IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Serviciul de Propaganda RMGC pe Hotnews ?
Vizitator_Lucid.
mesaj Aug 20 2013, 06:50 PM
Mesaj #1

Guests

In ultimele 2h ore antentia mi-a fost atrasa de activitatea febrila a unui grup nou si foarte activ de postaci pe Hotnews.

Uitati-va, spre exemplu, la articolul de mai jos:
http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-...t-acordului.htm

Articolul nu este de prima pagina, nu are un numar extraordinar de mare de cititori, totusi are:
- peste 150 de comentarii
- cel putin 40-50 de voturi pentru aproape toate comentariile (chiar si pentru cele din josul paginii)

Ambele caracteristici (dar mai ales a 2-a) sunt foarte ne-standard pentru Hotnews unde:
- relative in putine cazuri se strang atat de multe comentarii
- voturile sunt distribuite, in general, cu precadere inspre postarile de la inceputul Thread-ului...apoi scad rapid (in cazul articolului de mai sus insa, exista o cohorta de comentarii care isi atrag foarte multe voturi... indiferent de calitatea lor, indiferent de tonul discutiei si indiferent de consistenta si veridicitatea cifrele si a "dovezilor" aduse in discutie)

Mai multi Utilizatori Hotnews au remarcat ca am putea avea de-a face cu un serviciu de propaganda agresiva, in sprijinul RMGC. Care au fost replicile propagandistilor ? Cat se poate de hilare si lipsite de orice fel de plauzabilitate, precum in exemplul de mai jos:

"mi se pare imposibil ca cei care sunt de acord cu aceasta exploatare sa fie angajati rmgc! mi se pare mai plauzibil sa fie oameni interesati de minerit, pentru ca inca sunt multi mineri in tara si rude ale acestor, ori romani deschisi spre progres. "

smile.gif) smile.gif) smile.gif)
Go to the top of the page

+Quote Post
Sakura
mesaj Aug 20 2013, 09:34 PM
Mesaj #2

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Ieri am avut la acel articol în jur de cinci replici la alte comentarii. Nu mi-a fost aprobat NICIUNUL. Nu conţineau limbaj licenţios, erau pur şi simplu comentarii la subiect. Veneam cu argumente concise la câteva dintre ideile expuse de alţi cititori. Din motive inexplicabile, nu au trecut de "moderatorii" hotnews. Astăzi am mai incercat un comentariu, a trecut. La al doilea întrebam ce s-a întâmplat ieri, dar nimic.

Comentatorii RMGC sunt aceiaşi la fiecare articol, repetând papagaliceşte aceleaşi idei, fiind practic imposibil derularea unui dialog constructiv:
  • eleiele
  • Anda St.
  • sonnia
  • teodor.h
  • Calinu.
  • lyza
  • adi24
  • cami_p
  • Flor.p
  • inavero73
  • Nescu.iu

La articolul de ieri observ că s-a extins echipa. Iar distribuirea absolut nefirească a voturilor nu face decât să sublinieze această concluzie. Şi nu în ultimul rând observaţi că lor li se aprobă pe bandă rulantă comentariile, celorlalţi cititori fiind refuzat dreptul de a participa la dezbatere.

Aceeaşi comentatori RMGC apar instant cu aceeaşi fraze copy/paste pe orice blog din România care abordează subiectul Roşia Montană. În jurul oricărui blog cu oarecare succes există o mică comunitate. Sare imediat în ochi când cu ocazia apariţiei unui articol legat de exploatarea auriferă apar instant aceşti indivizi, cu aceeaşi replici insipide.

+Quote Post
Vizitator_mvr.
mesaj Aug 20 2013, 10:25 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Sakura @ Aug 20 2013, 09:34 PM) *
Comentatorii RMGC sunt aceiaşi la fiecare articol, repetând papagaliceşte aceleaşi idei, fiind practic imposibil derularea unui dialog constructiv:

Exact acelasi lucru l-am observat si eu.
Urmariti comentariile postate la articol de cei din lista de mai jos http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-...t-acordului.htm

• eleiele
  • cami_p,
  • Gigeluss,
  • Calinu,
  • Srescu.mirc,
  • inavero73,
  • Olizx,
  • anna.costea,
  • sonnia,
  • Anda St.

Veti observa:

1) acelasi stil de a scrie;
2) aceeasi structura (aproximativa) a frazei;
3) acelasi Reflex Freudian de a pune punct "." si de a continua sa scrie fara a utiliza majuscule, etc
4) majoritatea postarilor sunt compacte ... ei toti au aparut ieri pe Hotnews, pe parcursul a cateva ore si erau foarte activi, iar acum au disparut CU TOTII

Prea multe coincidente !!!

Singura concluzie logica este ca cei de mai sus:
- ori sunt una si aceeasi persoana
- ori posteaza cu Copy & Paste replici standard din acelasi beci

Intrebarea care - logic - ne vine in minte este:
"Are sau nu (chiar si) Hotnews vreun amestec aici ?" Imi vine greu sa cred ca vreun admin nu a observat miscarile de trupe (poate doar daca sunt in concediu) si fac pariu ca postarile veneau cam de la aceleasi IP-uri (sau cine stie, poate au invatat si postacii platiti cu ora sa foloseasca proxy-uri)

In continuare am sa citez cateva postari INTEGRAL si in ordinea CRONOLOGICA in care au aparut pentru a ilustra si mai bine punctele 1->4 de mai sus:

Anda St
"cianura se va folosi exclusiv in uzina de procesare, in circuit inchis, o metoda admisa de Comisia Europeana, iar in iaz va ajunge maxim o picatura de cianura la un milion de litri de apa "

adi24
"daca astfel de proiecte n-ar fi acceptate in UE si nu s-ar derula si in alte satte fara probleme, nu s-ar accepta. logic "

adi24
"daca te uiti in plan mai sunt atatea alte avantaje pe langa acea redeventa, de la locuri de munca la investitii "

inavero73
"avand in vedere ca suntem ultimii in UE la capitolul economie si ca saracia ne asalteaza peste tot, nu cred ca ne permitem toate investitiile si nici nu s-ar ocupa la fel statul "

cami_p
"orice partid ar trebui sa sustina investitiile si refacerea economica. de asta avem nevoie nu de alte si alte si alte masuri de austeritate si de impruuturi. avem nevoie de proiecte care sa ajute economia si sa genereze si locuri de munca "

eleiele
"poate raspund autoritatile ca ele au amanat atat de mult timp. oricum, bine ca se face si ca macar se v ainvesti"

