IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

8 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 >  
Reply to this topicStart new topic
> Un nou titlu universitar: Plagiadoctor
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Jul 9 2012, 06:24 AM
Mesaj #151

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jul 8 2012, 10:09 PM) *
Să recapitulăm pentru popor, nobili, târgoveți, ostași și gură- cască. Cei care trebuiau să semnaleze plagiatul lui Ponta- singurii în drept- respectiv Facultatea de Drept din București nu spune nimic. Dl. Ponta e confruntat cu o lege strâmbă (am spus-o de la data apariției ei, 1996)-Legea Drepturilor de Autor. Și din confruntarea asta iese bine pentru că nici un autor- din cei care ar fi fost obiectul plagiatului- nu-l acuză pe dl.Ponta- deci nu există motiv. Nu există nici plagiat- doar pentru că dl. Asparuh- care nu e nici un fel de personalitate internațională- dar a fost pus de Funeriu pe post pentru că e PD-List- face spume acolo unde nu știe. Dl. Ponta acuzat de dl. Asparuh de plagiat e exact ca și dl. Asparuh acuzat de mine de plagiat- numai că spre deosebire de dl. Asparuh eu aș avea la îndemână unelte ca să dovedesc că dl. Asparuh chiar a plagiat- de multe ori.

Faci niste confuzii intentionate sau nu.
Deci daca yo copiez ceva de pe internet / carte etc si fac ceva lucrare/proiect / etc etc este foarte posibil ca autorul sa nu afle niciodata or sa nu-l intereseze sau sa nui-i pese de mine. Cu toate astea daca continutul copiat de pe internet e majoritar se cam cheama plagiat. Desigur este o linie destul de fina si asta se trage in functie de elementul de noutate adus de lucrarea/ proiectul / inventia/ innovatia ta.
Presupunanad ca inventia ta este o masina care merge cu apa chiar daca tu pui 80% chestii copiate de la altii care trebuie sa nu se manifeste restul de 20% trebuie sa explice clar si reproductibil cum merge dracia ta, eventual sa fie rezultatul unui brevet. Daca cei 20% nu aduc nimic nou atunci nu prea e lucrare.

Ca o corporatie / facultate sa admita ca un angajat / student a plagiat (adica a furat) e o chestie contrara intereselor lor si nu cred sa se intample undeva in lumea asta decat daca nu au de ales.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Jul 9 2012, 07:08 AM
Mesaj #152

Guests

Citeaza (Capsunaru @ Jul 9 2012, 06:24 AM) *
Deci daca yo copiez ceva de pe internet / carte etc si fac ceva lucrare/proiect / etc etc este foarte posibil ca autorul sa nu afle niciodata or sa nu-l intereseze sau sa nui-i pese de mine. Cu toate astea daca continutul copiat de pe internet e majoritar se cam cheama plagiat.

Dar nu ie nici o problema, pentru ca autorul plagiatului dovedit si recunoscut ie ales democratic de un popor care nu se jeneaza oricum, asea ca da iel o lege ca al lui e mai putin plagiat decât al altora, si GATA, se rezolva, pai nu ?
wink.gif

Ca o corporatie / facultate sa admita ca un angajat / student a plagiat (adica a furat) e o chestie contrara intereselor lor si nu cred sa se intample undeva in lumea asta decat daca nu au de ales.

Dealtfel pe jmekeru ala de la yahoo l-au zburat imediat, dar pe cât sa punem pariu ca ponta de aici 10 ani nu mai zboara ? laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Jul 9 2012, 09:52 AM
Mesaj #153

Guests

Deci daca yo copiez ceva de pe internet / carte etc si fac ceva lucrare/proiect / etc etc este foarte posibil ca autorul sa nu afle niciodata or sa nu-l intereseze sau sa nui-i pese de mine. Cu toate astea daca continutul copiat de pe internet e majoritar se cam cheama plagiat. Desigur este o linie destul de fina si asta se trage in functie de elementul de noutate adus de lucrarea/ proiectul / inventia/ innovatia ta.
Presupunanad ca inventia ta este o masina care merge cu apa chiar daca tu pui 80% chestii copiate de la altii care trebuie sa nu se manifeste restul de 20% trebuie sa explice clar si reproductibil cum merge dracia ta, eventual sa fie rezultatul unui brevet. Daca cei 20% nu aduc nimic nou atunci nu prea e lucrare.

