IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Despre intrarea Romaniei in Schengen
Vizitator_Minos.
mesaj Mar 5 2013, 07:37 PM
Mesaj #1

Guests

Discutia despre intrarea Romaniei in spatul Schengen este purtata gresit si cu patos, desi nu ar trebui sa intereseze aroape de loc nici pe romani nici pe cetatenii din tarile de vest care chipurile ar fi invadati de romani si bulgari, odata ce cele 2 tari ar adera in acest spatiu. Discutia este gresita, deoarece romanii si bulgarii, pot circula liber in Shengen inca din 2007, sau chiar din perioada postaderare cand s-au scos vizele obligatorii. Singura diferenta intre a fi sau a nu fi in Schengen este ca trebuie sa arati CI-ul sau pasaportul la punctul de trecere a frontierei, lucru formal, care ia doar cateva secunde. Nimeni nu paote fi oprit sa plece sau sa vina, decat daca are vreo interdictie emisa de vreo instanta. Deci, intrarea Romaniei in Schengen nu are cum sa mareasca fluxul de imigranti romani si bulgari. Este doar o chestiune tehnica referitoare la granitele cu exteriorul UE. Ar creste responsabilitatea statului roman in ceea ce priveste securitatea granitelor cu statele non-UE. Aderarea la spatiul Schengen nu ne afecteaza nici pozitiv, nici negativ pe noi romanii obisnuiti, este doar un obiectiv propus de politicieni si care vor sa se foloseasca de acest lucru pentru a castiga capital de incredere. Iar politicienii din vest se folosesc de acest refuz pentru a castiga voturi sau pentru a lovi in adversarii politici din grupurile adverse(de ex guvernul german este din aceasi familie cu PDL si Basescu, deci e o lovitura data guvernului USL-ist, iar in Olanda, care refuzasera accesul in trecut, coalitia majoritara era sprijinita de un partid etremist si xenofob, ce ameninta cu caderea guvernului daca acesta este de acord cu admiterea Romaniei si Bulgariei in Schengen, asa ca pe ei ii interesa mai mult politica lor interna decat un fapt abosult de loc interesant ca niste tari indepartate sa se alature acestui spatiu). Asa ca dragi comentatori, daca sunteti foarte interesati de acest subiect, ori sunteti niste partizani politici implicati ori niste oameni manipulati de politicieni. Acest lucru este valabil si pentru cei din vest, am vazut pe forumurile ziarelor britanice si germane acelasi tip de comentarii. Ar fi normal ca aceasta discutie sa treaca in plan secund, sa nu i se mai dea o atat de mare importanta.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Foxu.
mesaj Mar 7 2013, 01:19 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Minos @ Mar 5 2013, 07:37 PM) *
Discutia despre intrarea Romaniei in spatul Schengen este purtata gresit si cu patos, desi nu ar trebui sa intereseze aroape de loc nici pe romani nici pe cetatenii din tarile de vest care chipurile ar fi invadati de romani si bulgari, odata ce cele 2 tari ar adera in acest spatiu. Discutia este gresita, deoarece romanii si bulgarii, pot circula liber in Shengen inca din 2007, sau chiar din perioada postaderare cand s-au scos vizele obligatorii. Singura diferenta intre a fi sau a nu fi in Schengen este ca trebuie sa arati CI-ul sau pasaportul la punctul de trecere a frontierei, lucru formal, care ia doar cateva secunde. Nimeni nu paote fi oprit sa plece sau sa vina, decat daca are vreo interdictie emisa de vreo instanta. Deci, intrarea Romaniei in Schengen nu are cum sa mareasca fluxul de imigranti romani si bulgari. Este doar o chestiune tehnica referitoare la granitele cu exteriorul UE. Ar creste responsabilitatea statului roman in ceea ce priveste securitatea granitelor cu statele non-UE. Aderarea la spatiul Schengen nu ne afecteaza nici pozitiv, nici negativ pe noi romanii obisnuiti, este doar un obiectiv propus de politicieni si care vor sa se foloseasca de acest lucru pentru a castiga capital de incredere. Iar politicienii din vest se folosesc de acest refuz pentru a castiga voturi sau pentru a lovi in adversarii politici din grupurile adverse(de ex guvernul german este din aceasi familie cu PDL si Basescu, deci e o lovitura data guvernului USL-ist, iar in Olanda, care refuzasera accesul in trecut, coalitia majoritara era sprijinita de un partid etremist si xenofob, ce ameninta cu caderea guvernului daca acesta este de acord cu admiterea Romaniei si Bulgariei in Schengen, asa ca pe ei ii interesa mai mult politica lor interna decat un fapt abosult de loc interesant ca niste tari indepartate sa se alature acestui spatiu). Asa ca dragi comentatori, daca sunteti foarte interesati de acest subiect, ori sunteti niste partizani politici implicati ori niste oameni manipulati de politicieni. Acest lucru este valabil si pentru cei din vest, am vazut pe forumurile ziarelor britanice si germane acelasi tip de comentarii. Ar fi normal ca aceasta discutie sa treaca in plan secund, sa nu i se mai dea o atat de mare importanta.

