IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Moartea unui mare compozitor roman - Maestrul Radu Paladi
Vizitator_Micky2.
mesaj Jun 1 2013, 08:53 PM
Mesaj #1

Guests

Urmaresc de doua zile stirile ca sa vad daca cineva se sesizeaza, afla sau este interesat de moartea unui mare compozitor roman - Maestrul Radu Paladi, a carui trecere in nefiinta s-a petrecut acum 2 zile, maine fiind slujba de comemorare. Dar nu am vazut nimic. Si atunci m-am hotarat sa scriu eu ceva.
Născut în anul 1927 într-un orăşel din Bucovina de Nord, a urmat cursurile Conservatoarelor din Cernăuţi şi din Bucureşti, unde a studiat pianul şi compoziţia, între 1954 şi 1969 este lector şi apoi conferenţiar la catedra de cunoştiinţe muzicale a Institutului de Artă Teatrală şi Cinematografică din Bucureşti, iar din 1969 este director al Filarmonicii din Botoşani. Cu toate că muzica corală se constituie drept o constantă a întregului său parcurs creativ, Radu Paladi a abordat de-a lungul anilor şi alte zone de creaţie, de la lucrări simfonice şi vocal-simfonice la muzică de cameră, de teatru şi de film. (sursa 433.ro)
A scris piese de o deosebita sensibilitate si forta in acelasi timp, dintre care va invit sa ascultati "Flacaruia" si "Dar de nunta", in interpretarea coralei "Ioan Cristu Danielescu". Asta pentru a intelege o mica parte din cine a fost si va ramane in sufletele celor care l-au cunoscut pe Maestrul Radu Paladi.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_van Gely.
mesaj Jun 2 2013, 10:03 PM
Mesaj #2

Guests

DACA MANELE NU E, NIMIC NU E.
noapte bune Rromania.
Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd October 2019 - 01:07 PM