IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Executari silite pentru neplata creditelor, A ajuns cineva in aceasta situatie?
Vizitator_Vizitator_iulian..
mesaj Mar 27 2009, 09:46 AM
Mesaj #1

Guests

Exista cineva care a ajuns sa fie executat silit pentru neplata retelor la credite? Povestiti-ne experienta voastra...
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_lola.
mesaj Mar 27 2009, 11:58 AM
Mesaj #2

Guests

Si eu sunt curiosa in ce conditii s-au facut, daca s-a ajuns la asta. Desi e greu de povestit o experienta de genul asta. Macar stim cum sa ne ferim.

+Quote Post
mesaj Mar 27 2009, 12:43 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (lola @ Mar 27 2009, 11:58 AM) *
Si eu sunt curiosa in ce conditii s-au facut, daca s-a ajuns la asta. Desi e greu de povestit o experienta de genul asta. Macar stim cum sa ne ferim.

este intr-adevar o experienta nu foarte placuta... insa cred ca ar fi util sa impartasim astfel de experiente si celorlalti

+Quote Post
Vizitator_DAB4FF.
mesaj Mar 27 2009, 02:42 PM
Mesaj #4

Guests

firmele de leas-ing au parcarile pline de masini...pe care la dau cu 20-30% discount daca ai bani sa le cumperi...
acolo sigur s-au facut o gramada de executari

+Quote Post
mesaj Mar 31 2009, 09:27 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (DAB4FF @ Mar 27 2009, 02:42 PM) *
firmele de leas-ing au parcarile pline de masini...pe care la dau cu 20-30% discount daca ai bani sa le cumperi...
acolo sigur s-au facut o gramada de executari

nu stiu daca acolo poate fi vorba de o executare in conditiile in care masina in leasing nu este proprietatea debitorului.

+Quote Post
mesaj Mar 31 2009, 06:06 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Vizitator_iulian. @ Mar 31 2009, 09:27 AM) *
nu stiu daca acolo poate fi vorba de o executare in conditiile in care masina in leasing nu este proprietatea debitorului.

cateva lucruri ce trebuie stiute daca cineva se afla in postura de a fi executat silit http://iulianpro.blogspot.com/2009/03/desp...iilor-unui.html

+Quote Post
Vizitator_emihai.
mesaj Nov 26 2010, 04:43 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Vizitator_iulian. @ Mar 31 2009, 06:06 PM) *
cateva lucruri ce trebuie stiute daca cineva se afla in postura de a fi executat silit http://iulianpro.blogspot.com/2009/03/desp...iilor-unui.html

Salut, eu nu am fost executat silit dar am cumparat de la executari silite, si multi dintre cei executati nu credeau ca sse poate intampla asa ceva tocmai lor.

eu am cumparat un Opel Astra din 2006 cu 2500 E net de pe www.elichidare.ro , e site cu executari silite si lichidare .

E drept ca am schimbat distributia la masina, dar totul merge ceas acu.

bafta !

+Quote Post
Vizitator_Coco.
mesaj Dec 1 2010, 02:11 PM
Mesaj #8

Guests

O mare parte a autovehiculelor sunt "saltate" fara ca asa zisii proprietari sa stie. Cunosc pe cineva care primeste cheile de la firma de leasing, cauta masina si o aduce in curtea firmei de leasing. Se procedeaza asa pentru ca o mare parte din ei ignora somatiile repetate de a preda masina.

+Quote Post
mrnmarius
mesaj Dec 3 2010, 12:30 PM
Mesaj #9

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 106
Inscris: 3-December 10
De la: timisoara
Utilizatorul numarul: 24 823

Eu as fi interesat si daca a fost cineva executat silit, dar pentru credite de consum, de genul imprumut de 10000 ron. Ce se intmpla, te mai pasuieste banca... eu sunt in prag sa nu mai pot plati ratele...

+Quote Post
Vizitator_Adrian.
mesaj Dec 3 2010, 02:43 PM
Mesaj #10

Guests

La creditele de consum te mai pasuieste banca, dar nicidecum intr-un mod in care sa fii relaxat, dimpotriva.
Ideea e ca, dupa 12 luni de neplata, ajungi in instanta si se executa toate bunurile de pe numele tau pana la stingerea debitului.

Avand in vedere faptul ca ai semnat un contract, e doar o chestiune de timp pana ramai fara bunuri. Pentru instanta e simplu. Ai semnat, platesti. Nu ai bani si nici bunuri, atunci esti asteptat la cotitura din 6 in 6 luni si ti se va pune poprire pe orice venit pana la stingerea debitului.

Dpdvd. al bancilor esti solvabil pana la moarte and beyond that. Daca ai dat coltul si nu ti-ai achitat toate datoriile, bancile se vor indrepta catre mostenitorii bunurilor tale, etc.

