IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Tu cumperi produse romanesti ca sa ajuti romanii sa stea in tara?
Vizitator_conservativu´.
mesaj Dec 8 2011, 02:41 PM
Mesaj #61

Guests

NA !....c-am iesit cu TARABA-N PIATZA

inca din 2005..care nu stitzi eng. folositzi google translator.

http://www.euroqualityfiles.net/cecap/Repo...2%20ROMANIA.pdf

CREIONARILOR! evident politicienii ro prefera importa peste 80%prod.agro-zooo pt. asigurarea necesarului de hrana a propriilor cetatzeni, cei informatzi shtiu de ce .....
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 8 2011, 02:59 PM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (conservativu´ @ Dec 8 2011, 02:07 PM) *
...suntetzi varza!

va-ntreb io, unde-s acelele mult trambitzate pietze agro-zoo de gros, in ro ?..acolo trebuia tzaranul roman sa mearga sa-si vanda produsele agro-zoo primare: cal.I-a, a-II-a, a-III-a,...etc...linii igenizare, sortare,preambalare...expeditzie in stare proaspata spre mall-ul si supermarket-ul unchiuletzului, iar o alta parte expediata pe adresele industriei alimentare, conservare, ...etc...maaaah!

vreo bursa agro-zoo-plante tehnice, fructe padure, exista-n ro ?... creionistilor; v-atzi obishuit cu bazarele (piatza)agro-ametara cu TARABE, bah!
Suntem varza dar ne bucuram din cand in cand sa vina o minte luminata sa ne deschida ochii.
Vrei sa vezi taranul in piata. Si bunica de la tara te-ar intreba zambind... si la camp cine merge?
Portocala aia californiana si branza aia olandeza de care tot vorbiti cine o vinde la piata, fermierul?

+Quote Post
Vizitator_consrvativu´.
mesaj Dec 8 2011, 03:22 PM
Mesaj #63

Guests

Citeaza (Musafir @ Dec 8 2011, 02:59 PM) *
Suntem varza dar ne bucuram din cand in cand sa vina o minte luminata sa ne deschida ochii.
Vrei sa vezi taranul in piata. Si bunica de la tara te-ar intreba zambind... si la camp cine merge?
Portocala aia californiana si branza aia olandeza de care tot vorbiti cine o vinde la piata, fermierul?

nu, nu vreu sa vad tzarani veritabili in actualele piete romanesti, as drori sa-i vad ca isi vand produsele agricole de 2 ori pe an intr-o piata de gros, 1-2 t grau de pe hectarul pe care l-a arendat, sau 500-1000Kg cartofi, ..etcetc, sau sa-l vad pe taranul roman ca isi tranzactioneaza recolta pe bursa agricola din ro....sa vad ca productia agricola de-o calitate inferioara cat.III ii este achizitionata de piata gros la un pret negociat onest /Kg. si trimisa pe liniile tehnologice de conservare si comercializare. mi-ar placea sa vad un ordin al ministrului agriculturi prin care instituue o legal obigatia mall-urilor si-a supermarketurilor sa comercializeze produse romanesti in proportzie minima de 50%.....bah!.. nu doresc sa vad tarani veritabili in actualele piete romanesti, au ei alte probleme specifice de rezolvat,..clar ?

nu, samsarul !in mod sigur fara bon de cassa. ma-nerveshti! adica ,.. o fac pa dashteptu ´,,,,,hmmmm! angry.gif

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Dec 8 2011, 04:11 PM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (consrvativu´ @ Dec 8 2011, 03:22 PM) *
nu, nu vreu sa vad tzarani veritabili in actualele piete romanesti, as drori sa-i vad ca isi vand produsele agricole de 2 ori pe an intr-o piata de gros, 1-2 t grau de pe hectarul pe care l-a arendat, sau 500-1000Kg cartofi, ..etcetc, sau sa-l vad pe taranul roman ca isi tranzactioneaza recolta pe bursa agricola din ro....sa vad ca productia agricola de-o calitate inferioara cat.III ii este achizitionata de piata gros la un pret negociat onest /Kg. si trimisa pe liniile tehnologice de conservare si comercializare. mi-ar placea sa vad un ordin al ministrului agriculturi prin care instituue o legal obigatia mall-urilor si-a supermarketurilor sa comercializeze produse romanesti in proportzie minima de 50%.....bah!.. nu doresc sa vad tarani veritabili in actualele piete romanesti, au ei alte probleme specifice de rezolvat,..clar ?

nu, samsarul !in mod sigur fara bon de cassa. ma-nerveshti! adica ,.. o fac pa dashteptu ´,,,,,hmmmm! angry.gif
Deja vu. Pai daca eu prefer uneori produse straine de unde ma scoti dusman al taranului roman? Nu vreau eu sa aiba piata de gross? Nu vreau eu sa ii fie preluate produsele la preturi rezonabile? Nu vreau eu subventii pentru cei ce chiar vor sa faca productie? Vreau eu sa fie jefuit de samsari? Eu vreau doar sa am dreptul de a alege ce sa cumpar, nu sa mi se interzica accesul la produsele straine ca eu am prins vremurile cand in magazine erau doar produse romanesti

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 8 2011, 06:08 PM
Mesaj #65

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Citeaza (consrvativu´ @ Dec 8 2011, 03:22 PM) *
mi-ar placea sa vad un ordin al ministrului agriculturi prin care instituue o legal obigatia mall-urilor si-a supermarketurilor sa comercializeze produse romanesti in proportzie minima de 50%.....bah!.. nu doresc sa vad tarani veritabili in actualele piete romanesti, au ei alte probleme specifice de rezolvat,..clar ?