Dle. Căpșunaru,

Dacă ne luăm după legea drepturilor de autor- care, apropo, e cam aiurea să fie folosită în chestiune dar văd că se folosește- cel care are ”opera intelectuală” ar trebui să se plângă că e fraudat. Întâmplător, vreo 90% din cei care fac opere intelectuale- inclusiv eu- suntem bucuroși când alții ne folosesc materialele- pentru că înseamnă că materialele noastre sunt interesante- și că ajută pe cineva. Sunt curios dacă lucrările de diplomă și tezele de doctorat ale deontologilor neamului, Băsescu, Macovei și compania sunt chiar corecte și curate. Chiar sunt curios...

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jul 9 2012, 08:35 PM
Mesaj #154

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jul 9 2012, 09:52 AM) *
Întâmplător, vreo 90% din cei care fac opere intelectuale- inclusiv eu- suntem bucuroși când alții ne folosesc materialele- pentru că înseamnă că materialele noastre sunt interesante- și că ajută pe cineva.

Aia se face in cadru organizat, domnu' cu opera intelectuala! tongue.gif

ISI ... Thomson Reuters ... Journal Citation Reports ... ? Suna a ceva cunoscut sau nu prea? tongue.gif
Oamenii aia asta fac, tin scorul, ca sa se stie in mod obiectiv cine si de cate ori te-a citat. Sau tu si Ponta va tineti singuri scorul, n-aveti nevoie de Thomson Reuters?

+Quote Post
mesaj Jul 9 2012, 09:36 PM
Mesaj #155

Guests

Citeaza (Warrington @ Jul 9 2012, 08:35 PM) *
Aia se face in cadru organizat, domnu' cu opera intelectuala! tongue.gif

ISI ... Thomson Reuters ... Journal Citation Reports ... ? Suna a ceva cunoscut sau nu prea? tongue.gif
Oamenii aia asta fac, tin scorul, ca sa se stie in mod obiectiv cine si de cate ori te-a citat. Sau tu si Ponta va tineti singuri scorul, n-aveti nevoie de Thomson Reuters?

La ce te referi matale, dle. Warrington ? Dacă eu am plăcerea să-i dau un text- compus de mine- colegului meu care își dă doctoratul- text din care-l invit să ia în mod copios- calc vreo lege ??? E proprietatea mea intelectuală- până în acest moment. Ce-are ISI- care e contestat chiar în Marea Britanie- cu aceste aspecte ? (Apropo, am exact 14 ISI-uri așa că no drama, Obama).

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jul 9 2012, 09:47 PM
Mesaj #156

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jul 9 2012, 09:36 PM) *
Dacă eu am plăcerea să-i dau un text- compus de mine- colegului meu care își dă doctoratul- text din care-l invit să ia în mod copios- calc vreo lege ??? E proprietatea mea intelectuală- până în acest moment.

Bine, maestre, hai sa continuam in logica ta:

I-ai dat textul, iar acum respectivul text e publicat de doua ori, o data sub semnatura ta, iar a doua oara sub semnatura lui. Exact situatia Ponta-Diaconu. Acum, dupa ambele publicari, cine detine textul respectiv? Poti sa ne luminezi? tongue.gif

Mai departe: o editura vrea sa publice acel text si e dispusa sa plateasca drepturi de autor. Cui?

Si mai departe: niste autori citeaza textul respectiv. Pe cine trebuie sa declare ca citeaza, pe tine sau pe coleg?

----------------------------------------------------------------

In talmes-balmesul din mintea ta, mai lipseste un mic detaliu: de ce crezi tu ca se cheama "paternitatea" asupra textelor? Pentru ca a scrie un text e exact ca si cum ai avea un copil. Nu poti, cand copilul ajunge la 3 ani, sa spui ca e al colegului si ca i-l dai de buna voie. Sau tu poti? tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Jul 9 2012, 10:29 PM
Mesaj #157

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jul 9 2012, 09:36 PM) *
Dacă eu am plăcerea să-i dau un text- compus de mine- colegului meu care își dă doctoratul- text din care-l invit să ia în mod copios- calc vreo lege ??? E proprietatea mea intelectuală- până în acest moment.

