IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

16 Pagini V  « < 7 8 9 10 11 > »   
Reply to this topicStart new topic
> URASC RCS & RDS !, Limitele suportabilului au fost demult depasite... Traiesc un cosmar&#
Vizitator_miticosul.
mesaj Dec 24 2010, 09:34 AM
Mesaj #241

Guests

Pentru asta, exista OPC. Nu te mai smiorcai atat ... huh.gif

Citeaza (Tibishor MEREU Surprinzator @ Nov 15 2010, 10:44 AM) *
De ce? E simplu.
Varianta scurta: - Pentru ca se foloseste de banii mei, fara sa-si respecte obligatiile contractuale (e.g. avariile vor fi rezolvate in cel mult 48 h de la momentul solicitarii).
Varianta lunga - care frizeaza patologicul - o gasiti mai jos. Sper sa aveti nervi sa o cititi. Eu nu mai vreau sa trec prin ce trec, fara ca toata lumea sa stie cum isi trateaza aceasta companie clientii. Nu mai dau niciun telefon... nu mai merg in nicio audienta.

M-am intors din vacanta pe 1 noiembrie, si am constatat ca nu-mi merge netul. Nu mi s-a parut o tragedie, si - pentru ca nu sunt un reclamagiu de profesie - am dat un on/off la router... am restartat laptopul... si cand am observat ca nu la mine e defectiunea, am asteptat cuminte sa se remedieze avaria la retea.
Pe 3 noiembrie insa am hotarat sa fac o sesizare, comunicandu-le celor de la Relatii Clienti ca desi sunt cu plata la zi, nu beneficiez de serviciul de internet.
S-au incercat diverse metode de remediere a situatiei, de la distanta, insa toate au esuat.

Drept urmare, am stabilit de comun acord cu operatorul care a preluat solicitarea ca a doua zi, 4 noiembrie, in intervalul orar 17:00 - 19:00 o echipa a departamentului tehnic se va deplasa la locatie pentru a remedia situatia. Mentionez ca am fost acasa incepand cu orele 16:45.
Deoarece nu a venit nimeni pana la 18:30, am sunat la serviciul Relatii Clienti, pentru a ma asigura ca o echipa va ajunge in cele din urma.
Am fost asigurat ca solicitarea mea va fi "urgentata", ca o echipa tehnica este pe drum, si de asemenea, ca voi fi contactat telefonic pentru a mi se comunica ora exacta la care vor ajunge la locatie. Acest lucru nu s-a intamplat.

Asadar, am sunat din nou la 18:57, 19:51, 21:09 si am primit acelasi raspuns: "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp". DIN NOU, ACEST LUCRU NU S-A INTAMPLAT.
A doua zi am facut si o sesizare in scris, la clienti@rcs-rds.ro si am solicitat un raspuns scris. Evident, nu l-am primit niciodata.

Am sunat din nou pe 5 noiembrie - la 07:36 si la 09:57 - ACELASI RASPUNS!!!
Aceasta ultima sesizare a fost urmata de o audienta in data de 5 noiembrie, unde o domnisoara extrem de amabila m-a asigurat ca... SURPRIZA!!! "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp". I-am comunicat ca am auzit acest text de nenumarate ori pana in acel moment, fara sa aiba o aplicabilitate in realitate, si ca as aprecia daca ar lua legatura cu echipa tehnica din teren. Evident... inutil.

Am mentionat ca doresc ca apelurile catre Relatii Clienti (in afara de apelul initial) sa-mi fie platite de catre compania RCS & RDS, deoarece TOATE au fost efectuate urmare neprezentarii la locatie in intervalul stabilit de comun acord, precum si necontactarii telefonice de catre echipa tehnica de pe teren, conform spuselor operatorilor de la call center. (Pana in acest moment am cumulat mai mult de 120 min pe telefonul mobil)*.
*Voi pune la dispozitia oricui o copie a facturii cu desfasurator cu tot, imediat ce voi intra in posesia acesteia.

De asemenea, am mentionat ca, desi contractul a fost semnat in februarie, nici pana in acel moment nu am primit stickul pentru internet mobil si/sau telefonul fix/mobil. Motivul? Nu sunt pe stoc. REPET!!! Desi am semnat contractul in februarie, iar aceste "bonusuri" erau parte din oferta.
Ca o favoare personala, am fost trimis undeva langa Izvor, unde - dupa ce am stat 2.5 ore la ghiseu - am primit un stick. Acolo mi s-a comunicat ca telefon fix/mobil e posibil sa nu mai primesc, pentru ca nu se mai aduc.

Ajuns acasa am constatat ca stick-ul NU FUNCTIONEAZA. Asadar, am mai dat un telefon la Relatii Clienti, unde mi s-a spus ca stick-ul nu fusese configurat corect, si operatorul m-a ghidat prin telefon, reusind sa remediem situatia.
Nici in data de 5 nov. nu m-a contactat nimeni de la echipa tehnica. Nici pe 6 nov, nici pe 7 nov...
NICIODATA!!!

Am sunat in ambele zile, incercand sa aflu ce se intampla totusi, cu solicitarea mea. De fiecare data, acelasi raspuns politicos, citit de pe un cartonas sau invatat pe de rost : "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp". Rezultatul poate fi presupus deja. NI-MIC!!!

Luni, am sunat din nou, si am stabilit ca in data de 9 noiembrie, in intervalul 19:00 - 22:00, echipa tehnica se va prezenta la locatie pentru a remedia situatia.
SI CUM ERA DE ASTEPTAT, NU A VENIT NIMENI!!! NU M-A SUNAT NIMENI SA-MI SPUNA CA NU AJUNGE NIMENI. Evident, situatia nu s-a remediat de la sine.

