IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Agresivitatea si pasivitatea electoratului
Vizitator_JohnDoe.
mesaj Mar 22 2013, 12:09 AM
Mesaj #1

Guests

Urmaresc acest forum de mai mult timp si nu pot sa nu sesizez un lucru:

Pe timpul guvernului Boc, Ungureanu, se inrosise (la figurat, evident) firul conversatiilor. Acuze sau scuze la greu.
Nu aveai timp sa raspunzi unui comentariu fiindca deja apareau altele.
Si acum...Desi situatia nu s-a imbunatatit ci, dimpotriva, nu numai ca greselile sunt aceleasi dar au intervenit si altele ( multe ) noi, nimeni nu mai are nimic de spus.

Tragic,spun eu si trag, poate gresesc, urmatoarea concluzie:

Electoratul PSD este mai isteric, mai prezent, mai agresiv, gata sa te traga de par.
Cei din cealalta tabara...apatici. Ceva de genul 'nu-mi place PSD dar nu ma mai bag,toti sunt la fel'.

Si eu zic ca este o mare greseala. Recunosc ca nu imi place si nu mi-a placut PSD niciodata dar apatia celorlalti mi se pare mai periculoasa si iresponsabila.
Nu poti sa nu te implici daca vrei ceva mai bun. Nu poti sa ii lasi pe ei sa faca ce vrea si tu sa nu faci nimic.
E mai presus de apatie, pesimism, fatalitate. E pur si simplu lasitate.

Daca vreti sa traiti in apatie este treaba voastra.Dar nu mai aveti dreptul sa va plangeti vreodata.
Daca voua va convine sa fiti condusi de o minoritate mai prezenta electoral decat voi sunteti niste lasi.
Chiar daca e un termen dur asta e realitatea.
Ma lupt eu si pentru voi. Sau puteti sa va mutati in alte tari unde au luptat altii pentru voi.
Somnul natiunii naste monstri.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_ina.
mesaj Mar 22 2013, 06:46 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (JohnDoe @ Mar 22 2013, 12:09 AM) *
Urmaresc acest forum de mai mult timp si nu pot sa nu sesizez un lucru:

Pe timpul guvernului Boc, Ungureanu, se inrosise (la figurat, evident) firul conversatiilor. Acuze sau scuze la greu.
Nu aveai timp sa raspunzi unui comentariu fiindca deja apareau altele.
Si acum...Desi situatia nu s-a imbunatatit ci, dimpotriva, nu numai ca greselile sunt aceleasi dar au intervenit si altele ( multe ) noi, nimeni nu mai are nimic de spus.

Tragic,spun eu si trag, poate gresesc, urmatoarea concluzie:

Electoratul PSD este mai isteric, mai prezent, mai agresiv, gata sa te traga de par.
Cei din cealalta tabara...apatici. Ceva de genul 'nu-mi place PSD dar nu ma mai bag,toti sunt la fel'.

Si eu zic ca este o mare greseala. Recunosc ca nu imi place si nu mi-a placut PSD niciodata dar apatia celorlalti mi se pare mai periculoasa si iresponsabila.
Nu poti sa nu te implici daca vrei ceva mai bun. Nu poti sa ii lasi pe ei sa faca ce vrea si tu sa nu faci nimic.
E mai presus de apatie, pesimism, fatalitate. E pur si simplu lasitate.

Daca vreti sa traiti in apatie este treaba voastra.Dar nu mai aveti dreptul sa va plangeti vreodata.
Daca voua va convine sa fiti condusi de o minoritate mai prezenta electoral decat voi sunteti niste lasi.
Ma lupt eu si pentru voi. Sau puteti sa va mutati in alte tari unde au luptat altii pentru voi.
Somnul natiunii naste monstri.

BLESTEM DE OM SĂRAC
de Dan Puric

Din balegi şi din cuib de cuci,
Răsar ca viermii, politruci
Şi din haznalele de bani –
Costume negre cu şnapani,Viteji ca musca la arat!
Şi ne-aţi minţit şi ne-aţi furat,
Şi-aţi pus pe noi şi jug de boi!
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Murdari în suflet şi în gând,
Cu ghearele averi strângând,
Din flote, fabrici şi uzine,
Voi aţi lăsat numai ruine!
V-aţi gudurat pe lângă clerici
Cu mânăstiri şi cu biserici
Şi vile v-aţi făcut, de soi...