Olizx
"au ignorat complet vointa oamenilor. urat din partea lor. "

cami_p
"ce-i drept sunt si tote celelalte avantaje aferente. oricum, economia ar avea o baza solida in zona si ar putea inregistra cresteri "

inavero73
"s-au facut prea multi ani ca ploua si desi oamenii au si votat pentru minerit la referendum, tot n-au decis. poate o fac acum "

Matematic, probabilitatea de a avea cateva zeci de oameni + necoordonati in niciun fel + pe acelasi forum/articol + care spun cam acelasi lucru, in cam acelasi timp + mai ales cu exact acelasi stil de a se exprima in scris este practic ZERO.

+Quote Post
Vizitator_lucid.
mesaj Aug 21 2013, 03:11 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (mvr @ Aug 20 2013, 10:25 PM) *
Matematic, probabilitatea de a avea cateva zeci de oameni + necoordonati in niciun fel + pe acelasi forum/articol + care spun cam acelasi lucru, in cam acelasi timp + mai ales cu exact acelasi stil de a se exprima in scris este practic ZERO.

Se pare ca si altii s-au lovit de exact aceiasi postaci platiti cu grisine de RMGC pentru a juca rolul de IUDE mioritice.

Detalii aici: http://maimulteparcuri.wordpress.com/2012/...st-postac-rmgc/
sau aici: http://www.kmkz.ro/investigatii-2/rosia-ve...upa-tot-timpul/

Faptul ca ati observat ca majoritatea postacilor pro-RMGC de pe hotnews au "acelasi stil de a se exprima in scris" este sublim si adevarat smile.gif

Priviti imaginea postata de Revista Kamikaze:
http://www.kmkz.ro/wp-content/uploads/2011...staci-rmgc1.png

Veti observa la cei care se semneaza "andra" si "calin" exact aceleasi "Reflexe Freudiene" (hahahaha) pe care le-ati observat la postacii din lista de care pomeniti.

+Quote Post
Vizitator_Leul in iarna.
mesaj Aug 21 2013, 11:59 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (lucid @ Aug 21 2013, 03:11 AM) *
Se pare ca si altii s-au lovit de exact aceiasi postaci platiti cu grisine de RMGC pentru a juca rolul de IUDE mioritice.

Detalii aici: http://maimulteparcuri.wordpress.com/2012/...st-postac-rmgc/
sau aici: http://www.kmkz.ro/investigatii-2/rosia-ve...upa-tot-timpul/

Faptul ca ati observat ca majoritatea postacilor pro-RMGC de pe hotnews au "acelasi stil de a se exprima in scris" este sublim si adevarat smile.gif

Priviti imaginea postata de Revista Kamikaze:
http://www.kmkz.ro/wp-content/uploads/2011...staci-rmgc1.png

Veti observa la cei care se semneaza "andra" si "calin" exact aceleasi "Reflexe Freudiene" (hahahaha) pe care le-ati observat la postacii din lista de care pomeniti.

+Quote Post
Vizitator_rakkone.
mesaj Aug 23 2013, 11:15 AM
Mesaj #6

Guests

In mod cert sunt postaci platiti. Este simplu sa va dati seama, cautati pe google dupa "eleiele hotnews", "inavero73 hotnews", "adi24 hotnews" etc. Veti observa ca acesi useri nu au postat niciodata nimic despre altceva decat opinii pro-RMGC, sunt ascunsi sub pietre si apar cu propaganda doar pe articolele legate de acest subiect. De asemenea sunt folositi pentru a bloca de la vizualizare prin voturi negative orice comentariu anti-RMGC, oricat de pertinent sau de bun simt ar fi, si de a promova cu plusuri opiniile pozitive lor.
Aceleasi fraze robotice cu "statul nu a facut nimic", "acolo oricum e poluare", "sa dam drumul la minerit, oamenii au nevoie de slujbe", "nu va fi poluare, UE nu ar fi de acord, cea mai moderna tehnologie, doar o picatura de cianura la un catralion de litri de apa" etc.

De asemenea, nu pot, oricat de neincrezator in conspiratii sunt, sa trec cu vederea peste incredibila coincidenta prin care bloggeri destul de influenti ca arhi, zoso, subiectiv, visurat, au aceleasi fraze si idei standard, posteaza aproape in acelasi timp proRMGC (in aceeasi zi, de multe ori), si cum toti sar de c00r in sus "aberatii, nu suntem platiti de RMGC, in schimb cei ce se opun sunt platiti de Soros toti".

+Quote Post
Vizitator_:))))).
mesaj Aug 23 2013, 06:11 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (rakkone @ Aug 23 2013, 11:15 AM) *
De asemenea, nu pot, oricat de neincrezator in conspiratii sunt, sa trec cu vederea peste incredibila coincidenta prin care bloggeri destul de influenti ca arhi, zoso, subiectiv, visurat, au aceleasi fraze si idei standard, posteaza aproape in acelasi timp proRMGC (in aceeasi zi, de multe ori), si cum toti sar de c00r in sus "aberatii, nu suntem platiti de RMGC, in schimb cei ce se opun sunt platiti de Soros toti".

Despre zoso se stie ca se prostitueaza si el cum poate. Poisbil sa fie si el chiar si printre postacii pro rmgc de pe Hotnews.

La lista de sus am mai putea adauga si Hotnews. In mod cert stiu de toate manevrele astea, dar nu fac nimic pentru a nu-si pierde banii din publicitate.

+Quote Post
Sakura
mesaj Aug 23 2013, 11:16 PM
Mesaj #8

Membru veteran

Citeaza (rakkone @ Aug 23 2013, 11:15 AM) *

Este adevărat că uneori coincidenţele sunt săritoare la ochi. Au mai observat şi alţii acest lucru. De exemplu aici Alex Mihăileanu (subiectiv) răspunde unui cititor care a comentat pe marginea acestui fapt: "e trist că, în România, nimeni nu mai poate avea o părere fără ca toţi idioţii să sară repede că ai fost plătit."