Vezi tu, aici există în mall-uri furnizori agreaţi, furnizori care contribuie la construirea mall-urilor, contribuţia lor este estimată la cca 80% din valoarea mall-ului.
Cine pe cine mai poate obliga?

În pieţe, da, dar aici primarii ar trebui să fie cei interesaţi şi nu sunt.

Aceasta postare a fost editata de Ana Armanca Ardeleanu: Dec 8 2011, 06:10 PM

+Quote Post
Vizitator_conservativu´.
mesaj Dec 8 2011, 06:29 PM
Mesaj #66

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Dec 8 2011, 06:08 PM) *
Vezi tu, aici există în mall-uri furnizori agreaţi, furnizori care contribuie la construirea mall-urilor, contribuţia lor este estimată la cca 80% din valoarea mall-ului.
Cine pe cine mai poate obliga?

În pieţe, da, dar aici primarii ar trebui să fie cei interesaţi şi nu sunt.

+Quote Post
Vizitator_economatu´.
mesaj Dec 8 2011, 06:36 PM
Mesaj #67

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Dec 8 2011, 04:11 PM) *
Deja vu. Pai daca eu prefer uneori produse straine de unde ma scoti dusman al taranului roman? Nu vreau eu sa aiba piata de gross? Nu vreau eu sa ii fie preluate produsele la preturi rezonabile? Nu vreau eu subventii pentru cei ce chiar vor sa faca productie? Vreau eu sa fie jefuit de samsari? Eu vreau doar sa am dreptul de a alege ce sa cumpar, nu sa mi se interzica accesul la produsele straine ca eu am prins vremurile cand in magazine erau doar produse romanesti

....deja vu ceeeeeeeee, unchiuletzule !? dreptul de-a alege produsul alimentar conform gusturilor proprii? phai cine-tzi poate interzice s-alegi produsul,sau degustibusnonestdisputandum, deja vu ce ? principii politico-economice agro-cometciale protectioniste? pai cine, ce stat, nu le aplica-n europa sau pe mapamond ?

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 8 2011, 07:21 PM
Mesaj #68

Membru veteran

Citeaza (conservativu´ @ Dec 8 2011, 06:29 PM) *

Ce legătură are un tratat de drept comercial cu contracte private între societăţi comerciale?! Ele pot să prevadă orice clauze comerciale, cu condiţia să nu încalce legislaţia. Unde în lege scrie că o societate care construieşte un mall, nu poate semna contracte de parteneriat cu alte societăţi, care să finanţeze construcţia mall-ului?
Chiar dacă aceste societăţi devin ulterior furnizori ai mall-ului.
Avem o legislaţie deficitară?

Aceasta postare a fost editata de Ana Armanca Ardeleanu: Dec 8 2011, 07:27 PM

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Dec 8 2011, 10:54 PM
Mesaj #69

Guests

Citeaza (Musafir @ Dec 8 2011, 12:08 PM) *
Pai daca am mancat toata viata pufuleti si covrigi normal sa vreau si altceva, nu?
Cine te pune sa le pupi mana nemtilor ? Mananca ce vrei. Tu te gandesti la parizerul romanesc de acum 30 de ani, care chiar era bun, si zici ca trebuie sa mananc parizerul romanesc de acum, care e mizerabil.
Cunosti realitatea dar te faci ca nu stii ca orice produs romanesc pe care scrie ceva poate contine orice altceva pentru ca e verificat de un sistem corupt si lipsit de autoritate. Pot sa iti spun in cunostinta de cauza de produse pentru copii pe care scrie natural si plesnesc de chimicale. Pentru copii. Ofera-i copilului tau asa ceva, de ce te enerveaza asa emanciparea asta a mea care nu ma lasa sa expun copilul meu la asa ceva.
Esti suparat ca exista varietate pe piata. E cel putin ciudat. Produsele din toata lumea iti ofera tie, cumparatorului, posibilitatea sa alegi. Ai de unde alege. Esti suparat ca ai atatea optiuni si vrei sa ti se limiteze drepturile. De fapt nu tie, vrei sa mi se limiteze mie dreptul de a alege. Intr-o atitudine deja cliseu vrei masuri pentru ceilalti ca dreptul tau de a cumpara produse romanesti nu ti-l ia nimeni.

Reformulez.
Nu sunt suparat ca exista varietate.Doamne fereste!
Dar numai un copil care vede o reclama la TV la ceva isi permite inocenta de a crede ca produsul e mai bun doar fiindca e 'made in...'
Si ideea topicului nu este deloc idioata din moment ce alte tari isi protejeaza chiar agresiv productia proprie.
Eu as vinde branza si carnati din Romania in USA dar nu pot fiindca te rup taxele.De ce?Fiindca isi protejeaza propria productie.
Pe aia sa ii acuzi de lipsa de varietate.
Si mie imi place sa iau copilului un Toblerone si eu sa incerc un Becks dar cand vezi usturoi din China,cartofi din Egipt si mere din Argentina parca ceva nu e in regula.

