IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> executare silita pentru restante minore la banci, solutie de stat ?
iul_autentic
mesaj Mar 24 2010, 08:16 AM
Mesaj #31

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 304
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 088

Mihai:

Sa zicem ca eu sunt guvernul, iar tu esti Mihai, care ti-ai luat apartament si masina pe credit, in momentul cand piata muncii era pe val si aveai mari perspective de cariera. Io, adica guvernul te voi ajuta daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:
- ai luat un apartament de cca 60,000 EURO
- deja ti-ai vandut masina ca sa platesti partial creditul
- mai ai de plata 2500 EURO
- nu mai ai alte proprietati
- ai 3 copii
- sotia ti-a ramas somera deoarece a avut probleme medicale
- banca trece la executarea apartamentului
In aceste conditii, guvernul te va ajuta platind cei 2500 euro bancii, tu ramai in casa, guvernul pune ipoteca pe casa pana la rambursarea sumei respective, iar tu si sotia primiti interdictie la creditare pana cand rambursati banii la stat. Asta am scris si in primul post, dar tu esti prea prins in lupta anticomunista pentru a citi...
Go to the top of the page

+Quote Post
mpcj
mesaj Mar 24 2010, 09:36 AM
Mesaj #32

Membru veteran

Postari: 145
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 240

infrastructura insemnand, sper, caile ferate, nu? sau te gandesti la drumuri, pe care sa te plimbi cu masina personala? de ce m-ar interesa pe mine, platitor (serios) de taxe, placerea ta de a te plimba cu masina si nu cu trenul, spre pilda?

Citeaza (akanom @ Mar 19 2010, 08:07 AM) *
Era cat p'aci sa ma cracanez de tot de ras. De mult nu am mai inceput o vineri atat de vesel.

Nu reusesc sa vad de ce ar fi statul atat de responsabil cu bunastarea oamenilor; sau si mai rau, de ce ar plati din banii cotizati de mine pentru infrastructura (in general!) creditele unora, indiferent de cauzele care au dus la imposibilitatea de plata. Ce facem aici, institutie de binefacere ?

Daca nu ai cum plati si iti e frica ca te executa banca, mai bine te executi tu (ca sa iei un pret mai bun,daca crezi ca esti in stare!), iti platesti datoria (pe care nu statul te-a obligat sa o faci!) si te muti la Cuca Macaii ca nu vad de ce ar trebui toata lumea sa stea in apartamentele inghesuite din Bucuresti, si inca (viseaza unii !!!) pe chirii derizorii (de ce ar trebui sa fie statul agent imobiliar de binefacere ? duceti-va la biserica sau ONG-uri pentru asta !

Iar au visat unii urat azinoapte si vor sa dea iama in pusculita publica, ca asa-i la romani, sa ne dea statul de toate, ca noi nu suntem in stare sa ne purtam singuri de grija!

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Mar 24 2010, 09:58 AM
Mesaj #33

Membru veteran

Postari: 304
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 088

Cum, nu stii ca asta e capitalismul ? Adica cei tari in gura, tineri si sanatosi obtin autostrazi finantate din buget sau mai rau, din bani imprumutati (FMI, Banca Mondiala etc) si merg la schi in Austria cu gipul, iar bietii pensionari si cei care au ghinion in viata (boli, lucreaza la firme care dau faliment, sunt someri iar la 55 de ani nu-i angajeaza nimeni) nu pot fi ajutati de stat. Da, asta e capitalismul celor tari in gura. Numai ca viata e rotunda si cei care azi sunt tari in gura maine pot ajunge stirbi...

+Quote Post
Vizitator_Catalin.
mesaj May 23 2010, 09:17 AM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (iul_autentic @ Mar 18 2010, 08:22 AM) *
S-au inmultit stirile privind executarea silita pentru restante derizorii comparativ cu valoarea apartamentelor executate (datorii de 5000 RON).
Deoarece Boc si sleahta lui Basescu este ocupata cu modernizarea statului :deadtongue: propun niste solutii prin care statul (daca vrea !) sa vina in ajutorul amarastenilor:

Solutia hard
Un amarastean are datorie de 1-2-3 mii EURO la banca (si-a luat mobila si prajitor de paine), a devenit somer, nu mai poate plati. In baza contractului de credit unde a semnat ca garanteaza cu tot patrimoniul, banca vrea sa-i execute apartamentul cu 2 camere din Salajan. Desi valoarea apartamentului pe piata este de 40,000 EURO (sa zicem), banca il va vinde rapid pentru 20-25,000 pentru ca nu are de ce sa astepte sa-si revina piata si vrea sa recupereze creditul rapid. Din aia 25,000, banca isi recupereaza creditul si mai retine si cheltuielile de executare (taxe, onorarii, taxe de vanzare, notariat etc). Amarasteanul este aruncat afara din casa si primeste restul de vreo 18,000 euro (sa zicem).

