IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

59 Pagini V  « < 50 51 52 53 54 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Initiativa cetateneasca - eutanasierea cainilor fara stapan, Infiintare ONG?!
Vizitator_Buster.
mesaj Oct 31 2013, 07:30 PM
Mesaj #1531

Guests

Citeaza (Musafir @ Oct 31 2013, 07:05 PM) *
Tu ai citit ce am scris?
Tocmai in mesajul citat de tine am spus ca problema cainilor nu este ca ar fi sau nu nefolositori. Ci ca sunt un pericol.
Si ce legatura are arta cu toate astea? Noi vorbim despre caini. Daca starnesc anumite sentimente unora, n-au decat sa si le exprime. Nu le interzic eu asta, asa cum imi interzic unii mie sa experimentez sentimentul de siguranta pe strada, sau de liniste noaptea.

Cred ca nu m-ai inteles tu pe mine.
Tu rezumi tot la ce iti 'foloseste' tie si asta nu e problema mea ci a ta.
Daca tie nu iti foloseste o carte, o pictura, imaginea unei paduri cu pasari si animale nu mai baga pe toti in aceeasi oala cu tine.
Exista, undeva, un spital pentru copiii bolnavi de cancer si este plin de pisici si catelusi, animale care aduc zambetul unor copii necajiti. Tu nu ai cum sa intelegi asa ceva.
De ce nu plimbi pe acoperisul blocului? Ca vad ca pe unde te plimbi tu sunt numai caini desi si eu ma plimb dar, mai mult ca sigur, nu in aceleasi locuri ca tine.
Dai turul ghenelor de gunoi sau ce?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_incredibil.
mesaj Oct 31 2013, 08:07 PM
Mesaj #1532

Guests

Citeaza (corect @ Oct 31 2013, 11:57 AM) *
Cine arunca oase pentru maidanezi si ii hranesc pe unde au ei chef? Maidanezofilii!

Hai sa fim seriosi si sa nu mai dam vina pe maidanezi ca murdaresc Bucurestiul ! Pana la oasele aruncate cainilor, micul Paris avea deja reputatia unui oras rusinos de mizerabil. rolleyes.gif

http://www.descopera.ro/cultura/10962168-f...n-vechiul-regat

Am vorbit cu cineva (nascut si crescut in Cotroceni), care mi-a spus ca in cartierele: Tei, Ferentari, Crangasi, Rahova si Dudesti te simti mai in siguranta in mijlocul unei haite de caini decat printre locuitorii din zonele respective. biggrin.gif

+Quote Post
corect
mesaj Oct 31 2013, 08:27 PM
Mesaj #1533

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (Buster @ Oct 31 2013, 04:24 PM) *
Nici nu trebuie. Au fost fonduri ptr sterilizarea tuturor, ani de zile, si nu s-a facut. Mai clar de atat nu se poate.

Ceea ce inseamna ca nu o vor face nici de acum incolo daca ne bazam pe asta.
Citeaza (Buster @ Oct 31 2013, 04:24 PM) *
Il pastrezi in debara? Daca nu explici pot sa trag orice concluzie.

Cum urca cainele in bloc?

+Quote Post
corect
mesaj Oct 31 2013, 08:29 PM
Mesaj #1534

Membru veteran

Citeaza (incredibil @ Oct 31 2013, 08:07 PM) *
Hai sa fim seriosi si sa nu mai dam vina pe maidanezi ca murdaresc Bucurestiul ! Pana la oasele aruncate cainilor, micul Paris avea deja reputatia unui oras rusinos de mizerabil. rolleyes.gif

http://www.descopera.ro/cultura/10962168-f...n-vechiul-regat

Am vorbit cu cineva (nascut si crescut in Cotroceni), care mi-a spus ca in cartierele: Tei, Ferentari, Crangasi, Rahova si Dudesti te simti mai in siguranta in mijlocul unei haite de caini decat printre locuitorii din zonele respective. biggrin.gif

Si asta inseamna ca trebuie sa toleram si maidanezii? Ca sa aiba stapanii de caini o scuza sa nu stranga dupa animalele lor atunci cand ii scot la plimbare?
Eu sunt inclusiv pentru amenda pentru aruncat gunoiul pe jos, si pentru pietonii care trec pe unde au chef sau fara sa se uite la semafor, si pentru soferii care nu poarta centura...