Voi v-aţi trădat şi între fraţi,
Ca voi, şi viermii-s mai curaţi.
Aţi dărâmat şcoli şi spitale
Ca să vă fie vouă moale
Şi v-aţi brodit şi parlamente
Din licheluţe repetente.
Şi ne-mproşcaţi doar cu noroi!

Aţi omorât orice dreptate,
Aţi jecmănit tot ce se poate,
Guvernul vostru cu miniştrii
E-o adunătură de sinistrii,
Batjocura şi umilinţa
Au mai rămas la voi credinţa?
Ghiolbani de jafuri şi gherțoi,

Aţi sărăcit o ţară-ntreagă,
Nici dracul să nu o mai dreagă
Şi din privatizări cu fumuri
Aţi tot lăsat lumea pe drumuri!
Dar cum să faceţi voi vreun drum
Când urma voastră e doar scrum?
La tâlhării vă strângeţi roi!

Blestemul greu să vă lovească,
Doar bube rele să vă crească,
Ochii să îi aveţi ca napul
Şi să vă roadă viermii capul!
Să putreziţi toţi prin palate,
Toţi spulberaţi să fiţi în toate
Şi să aveţi doar oase moi!

Popor român, nu te-ai săturat să stai pe locul mortului şi să fii condus de toţi tâmpiţii?
Chiar ţi-e jenă să iubeşti ţara asta? Nu trebuie să fii naţionalist-comunist pentru asta.

Dan Puric

Distribuie la prieteni ! poate ajungem să facem masa critică necesară schimbărilor adevărate în societatea românească !

+Quote Post
Vizitator_geo1989.
mesaj Mar 22 2013, 09:05 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (ina @ Mar 22 2013, 06:46 PM) *
BLESTEM DE OM SĂRAC
de Dan Puric

Din balegi şi din cuib de cuci,
Răsar ca viermii, politruci
Şi din haznalele de bani –
Costume negre cu şnapani,Viteji ca musca la arat!
Şi ne-aţi minţit şi ne-aţi furat,
Şi-aţi pus pe noi şi jug de boi!

Murdari în suflet şi în gând,
Cu ghearele averi strângând,
Din flote, fabrici şi uzine,
Voi aţi lăsat numai ruine!
V-aţi gudurat pe lângă clerici
Cu mânăstiri şi cu biserici
Şi vile v-aţi făcut, de soi...

Voi v-aţi trădat şi între fraţi,
Ca voi, şi viermii-s mai curaţi.
Aţi dărâmat şcoli şi spitale
Ca să vă fie vouă moale
Şi v-aţi brodit şi parlamente
Din licheluţe repetente.
Şi ne-mproşcaţi doar cu noroi!

Aţi omorât orice dreptate,
Aţi jecmănit tot ce se poate,
Guvernul vostru cu miniştrii
E-o adunătură de sinistrii,
Batjocura şi umilinţa
Au mai rămas la voi credinţa?
Ghiolbani de jafuri şi gherțoi,

Aţi sărăcit o ţară-ntreagă,
Nici dracul să nu o mai dreagă
Şi din privatizări cu fumuri
Aţi tot lăsat lumea pe drumuri!
Dar cum să faceţi voi vreun drum
Când urma voastră e doar scrum?
La tâlhării vă strângeţi roi!

Blestemul greu să vă lovească,
Doar bube rele să vă crească,
Ochii să îi aveţi ca napul
Şi să vă roadă viermii capul!
Să putreziţi toţi prin palate,
Toţi spulberaţi să fiţi în toate
Şi să aveţi doar oase moi!

Popor român, nu te-ai săturat să stai pe locul mortului şi să fii condus de toţi tâmpiţii?
Chiar ţi-e jenă să iubeşti ţara asta? Nu trebuie să fii naţionalist-comunist pentru asta.

Dan Puric

Distribuie la prieteni ! poate ajungem să facem masa critică necesară schimbărilor adevărate în societatea românească !