Am revenit cu un telefon... Mi s-a spus acelasi lucru... Solicitare urgentata... Echipa tehnica lucreaza pentru rezolvarea in cel mai scurt timp...
Am intrebat "CUM E POSIBIL SA SE LUCREZE LA REMEDIEREA SITUATIEI, ATATA VREME CAND ACUM MAI BINE DE O SAPTAMANA S-A STABILIT CA PENTRU REMEDIEREA PROBLEMEI O ECHIPA TREBUIE SA FIE LA MINE IN SUFRAGERIE... IAR ACUM SUNT SINGUR ACASA????" Nu am primit niciun raspuns la aceasta intrebare, insa domnisoara amabila m-a intrebat (tot de pe cartonas, banuiesc) : "Va mai pot fi de folos cu o alta informatie?" si a inchis telefonul, nu inainte sa-mi multumeasca pentru ca am apelat la serviciile RCS & RDS, si sa-mi ureze o seara buna.

Am incercat sa-mi pastrez calmul, si am stabilit un alt interval orar, pentru data de 10 nov. Intre 18:00 - 20:00. DIN NOU, NU A VENIT NIMENI. SI NU M-A SUNAT NIMENI.

Si din nou am sunat... Si din nou mi s-a promis acelasi lucru... Mi s-a mentionat din nou cuvantul "urgentare"... Mi s-a promis din nou ca voi fi sunat... ca in fiecare zi... Insa realitatea este ca nu se intampla nimic. SI E ANORMAL SA FIU TRATAT ASA!!

Azi, am fost din nou in audienta... la 15:00... insa consider ca limitele bunului simt au fost depasite de mult...
Domnisoara politicoasa a fost pe tura cealalta, asa ca am fost in audienta la un tanar arogant / plictisit, pe care, in momentul in care a inceput sa-mi spuna... "Solicitarea dumn..." mi-am permis sa-l intrerup... si sa-i spun ca daca vrea sa-mi zica: "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp", as prefera sa se opreasca. Este un text pe care nu-l mai cred si ca il rog ca - daca nu poate fi mai creativ - macar sa nu-l mai foloseasca. Mi-a raspuns nonsalant ca el altceva nu are ce sa-mi spuna si - ca noutate - ca NICI MACAR NU AR TREBUI SA STAU ACASA SA ASTEPT ECHIPA... pentru ca e o problema cu fibra optica.

L-am intrebat de ce nu mi-a comunicat nimeni acest lucru. Iar el mi-a raspuns, iritat... ca treaba lui e sa rezolve problema la internet, nu sa comunice cu clientii.
Ca orice om normal (sper) i-am spus ca ma aflu PENTRU A DOUA OARA IN AUDIENTA din doua motive:
1 - Pentru ca nu functioneaza netul (problema care deja mi se pare ca a trecut in plan secundar).
2 - Pentru ca nimeni nu a comunicat cu mine in ultimele doua saptamani, in niciun fel... Iar eu am stat in casa in repetate randuri asteptand o echipa care nici macar nu intentiona sa vina, sau asteptand un telefon de la echipa tehnica... fara rost... IN CONDITIILE IN CARE TOATE ACESTE LUCRURI ERAU STABILITE DE COMUN ACORD CU OPERATORUL DE LA RELATII CLIENTI. Drept urmare, am pierdut atat timp cat si bani, pe care doresc sa-i recuperez...

Cea mai tare replica din ultimele doua saptamani a venit tot de la tanarul cu care am avut audienta vineri (12 nov): "EU SUNT AICI CA SA-TI REPAR INTERNETUL. DACA AI PROBLEME CU MODUL IN CARE COMUNICAM, DU-TE LA PSIHOLOG!"
In acel moment m-am ridicat, va las pe voi sa intuiti starea in care eram si i-am comunicat (inutil, de altfel) tanarului din fata mea ca nu amenint pe nimeni, insa ca ma voi folosi de de toate resursele pentru a face public modul in care aceasta companie isi trateaza clientii. Si nu este o amenintare. ESTE O PROMISIUNE!!

Nu vreau sa credeti ca sunt sarcastic by default, insa consider UN ABUZ modul in care sunt tratat de catre compania RCS & RDS. Si cred ca e firesc sa simt asta , de vreme ce mi-au cauzat atata distress si isi bat in continuare joc de banii, timpul si nervii mei.

A! Era sa uit... In cazul in care va intrebati... Echipa a ajuns in cele din urma... dupa mai bine de doua saptamani...
Am avut net pentru o ora... iar acum am luat-o de la capat.

Asta e povestea mea. Stiu ca daca ati reusit sa cititi pana acum ati avut impresia ca m-am repetat, din greseala, de multe ori...
Si aveti dreptate. Am repetat over and over again aceeasi poveste .
Dar aceasta poveste am trait-o si eu.
Tot mereu si mereu.
ZILNIC.
La fel!
Copy/Paste.
Ziua Cartitei reloaded.

Astazi am vorbit deja cu un avocat, si am programat o intalnire la ANPC.
Fingers crossed.

In acest moment exista pe facebook:
Un grup - RCS & RDS SUCKS!!! / 694 de membri
Un profil - RCS RDS (Sax)* / 154 de prieteni
* Nu m-au lasat sa trec Sucks la nume... dar oricum "SUCKS!!!" apare in fotografia de profil

Ambele create acum 2-3 zile.
Feel free to join!

Go to the top of the page

+Quote Post
Ardelean
mesaj Dec 24 2010, 01:11 PM
Mesaj #242

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 11
Inscris: 1-December 09
De la: Romania-Tara tuturor posibilitatilor
Utilizatorul numarul: 16 954

Citeaza (miticosul @ Dec 24 2010, 09:34 AM) *
Pentru asta, exista OPC. Nu te mai smiorcai atat ... huh.gif

Auzi.... nu ti-au crescut cozonacii sau care e problema ta???
De ce nu te duci tu frumos sa vezi daca ti s-a facut visinata si lasa-ne pe noi sa ne "smiocaim" in liniste aici!!!