Nu dar comisia de examen trebuie sa iti dea tie diploma si nu lu' colegu'.
Pai, daca ii permit lu colegu' sa copieze la examen de la mine, ce, calc vreo lege?

+Quote Post
mesaj Jul 9 2012, 11:47 PM
Mesaj #158

Guests

Citeaza (Warrington @ Jul 9 2012, 09:47 PM) *
Bine, maestre, hai sa continuam in logica ta:

I-ai dat textul, iar acum respectivul text e publicat de doua ori, o data sub semnatura ta, iar a doua oara sub semnatura lui. Exact situatia Ponta-Diaconu. Acum, dupa ambele publicari, cine detine textul respectiv? Poti sa ne luminezi? tongue.gif

Mai departe: o editura vrea sa publice acel text si e dispusa sa plateasca drepturi de autor. Cui?

Si mai departe: niste autori citeaza textul respectiv. Pe cine trebuie sa declare ca citeaza, pe tine sau pe coleg?

----------------------------------------------------------------

In talmes-balmesul din mintea ta, mai lipseste un mic detaliu: de ce crezi tu ca se cheama "paternitatea" asupra textelor? Pentru ca a scrie un text e exact ca si cum ai avea un copil. Nu poti, cand copilul ajunge la 3 ani, sa spui ca e al colegului si ca i-l dai de buna voie. Sau tu poti? tongue.gif

Cetățene Warrington, sunt mulțumit să te lămuresc cu ce vrei matale. Textul pe care l-am dat este inserat în altă lucrare- care este a celui care a făcut-o. .Dacă eu sunt de acord cu ea- de ce n-ar fi și legea ? Apropo, din cele vreo 10 cărți pe care le-am scos- în cel puțin 7u- am trecut- din voia mea- adică fără să mă oblige nimeni, ca și autori pe fosta mea prietenă, pe contraamiralul Dan Ionescu, etc. E și asta vreo vină ? Pur și simplu nu mă simt bine ca unic autor. Nu le-am cerut bani iar cât despre drepturi de autor- le-am încasat eu. La vremea respectivă oricum erau ceva mai mult decât un salariu, așa că...
PS:Legea drepturilor de autor e proastă și e dată ca să satisfacă amicii cu chestia aia mare de-o sugea Băsescu. De ce e proastă ? Pentru că te leagă rob pe moșie- să nu poți folosi un software. La data apariției legii am răcnit- dar nu m-a ascultat nimeni- că ar trebui să se refere la folosirea comercială a software-ului.Acuma de tras au programatorii din România- între timp eu îmi cumpăr soft-ul .

+Quote Post
mesaj Jul 9 2012, 11:50 PM
Mesaj #159

Guests

Citeaza (gogu @ Jul 9 2012, 10:29 PM) *
Nu dar comisia de examen trebuie sa iti dea tie diploma si nu lu' colegu'.
Pai, daca ii permit lu colegu' sa copieze la examen de la mine, ce, calc vreo lege?

Dle. Gogu,

Contrar părerii cocalarilor băsiști comisiile de examen din București (din provincie nu) sunt suficient de serioase și pregătite să aprecieze componenta originală a unei teze de doctorat. La Petroșani poți să-ți plătești doctoratul- la București nu pentru că nu vor să se facă de băcănie. Deci :
1. comisia care i-a dat OK-ul lui Ponta să o susțină era sub influența etnobotanicelor în 2003- în întregime sau
2. Ponta și-a luat doctoratul legal.

Matale alegi...

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jul 9 2012, 11:57 PM
Mesaj #160

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jul 9 2012, 11:47 PM) *
Textul pe care l-am dat este inserat în altă lucrare- care este a celui care a făcut-o. .Dacă eu sunt de acord cu ea- de ce n-ar fi și legea ?

Eu am pus niste intrebari foarte concrete. Daca poti sa raspunzi, bine. Daca nu, tot bine.

De restul maculaturii, scuteste-ne, te rog.

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Jul 10 2012, 01:55 AM
Mesaj #161

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jul 9 2012, 11:50 PM) *
Dle. Gogu,

Contrar părerii cocalarilor băsiști (?) comisiile de examen din București (din provincie nu) sunt suficient de serioase și pregătite să aprecieze componenta originală a unei teze de doctorat. La Petroșani poți să-ți plătești doctoratul- la București nu pentru că nu vor să se facă de băcănie. Deci :
1. comisia care i-a dat OK-ul lui Ponta să o susțină era sub influența etnobotanicelor în 2003- în întregime sau
2. Ponta și-a luat doctoratul legal.