Nu poţi face schimbări adevărate doar arătând cu degetul spre politicienii de azi. La o adică "noi" i-am votat. Săracii lui Puric... Dar artistul se înşeală - nu e vorba de un blestem aici, ci de lipsa de educaţie a electoratului, fie ea elementară sau, mai ales, morală. Parlamentarii care au furat şi fură sunt protejaţi de cetăţeni care ies în stradă ca ei să nu intre la puşcărie. Nici măcar nu pot spune că stau acasă şi sunt indiferenţi - chiar ies în stradă! Apoi, Ponta e cel mai popular politician român, deşi habar nu are ce înseamnă să fii prim-ministru; în plus, a plagiat, a comis un furt intelectual, şi-a bătut joc de munca altuia, folosindu-se de rezultatele ei în folos personal. Acum vrea să "reformeze" educaţia - e clar cum... Şi cu ce drept să mai ieşi în stradă şi/sau să semnezi petiţii, dacă la vot şi morţii îl votează, de popular ce e?! Poporul ăsta nu e blestemat; e... cum să spun să nu supăr prea mulţi oameni... TÂMPIT, BĂTUT ÎN CAP, RETARDAT, MASOCHIST şi lipsit de orice virtute morală. Educaţia, democraţia, statul de drept, bunurile, totul este "protejat" de clasa politică, la rândul ei fiind legitimată de deciziile negândite ale unei mase "minoritare" de "cetăţeni" care se întrec în prostie şi mitocănie.

P.S. Momentan mă aflu în Turcia, unde democraţia e cam la fel ca-n România - "originală", deci nu prea există. Dar oamenii ăştia se gândesc la viitor. Adică se GÂNDESC la viitor şi au investit bani buni în educaţie, deşi au cunoscut aceeaşi inflaţie galopantă ca noi şi au îndurat şi ei o dictatură.

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Mar 24 2013, 05:08 AM
Mesaj #4

Guests

Inainte existau pe forum cateva entitati platite (sau interesate) care agitau apele . Acum au lucruri mai importante de facut . Pai dupa ultimele evenimente avem PSD +PNL+ PDL+ PPDD vs Macovei+Basescu si alti cativa ..cu mine 100 smile.gif . Ma mir ca se mai discuta politica in tara asta oamenii nu sunt deloc realisti .

+Quote Post
Vizitator_sidney.
mesaj Mar 26 2013, 10:44 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Gamma @ Mar 24 2013, 05:08 AM) *
Inainte existau pe forum cateva entitati platite (sau interesate) care agitau apele . Acum au lucruri mai importante de facut . Pai dupa ultimele evenimente avem PSD +PNL+ PDL+ PPDD vs Macovei+Basescu si alti cativa ..cu mine 100 smile.gif . Ma mir ca se mai discuta politica in tara asta oamenii nu sunt deloc realisti .

te referi la ultimele 99 de entitati ... cu tine 100 ?
daca mai ai putintica rabdare, o sa ramai ultimul sa stingi lumina laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_JohnDoe.
mesaj Mar 26 2013, 10:48 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (sidney @ Mar 26 2013, 10:44 AM) *
te referi la ultimele 99 de entitati ... cu tine 100 ?
daca mai ai putintica rabdare, o sa ramai ultimul sa stingi lumina laugh.gif

Si ramane perspectiva partidului unic?
Realitatea este ca majoritatea nu voteaza.

+Quote Post
Vizitator_sidney.
mesaj Mar 26 2013, 10:58 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (JohnDoe @ Mar 26 2013, 10:48 AM) *
Si ramane perspectiva partidului unic?
Realitatea este ca majoritatea nu voteaza.

partidul unic oricum este si va fi acelasi (inca fro 23 de ani)
cat despre majoritate, cred ca le plac mult surprizele super-naspa laugh.gif
...te pui cu masochismul...

+Quote Post
Vizitator_JohnDoe.
mesaj Mar 26 2013, 11:21 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (sidney @ Mar 26 2013, 10:58 AM) *
partidul unic oricum este si va fi acelasi (inca fro 23 de ani)
cat despre majoritate, cred ca le plac mult surprizele super-naspa laugh.gif
...te pui cu masochismul...

Si totusi nu prea imi place tonul prapastios:

'ultimul care stinge lumina',
'tara frumoasa, pacat ca e locuita',
'Romanika',
'plec din tara daca ies aia',
'asa o sa fie intotdeauna,nu sunt sanse'
...........................................

Lamentarea fara actiune e egala cu renuntarea.Si deprimant.

