IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> De ce mi-ati luat ultimii bani Domnule Emil Boc?, Protestez!
Vizitator_Liviu Balac.
mesaj Jun 29 2011, 07:28 PM
Mesaj #1

Guests

Zi insorita de 23 iunie 2011 deschidem contul bancar de pe net, trecem suma care trebuie platita catre furnizor, dam "semneaza" si deodata:
"FONDURI INSUFICIENTE" Imposibil! Suma este cu mult mai mica decat ce am in cont!? Ies din aplicatie si mai intru o data. Dezastru!!! "Sold disponibil 0". Cineva mi-a furat banii din cont...!!
-HOTII!!!
Panica. O sudoare rece mi se prelinge usor pe sira spinarii. Repede dau telefon la banca, povestesc ce mi s-a intamplat si mi se raspunde cu nonsalanta:
-Conturile v-au fost blocate de catre Ministerul de Finante iar banii au fost luati de catre dansii.
Am inceput sa inteleg. ESALONAREA DATORIILOR. “Scopul acestui act normativ este de a sprijini firmele, intreprinzatorii care au perspectiva de dezvoltare economica” a spus Emil Boc Primul Ministru al Romaniei.
Dupa ani de plata la timp a atator taxe si impozite, din ianuarie anul acesta, datorita crizei sustinute nu am mai putut plati datoriile. S-a platit consultant sa faca un plan de redresare a societatii, pentru depunerea unui dosar la Administratia Fiscala din Buzau si cand a ajuns sa ni se spuna sa pregatim gajul si evaluarea lui, ne-au blocat contul si ne-au luat toti banii din cont. Erau ultimii bani pe care- i foloseam pentru salarii, plata materii prime, facturi de zi cu zi. Acum nu-i mai aveam. Ma cuprins o senzatie de voma amestecata cu scarba, revolta si frustrare.
M-am simtit pur si smplu violat.
Asteptam colaborare, intelegere, ajutor in depasirea acestui moment greu. Imi stabilisem cum sa fac sa pot plati la timp ratele esalonate, sa pot pastra angajatii atat de importanti pt mine, un mic plan strategic de dezvoltare in care explicam cum vom folosi in perioada urmatoare resursele financiare si a doua zi ei mi-au devalizat contul.
Dupa ce au fost intrebati "ce facem cu planul si dosarul de restructurare" ne cer sa venim cu o alta cerere de esalonare pentru suma ramasa ca datorie. Alti bani si un alt dosar.
Cu multa suferinta in suflet si cu lacrimi in ochi vin si va intreb dragi guvernanti:
De ce mi-ati luat ultimii bani Domnule Emil Boc? Munca mea draga de 8 ani pentru care nu dorm noptile, cum o mai desfasor?
Eu am avut incredere in dumneavoastra si acum ce mi-ati facut? Cu ce imi mai platesc oamenii mei !? Nu i-am lasat nici o data fara salariu, am preferat sa raman eu flamand dar salariile le-am platit intotdeauna, cum voi putea sa-i privesc in ochi? Cu ce imi platesc furnizorii ca sa nu inchid societatea?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Ninu.
mesaj Jun 30 2011, 06:52 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Liviu Balac @ Jun 29 2011, 07:28 PM) *
Zi insorita de 23 iunie 2011 deschidem contul bancar de pe net, trecem suma care trebuie platita catre furnizor, dam "semneaza" si deodata:
"FONDURI INSUFICIENTE" Imposibil! Suma este cu mult mai mica decat ce am in cont!? Ies din aplicatie si mai intru o data. Dezastru!!! "Sold disponibil 0". Cineva mi-a furat banii din cont...!!
-HOTII!!!
Panica. O sudoare rece mi se prelinge usor pe sira spinarii. Repede dau telefon la banca, povestesc ce mi s-a intamplat si mi se raspunde cu nonsalanta:
-Conturile v-au fost blocate de catre Ministerul de Finante iar banii au fost luati de catre dansii.
Am inceput sa inteleg. ESALONAREA DATORIILOR. “Scopul acestui act normativ este de a sprijini firmele, intreprinzatorii care au perspectiva de dezvoltare economica” a spus Emil Boc Primul Ministru al Romaniei.
Dupa ani de plata la timp a atator taxe si impozite, din ianuarie anul acesta, datorita crizei sustinute nu am mai putut plati datoriile. S-a platit consultant sa faca un plan de redresare a societatii, pentru depunerea unui dosar la Administratia Fiscala din Buzau si cand a ajuns sa ni se spuna sa pregatim gajul si evaluarea lui, ne-au blocat contul si ne-au luat toti banii din cont. Erau ultimii bani pe care- i foloseam pentru salarii, plata materii prime, facturi de zi cu zi. Acum nu-i mai aveam. Ma cuprins o senzatie de voma amestecata cu scarba, revolta si frustrare.
M-am simtit pur si smplu violat.
Asteptam colaborare, intelegere, ajutor in depasirea acestui moment greu. Imi stabilisem cum sa fac sa pot plati la timp ratele esalonate, sa pot pastra angajatii atat de importanti pt mine, un mic plan strategic de dezvoltare in care explicam cum vom folosi in perioada urmatoare resursele financiare si a doua zi ei mi-au devalizat contul.
Dupa ce au fost intrebati "ce facem cu planul si dosarul de restructurare" ne cer sa venim cu o alta cerere de esalonare pentru suma ramasa ca datorie. Alti bani si un alt dosar.
Cu multa suferinta in suflet si cu lacrimi in ochi vin si va intreb dragi guvernanti:
De ce mi-ati luat ultimii bani Domnule Emil Boc? Munca mea draga de 8 ani pentru care nu dorm noptile, cum o mai desfasor?
Eu am avut incredere in dumneavoastra si acum ce mi-ati facut? Cu ce imi mai platesc oamenii mei !? Nu i-am lasat nici o data fara salariu, am preferat sa raman eu flamand dar salariile le-am platit intotdeauna, cum voi putea sa-i privesc in ochi? Cu ce imi platesc furnizorii ca sa nu inchid societatea?

