IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> USL - Romania 19-0. O scurta istorie a ultimelor 6 luni din Romania
Vizitator_Geos89.
mesaj Nov 27 2012, 01:25 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (Pintea @ Nov 27 2012, 01:16 PM) *
Omiti faptul esential ca Iliescu a venit la putere pe un urias val revolutionar si ca a castigat primele alegeri prezidentiale libere cu peste 80% din voturi. Care tiran a trecut vreodata testul alegerilor? angry.gif Basescu le-a fraudat grosolan pe cele din 2009 si a fraudat si referendumul de demitere din acest an, silindu-i pe oamenii lui din CCR sa-i asigure un verdict favorabil.

Şi Iliescu a avut toată mass-media şi administraţia de partea sa.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Nov 27 2012, 01:26 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (Pintea @ Nov 27 2012, 01:07 PM) *
Asa se procedeaza intotdeauna in societatile democratice atunci cand un partid preia puterea in stat. Te rog io, ia niste pastile pentru revigorarea memoriei sau mananca niste bomboane cu ciocolata (contin lecitina), starea memoriei tale este deplorabila si ma ingrijoreaza din ce in ce mai mult, mai ales ca ti-am mai atras atentia de vreo 2-3 ori pe alte topicuri asupra conditiei ei precare.

Cred ca tu mai ai un pic si mergi cu buletinul in mana ca sa-ti aduci aminte cum te cheama.Nu a zis POnta ca Basescu a politizat institutiile si el nu va face asa?Si asa a facut?
Cred ca te-a atins si pe tine valul ala cu neutroni..Sau numai pe tine.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 01:30 PM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (Geos89 @ Nov 27 2012, 01:25 PM) *
Şi Iliescu a avut toată mass-media şi administraţia de partea sa.

Da, dar mass-media l-a sprijinit benevol (popularitatea lui pana in iunie '90 era la cote inimaginabile in ziua de azi) iar administratia era asigurata de partidul lui, FSN. Deci? huh.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 01:31 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Nae @ Nov 27 2012, 01:26 PM) *
Cred ca te-a atins si pe tine valul ala cu neutroni..Sau numai pe tine.

Vorbeam de valul revolutionar care l-a adus la putere, citeste mai atent.

+Quote Post
Vizitator_Geos89.
mesaj Nov 27 2012, 01:37 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Pintea @ Nov 27 2012, 01:12 PM) *
Eu ma refeream numai la libertatea de miscare si de exprimare (pentru ca la ele te refereai tu), nu si la libertatile cetatenesti garantate prin lege care sunt fundamentul democratiei. Poti sa ai Libertate de miscare si de exprimare fara a avea Democratie, a fost cazul tuturor monarhiilor absolutiste din istorie, vezi Imperiul Tarist ca exemplu.

Da, bine, deci revoluţia din 1905 n-a existat, să înţeleg. Monarhiile absolutiste aveau un element comun: cultul împăratului - nu puteai fi împotriva şefului de stat, iar exemplul din 1905 e cel mai relevant. Nu mai vorbesc de revolta curuţilor, de Revoluţia franceză, din 1848 etc. etc. Democraţia e urmarea firească a obţinerii libertăţilor, iar ce e la noi e o tentativă penibilă de a face invers. Avem un popor incapabil să înţeleagă ce drepturi sau obligaţii are, merge la vot cotra cost sau ca să dea voturi "negative" (omiţând faptul că nu cunoaşte pe cine votează de fapt), toate într-o speranţă naivă pentru o viaţă mai bună, lucru de care au profitat şi profită toţi politicienii lipsiţi de coloană vertebrală şi de un program concret. Avem libertăţi cu carul, dar ne lipseşte capacitatea de a le utiliza corect.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 01:38 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Nae @ Nov 27 2012, 01:26 PM) *
Nu a zis POnta ca Basescu a politizat institutiile si el nu va face asa?.

Da, si tu pui pret pe asigurarile exprese ale politicienilor in chestiuni minore? huh.gif Nu-mi vine sa cred cat de imatur esti, omule, politicienii nu trebuie bagati in seama pentru promisiunile lor de duzina, ci exclusiv pentru viziunea economica si orientarea geopolitica pe care se angajeaza sa le promoveze.