+Quote Post
Vizitator_sidney.
mesaj Mar 26 2013, 11:40 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (JohnDoe @ Mar 26 2013, 11:21 AM) *
Si totusi nu prea imi place tonul prapastios:

'ultimul care stinge lumina',
'tara frumoasa, pacat ca e locuita',
'Romanika',
'plec din tara daca ies aia',
'asa o sa fie intotdeauna,nu sunt sanse'
...........................................

Lamentarea fara actiune e egala cu renuntarea.Si deprimant.

bun, te cred, si ce alternativa ai ? le bagi IQ cu seringa in balonul ala plin cu apa ? ca doar acolo e buba mare, in kaputz...la vot...
vreau un raspuns concret, altul decat o noua miscare de dreapta sau alte balarii marionistice

cred ca singurul raspuns e transplantul de greer ,
sau re-selectia naturala care dureaza sute de ani in conditii optime tongue.gif
intre timp mai extermina sau depopuleaza cateva sute de mii de intelectuali

(pe undeva incep sa cred zvonistica repopularii teritoriilor cu altii decat romani, respectiv eforturile pentru depopulare si saracire pana la extictie - prin spor negativ, care sunt vizibile)
.................
( exagerarea ''tonului prapastios'' pentru unii ca mine nu e deprimant ci deconcertant dry.gif
cam la fel ca la cutremur e si acum - cutremurul fiind dat de instabilitatea emotionala si lipsa de IQ la aligator :
sau negi ca e super-naspa orice ar face iel, aligatoru de buna credinta ? laugh.gif
deci:
''tu ia-o repede pe scari ca io vin cu blocul''

+Quote Post
Vizitator_sidney.
mesaj Mar 26 2013, 12:04 PM
Mesaj #10

Guests

ca argument, uite cum se comporta niste oameni cu altceva in capm decat apa :
http://economie.hotnews.ro/stiri-finante-1...moneda-euro.htm

am lucrat deseori cu echipe de muncitori polonezi: sunt disciplinati, muncitori, haiosi, iar dupa munca relaxatzi si omenosi, mari amatori de rock

nu-mi e usor sa spun cum sunt majoritatea echipelor noastre, ce discordie, comentarii, certuri si tensiuni permanente...iar dupa program, nelipsitele betii si manele...

conducatorii, sau mai exact marionetele pe care le rotim, ne reprezinta, le sustinem, totul e firesc sa fie asa, la fel de firesc precum la altii e ...altfel smile.gif
(Iliescu a fost cel mai potrivit conducator posibil al momentului, pentruca a fost sustinut si dorit majoritar, intr-o conjunctura specifica, a mentalitatii colective, la fel si actualul prezident.
Daca ar fi fost sustinut si dorit de majoritatea un alt conducator, mai elevat, acela ar fi reprezentat firescul momentului)

rezultatul astazi e firesc, chiar daca nu ok, e oglinda fidela a mentalitatii si a preferintelor noastre - ''liderii'' pe care ni i-am dorit rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 26 2013, 12:06 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (JohnDoe @ Mar 22 2013, 12:09 AM) *

Electoratul a votat acea minoritate in proportie de 70%, asa ca nu vad care e problema ta. Ai cumva nostalgii anti-democratice? Daca da, ai gresit atat tara cat si continentul, trebuia sa-ti exprimi lamentarile undeva prin Africa subsahariana. dry.gif

+Quote Post
Vizitator_JohnDoe.
mesaj Mar 26 2013, 12:22 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Musafir @ Mar 26 2013, 12:06 PM) *
Electoratul a votat acea minoritate in proportie de 70%, asa ca nu vad care e problema ta. Ai cumva nostalgii anti-democratice? Daca da, ai gresit atat tara cat si continentul, trebuia sa-ti exprimi lamentarile undeva prin Africa subsahariana. dry.gif

Mai citeste o data si poate intelegi.Majoritatea nu a votat si nu mai voteaza de ceva timp.
Nu am zis ca nu e democratic, am zis doar ca minoritatea electoratului a decis.Restul a stat acasa.Majoritatea.Ai inteles acum?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 26 2013, 12:30 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (JohnDoe @ Mar 26 2013, 12:22 PM) *
Mai citeste o data si poate intelegi.Majoritatea nu a votat si nu mai voteaza de ceva timp.
Nu am zis ca nu e democratic, am zis doar ca minoritatea electoratului a decis.Restul a stat acasa.Majoritatea.Ai inteles acum?