Daca ati stii cat costa o poseta noua pentru un anumit ministru.. ati fi mai intelegator.
Domnul Boculet face ce i se spune... Acu i s-a spus ca un anumui ministru vrea o poseta noua...trebuie sa se conformeze... D-vs ati vrea sa o ia din banii lui ?.... Asta e chiar o obraznicie... !
Sa traiti bineeeee !!!

+Quote Post
pehash
mesaj Jun 30 2011, 09:30 PM
Mesaj #3

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

Trist.

La fel de trist este ca ani la rand, cand unii sau altii furau de zor din bugetul statului si dadeau pomeni electorale, sectorul privat crestea intr-o indiferenta totala.
Acum platiti acea indiferenta. Nu v-a pasat cum este condusa tara si unde va ajunge? Nici lor nu le-a pasat de dvs.
De aceea in vest societatea civila se implica activ, prin proteste masive. De aceea in vest politicienii isi dau demisia cand sunt prinsi, nu lungesc 10 ani procesele. In occident oamenii au invatat ca daca nu se implica tot vor fi atinsi de consecinte.
In Romania prea multi inca mai cred ca pentru o democratie functionala e suficient sa respecte legea si sa-si plateasca taxele, fara sa voteze, fara sa se implice, fara sa verifice. Ar fi frumos, dar cand realitatea te loveste...

+Quote Post
Vizitator_GigiEL.
mesaj Jul 1 2011, 08:06 AM
Mesaj #4

Guests

Pai cum scrie la lege? Scrie ca ala care e in dificultate trebuie sa fie ajutat? Scrie ca daca nu ti-ai platit datoriile de 6 luni sa-ti fie luati din cont?

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jul 1 2011, 08:43 AM
Mesaj #5

Guests

am preferat sa raman eu flamand dar salariile le-am platit intotdeauna, cum voi putea sa-i privesc in ochi?