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Laurentiu..
mesaj Dec 24 2010, 10:19 PM
Mesaj #243

Guests

Eu sper sa-i ia Moshu' si sa-i duca in Siberia, sa-i criogenizeze. Macar atat sa primesc anu' asta. Ca am fost cuminte.

+Quote Post
Vizitator_Oxigen.
mesaj Dec 25 2010, 09:14 PM
Mesaj #244

Guests

Care OPC????
Se fac 3 ani (noiembrie 2007) de cand RDS mi-a taiat net-ul. Era platit in avans pe 2 luni, dar mariile lor au deconectat in tot cartierul CableLink (pe TV) demontand amplificatorul cap de linie - evident asta am aflat dupa 2 luni.
Prima reclamatie la OPC - mi s-a raspuns ca RDS e obligata sa remedieze linia si va oferi servicii o luna in contul banilor platiti. Evident ca RDS m-a contactat dupa 4 luni cand a terminat de instalat fibra optica, iar eu deja ma mutasem (pe strada de alaturi, unde insa RDS nu vroia sa traga net).
A doua reclamatie la OPC - solutionata prin obligarea RDS sa imi dea banii inapoi. Dupa 7 cozi la casierie si inca 5 luni, ultima data mi s-a raspuns ca mi-au dat banii !!!! Evident ca nu mie, am cerut sa-mi dovedeasca, cu o chitanta, cu ceva semnat, refuz categoric...
A treia reclamatie la OPC pe aceasta tema a ramas fara raspuns !!!
Astept sa mai treaca un an, si inainte sa se prescrie sa ma adresez din nou (evident am toate actele) si sa cer banii smile.gif)) sa vedem extrase si chitante smile.gif))
NISTE PORCI!
Traiasca retelele de cartier!

+Quote Post
Vizitator_Flori.
mesaj Dec 26 2010, 06:34 PM
Mesaj #245

Guests

Citeaza (Vizitator_Laurentiu. @ Dec 24 2010, 10:19 PM) *
Eu sper sa-i ia Moshu' si sa-i duca in Siberia, sa-i criogenizeze. Macar atat sa primesc anu' asta. Ca am fost cuminte.

Daca eram mai inspirata, renuntam la cadoul de Craciun... s iii ceream Moshului sa-i faca sa dispara... cu tot cu serviciile lor execrabile.
Of! Poate-l induplec pe Iepurasul de Paste. wink.gif)

+Quote Post
Vizitator_Iepurasul terorist de Pasti.
mesaj Dec 27 2010, 11:34 AM
Mesaj #246

Guests

Citeaza (Flori @ Dec 26 2010, 06:34 PM) *
Daca eram mai inspirata, renuntam la cadoul de Craciun... s iii ceream Moshului sa-i faca sa dispara... cu tot cu serviciile lor execrabile.

Cu austeritatea asta nu mai am bani decat de o petarda, doua. Si pentru astia trebuie o bomba MAAAARE. Dar ma voi stradui...

+Quote Post
Vizitator_Pagubitul.
mesaj Dec 27 2010, 01:26 PM
Mesaj #247

Guests

propun sa letaiem cauciucurile la masinile echipelor cand le gasim prin parcari

+Quote Post
Vizitator_Silviu.
mesaj Dec 27 2010, 04:11 PM
Mesaj #248

Guests

Citeaza (Pagubitul @ Dec 27 2010, 01:26 PM) *
propun sa letaiem cauciucurile la masinile echipelor cand le gasim prin parcari

Daaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Dec 28 2010, 12:28 AM
Mesaj #249

Guests

Eu am avut net la o firma de cartier, ulterior fiind preluata de cei de la RCS&RDS. In urma acestei achizitii a celor de la mult prea iubita companie RCS&RDS, a trebuit sa semnez un nou contract, urmand ca in maxim 2-3 zile de la data semnarii contractului, sa vina cineva sa instaleze si serviciul (internet). Semnarea contractului s-a facut in luna iunie 2009.
Evident nu s-a sinchisit nimeni sa vina sa instaleze, dar faza tare nu se opreste aici ! Acum 4 luni am fost asaltat cu tot felul de flyer-e in cutia postala, cum ca, RCS&RDS vine si in zona de case, unde locuiesc eu.
M-am gandit ca oferta lor era imbatabila si chiar asa este, asa ca am optat pentru unul din pachetele lor.
Toate bune si frumoase, pana acum 2 luni cand am primit o factura, o factura pentru serviciul de internet, pentru contractul semnat in 2009.
Am facut o reclamatie scrisa, dupa ce am stat la o semi-coada, de doar 2 persoane timp de 2 ore (nu exagerez) !
Am fost contactat la o saptamana de la depunerea acestei reclamatii, iar raspunsul a fost pe masura comentariilor voastre: sec, impertinent, imoral, "ati semnat un contract, o zi buna!"
Compania asta mi-a facturat mie, pentru contractul din 2009, pe luna octombrie si noiembrie 2010, servicii de internet inexistente. Am solicitat stornarea si implicit rezilierea acelui contract inchipuit, dar raspunsul angajatei, practic mi-a taiat macaroana !
Astept urmatoarea factura dupa care ii voi actiona in judecata, sa vad eu cum pot ei sa-mi dovedeasca ca acel contract semnat in iulie 2009, a mai fost valabil in octombrie 2010, la mai bine de 1 an de la semnarea lui, ba mai mult, sa-mi faca si dovada functionarii internetului. Ma gandesc, daca timp de 1 an si cateva luni nu am avut internet, acel contract devine automat NUL !
Ca parte de marketing, se descurca exemplar compania, dar comunicarea intre departamente e jalnica, la fel si suportul tehnic/relatii clienti !