Solutia hard: Statul intervine si cumpara apartamentul de la proprietar la pretul pietei (40,000 euro), din care efectiv plateste cash numai datoria proprietarului catre banca - sa zicem 3,000 euro. Banca iese din schema fiindca a fost platita, statul devine proprietar formal al apartamentului, face un contract de chirie cu proprietarul pana la moartea aluia (cel putin), stabileste o chirie formala (200 EURO pe luna, sa zicem), chirie care este dedusa din cei 37,000 pe care statul teoretic mai are sa-i plateasca vanzatorului. Dupa ce trece criza peste 7 ani, gasim o modalitate de rascumparare.

Solutia soft
Statul da numai cei 3000 euro imprumut amarasteanului sa-si plateasca datoria la banca, dupa care pune ipoteca pe apartamentul ala, care nu mai poate vandut vreodata pana cand nu se returneaza banii la stat. Amarasteanul semneaza in plus un angajament ca nu va mai lua alt credit pana cand nu returneaza banii la stat. Simplu sau ce ?

Masura e utila numai acolo unde e discrepanta mare intre suma datorata bancii (restanta) si valoarea apartamentului. Sa nu lasam niste pensionari amarati sa fie aruncati din casa pt o datorie minora !

Boc, Basescule - asteptati-ma ca vin cu pene la Palatul Victoria, la Cotroceni si cu un curs de buna guvernare !
Si nu, nu sunt Mircea Badea rolleyes.gif

Nu prostia ma sperie ci eternitatea ei ! Totul pleaca de la necunoastere,proasta educatie.Un stat in care scoala a devenit ceva efemer ,ocupatia cadrului didactic nemaifiind cea conform contractului de munca ,intr-un stat in care prioritar sunt grevele (sabotarea maselor) ,spagile( coruptia la nivel inalt ),etc,toate astea fac dintr-un stat democratic intrarea lui in colaps .Nu devina sunt conducatori ci devina suntem noi societatea ,ei ne dau cea ce noi cerem ,fara ca noi sa stim cea ce am cerut sau ce cea ce vrem .Concluzia :in clipa in care societatea va avea un grad de educatie ridicat ,in clipa cand nu vom mai tolera ca 2,3,9,10 sa conduca o societate ,ci noi sa-i conducem pe ei ,caci suntem mai multi ,in clipa cand noi ne vom schimba si vom sti exact cea ce vrem atunci cu siguranta alesi vor sti pentru ce au fost votati !

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Dan..
mesaj May 23 2010, 07:08 PM
Mesaj #35

Guests

Am citit si eu ce scrie pe forum,si minunatele posturi de mai sus. Sunt si eu dator la banci,dar pentru o urgenta de familie, ca nu mi-am luat nici casa nici "gipan" nici plasme.
Intai de toate, nu spun ca propunerile lui IUL_AUTENTIC ar fi fezabile, dar nici idioate nu-s. Ca statul n-are bani sa preia ipoteca pe casa, inteleg, dar pun unii problema nici cand ar avea nu ar putea interveni.
Pacat ca unii de pe forum,care se dau mari anticomunisti, propun niste masuri neoliberale de te doare capul. Adica sa se plateasca pensii pe caz de boala cacalau, ajutor la lumina, ajutor la intretinere, dar Doamne pazeste sa se ajute un mos si o baba pe care-i paste executarea silita. Sa ajute? Sa aiba un program prin care sa faca un schimb de locuinta,eventual sa se mute la tara, si banca si statul ar avea a la long de castigat, si prostul cu datorii chiar daca n-ar scapa cu fata curata ar supravietui.
Ma refer aici clar, la cei care:
1. sunt pensionari si le-a murit sotul.
2. nu sunt pensionari, dar au peste 50 de ani,sunt disponibilizati si lipsiti de perspective de angajare
3. au avut in familie un caz de imbolnavire grava care i-a determinat sa faca imprumuturi.
Si atat. Coloratii din Ferentari cu gipan in fata blocului de garsoniere, cum bine se exprima un forumist, sa se abtina de la aplicatii.
Imi pare rau ca tara asta,care intr-adevar are nevoie de munca, intr-adevar are nevoie de initiativa privata, intr-adevar are nevoie de liberalism, are totusi nevoie mai presus de bun simt. Pentru ca oricat vrei sa educi generatiile tinere, sau alea actuale, sunt oameni care sunt trecuti de 50 - 60 de ani si trebuie sa ai grija de ei asa cum sunt. Chiar daca le mai tai din pensie, chiar daca ii trimiti la munca part-time, e necrestineste sa-i lasi sa fie dati afara din casa pentru 1500 euro.
Si daca asa intelegi stimate utilizator de forum liberalismul, poate esti intr-o minte cu liberalii secolului XIX, sau cu aia din America Latina. Dar cu siguranta nu esti de astazi. Si, cu siguranta, nu esti in Europa