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Dec 9 2011, 12:44 AM
Mesaj #70

Guests

Citeaza (Nae @ Dec 8 2011, 10:54 PM) *
Reformulez.
Nu sunt suparat ca exista varietate.Doamne fereste!
Dar numai un copil care vede o reclama la TV la ceva isi permite inocenta de a crede ca produsul e mai bun doar fiindca e 'made in...'
Bun sau rau sunt notiuni subiective. Vorbim de calitate, vorbim de garantii.
Produsul ala pe care scrie Made in Germany imi ofera garantia ca este exact ce scrie pe el. La cele Made in Romania am suspiciuni pentru ca stiu cum se dau licente si certificate de calitate pe la noi. La fel si la produsele chinezesti, sau din alte surse la fel de dubioase.
Citeaza
Si ideea topicului nu este deloc idioata din moment ce alte tari isi protejeaza chiar agresiv productia proprie.
Discutabila politica protectionista dar chiar si asa, tarile alea nu prea limiteaza oferta pentru ca oferta interna este si variata si de calitate. Ca aici avem problema, punem frana produselor straine cand piata interna ofera alternative. Nu oprim importurile ca sa il obligam pe cetatean sa consume marfuri interne proaste. Stii ce ar insemna pentru baietii desteopti din agricultura o astfel de lege. Ei ar beneficia primii.
Bine, si din exporturi beneficiaza alti baieti destepti dar aici intram in alte probleme.
Citeaza
Dar cand vezi usturoi din China,cartofi din Egipt si mere din Argentina parca ceva nu e in regula.
Mie nu imi plac nici merele din Argentina nici usturoiul din China. Cine e istet sa deschida magazine cu produse romanesti, nu e nimic nou in faptul ca toti suntem nemultumiti de fructele si legumele alea mari, frumoase si fara gust, ar avea clienti destui. De ce nu exista asa ceva? Nu cumva ne straduim sa protejam ceva ce nu prea mai exista?

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 9 2011, 06:40 AM
Mesaj #71

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Dec 9 2011, 12:44 AM) *
Nu cumva ne straduim sa protejam ceva ce nu prea mai exista?

Ba... cam da, ai dreptate. Numai ca s-a facut intentionat asta! Iar marile economii europene nu sunt deloc straine de fenomen... wink.gif Nu e batator la ochi ca, desi resurse ar fi, productie nik? Al dreaq, or fi disparut cei "isteti" de care ziceai tu...

Numai ca oricat ai fi de istet nu poti castiga lupta impotriva balaurului cu 3 capete: concurenta "europeana", administratia romaneasca, si noi, toti, piata romaneasca in sine: putere de cumparare mica, cultura putina, snobism maxim.

+Quote Post
Vizitator_conservatuvu´.
mesaj Dec 9 2011, 11:38 AM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Dec 8 2011, 07:21 PM) *
Ce legătură are un tratat de drept comercial cu contracte private între societăţi comerciale?! Ele pot să prevadă orice clauze comerciale, cu condiţia să nu încalce legislaţia. Unde în lege scrie că o societate care construieşte un mall, nu poate semna contracte de parteneriat cu alte societăţi, care să finanţeze construcţia mall-ului?
Chiar dacă aceste societăţi devin ulterior furnizori ai mall-ului.
Avem o legislaţie deficitară?

..păi are, are nevoie de câţiva experţi, în drept omercial, care să-l studieze ş-apoi să-ţi pună la dispoziţie , ţie politician nărod, soluţiile juridice pentru a asigura un cadru legislativ protecţionist propriei economii, understood Soro?...

....păi nu scrie, DAR DACĂ dacă ar scrie ?.... aşa cum scrie prin gat, cefta,etfa, befta...ÎN CARE statele responsabile îşi apără propriile interese comerciale, ce-ai mai zâce SORO?...cand,au asigurat politicienii romani un cadru legislativ comercial protcţionist economiei româneşti gândit, legiferat şi aplicat întocmai la nivel de politică agricolă internă, dar în siajul acordurilor comerciale internaţionale pe care românia le-a semnat şi ratificat?
imediat după dec. "89 politicienii români au ştiut doar să deschidă frontierele pieţei economice româneşti, dar au uitat să-i asigure un cadru legislativ comercial coerent, suplu, etc,..şi-n ulimă instantă PROTECŢIONIST.

dar, având în vedere "grija" ce-au purtat-o intereselor ţăranului roman, dar nu numai, mă şi mir, cum draku de nu le-a trecut prin scăfârli să-i impoziteze încă din anii 90, imediat după ce au promulgat L.18.

Soro, mă leaşi cu c.leg.agricultura ro. ?...ce procent din fondurile nrambursabile europene/agricultura şi ind. agriculturii aţi atras până-n prezent 2005-2011?
vezi că tocmai gov. ro. a redus bugetul pe agricultură, mai vor şi impozitarea nimicului, adecă, dacă tot este ţăranul român în c.u.r.u' gol, hai să-l şi biciuim oţâră!

+Quote Post
Vizitator_conservativu'.
mesaj Dec 9 2011, 11:57 AM
Mesaj #73

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Dec 9 2011, 12:44 AM) *
Nu cumva ne straduim sa protejam ceva ce nu prea mai exista?

...şi ce , unchiuleţule ? dacă-ntre timp, NU MAI EXISTĂ, nu trebuie REÎNFIINŢATĂ ?...ETE, mâine poimâne bate la uşă o altă criză, pe lângă cea financiară actuală, CRIZA ALIMENTARĂ !...urmează criza energetică, epuizare resurse petrol, epuizare morală centrale atomo-electrice, condiţiile climatologice lobale or să intre şi ele într-o altă "criză", şi-atunci, ce facem ? nu căutăm soluţii , nu rezolvăm crize? în fiecare zi există o sumă de probleme personale, mici "crize", ce faci unchiuleţule, nu le rezolvi?...te-apuci să şezi pe buturugă şi să te rogi la zeii planetei să-ţi rezolve minicrizele personale?...bah! sau zâci şi tu cum zâc unii, MAAAAAH,..."FATALITATE"!
"trei turme de miei,
cu trei ciobănei"

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 9 2011, 01:23 PM
Mesaj #74

Membru veteran

Citeaza (conservatuvu´ @ Dec 9 2011, 11:38 AM) *
..păi are, are nevoie de câţiva experţi, în drept omercial, care să-l studieze ş-apoi să-ţi pună la dispoziţie , ţie politician nărod, soluţiile juridice pentru a asigura un cadru legislativ protecţionist propriei economii, understood Soro?...