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Dec 28 2010, 12:40 AM
Mesaj #250

Guests

Citeaza (Flavia @ Dec 21 2010, 01:20 PM) *
Mie mi-au spus ca nu sunt obligati sa emita facturi... si ca daca vreau sa vad cat am de plata, sa intru pe net... si sa ma loggez la ei pe site.
CE PROSTIE!

Lucrez la o companie mare de telecomunicatii si, iti spun ca nu exista clauza in contract in care sa se specifice ca neprimirea facturii te scuteste de la plata.

+Quote Post
Vizitator_Young Buddha.
mesaj Dec 28 2010, 08:19 AM
Mesaj #251

Guests

Citeaza (Flori @ Dec 26 2010, 06:34 PM) *

Daca nu sunt crestin, pot sa-l rog si eu pe Mos Craciun acelasi lucru?

+Quote Post
Vizitator_alexdias.
mesaj Dec 28 2010, 08:36 AM
Mesaj #252

Guests

Atata timp cat au monopol li se rupe de problemele voastre.
Sunt niste nesimtiti, tupeisti, aroganti si lipsiti de orice urma de profesionalism.
Stai cu orele la coada pt un amarat de stick, dar na..asa e romanu' unde e ceva moca, hop si el.

Daca ai cunostinte de IT si suni la suportul lor tehnic te strici de ras, cat de slab pregatiti sunt.
Daca le pui unele intrebari tehnice, pe care orice helpdesk officer ar trebui sa le stie, te pun pe hold ca sa intrebe mai departe ca ei nu stiu smile.gif
Cateodata ai impresia ca ti-a raspuns femeia de serviciu la telefonul de suport tehnic.

Noi vorbim vorbe, pentru ca romanul e facut sa indure si sa nu zica/faca nimic.
Ne meritam soarta...

Trist

+Quote Post
Vizitator_Geta Vegeta.
mesaj Dec 28 2010, 10:47 AM
Mesaj #253

Guests

Tipule, esti cam fatalau. O injuratura scurta relozva orice situatie, e testata. Creste si tu o pereche de testicule, nu-i greu wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Dec 28 2010, 11:16 AM
Mesaj #254

Guests

Tipule, cu atitudinea asta de cocalar nu rezolvi nimic. E testat !
Pana una alta vezi sa nu ai tu 4 testicule. Daca ai inseamna ca ti-a ramas ceva infipt in dos....

Fugi de citeste Cancan si da-ti cu parerea pe acolo...

+Quote Post
Vizitator_Alexandru.
mesaj Dec 28 2010, 04:53 PM
Mesaj #255

Guests

Cred ca aceasta companie e cea mai escroaca din toata UE. Nu se tin de nici o clauza prestabilita in contract, nemaivorbind de promisiuni verbale care la fel au efecte juridice. Imi pare rau pentru Romania caci nu ne apara deloc drepturile noastre ale consumatorului. In SUA unde in unele state salariul mediu pe economie e de 7-8 mii $, pentru incalcari ale drepturilor consumatorilor instanta de judecata le da cate 2-3 mln$ drept sanctiune acestora cu pana la 50 de mln $, dupa caz. La noi insa isi bat joc.
RCS&RDS se joaca dea monopolul in cu UPC la Bucuresti.

Cand oare acest stat va apara interesele cetateanului?

Am semnat contract pentru conectare a anumitor servicii de la RCS&RDS cu posibilitate doar pe o perioada determinata, adica pentru 16 luni. Mi sa promis in 10 zile calendaristice conectarea la aceste servici. Doar dupa mai multe reclamatii telefonice au instalat serviciile abia peste aproximativ 2 luni. Si la doar o saptamana dupa instalare a cazut reteaua de cablu tv si internet, adica nu efectuat lucrari conform standardelor " omenesti-pamantene", dupa care am mai asteptat o saptamana pana cand sa vina sa remedieze probleme, la fel DOAR dupa nenumarate reclamatii telefonice chiar si inregistrate cu coduri unice.
Culmea era de fapt altceva: Ma programau intr-o zi si ma amana de la o zi la alta, tot asa timp de 7 zile, intre 6 reclamatii. Motivele erau CLASICE, de fapt, aberante, lipsite de respect.

Visez ziua in care aceasta companie sa dea faliment, sau sa-i scoata inafara legii si/sau sa primeasca drept sanctiune prejudicii materiale si morale de peste 50 mln €.

Tara aceasta isi bate joc de cetateni.
Rusine Romania!

+Quote Post
Vizitator_Rumple.
mesaj Dec 28 2010, 05:50 PM
Mesaj #256

Guests

Incercati sa priviti problema din urmatoarea perspectiva:

- target-ul lor evident este extinderea cu orice pret, cota de piata insemnata la nivel de tara
- nu au nici o "äplecare" asupra nevoilor clientilor
- in 2 ani (MAX) de aici in colo vor strange 2 mil de clienti, toti un car de nervi
- vand business-ul pe cateva sute de milioane de eur (evident pe criteriul cota de piata)
- noul actionar va trebui sa investeasca masiv in recastigarea increderii clientilor

Aveti un deja vu (daca nu, va sugerez sa rememorati telenovela Romtelecom->OTE)?

Acestea fiind spuse, cu marele suport al celor care ar trebui sa apere interesele clientilor (care numai ca nu stiu situatia nu pot spune), ercese va continua sa-si bata joc de clienti la fel ca pana acum, iar noi, din pacate, vom ramane niste carcotasi pe forumuri cu rezultate spre 0.
Este evident ca nu-i intereseaza decat extinderea, dovada o reprezinta raspunsul de mai sus al oficialului ercese.

