IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Sunteţi de acord cu finanţarea cultelor de către STAT ?, Salarii, scutiri de taxe/impozite, lăcaşe de cult etc.
Sunteţi de acord cu finanţarea cultelor de către STAT ?
Sunteţi de acord cu finanţarea de către stat a cultelor religioase ?
Da, toate cultele recunoscute oficial. [ 0 ] ** [0.00%]
Da, dar să plătească taxe/impozite. [ 0 ] ** [0.00%]
NU. Să se autofinanţeze din venituri proprii ! [ 12 ] ** [100.00%]
Total voturi: 12
Musafirii nu pot vota 
Crusoe
mesaj Mar 22 2010, 10:34 AM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 374
Inscris: 23-February 10
Utilizatorul numarul: 18 851

Incredibil, în plină criză economică, când alţii îşi pierd slujbe în economia privată sau sunt daţi afară de la stat, Parlamentul României votează MAJORAREA SALARIILOR CLERULUI.

Pt că normal, după ce terorizează moral toţi românii, şi MAI ALES copiii în şcoală, cu poveşti despre păcate originare, draci, cazane şi accidente auto dacă nu-ţi faci cruce, biserica - a cărei avere (şi aici doar BOR) depăşeşte Hidroelectrica, Banca Transilvania sau Metro Romania - are nevoie de o recompensă:

"Astfel, un preot de gradul I va lua un salariu de 3.018 de lei, unul cu gradul II 3.238 de lei, iar un debutant 1.144 de lei, in timp ce un episcop vicar va primi suma de 6.300 de lei, iar Patriarhul Romaniei peste 8.200 de lei, potrivit Newsin."

-
Justificarea parlamentarilor ?
Ia citiţi una, complet ilară, venită tocmai de la un reprezentat al unui partid care, TEORETIC, prin orientarea doctrinară social-democrată, ar trebui să militeze PENTRU UN STAT LAIC, şi NU pt un stat religios:

"Grupul nostru PSD+PC a votat aceasta lege constienti fiind de faptul ca, prin acest sprijin dat Bisericii, probabil Ministerul Administratiei si Internelor va avea, in ani, mai putin de lucru", a declarat Victor Surdu, deputat PSD."

Cu alte cuvinte: finanţăm Biserica, pt că astfel infracţionalitatea s-ar putea micşora, în timp. laugh.gif

...

Am rugămintea să nu deraiem iar într-o dezbatere a dogmei creştine - ci să vă exprimaţi dacă vi se pare sau nu corect ca statul să finanţeze, DIN BANII TUTUROR, cultele religioase, într-o formă sau alta. Mulţumesc.

--------------------
Predarea Religiei in scoli sub forma actuala incalca:

- Constitutia Romaniei - art. 29, art. 32;
- Legislatia internationala privind caracterul neobligatoriu al materiei Religie in scoli (prin inscrierea automata a elevului la cursul de Religie);
- Legislatia europeana care atesta preeminenta Educatiei moral-religioase in fata Religiei;
- Legea 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul cultelor - art. 5, art. 6, art. 9;
- Legea 18/1990 pentru ratificarea Convenţiei cu privire la drepturile copilului - art. 14, art. 15, art. 16, art. 24;
- Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului - art. 24, art. 25;
- Codul Muncii;
- Legea privind Statutul Cadrului Didactic;
- dreptul EXCLUSIV al M.E.C.T.S. de a administra programa, curriculumul si modul de predare al disciplinelor scolare;
- BUNUL SIMT, prin caracterul intolerant, agresiv, nociv psihologic si contraproductiv educational al unor tematici/modele morale predate.
...

Apel, pt copiii nostri:

http://www.petitieonline.ro/petitie/stop_abuzurilor_religiei_in_scoala-p17336050.html
Go to the top of the page

+Quote Post
Cocolina
mesaj Mar 22 2010, 11:17 AM
Mesaj #2

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Nu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pt ca nu are relevanta in viata sociala si economica a populatiei existenta sau nu a diferitelor secte religioase.

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Mar 22 2010, 05:13 PM
Mesaj #3

Membru veteran

Postari: 151
Inscris: 2-January 10
Utilizatorul numarul: 17 992

Nu. Nu ca opozitia mea ar putea avea vre-un efect. Dar nu pot fi de acord cu a plati pentru un serviciu de care eu peronal si probabil multi altii nu ne vom folosi niciodata.

+Quote Post
lerakje
mesaj May 14 2010, 11:57 AM
Mesaj #4

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 14-May 10
Utilizatorul numarul: 20 450

nu!! categoric nu sunt de acord cu asa ceva. daca vor "locasuri de cult" si alte chestii sa se descurce pe cont propriu.

sau au ajuns sa creada intr-un dumnezeu care nu e in stare sa le dea inchinatorilor lui un loc de "inchinare"? smile.gif) asta e de-a dreptul patetic!! ori sa se lase de treaba ori sa coaca ei bani pentru dumnezeii lor. nu ar trebui sa se ia din banii tarii pentru ai ridica in slavi "zeitatile crestine".

