima zi. Un mare minus e, trebuie sa recunosc, vopseaua care e f subtire...in rest la cat a costat a meritat banii. o voi schimba in 2-3 luni cu noul logan.

+Quote Post
Vizitator_gigel.
mesaj Aug 19 2008, 05:28 PM
Mesaj #615

Guests

.....ma rog, cine isi doreste o masina second, o rabla forjata de alti, cum vad pe afara , tineri isi bat joc de ele si apoi le vand romanilor, cata naivitate...........sa sti???? ca ai luat un jaf forjat cu nume si marca, toate put a tigari, tapiteria cu cafea si sperma spalata in graba, motorul turtulit bine, ceasul dat cu cateva mii de km inapoi, suspensiile batrane, cutia de viteze tocita.....toate aste ptr ca e ww sau bmw, ma faceti de rad...........sa fiti voi sanatosi cate masini second le vrajea vecinul meu in garaj, numai rable...............multi vorbesc dar habar nu au cum se face 10.000 euro din munca cinstita, iar multi isi iau second ca nu au bani de un logan, apoi spun una si alta, ca a lui e groza, dar tot are invidie si ciuda pe vecinul ce si-a luat logan, romanii natie de .....................cum puteti voi sa imi spuneti mie ca nu merita banii o masina nou, noua, noua!!!!! esti primul care se urca in ea, iti culoarea care iti place, tu ai onoarea sa o conduci primul, garantie, service in toata tara, si ultima e nouaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, e nouaa, nu ai cumparat jaful altuia care se bucura ca sa scapat de ea..........noua , noua, nu vad dubiile???

+Quote Post
Vizitator_dan capitan de plai.
mesaj Aug 19 2008, 05:43 PM
Mesaj #616

Guests

.....tipic romanesc si al romanilor, prima data ce zic prieteni si vecini, neamurile, apoi daca lor le place ce mai conteaza!, valabil la fete, daca totii o admira, ce conteaza ca e proasta ca trenul, esti ciumete......telefon ultimul , bani ptr un suc pe terasa canci, dar ai telefon tare, tipic romanilor, stil tiganesc......la fel si la masini, romani sunt grandomani, laudarosi , le place fala.........ma rog personal eu o sa imi cumpar cea ce voi considera ca imi este de folos la momentul potrivit in funtie de : bani, calitate, confort, siguranta,etc....totusi obtez ptr. o masina noua.......iar loganul este excelenta...afara e plin de loganuri, care o fi oare explicatia?, sunt mai fraieri straini, nu au bani?.....sau considera masina un mijloc cu care te deplasezi din puntul a in puntul b?......ce e nou e nou, e ca fata virgina, nu a umblat prin multe .......va las sa alegeti!!!!numai bine..

+Quote Post
Vizitator_Vlad.
mesaj Aug 19 2008, 05:56 PM
Mesaj #617

Guests

Citeaza (Florin @ Aug 18 2008, 09:04 PM) *
Waaahhahahahahahahahahahahahahhahahaha! Ma doare stomacul de ras. Exista vreo comparati? Va intreb inca o data : exista vreo comparatie? Am avut un Ford Granada Ghia cu motor de 2000 din 1984. Am avut si Logan, masina de serviciu cu 3400 de km, din 2007. Va spun cu mana pe inima: nu exista comparatie. Tehnologia cu care se fabrica masinile in Romania nu mai e folosita afara de peste 20 de ani. Nu as da banii pe Logan. Am avut in schimb Solenza. De 1.4 benzina. Dupa 150 de km iti rupe spatele. Am fost fericit cand am scapat de ea. Am pierdut la aceasta masina 300 de euro. Da, este singurul avantaj al "troacelor made in ro":pierzi mai putin la revanzare decat la o masina de afara. In rest, nu va amagiti...sunt oribile.

Salut,

Loganurile au multe probleme, inca, este adevarat! Da' lumineaza-ne cum e cu tehnologia aia cu care se fabrica masinile in Romania: zici ca afara nu mai este folosita de 20 de ani? Adica, de exemplu, producatorii vestici, ca despre astia e vorba, au renuntat acu' aprox. 20 de ani la a mai fabrica motoare diesel common rail? Si acu' ce produc, motoare ionice, panica? Cu cutiile de viteze o fi la fel?