Sorry.

+Quote Post
Vizitator_Keris.
mesaj Dec 28 2010, 06:11 PM
Mesaj #257

Guests

Citeaza (Rumple @ Dec 28 2010, 05:50 PM) *
Incercati sa priviti problema din urmatoarea perspectiva:

- target-ul lor evident este extinderea cu orice pret, cota de piata insemnata la nivel de tara
- nu au nici o "äplecare" asupra nevoilor clientilor
- in 2 ani (MAX) de aici in colo vor strange 2 mil de clienti, toti un car de nervi
- vand business-ul pe cateva sute de milioane de eur (evident pe criteriul cota de piata)
- noul actionar va trebui sa investeasca masiv in recastigarea increderii clientilor

Aveti un deja vu (daca nu, va sugerez sa rememorati telenovela Romtelecom->OTE)?

Acestea fiind spuse, cu marele suport al celor care ar trebui sa apere interesele clientilor (care numai ca nu stiu situatia nu pot spune), ercese va continua sa-si bata joc de clienti la fel ca pana acum, iar noi, din pacate, vom ramane niste carcotasi pe forumuri cu rezultate spre 0.
Este evident ca nu-i intereseaza decat extinderea, dovada o reprezinta raspunsul de mai sus al oficialului ercese.

Sorry.

Hmmm, ce spui are sens dar asa cum tu stii ce e RDS, asa poate sa afle si potentialul cumparator. Eu cred mai degraba ca vor sa "agate" orice client fiindca e bine sa mulgi cat mai multe oi azi si sa nu te gandesti ce-o sa fie maine. Consumatorul roman nu are cultura din pacate. Daca ar exista cultura, nu ne-am lasa inselati la piata, la supermarket, la Mall etc. Daca am avea cultura, nu ar creste preturile de Craciun ci ar scadea ca in toata lumea normala.

+Quote Post
Vizitator_Teo.
mesaj Dec 28 2010, 07:30 PM
Mesaj #258

Guests

Nu am avut rabdare sa citesc toate posturile din 16 nov (am citit cam jumatate) dar n-am gasit pe nimeni in postura mea cu RDS&RCS asa ca am sa va povestesc si eu ce am patit:
Undeva prin 2006 neavand unde sa fac abonament ptr internet m-am abonat la o retea de cartier care fusese cumparata de RDS&RCS .Am semnat un contract in care pe langa internet erau si servicii de telefonie dar care la acea vreme nu erau implementate.Abonamentul l-am tinut fix un an dupa care ma reziliat contractul printr-o cerere de mana la sediul RDS&RCS. Anul acesta in luna iulie imi vine o factura de 5 ron ptr intertinere telefonie.Nu am avut timp si ma duc abia pe la inceput de august la ei la sediu sa sesizez ca este o greseala si sa anuleze cele 2 facturi iulie si august in valoare de 10 ron.Modul de tratare este cel descris mai sus :rigid,distant ,cu raspunsuri standard si parca vorbeam singur. Ca sa fiu mai explicit la mine pe scara aceste servicii de telefonie au fost implementate abia peste un dupa ce am terminat eu contarctul cu ei. Efectiv le-am cerut sa-mi arate facturile pe ultimii 3 ani care ar fi trebuit sa fie cu valoare 0 ,numarul de telefon care l-am avut in momentul semnarii contractului ,eventul proiectul de instalare echip de voce la mine pe scara ,sau orice dovada ca am avut serviciul de telefonie activ la mine acasa. Mi-au raspuns ca am desfiintat doar internetul dar serviciile de telefonie NU si eu am beneficiat de ele ..Degeaba am facut o cerere sa nu mai emita si alte facturi ptr ca nu ma beneficiat niciodata de serviciile lor de telefonie ptr ca dupa 2 saptamani am trecut sa vad stadiul cererii mele si cu toate ca era 18 august deja era emisa si facura ptr septembrie iar ca sa nu mai emita si alte facturi trebuia sa achit toate cele 3 facturi. Cu toate ca sotia este avocat ,am achitat cele 3 facturi ptr servicii de telefonie pe care nu le-am avut NICIODATA.Le-am spus ca pe baza cererii facute la inceput de august sa anuleze factura ptr luna septembrie avand in vedere ca eram abia in 18 august .Raspuns factura este emisa si NU PUTEM sa o anulam si trebuie sa o platiti.Efectiv NU te asculta nimeni ,nu ai cu cine sa vorbesti si nu te ajuta nimeni chiar daca ai dreptate.Am fost tentat sa-i dau in judecata dar cei 15 ron nu acopereau nici macar hartia ptr cerere si costul imprimantei ptr listare ,nu mai vorbim de drumurile la vre-o cateva termene.Oare cati ca mine au platit 5,10,15 ron numai sa scape de RDS&RCS? Nu am intentia sa fac reclama dar din 2007 am abonament la romtelecom si sunt fff multumit ceea ce va recomand cu incredere si sigur Nu vi se vor intampla asemenea peripetii.