Citind aceste randuri am avut intentia sa va raspund mai dur, gen "nu am vazut in viata mea un patron flamanzind de grija angajatilor". Ceea ce si este adevarat, capitalismul nu tine cont de sentimente.
Dar pe urma am cautat numele dvs pe net si, daca dvs sunteti, pot sa spun ca va cred in stare. Dar asta pt ca dvs nu sunteti patron, ci artist. Artistii adevarati nu prea au cum sa fie antreprenori adevarati, cu atat mai mult in Romania. Aici, acum, nu arta conteaza, ci doar painea si circul, precum in societatile antice, la finalul curbei lor de evolutie.

Pe de alta parte, v-ati gandit ca dvs veniti pe piata cu produse care poate ca nu se prea mai cauta, si asta nu doar din cauza puterii financiare reduse a cumparatorilor?
Ei bine, eu cred ca nu Boc, sau Basescu, sau Iliescu, poftim, sunt de vina pt falimentul iminent pe care il descrieti. Ganditi-va: nu cumva clientii carora va adresati dvs s-au imputinat (atat material cat si spiritual)?

P.S. Departe de mine gandul sa le iau apararea politicienilor. Ba dimpotriva, stiu sigur ca, atat dvs cat si eu, suntem pe aceeasi baricada intr-un razboi, (la propriu, doar ca nu se desfasoara cu arme conventionale), iar ei, politicienii, impreuna cu finantatorii dar si cu slugile lor, sunt de cealalta baricada. Iar vestea proasta e ca noi, desi superiori numeric , suntem perdanti, si asta din cauza ca fie nu luptam deloc, condusi fiind de alt sistem de valori, fie luptam cinstit, si oricum ne-uniti, fara coordonare, fara strategie.

+Quote Post
Vizitator_Gainusa Vioaie.
mesaj Jul 1 2011, 12:01 PM
Mesaj #6

Guests

Foarte simplu, pentru ca este asa cum prevede legea si cum zicea cineva mai sus: nu v-a interesat cine conduce tara si ce legi da acum suportati consecintele. Cand eram in tara si ma beregatzeam ragusind la amicii "intreprinzatori" vis-a-vis de cine e ales si ce legi se dau aia se uitau la mine ca la un soarece mort si declarau ritos ca "nu se baga ei in politica", "eu tre' sa fac bani, n-am timp da prostiile astea" si alte chestii pe care le-au auzit deja toti cei care au incercat vreodata sa trezeasca constiinta civica a celor din jurul lor. Dar surpriza, iaca ca s-a bagat politica peste voi daca voi nu ati vrut sa va bagati in politca, so then, faliment placut, lagarela pe forumuri cat cuprinde ca acum aveti timp si atentie la ferestele de la casa si de la masina, ca le recomand la amicii in tara care (inca) sunt salariati si nu au fost platiti la timp de bestiile de patroni sa mai scape cate o caramida in masinile/casele alora, sa-i trezeasca tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jul 1 2011, 12:28 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Gainusa Vioaie @ Jul 1 2011, 12:01 PM) *
acum suportati consecintele.

Culmea democratiei românesti: sa fii acuzat că joci corect si că astepti ca cei din jurul tau sa joace la fel ca tine...

+Quote Post
Vizitator_Gainusa Vioaie.
mesaj Jul 1 2011, 12:48 PM
Mesaj #8

Guests

Proverb arab: Crede in Allah dar leaga-ti camila !!!

Citeaza (Laur006 @ Jul 1 2011, 12:28 PM) *
Culmea democratiei românesti: sa fii acuzat că joci corect si că astepti ca cei din jurul tau sa joace la fel ca tine...

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jul 1 2011, 01:26 PM
Mesaj #9

Guests

Gresita asocierea de idei pe care o promovati.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 1 2011, 02:10 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Laur006 @ Jul 1 2011, 01:26 PM) *
Gresita asocierea de idei pe care o promovati.