Nu ca vreau sa fiu Gica Contra dar mi se pare ca vorbesc despre Schengen mai ales cei care nu au nici o importanta in asta.
Fiindca nici macar nu intelegem ce e aia Schengen.Intreaba pe cei care stau ore intregi cu camionul la unguri (se stie cat de prietenosi sunt),intreaba pe ala care are magazin romanesc in diaspora si spune ca trebuie sa vanda berea,telemeaua si carnatii la pret dublu fiindca au inca probleme la vama.
Si de aici buba.Avem ce exporta si vestul se teme de asta.Nu exagerez si nu sunt nationalist,au si ei produse mult mai bune dar,alea,putine pe care le avem ar cam supara anumiti producatori.
Un singur exemplu:berea. In tarile mediteraneene berea e cam pisoarca.Daca ar veni camioanele cu Bergenbier in Spania crezi ca ar mai cumpara Estrella cand Bergenbier e la juma de pret si mult mai buna?

+Quote Post
Sakura
mesaj Mar 7 2013, 02:46 AM
Mesaj #3

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Iar politicienii din vest se folosesc de acest refuz pentru a castiga voturi sau pentru a lovi in adversarii politici din grupurile adverse(de ex guvernul german este din aceasi familie cu PDL si Basescu, deci e o lovitura data guvernului USL-ist...

Vezi că teoria ta suferă de multe omisiuni. În Germania şi partidul liberal susţine poziţia de veto contra aderării noastre. Iar acestia sunt din aceeaşi familie cu PNL şi Crtin Antenescu. Cum se potriveşte asta în teoria matale? Dar împotrivirea Franţei? Dacă nu ştiai, are la conducerea chiar pe comuniştii lui Ponta, iar acesta de abia ce s-a întors din vizită de la ei, unde a negociat nu se ştie ce, aparent nimic... Sau poate chiar el le-a cerut să fie împotriva admiterii noastre? Dacă cumva planurile sunt cu totul altele decât cele declarative şi noi nu avem imaginea de ansamblu?

Citeaza (Foxu) *
Si de aici buba.Avem ce exporta si vestul se teme de asta.Nu exagerez si nu sunt nationalist,au si ei produse mult mai bune dar,alea,putine pe care le avem ar cam supara anumiti producatori.
Un singur exemplu:berea. In tarile mediteraneene berea e cam pisoarca. Daca ar veni camioanele cu Bergenbier in Spania crezi ca ar mai cumpara Estrella cand Bergenbier e la juma de pret si mult mai buna?

Altul care bate câmpii. Stai liniştit, exporturile organizate nu întâmpină absolut nici o piedică în UE indiferent de care parte a zonei Schengen suntem. Dacă însă te refereri la "exporturi" de telemea şi cârnaţi în geantă... păi aici sunt cam multe probleme. Nici în interiorul României nu ai voie să transporţi astfel produsele alimentare destinate comercializării.
În nici un caz nu Schengen este motivul pentru care nu vezi matale rânduri nesfârșite de tiruri de bere mergând spre Spania. Apropo, mă întreb ce crezi că te îndreptățește să te consideri etalon al gustului de bere?

Aceasta postare a fost editata de Sakura: Mar 7 2013, 02:48 AM

+Quote Post
Vizitator_sandokan.
mesaj Mar 7 2013, 07:37 AM
Mesaj #4

Guests

...

Aha, si noroc cu anumiti romani, care sant usa de biserica, gigea, care muncesc cat se poate de onest la buzunarele bastinasilor... dry.gif

Citeaza (Sakura @ Mar 7 2013, 02:46 AM) *
Dar împotrivirea Franţei?

