IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Un caz umitor despre Politia Romana, Despre Politia Romana
Vizitator_Eduard.
mesaj Jun 30 2013, 10:56 PM
Mesaj #1

Guests

Din filme, din carti, din stiri si din auzite eu stiu ca atunci cand s-a savarsit o ilegalitate si nu exista flagrant, inregistrare video, etc. politia este obligata sa investigheze, sa audieze martori si astfel sa ajunga la o concluzie.
Asa este?
Poate.
Dar hai sa vedem daca merge si invers.
Cineva, la un moment dat a fost ridicat de pe strada de politie. Dus cu duba la o sectie si de acolo dus cu alta la Inspectoratul Judetean.
Interogat, intimidat ( a primit si cateva palme dar asta e alta treaba) pentru 24 de ore.
A doua zi a fost dus (tot cu duba) acasa unde i-au perchezitionat casa.
Omul era nevinovat fata de ce cautau ei asa ca i-au dat drumul cu scuzele de rigoare si cu doua hartii, un proces verbal si copie dupa mandatul de perchezitie unde si-au dat semnatura toate cadrele de politie care erau de fata.

Dupa ceva timp acest cineva face o cerere la politie (din motive personale si profesionale) sa ii dea si lui la mana un act ca a fost retinut ptr 24 ore.
Prima incercare: este primit in audienta la seful inspectoratului care ii spune in fata ca minte, ca nimeni nu a fost retinut la data respectiva (cica chiar el era de serviciu si nu a fost nimeni retinut).
Chiar ii da o hartie cu semnatura si parafa in acest sens.

A doua incercare: omul nu se lasa si se adreseaza Ministerului de Interne.
Dupa ceva timp primeste doua raspunsuri in scris, una de la Ministerul de Interne, alta de la Inspectoratul Judetean cu acelasi raspuns: 'nu figurati in baza noastra de date ca arestat sau retinut'.

A treia incercare: Omul scrie presedintelui Romaniei. Presedintele trimite doleanta la minister, ministerul la inspectorat si raspunsul e acelasi: 'nu figurati in baza noastra de date ca arestat sau retinut'.

A patra incercare: Omul deja isi pierde rabdarea. Asa ca scrie presedintelui, ministerului, inspectoratului: 'poate ca nu am fost bagat in evidenta inspectoratului dar eu stiu ca am fost acolo (doar nu sunt nebun sa inventez) si am in scris numele tuturor ofiterilor care au participat 'plt X...maior Y...capitan Z...martor xx..etc.etc.', daca nu au existat acte oficiale ptr deplasarea si retinerea mea inseamna ca a fost o rapire si o simpla investigatie, interogare a celor amintiti de mine ar clarifica situatia'.

Raspunsul a fost acelasi: 'Nu sunteti in evidenta noastra ca retinut la data de....'.

Presedintele (consilierii lui) au sugerat sa se verifice la Arhivele Statului, altii spun ca trebuie consultat avocatul poporului, altii ca sa se dea Inspectoratul in judecata sau, mai mult de atat, sa se adreseze CEDO...

Eu, unul, nu mai stiu ce sa cred...Chiar asa de inutila a ajuns politia? Pai zice omul ' capitanul...escu este cel care m-a interogat' si politia, tot ce poate sa spuna este ca 'nu sunteti in evidenta ca arestat sau retinut'?
De ce, mama dracului, nu il intrebi pe capitanul...escu? Sau pe ceilalti, poate cedeaza unul (pe lista sunt in jur de 10 cadre).

Poate aveti o idee, poate a mai trecut cineva prin asa ceva sau cunoasteti pe cineva care se pricepe. Ca eu nu mai pricep nimic.
Dar stiu ca daca ma intreaba vreodata politia despre ceva o sa zic ca nu e in evidenta mea.
Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th October 2019 - 03:38 PM