+Quote Post
Vizitator_Chartreux.
mesaj Aug 19 2008, 06:05 PM
Mesaj #618

Guests

mAU ! Sunt o femeie eleganta si sexy de 40 de ani, conduc o Ibiza noua , rosie !
Bani gramada, 12.500 euro. munciti intr-o agentie imobiliara!
dar...cum se spune...un vis implinit !
Si acum....nu ma intrebati de consum, de drumurile sparte toate, care dupa un an mi-au mutat practic portbagajul din suruburi .....DFar..nu pot zice..am avut si am parte de imagine !
Blonda cu Ibiza rosie ... biggrin.gif

Pentru firma era bun-bunutz un Logan ( chiar second ), sa-l imputa clientii fara probleme
..pentru plimbarica si imagine personala..e buna Ibiza ( cu motor WW) !
Va pup !

Citeaza (Silviu Boiangiu @ Jul 1 2008, 11:37 AM) *
Desi loganul este o masina patratoasa, luata noua isi merita toti banii luata noua. Nu merita sa iei o masina sh (mai ales din romania unde drumurile sunt cum sunt), nu stii cum a circulat omul cu ea - are esp, si ce daca solicitarea (forta de torsiune) din planetare tot mare e, ca sa nu mai spun la intoarcerile cu frana de mana la ce solicitari pune caroseria si puntea spate (mai ales ca la masinile straine e diferentiala).

Asa ca mai bine dai banii pe o masina noua decat pe una sh - stii sigur ca nu a fost schimbat neautorizat softul de la calculator (pentru tunning, marirea puterii, modificat nr de kilometrii, pacalit xenoane, etc).

La condus, loganul se comporta ok - nu asa cum se comporta un golf IV - diferenta fiind in primul rand de greutate si de centrul de greutate.. care este mai ridicat in cazul loganului si de aici este mai instabila.

Piesele rezista in functie de solicitarea mecanica a lor - ca sunt facute din aceleasi materiale (daca nu stiati - piesele componente sunt facute de terti nu de companie) asa ca nu-i diferenta.

Amaratul cu logan? da.. ne permitem sa dam 9-10 mii pe un logan NOU decat pe o masina umblata cu ea n ani.

+Quote Post
Vizitator_Bob.
mesaj Aug 19 2008, 06:27 PM
Mesaj #619

Guests

Daca stau bine si ma gandesc - pentru drumurile noastre de rahat, pentru salariile a 80% dintre noi romanii, pentru "binevoitorii" care zgarie masini, pentru service-urile de 2 lei, pentru starea economiei - e mult si Loganul. Inca am merita sa mergem cu Dacia 1310...

+Quote Post
Vizitator_Calin.
mesaj Aug 19 2008, 07:16 PM
Mesaj #620

Guests

La 10000 euro recomand un Opel Corsa. Chiar daca in banii astia nu poti baga prea multe optionale e MULT peste un Logan. Eu am un Corsa (cu ceva dotari in plus - cutie semiautomata, clima, etc). Am mers si cu Logan (taxiuri, colegi). Diferenta e mare. Loganul pe benzina e la fel de zgomotos cum e Corsa pe motorina. M-a costat 13000 dar merita fiecare cent. Cui se uita la Dacia Logan sau Sandero ca la o masina moderna ii recomand sa citeasca pe wikipedia sau in alta parte despre ESP sau Easytronic. Dacia o fi buna in gama de pret 5999-6001 euro. In rest cred ca e locul altor masini sa domine piata. La 10000 euro sa nu oferi nici macar optional cutie automata sau motor diesel e sinucidere. Asteptam Dacia Sandero 2.

Opel Rules pana atunci! wink.gif

+Quote Post
Vizitator_manelistu' bulangiu.
mesaj Aug 19 2008, 07:32 PM
Mesaj #621