+Quote Post
Vizitator_una.
mesaj Dec 28 2010, 11:15 PM
Mesaj #259

Guests

astazi m-au sunat de la rcs-rds sa-mi adreseze cateva intrebari legate de gradul de sadisfactie al clientului tongue.gif si motivul pt. care am reziliat cont. de telefonie fixa....si le-am raspuns angry.gif ....ca probabil nu am fost sunata tocmai io, aleator...care le-am facut 2 reclamatii la ancom si le-am sugerat sa le faca plangere penala(celor de la rcs-rds) pt. fals in declaratii si inscrisuri in documente oficiale sub semnatura privata...(varianta ultrascurta) laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Silvia.
mesaj Dec 29 2010, 08:23 AM
Mesaj #260

Guests

Citeaza (una @ Dec 28 2010, 11:15 PM) *
astazi m-au sunat de la rcs-rds sa-mi adreseze cateva intrebari legate de gradul de sadisfactie al clientului tongue.gif si motivul pt. care am reziliat cont. de telefonie fixa....si le-am raspuns angry.gif ....ca probabil nu am fost sunata tocmai io, aleator...care le-am facut 2 reclamatii la ancom si le-am sugerat sa le faca plangere penala(celor de la rcs-rds) pt. fals in declaratii si inscrisuri in documente oficiale sub semnatura privata...(varianta ultrascurta) laugh.gif

Ce tareeeeeeeeeeeeee!!!
Asta-mi aduce aminte de... http://www.youtube.com/watch?v=neqcXzLi1-I

Mai ales ultimele secunde din filmulet. wink.gif

+Quote Post
Vizitator_fost client.
mesaj Dec 29 2010, 01:27 PM
Mesaj #261

Guests

Povestea noastra (credeam ca a fost o chestie izolata si am avut ghinion, dar s epare ca e ceva obisnuit la RDS sa isi bata joc de clienti)
IN 2009, pe noi ne-au preluat de la czone, si intr-o zi au taiat efectiv cablurile de net fara sa anunte, pentru ca trebuiau sa puna echipamentele rds.
Timp de 2 saptamani in care noi credeam ca e o defectiune, ei ziceau ca "vin de la tehnic" sa verifice defectiunea si ca "urgenteaza" sesizarea. (fraza deja celebra)
Pana cand am aflat ce se intamplase de fapt. Si atunci, alte 2 sapt am tot sunat sa insist sa ne cableze pe noua infrastructura cat ma repede.
Intr-un final mi-au raspuns nonsalanat ca tot cartierul care fusese debransat stam la coada la instalare, in aceeasi galeata cu noii clienti, si ca poate dura pana la 3 luni sa am net din nou.
In tot timpul asta, factura venea nestingherita.
A doua zi dupa replica cu "3 luni" am fost la UPC sa semnez contract. Ziua urmatoare aveam net si tv functionale ( de la UPC, nu de la ei smile.gif) )

Contractul de internet l-am reziliat (bineinteles am platit degeaba 2 luni: 1 luna in care nu imi functionase netul de loc + 1 luna care fusese facturata in avans).
Pe cel de TV, nu am putut sa il reziliez pt ca mai erau cateva luni din perioada contractuala. Le-am spus ca daca nu ma lasa sa il reziliez, nu il mai platesc si gata. Asa am incheiat, sper pentru totdeauna, relatiile cu aceasta "extraordinara" firmulita romaneasca.

+Quote Post
Vizitator_Corina.
mesaj Dec 29 2010, 02:41 PM
Mesaj #262

Guests

Citeaza (fost client @ Dec 29 2010, 01:27 PM) *
Povestea noastra (credeam ca a fost o chestie izolata si am avut ghinion, dar s epare ca e ceva obisnuit la RDS sa isi bata joc de clienti)
IN 2009, pe noi ne-au preluat de la czone, si intr-o zi au taiat efectiv cablurile de net fara sa anunte, pentru ca trebuiau sa puna echipamentele rds.
Timp de 2 saptamani in care noi credeam ca e o defectiune, ei ziceau ca "vin de la tehnic" sa verifice defectiunea si ca "urgenteaza" sesizarea. (fraza deja celebra)
Pana cand am aflat ce se intamplase de fapt. Si atunci, alte 2 sapt am tot sunat sa insist sa ne cableze pe noua infrastructura cat ma repede.
Intr-un final mi-au raspuns nonsalanat ca tot cartierul care fusese debransat stam la coada la instalare, in aceeasi galeata cu noii clienti, si ca poate dura pana la 3 luni sa am net din nou.
In tot timpul asta, factura venea nestingherita.
A doua zi dupa replica cu "3 luni" am fost la UPC sa semnez contract. Ziua urmatoare aveam net si tv functionale ( de la UPC, nu de la ei smile.gif) )

Contractul de internet l-am reziliat (bineinteles am platit degeaba 2 luni: 1 luna in care nu imi functionase netul de loc + 1 luna care fusese facturata in avans).
Pe cel de TV, nu am putut sa il reziliez pt ca mai erau cateva luni din perioada contractuala. Le-am spus ca daca nu ma lasa sa il reziliez, nu il mai platesc si gata. Asa am incheiat, sper pentru totdeauna, relatiile cu aceasta "extraordinara" firmulita romaneasca.

Asta e rezolvarea! Bravo tie! Toti ar trebui sa faca la fel.
(si eu am trecut printr-o situatie similara)