+Quote Post
corect
mesaj Oct 31 2013, 08:31 PM
Mesaj #1535

Membru veteran

Citeaza (Buster @ Oct 31 2013, 07:30 PM) *
Daca tie nu iti foloseste o carte, o pictura, imaginea unei paduri cu pasari si animale nu mai baga pe toti in aceeasi oala cu tine.
Exista, undeva, un spital pentru copiii bolnavi de cancer si este plin de pisici si catelusi, animale care aduc zambetul unor copii necajiti. Tu nu ai cum sa intelegi asa ceva.
De ce nu plimbi pe acoperisul blocului? Ca vad ca pe unde te plimbi tu sunt numai caini desi si eu ma plimb dar, mai mult ca sigur, nu in aceleasi locuri ca tine.

Caini si pisici in spital? Asta este normal pentru tine?

+Quote Post
corect
mesaj Oct 31 2013, 08:33 PM
Mesaj #1536

Membru veteran

Citeaza (Buster @ Oct 31 2013, 12:47 PM) *
1. Am vrut sa scriu 'sute de mii' dar a iesit altceva. Vrei sa vanam unul altuia greselile?
2. Parerea ta. Nu e dupa tine.

1. Nu strica putina atentie.
2. Deci dupa tine e mai bine sa fie 16 000 de oameni muscati anual in Bucuresti dar sa nu ramana unii cu perceptii neplacute? Eu cred ca siguranta oamenilor trebuie sa fie pe primul plan.

+Quote Post
corect
mesaj Oct 31 2013, 08:34 PM
Mesaj #1537

Membru veteran

Citeaza (Buster @ Oct 31 2013, 01:35 PM) *
Specificul acestei tari si al altora.
In alte tari sunt alte animale pe strada. E ca si cum ai spune: nu mai vreau plopi pe strada ci palmieri. blink.gif
Desi si eu vreau ca animalele astea sa aiba stapan.

Palmierii se strang in haite si ataca sau omoara oameni?

+Quote Post
Vizitator_incredibil.
mesaj Oct 31 2013, 08:35 PM
Mesaj #1538

Guests

Citeaza (Musafir @ Oct 31 2013, 12:48 PM) *
La noi insa, sunt luati in brate si mangaiati de autoritati. Pentru ca nici autoritatilor nu le pasa de oameni, si in plus au si ele de castigat din mentinerea cainilor in strada. In mod normal, daca oamenii s-ar revolta, ar ceda si autoritatile - dar din pacate, la noi inca exista o masa mare de naivi, la care a prins propaganda ong-ista, si care au impresia ca iubirea pentru caini se manifesta protestand pentru a ii tine in strada, si pentru a perpetua problema. Cred ca iubirea inseamna sa le arunci cate un os, fara sa te intrebi ce se mai intampla dupa aceea. E ca si cum as zice eu ca iubesc copii, cand dau bani la cersetorii copii, fara sa ma intereseze ca de fapt prin gestul meu, incurajez fenomennul, incurajez ca acei copii sa fie chinuiti si folositi in continuare ca momeala pentru mila.
Pana la urma, problema cainilor nu se va rezolva pentru ca e prea inradacinata mafia internationala a protectorilor. Orice masura am incerca sa luam, vor avea grija sa gaseasca modalitati prin care pot sabota programele de gestionare a cainilor.

Si cand se da timp de 6 luni un ajutor de somaj absolventilor de liceu (indiferent daca au promovat sau nu bacalaureatul) in loc sa fie pusi la o munca necalificata (de ex: la maturat strazi, la ingrijit maidanezii in padocuri, la amenajarea spatiilor verzi din parcuri si in afara acestora - doar ai vazut prin ce jungla au trecut procuratura si jurnalistii langa lacul Tei, la deszapezit s.a.m.d.) ce se incurajeaza ? Nu cumva ... trai, neneaca, pe banii fraierilor ?! rolleyes.gif

+Quote Post
corect
mesaj Oct 31 2013, 08:38 PM
Mesaj #1539

Membru veteran

Citeaza (Buster @ Oct 31 2013, 02:20 PM) *
Abureala. Cand vrei sa spui ceva, explica.
Nu are nici o logica ce spui.