Eh, mare adevăr ai grăit, frateeee! Dar dacă nu se doreşte protearea propriei economii?!

+Quote Post
Vizitator_conservativu'.
mesaj Dec 9 2011, 02:50 PM
Mesaj #75

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Dec 9 2011, 01:23 PM) *
Eh, mare adevăr ai grăit, frateeee! Dar dacă nu se doreşte protearea propriei economii?!

Imoralitatea clasei conducătoare româneşti, care deţine “puterea” politică de la 1918
încoace, nu este cea mai gravă crimă a ei. Că s-a furat ca în codru, că s-a distrus
burghezia naţională în folosul elementelor alogene, că s-a năpăstuit ţărănimea, că s-a
introdus politicianismul în administraţie şi învătământ, că s-au desnaţionalizat
profesiunile libere – toate aceste crime împotriva siguranţei statului şi toate aceste
atentate contra fiinţei neamului nostru, ar putea – după marea victorie finală – să fie
iertate.
Memoria generaţiilor viitoare va păstra, cum se cuvine, eforturile şi eroismul anilor
cumpliţi 1916- 1918 – lăsând să se aştearnă uitarea asupra întunecatei epoci care a urmat
unirii tuturor românilor.
Dar cred că este o crimă care nu va putea fi niciodată uitată: aceşti aproape douăzeci de
ani care s-au scurs de la unire! Ani pe care nu numai că i-am pierdut (şi când vom mai
avea înaintea noastră o epocă sigură de pace atât de îndelungată?!) – dar i-am folosit cu
statornică voluptate la surparea lentă a statului românesc modern. Clasa noastră
conducătoare, care a avut frânele destinului românesc de la întregire încoace, s-a făcut
vinovată de cea mai gravă trădare care poate înfiera o elită politică în faţa
contemporanilor şi în faţa istoriei: pierderea instinctului statal, totala incapacitate politică.
Nu e vorba de o simplă găinărie politicianistă, de un milion sau o sută de milioane furate,
de corupţie, bacşişuri, demagogie şi şantaje. Este ceva infinit mai grav, care poate
primejdui însăsi existenţa istorică a neamului românesc: oamenii care ne-au condus şi ne
conduc nu mai văd!
Într-una din cele mai tragice, mai furtunoase şi mai primejdioase epoci pe care le-a
cunoscut mult încercata Europă – luntrea statului nostru este condusă de nişte PILOŢI
ORBI. Acum, când se pregăteşte marea luptă după care se va şti cine merită să
supravieţuiască şi cine îşi merită soarta de rob – elita noastră conducătoare îşi continuă
micile sau marile afaceri, micile sau marile bătălii electorale, micile sau marile
REFORME MOARTE.
Nici nu mai găseşti cuvinte de revoltă. Critica, insulta, ameninţarea – toate acestea sunt
zadarnice. Oamenii aceştia sunt invalizi: nu mai văd, nu mai aud, nu mai simt! Instinctul
de căpetenie al elitelor politice, instinctul statal, s-a stins.
Istoria cunoaşte unele exemple tragice de state înfloritoare şi puternice care au pierit în
mai puţin de o sută de ani fără ca nimeni să înţeleagă de ce. Oamenii erau tot atât de
cumsecade, soldaţii tot atât de viteji, femeile tot atât de roditoare, holdele tot atât de
bogate. Nu s-a întâmplat nici un cataclism între timp. Şi deodată, statele acestea pier,
dispar din istorie. În câteva sute de ani după aceea, cetăţenii fostelor state glorioase îşi
pierd limba, credinţele, obiceiurile – şi sunt înghiţiţi de popoare vecine.
Luntrea condusă de PILOŢII ORBI se lovise de stânca finală. Nimeni n-a înţeles ce se
întâmplă, dregătorii făceau politică, neguţătorii îşi vedeau de afaceri, tinerii de dragoste şi
ţăranii de ogorul lor. Numai istoria ştia că nu va mai duce multă vreme povara acestui
stârv în descompunere, neamul acesta care are toate însuşirile în afară de cea capitală:
instinctul statal.
Crima elitelor conducătoare româneşti constă în pierderea acestui instinct şi în
înfiorătoarea lor inconstienţă, în încăpăţânarea cu care îşi apără “PUTEREA”. Au fost
elite româneşti care s-au sacrificat de bună voie, şi-au semnat cu mâna lor actul de deces
numai pentru a nu se împotrivi istoriei, numai pentru a nu se pune în calea destinului
acestui neam. Clasa conducătorilor noştri politici, departe de a dovedi această resemnare,
într-un ceas atât de tragic pentru istoria lumii – face tot ce-i stă în putinţă ca să-şi
prelungească puterea. Ei nu gândesc la altceva decât la milioanele pe care le mai pot
agonisi, la ambiţiile pe care şi le mai pot satisface, la orgiile pe care le mai pot repeta. Şi
nu în aceste câteva miliarde risipite şi câteva mii de conştiinţe ucise stă marea lor crimă,
ci în faptul că măcar acum, când încă mai este timp, nu înţeleg să se resemneze. […]
Ştiu foarte bine că evreii vor ţipa că sunt “antisemit”, iar democraţii că sunt “huligan” sau
“fascist”. Ştiu foarte bine că unii îmi vor spune că “administraţia” e proastă – iar alţii îmi
vor aminti tratatele de pace, clauzele minorităţilor. Ca şi când aceleaşi tratate au putut
împiedica pe Kemal Paşa să rezolve problema minorităţilor măcelărind 100.000 de greci
în Anatolia.
Ca şi când iugoslavii şi bulgarii s-au gândit la tratate când au închis şcolile şi bisericile
româneşti, deznaţionalizând câte zece sate pe an. Ca şi când ungurii nu şi-au permis să
persecute făţiş, cu închisoarea, chiar satele germane, ca să nu mai vorbesc de celelalte. Ca
şi când cehii au şovăit să paralizeze, până la sugrumare, minoritatea germană!
Cred că suntem singura ţară din lume care respectă tratatele minorităţilor, încurajând
orice cucerire de-a lor, preamărindu-le cultura şi ajutându-le să-şi creeze un stat în stat. Şi