Franta nu are ce cauta in discutie. Nici Spania. Astea doua trebuie sa-si revizuiasca din temelii politica vizavi de emigratie, sa angajeze politisti onesti, care nu pun botul la 2-3000 de euro spaga, cat face un titlu de sejur pentru un congolez/camerunez/algerian/marocan dupa care ala, bineinteles, cere sa-si "reintregeasca" familia... laugh.gif
Apropo de emigratia clandestina pe directia Franta-->Anglia, via truck: recomand seriile din "Border Force UK". In rolurile principale sant paki, afghani si chinezi, unii dintre ei procurandu-si, in Anglia, carti de identitate romanesti false. Nesimtirea francezilor a mers pana acolo unde le-a spus englezilor ca daca vor sa stopeze emigratia Franta-->Anglia nu au decat sa trimita politisti de frontiera in porturile franceze tranzitate de camioanele cu destinatia Anglia. Ceea ce englezii au si facut. Aprox. 80 de oameni care lucreaza in 4 schimburi/zi/port + celelalte echipe care lucreaza de partea cealalta a Canalului. Nu o sa vezi asemenea seriale across Europe pentru ca da greu la lingurica si altereaza imaginea de Europa mama ranitilor.
Spania o are pe Ceuta si acolo lucrurile sant grave spre foarte grave, apropo de marocani/algerieni ajunsi in Europa cu "acte in regula".

Alta: de ce trebuie eu sa strang din buci pentru ca este absolut o joaca de copil si aprox. 1500 Euro procurarea unui AKM in port la Anvers?

Si recomand un sejur la Marseille. Sa vedeti acolo Schengenul in toata splendoarea lui. laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Praf in ochi.
mesaj Mar 7 2013, 10:56 AM
Mesaj #5

Guests

Vezi că teoria ta suferă de multe omisiuni. În Germania şi partidul liberal susţine poziţia de veto contra aderării noastre. Iar acestia sunt din aceeaşi familie cu PNL şi Crin Antenescu. Cum se potriveşte asta în teoria matale?

Sa ne dea inapoi MILIARDUL platit firmei germane EADS pentru aparatura de frontiera si sa ne lase dracului in pace. M-am saturat sa fiu jupuit de bani la greu, noi suntem buni numai cand trebuie sa le cumparam mizeriile, in rest drepturi zero. Mai sunt si alte piete pentru schimburi comerciale, China este un colos curtat de toata lumea, America latina e o piata mare. Anul asta sunt alegeri in Germania, la anu in Olanda peste 2 ani in Franta.... in fiecare an va fi cate ceva, un motiv stupid, numai sa nu intram in Schengen. Sa va bagati in c.ur Schengen-ul si de maine sa va aparati singuri frontiera de est!

+Quote Post
Vizitator_unu noob.
mesaj Mar 7 2013, 11:26 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Praf in ochi @ Mar 7 2013, 10:56 AM) *
Sa ne dea inapoi MILIARDUL platit firmei germane EADS pentru aparatura de frontiera si sa ne lase dracului in pace. M-am saturat sa fiu jupuit de bani la greu, noi suntem buni numai cand trebuie sa le cumparam mizeriile, in rest drepturi zero. Mai sunt si alte piete pentru schimburi comerciale, China este un colos curtat de toata lumea, America latina e o piata mare. Anul asta sunt alegeri in Germania, la anu in Olanda peste 2 ani in Franta.... in fiecare an va fi cate ceva, un motiv stupid, numai sa nu intram in Schengen. Sa va bagati in c.ur Schengen-ul si de maine sa va aparati singuri frontiera de est!

Combati bine mestere! Ai dreptate bre! Da-i in masa cu sonchenu lor cu tot ca ezista chineji, rusii si alti pretini ai Romaniei. Astia din UE sunt niste mizerabili si e bine sa-si apere singuri frontierele!! Curat murdar coane Praf in ochi! De oameni ca matale are nevoie Romania. Ca tine si ca Cacarau! Patrioti care va sa zica. Cu USL-isti ca mata principiul "ori toti sa muriti, ori toti sa ne salvam!" o sa ridice Romania pe cele mai inalte culmi! Din China si Rusia, firar ai dracului de europeni imputiti si lenesi! Traiasca Romania Libera!

Ana Paurcher si cu Dej baga spaima in burghej!

+Quote Post
Vizitator_fals flag.
mesaj Mar 7 2013, 11:36 AM
Mesaj #7

Guests

VSau poate chiar el le-a cerut să fie împotriva admiterii noastre? Dacă cumva planurile sunt cu totul altele decât cele declarative şi noi nu avem imaginea de ansamblu?