Dupa ce ai stiut exact cine a facut afirmatia aceea penibila la dezbatere eu banuiesc ca ai fost acolo. Ducand logica mai departe banuiesc ca ai citit si legea si normele, ca prea sunt facute, cel putin propunerea de norme, parca la comanda ong-urilor de protectie a cainilor. In consecinta sunt de parere ca nu are sens sa iti dau eu articolul din lege, respectiv norme, care contrazice afirmatiile tale.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Oct 31 2013, 08:39 PM
Mesaj #1540

Guests

Citeaza (Musafir @ Oct 31 2013, 07:09 PM) *
Pai conform datelor prezentate de ONG-uri, in Bucuresti:
In 2001 - 90.000 de caini
In 2007 - 40.000 de caini
In 2012 - 65.000 de caini (plus mutarea si distrbuirea lor prin toate zonele tarii. Au ajuns multe orase si sate sa aiba haitele lor, desi n-avuseserea nici o problema cu maidanezii pana atunci).
Basescu a mai eliminat din ei, dar au venit din nou metodele minune si i-au inmultit.
Mai simplu de atat n-am cum sa iti raspund.

Nu m-am inselat. Nu poti raspunde simplu la o intrebarea simpla.
Omule..extraterestrule...ca nu stiu ce esti. Daca Basescu a luat cainii si i-a omorat, de ce avem iar caini pe strada?
S-au parasutat din alte parti?
Nu e clar ca pana la sterilizare o sa avem si tot o sa avem pana ti se tocesc tie caucucurile de la bicicleta?

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Oct 31 2013, 08:41 PM
Mesaj #1541

Guests

Citeaza (corect @ Oct 31 2013, 08:27 PM) *
Ceea ce inseamna ca nu o vor face nici de acum incolo daca ne bazam pe asta.

Cum urca cainele in bloc?

Cu funicularul. Eu am vazut unii care ii carau in carca pana la ultimul etaj.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Oct 31 2013, 08:45 PM
Mesaj #1542

Guests

Citeaza (corect @ Oct 31 2013, 08:33 PM) *
1. Nu strica putina atentie.
2. Deci dupa tine e mai bine sa fie 16 000 de oameni muscati anual in Bucuresti dar sa nu ramana unii cu perceptii neplacute? Eu cred ca siguranta oamenilor trebuie sa fie pe primul plan.

1. Din partea oricui. Ai facut si tu destule greseli. Nesanctionate inca. Oricum greseala nu schimba ideea asa ca nu vad de ce ti-ai pus poalele in cap.
2. Tu chiar crezi ca o sa fie vreodata 0 numarul celor muscati, chiar daca nu mai sunt caini pe strada?

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Oct 31 2013, 08:45 PM
Mesaj #1543

Guests

Citeaza (corect @ Oct 31 2013, 08:34 PM) *
Palmierii se strang in haite si ataca sau omoara oameni?

Da.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Oct 31 2013, 08:47 PM
Mesaj #1544

Guests

Citeaza (corect @ Oct 31 2013, 08:38 PM) *
Dupa ce ai stiut exact cine a facut afirmatia aceea penibila la dezbatere eu banuiesc ca ai fost acolo. Ducand logica mai departe banuiesc ca ai citit si legea si normele, ca prea sunt facute, cel putin propunerea de norme, parca la comanda ong-urilor de protectie a cainilor. In consecinta sunt de parere ca nu are sens sa iti dau eu articolul din lege, respectiv norme, care contrazice afirmatiile tale.

Banuiesti degeaba. Te inseli amarnic.

+Quote Post
Vizitator_incredibil.
mesaj Oct 31 2013, 09:03 PM
Mesaj #1545

Guests

Citeaza (corect @ Oct 31 2013, 08:29 PM) *
Si asta inseamna ca trebuie sa toleram si maidanezii? Ca sa aiba stapanii de caini o scuza sa nu stranga dupa animalele lor atunci cand ii scot la plimbare?

Eu sunt inclusiv pentru amenda pentru aruncat gunoiul pe jos, si pentru pietonii care trec pe unde au chef sau fara sa se uite la semafor, si pentru soferii care nu poarta centura...

Daca citeai toate articolele legii, ai fi vazut ca intrebarea ta are si un raspuns. Nu e ieftin deloc rahatelul nestrans dupa cainele cu care iesi la plimbare. tongue.gif

In rest, sunt de acord cu tine. Amenzi cat cuprinde, daca altfel nu stim sa ne comportam civilizat. smile.gif

+Quote Post
corect
mesaj Oct 31 2013, 09:21 PM
Mesaj #1546

Membru veteran

Citeaza (Buster @ Oct 31 2013, 08:39 PM) *
Omule..extraterestrule...ca nu stiu ce esti. Daca Basescu a luat cainii si i-a omorat, de ce avem iar caini pe strada?
Nu e clar ca pana la sterilizare o sa avem si tot o sa avem pana ti se tocesc tie caucucurile de la bicicleta?