+Quote Post
Vizitator_Geos89.
mesaj Nov 27 2012, 01:43 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (Pintea @ Nov 27 2012, 01:30 PM) *
Da, dar mass-media l-a sprijinit benevol (popularitatea lui pana in iunie '90 era la cote inimaginabile in ziua de azi) iar administratia era asigurata de partidul lui, FSN. Deci? huh.gif

FSN care era PCR, partidul care controla toate instituţiile statului, inclusiv mass-media, iar şeful statului din decembrie '89 era Iliescu. Eu văd o societate coruptă, manipulată, nicidecum democratică.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 01:45 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (Geos89 @ Nov 27 2012, 01:37 PM) *
Da, bine, deci revoluţia din 1905 n-a existat, să înţeleg. Monarhiile absolutiste aveau un element comun: cultul împăratului - nu puteai fi împotriva şefului de stat, iar exemplul din 1905 e cel mai relevant.

Eu (si tu) vorbeam de libertatea de exprimare, nu de libertatea de a te revolta cu arma in mana. Revoluția rusă din 1905 a fost o mișcare antiguvernamentală, violentă fără țintă din întreg Imperiul Rus. Si reprimarea ei violentă a fost logică, deoarece la violență se răspunde intotdeauna cu violență. In Rusia tarista a existat libertate de exprimare in tot cursul secolului XIX, mai informeaza-te si apoi posteaza. dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Nov 27 2012, 01:46 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (toteu @ Nov 27 2012, 01:04 PM) *
Da, asta scrie in constitutie doar ca Basescu a spus ca el e singurul care detine bine ascuns intr-un seif interesul national si ca pe baza acestui interes national (proprietate privata Traian Basescu) el va numi prim ministru pe cine vrea muschii lui.

Trebuie sa intelegi ca asta e o gogorita.Basescu nu poate desemna pe cine vrea el.El poate refuza o propunere dar trebuie sa accepte pe cineva din randul majoritatii.Nu vad unde este problema.

Citeaza
Si imi pare rau sa te dezamagesc dar dupa revolutie poporul a facut bine ca la ales pe Iliescu pentru un motiv banal de simplu: taranisti &co. nu erau pregatiti de guvernare din nici un punct de vedere. Desi poporul le-a dat cativa ani timp sa se organizeze si apoi le-a dat o sansa vezi guvernul Ciorbea si CDR-ul taranisti si toti ceilati s-au dovedit un dezastru la guvernare. O guvernare catastrofala si sincer am votat cu ei si mi-am pus mari sperante in ei.

Gresesti.Comunistii nu erau pregatiti sa fie condusi de altii care gandesc precum ei fiindca asta ar fi insemnat sfarsitul lor.In '90 oricine ar fi guvernat mai bine decat ce a fost (exclud extremele).
Orice guvernare are sanse sa fie catastrofala atata timp cat unii cu interese bag bete in roata.
Sunt nenumarate legi bune care nu au trecut fiindca nu sunt dorite de oameni cu interese sau din simplu motiv de rivalitate politica.'E buna legea dar de ce sa le dam lor satisfactie?'

Citeaza
Vreau libertatea de a alege EU indiferent ca am ales bine sau rau.

Trebuie sa intelegi ca nu toti au logica si o educatie decenta.De aceea exista un profesor peste 30 de elevi care nu stiu,de aceea diplomatia trebuie facuta de un diplomat care stie cum merge treaba si sa nu fie lasata alegerea la latitudinea unor ignoranti care nu au habar de efectele unei diplomatii gresite.
Nu mai vreau sa platesc pentru exuberanta prostimii.
Si din pacate suntem in situatia asta.Prostimea prefera nontalente la TV si politicieni despre care nu au habar daca sunt potriviti sau nu.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 01:50 PM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (Geos89 @ Nov 27 2012, 01:43 PM) *
FSN care era PCR, partidul care controla toate instituţiile statului, inclusiv mass-media, iar şeful statului din decembrie '89 era Iliescu. Eu văd o societate coruptă, manipulată, nicidecum democratică.

Era o societate complet aiurita care abia isi castigase Libertatea si avea sa faca toate greselile posibile (greseli care ne-au adus in mlastina urat-mirositoare a basismului de astazi) asa ca nu o judeca prea aspru. Greselile tineretii (chiar si la societatile libere) merita iertate, nu?