In ce sens gresita, va rog dezvoltati ?
Este incorect faptul ca majoritatea intreprinzatorilor mici si mijlocii nu se implica absolut de loc in viata politica preferand politica strutului, a unei detasari superioare sau a celebrei "las ca ne descurcam noi..", din pacate aceasta a fost experienta experienta mea si ce spuna asa s-a intamplat, nu e nici o metafora sau parabola ?
Este incorect faptul ca am sugerat ca democratia nu o fac altii, o facem noi si imediat ce intoarcem capul si toleram niste chestii, lichelele nu pierd nici un minut si se si infig la bucate, cineva spunea, parafrazex: "Ca raul sa reuseasca binele trebuie doar sa nu faca nimic". ?
Lamentarile pe forumuri de discutii, in care toata lumea se plange ca vai doamne ce rau e, si mi-a luat banii piticu sa-si cumpere aia a betivului poseta noua sunt pur si simplu manipulari grosolane, deci ai o firma, platest-ti datoriile catre stat, scurt, nu iti permiti inseamna ca ti-ai facut gresit calcului venituri-cheltuieli, dau ele faliment gogeamitea firme mari si lasa pe drumuri oameni cu adevarat buni darmi-te un atelier de facut icoane daca e vorba de acelasi personaj, who the hell buys this stuff anyway, probabil proaspetii proprietari de vila sa aiba si ei o icoana pe perete ca asa e crestineste dar piata asta s-a inchis.
Iar si chestia asta cu "luatul banilor din cont" e cam trasa de par oricum, ceva pute pe aici si miroase a intoxicare antenistica.
Anyway o chestie nesmnificativa in marea schema a lucrilor, oamenii intreprinzatori se vor apuca de alta intreprindere, oamenii buni isi vor gasi de lucru cat se poate de repede, Europa e mare si mai sunt cateva continente iar pe puturosi veti continua sa-i tineti pe banii vostri ca trebuie sa manince si gura lor cai ei se duc la vot sa-si ia uleiul si galeata, ghinion.
Asa ca in incheiere, astept mai dezvoltat de ce credeti dvs. ca asocierile de idei pe care le promovez sunt incorecte ?

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Jul 1 2011, 03:37 PM
Mesaj #11

Guests

Iti spun eu de ce ti-a luat banii dl. Boc: pentru ca nu erau ai tai.

Trebuie sa va intre odata in cap tuturor, de la zidari la bancheri, de la muncitori necalificati la patroni, ca plata taxelor si a impozitelor nu este optionala si nu se negociaza. Nu cunosc detaliile situatiei tale dar stiu altceva: ne place sa ne jucam te-a platitul darilor la stat. Un obicei prost care trebuie sa inceteze in cel mai scurt timp daca vrem sa evitam dezastrul (vezi Grecia).
Ai spus ca te-ai simtit violat.. Eu as compara sentimentul pe care l-ai simtit cu mastubarea. Te simti bine cat timp nu iti platesti datoriile insa, dupa ce treci de ultima scandenta, iti dai seama ca tocmai ti-ai tras-o.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jul 1 2011, 05:52 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 1 2011, 02:10 PM) *
Asa ca in incheiere, astept mai dezvoltat de ce credeti dvs. ca asocierile de idei pe care le promovez sunt incorecte ?

In contextul in care eu promovam ideea ca omul trebuie sa acceada la gandirea superioara de a-si pretui semenii (asta daca vrea sa mai prinda anul 2500), adica sa se comporte corect, iar cei din jurul lui se vor comporta in acelasi mod, dvs spuneti ca totusi trebuie sa se gandeasca la hoti (proverbul arab). Cele doua idei nu trebuie asociate, asta a fost tot ce am vrut sa spun, fiindca una tine de evolutie spirituala, iar cealalta mentine omenirea in acelasi stadiu de astazi, sau chiar mai rau - o abrutizeaza.
(Evident, fiind vorba de idei, de principii, nu are rost aici discutia aplicarii lor in realitate.)

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Jul 1 2011, 06:08 PM
Mesaj #13

Membru veteran

Postari: 517
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (Un Observator @ Jul 1 2011, 06:37 PM) *