Basescu nu i-a eutanasiat pe toti.
Maidanezii apar din doua motive:
1. puii cainilor cu stapan - cred ca este sursa principala. Actiune: campanii de sterilizare pentru cainii de rasa comuna (macar) cu stapan. Acum e mai usor ca ne ajuta, din 2013, si legea.
2. cainii abandonati de stapani - as zice mai putini decat cei din prima categorie. Tragic, unii sunt de rasa si sunt superbi.... Actiune: adoptia responsabila si controale dublate de amenzi. Macar daca nu mai pot avea grija de caine sa il duca intr-un adapost, nu sa il lase pe strada
3. inmultirea cainilor fara stapan existenti. Aici teoretic sterilizarea ar trebui sa rezolve problema dar practic nu functioneaza (cel putin in Bucuresti) pentru ca: a. nu poti prinde si steriliza in acelasi timp 60 000 de caini; b. autoritatile actioneaza greu, asta nu mai trebuie dovedit; c. nu o poti aplica cainilor din categoria 1 si exista riscul sa nu ii prinzi cand cresc. Cea mai mare problema: cainii raman pe strada si pot ataca.

+Quote Post
corect
mesaj Oct 31 2013, 09:25 PM
Mesaj #1547

Membru veteran

Citeaza (incredibil @ Oct 31 2013, 09:03 PM) *
Daca citeai toate articolele legii, ai fi vazut ca intrebarea ta are si un raspuns. Nu e ieftin deloc rahatelul nestrans dupa cainele cu care iesi la plimbare. tongue.gif

In rest, sunt de acord cu tine. Amenzi cat cuprinde, daca altfel nu stim sa ne comportam civilizat. smile.gif

Stiu, e si in lege si in norme, problema e ca nu se aplica. Aici e de lucrat. Politia nu stie ca ii poate amenda (sau ma rog sunt politisti care se servesc de aceasta scuza), de bani la buget e nevoie, de pastrat curatenia si educat ceteanul e nevoie deci... Insa stiu ca au inceput sa se aplice amenzi, momentan doar in provincie.

+Quote Post
corect
mesaj Oct 31 2013, 09:27 PM
Mesaj #1548

Membru veteran

Citeaza (Buster @ Oct 31 2013, 08:47 PM) *
Banuiesti degeaba. Te inseli amarnic.

Pacat.... ar fi fost interesant...

Citeaza (Buster @ Oct 31 2013, 08:45 PM) *
Da.

Unde?

+Quote Post
corect
mesaj Oct 31 2013, 09:29 PM
Mesaj #1549

Membru veteran

Citeaza (Buster @ Oct 31 2013, 08:45 PM) *
1. Din partea oricui. Ai facut si tu destule greseli. Nesanctionate inca. Oricum greseala nu schimba ideea asa ca nu vad de ce ti-ai pus poalele in cap.
2. Tu chiar crezi ca o sa fie vreodata 0 numarul celor muscati, chiar daca nu mai sunt caini pe strada?

1. Nimeni nu e perfect. Atentionarea nu a fost cu rea intentie.
2. Nu, pentru ca exista si persoane muscate de caini cu stapan. Dar daca numarul celor muscati se reduce de la 16 000 la 1000 deja inseamna foarte mult.

+Quote Post
corect
mesaj Oct 31 2013, 09:31 PM
Mesaj #1550

Membru veteran

Citeaza (Buster @ Oct 31 2013, 08:41 PM) *
Cu funicularul. Eu am vazut unii care ii carau in carca pana la ultimul etaj.

Filmeaza tu cainii aia carati cu funicularul care intra in balcoanele din casele oamenilor sa le manance gunoiul! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Ai imaginatie bogata... palmierii se strang in haite si ataca oamenii, cainii urca cu funicularul, ce mai urmeaza?

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Oct 31 2013, 09:46 PM
Mesaj #1551

Guests

Citeaza (corect @ Oct 31 2013, 09:31 PM) *
Filmeaza tu cainii aia carati cu funicularul care intra in balcoanele din casele oamenilor sa le manance gunoiul! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Ai imaginatie bogata... palmierii se strang in haite si ataca oamenii, cainii urca cu funicularul, ce mai urmeaza?