Matale alegi...

Prima, un principiu de baza a drepului spune ca cel ce acuza este dator sa demonstreze; nu crezi intreaba-l pe Ponta ca nu degeaba e "dottore in Legge", apoi, avand comisii incompetente, desfiintam universitatea de la Petrosani iar doctoratele se vor obtine la universitati de prestigiu occidentale asa cum se proceda in perioada interbelica.
Si cand vine Ponta cu ditamai doctoratu' in drept de la Sorbona parca altfel se conduce Romanika (de simplul Guvern se pare ca a trecut deja).
Iar Antonescu, iti dai seama ce prof. de istorie ar fi fost daca ar fi lucrat macar un an, doi ca portar la British Museum? rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Jul 10 2012, 06:20 AM
Mesaj #162

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jul 9 2012, 11:47 PM) *
Cetățene Warrington, sunt mulțumit să te lămuresc cu ce vrei matale. Textul pe care l-am dat este inserat în altă lucrare- care este a celui care a făcut-o. .Dacă eu sunt de acord cu ea- de ce n-ar fi și legea ? Apropo, din cele vreo 10 cărți pe care le-am scos- în cel puțin 7u- am trecut- din voia mea- adică fără să mă oblige nimeni, ca și autori pe fosta mea prietenă, pe contraamiralul Dan Ionescu, etc. E și asta vreo vină ? Pur și simplu nu mă simt bine ca unic autor. Nu le-am cerut bani iar cât despre drepturi de autor- le-am încasat eu. La vremea respectivă oricum erau ceva mai mult decât un salariu, așa că...
PS:Legea drepturilor de autor e proastă și e dată ca să satisfacă amicii cu chestia aia mare de-o sugea Băsescu. De ce e proastă ? Pentru că te leagă rob pe moșie- să nu poți folosi un software. La data apariției legii am răcnit- dar nu m-a ascultat nimeni- că ar trebui să se refere la folosirea comercială a software-ului.Acuma de tras au programatorii din România- între timp eu îmi cumpăr soft-ul .

Denaturezi socotelile vadit. O lucrare de doctorat presupune contributie proprie. Ca sa-ti dau un ex din SwDev poti sa iei ce vrei pe gratis de la Open Source da asta nu inseamna ca ai si contributie.
Chestia cu demonstratu e si mai complicata dar Apriori Art invalideaza un brevet. In cazul cand bevetul e al unei corporatzii atunci nu se mai pune desi toata lumea stie.. cam asa si cu Ponta.. legal are toata justitzia da lumea cam stie...
Cu drepturile de autor e alta poveste divaghezi.. poti sa ai drepturi de autor pe orice rahat, inclusiv unul adeavarat, dar asta nu insemna ca are si vreun efect de noutate. Daca traduci un manual de facut motz primesti drepturi de autor fara sa ai nici o contributzie.

+Quote Post
mesaj Jul 10 2012, 10:09 PM
Mesaj #163

Guests

Citeaza (Capsunaru @ Jul 10 2012, 06:20 AM) *
Denaturezi socotelile vadit. O lucrare de doctorat presupune contributie proprie. Ca sa-ti dau un ex din SwDev poti sa iei ce vrei pe gratis de la Open Source da asta nu inseamna ca ai si contributie.
Chestia cu demonstratu e si mai complicata dar Apriori Art invalideaza un brevet. In cazul cand bevetul e al unei corporatzii atunci nu se mai pune desi toata lumea stie.. cam asa si cu Ponta.. legal are toata justitzia da lumea cam stie...
Cu drepturile de autor e alta poveste divaghezi.. poti sa ai drepturi de autor pe orice rahat, inclusiv unul adeavarat, dar asta nu insemna ca are si vreun efect de noutate. Daca traduci un manual de facut motz primesti drepturi de autor fara sa ai nici o contributzie.