... de ce nu continui, daca tot ai bagat pana ? sau nu te cobori la nivelul unor useri handicapati, sa cred ca e sub demnitatea ta sa dai explicatii ?

pe ansamblu, ar fi multe de luat in calcul, dar cred ca ''Problema admiterii Ro in Schengen'' e un mare ''fals flag'', si care, atentie, in lipsa unui Schengen, sau MCV, va fi mereu inventat ceva

1.totusi, de exemplu, eu, ca german, sau suedez, sau francez, categoric nu vreau sa vad in tara mea anumite categorii de albanezi, bulgari sau romani, in cele mai frumoase orase, parcuri.etc! Sunt bineveniti doar''clientii educati''.
http://www.youtube.com/watch?v=nJQTT0UbQxk

mai pe scurt, teoria ''fals flag'' poate incepe cu o intrebare:
2. o intrebare pe care mi-o pun obsesiv este cine l-a impiedicat pe Emil Constantinescu in momentul de gratie al libertatii noastre, cand Iliescu nu mai era pe scena(fusese convins de americani sa accepte alternanta la guvernare), cine l-a impiedicat pe Tzapul Mult Prea-Milostiv sa-l aresteze pe Basescu (un fost securist comunist implicat direct in Dosarul Flota)...si sa fi scapat astfel de zestrea comunisto-securistica, plus ca odata cu Basescu se dinamitau si alte retele fsnisto-psdiste extrem de importante si de grele in ecuatia subminarii economiei RO...

cine ?? serviciile ? care servicii ??? romanesti, sau doar cei de la varf, tradatori, spioni de fapt, cei din lista Col.Trosca/USLA, ramasi in structuri si dupa '89, cei care raporteaza mai departe in afara tarii ? cui mai departe ?
fireste celor care au coordonat rasturnarea regimului Ceausescu (nenea ala care dorea sa construiasca o banca euro-arabo-africana, cu dobanzi mici pentru tarile ca noi!!!!!), aceeiasi prieteni traditionali: Germania, USA, Rusia...cei care l-au sprijinit fraudulos pe actualul presedinte sa castige in fata lui Stolojan si pe fatza in fata lui Geoana.

Cei care-l sprijina in continuare pe Parazit, adeptul ''Cedarii de suveranitate'' si al SUE, respectiv ale destructurarii statelor si transformarea lor in colonii.

ma uimesc ''expertii'' si fostii sefi ai serviciilor romanesti, care-si dau cu presupusul pe la diverse antene, Nasu, sau b1, etc, dar nu amintesc NIMIC despre implicatiile directe si determinante ale serviciilor straine in desemnarea unor anumiti oameni la conducerea si administrarea tarii.
(Vezi Primavara Araba, Iugoslavia, Polonia, Bulgaria, Romania ;
interzicerea arestarii lui Basescu , debarcarea lui Stolojan pe ultima suta, sacii cu voturi de la Paris, etc...)

De aceea, pe langa multe probleme reale, inclusiv diferenta uriasa de nivel de trai, infrastructura, climat politic instabil si de multe ori la limita constitutionalitatii...banuiesc ca Problema Schengen este falsa, asemenea ''pericolului terorismului'' declansat dupa 11.11...cand la 100 de m de ''gemeni'', dupa multe minute, cadea ''Blocul 7'', demential, exemplu clasic de demolare controlata, in timp ce la Pentagon, cemerele video n-au putut explica lipsa unui Boeing pe film, dar mai ales penetrarea celor 7 nivele printr-o gaura minuscula, de doar 5m diametru, decat prin arderea totala a probelor, prin expozia cherosenului)...

Europa se imparte de multe sute de ani, intre statele mari si puternice. Un stat mediu care poate deveni puternic, autodeterminant, este mereu un pericol major pentru Spatiul Economic Vital al unora: vezi Iugoslavia sau sfasierea Poloniei in 1939 si dupa 1945, Polonia fost imperiu, tara cu un potential urias. Noi am avut frontiera cu Polonia.

Nu vom iesi din corzi decat printr-o noua revolutie sau printr-un razboi.
Sau vom dori in cointinuare sa devenim colonie, ceea ce nu inseamna si garantarea bunastarii.

+Quote Post
Vizitator_Troptorop.
mesaj Mar 7 2013, 12:32 PM
Mesaj #8

Guests

Altul care bate câmpii. Stai liniştit, exporturile organizate nu întâmpină absolut nici o piedică în UE indiferent de care parte a zonei Schengen suntem. Dacă însă te refereri la "exporturi" de telemea şi cârnaţi în geantă... păi aici sunt cam multe probleme. Nici în interiorul României nu ai voie să transporţi astfel produsele alimentare destinate comercializării.
În nici un caz nu Schengen este motivul pentru care nu vezi matale rânduri nesfârșite de tiruri de bere mergând spre Spania.