Vazui 2 copii crescuti de o lupoaica...Auzi tu, gogomanie!

+Quote Post
Vizitator_incredibil.
mesaj Oct 31 2013, 10:35 PM
Mesaj #1552

Guests

Citeaza (Buster @ Oct 31 2013, 09:46 PM) *
Vazui 2 copii crescuti de o lupoaica...Auzi tu, gogomanie!

Esti crima si pedeapsa ! laugh.gif

Hai sa mai vedem si o chestie normala ! biggrin.gif

http://fineartamerica.com/featured/fidelit...on-riviere.html

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 1 2013, 09:36 AM
Mesaj #1553

Guests

Citeaza (Buster @ Oct 31 2013, 07:30 PM) *

Iti mai scriu a zecea oara, poate pricepi.
Nu am legat problema maidanezilor de "folosinta" lor.
Daca exista spitale unde catelusii ajuta copii bolnavi de cancer - e minunat. Sper sa fie mai multe spitale la fel.
Doar ca asta n-are absolut nici o legatura cu maidanezii. Tu inca nu faci distinctie intre maidanezi si caini cu stapan. Cainii cu stapan ajuta blonavi de cancer. Maidanezii omoara copii sanatosi.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 1 2013, 09:38 AM
Mesaj #1554

Guests

Citeaza (Buster @ Oct 31 2013, 08:39 PM) *

Daca autoritatile duc o campanie contra tantarilor,tu te intrebi 10 ani mai tarziu de ce mai sunt tantari?
Scopul eutanasierii nu e exterminarea speciei.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 1 2013, 09:41 AM
Mesaj #1555

Guests

Citeaza (incredibil @ Oct 31 2013, 08:35 PM) *
Si cand se da timp de 6 luni un ajutor de somaj absolventilor de liceu (indiferent daca au promovat sau nu bacalaureatul) in loc sa fie pusi la o munca necalificata (de ex: la maturat strazi, la ingrijit maidanezii in padocuri, la amenajarea spatiilor verzi din parcuri si in afara acestora - doar ai vazut prin ce jungla au trecut procuratura si jurnalistii langa lacul Tei, la deszapezit s.a.m.d.) ce se incurajeaza ? Nu cumva ... trai, neneaca, pe banii fraierilor ?! rolleyes.gif

Mai am un pic si incep sa dau si eu linkuri catre erorile logice pe care vad ca le tot folosesti in argumentatii smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 1 2013, 12:31 PM
Mesaj #1556

Guests

Citeaza (corect @ Oct 31 2013, 09:21 PM) *
Basescu nu i-a eutanasiat pe toti.
Maidanezii apar din doua motive:
1. puii cainilor cu stapan - cred ca este sursa principala. Actiune: campanii de sterilizare pentru cainii de rasa comuna (macar) cu stapan. Acum e mai usor ca ne ajuta, din 2013, si legea.
2. cainii abandonati de stapani - as zice mai putini decat cei din prima categorie. Tragic, unii sunt de rasa si sunt superbi.... Actiune: adoptia responsabila si controale dublate de amenzi. Macar daca nu mai pot avea grija de caine sa il duca intr-un adapost, nu sa il lase pe strada
3. inmultirea cainilor fara stapan existenti. Aici teoretic sterilizarea ar trebui sa rezolve problema dar practic nu functioneaza (cel putin in Bucuresti) pentru ca: a. nu poti prinde si steriliza in acelasi timp 60 000 de caini; b. autoritatile actioneaza greu, asta nu mai trebuie dovedit; c. nu o poti aplica cainilor din categoria 1 si exista riscul sa nu ii prinzi cand cresc. Cea mai mare problema: cainii raman pe strada si pot ataca.

Hopa! Sunt de acord cu tot ce ai spus. wink.gif

1. Si eu cred ca puii cainilor cu stapani sunt principala sursa.
Ma uit cateodata la 'capul strazii' si vad vreo 10 caini...si ma intreb de unde a aparut haita de maidanezi. Aiurea! Majoritatea au stapani dar ii lasa pe strada. Se impuiaza la greu. Pe o alee stau niste tigani care au catea. Asta primavara a fatat vreo 4. Acum iar e gravida.
Aici trebuie lucrat. Si nu e usor dar nici imposibil.