+Quote Post
Vizitator_Geos89.
mesaj Nov 27 2012, 01:50 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (Pintea @ Nov 27 2012, 01:45 PM) *
Eu (si tu) vorbeam de libertatea de exprimare, nu de libertatea de a te revolta cu arma in mana. Revoluția rusă din 1905 a fost o mișcare antiguvernamentală, violentă fără țintă din întreg Imperiul Rus. Si reprimarea ei violentă a fost logică, deoarece la violență se răspunde intotdeauna cu violență. In Rusia tarista a existat libertate de exprimare in tot cursul secolului XIX, mai informeaza-te si apoi posteaza. dry.gif

Ce libertate de exprimare? Un ţar care guverna fără Dumă, care nu era receptiv la faptul că oamenii mureau de foame şi Rusia se juca de-a războiul cu Japonia, ăstea au fost cauzele unei revolte "fără ţină"? Mai citeşte!

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Nov 27 2012, 01:51 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (Pintea @ Nov 27 2012, 01:30 PM) *

Mass media era inca subjugata statului,ce era sa faca?
Contractele erau inca cu statul,nu aveau Ford sau Google sa-si permita o independenta financiara.

+Quote Post
Vizitator_Geos89.
mesaj Nov 27 2012, 01:53 PM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (Pintea @ Nov 27 2012, 01:50 PM) *
Era o societate complet aiurita care abia isi castigase Libertatea si avea sa faca toate greselile posibile (greseli care ne-au adus in mlastina urat-mirositoare a basismului de astazi) asa ca nu o judeca prea aspru. Greselile tineretii (chiar si la societatile libere) merita iertate, nu?

Aici ai dreptate.

+Quote Post
Vizitator_Geos89.
mesaj Nov 27 2012, 01:54 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (Nae @ Nov 27 2012, 01:46 PM) *
Trebuie sa intelegi ca asta e o gogorita.Basescu nu poate desemna pe cine vrea el.El poate refuza o propunere dar trebuie sa accepte pe cineva din randul majoritatii.Nu vad unde este problema.

Gresesti.Comunistii nu erau pregatiti sa fie condusi de altii care gandesc precum ei fiindca asta ar fi insemnat sfarsitul lor.In '90 oricine ar fi guvernat mai bine decat ce a fost (exclud extremele).
Orice guvernare are sanse sa fie catastrofala atata timp cat unii cu interese bag bete in roata.
Sunt nenumarate legi bune care nu au trecut fiindca nu sunt dorite de oameni cu interese sau din simplu motiv de rivalitate politica.'E buna legea dar de ce sa le dam lor satisfactie?'

Trebuie sa intelegi ca nu toti au logica si o educatie decenta.De aceea exista un profesor peste 30 de elevi care nu stiu,de aceea diplomatia trebuie facuta de un diplomat care stie cum merge treaba si sa nu fie lasata alegerea la latitudinea unor ignoranti care nu au habar de efectele unei diplomatii gresite.
Nu mai vreau sa platesc pentru exuberanta prostimii.
Si din pacate suntem in situatia asta.Prostimea prefera nontalente la TV si politicieni despre care nu au habar daca sunt potriviti sau nu.

Subscriu la cele spuse de Nae.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 01:56 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (Nae @ Nov 27 2012, 01:51 PM) *
Mass media era inca subjugata statului,ce era sa faca?
Contractele erau inca cu statul,nu aveau Ford sau Google sa-si permita o independenta financiara.

Da, si? huh.gif Faptul ca mass-media era aservita statului nu inseamna automat ca jurnalistii nu erau de buna-credinta (cu exceptia celor afiliati mafiei basiste incipiente, desigur).

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Nov 27 2012, 01:58 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (Pintea @ Nov 27 2012, 01:38 PM) *
Da, si tu pui pret pe asigurarile exprese ale politicienilor in chestiuni minore? huh.gif Nu-mi vine sa cred cat de imatur esti, omule, politicienii nu trebuie bagati in seama pentru promisiunile lor de duzina, ci exclusiv pentru viziunea economica si orientarea geopolitica pe care se angajeaza sa le promoveze.