Are dreptate omul, oricine ar trebui să poată avea o părere despre orice fără a fi imediat acuzat că este plătit. Însă când mai mulţi blogherii relevanţi au în linii mari ACEEAŞI părere despre ACELAŞI subiect, în ACEEAŞI zi, susţinută de aproximativ ACELEAŞI argumente... Ei bine, în cazul acesta este inevitabil ca cititorii să ajungă la concluzia că părerea respectivă a venit pe e-mail, însoţită de un transfer bancar...

Citeaza (:))))) @ Aug 23 2013, 06:11 PM) *
La lista de sus am mai putea adauga si Hotnews. In mod cert stiu de toate manevrele astea, dar nu fac nimic pentru a nu-si pierde banii din publicitate.

Că HotNews ştie şi tolerează manipularea desfăşurată de către Roşia Montană Gold Corporation pe platforma sa este evident de ani de zile. Noutatea este că HotNews a început să cenzureze apariţia comentariilor care conţin argumente anti-RMGC (sau nu neapărat anti, ci care nu sunt pro necondiţionat). Iar asta este grav. Singura întrebare care eventual s-ar mai putea pune este dacă această cenzură este noua politică editorială a HotNews sau este ciubucul unor moderatori care au o prea mare libertate de acţiune şi/sau sunt prea puţin supravegheaţi privind calitatea activităţii lor, respectiv corectitudinea moderării comentariilor.

Încă un aspect neclar este distribuţia complet artificială a voturilor la articolul încriminat. Sunt două posibilităţi:
  1. RMGC apelează la un sistem de accesare a siteului prin proxiuri
  2. HotNews a setat o excepţie care permite votul multiplu de pe IP-ul companiei RMGC

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Aug 24 2013, 06:50 AM
Mesaj #9

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Sakura @ Aug 24 2013, 12:16 AM) *
Este adevărat că uneori coincidenţele sunt săritoare la ochi. Au mai observat şi alţii acest lucru. De exemplu aici Alex Mihăileanu (subiectiv) răspunde unui cititor care a comentat pe marginea acestui fapt: "e trist că, în România, nimeni nu mai poate avea o părere fără ca toţi idioţii să sară repede că ai fost plătit."

Are dreptate omul, oricine ar trebui să poată avea o părere despre orice fără a fi imediat acuzat că este plătit. Însă când mai mulţi blogherii relevanţi au în linii mari ACEEAŞI părere despre ACELAŞI subiect, în ACEEAŞI zi, susţinută de aproximativ ACELEAŞI argumente... Ei bine, în cazul acesta este inevitabil ca cititorii să ajungă la concluzia că părerea respectivă a venit pe e-mail, însoţită de un transfer bancar...

Că HotNews ştie şi tolerează manipularea desfăşurată de către Roşia Montană Gold Corporation pe platforma sa este evident de ani de zile. Noutatea este că HotNews a început să cenzureze apariţia comentariilor care conţin argumente anti-RMGC (sau nu neapărat anti, ci care nu sunt pro necondiţionat). Iar asta este grav. Singura întrebare care eventual s-ar mai putea pune este dacă această cenzură este noua politică editorială a HotNews sau este ciubucul unor moderatori care au o prea mare libertate de acţiune şi/sau sunt prea puţin supravegheaţi privind calitatea activităţii lor, respectiv corectitudinea moderării comentariilor.

Încă un aspect neclar este distribuţia complet artificială a voturilor la articolul încriminat. Sunt două posibilităţi:
  1. RMGC apelează la un sistem de accesare a siteului prin proxiuri
  2. HotNews a setat o excepţie care permite votul multiplu de pe IP-ul companiei RMGC

1) e sigur ca pe net se face propaganda
2) e sigur ca exista postaci platiti
3) cum stii care sunt? ar trebui opriti de moderare?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 24 2013, 02:15 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ Aug 24 2013, 06:50 AM) *

Eu sunt depasit de situatie. Nu stiu cum fac ceilalti dar eu nu pot sa ma loghez de un an.
Pentru comentariile de pe prima pagina.
Scrie 'Login', ma loghez, raspunsul e 'V-ati logat cu succes' si cand ma intorc la pagina ma trimite iar la 'Login'.
Am folosit emailul meu, al nevestei, al fetei, am folosit IE, Chrome...nimic.
Nu mai inteleg nimic. Nu am injurat, nu am defaimat..Si pe forum am incercat sa deschid un topic si nu a aparut.
(asta offtopic fiindca a fost adminu' pe aici).

+Quote Post
Vizitator_lucid.
mesaj Aug 26 2013, 03:48 PM
Mesaj #11

Guests

Postacii respectivi ar trebui sa fie usor de depistat:
1) Nu comenteaza si nu voteaza decat la articolele despre Rosia Montana
2) Sunt un grup compact care opereaza de pe aceleasi conturi (cateva zeci de astfel de conturi) iar scopul lor este de ascunde orice comentariu critic, oricat de bun simt si de bine si corect argumentat ar fi.
3) Daca puteti construi user analytics din datele pe care le aveti (username, comentarii cluster-ate pe articol, votes, login-times, etc) statistic ar trebui sa fie relative usor sa-i dibuiti pe majoritatea

4) Cat priveste moderarea, cred ca s-ar putea adopta aceleasi strategii pe care le adopta CNN, New York Times si alte publicatii atunci cand se publica articole despre subiecte mai controversate:
- a) Se permite postarea de comentarii, dar se dezactiveaza sistemul de voting; astfel toate comentariile vor fi vizibile
- cool.gif Se elimina comentariile total, sau se permit comentariile doar din partea Utilizatorilor seniori

Varianta a) pare cea mai de bun simt si, din cate tin minte, a mai fost folosita si cu alte dati de catre Hotnews.