Domnule, cunostintele tale de statistica sunt nule, mai pune si tu mana pe carte. Procentele obtinute de partide in urma votului reflecta intotdeauna fidel distributia procentuala a optiunilor politice din intregul electorat, se numeste "legea numerelor mari". Asta in cazul cand alegerile nu sunt fraudate, evident.

+Quote Post
Vizitator_JohnDoe.
mesaj Mar 26 2013, 12:31 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (sidney @ Mar 26 2013, 11:40 AM) *
bun, te cred, si ce alternativa ai ? le bagi IQ cu seringa in balonul ala plin cu apa ? ca doar acolo e buba mare, in kaputz...la vot...
vreau un raspuns concret, altul decat o noua miscare de dreapta sau alte balarii marionistice

cred ca singurul raspuns e transplantul de greer ,
sau re-selectia naturala care dureaza sute de ani in conditii optime tongue.gif
intre timp mai extermina sau depopuleaza cateva sute de mii de intelectuali

(pe undeva incep sa cred zvonistica repopularii teritoriilor cu altii decat romani, respectiv eforturile pentru depopulare si saracire pana la extictie - prin spor negativ, care sunt vizibile)
.................
( exagerarea ''tonului prapastios'' pentru unii ca mine nu e deprimant ci deconcertant dry.gif
cam la fel ca la cutremur e si acum - cutremurul fiind dat de instabilitatea emotionala si lipsa de IQ la aligator :
sau negi ca e super-naspa orice ar face iel, aligatoru de buna credinta ? laugh.gif
deci:
''tu ia-o repede pe scari ca io vin cu blocul''

Nu am inca o alternativa concreta.Dar asta nu inseamna sa nu incercam sa o gasim.Asa cum inca se cauta solutia impotriva cancerului. (eu cred ca s-a gasit dar intru in alt subiect...).
Daca ceva e naspa nu trebuie sa devenim fatalisti 'asta e viata,n-am ce sa fac' ci trebuie sau chiar suntem obligati sa incercam ceva.Orice.Daca merge sau nu.
Asa cum spunea Byron odata 'cand vaporul se scufunda incercam sa ne agatam de ceva,orice,cu speranta'.E in natura noastra.Spiritul de supravietuire.Speranta, inca, moare ultima.

+Quote Post
Vizitator_sidney.
mesaj Mar 26 2013, 12:35 PM
Mesaj #15

Guests

fara suparare, nu sunt partizanul niciunora, dar la ultimul referendum, au venit aproximativ 9 milioane
la alegerile prezidentiale anterioare cam la fel, nu au depasit niciodata 10,7 milioane

prezenta la vot a fost echitabila si la Parlamentare, cei care n-au votat si-au exprimat indiferenta, sau, socotind si diaspora, au avut unele greutati la deplasare sau acte pt vot, ceea ce le-a intarit indiferenta..

se poate spune ca majoritatea celor care deobicei doresc sa-si exprime votul, au votat, deci votul este reprezentativ si...majoritar exprimat...fara dubii.

+Quote Post
Vizitator_JohnDoe.
mesaj Mar 26 2013, 12:37 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Musafir @ Mar 26 2013, 12:30 PM) *
Domnule, cunostintele tale de statistica sunt nule, mai pune si tu mana pe carte. Procentele obtinute de partide in urma votului reflecta intotdeauna fidel distributia procentuala a optiunilor politice din intregul electorat, se numeste "legea numerelor mari". Asta in cazul cand alegerile nu sunt fraudate, evident.

Nu stiu ce vrei sa demonstrezi.
La alegerile parlamentare din 2012 s-au prezentat 41,76%.
Cum sa reflecte acest numar restul, majoritatea, care nu s-a prezentat?

Daca scazi din acel 41,76% cat au luat si celelalte partide o sa vezi ca alianta castigatoare reprezinta o minoritate penibila din electorat.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 26 2013, 12:40 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (JohnDoe @ Mar 26 2013, 12:37 PM) *

Ca nu ai habar despre ce vorbesti, asta vreau sa demonstrez. Lamentarile tale sunt ridicole pentru ca nu au nici un temei logic.