asta nu numai din bunătate sau prostie! Ci pur şi simplu pentru că pătura conducătoare nu
mai ştie ce înseamnă un stat, nu mai vede!
Pe mine nu mă supără când aud evreii ţipând: “antisemitism”, “Fascism”, “hitlerism”!
Oamenii aceştia, care sunt oameni vii şi clarvăzători, îşi apără primatul economic şi
politic pe care l-au dobândit cu atâta trudă risipind atâta inteligenţă şi atâtea miliarde. Ar
fi absurd să te astepţi ca evreii să se resemneze de a fi o minoritate, cu anumite drepturi şi
cu foarte multe obligaţii – după ce au gustat din mierea puterii şi au cucerit atâtea posturi
de comandă. Evreii luptă din răsputeri să-şi menţină deocamdată poziţiile lor, în
aşteptarea unei viitoare ofensive – şi, în ceea ce mă priveşte, eu le înţeleg lupta şi le
admir vitalitatea, tenacitatea, geniul.
Tristeţea şi spaima mea îşi au, însă, izvorul în altă parte. Piloţii orbi! Clasa aceasta
conducătoare, mai mult sau mai puţin românească, politicianizată până în măduva oaselor
– care aşteaptă pur si simplu să treacă ziua, să vină noaptea, să audă un cântec nou, să
joace un joc nou, să rezolve alte hârtii, să facă alte legi. Acelaşi şi acelaşi lucru, ca şi când
am trăi într-o societate pe acţiuni, ca şi când am avea înaintea noastră o sută de ani de
pace, ca şi când vecinii noştri ne-ar fi fraţi, iar restul Europei unchi şi naşi. Iar dacă le
spui că pe Bucegi nu mai auzi româneşte, că în Maramureş, Bucovina şi Basarabia se
vorbeste idiş, că pier satele româneşti, că se schimbă faţa oraşelor – ei te socotesc în
slujba nemţilor sau te asigură că au făcut legi de protecţia muncii naţionale.
Sunt unii, buni “patrioţi”, care se bat cu pumnul în piept şi-ţi amintesc că românul în veci
nu piere, că au trecut pe aici neamuri barbare etc.Uitând, săracii că în Evul Mediu
românii se hrăneau cu grâu şi peşte şi nu cunoşteau nici pelagra, nici sifilisul, nici
alcoolismul. Uitând că blestemul a început să apese neamul nostru odată cu introducerea
secarei (la sfârşitul Evului Mediu), care a luat pretutindeni locul grâului. Au venit apoi
fanarioţii care au introdus porumbul – slăbind considerabil rezistenţa ţăranilor.
Blestemele s-au ţinut apoi lanţ. Mălaiul a adus pelagra, evreii au adus alcoolismul (în
Moldova se bea până în secolul XVI bere), austriecii în Ardeal şi “cultura” în Principate
au adus sifilisul. Piloţii orbi au intervenit şi aici, cu imensa lor putere politică şi
administrativă.
Toată Muntenia şi Moldova de jos se hrăneau iarna cu peşte sărat; căruţele începeau să
colinde Bărăganul îndată ce se culegea porumbul si peştele acela sărat, uscat cum era,
alcătuia totuşi o hrană substanţială. Piloţii orbi au creat, însă, trustul peştelui. Nu e atât de
grav faptul că la Brăila costă 60 -100 lei kilogramul de peşte (în loc să coste 5 lei), că
putrezesc vagoane întregi cu peşte ca să nu scadă preţul, că în loc să se recolteze 80 de
vagoane pe zi din lacurile din jurul Brăilei se recoltează numai 5 vagoane şi se vinde
numai unul (restul putrezeşte), grav e că ţăranul nu mai mănâncă, de vreo 10 ani, peşte
sărat. Şi acum, când populaţia de pe malul Dunării e secerată de malarie, guvernul
cheltuieşte (vorba vine) zeci de milioane cu medicamente, uitând că un neam nu se
regenerează cu chinină şi aspirină, ci printr-o hrană substanţială.
Nu mai vorbiţi, deci, de cele şapte inimi în pieptul de aramă al românului. Sărmanul
român, luptă ca să-şi păstreze măcar o inimă obosită care bate tot mai rar şi tot mai stins.
Adevărul e acesta: neamul românesc nu mai are rezistenţa sa legendară de acum câteva
veacuri. În Moldova şi în Basarabia cad chiar de la cele dintâi lupte cu un element etnic
bine hrănit, care mănâncă grâu, peşte, fructe şi care bea vin în loc de ţuică.
Noi n-am înţeles nici astăzi că românul nu rezistă băuturilor alcoolice, ca francezul sau
rusul bunăoară. Ne lăudăm că “ţinem la băutură”, iar gloria aceasta nu numai că e
ridiculă, dar e în acelaşi timp falsă. Alcoolismul sterilizează legiuni întregi şi ne
imbecilizează cu o rapiditate care ar trebui să ne dea de gândit!
…Dar piloţii orbi stau surâzători la cârmă, ca şi când nimic nu s-ar întâmpla. Şi aceşti
oameni, conducători ai unui popor glorios, sunt oameni cumsecade, sunt uneori oameni
de bună-credinţă, şi cu bunăvoinţă; numai că, aşa orbi cum sunt, lipsiţi de singurul
instinct care contează în ceasul de faţă – instinctul statal – nu văd şuvoaiele slave
scurgându-se din sat în sat, cucerind pas cu pas tot mai mult pământ românesc; nu aud
vaietele claselor care se sting, burghezia şi meseriile care dispar lăsând locul altor
neamuri… Nu simt că s-au schimbat unele lucruri în această ţară, care pe alocuri nici nu
mai pare românească!
Uneori, când sunt bine dispuşi, îţi spun că n-are importanţă numărul evreilor, căci sunt
oameni muncitori şi inteligenţi şi, dacă fac avere, averile lor rămân tot în ţară. Dacă aşa
stau lucrurile nu văd de ce n-am coloniza ţara cu englezi, căci şi ei sunt muncitori şi
inteligenţi. Dar un neam în care o clasă conducătoare gândeşte astfel, şi-ţi vorbeşte despre
calităţile unor oameni străini – nu mai are mult de trăit! El, ca neam, nu mai are însă
dreptul să se măsoare cu istoria…
Că piloţii orbi s-au făcut sau nu unelte în mâna străinilor – puţin interesează deocamdată!
Singurul lucru care interesează este faptul că nici un om politic român, de la 1918
încoace, n-a ştiut şi nu ştie ce înseamnă un stat. Şi asta e destul ca să începi să plângi.

