IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Sint dependent de stiri!
Vizitator_Horia.
mesaj Oct 16 2008, 02:09 PM
Mesaj #1

Guests

Am fost plecat in semiluna de miere, intr-o cabana la dracu'n praznic. Am rezistat 2 zile fara net, tv si ziare. In a treia zi, m-am trezit cu noaptea-n cap, am facut vreo 80 de km pina in cel mai apropiat oras, de unde mi-am luat toate ziarele si revistele posibile. Proaspata mea sotie a ris cu lacrimi cind a coborit din camera si m-a vazut cufundat in lectura.
Problema e intimplarea asta nu e deloc singulara. Nu pot sa stau nici macar o ora fara sa ma uit la stiri (ca ma uit la TV, pe net sau ascult radio). Treaba asta s-a cronicizat deja si ma obsedeaza. Cind nu am acces la media simt ca ma pierd, parca sint suspendat in timp. Nu s-a acutizat pina acolo incit sa am atacuri de panica smile.gif), dar ma intreb cit mai am pina acolo.
Ati mai intilnit astfel de cazuri? Cum se poate rezolva? (Precizez ca nu lucrez in presa si nici in domenii conexe)
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_anti.
mesaj Oct 16 2008, 02:25 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Horia @ Oct 16 2008, 02:09 PM) *
Am fost plecat in semiluna de miere, intr-o cabana la dracu'n praznic. Am rezistat 2 zile fara net, tv si ziare. In a treia zi, m-am trezit cu noaptea-n cap, am facut vreo 80 de km pina in cel mai apropiat oras, de unde mi-am luat toate ziarele si revistele posibile. Proaspata mea sotie a ris cu lacrimi cind a coborit din camera si m-a vazut cufundat in lectura.
Problema e intimplarea asta nu e deloc singulara. Nu pot sa stau nici macar o ora fara sa ma uit la stiri (ca ma uit la TV, pe net sau ascult radio). Treaba asta s-a cronicizat deja si ma obsedeaza. Cind nu am acces la media simt ca ma pierd, parca sint suspendat in timp. Nu s-a acutizat pina acolo incit sa am atacuri de panica smile.gif), dar ma intreb cit mai am pina acolo.
Ati mai intilnit astfel de cazuri? Cum se poate rezolva? (Precizez ca nu lucrez in presa si nici in domenii conexe)

Get a life!

Cand mai muncesti, frate? De nevasta cand ai grija? Bine ai zis "proaspata sotie", daca erati de mai mult timp impreuna probabil nu mai era asa de toleranta. Mergi la un film, scoate nevasta la un suc intr-un parc, nu in bar ca acolo ai tv, nu mai plati abonamentul la internet si la cablu si te-ai rezolvat.

+Quote Post
Vizitator_Oscarila.
mesaj Oct 16 2008, 02:33 PM
Mesaj #3

Guests

Eu nu mai deschid televizorul pe stiri. Poate nu toate stirile sunt manipulare, poate nu toti redactorii de stiri sunt penibili, poate merita sa fii cateodata sa te uiti la stiri. Dar, doar cateodata.
Eu am lucrat in presa de mult smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Horia.
mesaj Oct 16 2008, 02:38 PM
Mesaj #4

Guests

Pai nu prea ma ajutati... Aia cu "get a life" o stiu si eu, dar mi-e greu s-o pun in aplicare. Si de muncit, muncesc cu destul spor, sincer. Dati-mi o solutie sa ma dezintoxic. Am incercat cu filme, cu carti, dar pur si simplu nu am rabdare de ele...

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Oct 16 2008, 02:54 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Horia @ Oct 16 2008, 02:38 PM) *
Pai nu prea ma ajutati... Aia cu "get a life" o stiu si eu, dar mi-e greu s-o pun in aplicare. Si de muncit, muncesc cu destul spor, sincer. Dati-mi o solutie sa ma dezintoxic. Am incercat cu filme, cu carti, dar pur si simplu nu am rabdare de ele...

in primul rand iti trebuie oricum vointa... altfel nu o rezolvi. ca sa pierzi mai putin timp poti folosi un pocket pc, ceea ce va limita cantitatea de info, nu si calitatea. eu nu ma uit la tv la stiri pentru ca nu exista stiri la tv, ziarele sunt toate la cateogria 'tabloid', iar cele din zona economica, gen zf, capital au 2-3 articole relevante pe care le gasesti pe net oricum, restul sunt reclame mascate, platite de companii. poate ca ar fi util sa te concentrezi doar pe cele din domeniul tau de activitate. oricum daca nu ai rabdare sa citesti o carte nu e cazul sa te lasi de citit carti, dar e evident ca nu ai pus mana pe o carte care sa ti se potriveasca.
cu dezintoxicarea se rezolva mult mai usor: umple-ti programul pe toata saptamana! intalnirile cu prietenii, un abonament la o sala (daca iei unul scump sigur te duci ca-ti pare rau sa arunci banii) etc. daca nu ai timp sa deschizi tembelizorul cu timpul o sa-ti treaca

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Oct 16 2008, 02:57 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Horia @ Oct 16 2008, 02:09 PM) *

incearca sa citesti o carte in loc de reviste/ziare (nu sunt ironic). Nici eu nu am stare daca nu pot citi ceva.

+Quote Post
Vizitator_ralu.
mesaj Oct 19 2008, 10:45 AM
Mesaj #7

Guests

oare de ce am ajuns depedenti de stiri?
de ce deschidem tvul, radioul, netul oriunde am fi?
ce e asa de important de auzit?
cate din stirile cu care suntem bombardati conteaza si ne afecteaza?

+Quote Post
Vizitator_Gil.
mesaj Oct 19 2008, 10:20 PM
Mesaj #8

Guests

Sunt 3 feluri de stiri:
1. cele ce ma intereseaza in mod direct
2. Cele ce nu ma intereseaza in mod direct dar pot afla informatii ce imi pot fi de folos si care imi dau un simt al actualitatii
3. Stiri care nu ma intereseaza dar ma atrag

La primele sunt mai bun decat orice ziarist si cred ca oricare dintre voi
La celelalte folosesc ziarele, dar daca ele sunt cu adevarat interesante voi afla de la altii
La cele de la pnctul 3 pot sa renunt

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 16 2014, 12:05 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (ralu @ Oct 19 2008, 10:45 AM) *
oare de ce am ajuns depedenti de stiri?
de ce deschidem tvul, radioul, netul oriunde am fi?

Fiindca vrem sa stim ce mai e nou prin lume? unsure.gif

+Quote Post
stefibarta
mesaj Dec 10 2015, 03:30 PM
Mesaj #10

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 10-December 15
Utilizatorul numarul: 34 234

Eu pierd cel putin 1 ora, ba chiar 2 ore la lucru citind stirile. Daca as renunta la stiri, as putea sa zic sefului ca de maine lucrez in 6 ore smile.gif La fel si acasa, cand ma trezesc, in loc sa ma uit afara pe geam, deschid din pat, de pe telefon o pagina meteo ca vremeabuc.ro dupa care deschid Digi24 pana se trezeste nevasta si nu mai voie sa scrollez. Restul la lucru, cu plata biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 4 2016, 10:24 AM
Mesaj #11

Guests

Printre blocuri se zvoneste :

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th July 2019 - 08:36 PM