Guests

Citeaza (Musafir @ Aug 19 2008, 02:42 PM) *
o intrebare legata de fiabilitate?
Ce masini de 30 de ani vedeti pe strazi ?
Consider cand e vorba de fiabilitate acesta ar trebui sa fie un criteriu ...si am vazut:
VW vechi ....cele facute acuma nu sunt la fel din pacate sunt cu o clasa sub cele vechi
Dacia evident ..cele sub 10 ani sunt un dezastru, loganul incepe sa fie un pic mai bun decat solenza ...dar e inca cu cel putin doua clase sub cele vechi
Ford jeepane ... americanii nu se pricep la masini mici asa ca daca va luati masini americane nu va luati masini mici ..nu e specialitatea lor
Lincoln, Mercedes - in general sunt masini cu motor mare doar pentru etalat nu pentru utilizare zilnica
Fiat 500 - daca cineva se pricepe la masini mici acestea sunt italienii ... si sincer si aici masinile vechi sunt cu o clasa peste cele noi
Toyota, Honda - incomparabili ...nu degeba tot neamtu isi cauta sa ia masini japoneze..dar si aici modelele moderne sunt mai putin fiabile fata de cele vechi
Cine se orienteaza dupa criterii diferite cum ar fi confort, siguranta, gadgeturi este bien de stiut ca o multifunctionala este intotdeauna mai slaba decat ceva proiectat sa fac un singur lucru la performanta maxima Orice gadget adaugat in plus inclusiv cele de siguranata (airbaguri, abs, ebd...) s-a realizat facand rabat la calitate..si mai este cale lunga pana vor reusi sa obtina aceeasi calitate din anii 70-80 si sa mentina si gadgeturile functionale.

Ce masini de 30 de ani vedeti pe strazi ? ----- VW, Dacia 1300, Dacia1310, cite un Trabant, Roman Diesel, DAC, Tudor Vladimirescu (TV), ARO, cite o Volga, etc, de unde rezulta ca VW-ul este impecabil da' si Dacia & Co vin tare din urma...

Fiat 500 - daca cineva se pricepe la masini mici acestea sunt italienii ... si sincer si aici masinile vechi sunt cu o clasa peste cele noi ----- ???????? A fost cam tare coniacu' astazi, nu?

Toyota, Honda - incomparabili ...nu degeba tot neamtu isi cauta sa ia masini japoneze..dar si aici modelele moderne sunt mai putin fiabile fata de cele vechi ----- tot neamtu' isi cauta masini japoneze, japonezii americane, americanii germane, germanii frantuzesti si romanii Dacii exportate in Ungaria... Bineee...

Cine se orienteaza dupa criterii diferite cum ar fi confort, siguranta, gadgeturi este bien de stiut ca o multifunctionala este intotdeauna mai slaba decat ceva proiectat sa fac un singur lucru la performanta maxima Orice gadget adaugat in plus inclusiv cele de siguranata (airbaguri, abs, ebd...) s-a realizat facand rabat la calitate..si mai este cale lunga pana vor reusi sa obtina aceeasi calitate din anii 70-80 si sa mentina si gadgeturile functionale ----- Am auzit, zic aia batrani, ca prin 70-80 se schimba uleiu' pe la 5000. E adevarat? Daca nu, care era, de fapt, realitatea? Daca da, de ce: era uleiu' prea prost sau motoarele prea bune? De exemplu Dacia Pitesti recomanda ca schimbul de ulei pentru Dacia 1310 sa se faca la 5000 de Km sau ori de cite ori nivelul scadea sub limita admisa. Motoru' ala e generatie '75-'80. Sa intelegem ca mai este un drum lung pina se va obtine aceeasi calitate in actuala uzina de la Pitesti? Da' l-au scos de mult din fabricatie, nu? De ce vor sa ajunga la aceeasi calitate? Sau este dezinformare tipic PSD-ista?

Un sfat: nu amestecati uleiu', pardon, coniacu' cu bere...

+Quote Post
Vizitator_berila.
mesaj Aug 19 2008, 07:34 PM
Mesaj #622

Guests

Citeaza (marius @ Aug 19 2008, 11:04 AM) *
... spunea cineva pe aici ca alegerea unei masini este ca cea a unei femei.

Ca sa te ajut putin la formulare, Intrebarea e: Ti-ai lua nevasta second hand? laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 19 2008, 08:34 PM
Mesaj #623

Guests

Cred ca daca as avea 10000 EUR as investi 7000 in educatia copilului meu, as merge cu bicicleta in oras si as cumpara o masina f.f.f ieftina (maxim 3000) doar pentru drumuri lungi (nu conteaza marca).

