IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

18 Pagini V  « < 16 17 18  
Reply to this topicStart new topic
> Se da premiu substantial evolutionistilor
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 8 2008, 01:20 PM
Mesaj #511

Guests

Citeaza (X @ Dec 8 2008, 01:09 PM) *
Gresit. Acea prima categorie si-a terminat evolutia si intra pe o panta descendenta, vezi specia morlocilor a lui HG Wells. Cine se naste din maimuta, maimuta ajunge.

Deci si "Masina timpului" a ajuns carte sfanta? Vai de viitorul nostru.
Go to the top of the page

+Quote Post
zet
mesaj Dec 8 2008, 02:51 PM
Mesaj #512

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 226
Inscris: 22-July 08
Utilizatorul numarul: 1 948

Ii asteapta vremuri grele pe creationisti. In curand va fi construita o celula vie, folosindu-se tehnici suta la suta artificiale. Va fi creata viata din materie chimica nevie. Nu mai este mult de asteptat, probabil maximum 20 de ani. De cand a fost descoperit ADN-ul oamenii de stiinta au realizat ca viata nu are niciun fel de fluid vital, este pur si simplu chimie si atat, dar doar in prezent s-a ajuns la nivelul tehnologic care sa permita ansamblarea atator elemente diferite in ordinea necesara.

http://www.breitbart.com/article.php?id=d8...;show_article=1

Creationisti, pregatiti-va argumentele pentru noua conjunctura. Viata nu e nimic altceva decat chimie.

+Quote Post
zet
mesaj Dec 8 2008, 02:57 PM
Mesaj #513

Membru veteran

Postari: 226
Inscris: 22-July 08
Utilizatorul numarul: 1 948

Citeaza (X @ Dec 8 2008, 12:42 PM) *
sunt 2 specii de oameni: cei normali si cei ce se trag din maimuta.

Nu cunosti evolutionism, afirmatia ta care incearca sa parafrazeze evolutionismul este gresita. Oamenii si maimutele si restul de 30 de milioane de specii care traiesc pe pamant se trag toate din acelasi stramos comun, un organism monocelular.
Asa cum tu nu te tragi din verii tai, ci si tu si verii tai aveti aceeasi bunici, tot asa oamenii nu se trag din maimuta, ci au stramosi comuni. La fel ca oamenii cu cangurii, oamenii cu buretii de mare, maimutele cu delfinii, etc.

+Quote Post
Vizitator_Claudiu.
mesaj Dec 9 2008, 12:22 PM
Mesaj #514

Guests

Ti-am mai explicat, de ce toate constantele fizice care fac posibila existenta vietii si a materiei trebuie sa fi fost CALCULATE si nu la pura intamplare. O variatie oricat de mica ar fi fost suficienta ca universul sa nu existe. Mi-ai explicat tu, ca desteptul, ca daca PI nu ar fi fost cat este (adica ~3.14159, iti zic eu cat) nu ar mai exista cercul?

In principiu, un post de bun simt, dar... va scapa un lucru. Universul acesta asa de bine calibrat si perfect este universul in care traim si noi, TOCMAI pentru ca este asa de perfect. Poate au existat miliarde de universuri in care noi nu am fi putut exista, si acum....absolut intamplator s-a nascut un Univers perfect. Poate ca e universul cu nr. 50093423423; astfel ca in cel cu nr 50093423424 nu va mai exista viata. What if.....

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Dec 9 2008, 12:38 PM
Mesaj #515

Guests

Citeaza (zet @ Dec 8 2008, 02:51 PM) *
Creationisti, pregatiti-va argumentele pentru noua conjunctura. Viata nu e nimic altceva decat chimie.

Bai fir-ar ea de chimie smile.gif Chimia asta e uneori vehementa, alteori blanda, alteori serioasa sau imorala - ma refer la caracterele oamenilor. Mai ce complexa e chimia asta...

+Quote Post
TLP
mesaj Dec 19 2008, 08:18 AM
Mesaj #516

Membru veteran

Postari: 187
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 233

Citeaza (constantin @ Oct 3 2008, 09:38 PM) *
A existat o discutie in contradictoriu pe tema evolutie/creationism pe acest forum. Pentru ca am intalnit tot soiul de minti luminate intre evolutionisti le propun un targ pe bani. Un crestin american ofera 250.000 USD(ati citit bine) oricui aduce o dovada incontestabila in favoarea evolutionismului. Cum un oarecare Alex sustine cu multa fervoare evolutionismul(si este foarte convins) il invitam sa-si colecteze banii. Atnetie! premiul zace neridicat de 'savanti' de 15 anisori. Iata link-ul:

http://www.drdino.com/articles.php?spec=67
Respectivul nu poate da premiul fiindca e in inchisoare pentru evaziune fiscala, ca un mincinos fraudulos ce este.