+Quote Post
Vizitator_Marius.
mesaj Aug 28 2013, 05:53 AM
Mesaj #12

Guests

Nici mie nu mi-a fost publicat ieri comentariul dar mi-a fost aprobat pana la urma, cu mare intarziere, astazi dimineata. Au aprobat comentarile cand se trezesc postacii de serviciu ale RMGC ca acestia sa poata da minusuri.

Cred ca Hotnews ar trebui sa afiseze IP-urile de pe care se comenteaza, astfel s-ar mai putea ingreuna activitatea postacilor profesionisti.

+Quote Post
Vizitator_Andu.
mesaj Aug 28 2013, 07:14 AM
Mesaj #13

Guests

Cred ca pentru inceput ar trebui scos sistemul de votare pentru aceste articole. Nu mai este relevant. Orice comentariu neelogios la adresa exploatarii primeste zeci de minusuri de la postaci. Ati putea incepe cu articolul de mai jos unde deja a inceput programul de lucru al postacilor:

http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-...sia-montana.htm

INTREBARE hotnewsadmin: VETI SCOATE SISTEMUL DE VOTARE PENTRU ACESTE ARTICOLE?

Sigur pe net se face propaganda! Este un tip de trolling si este cunoscut de mult timp. Un utilizator precedent a postat un link la un articol Kamikaze unde este si o analiza a diverselor IP-uri ale postacilor=troll-ilor. O analiza asemenatoare a hotnews ar avea acelasi rezultat.

+Quote Post
Vizitator_un dac.
mesaj Aug 28 2013, 02:52 PM
Mesaj #14

Guests

[quote name='Andu' date='Aug 28 2013, 07:14 AM' post='292752']
Cred ca pentru inceput ar trebui scos sistemul de votare pentru aceste articole. Nu mai este relevant. Orice comentariu neelogios la adresa exploatarii primeste zeci de minusuri de la postaci. Ati putea incepe cu articolul de mai jos unde deja a inceput programul de lucru al postacilor:

http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-...sia-montana.htm

INTREBARE hotnewsadmin: VETI SCOATE SISTEMUL DE VOTARE PENTRU ACESTE ARTICOLE?

Sistemul de votare si prezenta postacilor pro RMGC este foarte probabil sa faca parte din contractul dintreb RMGC si HN.
Mie mi-au fost cenzurate toate mesajele de bun simt in care explicam ce se intampla acolo pentru ca am fost acolo. Explicam solutii viabile pentru zona. Explicam de ce nu este bun acest proiect pentru zona (dupa 15 ani va fi o saracie si mai mare). Mi se permit comentariile mai simpliste. Este extrem de rusinos ce se intampla, termenii de cenzura ar trebui sa fie unici si explicati clar.

PS: Sa intrebi cum sa recunosti postacii e intrebare de TNR, sincer. Spun fix acelasi lucru, minerii au asteptat destul, statul n-a facut nimic, mai bine locuri de munca decat contract cu FMI, cea mai sigura metoda, cea mai mare redeventa etc. Plus ca au aceleasi nume si cu siguranta au acces la mai multe IP-uri. Realitatea de la referndum a aratat ca nici macar in zona nu exista un consens atat de larg. RMGC continua sa faca ce a facut de cand a intrat in tara. Cumpara oameni.
Intrebare pentru HN. Merita?

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Aug 28 2013, 04:49 PM
Mesaj #15

Administrator

Deci
A ) eu moderez voluntar, sunt interesat de comunicarea pe net si fiindca forumul asta fusese cumva abandonat de HN, l-am cerut de la proprietar si l-am primit acum ceva timp.
B ) L-am sunat pe Lucian (e in concediu, la 2 Mai), cel care premodereaza de obicei comantariile de pe site (sitele e alta caprarie decat forumul) si mi-a zis asa: 1) HN a avut contract cu RMG pina acum 6 luni, de atunci nu e cazul. 2) Postacii RMG sunt in general cenzurati, asta e regula casei 3) De o bucata de timp modereaza o domnisoara care inca nu are experienta necesara 4) Mai scapa comentarii pro RMG.
Tema cu postacii (care nu pot fi dovediti ci intuiti) e o tema la care m-am gandit serios si concluzia mea e urmatoarea: au dreptul sa scrie atita timp cat nu spameaza, nu scriu cu clone si nu isi insulta interlocutorii.

+Quote Post
Vizitator_Cristian M..
mesaj Aug 28 2013, 05:29 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Marius @ Aug 28 2013, 05:53 AM) *
Cred ca Hotnews ar trebui sa afiseze IP-urile de pe care se comenteaza, astfel s-ar mai putea ingreuna activitatea postacilor profesionisti.

Hai sa fim seriosi! sunt sigur ca postacii, sau mai exact patronii lor s-au gandit de mult la asta, si au pus la punct un sitem care genereaza IP-uri diferite, eventual si corelate cu localitatea de unde PRETIND ei ca scriu, chiar daca in realitate sunt 20 sau 50 alaturi, in aceeasi sala ...

Esita programe de mascare si de falsificare, mai greu este sa iti schmibi stilul si punctuatia freudiana. Vorba ceea "localnicii din Rosia nu vor decat sa munceasca!"

+Quote Post
Vizitator_Ava.
mesaj Aug 29 2013, 07:30 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ Aug 28 2013, 04:49 PM) *
3) De o bucata de timp modereaza o domnisoara care inca nu are experienta necesara 4) Mai scapa comentarii pro RMG.
Tema cu postacii (care nu pot fi dovediti ci intuiti) e o tema la care m-am gandit serios si concluzia mea e urmatoarea: au dreptul sa scrie atita timp cat nu spameaza, nu scriu cu clone si nu isi insulta interlocutorii.