Dle. Căpșunaru, oare ai priceput ce-am spus ? Că trebuie analizate de către oameni de specialitate contribuțiile originale ale dlui. Ponta. Și că dacă aceste contribuții nu există- Ok, e plagiat. Dar până atunci mucles, sau pentru ăștia mai tineri ”ciocu mic” . Pentru că dacă e o teză originală- și eu cred vreo 80% că e- pentru că nu se murdărea nimeni din comisia de doctorat să accepte ceva doar că vrea Năstase- plus că din 2004 încoace nu s-a spus un cuvânt despre teză- dl. Ponta va trăi o viață de nabab din despăgubirile obținute din procesele de calomnie. Și sper din suflet că dl.Ponta e răzbunător și că va da în judecată- cu cunoștințele de drept pe care le are- toți imbecilii începând cu Andruh- căruia o să-i ia și chiloții de pe el- și terminând cu gașca din Contributors. Să mai învețe și românu să nu-și dea cu părerea când nu e cazul și macazul....

+Quote Post
mesaj Jul 10 2012, 10:20 PM
Mesaj #164

Guests

Citeaza (Warrington @ Jul 9 2012, 11:57 PM) *
Eu am pus niste intrebari foarte concrete. Daca poti sa raspunzi, bine. Daca nu, tot bine.

De restul maculaturii, scuteste-ne, te rog.

Dle. Warrington, mă confunzi cu dacă și cu parcă se plimbau în barcă. Habar n-am ce se întâmplă în cazurile matale ipotetice- dar dacă te ajută- apropo de ”plagiatul” în tehnică, cam tot ce apărea la noi până prin 1990 venea pe filieră rusească- îmi amintesc și azi cu plăcere- și mai am în bibliotecă- cărțile lui Artobolevski cu diverse mecanisme de mecanică fină. Și ca să vezi ce ? Rușii aveau acces la documentație din vest- și copiau masiv. Și ??? Exact la fel ce fac chinezoii acuma. Și ???? Și cine vorbește ??? Dacă luăm acuma niște lucrări ale unor iluștri PD-Liști- să spunem dnii. Miclea și David care au furat toți banii cercetării- să-i dea unor nulități gen Andruh - și îi trecem prin mașina de plastrografiat- câte plagiate vom găsi ???? Este dl. Miclea un genial care a reinventat psihologia ???? Sau dl. David ??? Nici pe departe. Oamenii au pus mâna pe documentație- știu cam și de pe unde- și o exploatează masiv profitând de faptul că fosta URSS nu servea drepturi de autor. Și astfel află vestul de un autor precum akademicul Iuri Pastiuk, de exemplu- care a făcut psihologia lui Miclea în anii 70 undeva printr-un orășel secret din apropiere de Kazan (ar trebui să te împușc dacă-ți spun orașul) și cum face dl. Miclea și dl. David punți între Est și Vest luând din Analele Academiei Sovietice de Psihologie APlicată și dând pe numele lor în vestul cel neștiutor. Dar dacă luăm lucrările dlui. Stanomir- ce vom descoperi oare ? Apropo, de ce nu-l acuză pe Ponta de plagiat dl. Stanomir, care e un băsist jurist ????

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jul 17 2012, 01:12 AM
Mesaj #165

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jul 10 2012, 10:20 PM) *
profitând de faptul că fosta URSS nu servea drepturi de autor.

Abia aici ai pus degetul pe i si punctul pe rana tongue.gif

Asa se explica plagiatul lui Ponta, pe filiatia Moscova - Iliescu - Nastase - copy-lot
Moscova nu crede in drepturi de autor, deci e firesc ca nimeni din gasca asta mentionata mai sus sa nu creada!

+Quote Post
Vizitator_Madan.
mesaj Jul 17 2012, 05:21 AM
Mesaj #166

Guests

Citeaza (Warrington @ Jul 17 2012, 01:12 AM) *
Abia aici ai pus degetul pe i si punctul pe rana tongue.gif

Asa se explica plagiatul lui Ponta, pe filiatia Moscova - Iliescu - Nastase - copy-lot
Moscova nu crede in drepturi de autor, deci e firesc ca nimeni din gasca asta mentionata mai sus sa nu creada!

Waringtoane, din pacate pentru tine s-a dovedit de catre comisia de Etica ca Ponta e nevinovat asa ca revista aia de stiintzele naturii in care da interviuri Funeriu si ziarelle celelalte s-au cam facut de ras. Mai ramane acum sa confirme si universitatea si sper sa se termine cu scandalurile astea de plagiat care nu fac decat rau prestigiului invatamantului romanesc.