+Quote Post
Vizitator_Manelistu' bulangiu.
mesaj Aug 19 2008, 08:43 PM
Mesaj #624

Guests

Citeaza (Calin @ Aug 19 2008, 07:16 PM) *
La 10000 euro recomand un Opel Corsa. Chiar daca in banii astia nu poti baga prea multe optionale e MULT peste un Logan. Eu am un Corsa (cu ceva dotari in plus - cutie semiautomata, clima, etc). Am mers si cu Logan (taxiuri, colegi). Diferenta e mare. Loganul pe benzina e la fel de zgomotos cum e Corsa pe motorina. M-a costat 13000 dar merita fiecare cent. Cui se uita la Dacia Logan sau Sandero ca la o masina moderna ii recomand sa citeasca pe wikipedia sau in alta parte despre ESP sau Easytronic. Dacia o fi buna in gama de pret 5999-6001 euro. In rest cred ca e locul altor masini sa domine piata. La 10000 euro sa nu oferi nici macar optional cutie automata sau motor diesel e sinucidere. Asteptam Dacia Sandero 2.

Opel Rules pana atunci! wink.gif

La 10000 Euro eu recomand citirea cu atentie a temei forumului. Avind in vedere ca unii posteaza la impresie ma bag si eu: am un Mertz R280 CDI (aprox. 56000 Euro cu ceva optinale si nu e gluma!). E mai zgomotos ca Maibachu' da' ceva mai silentios ca Opelu' Corsa. Cu toate astea merita fiecare cent si mi-se potriveste: este oglinda manelistului (asta ca sa anticipez epitetele care va sa vina) fiind un Grand Sport Tourer... Cui se uita la Logan sau Sandero ca la o masina, nu ca la o masina moderna!, ii recomand sa citeasca pe www.cia.gov despre Mertz... Masinile sub 40000 Euro sint bunicele da' peste pragu' asta gasesti altfel de masini... A, sa nu uit, astia de la Dacia sint niste nemernici: sa nu oferi tu motor diesel la o masina de sau sub 10000 Euro? Calineeeeee, trezeste-te tata, rusii i-au terminat pe georgieni si acu' sint la portile Craiovei!

+Quote Post
Vizitator_Silvian.
mesaj Aug 20 2008, 04:55 AM
Mesaj #625

Guests

am comis-o luna trecuta mi-am luat Golf iata cum am procedat:
160 euro zbor in Germania cu avionu
65 euro/zi *5 zile =260 euro inchiriat masina ca sa ma pot deplasa la autohousuri, e prima masina care o cumpar nu am mare experienta si vreau sa fiu informat.
100 euro cost benzina investita in cautare
5 zile stat la hotel -unu ieftin sa spune Ibis 5*55 euro/noapte=275
15 euro/zi 5*15=75, mancat in stil romanesc cu alimente cumparate de la Norma, infulecate la hotel.
150 euro acte temporare
150 euro cost benzina drum inapoi
7500 euro cost masina Golf 4 ,2003, 1.4, 16V 75 cp 55kkm la bord.
trag linie aprox 8945 euro cheltuiti pe masina.
Da, inca ma simteam bine ca desi am cheltuit o caruta de bani pe langa costul masinii ca sa zic asa nu am fost tras in piept de samsarii nostrii. Poate ca am fost tras in piept de ai lor. Asta o sa vedem.
Oricum venind in tara am dat de prieteni care rad de mine ca mi-am luat motor cu 16 valve super complicat comparativ cu un motor vechi de ople kadet cu injectie multipunct 1,5l care tot 75 CP scoate dar cu diferenta ca o fost facut in 87 si motorul este cu 8 valve Pe scurt ACUM 20 de ani.
Pe strazile din RO incet incet incepe sa mi se acreasca de VW Golf.
Am vrut o masina buna, nu am avut incredere in Logan, acum realizez cu siguranta la cati bani am cheltuit puteam sa am o masina mai puternica cu rezerve mai mari de putere in depasiri.Golf 4 , 1.4, 16V 75 cp se comporta bine pe drum pana vrei sa depasesti un tir la 90km/h.
Nu e bai in rest e o placere sa stai in masina, am invatat sa decuplez AC cand intru un depasiri si asta intradevar ajuta, desi parca tot sunt dezamagit.
Vreau sa schimb lichidu de frana si eventual sa ii fac anumite operatii de intretinere, dar abia acum realizez ca nu prea am incredere in mecanicii din Romania si nici nu am prieteni si cunostinte in domeniu, la service oficial nu o sa merg ca sigur ma intep la portofel.