+Quote Post
Vizitator_Delia Stoica.
mesaj Dec 29 2010, 03:16 PM
Mesaj #263

Guests

As avea cateva explicatii legate de nemultumirea dumneavoastra.
Poate daca scriu ca exista "un actionariat in stil mafiot" unii vor zambi, dar din pacate nu e deloc departe. Interesele actionariatului (unii dintre ei ocupand si functii de management) e unul singur: financiar.
Acest actionariat are niste sefi locali, in general docili, un fel de "Yes, sir!". Sa nu va imaginati niste oameni competenti neaparat, ei nu trebuie sa fie competenti pentru ca managementul nu il fac ei, ci actionariatul. Ei sunt niste executanti. Unora dintre ei li se mai arunca de catre actionariat cate un ciosvarc: o masina sau un bonus pentru supunere si buna purtare (adica diverse munci mai mult sau as spune mai putin curate prestate de care ei in folosul actionariatului)
Organizarea din interiorul firmei precum vorba lui Caragiale "e sublima, dar lipseste cu desavarsire", proceduri gandite prost care se schimba de la o zi la alta, salariatii (mai ales cei care lucreaza cu publicul) fiind coplesiti de informatiile pe care unii nu le inteleg din cauza nepasarii sefilor imediat superiori (pentru ca nu se fac traininguri) sau pur si simplu neputand aplica acele proceduri pentru ca sunt din start gandite prost.
Angajatului de obicei nu-i pasa de client pentru ca observa ca nici celor care detin firma nu le pasa de client si cu atat mai putin de angajat. Angajatul e sictirit de problemele care apar si trebuie sa le rezolve pentru ca de cele mai multe ori pentru a rezolva sesizarea clientului trebuie sa apeleze la alte departamente din interiorul firmei carora la randul lor nu le pasa de clienti.
Contractele sunt bine facute, in sensul ca numai clientul are obligatii, furnizorul are mai mult drepturi decat obligatii si chiar obligatiile putine pe care le are nu le respecta.
Dar, lucrurile nu se operesc aici. Sa spunem ca esti un client care ai avut nevoie de interventia lor penru remedierea unor probleme tehnice. Daca ajungi in situatia descrisa mai sus de clientul RDS&RDS e foarte neplacut (din pacate nu sunt putine cazuri de acest gen). Sa nu va imaginati ca firma se sperie pentru ca cineva i-a dat in judecata. Nu, nici vorba! Compania are multi clienti si isi permite sa piarda pe unu' care face pe nebunul si isi permite sa fie nemultumit si ii da in judecata. Si daca ii da in judecata, ce? Oricum sunt prea putin clienti care dau RDS in judecata (si compania stie asta), din motive: costuri de judecata mari, timp pierdut, nervi si pana la urma abonamentul nu e o avere, daca n-ai conexiune la Internet poti sa renunti si sa pleci la altii, etc.
In afara de judecata mai ai o solutie: Oficiul pentru Protectia Consumatorului. Dar, traind intr-o tara ca Romania cred ca nu trebuie sa va spun mai multe despre cum functioneaza institutiile din Romania si in special despre functionarii lor.
Aceasta companie are o politica agresiva in a acapara clienti si a le lua banii, dar in ceea ce priveste rezolvarea problemelor lor, acesta nu e un subiect de interes pentru ei.
Cand intervin probleme in presa tactica companiei e mutenia. E o atitudine de sfidare si ignoranta a cuiva care te priveste de sus pentru ca ti-ai permiti sa il critici. Dar, nu este aceasta atitudinea tuturor institutiilor si a politichiei din Romania?
Domnilor, daca aveti probleme care in repetate randuri nu se rezolva la aceasta companie, nu insistati! Nu merita banii si mai ales nervii dumneavoastra. Alegi o alta companie unde poate aveti norocul sa fiti tratati cu respect pentru banii pe care ii platiti. Sau, mai este o posibilitate, evident mai dificila dar cu rezultate sigure in timp: luati atitudine si bateti-va pentru drepturile voastre (dar nu doar doi, trei insi). Asta cu adevarat ii sperie!

+Quote Post
Vizitator_Barbu.
mesaj Dec 29 2010, 07:14 PM
Mesaj #264

Guests

Citeaza (Silvia @ Dec 29 2010, 08:23 AM) *
Ce tareeeeeeeeeeeeee!!!
Asta-mi aduce aminte de... http://www.youtube.com/watch?v=neqcXzLi1-I

Mai ales ultimele secunde din filmulet. wink.gif

Super-funny filmuletul! wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Cristina..
mesaj Dec 29 2010, 07:38 PM
Mesaj #265

Guests

Citeaza (Barbu @ Dec 29 2010, 07:14 PM) *
Super-funny filmuletul! wink.gif

Eu cred ca de-aici isi recruteaza Erceesu' trainerii pentru domnii de la Relatii Clienti. wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Al3xandrus.
mesaj Dec 30 2010, 01:27 AM
Mesaj #266

Guests

Citeaza
Angajatului de obicei nu-i pasa de client pentru ca observa ca nici celor care detin firma nu le pasa de client si cu atat mai putin de angajat. Angajatul e sictirit de problemele care apar si trebuie sa le rezolve pentru ca de cele mai multe ori pentru a rezolva sesizarea clientului trebuie sa apeleze la alte departamente din interiorul firmei carora la randul lor nu le pasa de clienti.

Eu cand aud de numele aceste mi se face groaza !!! smile.gif) HAhahaha, eu am mai lucrat la ei pe la incep lui 2006 cica junior sales , student fiind (m-a adus un amic) bateam pe la usile oamenilor pentru 5 ron pe contract - trebuia sa-i conving sa accepte contractul de telefonie care cica era GRATIS (ei ma mir ca a durat 5 ani aproape pana s-a dus gratuitatea), in fine mi-e prea somn acum si prea lene sa mai scriu, dar la cum erai tratat ca "angajat" atunci, 0 respect, drept pt care si angajatii de la relatii cred ca au aceeasi mentalitate. Nenorociti ca astia mai greu de gasit !

Acum ce sa zic, eram abonat la Decknet (dr Taberei) care a fost preluat de Czone prin vara lui 2008, bineinteles nici atunci n-am avut internet vreo 1 luna, trecem peste, prin toamna lui 2009 hopa RDS oficializeaza preluarea CZONE (as mai zice eu si de kktii de la czone, prin 2006 cica erau concurenti directi si ii urau din suflet, dar deh pentru BANI s-au lasat imediat preluati) . BIneinteles, nu am avut internet vreo 2 luni (s-a mai scris cum au lasat tot cartierul fara nicio jena czone si-a luat echipamentele le-a vandut sau ce-au facut si i-au lasat pe kktii de la rds sa mai vina), scandaluri, telefoane, bullshituri, exact ce am citit - plati pentru nefunctionare aiurea, desi eu practic aveam contract cu CZONE si nu cu RDS, putea iesi un caz ca lumea din asta probabil...dar deh, am si eu dovezi de mailuri date ca lumea la ANPC si intr-un final AM REUSIT SA REZILIEZ CONTRACTUL prin decembrie 2009 asta (faza tare era ca eu aveam contract cu czone pe 2 ani, dar acum l-au preluat RDS si practic eram al lor ... dar pana mea eu nu aveam cu RDS, deci de unde puteam eu sa fiu AL LOR DEJA? ) .