Domnișoara nu mi-a publicat vreo două comentarii, în care nu am spamat, nu am scris cu clone (nici nu știu ce înseamnă asta) și cred că singura „insultă” a fost că am numit persoana căruia i-am răspuns „mincinoasă”, după ce am argumentat în ce constă minciuna.
În schimb, la un articol mai nou, domnișoara a publicat următorul comentariu:

MORI, nemernicule!! (Miercuri, 28 august 2013, 20:29)

Codruta N [utilizator]
Acum un an, cand era CLAR ca nemernicii din PSD vor sa dea drumul la exploatare si ca MINT ca niste jigodii imputite, l-ai pupat in fund pe Ponta (cu securista lui de Rovana cu tot!!) - si ai candidat pe listele PSD apoi te-ai vopsit in "verde"!!
Du-te si te spanzura! daca erai japonez, de MULT iti faceai seppukku!! Dar de unde sa ceri onoare, daca nu e? Si daca-i p'asha, ia-i si pe ticalosii de la RMGC cu tine, macar fa un bine omenirii si mori cu ei de gat!
Compromiti miscarea verde si iesirile tale ii compromit pe cei care se opun CINSTIT exploatarii!
Du-te, du-teeee.... !!!

Acest comentariu a fost publicat și ale mele nu? Mărturisesc că nu înțeleg de ce.

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Aug 29 2013, 01:47 PM
Mesaj #18

Administrator

Citeaza (Ava @ Aug 29 2013, 08:30 AM) *
Domnișoara nu mi-a publicat vreo două comentarii, în care nu am spamat, nu am scris cu clone (nici nu știu ce înseamnă asta) și cred că singura „insultă” a fost că am numit persoana căruia i-am răspuns „mincinoasă”, după ce am argumentat în ce constă minciuna.
În schimb, la un articol mai nou, domnișoara a publicat următorul comentariu:

MORI, nemernicule!! (Miercuri, 28 august 2013, 20:29)

Codruta N [utilizator]
Acum un an, cand era CLAR ca nemernicii din PSD vor sa dea drumul la exploatare si ca MINT ca niste jigodii imputite, l-ai pupat in fund pe Ponta (cu securista lui de Rovana cu tot!!) - si ai candidat pe listele PSD apoi te-ai vopsit in "verde"!!
Du-te si te spanzura! daca erai japonez, de MULT iti faceai seppukku!! Dar de unde sa ceri onoare, daca nu e? Si daca-i p'asha, ia-i si pe ticalosii de la RMGC cu tine, macar fa un bine omenirii si mori cu ei de gat!
Compromiti miscarea verde si iesirile tale ii compromit pe cei care se opun CINSTIT exploatarii!
Du-te, du-teeee.... !!!

Acest comentariu a fost publicat și ale mele nu? Mărturisesc că nu înțeleg de ce.

Nici eu nu inteleg dar inca odata: forumul e altceva.

+Quote Post
Vizitator_Ava.
mesaj Aug 30 2013, 08:03 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ Aug 29 2013, 01:47 PM) *
Nici eu nu inteleg dar inca odata: forumul e altceva.

Am înțeles că forum != site, mă refeream tocmai la comentariile de pe site care par a fi aprobate complet arbitrar. Moderator nou sau nu, nu este în regulă să publice un comentariu virulent precum cel pe care l-am citat anterior, refuzînd în schimb comentarii cu limbaj decent (văd că nu sînt singura persoană care a remarcat că nu i-au fost publicate anumite comentarii).

Aceasta este problema dumneavoastră internă, independentă de „problema postacilor”, care se fac singuri de rîs prin lipsa originalității.

+Quote Post
Vizitator_viceversa.
mesaj Aug 30 2013, 09:41 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Ava @ Aug 30 2013, 08:03 AM) *
Am înțeles că forum != site, mă refeream tocmai la comentariile de pe site care par a fi aprobate complet arbitrar. Moderator nou sau nu, nu este în regulă să publice un comentariu virulent precum cel pe care l-am citat anterior, refuzînd în schimb comentarii cu limbaj decent (văd că nu sînt singura persoană care a remarcat că nu i-au fost publicate anumite comentarii).

Aceasta este problema dumneavoastră internă, independentă de „problema postacilor”, care se fac singuri de rîs prin lipsa originalității.

Stimata doamna sau domnisoara Ava,
Eu postez pe hotnews de cativa ani, atat pe site-ul mama cat si pe forum si pot sa va confirm ca sunt doua entitati separate din punct de vedere al moderarii. Nu trebuie sa va plangeti aici pentru ceea ce patiti dincolo, chiar nu se da cu barda fara discernamant. Daca va pasioneaza subiectul Rosia Montana sau altul, puteti deschide aici un topic nou sau sa intrati pe unul deja existent, sunt sigur ca nu veti avea a va plange de lipsa libertatii de exprimare si va asigur ca veti fi citita, letargia aceasta din ultimele luni este doar aparenta.
Trebuie doar sa va sustineti opiniile cu simtul masurii si sa argumentati dupa puteri, poate este o parere subiectiva, dar de ce sa nu incercati?
Si ca sa scriu si ontopic, referitor la postaci mai mult sau mai putin priceputi, pentru mine este o experienta inedita si amuzanta, o adevarata provocare intelectuala de fiecare data cand incerc sa strecor o soparlita pe un site moderat la sange cum sunt cele ale unor publicatii quality:))

+Quote Post
Vizitator_ender.
mesaj Sep 2 2013, 10:21 AM
Mesaj #21

Guests

am incercat si eu sa intervin cu un comentariu la un articol cu titlu tendentios despre protestele de ieri si nu mi s-a aprobat. asta ar trebui sa confirme si altora ceea ce am tot sustinut de vreo doi ani, ca hotnews e un site care face partizanat pentru aceasta companie sub paravanul unor 'stiri'.
de multe ori unele comentarii care sunt pe o tonalitate domoala dar usor impotriva proiectului sunt aprobate cu o intarziere de cateva zile dupa ce se pierde interesul pentru discutia respectiva. este o forma de cenzura care sfideaza bunul simt, oare chiar isi imagineaza ca cineva da crezare faptului ca tendinta generala este una pro rmgc?

+Quote Post
Vizitator_tzucumbarului cyanos.
mesaj Sep 2 2013, 03:11 PM
Mesaj #22

Guests

Cum să nu aibe o armată de postaci?!
Dacă proiectul Roşia Montană trece de Parlament, RMGC capătă o grămadă de facilităţi:

1. RMGC poate deveni proprietarul sau concesionarul oricarui imobil necesar exploatării miniere din perimetrul minier Roşia Montană asupra cărora statul român şi/sau unităţile administrativ teritoriale deţin un drept de proprietate publică sau privată – totul în numai 45 de zile de la depunerea unei solicitări formale, fără nici o dezbatere sau decizie locală şi fără nicio licitaţie publică.