Mai usor ca pierdem ideea.
Care era ca se vorbeste mult dar putini inteleg cu ce se mananca.Transportatori, importatori, etc.Astia stiu mai bine.
Poate ai uitat TIRurile cu lalele olandeze.Alea nu au stat in vama cu riscul de a le pierde pe toate?
Mai scapa prin media cate o stire-doua despre ce se intampla in vama cu ungurii.Chestii cam naspa.
Daca esti cu bicicleta no problem..
Cine decide ca anumite produse sunt destinate comercializarii?

Citeaza
Apropo, mă întreb ce crezi că te îndreptățește să te consideri etalon al gustului de bere?

Lipsa competitiei.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 7 2013, 07:55 PM
Mesaj #9

Guests

Yesss !!!

Steaua a intrat in Schengen inaintea politicienilor cool.gif
Englezii nu fac fata in Ro, hohoho laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Sakura
mesaj Mar 7 2013, 11:24 PM
Mesaj #10

Membru veteran

Citeaza (Troptorop @ Mar 7 2013, 12:32 PM) *
Mai scapa prin media cate o stire-doua despre ce se intampla in vama cu ungurii.Chestii cam naspa.

Întâmplător am ceva tangenţă cu transporturile şi nu cunosc nimic deosebit la vama cu Ungaria (unde există un singur punct de control, comun româno-maghiar, nu două separate ca pe vremuri ca să poţi spune că vameşii maghiari ar fi mai ai dracu decât cei români). Probleme sunt în interiorul Ungariei, amenzi multe şi mari + reţinerea maşinii până la plata amenzii. Dar şi aici nu cunosc cazuri care la o verificare amănunţită să nu fi fost justificate. Dacă asculţi şoferul român, atunci da, ai impresia că e iadul pe pământ dincolo. Chestii de genul m-a oprit poliţia şi m-a amendat că n-am apăsat un buton pe tahograf. Dar era doar un buton micuţ într-un colţişor, nu-i drept să-mi dea 2000 € amendă. Păi nu peste tot legea şi aplicanţii ei sunt la fel de maleabili ca la noi.

Din ce-mi amintesc au fost şi echipe de control mixte româno-maghiare pentru a verifica de unde procentajul atât de mare al amenzilor pentru transportatorii români. Surpriză sau nu, majoritatea camioanelor româneşti oprite aveau probleme, procentual mult peste turci sau bulgari. Asta este, ăştia suntem.

În paranteză fie spus, şoferii străini de camioane puteau ignora orice reguli de circulaţie din România şi apoi să se șteargă la fund cu procesul verbal de constatare a contravenţiei, pentru că Poliţia Română nu avea nici o pârghie pentru a se asigura de încasarea acesteia. Astfel transportatorii români erau dezavantajaţi în propria lor ţară, ei fiind obligaţi să-şi plătească amenzile. Acum se pare că lucrurile încep să se pună la punct şi la noi din acest punct de vedere.

Citeaza (Troptorop @ Mar 7 2013, 12:32 PM) *
Cine decide ca anumite produse sunt destinate comercializarii?

Cântarul! Indiferent că vorbim de ţigări, băuturi alcoolice sau alimente, există o limită pe care o poţi declara ca fiind pentru consum personal. Nu poţi să te prezinţi cu o geantă de telemea şi una de cârnaţi şi să zici că sunt o gustărică, să mai ciuguleşti ceva pe drum...

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Mar 8 2013, 12:39 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza
Ana Paurcher si cu Dej baga spaima in burghej!

Lozinca asta se referea la Super SECURISTUL Base ala cu dosarul disparut si care asculta telefoanele intr-un singur an mai multi romani pe motiv de siguranta nationala decat Ceausescu in toata viata sa? Apropo cate degete de praf au pe ele dosarele de coruptie ale lui ZEUS, Mesia probasistilor, alea aruncate ilegal de MORAR in beci?

Si inca o chestie voi probasistilor sunteti constienti ca aveti probleme grave imediat vizibile in linbaj. Cum e posibil ca pe o parte sa te autoproclami elitist, superior, educat, civilizat, citit si pe de alta parte de fiecare data cand scrieti ceva minim 50% din vocabularul vostru se reduce la vreo 4-5 cuvinte: cacarau, varan, felix, edec.