Mircea Eliade - Vremea, Nr. 505, 19 Septembrie 1937, p. 3

soro, niic nu-nvăţăm, da' niic, ştii ce-i aia!...

+Quote Post
Cocolina
mesaj Dec 12 2011, 12:48 PM
Mesaj #76

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Citeaza (Musafir @ Dec 7 2011, 11:54 PM) *
Asa, gripa aviara nu a pornit din Romania deci trebuie sa mancam pui de la Slobozia nu de la Bremerhaven.
Stii care e starea de sanatate a romanilor in comparatie cu cea a nemtilor, daca tot te apuci sa compari tarile astea doua pe unic criteriu ca la ei a existat un episod castravetii? Sau ca de undeva din lume a pornit o epidemie.
Tu chiar ai vrut sa spui ceva?

Crezi ca strainii au o sanatate de fier??
Problema e pusa gresit...a manca sanatos e una,a manca alimente naturale e alta....in strainatate se mananca sanatos,e o cultura a alimentatiei,dar ingredientele folosite in orice fel de aliment sunt pline de chimicale,e-uri,indulcitori artificiali,arome etc etc.Dovada lipsa oricarei savoare,lipsa oricarui gust natural,parfum al fructelor,legumelor,zarzavaturilor.Carnea e umflata,indopata cu antibiotice si hormoni de crestere,dovada obezitatea infantila prezenta in mai toate tarile civilizate.
Stilul alimentar difera,da...
In Italia de ex se mananca la mic dejun cereale,cafea,lapte,un fruct.Romanul mananca oua cu sunca sau mai stiu eu ce paine cu unt si marmelada.
La pranz se mananca o portie de paste cu sos de rosii,uneori cu carne.O bucatica de carne la gratar cu salata(intotdeauna salata sau legume).Romanul mananca ciorba grea cu smantana,iahnie de fasole cu carnati,sau sarmale,ardei umpluti si alte celea,de-ti pocnesc ficatii.
Seara strainii mananca o supa de legume,un ceai,un piept de pui cu rosii si mozarella.Romanul ajunge fomat acasa si mancanca o fleica zdravana cu cartofi prajiti,mujdei uneori,si o felie de tort sau prajitura cu ciocolata....sa dai in coma nu alta.
Aici sta diferenta intre ce se mananca in occident si ce se mananca la noi.De aceea romanul are colesterolul in pom,iar arterioscleroza il paste de tanar.
In schimb avem inca,posibilitatea sa mancam sanatos,sa avem alimente biologice,e un dar ceresc acesta,de care noi nu profitam...
A merge la Mall e sinonimul unei situatii economice elevate,o aratam intregii lumi ca noi burdusim caruciorul,ca putem sa cumparam.Romanii sunt ahtiati dupa produsele straine,desi sunt constienti ca nu sunt cu nimic mai bune sau sanatoase.
Am vazut pipite la piata care aratau infumurate merele cumparate made in italy,sau perele made in turkey...snoband constant produsele romanesti,pipernicite si amarate.In schimb eu le cumpar cu mare drag de la taranii aceia cu mainile lor batatorite si aspre...Atat de tare simt diferenta intre acestea si cele fade,insipide si plastificate din strainatate...iar carnea...e atat de frageda si gustoasa in Romania...in schimb aici sunt nevoita sa cumpar guma aceea de vita,puiul acela umflat cu antibiotice in 2 saptamani...ce oroare....
Si atunci,daca avem posibilitatea sa consumam produse naturale,cat inca mai putem...de ce sa ne distrugem sanatatea bagand in noi chimicale legalizate???