2. In alte tari cand adopti un animal semnezi niste chestii. Ceva din chestiile alea spune ca animalul trebuie intretinut cum trebuie, sa nu fie abandonat si ca e posibil sa vina cineva din cand in cand sa controleze treaba asta. Evident ca tot se intampla porcarii (sa-l abandoneze oricum) dar mai putin.
Cainii de rasa au cele mai multe sanse sa isi gaseasca un nou stapan. Chiar si cainii care nu sunt de rasa dar au ceva nivel de dresaj. Totusi oamenii ii abandoneaza fara sa incerce sa le gaseasca un stapan.

3. Aici e buba cea mai mare fiindca s-a ajuns la numarul asta.
De vina? b. Adica autoritatile.
Mie mi-e sila cum Oprescu o da in plans, autoritatile, ASAP da vina pe ONGuri (de parca i-ar fi oprit cineva sa sterilizeze la greu si faca adaposturile alea demult promise si pentru care au fost fonduri) si au aruncat vina pe 'iubitorii de caini'. Ei sunt de vina. Ei pot remedia problema.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 1 2013, 12:52 PM
Mesaj #1557

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 1 2013, 12:31 PM) *
3. Aici e buba cea mai mare fiindca s-a ajuns la numarul asta.
De vina? b. Adica autoritatile.
Mie mi-e sila cum Oprescu o da in plans, autoritatile, ASAP da vina pe ONGuri (de parca i-ar fi oprit cineva sa sterilizeze la greu si faca adaposturile alea demult promise si pentru care au fost fonduri) si au aruncat vina pe 'iubitorii de caini'. Ei sunt de vina. Ei pot remedia problema.

Nu l-a oprit nimeni. Chiar a semnat acorduri in fiecare an cu ONG-urile.
http://www.amosnews.ro/arhiva/primaria-gen...ilizarii-masive
Citeaza
Activitatea se va desfasura in baza unui protocol de colaborare semnat cu Primaria Municipiului Bucuresti prin care Vier Pfoten se angajeaza sa sterilizeze gratuit cainii fara stapan, iar Primaria garanteaza faptul ca angajatii, contractorii si subcontractorii sai nu vor initia actiuni de ucidere, maltratare sau otravire a animalelor fara stapan.

Fondurile erau alocate dar nu s-au cheltuit.
Deci, vier pfoten s-a angajat sa sterilizeze gratuit cainii. Primaria, bucuroasa ca scapa de asta, le-a pus la dispozitie si spatiu (la Pallady), plus ca a si subventionat sterilizarile facute in cabinetele private.
Au fost toate premizele pentru implementarea metodei. Ca n-a avut succes, este din cauza metodei in sine.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 1 2013, 01:04 PM
Mesaj #1558

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 1 2013, 09:38 AM) *
Daca autoritatile duc o campanie contra tantarilor,tu te intrebi 10 ani mai tarziu de ce mai sunt tantari?
Scopul eutanasierii nu e exterminarea speciei.

Iar compari tantarii cu cainii...
Nu poti sa opresti inmultirea tantarilor dar a cainilor poti.
Daca nu mai ai un caine pe strada numai de la cainii cu stapan nesterilizati pot sa vina puii.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 1 2013, 01:13 PM
Mesaj #1559

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 1 2013, 01:04 PM) *
Iar compari tantarii cu cainii...
Nu poti sa opresti inmultirea tantarilor dar a cainilor poti.
Daca nu mai ai un caine pe strada numai de la cainii cu stapan nesterilizati pot sa vina puii.

Problema e ca rata sterilizarii e mult mai mica decat rata eutanasierii.
Se inmultesc mult mai rapid cainii nesterilizati, decat cainii neeutanasiati.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 1 2013, 01:25 PM
Mesaj #1560

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 1 2013, 01:13 PM) *
Problema e ca rata sterilizarii e mult mai mica decat rata eutanasierii.
Se inmultesc mult mai rapid cainii nesterilizati, decat cainii neeutanasiati.

Problema e ca daca puii vin de la caini cu stapani ....o sa fie mereu o problema.
Degeaba faci curatenie in spatele blocului daca oamenii tot arunca gunoaie de la balcon si tomberonul e spart.
Faci aceeasi munca zilnic, etern, ca prostu'.
Pana nu ii obligi sa nu mai arunce si sa ai un tomberon bun o sa ai aceeasi problema.

+Quote Post

59 Pagini V  « < 50 51 52 53 54 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th November 2019 - 01:48 AM