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Jul 17 2012, 07:23 AM
Mesaj #167

Guests

Citeaza (Madan @ Jul 17 2012, 05:21 AM) *
s-a dovedit de catre comisia de Etica

"indivizii numiti de Ponta sa-l albeasca au adoptat o declaratie puerila " - there i fixed it laugh.gif

ce DOVEZI ?
ce COMISIE ? Ce rezultate au avut oamenii aia in cariera lor ca sa merite sa faca parte din ea ?

Ce e trist e ca invatamantul romanesc nu mai are nici o valoare in exterior incepand de azi (ma refer la diplome caci oameni competenti mai pot iesi accidental din el )

+Quote Post
Vizitator_Madan.
mesaj Jul 17 2012, 07:41 AM
Mesaj #168

Guests

Citeaza (Gamma @ Jul 17 2012, 07:23 AM) *
"indivizii numiti de Ponta sa-l albeasca au adoptat o declaratie puerila " - there i fixed it laugh.gif

ce DOVEZI ?
ce COMISIE ? Ce rezultate au avut oamenii aia in cariera lor ca sa merite sa faca parte din ea ?

Ce e trist e ca invatamantul romanesc nu mai are nici o valoare in exterior incepand de azi (ma refer la diplome caci oameni competenti mai pot iesi accidental din el )

Si in comisia ailalta cine erau? Ce merit aveau sa faca parte din ea?

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jul 17 2012, 08:02 AM
Mesaj #169

Guests

Citeaza (Madan @ Jul 17 2012, 07:41 AM) *
Si in comisia ailalta cine erau? Ce merit aveau sa faca parte din ea?

Este un inutil apel la autoritate, eroare clasica de logica.

Plagiatul lui Ponta nu are nevoie de nici o comisie. E exact ca atunci cand vezi pe cineva ca fura intr-un supermarket, fara ca agentii de paza sa-l retina sau fara ca judecatorul sa-l condamne, pe chestiuni produrale: furtul ramane furt, nu conteaza ca nu exista o condamnare.

Hai sa presupunem ca ar fi supermarketul tau. L-ai angaja pe cel pe care l-ai vazut furand? Ca doar nu a fost condamnat, deci e nevinovat! tongue.gif

Similar, hai sa presupunem ca descoperi in Germania o lucrare pentru care o editura a platit sute de mii de euro, dar de fapt era plagiata de la tine. L-ai angaja pe Ponta sa-ti apere interesele in fata justitiei, in Germania? tongue.gif . Daca procesul ar avea loc in Romania, probabil l-ai angaja, datorita contactelor pe care presupui ca le are in justitie. Dar ai avea incredere in capacitatea lui de a-ti reprezenta interesele in fata unor judecatori adevarati, nu in fata unor marionete din RO?

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jul 17 2012, 08:03 AM
Mesaj #170

Guests

Citeaza (Warrington @ Jul 17 2012, 08:02 AM) *
pe chestiuni produrale

Pe chestiuni procedurale, scuze.

+Quote Post
Vizitator_Madan.
mesaj Jul 17 2012, 08:17 AM
Mesaj #171

Guests

Citeaza (Warrington @ Jul 17 2012, 08:02 AM) *
Este un inutil apel la autoritate, eroare clasica de logica.

Plagiatul lui Ponta nu are nevoie de nici o comisie. E exact ca atunci cand vezi pe cineva ca fura intr-un supermarket, fara ca agentii de paza sa-l retina sau fara ca judecatorul sa-l condamne, pe chestiuni produrale: furtul ramane furt, nu conteaza ca nu exista o condamnare.

Hai sa presupunem ca ar fi supermarketul tau. L-ai angaja pe cel pe care l-ai vazut furand? Ca doar nu a fost condamnat, deci e nevinovat! tongue.gif

Similar, hai sa presupunem ca descoperi in Germania o lucrare pentru care o editura a platit sute de mii de euro, dar de fapt era plagiata de la tine. L-ai angaja pe Ponta sa-ti apere interesele in fata justitiei, in Germania? tongue.gif . Daca procesul ar avea loc in Romania, probabil l-ai angaja, datorita contactelor pe care presupui ca le are in justitie. Dar ai avea incredere in capacitatea lui de a-ti reprezenta interesele in fata unor judecatori adevarati, nu in fata unor marionete din RO?