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj May 24 2010, 08:24 AM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (iul_autentic @ Mar 18 2010, 02:20 PM) *
- 2 batrani traiau lejer din pensie dar baba moare si mosul ramane doar cu pensia lui si nu mai face fata la rate;

Nu tine. Pentru orice credit banca cere o asigurare de viata. Daca mosul si baba au contractat creditul impreuna ar trebui sa aiba amandoi cate o asigurare de viata cesionata in favoarea bancii pentru cazul in care vreunul din ei da ortul popii.

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj May 24 2010, 03:15 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (iul_autentic @ Mar 24 2010, 08:16 AM) *
Mihai:

Sa zicem ca eu sunt guvernul, iar tu esti Mihai, care ti-ai luat apartament si masina pe credit, in momentul cand piata muncii era pe val si aveai mari perspective de cariera. Io, adica guvernul te voi ajuta daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:
- ai luat un apartament de cca 60,000 EURO
- deja ti-ai vandut masina ca sa platesti partial creditul
- mai ai de plata 2500 EURO
- nu mai ai alte proprietati
- ai 3 copii
- sotia ti-a ramas somera deoarece a avut probleme medicale
- banca trece la executarea apartamentului
In aceste conditii, guvernul te va ajuta platind cei 2500 euro bancii, tu ramai in casa, guvernul pune ipoteca pe casa pana la rambursarea sumei respective, iar tu si sotia primiti interdictie la creditare pana cand rambursati banii la stat. Asta am scris si in primul post, dar tu esti prea prins in lupta anticomunista pentru a citi...

Citez din primul tau post: "Un amarastean are datorie de 1-2-3 mii EURO la banca (si-a luat mobila si prajitor de paine), a devenit somer, nu mai poate plati". Deci, mai explica-mi odata unde este cazul social de care aminteai? Mai reciteste-ti primul post.....Poate observi mici diferente wink.gif
1. Amarasteanul si-a luat mobila si plasme si prajitoare etc. de 1-2-3 mii de euro - trebuie sa i le platesc eu?
Si eu am fost la Ikea saptamana trecuta si am vazut o sufragerie minunata. Si ce sa mai zic, m-am saturat de televizorul vechi (deh, nu mi-am permis plasma) si de aragazul la care nu mai merge aprinzatorul electric (si pe care o sa-l schimb, dar nu prin credit). Si sincer de ceva timp visez la un Suzuki SX 4 ca sa am mai mult loc pentru familion.
Si cu toate astea conduc un Focus vechi, nu am vazut finala Champions League pe o plasma si aragazul nu am apucat sa-l schimb inca.
Acum explica-mi, de ce as vrea sa ajut pe cineva care a fost indeajuns de inconstient sa-si achizitioneze toate aceste lucruri pe credit??
2. Amarasteanul de care amintesti in primul post care isi pune apartamentul de 40.000 EUR gaj si care este vandut de banca cu 25.000 EUR. Eu zic ca este un lucru foarte bun. La noi in bloc tocmai s-a mutat o familie care a cumparat un apartament in executare la pret redus si prin Prima Casa. Si sunt mult mai de treaba decat ciobanul cu Bemveul luat din Germania care nu era in stare sa parcheze decat pe 2 locuri platite de el si de vecinu la primarie, care atunci cand asculta muzica trebuia sa stie tot blocul acest lucru (deh avea sound system luat pe credit)?
3. Cazul de care ai amintit tu mai sus este unul rar spre inexistent, pentru ca majoritatea oamenilor din patura mijlocie, cu venituri medii nu s-au aruncat la credite "fara numar" si au fost cumpatati. Nu zic ca s-ar putea sa nu existe, insa majoritatea care a luat credite peste masura este cea de care ai amintit tu in primul post, si pe care NU VREAU SA O AJUT.