Trebuie sa va intre odata in cap tuturor, de la zidari la bancheri, de la muncitori necalificati la patroni, ca plata taxelor si a impozitelor nu este optionala si nu se negociaza. Nu cunosc detaliile situatiei tale dar stiu altceva: ne place sa ne jucam te-a platitul darilor la stat. Un obicei prost care trebuie sa inceteze in cel mai scurt timp daca vrem sa evitam dezastrul (vezi Grecia).
Ai spus ca te-ai simtit violat.. Eu as compara sentimentul pe care l-ai simtit cu mastubarea. Te simti bine cat timp nu iti platesti datoriile insa, dupa ce treci de ultima scandenta, iti dai seama ca tocmai ti-ai tras-o.
La ultimul concert U2, irlandezii au venit cu bannere pe care scria U2 MUST PAY YOUR TAXES. Adica si tu trebuie sa-ti platesti taxele, aluzie la solistul trupei, Bono, acuzat ca se eschiveaza de la plata taxelor.
Clar taxele trebuiesc platite.
De aici incolo lucrurile la noi se complica. De multe ori esti dator la stat(care te taxeaza) si in acelasi timp statul e dator la tine dar te duce cu vorba.
Deci nu vreau sa judec simplist, nu vreau sa fiu in pielea autorului acestui thread dar cert este ca nu Boc ii ia banii. Treaba asta o face statul.

+Quote Post
pehash
mesaj Jul 2 2011, 05:48 AM
Mesaj #14

Membru veteran

QUOTE (Un Observator @ Jul 1 2011, 04:37 PM) *

Totusi, in toate tarile civilizate fiscul colaboreaza cu companiile care sunt in dificultate si cauta scenarii de reesalonare pana isi rezolva problemele. Asta este o realitate trista la noi, companiile nu au nici un dialog cu fiscul.
Dar ne intoarcem la cauza initiala, si anume ca societatea civila e sublima, dar...

Pe de alta parte povestea asta are un puternic iz de firma falimentara al care patron nu stie ce-i ala faliment. Da, e normal sa iti respecti angajatii si sa le platesti salariile la timp, dar daca de 6 luni n-au mai muncit??? Restrangerea activitatii se poate face peste noapte sau treptat. Le oferi oamenilor un part-time cu 2h/zi daca ti-e teama ca nu au ce sa manance, dar iti tii afacerea pe linia de plutire.
Oare esti un patron responsabil daca le dai salariile 6 luni si apoi subit intri in faliment? Mi-e greu sa inteleg, daca n-ai avut activitate, ce taxe iti poate cere statul roman pe 6 luni de au ajuns sa echivaleze cu banii de salarii si materii prime. Sau de la o vreme nu mai virati nici macar tva-ul incasat? smile.gif)

+Quote Post
Cocolina
mesaj Jul 2 2011, 02:16 PM
Mesaj #15

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Citeaza (pehash @ Jul 2 2011, 05:48 AM) *
Totusi, in toate tarile civilizate fiscul colaboreaza cu companiile care sunt in dificultate si cauta scenarii de reesalonare pana isi rezolva problemele. Asta este o realitate trista la noi, companiile nu au nici un dialog cu fiscul.

Total gresit!!!In toate tarile civilizate,fiscul,daca nu azi,dar maine sau cel mai tarziu poimaine te arde!!!
Nimeni nu se joaca cu fiscul,focul!
In Italia o persoana a facut puscarie 3 saptamani pt o datorie de 1000 de euro!!!!
Salarul iti este taiat 5% daca ai datorii,la fel si pensiile.
Firmele sunt si ele avizate.
Daca nu ai platit un singur!!credit la timp,esti automat inscris in centrala de date a rau platnicilor pe o perioada de 7 ani,si nimeni never ever iti mai acorda un credit.
Daca nu platesti lumina,gazul,apa-ti se taie automat dupa 1 luna.
Singura concesie:plata esalonata a unei datorii.Atat.Si aceia nu intotdeauna.

Aceasta postare a fost editata de Cocolina: Jul 2 2011, 02:16 PM

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 2 2011, 04:19 PM
Mesaj #16

Guests

Signora, nu fiti chiar asa de prapastioasa! smile.gif

+Quote Post
Vizitator_ma doare-n cot.
mesaj Jul 2 2011, 09:03 PM
Mesaj #17

Guests

prostul prostilor sa fii,si totusi cind dai drumul la televizor vezi ca in toata europa se taie de se rupe,ai trait ani si ani in tara asta si ai vazut cum s-a furat la drumul mare,sa mai fii nedumerit ca s-au facut si in romanica taieri?ori esti prost,ori esti prost,ori esti prost;din trei,una.dormi in pace.cind faci ochi,da drumul pe antene sau realitatea,oricum,scapare nu mai ai...