In ciuda tuturor miturilor urbane, nu poti scapa de aceasta piatra de moara decat achitand datoriile integral. Apoi, te poti considera un om liber ce poate incepe o noua viata, fara grija ratelor.

Personal sunt intr-o situatie foarte dificila, cu peste 9 luni neachitate din cauza pierderii locului de munca si a afacerii (deschise cu banii imprumutati de la banca) ce s-au dus pe apa sambetei din cauza crizei si a guvernului asta de imbecili, insa eu va trebui sa achit toate oalele sparte.

E absurd ca o firma sa poata fi declarata falimentara (pentru cateva sute de mii de euro datorie) si, implicit, sa scape de datorii, iar o persoana fizica ce nu mai are efectiv ce sa puna pe masa este urmarita pana la moarte (sau pana la stingerea debitului) pentru recuperarea datoriei de cateva mii de euro.

Morala? Cand vrei sa imprumuti bani de la banca, fa-o prin firma ta. Daca va da faliment macar poti respira linistit dupa aceea.

Pe de alta parte, mai bine recomand unui om sa se spanzure decat sa isi faca vreodata imprumut la banca. Numai cine nu a avut un credit niciodata nu stie cum e.

Nu inteleg de ce nu apare o lege speciala referitoare la falimentul personal. Avem nevoie de asa ceva. Este o situatie exceptionala, si nu, nu ma refer la rau platnici (cei care au bani si venituri, dar nu vor sa achite), ci la cei care efectiv au avut ghinionul sa nu mai poata plati nicicum ratele.

In concluzie, dragilor, oricat de atractiv ar parea un credit la banca sau un card de credit de la banca, NU, NU si iarasi NU ! Cardurile de credit intra si ele exact sub acelasi regim ca si imprumuturile. Cardul in sine este un instrument prin care imprumuti bani de la banca si ii dai insutit inapoi.

Platiti-va ratele, asa cum puteti si cat puteti, dar nu va rupeti mancarea de la gura. Bancile trebuie sa inteleaga ca, mai ales noi, simtim criza din plin. Cred ca procentul celor care nu vor sa plateasca este neglijabil fata de al celor care NU POT sa plateasca.

Chestia asta cu executarrile silite, nu o vad decat ca pe un ciocan dupa cap. In loc sa fii sprijinit, pasuit, asteptat sa iti revii financiar si sa devii din nou productiv, ti se arde una in moalele capului, ti se ia bunul (uneori exact cel de care te poti folosi sa produci ceva bani), esti "scuipat" incat sa nu mai poti primi in vecii vecilor vreun credit, iar apoi esti trimis la plimbare.

Yeap, it's a jungle out there. Eu am credit la RBS. Din luna aprilie nu am mai putut achita. Paradoxal (dar legal conform contractului), cu fiecare zi de intarziere, se aduna comisioane peste comisioane si dobanzi peste dobanzi, penalizari peste penalizari, incat suma totala, in loc sa stagneze macar, creste din ce in ce mai mare. Asa e peste tot cred.

Contractul cu banca, oricare ar fi ea, e ca un contract cu diavolul. Iti vinzi efectiv sufletul si linistea pentru cateva mii de euro. Daca nu ai banii repede sa ii poti returna, esti mancat

+Quote Post
Vizitator_Ciprian.
mesaj Apr 11 2011, 01:29 PM
Mesaj #11

Guests

Eu zic sa va platiti toate ratele la timp, doar ieri Bancpost a publicat 250 de anunturi de executari silite pe un site cu asemenea oferte. ATENTIE MARE LA RATE !

+Quote Post
Vizitator_Marian Manole.
mesaj Feb 15 2013, 08:01 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (mrnmarius @ Dec 3 2010, 12:30 PM) *
Eu as fi interesat si daca a fost cineva executat silit, dar pentru credite de consum, de genul imprumut de 10000 ron. Ce se intmpla, te mai pasuieste banca... eu sunt in prag sa nu mai pot plati ratele...

Nu se va ajunge la executari silitedar mai mult ca sigur vor pune poprire pe salariu. Exista o garantie pentru acel credit?Cel mai usor pentru creditor ar fi sa execute garantia, iar in cazul in care nu se acopera datoria atunci se poate trece la poprire.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 20 2013, 08:56 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Marian Manole @ Feb 15 2013, 08:01 AM) *
Nu se va ajunge la executari silitedar mai mult ca sigur vor pune poprire pe salariu. Exista o garantie pentru acel credit?Cel mai usor pentru creditor ar fi sa execute garantia, iar in cazul in care nu se acopera datoria atunci se poate trece la poprire.

Poprire pe salariu doar daca ai contract de munca inregistrat la ITM. Sunt sute de marinari cu credite de nevoi personale fara garantie de 10.000 de euro, luate prin 2007-2008 pe baza unor contracte cu nu stiu ce firme sau agentii de prin Singapore, Cipru... la aia le mai ia praful de pe toba.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th October 2019 - 06:44 PM