+Quote Post
Vizitator_spatiu.
mesaj May 14 2010, 07:09 PM
Mesaj #5

Guests

Crestinismul nu e numai o afacere de Duminica,ci e o stradanie de toate zilele.

+Quote Post
cs_black_rider12...
mesaj May 14 2010, 07:09 PM
Mesaj #6

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 14-May 10
Utilizatorul numarul: 20 453

Nu sunt de acord!
Biserica Ortodoxa Romana sa dovedit a fi eretica, Biserica Catolica la fel, numai ca ei trag sforile.
Mai bine ar directiona banii catre Asociatii non-profit care fac intradevar treaba sau azilurilor de batrani!

+Quote Post
Vizitator_iosiP.
mesaj May 15 2010, 12:15 PM
Mesaj #7

Guests

Da, eu sunt de acord!

Cu conditia sa nu mai ceara niciun ban de la enoriasi pentru slujbe sau, daca este necesar sa incaseze bani suplimentari, sa dea chitanta fiscala!
Guvernul vrea case de marcat pentru coana Marioara care vine cu trei verze si doua legaturi de marar la piata... cred ca si bisericile ar putea folosi asa ceva. Cred ca ar fi cazul ca BOR sa se decida: este institutie de stat si atunci plateste impozite pe venit/profit si se supune legilor privind compatibilitatea functiilor (vezi excluderea clericilor de la publicarea dosarelor de secu') sau este organizatie privata, lucreaza ca un SRL si, desigur, nu intinde mina dupa ajutoare de la buget (asta, in conditiile in care pensionarii care au muncit o viata "string cureaua" - de parca ar mai avea de unde).
Da, crestinismul este o stradanie de toate zilele dar nu cred ca BOR reprezinta spiritul crestin ci doar o sleahta de profitori pusi pe capatuiala!

+Quote Post
Crusoe
mesaj May 20 2010, 08:03 AM
Mesaj #8

Membru veteran

Pt meritul de a predica o carte plina de atrocitati si de a conduce niste mafioti nesimtiti => un salariu pe masura.

Mitropolit, bugetar de lux: 5.000 € pe lună

"ÎPS Laurenţiu Streza, Mitropolitul Ardealului, este unul dintre cei mai bogaţi bugetari din ţară. Acesta câştigă, din funcţia de decan al Facultăţii de Teologie, aproximativ 162.000 de lei anual.

La această sumă se adaugă aproape 102.000 de lei pe an, bani primiţi în calitatea sa de ierarh la Arhiepiscopia Sibiului. În plus, Mitropolitul mai ia încă 3.300 de lei pentru că este profesor la Universitatea din Craiova. Astfel, ÎPS Laurenţiu Streza are un venit lunar de peste 22.000 de lei. Mai mult decât câştigă într-un an un profesor debutant, o asistentă medicală sau un pensionar."
- Adevarul

Imagine atasata

--------------------

- Legislatia internationala privind caracterul neobligatoriu al materiei Religie in scoli (prin inscrierea automata a elevului la cursul de Religie);
- Legislatia europeana care atesta preeminenta Educatiei moral-religioase in fata Religiei;
- Legea 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul cultelor - art. 5, art. 6, art. 9;
- Legea 18/1990 pentru ratificarea Convenţiei cu privire la drepturile copilului - art. 14, art. 15, art. 16, art. 24;
- Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului - art. 24, art. 25;
- Codul Muncii;
- dreptul EXCLUSIV al M.E.C.T.S. de a administra programa, curriculumul si modul de predare al disciplinelor scolare;
- BUNUL SIMT, prin caracterul intolerant, agresiv, nociv psihologic si contraproductiv educational al unor tematici/modele morale predate.
...

Apel, pt copiii nostri:

http://www.petitieonline.ro/petitie/stop_abuzurilor_religiei_in_scoala-p17336050.html

+Quote Post
Crusoe
mesaj Jun 3 2010, 11:12 AM
Mesaj #9

Membru veteran

Oribilitatea aia de catedrala a mantuirii neamului prost costa
MAI MULT DECAT A COSTAT STADIONUL OLIMPIC DIN BEIJING.
Si asta nu pe timp de criza.

Imagine atasata

Imagine atasata

-

Imagine atasata

--------------------

- Codul Muncii;
...

Apel, pt copiii nostri:

+Quote Post
Vizitator_popa neprostu.
mesaj Jun 3 2010, 02:34 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Crusoe @ Jun 3 2010, 11:12 AM) *
Oribilitatea aia de catedrala a mantuirii neamului prost costa
MAI MULT DECAT A COSTAT STADIONUL OLIMPIC DIN BEIJING.
Si asta nu pe timp de criza.

ai uitat sa spui ca-i cam jumate din cat transa FMI (aia infama, conditionata de scaderea pensiilor si salariilor bugetarilor)

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 6th December 2019 - 09:30 AM