2. În cazul în care un act sau o procedură de avizare aferentă proiectului a fost anulată (în instanţă), autorităţile au obligaţia de a elibera către RMGC, în mai putin de 30 de zile, un act sau aviz nou care să-l înlocuiască pe cel anulat.

3. Actele premergătoare (procedurile, avizele etc.) obţinute de RMGC în vederea emiterii autorizaţiilor finale nu au termen de valabilitate. Ele produc efecte ad infinitum et ultra, putând fi folosite oricând pentru legitimarea autorizaţiei finale.

4. Deşi conform Legii Minelor, Art. 22, oricărei companii miniere i se autorizează începerea activităţilor miniere prevazute în licenţă în termen de 180 de zile de la depunerea documentaţiei şi doar după depunerea garanţiei financiare integrale pentru refacerea mediului, RMGC obţine această autorizare în maximum 30 de zile şi pe baza depunerii garanţiei financiare pe numai un an din întreaga durată a exploatării.

5. Perimetrul licenţei RMGC nu are limite fixe. Agenţia Naţională de Resurse Minerale are obligaţia de a-l reconfigura oricând la cererea RMGC, în afara oricărei proceduri de reglementare.

6. RMGC va fi reprezentantul desemnat al Statului român în procedura de expropriere a terenurilor necesare exploatării miniere. Cu alte cuvinte: toţi locuitorii Roşiei Montane care vor refuza să-şi vândă proprietăţile vor fi daţi afară de pe pământurile lor, care vor reveni, după plata unei compensaţii aflate propriu-zis la bunul plac al Companiei, în concesiune spre exploatare unei alte entităţi private – Gold Corporation; acţiunile propriu-zise de scoatere cu forţa a localnicilor din ‘fostele’ lor gospodării vor fi făcute, foarte probabil, de unităţi de securitate (citeşte: paramilitare) private care totuşi vor acţiona cu o autoritate conferită de Stat. Se va evita astfel situaţia neplăcută în care poliţişti, jandarmi sau militari români exercită violenţă asupra unor cetăţeni, totul fiind coafat sub aspectul unui conflict între privaţi, în care lucrătorii de securitate ai RMGC vor avea sprijinul legii.

7. RMGC va obţine direct de la Ministerul Economiei dreptul de concesiune asupra imobilelor expropriate din perimetrul exploatării miniere, pentru o durată de 49 ani, fără a fi necesară înscrierea în Cartea Funciară.

8. RMGC are dreptul să utilizeze şi să schimbe folosinţa oricăror imobile expropriate din perimetrul minier, inclusiv a celor cu „destinaţie specială” (a se înţelege: lăcaşuri de cult, monumente, ansambluri şi situri istorice, cimitire, alte aşezăminte de valoare naţională deosebită ori localităţi urbane sau rurale în întregime), cu condiţia de a realiza ‚replici’ pe alte amplasamente.

9. Dacă, potrivit condiţiilor stipulate în Legea minelor 85/2003, licenţa de exploatare se acordă pentru maximum 20 de ani, cu drept de prelungire pe perioade succesive de câte 5 ani, licenţa RMGC se poate prelungi pe perioade de până la 20 de ani, la nesfârşit.

10. Dacă, pentru îndeplinirea condiţiilor stipulate în Hotarârea de Guvern 1076/2004 privind evaluarea de mediu pentru planuri şi programe, chiar şi cea mai puţin complexă procedură de evaluare durează între 8 şi 12 luni, în cazul RMGC procedura de evaluare de mediu pentru planurile de urbanism (care în mod normal ar implica şi consultarea statelor vecine potenţial afectate) trebuie să se finalizeze în 3 luni.

11. În vreme ce, potrivit Hotărârii de Guvern 1076/2004, Legii 350/2001 şi Ordinului Ministrului Mediului nr. 117/2 februarie 2006, acordul de mediu pentru autorizaţia de construire se poate elibera numai după deţinerea avizului de mediu pentru planul de urbanism aferent, RMGC îl poate obţine şi concomitent, ba chiar inaintea avizului de mediu pentru planul de urbanism.

12. În timp ce orice autorizaţie de construire are (potrivit Legii 50/1991, Art. 7, pct. 5) o perioadă de valabilitate de cel mult 12 luni de la data emiterii, interval în care deţinătorul este obligat să înceapă lucrările, RMGC poate începe lucrările în termen de 36 de luni de la data emiterii autorizaţiei de construire, autorizaţia sa fiind valabilă pe termen nelimitat.

13. RMGC poate obţine concomitent, în baza unei solicitari unice, autorizaţiile de desfiinţare şi autorizaţiile de construire, dacă pentru desfăşurarea lucrărilor de construcţii aferente proiectului este necesară şi desfiinţarea unor construcţii sau amenajări existente.

14. RMGC poate să includă în intravilan terenurile cu categoria de folosinţă pajiste din perimetrul proiectului minier şi le poate scoate din circuitul agricol în termen de 30 de zile de când face o cerere în acest sens. Autoritatea centrală sau locală, în acelaşi termen, este obligată să-i acorde o suprafaşă echivalentă de teren aflat în domeniul public sau privat al Statului pentru „refacerea” suprafeţei de pajişte afectate.

15. RMGC poate reloca monumente ale naturii existente în cadrul perimetrului proiectului minier.

16. RMGC poate include în intravilanul localităţii terenurile forestiere aflate în perimetrul minier şi poate dobândi proprietatea unor terenuri aflate în perimetrul minier, fără respectarea dreptului de preempţiune al Statului la cumpărarea de păduri care constituie enclave în fondul forestier proprietate publică a statului sau sunt limitrofe acestuia, la preţ şi în condiţii egale.

17. RMGC poate desfăşura lucrari miniere pe acele terenuri pe care Legea Minelor, Art. 11, interzice strict desfăşurarea oricărei astfel de activităţi – amplasamente ale unor monumente istorice, culturale, religioase, situri arheologice de interes deosebit, rezervaţii naturale, zonele de protecţie sanitară şi perimetrele de protecţie hidrogeologica ale surselor de alimentare cu apă.