+Quote Post
pehash
mesaj Jul 2 2011, 11:01 PM
Mesaj #18

Membru veteran

QUOTE (Cocolina @ Jul 2 2011, 03:16 PM) *
Total gresit!!!In toate tarile civilizate,fiscul,daca nu azi,dar maine sau cel mai tarziu poimaine te arde!!!
Nimeni nu se joaca cu fiscul,focul!
In Italia o persoana a facut puscarie 3 saptamani pt o datorie de 1000 de euro!!!!
Salarul iti este taiat 5% daca ai datorii,la fel si pensiile.
Firmele sunt si ele avizate.
Daca nu ai platit un singur!!credit la timp,esti automat inscris in centrala de date a rau platnicilor pe o perioada de 7 ani,si nimeni never ever iti mai acorda un credit.
Daca nu platesti lumina,gazul,apa-ti se taie automat dupa 1 luna.
Singura concesie:plata esalonata a unei datorii.Atat.Si aceia nu intotdeauna.

Desigur, vorbiti in cunostinta de cauza, nu? Adica din presa de tip tabloid si tembeliziuni? smile.gif
Daca eu spun colaborare pt reesalonarea datoriilor, si imi raspundeti ca e 'total gresit', dar mai jos scrieti ca se aplica si in italia, de fapt ce e total gresit!? Experienta mea personala imi spune ca in tarile cu adevarat civilizate exista comunicare intre fisc si companii, esalonarea datoriilor, exista credite speciale (cu conditii speciale), reduceri de taxe pt cei care angajeaza anumite categorii... o gramada de facilitati, nu? Dupa cum am si scris mai sus, cea mai importanta facilitate este reesalonarea datoriei. Mie mi se pare ca e suficient.

Se lasa spatiu dupa semnele de punctuatie, apa ti se taie, nu apa-ti se taie, aceea, nu aceia, firmele sunt vizate, nu avizate. Spor la greseli!

Aceasta postare a fost editata de pehash: Jul 2 2011, 11:02 PM

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Jul 3 2011, 05:29 AM
Mesaj #19

Membru veteran

Postari: 517
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (pehash @ Jul 3 2011, 02:01 AM) *
...esalonarea datoriilor, exista credite speciale (cu conditii speciale), reduceri de taxe pt cei care angajeaza anumite categorii... o gramada de facilitati, nu?
Ati aplicat pentru astfel de facilitati si v-au fost refuzate? Esalonari,credite, reduceri? Vorbiti de tari civilizate, dati-mi exemplu de tara civilizata in care nu te executa IMEDIAT daca nu ti-ai platit taxele. Ca eu unul nu cunosc.
Da exista (si in occident si la noi) esalonari, credite, facilitati dar trebuie sa aplici pentru ele. Sa indeplinesti conditii pentru a-ti fi acordate.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 3 2011, 07:29 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Jul 3 2011, 05:29 AM) *
Da exista [...] facilitati dar trebuie sa aplici pentru ele. Sa indeplinesti conditii pentru a-ti fi acordate.

Copilului care nu plange nu-i da ma-sa... ziceau niste batrani odata.

+Quote Post
Vizitator_imediat.
mesaj Jul 3 2011, 09:13 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Jul 3 2011, 05:29 AM) *
Ati aplicat pentru astfel de facilitati si v-au fost refuzate? Esalonari,credite, reduceri? Vorbiti de tari civilizate, dati-mi exemplu de tara civilizata in care nu te executa IMEDIAT daca nu ti-ai platit taxele. Ca eu unul nu cunosc.
Da exista (si in occident si la noi) esalonari, credite, facilitati dar trebuie sa aplici pentru ele. Sa indeplinesti conditii pentru a-ti fi acordate.

http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBen...pay/DG_10013560
http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBen...ifies/DG_073802
http://www.hm-treasury.gov.uk/ots_taxreliefsreview.htm

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 6th December 2019 - 10:07 PM