Nu il credeti pe basescu, puteti maiu mult de atat.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Mar 8 2013, 12:41 PM
Mesaj #12

Guests

linbaj=limbaj dar cred ca nu era cazul. Trebuie sa las si ceva de felul acesta in mesajul meu ca sa aiba de ce se agata raspunsurile probasistilor. Jenant, 9 ani presedinte si la realizari zero. Asta chiar o sa intre in istorie.

+Quote Post
Vizitator_Exodus.
mesaj Mar 8 2013, 06:57 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (toteu @ Mar 8 2013, 12:41 PM) *
linbaj=limbaj dar cred ca nu era cazul. Trebuie sa las si ceva de felul acesta in mesajul meu ca sa aiba de ce se agata raspunsurile probasistilor. Jenant, 9 ani presedinte si la realizari zero. Asta chiar o sa intre in istorie.

un cuvant face mai mult decat o mie de poze

in cazul tau acest cuvant este:
FAIL

+Quote Post
Sakura
mesaj Mar 9 2013, 02:20 AM
Mesaj #14

Membru veteran

Dacă tot este sfârşit de săptămână, să zâmbim puţin cu Caţavencii:
Top 3 motive pentru care Germania trebuie să ne accepte în Spațiul Schengen

+Quote Post
Vizitator_Trop.
mesaj Mar 9 2013, 01:45 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Sakura @ Mar 7 2013, 11:24 PM) *
Întâmplător am ceva tangenţă cu transporturile şi nu cunosc nimic deosebit la vama cu Ungaria (unde există un singur punct de control, comun româno-maghiar, nu două separate ca pe vremuri ca să poţi spune că vameşii maghiari ar fi mai ai dracu decât cei români). Probleme sunt în interiorul Ungariei, amenzi multe şi mari + reţinerea maşinii până la plata amenzii. Dar şi aici nu cunosc cazuri care la o verificare amănunţită să nu fi fost justificate. Dacă asculţi şoferul român, atunci da, ai impresia că e iadul pe pământ dincolo. Chestii de genul m-a oprit poliţia şi m-a amendat că n-am apăsat un buton pe tahograf. Dar era doar un buton micuţ într-un colţişor, nu-i drept să-mi dea 2000 € amendă. Păi nu peste tot legea şi aplicanţii ei sunt la fel de maleabili ca la noi.

Din ce-mi amintesc au fost şi echipe de control mixte româno-maghiare pentru a verifica de unde procentajul atât de mare al amenzilor pentru transportatorii români. Surpriză sau nu, majoritatea camioanelor româneşti oprite aveau probleme, procentual mult peste turci sau bulgari. Asta este, ăştia suntem.

În paranteză fie spus, şoferii străini de camioane puteau ignora orice reguli de circulaţie din România şi apoi să se șteargă la fund cu procesul verbal de constatare a contravenţiei, pentru că Poliţia Română nu avea nici o pârghie pentru a se asigura de încasarea acesteia. Astfel transportatorii români erau dezavantajaţi în propria lor ţară, ei fiind obligaţi să-şi plătească amenzile. Acum se pare că lucrurile încep să se pună la punct şi la noi din acest punct de vedere.

Nu zic ca nu ai dar eu nu cred ca ai dreptate.Altfel...de ce mai exista Schengen? Daca tot e inutil si totuna fara el asa cum spui?

Citeaza
Cântarul! Indiferent că vorbim de ţigări, băuturi alcoolice sau alimente, există o limită pe care o poţi declara ca fiind pentru consum personal. Nu poţi să te prezinţi cu o geantă de telemea şi una de cârnaţi şi să zici că sunt o gustărică, să mai ciuguleşti ceva pe drum...

Nu cunosc foarte bine legislatia dar nu vad de ce ar fi ceva gresit daca cineva din Ro duce rudelor care lucreaza afara 2 damigene cu vin si juma de porc.
Daca tot vrem sa fie Statele Unite ale Europei pai hai sa o facem ca in State.
Acolo pot sa inchiriez oricand un camion (U-Haul) si sa duc ce vreau eu,unde vreau,in orice parte a Americii.Si te asigur eu ca nu te opreste nimeni.
Iti amintesti episodul din Seinfeld in care Kramer a transportat un camion plin de sticle goale in alt stat (care platea mai mult pentru ele)? Ce e ilegal in asta?

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th October 2019 - 10:26 PM