+Quote Post
Vizitator_Lucifer.
mesaj Jan 3 2011, 01:26 PM
Mesaj #517

Guests

Citeaza (TLP @ Dec 19 2008, 08:18 AM) *
Respectivul nu poate da premiul fiindca e in inchisoare pentru evaziune fiscala, ca un mincinos fraudulos ce este.

Cred ca e cea mai tare postare din tot topicul! biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Jan 8 2011, 08:22 PM
Mesaj #518

Guests

"dragostea, furia, lacomia, generozitatea" sunt raspunsuri chimice ale organismului!
Depresia se datoreaza carentelor de balans intre serotonina si norepiephrina, duoa substante cu proprietati neuro-transmitatoare! Adica lipsa de comunicare precare intre neoroni!

Dopamina stimuleaza productia de oxytocina:"love hormone" citeste sectiunea Actions within the brain

Norepinephrina (hormon de stres) stimuleaza productia de andrenalina si este responsabil de cauzarea a ceea ce se numeste "raspunsul lupta sau fugi" intr-o situatie!

Serotonin este hormonul care instaureaza "starea de bine" (hormonul fericirii) si poate fi afectat de dieta zilnica! Da, "fericirea si starea de bine" se afla in farfuria ta zilnica! O dieta bogata in carbohidrati si scazuta in proteine va cauza o crestere de serotonina prin secretarea de insulina! Avand in vedere ca mancarea grasa tinde sa pare mai gustoasa (din nou un raspuns chimic) de aceea "ne simtim bine cand mancam shaorma si cartofi prajiti", "corpul" secreta serotonina deoarece ne place gustul! Insa dai in extrema cealalta -> diabet!
Serotonina este folosita "la greu" in medicamentele anti-depresive!

N-am timp acum sa explic biologie de baza, doar o investigatie basic, si va puteti convinge, nefiind nevoie de doctorate in biologie sau chimie, ca, toata viata noastra de zi cu zi este controlata la nivel chimic!
Orice simtim sau experimentam este posibil datorita substantelor chimice prezente in corp, de aceea suntem niste masini biologice!
Da-ti substantele necesare si va "indragostesc pe toti"... sau va fac emmo... dupa preferinte biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Lancaster.
mesaj Jan 9 2011, 08:34 AM
Mesaj #519

Guests

Citeaza (zet @ Dec 8 2008, 02:51 PM) *
Ii asteapta vremuri grele pe creationisti. In curand va fi construita o celula vie, folosindu-se tehnici suta la suta artificiale. Va fi creata viata din materie chimica nevie. Nu mai este mult de asteptat, probabil maximum 20 de ani. De cand a fost descoperit ADN-ul oamenii de stiinta au realizat ca viata nu are niciun fel de fluid vital, este pur si simplu chimie si atat, dar doar in prezent s-a ajuns la nivelul tehnologic care sa permita ansamblarea atator elemente diferite in ordinea necesara.

http://www.breitbart.com/article.php?id=d8...;show_article=1

Aici, s-ar putea să avem o problemă: construirea în laborator a unei celule vii, capabile să se reproducă, ar trebui să dea dreptate creaţioniştilor, cred eu. Că definiţia noţiunii de "Dumnezeu" are nevoie serioasă de revizuire, asta e altă problemă.

Nu mă consider evoluţionist sau creaţionist, sunt de-acord că viaţa (speciile) deja existente evoluează pe cont propriu, dar despre crearea vieţii, despre crearea primei celule vii capabile să se reproducă, nu ştim nimic concret. Nici despre cum a apărut prima moleculă de oxigen din Univers nu ştim nimic concret. Putem face presupuneri, putem emite diverse teorii, dar nu e ceva ce să poată fi demonstrat. La fel va fi şi cu crearea vieţii în laborator. Se va putea crea, dar asta nu rezolvă nimic cu privire la modul cum a apărut viaţa în Univers. Nu ştim dacă viaţa terestră este sau nu legată de viaţa din Univers, nu ştim dacă mai există viaţă în Univers şi nu ştim dacă nu cumva primele celule vii de pe Pământ au fost create de o entitate inteligentă.

Poate peste câteva mii de ani, după ce specia umană bazată pe civilizaţie tehnologică va coloniza alte sisteme solare (aşa cum în ultimele sute de ani a colonizat America sau Australia) se va descoperi că există şi alte tipuri de viaţă decât cea terestră. La fel cum au fost descoperite marsupialele.

Sigur, Yahweh nu e decât un personaj din poveşti, bun pentru a oferi prostimii o explicaţie pe care mintea ei s-o poată cuprinde. Dar dacă terra-formarea planetei noastre a fost într-adevăr o acţiune a unei specii inteligente? Nu va da asta dreptate creaţioniştilor? tongue.gif

+Quote Post

18 Pagini V  « < 16 17 18
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 10th December 2019 - 06:22 AM