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 12 2011, 01:22 PM
Mesaj #77

Guests

Citeaza (Cocolina @ Dec 12 2011, 12:48 PM) *
Romanul mananca oua cu sunca sau mai stiu eu ce paine cu unt si marmelada.
Nu e dragut cum tot ce e rau este asociat romanului? Uite, pana si micul dejun traditional englezesc -ham and eggs- cand e dat ca exemplu negativ devine...asa mananca romanii. De unt si marmelada, produse chiar naturale ce sa mai zic, palesc in fata naturalelor cereale Kellogs cu lapte UHT recomandate ca mic dejun sanatos, hihihih. Sau vorbeai de cereale luate ditrect de la tarani?
Si alimentele sunt alintate dragut sa fie sugestive, carnea italianului e o bucatica de carne la gratar, carnea romanului e o fleica zdravana.
Pana si Mallul a devenit brand romanesc desi occidentalii burdujesc carucioarele cu cumparaturi de la Mall de vreo cincizeci de ani, mai ales Vinerea.
Citeaza
Si atunci,daca avem posibilitatea sa consumam produse naturale...
Nu ai. Suntem sapte miliarde. Hai sa cumparam de la taranul cu mainile batatorite e un cliseu, taranul ala nu are decat pentru cativa clienti.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 12 2011, 01:40 PM
Mesaj #78

Guests

Citeaza (Musafir @ Dec 12 2011, 01:22 PM) *
Suntem sapte miliarde. Hai sa cumparam de la taranul cu mainile batatorite e un cliseu, taranul ala nu are decat pentru cativa clienti.

Ba nu, suntem vreo 19 milioane, hai 23, daca luam si rudele din strainataturi. Iar cum statisticile spun ca la noi vreo 40% din romani sunt "ocupati" cu agricultura, si daca, asa cum zici, "taranul ala" nu are decat pt cativa clienti - tutto e ok! Daca fiecare taran produce papica pt inca un omustean - rezulta ca 80% din populatia Romaniei ar avea cum sa manance "bio". (Restul de 20% sa se duca la hipermarket, ca au bani :B )

+Quote Post
Vizitator_conservativu'.
mesaj Dec 12 2011, 02:41 PM
Mesaj #79

Guests

belgienii au supravieţuit mon-fin-economic peste 500 de zile, în românia,....
..... ar fi necesar un cadru legislativ agricol -şi nu numai-, nemţesc, uit-aşa , că tot îi plac lui T.B. aranjamentle de n luate câte Kaizere doreşte D'nia Sa.......hahahahaha
....menţinerea în sistemul de administrare a statului numai funcţionarul public -centarl-local- technocrat,strict necesar :implementare, supravegere, sancţionare....

.....restabilirea relaţiilor tărăneşti bazate pe încredere şi asociere.
totul a fost distrus:first date, în anii cooperativizărilor forţate, ....
.....second time, reforma agricolă iniţiată de aceeaşi comunistoizi , iliescieni.
guvernul şi parlamentul ro. eutanasiere imediată,- capete acuzare: corupţi , incompetenţi, iresponsabili(calif. pot fi probate oricând)-nu fac altceva decât să blocheze. -printr-un cadru leg.aberant sau cu dedicaţie- iniţiativele ţăranului veritabil,
....

....să devalorizeze proprietăţile agricole private, să submineze iniţiativele de comercializare şi industrializare a prod. agro-zoo indigene, subminarea produselor agro-zoo indigene-eco-bio- de la comercializare? relaxarea, cadrului leg import produse agro-zoo dincolo de orice imaginaţie, fiscalizări agro-zoo cu dedicaţie de grup, personale sau de partid....

...complet favorabile retaillerilor, etc etc... concluzie: out! piaţă agro liberă reglementată european, bursă agro-zoo, consultanţă-consiliere gratuită acordată ţăranului român, -experţi neutrii- sau, funcţionar public (tehnocarat),... exclus indivizi angrenaţi politic, alftel: SCUMPETEEEEEEE! ŞI-AŞA-S MAI SCUMPE ŞI MAI PROASTE,calitativ, DECĂT ÎN U . E. ..... FOAMETEEEEEE! bah!

brava cocolina!.... dă-i-nainte sorooooo! poate, poate-i tezim pe mamelucii politichişti! bah!

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_dan..
mesaj Dec 16 2011, 06:35 PM
Mesaj #80

Guests

Nu stiu de ce foarte multi parca uita subiectul topicului. Hai sa discutam ce produse romanesti ne plac. Mie acum imi place la nebunie Magiunul de Topoloveni. Im mai plac obiectele ceramice pictate de mesteri olari. Imi mai plac ceaiurile romanesti, vinul Lacrima lui Ovidu.

Voi?

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Dec 16 2011, 10:07 PM
Mesaj #81

Guests

Citeaza (Vizitator_dan. @ Dec 16 2011, 06:35 PM) *
Nu stiu de ce foarte multi parca uita subiectul topicului. Hai sa discutam ce produse romanesti ne plac. Mie acum imi place la nebunie Magiunul de Topoloveni. Im mai plac obiectele ceramice pictate de mesteri olari. Imi mai plac ceaiurile romanesti, vinul Lacrima lui Ovidu.

Voi?

Pai... cuie facute de xxx srl si care se indoaie in mana (sa ne imaginam batute cu ciocanul!) de-am ajuns sa recuperez cuie vechi "de Galati" antedecembriste, prize electrice turcesti care plesnesc daca le strangi normal, tuburi flexibile pentru sanitare cu "holenderele" nu di bronz ci din antimoniu si care plesnesc stranse in cheie, ventile si robineti din plastic(!) nichelat, cabluri electrice care se dezizoleaza aiurea, vopsele care nu acopera nici date in zece maini, tuburi flexibile pentru instalatii, care se zdrobesc stranse intre degete, ciment la pret aproape dublu fata de occident, adeziv obisnuit pentru ceramica la pret de Mapei sau Weber, apa minerala carbogazoasa cu atata acid carbonic de-ti iese pe nas, carnati cu consistenta de clei, paste fainoase care devin lut de facut chirpici cand le pui la fiert, vin cu aroma de eter, bulion care arata ca o pasta negricioasa nedefinita etc.
Legal? Pai la legi suntem maestri, in Romania, pentru producator este suficienta o autocertificare CE pe car e o fac si chinejii chit ca aia lipesc etichetele de multe ori stramb.
Era odata Larexu'. Buuun, cautam cu Gogu (ala de pe munte) si... surpriza emisiunii (m-am strambat de ras): laugh.gif

Voi?