+Quote Post
Vizitator_sidney.
mesaj Mar 26 2013, 12:43 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (JohnDoe @ Mar 26 2013, 12:37 PM) *
La alegerile parlamentare din 2012 s-au prezentat 41,76%.
Cum sa reflecte acest numar restul, majoritatea, care nu s-a prezentat?

Daca scazi din acel 41,76% cat au luat si celelalte partide o sa vezi ca alianta castigatoare reprezinta o minoritate penibila din electorat.

e o mica problema cu electoratul de drept si cel real:
de facto electoratul nu a depasit niciodata 11 milioane, statistic...cat la suta din cei ''cu drept de vot'' ?
electoratul real este cel care voteaza, nu cel care deobicei sta acasa, de zeci de ani
daca am avea obligativitatea votului, am socoti altfel

pentru mine, electoratul real, de facto, reprezinta 10, maxim 11 milioane
ceilalti nu exista , pt ca asa au ales, de fiecare data

+Quote Post
Vizitator_JohnDoe.
mesaj Mar 26 2013, 12:46 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (sidney @ Mar 26 2013, 12:35 PM) *
fara suparare, nu sunt partizanul niciunora, dar la ultimul referendum, au venit aproximativ 9 milioane
la alegerile prezidentiale anterioare cam la fel, nu au depasit niciodata 10,7 milioane

prezenta la vot a fost echitabila si la Parlamentare, cei care n-au votat si-au exprimat indiferenta, sau, socotind si diaspora, au avut unele greutati la deplasare sau acte pt vot, ceea ce le-a intarit indiferenta..

se poate spune ca majoritatea celor care deobicei doresc sa-si exprime votul, au votat, deci votul este reprezentativ si...majoritar exprimat...fara dubii.

Nu-i deloc asa.In opinia mea.
Daca PSDul era obisnuit sa rada tot cu prezenta acum castiga mai mult prin neprezenta.Divide and conquer.

+Quote Post
Vizitator_JohnDoe.
mesaj Mar 26 2013, 12:47 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Musafir @ Mar 26 2013, 12:40 PM) *
Ca nu ai habar despre ce vorbesti, asta vreau sa demonstrez. Lamentarile tale sunt ridicole pentru ca nu au nici un temei logic.

Argumenteaza.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 26 2013, 12:51 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (JohnDoe @ Mar 26 2013, 12:47 PM) *
Argumenteaza.

http://dli.ro/sondajul-de-opinie.html

+Quote Post
Vizitator_sidney.
mesaj Mar 26 2013, 12:53 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (JohnDoe @ Mar 26 2013, 12:46 PM) *
Nu-i deloc asa.In opinia mea.
Daca PSDul era obisnuit sa rada tot cu prezenta acum castiga mai mult prin neprezenta.Divide and conquer.

daca luam in calcul ca la asta s-a lucrat exclusiv in ultimii 9 ani...da, rezultatul este ... absolut firesc
daca inafara de discordie am fi vazut si o schimbare reala in bine, a nivelului de trai...nu se ajungea si la al treilea
mandat al lui ilici, dupa cel al tzapui...la fel si astazi...electoratul sanctioneaza neperformanta, si da dreptul la replica, in speranta ca ceva se va scimba
cum spuneai: speranta moare ultima (da nici la infinit cu diletantii nu poti sa votezi, rastorni paharul)

+Quote Post
Vizitator_JohnDoe.
mesaj Mar 26 2013, 12:57 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Musafir @ Mar 26 2013, 12:51 PM) *

Sondajul de opinie e frectie cand e facut de cei care sunt cu tine.
Nimic magic in asta.

+Quote Post
Vizitator_sidney.
mesaj Mar 26 2013, 12:57 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (sidney @ Mar 26 2013, 12:53 PM) *
daca luam in calcul ca la asta s-a lucrat exclusiv in ultimii 9 ani...da, rezultatul este ... absolut firesc
daca inafara de discordie am fi vazut si o schimbare reala in bine, a nivelului de trai...nu se ajungea si la al treilea
mandat al lui ilici, dupa cel al tzapui...la fel si astazi...electoratul sanctioneaza neperformanta, si da dreptul la replica, in speranta ca ceva se va scimba
cum spuneai: speranta moare ultima (da nici la infinit cu diletantii nu poti sa votezi, rastorni paharul)

diferenta se poate socoti si printre cei multi care au plecat in valuri in ultimii ani, si nu se mai uita inapoi...nu mai sunt prezenti fizic in Romania, de unde au plecat ca din pusca, disperati de administratii succesive contraperformante
cu cine sa voteze, si de ce, din moment ce au plecat definitiv ?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 26 2013, 01:09 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (JohnDoe @ Mar 26 2013, 12:57 PM) *
Sondajul de opinie e frectie cand e facut de cei care sunt cu tine.
Nimic magic in asta.