18. Dacă, potrivit Art. 5, alin 16 al OUG 43/2000, în cazul zonelor cu patrimoniu arheologic evidenţiat întâmplător, pâna la descărcarea de sarcină arheologică, autorizarea de construire se suspendă, în cazul RMGC aceasta rămâne în vigoare, iar companiei nu îi este afectat dreptul de a executa lucrări miniere pe restul suprafeţei de teren ce face obiectul autorizaţiei de construire.

19. RMGC nu are obligaţia sa obţină certificate de descărcare de sarcină arheologică pentru zonele cu patrimoniu arheologic reperat – terenuri delimitate conform legii, în care urmează să se efectueze cercetări arheologice pe baza informaţiilor sau a studiilor stiinţifice care atestă existenţa subterană ori subacvatică de bunuri de patrimoniu arheologic, susceptibile să facă parte din patrimoniul cultural naţional.

20. Cercetarea arheologică a unui teren din perimetrul RMGC nu are voie sa depăşească în durată 3 luni de la data iniţierii.

+Quote Post
Vizitator_Spune NU.
mesaj Sep 2 2013, 07:20 PM
Mesaj #23

Guests

Scrie-le AICI parlamentarilor si cerele sa-ti respecte vointa!
Rand pe rand, unii dintre "alesii nostri" au inceput deja sa-si faca publica pozitia:

Haideti sa-i convingem pe cat mai multi!

+Quote Post
Vizitator_Spune NU.
mesaj Sep 2 2013, 07:28 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Spune NU @ Sep 2 2013, 07:20 PM) *
Scrie-le AICI parlamentarilor si cerele sa-ti respecte vointa!
Rand pe rand, unii dintre "alesii nostri" au inceput deja sa-si faca publica pozitia:

Haideti sa-i convingem pe cat mai multi!

Inca o data linkul: Scrie AICI reprezentantilor tai
cel de dinainte pare sa nu functioneze...

+Quote Post
Sakura
mesaj Sep 4 2013, 12:09 AM
Mesaj #25

Membru veteran

(...)
3) De o bucata de timp modereaza o domnisoara care inca nu are experienta necesara
4) Mai scapa comentarii pro RMG.

Postacii sunt prezenţi de când lumea şi sunt de acord cu tine, au dreptul de a scrie (deşi pot fi dovediţi dacă s-ar pune juridic problema aceasta). Întrebarea care reiese din discuţiile de mai sus se referă mai mult la atitudinea HotNews decât la cea a postacilor.

Cenzurarea apariţiei comentariilor care nu sunt de acord cu postacii RMGC, comentarii bazate pe argumente şi nu pe înjurături, ridică un serios semn de întrebare:
  1. Este de vină politica editorială a sitului? Rezultă că HotNews a devenit trompeta RMGC!
  2. Este vina moderatoarei, care-şi face de cap şi i se permite să modereze conform propriilor convingeri? Atunci este vina conducerii că au permis ca HotNews să devină trompeta RMGC! În paranteză fie spus, scuza aceasta cu lipsa de experienţă a unei moderatoare (aceeaşi 24 de ore din 24?) este la fel de cusută cu aţă albă ca şi aia a lui Dan Şova cu pierderea contractului Bechtel.
  3. De unde numărul mare de voturi distribuite nenatural care au îngropat toate comentariile antiRMGC la articolul care a dus la deschiderea topicului de faţă?
    - IP-uri multiple disponibile celor de la RMGC? => puţin probabil (mai ales că nu-i singura neregulă), rezultând oricum o slăbiciune a protecţiei antifraudă a sistemului de vot.
    - cineva din redacţia HotNews a aplicat acele voturi? Rezultă că HotNews a devenit trompeta RMGC!
    - redacţia HotNews a acordat clientului Rosia Montana Gold Corporation privilegiul de a vota repetat după bunul lor plac? Rezultă că HotNews a devenit trompeta RMGC!

Cum am spus, scuza cu moderatoarea începătoare, neinstruită, nesupravegheată şi neîndemânatică este de râsul curcilor. Dacă avea un pic de adevăr în ea, s-ar fi văzut semne ale remedierii problemei. Dar nu, reclamaţiile privind cenzurarea comentariilor incomode apar în continuare.

Şi mai adaug şi eu una. Deşi am sărit în ultimele zile peste multe articole cu tema Roşia Montană, duminică seara am citit integral, inclusiv cele 210 comentarii (la acea ora) de la articolul VIDEO Manifestatie neautorizata de amploare impotriva proiectului Rosia Montana - primul protest major impotriva Guvernului Ponta: 3.000 de oameni au cerut demisia Guvernului, circulatia in centrul Capitalei a fost blocata cateva ore / Proteste si la Cluj-Napoca, Timisoara, Iasi, Brasov, Barlad, Targu Mures, Alba Iulia, Budapesta, Praga, Bruxelles si Viena.

Undeva după a doua jumătate a comentariilor, este acesta: "da-ne un link (Duminică, 1 septembrie 2013, 23:24) xna [utilizator] i-a raspuns lui pehash: da-ne un link catre lege plz". I-am răspund omului cu un link către articolul România în genunchi? / acum ori niciodată de pe fostul partener HotNews, siteul Think Outside the Box. Era un răspuns foarte scurt şi la obiect, conţinea linkul (ca text simplu, ca orice alt link în comentarii) şi menţiunea "vezi în partea de jos scanarile după paginile documentului." Acest comentariu nu mi-a apărut nici până în ziua de astăzi (când articolul are 303 comentarii) şi nici nu cred că va mai apărea vreodată.

Şi atunci nu am dreptate când trag concluzia că (şi) HotNews a devenit trompeta RMGC - Rosia Montana Gold Corporation?

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Sep 4 2013, 07:54 AM
Mesaj #26

Administrator

Citeaza (Sakura @ Sep 4 2013, 01:09 AM) *
Postacii sunt prezenţi de când lumea şi sunt de acord cu tine, au dreptul de a scrie (deşi pot fi dovediţi dacă s-ar pune juridic problema aceasta). Întrebarea care reiese din discuţiile de mai sus se referă mai mult la atitudinea HotNews decât la cea a postacilor.