+Quote Post
cristi00005
mesaj Dec 19 2011, 12:44 PM
Mesaj #82

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 19-December 11
Utilizatorul numarul: 30 686

nu mai cumpar nimic romanesc, am luat teapa odata, si mi-a ajuns. mai bine chimicale decat sa fiu furat la cantar de taranul roman hapsan dupa 1 leu castigat necinstit

--------------------
http://www.mysex-shop.ro

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 20 2011, 07:10 AM
Mesaj #83

Guests

Citeaza (cristi00005 @ Dec 19 2011, 12:44 PM) *
mai bine chimicale decat sa fiu furat la cantar de taranul roman hapsan

Vedea-te-as la coada vacii si a sapei sa-ti produci singur legumele si branzeturile/lactatele/cărneturile pe care le infuleci zilnic, sa te vad atunci cu cat le-ai vinde/cumpara tu...

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_dan..
mesaj Jan 8 2012, 08:34 PM
Mesaj #84

Guests

In fiecare oras din Romania e cel putin un supermarket sau hypermarket..strain.. In orasele mari sunt zeci, tot straine. Sunt in mijlocul oraselor, au eliminat competitia iar oamenii nu mai au pur si simplu de unde sa cumpere mancare in afara din ele.

O sa spuneti ca fac si strainii un profit din comert daca tot au investit in halele pe care le-au amenajat cu magazine. Nici o problema cu asta, dar problema este cu faptul ca inauntrul hypermarketurilor sunt maxim 20% marfuri produse in Romania. Restul? Importate de la mii de kilometri.

O sa zica unii, ca noi nu putem produce in cantitatile cerute de ei adica produse pentru toata tara..dar de ce ar trebui? Pentru ca ne impun ei?! De ce in magazinele din Transilvania sa nu fie produse si specialitati locale? La fel in restul regiunilor din Romania. De cand altii trebuie sa ne faca regulile ce avem noi nevoie si voie sa mancam sau sa folosim in Romania?

Cred ca noi ca romani ar trebui sa cautam mult mai des produse romanesti pentru ca altfel nu se va dezvolta niciodata agricultura si industria romaneasca. Apoi ar fi buna o lege care sa oblige magazinele care deja detin monopolul comertului in Romania sa cumpere si sa ofere spatiu de desfacere de minim 50% produselor romanesti. Atunci Romania va renaste cu adevarat si nu va mai fi doar o simpla piata de desfacere pentru produse straine.

+Quote Post
Vizitator_nelu.
mesaj Jan 9 2012, 07:50 AM
Mesaj #85

Guests

In Romania, se mai produce ceva, in afara de brinza? Mare brinza!? A... siii... cacaraze! laugh.gif angry.gif rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_gaz ilariant.
mesaj Jan 9 2012, 08:37 AM
Mesaj #86

Guests

Citeaza (nelu @ Jan 9 2012, 07:50 AM) *
In Romania, se mai produce ceva, in afara de brinza? Mare brinza!? A... siii... cacaraze! laugh.gif angry.gif rolleyes.gif

Nelule, sunt sigur ca brinza nu stii sa faci, deci ...
PS: garantat te pricepi mai bine la treaba celorlalti... totusi, matale stii sa faci ceva?

+Quote Post
Vizitator_romanii isi fura singuri caciula.
mesaj Jan 10 2012, 11:57 AM
Mesaj #87

Guests

O scurta vizita prin tara. De nevoie.. acte de rezolvat. La plecare decid sa cumpar ceva 'produse romanesti' care inca se mai fabrica dupa retele traditionale... preferabil afumate.
Piata mare din Sibiu: O tiganca 'undercover' vindea branza. Gust branza de oaie.. era de vaca.. Mai merg 5 metri si un nene care vinde o branza ceva mai buna imi face cu ochiul si zice de tiganca undercover: 'pai mata n-ai vazut ca nu e blonda?'. Urmatoarea e o 'blonda' care are niste branza de burduf, exact ce cautam. Habar nu am preturile din romania, asa ca o cumpar fara sa calculez. Vad ca are si cascaval afumat. Mi-l da cu 40 ron. 40.. hmm.. asta e mai usor de calculat: 9 eur / 7.5 gbp. Hmm.. ceva nu e in regula. In Bucuresti luasem cu 25 de la o sursa 'de incredere' (adica parintii sunt clienti fideli de ani de zile).

Eu ce sa mai cred? Aia vine din Baia Mare si vinde cu 25.. asta imi vinde in Sibiu cu 40. M-am uitat mai atent. Nici un vanzator din hala aia de carne/branzeturi nu avea preturile afisate. In acel moment n-as mai fi avut incredere sa cumpar nimic de la nici unul dintre ei.. Probabil nici nu voi mai cumpara. Eu nu sunt o mare pierdere ca trec prin Romania o data pe an. Dar cati sunt ca mine care nu pleaca? Cati sunt care aleg supermarketul strain, cu produse frantzusesti sau olandeze, dar mai ieftine decat cele romanesti si de o calitate constant.. mediocra? Macar stii ca nu-si bat joc de tine!

In Romania exista o prapastie uriasa intre cei care castiga bine dintr-un trai decent si 'ceilalti'. 'Ceilalti' au tot timpul impresia ca tanarul cu diplome, job de 12h/zi si bani in buzunar este dator sa-i ajute. De ce? Nici nu mai conteaza.. Ca asa e 'decent'. Problema cea mai mare este ca 'ceilalti' nici nu-si imagineaza ca ar trebui sa faca si ei un efort sa-l sustina pe tanarul care munceste efectiv pt ei.

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 13th December 2019 - 12:22 PM