IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V  « < 4 5 6  
Reply to this topicStart new topic
> USL - Romania 19-0. O scurta istorie a ultimelor 6 luni din Romania
Vizitator_Nae.
mesaj Nov 28 2012, 02:35 PM
Mesaj #151

Guests

Citeaza (toteu @ Nov 28 2012, 01:50 PM) *
Nu vreau sa mai vad campani vaste, sistematice , fara numar si premeditate de asmutire a romanilor impotriva romanilor.

Te-ai trezit tarziu.Romanii vs. romani a avut un apogeu in '90 cand au murit oameni.Romani vs.romani.
Spart sediile unor partide care erau tradatori de tara,drogati,faceau bani la tiparnita.
Zeci de uzine inchise si nimeni nu le-a oferit o alta alternativa cand vedeau la tv ca minerii primeau un plus la salariu.Ca aia negociau cu bata nu ca ceilalti.
Si in momentul de fata daca nu gandesti ca 'ei' esti numit basist.Daca zic ca Ponta a plagiat sunt basist.Daca zic ca Antonescu e varza pe toate planurile inseamna ca sunt,neaparat,basist.
Daca nu pot sa-l sufar pe Iliescu si sper sa ajunga in puscarie,e clar,sunt basist.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Nov 28 2012, 02:42 PM
Mesaj #152

Guests

Citeaza (moldovlah @ Nov 28 2012, 01:55 PM) *
(pana la administratia de bun simt, cate generatii vor mai fi de sacrificat ?)

Asta e intrebarea de 10 puncte.

Pe de alta parte e un pas inainte,responsabilii sunt in fatza ta ii cunosti dupa nume si nu sunt niste anonimi ascunsi prin birouri in capitala.
Creste puterea de a sanctiona mai usor.
Fiindca pana acum responsabilitatea era pasata de la unu' la altu'..'Nu merge din cauza primarului,primarul zicea ca la guvern e piedica,guvernul ca la CSM,la presedinte'.
Sa vedem..

+Quote Post
Vizitator_baba cloanta.
mesaj Nov 28 2012, 07:01 PM
Mesaj #153

Guests

Citeaza (Nae @ Nov 28 2012, 01:12 PM) *
De ce nu autonomia admin. a judetelor?

Pentru ca pentru unii ar fi letal. Dadeai exmplul Dambovitei si Buzaului pe care le considerai, cel putin asa am inteles eu, sarace. Ai fost vreodata sa vezi Harghita si Covasna? Mai ceva decat limesul saharian. Iar romanii, baieti de comitet, au zis sa prinda Harghita si Covasna intr-o regiune, asta asa, ca o gura de oxigen. Cu organizare si economie descentralizate la nivel de judet aia ar crapa a doua zi.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Nov 29 2012, 12:18 AM
Mesaj #154

Guests

Citeaza (baba cloanta @ Nov 28 2012, 07:01 PM) *
Pentru ca pentru unii ar fi letal. Dadeai exmplul Dambovitei si Buzaului pe care le considerai, cel putin asa am inteles eu, sarace. Ai fost vreodata sa vezi Harghita si Covasna? Mai ceva decat limesul saharian. Iar romanii, baieti de comitet, au zis sa prinda Harghita si Covasna intr-o regiune, asta asa, ca o gura de oxigen. Cu organizare si economie descentralizate la nivel de judet aia ar crapa a doua zi.

Pai d'aia ma intreb si eu daca e bine sau nu.
E buna descerentalizarea ptr aia care au ceva.Ptr ceilalti poate fi letala.
Si daca tot o faci de ce nu pana la capat? Cu consecinte la fel sau si mai letale.