Daca tu esti atat de doritor de a ajuta pe altii si dispui de resursele materiale necesare (am vazut in ceva posturi anterioare ca n-ai probleme) de ce nu faci TU acest lucru PE BANII PROPRII?? -De ce arunci aceasta responsabilitate pe stat?
Daca este VIABIL proiectul dupa 1 AN de la data la care ai facut tu primul pas, sunt primul care merge la senatorul/deputatul din jurisdictia mea sa propun acest lucru.
Daca tii atat de mult la ideea ta, iti pot da eu vreo 10 clienti.
Astept raspuns - de preferinta afirmativ daca esti atat de convins de ceea ce spui.

+Quote Post
Vizitator_nu_bancilor.
mesaj May 24 2010, 05:28 PM
Mesaj #38

Guests

Desi nu sunt comunist inteleg ideea si oarecum o aprob in cazurile disperate (asistenta sociala se cheama).
Personal vad ca o mare problema faptul ca inca nu se accepta falimentul personal. Desi sunt voci care sustin ca falimentul personal ar duce la mari smecherii eu nu cred asta.
E suficient ca respectiva persoana nu va mai putea lua bani imprumut. In SUA unde sunt cei mai capitalisti capitalisti exista legea falimentului personal. Singura buba e ca nu vei mai putea sa faci credit sau sa inchiriezi un apartament pentru ca se distruge credit-history-ul.
Asa la noi singura reactie este refuzul de a mai face imprumuturi (cel putin asta e reactia mea) vreodata.
Am avut o singura intarzaiere la un credit de nevoi personale si am fost tratat ca ultimul om (10 zile pentru ca uitasem de comisionul anual baban de si-l lua banca) si de atunci am decis sa nu mai folosesc nici o forma de imprumut bancar (in ciuda faptului ca la momentul imprumutului aproape ca ma rugau sa maresc suma ) si sa accelerez la maxim plata creditului respectiv.
Cat despre imprumuturi in care iti pui casa la bataie pentru plasme si BMW-sh .. nu pot sa spun ca inteleg ratiunea economica si sunt de acord ca oamenii trebuie sa isi asume responsabilitatea .. dar lucrurile sunt mult prea dure in sistemul nostru bancar si reactia generala va fi impotriva bancilor (care si asa nu sunt populare) ceea ce nu e ok pentru o economie de piata.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 26 2010, 04:45 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (Mihai @ Mar 23 2010, 06:56 PM) *
Mda, vin si eu cu o propunere.

Mi-am luat masina si inca un apartament prin credit. Recomand ca statul sa vina sa imi cumpere ambele bunuri la valoarea evaluata (de preferat la momentul contractarii creditului - cand ceea ce cumparasem eu valora ceva). Adica de ce ar ajuta pe cineva care a luat credit 3.000 EUR si nu pe mine. Ce, nu suntem ambii cetateni romani si traim in capitalism??

Sau mai nou ne dedam la masuri comuniste pentru a proteja niste indivizi care nu sunt in stare sa realizeze ca nimic nu este gratis?? Si eu eram in stare sa iau un imprumut sa imi cumpar plasme, masina noua s.a.m.d. dar cu toate astea m-am gandit la viitor, cu toate ca aveam (si am in continuare) posibilitatea de a achita ratele. Dar daca vrei sa fii BOIER pe credit e treaba ta, acum PLATESTi.

Eu zic ca Prima Casa este un program OK. Ajuti pe cine conteaza (tinerii) si exact asa cum trebuie (ii ajuti sa-si cumpere case si sa nu mai plateasca chirii).

Nu vreau sa il ajut pe un individ care a irosit 3.000 EUR pe nimic si acum nu mai are din ce sa plateasca ratele si da din colt in colt.