+Quote Post
Vizitator_ploiesteanu.
mesaj Aug 20 2008, 05:25 AM
Mesaj #626

Guests

Masina SH poate pica dupa primii 10 Km, nu are nici un fel de garantie. Daca o iei si de la arabi, e crima !
Hai sa zicem ca merge , ajungi cu ea acasa, are 10-15 ani vechime, gandeste-te ca va trebui sa schimbi multe, incepand de la motor, daca e pe motorina, costurile sunt si mai mari. Cunosc oameni , care au bani , dar prefera totusi SH. Loganul se cumpara in pietele emergente dar si in Anglia, Spania, Franta, unde concurenta e acerba. Oamenii aia sunt nebuni ! Voi ce ziceti ? Hai sa cladim o biserica si sa ne inchinam la masina nemteasca !
Duceti-va la ei in tara, sa vedeti cata mizerie e in marile orase, odata cu criza petroliera si industria auto germana are de suferit. Noi suntem ca hienele (sau ciorile) care consuma starvurile in putrefactie de la ei din batatura, si mai dam si bani frumosi pe ele !

+Quote Post
Vizitator_Traian B.
mesaj Aug 20 2008, 05:48 AM
Mesaj #627

Guests

Citeaza (Florin @ Aug 18 2008, 09:04 PM) *
Waaahhahahahahahahahahahahahahhahahaha! Ma doare stomacul de ras. Exista vreo comparati? Va intreb inca o data : exista vreo comparatie? Am avut un Ford Granada Ghia cu motor de 2000 din 1984. Am avut si Logan, masina de serviciu cu 3400 de km, din 2007. Va spun cu mana pe inima: nu exista comparatie. Tehnologia cu care se fabrica masinile in Romania nu mai e folosita afara de peste 20 de ani. Nu as da banii pe Logan. Am avut in schimb Solenza. De 1.4 benzina. Dupa 150 de km iti rupe spatele. Am fost fericit cand am scapat de ea. Am pierdut la aceasta masina 300 de euro. Da, este singurul avantaj al "troacelor made in ro":pierzi mai putin la revanzare decat la o masina de afara. In rest, nu va amagiti...sunt oribile.

Te doare stomacul de ris? Ai incercat Smecta? Daca nu merge si nu merge, eu zic sa tratezi direct cauza, adica risul: un cap in gura sau ceva cred ca te racoreste... Pina atunci vezi sa nu vomiti...

+Quote Post
Vizitator_Tsunami.
mesaj Aug 20 2008, 05:49 AM
Mesaj #628

Guests

Citeaza (Chartreux @ Aug 19 2008, 06:05 PM) *
mAU ! Sunt o femeie eleganta si sexy de 40 de ani, conduc o Ibiza noua , rosie !
Bani gramada, 12.500 euro. munciti intr-o agentie imobiliara!
dar...cum se spune...un vis implinit !
Si acum....nu ma intrebati de consum, de drumurile sparte toate, care dupa un an mi-au mutat practic portbagajul din suruburi .....DFar..nu pot zice..am avut si am parte de imagine !
Blonda cu Ibiza rosie ... biggrin.gif

Pentru firma era bun-bunutz un Logan ( chiar second ), sa-l imputa clientii fara probleme
..pentru plimbarica si imagine personala..e buna Ibiza ( cu motor WW) !
Va pup !

scumpa... te pup si eu,

apropo de masina, fac pariu ca n-ai nici o ezitare cand "incaleci" cate o groapa
dooof - doooof (cam asa e zgomotul) laugh.gif

in rest succes si nu te mai ruja in timpul mersului ca te vad din spate

tsunami, ingerul tau pazitor
laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_marius.
mesaj Aug 20 2008, 06:18 AM
Mesaj #629

Guests

Citeaza (berila @ Aug 19 2008, 07:34 PM) *
Ca sa te ajut putin la formulare, Intrebarea e: Ti-ai lua nevasta second hand? laugh.gif

Tu ce ai alege intre una "noua" dar urata cu draci sa spunem si una "second-hand" dar mai draguta?
Sincer as prefera SH-ul.

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Aug 20 2008, 06:39 AM
Mesaj #630

Guests

biggrin.gif angry.gif smile.gif dry.gif E ok Loganul

+Quote Post

94 Pagini V  « < 19 20 21 22 23 > » 
Reply to this topicStart new topic
27 Utilizatori care citesc acest topic (27 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 13th November 2019 - 08:19 AM