Divaghezi fara sens de la subiect.
Comisia de etica a dat un verdict ca teza lui Ponta este in conformitate cu cerintele din acea vreme ale unui doctorat. Si probabil ca asa era.

A scris si el 300 de pagini originale si din cauza ca cerintele erau sa ai o teza pe la un 400 de pagini a mai adaugat si el acolo din alte carti inca 100 de pagini. Asa probabil ca facea toata lumea, asa ca nu vad ce vroiai sa zica comisia. Asta era modelul. Probabil ca pe vremea aia 99% din cadrele didactice asa isi scriau lucrarile.

Asa ca nu te mai avanta asa in critici aiurea, ca toata lumea in Ro (sau aproape toata) a copiat mai mult sau mai putin incepand cu lcurarile de liicentza.

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Jul 17 2012, 08:32 AM
Mesaj #172

Guests

Citeaza (Madan @ Jul 17 2012, 08:17 AM) *
Asa ca nu te mai avanta asa in critici aiurea, ca toata lumea in Ro (sau aproape toata) a copiat mai mult sau mai putin incepand cu lcurarile de liicentza.

Ma scuzi dar copiatul era interzis incepand cu scoala generala .Cand tovarasa educatoare iti dadea sa faci o compunere asta nu insemna sa te duci la basmele lui Ispirescu si sa iei un text de acolo , insemna sa inventezi tu ceva .

Mama ce jena mi-ar fi in locul vostru ... vad ca spalatorii inca n-au semnat oroarea aia de "document" deh unii mai tin la munca lor (parca vre-o 3 -4 chiar sunt oameni de stiinta adevarati ... fara scrupule dar totusi oameni de stiinta )

+Quote Post
Vizitator_Madan.
mesaj Jul 17 2012, 08:40 AM
Mesaj #173

Guests

Citeaza (Gamma @ Jul 17 2012, 08:32 AM) *
Ma scuzi dar copiatul era interzis incepand cu scoala generala .Cand tovarasa educatoare iti dadea sa faci o compunere asta nu insemna sa te duci la basmele lui Ispirescu si sa iei un text de acolo , insemna sa inventezi tu ceva .

Mama ce jena mi-ar fi in locul vostru ... vad ca spalatorii inca n-au semnat oroarea aia de "document" deh unii mai tin la munca lor (parca vre-o 3 -4 chiar sunt oameni de stiinta adevarati ... fara scrupule dar totusi oameni de stiinta )

Pai si Ponta a inventat peste 200 de pagini. Daca asta era multumitor pt standardele unui doctorat la drept in 2003 atunci nu mai zicea nimeni nimic. Dar daca asta e scolii romanesti, ori il accepti, ori pleci.

La care oameni de stiinta te referi?

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Jul 17 2012, 09:42 AM
Mesaj #174

Guests

Citeaza (Madan @ Jul 17 2012, 08:40 AM) *
Pai si Ponta a inventat peste 200 de pagini. Daca asta era multumitor pt standardele unui doctorat la drept in 2003 atunci nu mai zicea nimeni nimic. Dar daca asta e scolii romanesti, ori il accepti, ori pleci.

La care oameni de stiinta te referi?

La cativa din noua comisie .

Vezi postul 52 , pe neamt l-au dat afara pt citate copy paste ce apar pe doar 10 pagini din 475 . Nu intelegi ,furtul e furt , daca Bill Gates a facut Microsoft si a scris mult cod la viata lui asta nu inseamna ca are dreptul sa fure de la un X oarecare nici macar 10 linii de cod . La noi conform comisiei furtul nu e furt daca toata lumea il face si daca nu e total .Fa un exercitiu , sa se dezincrimineze de maine toate furturile sub 100 lei sa vezi ce obtii... iti spun eu anarhie , statul dispare , te duci sa-ti iei tigari dai 12 lei si nu primesti nimic peste o ora spargi geamul de 50 lei si iei 2 pachete si te-ai scos . Intelegi , furtul nu poate fi tolerat oficial in nici o cantitate .
In fine - privit din afara invatamantul romanesc e terminat .E tara in care daca ti se cere sa desenezi un triunghi si tu faci un patrat faci o comisie care sa stabileasca ca in 2003 majoritatea studentilor desenau patrate deci o teza in care faci un patrat in loc de triunghi corespunde standardelor din momentul sustinerii .Cum ar tine asta la Cambridge ? laugh.gif

+Quote Post
pehash
mesaj Jul 17 2012, 09:47 AM
Mesaj #175

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

QUOTE (Madan @ Jul 17 2012, 09:17 AM) *

Cea mai penibila scuza. "Si ce daca a furat?.. toti fura!"