Concluzia: NIMIC NU ESTE GRATIS. SI NU CRED CA ESTE DATORIA VECINULUI DE BLOC SA IMI PLATEASCA RATELE (ca bani pentru aceasta fantezie tot de la buget ar veni).

e foarte usor sa fi executat silit, sa sti, poti cauta pe legislatia aflata pe www.elichidare.ro , site de executari silite

+Quote Post
Vizitator_MIHAELA.
mesaj Dec 1 2010, 05:01 PM
Mesaj #40

Guests

BUNA.AM UN CREDIT FACUT IN ITALIA FARA GARANTII.TIMP DE 2 ANI AM PLATIT RATELE.ACUM SUNT FARA LUCRU SI NU REUSESC SA PLATESC MAI MULT DE 200 EURO PE LUNA.RATA MEA ERA DE 380E.CU BANII IMPRUMUTATI MI-AM CUMPARAT APARTAMENT IN ROMANIA.CE MI SE POATE INTAMPLA? MULTUMESC

+Quote Post
Lovelife
mesaj Dec 4 2010, 06:08 PM
Mesaj #41

Membru
**

Postari: 44
Inscris: 10-July 10
Utilizatorul numarul: 22 537

Si de ce ar trebui eu ca contribuabil sa platesc pentru omul care nu a stiu sa se imprumute cu masura si sa intins mai mult decat ii este plapuma?
Daca statul intervine sa il ajute ae , toate sansele sa isi piarda banii, si pana la urma statul ar trebui si el sa se imprumute la randul lui. Poate ar trebui sa se faca o lege foarte clara pentru banci si clientii acestora, astfel incat sa fie foarte clare raporturile dintre banci si clienti, dar nu sa preia datoriile.
Eu le doresc tuturor multa sanatate, un om sanatos poate munci si isi poate plati datoriile. De asemenea si cei care ne conduc au nevoie de multa sanatate, multa minte si frica de Dumnezeu sau macar sa le fie frica de puscarie.
Citeaza (iul_autentic @ Mar 18 2010, 10:22 AM) *
S-au inmultit stirile privind executarea silita pentru restante derizorii comparativ cu valoarea apartamentelor executate (datorii de 5000 RON).
Deoarece Boc si sleahta lui Basescu este ocupata cu modernizarea statului :deadtongue: propun niste solutii prin care statul (daca vrea !) sa vina in ajutorul amarastenilor:

Solutia hard
Un amarastean are datorie de 1-2-3 mii EURO la banca (si-a luat mobila si prajitor de paine), a devenit somer, nu mai poate plati. In baza contractului de credit unde a semnat ca garanteaza cu tot patrimoniul, banca vrea sa-i execute apartamentul cu 2 camere din Salajan. Desi valoarea apartamentului pe piata este de 40,000 EURO (sa zicem), banca il va vinde rapid pentru 20-25,000 pentru ca nu are de ce sa astepte sa-si revina piata si vrea sa recupereze creditul rapid. Din aia 25,000, banca isi recupereaza creditul si mai retine si cheltuielile de executare (taxe, onorarii, taxe de vanzare, notariat etc). Amarasteanul este aruncat afara din casa si primeste restul de vreo 18,000 euro (sa zicem).

Solutia hard: Statul intervine si cumpara apartamentul de la proprietar la pretul pietei (40,000 euro), din care efectiv plateste cash numai datoria proprietarului catre banca - sa zicem 3,000 euro. Banca iese din schema fiindca a fost platita, statul devine proprietar formal al apartamentului, face un contract de chirie cu proprietarul pana la moartea aluia (cel putin), stabileste o chirie formala (200 EURO pe luna, sa zicem), chirie care este dedusa din cei 37,000 pe care statul teoretic mai are sa-i plateasca vanzatorului. Dupa ce trece criza peste 7 ani, gasim o modalitate de rascumparare.

Solutia soft
Statul da numai cei 3000 euro imprumut amarasteanului sa-si plateasca datoria la banca, dupa care pune ipoteca pe apartamentul ala, care nu mai poate vandut vreodata pana cand nu se returneaza banii la stat. Amarasteanul semneaza in plus un angajament ca nu va mai lua alt credit pana cand nu returneaza banii la stat. Simplu sau ce ?

Masura e utila numai acolo unde e discrepanta mare intre suma datorata bancii (restanta) si valoarea apartamentului. Sa nu lasam niste pensionari amarati sa fie aruncati din casa pt o datorie minora !

Boc, Basescule - asteptati-ma ca vin cu pene la Palatul Victoria, la Cotroceni si cu un curs de buna guvernare !

+Quote Post
Vizitator_unul mai sarac.
mesaj Feb 1 2011, 06:15 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (akanom @ Mar 23 2010, 03:38 PM) *
Ce ma distrezi smile.gif. Adica pentru ca ne e greu sa facem schimbarile, mai bine cersim pomana de la stat.