Si din 2009 dec m-am mutat la o alta retea de cartier AIRBITES, au venit baietii (surpriza) sa instaleze serviciul in cateva ore de la semnare, ce sa mai, mergea foarte bine, eram tare multumit! La care surpriza, aflu dupa anul NOU ca AIRBITES a fost preluat de ............................ MWAHAHHAHAH RCS & RDS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

HAHAHAHHAHA tare povestea mea? Acum ce sa zic, tot fiind satul de povestea cu CZONE ca trebuie sa vina si pe scara mea sa instaleze echipamentele, mi-a fost frica sa semnez un contract NOU cu RDS (de la airbites) de la 1 martie cum tot anuntau ... caci mi-era ca iar raman fara internet (de data asta te puneau sa resemnezi contractul, posibil sa fi fost patiti cu Czone si de ceva procese pe rol) .

Ce sa zic, atata timp pierdut, in conditiile in care anul trecut aveam si o mica afacere care trebuia mentinuta ONLINE ... bataie de cap, credeam ca nu e adevarat, prietenii nu ma credeau (ba ma mai luau si la misto), dar totusi INTERNETUL NU FUNCTIONA !!! Sa nu mai vorbim ca eu de obicei ca un "bun platnic" ce sunt , plateam in avans si la CZONE si a trebuit eu sa mai recuperez niste luni de abonament (pe care sa mor de nu le-am recuperat cu ANPCul!!!), pe urma din decembrie iar am platit anticipat si la AIRBITES (asa m-a dus capul atunci, sunt pe principiu "fara datorii, fara credite, etc", dar m-am lecuit deh nevoie te invata!)

Am scris mult si aiurea, probabil si cu greseli gramaticale, dar de la ora 2 am stau si citesc tot topicul, si am un sentiment puternic de DEJA VU si de ura impotriva acestei companii de tot rahatul, scuzati expresia, dar chiar este adevarat, pe ei nu ii intereseaza decat milioane de clienti, nu ii intereseaza daca sunt sau nu sunt multumiti , extindere cu orice pret .... prin 2006-2007 se vehicula o posibila preluare de Deutche Telecom, dar acum nu se mai stie nimic, probabil ca intr-un final o sa vanda aceasta companie si cei din spate vor deveni putrezi de bogati -> pe spinarea romanasului care a indurat...

Oricum, oamenii astia din spatele RDS au foarte multa avere si sunt sigur ca si influenta politica la cel mai inalt nivel (sunt sigur ca in PDL si nu in PNL), oricum anul trecut prin ianuarie o data cu preluarea AIRBITES de RDS se tot spunea ca au cele mai mari datorii la nivel national, acum la un an dupa acele stiri nu se mai stie nimic, s-a sters cu buretele probabil, in schimb oamenii au banet de a lansa o gramada de televiziuni, n-au ei treaba....deh Traim in Romania si lucrurile probabil ca o sa mai dureze pana or sa se schimbe cu adevarat sad.gif

+Quote Post
Vizitator_Iosef.
mesaj Dec 30 2010, 09:07 AM
Mesaj #267

Guests

Si UPC sunt la fel de sucks ca astia de care pomeniti voi!!! 6 luni am cerut rezilierea a 3 contracte cu ei si de fiecare data primeam acelasi raspuns:"domnul director de la departamentul X,Y sau Z NU ARE TIMP sa studieze cerera dvs"!!!!

+Quote Post
Vizitator_Vorba zboara, hartia ramine.
mesaj Dec 30 2010, 09:09 AM
Mesaj #268

Guests

Citeaza (Iosef @ Dec 30 2010, 09:07 AM) *
Si UPC sunt la fel de sucks ca astia de care pomeniti voi!!! 6 luni am cerut rezilierea a 3 contracte cu ei si de fiecare data primeam acelasi raspuns:"domnul director de la departamentul X,Y sau Z NU ARE TIMP sa studieze cerera dvs"!!!!

da' ai solicitat vreo hartie? Cand ii pui sa scrie pe hartie si sa stampileze, se schimba treaba.

+Quote Post
Vizitator_sorineatza.
mesaj Dec 30 2010, 04:04 PM
Mesaj #269

Guests

Aiurea, eu am net si cablu de la RCS&RDS de mai bine de 8 ani si nu am avut absolut nici o problema, nici cand am trecut la fibra optica, nici cand am primit receiver, nici cand am primit stick mobil de net. Sunt foarte multumit de ei. Au viteza foarte buna la net si semnalul la cablu este excelent nu ca la alti provideri.
smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Silvia.
mesaj Dec 30 2010, 04:41 PM
Mesaj #270

Guests

Citeaza (sorineatza @ Dec 30 2010, 04:04 PM) *
Aiurea, eu am net si cablu de la RCS&RDS de mai bine de 8 ani si nu am avut absolut nici o problema, nici cand am trecut la fibra optica, nici cand am primit receiver, nici cand am primit stick mobil de net. Sunt foarte multumit de ei. Au viteza foarte buna la net si semnalul la cablu este excelent nu ca la alti provideri.
smile.gif

Esti exceptia!! Norocosule!
Te invidiez sincer. wink.gif

+Quote Post

16 Pagini V  « < 7 8 9 10 11 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th December 2019 - 12:50 AM