Cine a zis ca eu pun pret mai ales pe ce zice Ponta? Omul ala minte mai mult decat respira.
Nu pun pret in general pe ce spun politicienii dar vad ca tu ti-ai facut un stindard din asta asa ca nu la mine trebuie sa arati cu degetul.
Oaleu...lasa-ma nene cu orientarea economica ca am vazut de ce sunt in stare.Mai rau de atat nu se poate.
In ceea ce priveste aia geopolitica sper ca glumesti.Au facut numai rau si suntem aproape sa ni se tranteasca in nas niste usi importante.
Singura usa care se deschide acum e aia de la est de unde bate curentul si sper din suflet sa te duci pe ea si sa o inchizi dupa tine.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 02:01 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (Geos89 @ Nov 27 2012, 01:50 PM) *
Ce libertate de exprimare? Un ţar care guverna fără Dumă, care nu era receptiv la faptul că oamenii mureau de foame şi Rusia se juca de-a războiul cu Japonia, ăstea au fost cauzele unei revolte "fără ţină"? Mai citeşte!

Omule, tu confunzi in mod nepermis libertatea de exprimare cu libertatile cetatenesti, in Rusia secolului XIX apareau chiar si ziare care incitau la rasturnarea violenta a ordinii sociale iar autoritatile nu aveau o problema cu asta. Aveau o problema numai atunci cand unii anarhisti indrazneau sa treaca de la vorbe la fapte.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Nov 27 2012, 02:01 PM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (Pintea @ Nov 27 2012, 01:56 PM) *
Da, si? huh.gif Faptul ca mass-media era aservita statului nu inseamna automat ca jurnalistii nu erau de buna-credinta (cu exceptia celor afiliati mafiei basiste incipiente, desigur).

Si unde e contrazicerea?

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 02:02 PM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (Nae @ Nov 27 2012, 01:58 PM) *
Singura usa care se deschide acum e aia de la est de unde bate curentul si sper din suflet sa te duci pe ea si sa o inchizi dupa tine.

Speri mata, dar speri degeaba. biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Nov 27 2012, 02:05 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (Pintea @ Nov 27 2012, 02:02 PM) *
Speri mata, dar speri degeaba. biggrin.gif

N-ai inteles.Eu doar iti doream binele.De ce sa te chinui cand poti sa gasesti ceea ce vrei undeva unde e deja ce ti-ai dorit?

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 02:11 PM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (Nae @ Nov 27 2012, 02:05 PM) *
N-ai inteles.Eu doar iti doream binele.De ce sa te chinui cand poti sa gasesti ceea ce vrei undeva unde e deja ce ti-ai dorit?

Pentru ca imi iubesc prea mult tara, dar fara tine si cei de soiul tau. Asta e, ghinionul vostru ca suntem compatrioti. Cum am spus: "pe rivalii politici fie ii cooptezi, fie ii omori!". Asa ca iti doresc o supravietuire cat mai indelungata in Romania mea (sansele tale: 0,001%)! biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Nov 27 2012, 02:20 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (Pintea @ Nov 27 2012, 02:11 PM) *
Pentru ca imi iubesc prea mult tara, dar fara tine si cei de soiul tau. Asta e, ghinionul vostru ca suntem compatrioti. Cum am spus: "pe rivalii politici fie ii cooptezi, fie ii omori!". Asa ca iti doresc o supravietuire cat mai indelungata in Romania mea (sansele tale: 0,001%)! biggrin.gif

Iti iubesti tara pe dracu.Iubesti tara aia din imaginatia ta in care toti stau in genunchi si cu lantz la gat sau impuscati daca nu se supun.
Era o vorba 'orice nebun se crede imparat in imaginatia lui'..Din fericire nu e cam asa..astia care gandesc liber traiesc etern,generatia spalata pe creier de comunism a intrat deja in spasme.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 02:24 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (Nae @ Nov 27 2012, 02:20 PM) *
Iti iubesti tara pe dracu.Iubesti tara aia din imaginatia ta in care toti stau in genunchi si cu lantz la gat sau impuscati daca nu se supun.

Aberezi cu spasme. biggrin.gif Asta viseaza Basescu al tau, iar tu rezonezi inconstient la visul lui scelerat, ca un spalat pe creier ce ai dorit a deveni.