1. Decat sa invatam sa ne aparam drepturile, mai bine stam si ne vaicarim pe forumuri. Nu ceri, nu ti se da ! Semnezi ca primarul hartia pusa in fata de patron, e responsabilitatea ta ! Ce poate sa faca cand nu vrei sa semnezi "demisia", sa te dea afara ?! Daca nimeni nu ar accepta sa munceasca la negru pentru ca stie ca nu e protejat in atare conditii, crezi ca s-ar mai intampla chestii d'astea ? Coruptia endemica in tara asta pleaca de la fiecare din noi ! care prefera sa dea ceva si sa-si rezolve problema inchizand ochii decat sa urmeze legea !
2. Am cunoscuti apropiati care au plecat din Bucuresti fix pe motivatia asta. Acum, daca tie nu-ti convine ce e de munca, e dreptul tau sa nu muncesti, dar nici sa vii sa cersesti din impozitele platite de mine.

Nu-i vina mea ca oamenii in tara asta sunt lasi, milogi si nu stiu sa-si protejeze interesele, asa ca nu vad de ce ar trebui sa primeasca case din banii din care ar trebui sa se faca infrastructura. Mana pe munca trantorilor !

Mai akanom eu unul ma minunez cat de naiv poti fi!!.Cred ca esti in parlament,guvern sau ceva pe langa presedinte de aperi statul asta.Vorbesti despre infrastructura.......ce este aia?Infrastructura in Romania? Esti chiar glumet sa stii.Pai mai bine sa dea statul asta de doi bani ajutor la amaratii care au credite si nu mai pot platii ratele, decat sa fure si sa tot fure si sa minta ca a facut si de fapt a mai furat ceva si tot asa.Dar eu totusi cred ca esti in functie de conducere de esti asa pornit pe iul.In ceea ce priveste munca,mai directore nu mai sunt locuri de munca daca nu ai observat si cred ca majoritatea cetatenilor ar muncii daca ar avea un loc de munca platit cum trebuie.Dar daca tu esti tare si mare nu stii deastea!!!!Asa ca nu mai furati nesimtitilor!!!!!!!!!!

+Quote Post
Vizitator_MBA.
mesaj Feb 7 2011, 05:39 PM
Mesaj #43

Guests

Uite un articol interesant despre ce poti pati daca nu mai platesti ratele si nu ai nimic pe numele tau.

Cu o sentinta judecatoreasca definitiva banca poate popri integral veniturile voastre daca acestea nu sunt integral pe cartea de munca. Institutia de credit are ce face doar daca nu sunteti someri si aveti bunuri in proprietate.

+Quote Post
mrnmarius
mesaj Feb 8 2011, 12:27 PM
Mesaj #44

Membru veteran

Postari: 106
Inscris: 3-December 10
De la: timisoara
Utilizatorul numarul: 24 823

este o situatie dificila insa nu cred ca a nu plati ratele este o solutie..nu poti fi somer toata viata...

+Quote Post
Vizitator_dani.
mesaj Feb 9 2011, 01:59 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (HotAdmin @ Mar 23 2010, 05:47 PM) *
sunt de acord cu ce spui insa incearca sa fii mai elegant .

Perfect. gandesti adevarat.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Feb 26 2011, 02:17 AM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (Mihai @ Mar 23 2010, 06:56 PM) *
Mda, vin si eu cu o propunere.

Mi-am luat masina si inca un apartament prin credit. Recomand ca statul sa vina sa imi cumpere ambele bunuri la valoarea evaluata (de preferat la momentul contractarii creditului - cand ceea ce cumparasem eu valora ceva). Adica de ce ar ajuta pe cineva care a luat credit 3.000 EUR si nu pe mine. Ce, nu suntem ambii cetateni romani si traim in capitalism??

Sau mai nou ne dedam la masuri comuniste pentru a proteja niste indivizi care nu sunt in stare sa realizeze ca nimic nu este gratis?? Si eu eram in stare sa iau un imprumut sa imi cumpar plasme, masina noua s.a.m.d. dar cu toate astea m-am gandit la viitor, cu toate ca aveam (si am in continuare) posibilitatea de a achita ratele. Dar daca vrei sa fii BOIER pe credit e treaba ta, acum PLATESTi.