Irelevant, multiplicitatea sondajelor si a institutelor de sondare anuleaza diferentele stocastice sau pe cele datorate unor eventuale tentative de manipulare prin date false. Iar daca un esantion de 1000 si ceva de votanti de toate varstele, din toate zonele tarii si din toate categoriile socio-profesionale poate reflecta fidel optiunile politice ale intregului electorat, atunci si 4, 6 sau 9 milioane de votanti aleatori reflecta fidel votul totalului de 18 milioane.

+Quote Post
Vizitator_titanul din oltenita.
mesaj Mar 26 2013, 01:21 PM
Mesaj #26

Guests

Nu am zis ca nu e democratic...

Dar este al dreaq de legal. "Legal" este cuvantul de care te feresti? dry.gif

Restul a stat acasa.Majoritatea.

Este ilegal? Pentru ca democratic este in mod sigur. dry.gif

+Quote Post
Vizitator_JohnDoe.
mesaj Mar 26 2013, 02:07 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (sidney @ Mar 26 2013, 12:57 PM) *
diferenta se poate socoti si printre cei multi care au plecat in valuri in ultimii ani, si nu se mai uita inapoi...nu mai sunt prezenti fizic in Romania, de unde au plecat ca din pusca, disperati de administratii succesive contraperformante
cu cine sa voteze, si de ce, din moment ce au plecat definitiv ?

Sunt unii care au plecat de 20 de ani si tot nu uita de unde au plecat.Tocmai de aceea votul prin corespondenta e un proiect uitat.Deh,se stie cu cine voteaza diaspora.
Din peste 4 milioane de romani afara doar circa 50.000 au putut sa voteze.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Mar 28 2013, 10:13 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza
Deh,se stie cu cine voteaza diaspora.

Da si deoarece se stia exact cu cine voteaza diaspora s-a reusit recordul olimpic, mondial si intergalaactic de vot viteza.
S-a votat ca la balamuc.
Iti amintesti de onorabilul parlamentar PDL BRANZA si de votul Kafkian de la Paris? (este pandemie de amnezie cronica intre basisti).
Ia chici matale cum ar fi o votare bazata pe votul prin corespondenta intergalactic la balamuc?

+Quote Post
Vizitator_%vorbeste!.
mesaj Mar 28 2013, 10:57 AM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (JohnDoe @ Mar 26 2013, 02:07 PM) *
Sunt unii care au plecat de 20 de ani si tot nu uita de unde au plecat.Tocmai de aceea votul prin corespondenta e un proiect uitat.Deh,se stie cu cine voteaza diaspora.
Din peste 4 milioane de romani afara doar circa 50.000 au putut sa voteze.

50.000=QED !

au avut sute de sectii de votare, si cu cine sa voteze restul de 3,5 mileoane conform statisticilor lu matale?
cu nenea ala care i-a alungat din tara in ultimii 9 ani ? cu chiorete...pe care-l parasesc toti de competent ce e?
deja dupa primul mandat s-au desteptat, oricum cei care-au plecat sunt cu o treapta mai sus la IQ...
bashescu mai are putin si o i-a razna...nici piele pe ciolan nu mai are sa mituiasca gheneralii din umbra...

lasa trecutul odios, ochii mari pe astia de-acum si-om vedea ce iese...

+Quote Post
Vizitator_JohnDoe.
mesaj Mar 28 2013, 11:20 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (%vorbeste! @ Mar 28 2013, 10:57 AM) *
50.000=QED !

au avut sute de sectii de votare, si cu cine sa voteze restul de 3,5 mileoane conform statisticilor lu matale?

M-am referit la ultimele alegeri nu la alea de acu 4 ani.

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th October 2019 - 11:46 PM