+Quote Post
Vizitator_letitia.
mesaj Nov 27 2012, 02:25 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (Pintea @ Nov 27 2012, 02:11 PM) *

uuuuauuu, ce dur te-a facut politica straine, simt cum ma topesc, sunt basista, omoara-ma, nu te opri rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 02:27 PM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (letitia @ Nov 27 2012, 02:25 PM) *
uuuuauuu, ce dur te-a facut politica straine, simt cum ma topesc, sunt basista, omoara-ma, nu te opri rolleyes.gif

Some other time, darling, some other time. cool.gif

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Nov 27 2012, 02:34 PM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (Pintea @ Nov 27 2012, 02:24 PM) *
Aberezi cu spasme. biggrin.gif Asta viseaza Basescu al tau, iar tu rezonezi inconstient la visul lui scelerat, ca un spalat pe creier ce ai dorit a deveni.

Nu uita ca tre' sa-mi spui saru' mana fiindca ai ocazia acum sa aberezi cand si ce vrei fiindca atunci cand eu eram la Universitate tu te uitai pe geam de la bunica.

+Quote Post
Vizitator_letitia.
mesaj Nov 27 2012, 02:41 PM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (Pintea @ Nov 27 2012, 02:27 PM) *
Some other time, darling, some other time. cool.gif

ce m-am emotionat straine, sa nu uiti ca mi-ai promis rolleyes.gif
am sa ivat istoria guvernarii usl pe de rost, numai pentru tine !

+Quote Post
Vizitator_Geos89.
mesaj Nov 27 2012, 02:46 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (Pintea @ Nov 27 2012, 02:01 PM) *
Omule, tu confunzi in mod nepermis libertatea de exprimare cu libertatile cetatenesti, in Rusia secolului XIX apareau chiar si ziare care incitau la rasturnarea violenta a ordinii sociale iar autoritatile nu aveau o problema cu asta. Aveau o problema numai atunci cand unii anarhisti indrazneau sa treaca de la vorbe la fapte.

Mi-ai adus aminte de un episod dintr-un desen animat numit "Time Squad" (dacă eşti iubitor de istorie, e posibil să-l cunoşti), în care Buffalo Bill (cel cu poşta) publica ziare în prostie, dar nu le citea nimeni. Libertatea de exprimare în Rusia era ca un dialog între Buffalo Bill (omul de rând) şi populaţia Americii (conducerea Rusiei) - primul îşi exprima of-urile, dar n-avea cu cine. Şi aşa că mai trecea şi la fapte, dacă vorbele erau de prisos. Halal libertate!

Autorităţile nu aveau probleme cu asta, pentru că monitorizau organizaţiile cu ajutorul Ohranei. Cred că ar trebui să citeşti "Port Arthur" (e vorba de portul asediat de japonezi în 1904-1905) ca să înţelegi mentalitatea vremurilor şi cât au suferit oamenii ăia din cauza închiderii ţarului.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Nov 27 2012, 03:13 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (Nae @ Nov 27 2012, 02:34 PM) *
Nu uita ca tre' sa-mi spui saru' mana fiindca ai ocazia acum sa aberezi cand si ce vrei fiindca atunci cand eu eram la Universitate tu te uitai pe geam de la bunica.

Rectific:

'Nu uita ca tre' sa spui saru' mana fiindca ai ocazia acum sa aberezi cand si ce vrei fiindca atunci cand erau unii la Universitate tu te uitai pe geam de la bunica.'
Nu de alta dar erai cam de aceeasi varsta,unii poate mai tineri decat tine.
Dar asa e cu vitejii astia patrioti...cand e naspa se cam pitesc.Sau dau numai pe forum.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 04:20 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (Nae @ Nov 27 2012, 02:34 PM) *

Buey, Nae, legendă inchipuită a Revolutiei romane, ti-am spus deja ca eu nu cred o iotă din povestea ta bilibistrocizantă cu participarea la baricada de la Universitate, tu habar n-aveai ca pana in 25 decembrie 1989 nu a nins in toata Romania. Cati ani ai, by the way? Vreo 30, nu? Ce ziceai ca faceai la Universitate, trageai cu prastia in protestatari? dry.gif

+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2019 - 02:50 AM