Eu zic ca Prima Casa este un program OK. Ajuti pe cine conteaza (tinerii) si exact asa cum trebuie (ii ajuti sa-si cumpere case si sa nu mai plateasca chirii).

Nu vreau sa il ajut pe un individ care a irosit 3.000 EUR pe nimic si acum nu mai are din ce sa plateasca ratele si da din colt in colt.

Concluzia: NIMIC NU ESTE GRATIS. SI NU CRED CA ESTE DATORIA VECINULUI DE BLOC SA IMI PLATEASCA RATELE (ca bani pentru aceasta fantezie tot de la buget ar veni).

Exista deja mai multe site-uri de profil care publica anunturi de bunuri recuperate de la persoanele care nu mai pot plati ratele sau de la firmele aflate in insolventa precum si tot felul de anunturi de executari silite Bucuresti, Constanta, Iasi, Timisoara, Oradea, Cluj etc. Pe www.elichidare.ro am descoperit mii de anunturi de acest gen. Asa ca trebuie sa fim foarte atenti cand ne "batem palma" pt un credit sau cine stie ce.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Dan..
mesaj Apr 11 2011, 01:36 PM
Mesaj #47

Guests

www.elichidare.ro are peste 2000 de anunturi publicate doar pe 2011

Citeaza (iul_autentic @ Mar 18 2010, 08:22 AM) *

Solutia hard

Solutia soft

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Apr 13 2011, 05:38 PM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (Vizitator_Dan. @ Apr 11 2011, 01:36 PM) *
www.elichidare.ro are peste 2000 de anunturi publicate doar pe 2011

cred ca au trecut deja de 2000 si se inmultesc zi de zi. E de ajuns sa te uiti la cele din orasele mari genexecutari silite Bucuresti sau executari silite Constanta ca sa-ti dai seama ca e la fel de rau in toata tara.

+Quote Post
Vizitator_Gogu.
mesaj Apr 13 2011, 06:11 PM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (alex @ Apr 13 2011, 05:38 PM) *
cred ca au trecut deja de 2000 si se inmultesc zi de zi. E de ajuns sa te uiti la cele din orasele mari genexecutari silite Bucuresti sau executari silite Constanta ca sa-ti dai seama ca e la fel de rau in toata tara.

M-am interesat si eu ce insemna executare silita si scoaterea la licitatie a unei proprietati de catre banca. Treaba sta in felul urmator: Cand sa zicem ca castigi o astfel de licitatie obtii dreptul de a-l executa silit pe actualul proprietar. Asta inseamna ca il dai in judecata si il executi silit. In general treaba asta necesita timp si bani pentru ca termenele de judecata in Romania sunt 1-2/an si pentru ca proprietarul de cele mai multe ori face recurs. Ah si sa nu uit ca ar fi bine ca proprietarul sa n-aiba pile pe unde trebuie pentru ca altfel te trezesti si fara apartament si cu banii dati la banca.

In plus, in 90% din cazuri apartementele de pe site-ul mai sus mentionat (ca sa nu-i fac reclama) sunt peste media de pret a pietei. Asta inseamna ca mai ieftin si mai repede iese sa te duci si sa te-ntelegi cu un proprietar sa-i cumperi apartamentul, decat sa te legi la cap cu executarile silite.
Treaba sta la fel cu mai toate anunturile de executare silita.
Dau in continuare exemplul care m-a facut pe mine sa-mi iau gandurile de la asa "chilipiruri".
Am gasit un apartament de 3 camere pe Oltenitei, pana in metroul de la Brancoveanu pe undeva la 50.oooE pe un site. Am vazut blocul si apartamentul pe-afara (ca doar proprietarul n-o sa te lase sa-i vezi casa). Intamplarea face ca am un prieten in bloc si stiu planul apartamentului si ca e bine intretinut. In fine, nici o hiba ascunsa. Sun la sediul bancii care ma trimite la executor, imi explica cum sta treaba legal, ca pretul de 50.oooE anuntat nu contine TVA (pretul corect era de 62.000E). Deja se apropia de pretul zonei, dar inca era sub pret asa ca continui sa-l intreb pe executor care-mi zice ca licitatia a trecut si ca se va republica anuntul. Astept vreo 2 saptamani si gasesc din nou anuntul la 63.oooE. Sun sa aflu de licitatie si-mi zice iar ca nu are tva. Ii explic omului ca acum 2 saptamani era 50.oooE. Imi zice ca asta e pretul reevaluat al apartamentului si ca e si pretul de la prima licitatie si ca inainte cu 2 saptamani era a doua licitatie in care scazusera pretul cu 25%.
Pe scurt oamenii fac asa. Pun apartamentul la executare silita la pretul pe care-l mai au de recuperat de la proprietar. Daca nu se prezinta nimeni sa le dea banii, scad 25% din pret. Daca iar nu se prezinta nimeni reevalueaza apartamentul la pretul initial. In felul asta lor nu li se devalorizeaza proprietatile aflate in executare silita si daca e vreun fazan sa se judece cu proprietarul ... norocul bancilor.