Cenzurarea apariţiei comentariilor care nu sunt de acord cu postacii RMGC, comentarii bazate pe argumente şi nu pe înjurături, ridică un serios semn de întrebare:
  1. Este de vină politica editorială a sitului? Rezultă că HotNews a devenit trompeta RMGC!
  2. Este vina moderatoarei, care-şi face de cap şi i se permite să modereze conform propriilor convingeri? Atunci este vina conducerii că au permis ca HotNews să devină trompeta RMGC! În paranteză fie spus, scuza aceasta cu lipsa de experienţă a unei moderatoare (aceeaşi 24 de ore din 24?) este la fel de cusută cu aţă albă ca şi aia a lui Dan Şova cu pierderea contractului Bechtel.
  3. De unde numărul mare de voturi distribuite nenatural care au îngropat toate comentariile antiRMGC la articolul care a dus la deschiderea topicului de faţă?
    - IP-uri multiple disponibile celor de la RMGC? => puţin probabil (mai ales că nu-i singura neregulă), rezultând oricum o slăbiciune a protecţiei antifraudă a sistemului de vot.
    - cineva din redacţia HotNews a aplicat acele voturi? Rezultă că HotNews a devenit trompeta RMGC!
    - redacţia HotNews a acordat clientului Rosia Montana Gold Corporation privilegiul de a vota repetat după bunul lor plac? Rezultă că HotNews a devenit trompeta RMGC!

Cum am spus, scuza cu moderatoarea începătoare, neinstruită, nesupravegheată şi neîndemânatică este de râsul curcilor. Dacă avea un pic de adevăr în ea, s-ar fi văzut semne ale remedierii problemei. Dar nu, reclamaţiile privind cenzurarea comentariilor incomode apar în continuare.

Şi mai adaug şi eu una. Deşi am sărit în ultimele zile peste multe articole cu tema Roşia Montană, duminică seara am citit integral, inclusiv cele 210 comentarii (la acea ora) de la articolul VIDEO Manifestatie neautorizata de amploare impotriva proiectului Rosia Montana - primul protest major impotriva Guvernului Ponta: 3.000 de oameni au cerut demisia Guvernului, circulatia in centrul Capitalei a fost blocata cateva ore / Proteste si la Cluj-Napoca, Timisoara, Iasi, Brasov, Barlad, Targu Mures, Alba Iulia, Budapesta, Praga, Bruxelles si Viena.

Undeva după a doua jumătate a comentariilor, este acesta: "da-ne un link (Duminică, 1 septembrie 2013, 23:24) xna [utilizator] i-a raspuns lui pehash: da-ne un link catre lege plz". I-am răspund omului cu un link către articolul România în genunchi? / acum ori niciodată de pe fostul partener HotNews, siteul Think Outside the Box. Era un răspuns foarte scurt şi la obiect, conţinea linkul (ca text simplu, ca orice alt link în comentarii) şi menţiunea "vezi în partea de jos scanarile după paginile documentului." Acest comentariu nu mi-a apărut nici până în ziua de astăzi (când articolul are 303 comentarii) şi nici nu cred că va mai apărea vreodată.

Şi atunci nu am dreptate când trag concluzia că (şi) HotNews a devenit trompeta RMGC - Rosia Montana Gold Corporation?

Habar n-am despre ce vorbiti, nu am citit articolul sau comentariile insa stiu ca de 6 luni HN nu are contract cu RMGC asa ca daca un moderator actioneaza intr-un fel, alta trebuie sa fie explicatia smile.gif. Apropo, pina si moderatorul poate sa aiba opiniile lui, ca om e si el, deci subiectiv. Sakura, cred ca nu stii ce volum de material trebuie sa frunzareasca moderatorul siteului care se ocupa de toate comentariile de la toate subiectele (care citeste inainte sa publice si asta in cele 8 ore pentru care e platit). Cand e fierbinte, vin avalanse de comantarii care nu pot fi citite in totalitate. In fine smile.gif.

+Quote Post
Vizitator_neacsu de la campuscurt.
mesaj Sep 4 2013, 07:27 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ Sep 4 2013, 07:54 AM) *
bla bla bla

lugu lugu
......
. In fine smile.gif.

muey admine, ma leshi ? de cate ori deschid un topic care aduce atingere "institutiei" numite Metrologie,
de atatea ori topicu' nu apare. ultima data a fost cand mi-am exprimat neincrederea vis-a-vis de controlul facut la "aparatele" folosite de taximetristi. cotizeaza bine directorii B.R,M.L. la voi ? in fine si la mine. smile.gif

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Sep 5 2013, 06:47 AM
Mesaj #28

Administrator

Citeaza (neacsu de la campuscurt @ Sep 4 2013, 08:27 PM) *
muey admine, ma leshi ? de cate ori deschid un topic care aduce atingere "institutiei" numite Metrologie,
de atatea ori topicu' nu apare. ultima data a fost cand mi-am exprimat neincrederea vis-a-vis de controlul facut la "aparatele" folosite de taximetristi. cotizeaza bine directorii B.R,M.L. la voi ? in fine si la mine. smile.gif

Deschide un topic insa daca pui nume, in primul rind n-o poti face anonim si in plus trebuie sa vii cu dovezi.
PS: n-am vazut nici un topic cu metrologie insa victimizatul da bine

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 6 2013, 02:07 PM
Mesaj #29

Guests

1) HN a avut contract cu RMG pina acum 6 luni

uau! ar fi interesanta o stire cu chestia asta. sau mai generalizat: cam care sunt contractele din care isi manca painea presa noastra independenta?

+Quote Post
Vizitator_prana din belsug.
mesaj Sep 6 2013, 03:50 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 6 2013, 02:07 PM) *
uau! ar fi interesanta o stire cu chestia asta. sau mai generalizat: cam care sunt contractele din care isi manca painea presa noastra independenta?

Vrei informatie de un anume fel? Plateste.

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th December 2019 - 08:10 PM