Ma refeream la Dambovita/Buzau si dupa criterii de traditie.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Nov 30 2012, 01:00 AM
Mesaj #155

Guests

Citeaza (toteu @ Nov 28 2012, 11:42 AM) *
3) Cum naiba a reusit Basescu ca dupa 20 de ani de la o revolutie antitotalitare sa creeze un grup masiv de sustinatori fanatici (majoritatea relativ scoliti) care sustin in esenta acum 2 lucruri:

a) democratie = ce vrea muschii lui Basescu
cool.gif dictatura si lovitura de stat = vot popular la urne

Mai oameni buni s-a rasturnat lumea cu susul in jos daca romani cu facultate (autoproclamati elita societatii) sustin ca rezultatul unui vot democratic (din vara dar si cel din decembrie) trebuie ignorat si singurul lucru cu adevarat democratic in Romania este vointa unui SINGUR om.

Mai pot sa remarc ceva: majoritatea probasistilor cu care m-am contrat pe forum am constatat cu surprindere ca sunt atei. Chiar pe prima pagina Geo98 (parca asa ceva) spunea ca nu exista bine si nu exista rau. In general ideea de moralitate e depasita nu e cool si nici trendy. Am si eu o intrebare : Daca nu exista moralitate cum poti acuza pe cineva ca a facut rau ca a mintit? Asa cum face Basescu.

Am sa-ti spun secretul: acel "grup masiv de sustinatori" nu a fost creat de Basescu. Daca maine, Basescu si-ar anunta intentia de a candida pentru a treia oara, acel "grup masiv de sustinatori" ar avea reactii furibunde inpotriva lui Basescu. Pentru ca "grup masiv de sustinatori" vrea respectarea unor reguli caracteristice statului de drept, iar o a treia candidatura ar insemna opusul.

"Votul popular la urne" pe care-l invoci tu pleonastic nu a fost organizat impotriva lui Basescu, indiferent ce ti-a explicat tie Antena 3. Acel referendum a fost organizat pentru confirmarea unei decizii a Parlamentului, decizie care nu a putut fi confirmata in lipsa cvorumului.

Iar acel "grup masiv de sustinatori" este format in mare masura din atei pentru ca e vorba de oameni educati, care gandesc singuri. Romanul mediu nu e credincios, romanul mediu e bisericos si-atat. crede in tot soiul de superstitii prostesti, iar imaginea lui despre credinta este un fel de targuiala cu Dumnezeu: da-mi ca sa-ti dau.

Stii ca pana si obiceiul prostesc de a face cruce cand treci cu tramvaiul prin fata bisericii incalca de fapt porunca a II-a? Asta asa, a propros de atei vs. credinciosi tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Io..
mesaj Nov 30 2012, 12:01 PM
Mesaj #156

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Nov 28 2012, 12:38 PM) *
Ardeleni tâmpiți, crăpați !

Istoria, și nu numai a ultimilor ani- dovedește că Ardealul nu are absolut nici un fel de valoare- nici umană și nici apropo de resurse. Și mă refer aici la Ardealul așa-zis ”istoric” de unde provin panarame gen Ciorbea sau Boc și nu la Banat- care e cu totul altă mâncare de pește- sau la Ardealul de Nord- cu Oradea- care e iarăși diferit.
În primul război mondial au murit vreo 300.000 de regățeni- pe vremea când ardelenii stăteau la căldurică și făceau pe niznaii- pentru ce ? Pentru o provincie care-și are cel mai bine locul ca o anexă a Ungariei mari. Nici producția vandabilă nu e concentrată acolo și nici vreun filon de înțelepciune milenară. Pentru că gândesc totdeauna cu vreo 10 minute mai încet, pentru că sunt invidioși pe toți cei care au mai mult și pentru că au o talpă (pardon piele) groasă precum zona din coadă a elefantului ardelenii au fost socotiți ca fiind ceva mai deosebit- s-a văzut ce în cei 3 ani de ciumă și lăcuste a guvernării Boc. Așa că marș, marș să fiți servitori la unguri- că atâta știți.

Au murit ragateni vangheloidule aia erau romani *********

D-aia i-ati incalecat si acuma ca au murit ca eroii ajutand la eliberarea noastra. Voi ca parazitii i-ati capusat pana au intrat in colaps.
Treaba e ca voi va veti curata de la sine...parazitii nu se pot parazita intre ei, asa ca ori vine rusu si va inlocuieste ca nu sunteti buni nici ca sclavi macar si aveti si gura mare, ori va tirati voi spre vest cand ramane desert sub voi.