+Quote Post
Vizitator_Marius Moldovan.
mesaj Apr 18 2011, 08:59 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (Gogu @ Apr 13 2011, 06:11 PM) *
M-am interesat si eu ce insemna executare silita si scoaterea la licitatie a unei proprietati de catre banca. Treaba sta in felul urmator: Cand sa zicem ca castigi o astfel de licitatie obtii dreptul de a-l executa silit pe actualul proprietar. Asta inseamna ca il dai in judecata si il executi silit. In general treaba asta necesita timp si bani pentru ca termenele de judecata in Romania sunt 1-2/an si pentru ca proprietarul de cele mai multe ori face recurs. Ah si sa nu uit ca ar fi bine ca proprietarul sa n-aiba pile pe unde trebuie pentru ca altfel te trezesti si fara apartament si cu banii dati la banca.

In plus, in 90% din cazuri apartementele de pe site-ul mai sus mentionat (ca sa nu-i fac reclama) sunt peste media de pret a pietei. Asta inseamna ca mai ieftin si mai repede iese sa te duci si sa te-ntelegi cu un proprietar sa-i cumperi apartamentul, decat sa te legi la cap cu executarile silite.
Treaba sta la fel cu mai toate anunturile de executare silita.
Dau in continuare exemplul care m-a facut pe mine sa-mi iau gandurile de la asa "chilipiruri".
Am gasit un apartament de 3 camere pe Oltenitei, pana in metroul de la Brancoveanu pe undeva la 50.oooE pe un site. Am vazut blocul si apartamentul pe-afara (ca doar proprietarul n-o sa te lase sa-i vezi casa). Intamplarea face ca am un prieten in bloc si stiu planul apartamentului si ca e bine intretinut. In fine, nici o hiba ascunsa. Sun la sediul bancii care ma trimite la executor, imi explica cum sta treaba legal, ca pretul de 50.oooE anuntat nu contine TVA (pretul corect era de 62.000E). Deja se apropia de pretul zonei, dar inca era sub pret asa ca continui sa-l intreb pe executor care-mi zice ca licitatia a trecut si ca se va republica anuntul. Astept vreo 2 saptamani si gasesc din nou anuntul la 63.oooE. Sun sa aflu de licitatie si-mi zice iar ca nu are tva. Ii explic omului ca acum 2 saptamani era 50.oooE. Imi zice ca asta e pretul reevaluat al apartamentului si ca e si pretul de la prima licitatie si ca inainte cu 2 saptamani era a doua licitatie in care scazusera pretul cu 25%.
Pe scurt oamenii fac asa. Pun apartamentul la executare silita la pretul pe care-l mai au de recuperat de la proprietar. Daca nu se prezinta nimeni sa le dea banii, scad 25% din pret. Daca iar nu se prezinta nimeni reevalueaza apartamentul la pretul initial. In felul asta lor nu li se devalorizeaza proprietatile aflate in executare silita si daca e vreun fazan sa se judece cu proprietarul ... norocul bancilor.

Din pacate te inseli cu TVA-ul . Firmele de executare silita , si mai exact nu SRL-uri ci cele cu denumire gen : IPURL = Intreprindere profesionala unipersonala cu responsabilitate limitata nu se incadreaza ca platitori de TVA.

Fie ca vinzi un serviciu/bunuri la un IPURL pentru a finaliza un imobil aflat in proprietate unei firme in reorganizare sau cumperi de la un IPURL un bun nu platesti TVA .

Preturile la a 2 sau a 3 licitatie sunt intre 25-50% sub pretul evaluari in momentul creditari acelei persoane fizice sau juridice.

Stiu persoane care s-au imbogatit de pe urma saracilor executati ! Asa ca , precum zicea cineva statu nu are ce interveni, trebuie sa se inteleaga, iei credit = ti-ai amanetat veniturile !

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 9th December 2019 - 07:26 PM