Ba nu. Nu fura toti. Eu n-am copiat lucrarea de licenta. Nici la dizertatie. Am muncit la ea. Multi altii muncesc, nu fura. Este inadmisibil sa vina un hot ordinar si sa arunce la gunoi munca a mii de oameni doar ca sa-si justifice el furtul. Sa desfiinteze credibilitatea unei universtitati cu o traditie de 150 de ani ca sa-si pastreze el electoratul analfabet. Inadmisibil.

Mai mult de atat, chiar daca unii fura, chiar daca o lege prost scrisa le permite, asa nu inseamna ca trebuie sa-i lasam sa conduca o tara intreaga. Daca Ponta nu e in stare sa scrie din capul lui 400 de pagini in 4 ani... cum crede cineva ca e in stare sa gandeasca o strategie coerenta ca sa guverneze o tara intreaga???

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Jul 17 2012, 01:53 PM
Mesaj #176

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 543
Inscris: 28-February 09
De la: Orasul lui Bucur
Utilizatorul numarul: 6 789

Citeaza (Madan @ Jul 17 2012, 08:17 AM) *

Mda, asta este unul din motivele pentru care eu nu mi-am dat "liicenta" inca: prefer sa fiu destept fara licenta decat prost cu "liicenta"...

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin si fin.
mesaj Jul 19 2012, 04:48 PM
Mesaj #177

Guests

Cu un doctor mai mult, cu un subiect mai putin....

De la Mariott Bruxelles,Portofel ceva mai chel...

+Quote Post
Vizitator_io.
mesaj Jul 19 2012, 08:47 PM
Mesaj #178

Guests

Sunt mandru ca avem in sfarsit in fruntea tarii un tanar intelectual autentic si fara pata !
hip-hip Pontaaaaa!
hip-hip Pontaaaaa!

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Jul 19 2012, 10:08 PM
Mesaj #179

Guests

in curand Copy-Paste va cere sa i se adreseze lumea cu titlul 'academician de renume international'... nu ne mai trebuie decat niste 'indicatii pretioase' din partea ipoCrinului absent.

probabil usl spera astfel sa obtina in toamna voturile nostalgicilor care o ducea bine pe vremea cizmarului. totusi, sa nu uitam ca in '89 erau 3 mil de membri pcr (plus familiile lor, lejer 8-9 milioane) care nu cred ca s-au inghesuit sa emigreze mai tarziu.

+Quote Post
Vizitator_MasterCatania.
mesaj Jul 20 2012, 07:00 AM
Mesaj #180

Guests

Citeaza (pehash @ Jul 19 2012, 10:08 PM) *
in curand Copy-Paste va cere sa i se adreseze lumea cu titlul 'academician de renume international'... nu ne mai trebuie decat niste 'indicatii pretioase' din partea ipoCrinului absent.

probabil usl spera astfel sa obtina in toamna voturile nostalgicilor care o ducea bine pe vremea cizmarului. totusi, sa nu uitam ca in '89 erau 3 mil de membri pcr (plus familiile lor, lejer 8-9 milioane) care nu cred ca s-au inghesuit sa emigreze mai tarziu.

alo, tovarasi, fara nume da ?! angry.gif
Dl. Dr. se poate supara, domnii si doamnele nostalgice se pot si ei supara, si au tot dreptul !

urmeaza firesc plangeri penale intre colegi, vecini, rude, useri, impotriva tuturor calomniatorilor dovediti sau nu:
amenda penala, inchisoare de la...la...in regim de urgenta.

se va dovedi curand ca un rauvoitor a introdus in CV-ul altuia un Master la Catania, stiind cat de usor poti fi calomniat intr-o (fosta) dictatura fascista...

cetateni, nu va inghesuiti, vom deschide curand si un oficiu pentru plangeri penale anonime

+Quote Post

8 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th November 2018 - 09:07 AM