************.

Cum scapam de voi o sa venim sa filmam cum mancati sobolani prin Bucurestiul ala frumos, chintesenta istoriei, a curateniei si civilizatie. E atata prosperitate in Regat ca o sa se ajunga la zona metropolitana Vanghelie-Mazare cu 50milioane de vanghelozi.

Esti leit ca liderii tai

+Quote Post
Vizitator_max.
mesaj Dec 10 2012, 06:15 PM
Mesaj #157

Guests

Am citit cele 19 puncte si mi-am zis: Corect! Ar mai fi de adaugat 4-5 cel putin.
Apoi am citit comentariile care urmeaza si am inteles: nimeni nu citeste chestii mai lungi de 20 de rinduri.
Efortul e prea mare.
Pacat.

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Dec 14 2012, 01:34 PM
Mesaj #158

Guests

Citeaza (moldovlah @ Nov 28 2012, 12:54 PM) *
putin subiectiv...dar pe aproape, nimeni nu-i perfect.
sincer sper ca nu confunzi ardelenii cu sasii...atitudinea de care vorbesti e ''imprumutata'' atat de la sashi cat si de la Imperiu.
de aici pana la a generaliza, e cale lunga.
apoi mai sunt si genele, lantul carpatic, mere vs struguri, dar nu e constructiva segregarea, cred ca gresesti sa cauti asemanari sau deosebiri fundamentale intre triburi, familii, etc

in schimb sustin autonomia administrativa a regiunilor !!!

Nu, dle. moldovlah, mă refer la ardeleni ca atare. Care n-au fost în stare să se guverneze singuri- probabil că știai că până prin 1922 România a fost stat federal cu Transilvania având propriul parlament- dar era exact ca și astăzi- și au intrat- după ce au fost slugi la unguri, slugi la regățeni. Faimoșii ”oameni de stat” Maniu și compania erau un fel de boci ai timpurilor lor- ce-i drept Maniu mai cultivat decât Boc. Dar a rămas în istorie ”pertractarea” lui continuă- ca să nu mai spunem de prostia lui continuă- spera să vină americanii și când erau deja comuniștii grămadă peste el.

+Quote Post
Vizitator_pasoptist amator.
mesaj Dec 14 2012, 01:57 PM
Mesaj #159

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Dec 14 2012, 01:34 PM) *
Nu, dle. moldovlah, mă refer la ardeleni ca atare. Care n-au fost în stare să se guverneze singuri- probabil că știai că până prin 1922 România a fost stat federal cu Transilvania având propriul parlament- dar era exact ca și astăzi- și au intrat- după ce au fost slugi la unguri, slugi la regățeni. Faimoșii ”oameni de stat” Maniu și compania erau un fel de boci ai timpurilor lor- ce-i drept Maniu mai cultivat decât Boc. Dar a rămas în istorie ”pertractarea” lui continuă- ca să nu mai spunem de prostia lui continuă- spera să vină americanii și când erau deja comuniștii grămadă peste el.

Putem s-o luam mai dinainte. Desi are doar 16 puncte, va recomand sa cititi Petitiunea Nationala citita pe Campia Libertatii de la Blaj in 1848. O sa vedeti ca in afara de problema nationala, ardelenii erau mult mai pragmatici, stiau ce vor si erau mai radicali decat altii, exemplu desfiintarea iobagiei fara despagubiri. Insa atunci romanii erau uniti si nu divizati ca acum, vezi doar lista participantilor la Blaj si a celor care ar fi vrut sa fie acolo...

+Quote Post
Vizitator_update.
mesaj Jan 22 2013, 09:31 AM
Mesaj #160

Guests

20-0!
astazi felix depune juramantul, inseamna ca s-a rezolvat...

+Quote Post

6 Pagini V  « < 4 5 6
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd October 2019 - 07:02 AM