IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

9 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Suntem în stradă – ce cerem!
Vizitator_Eufrosin.
mesaj Jan 15 2012, 11:56 AM
Mesaj #1

Guests

Am urmarit interviurile realizate la fata locului de catre reporteri. Lumea e nemultumita, dar nemultumirile sunt atat de mari si de multe incat ideile se sufoca unele pe altele. Si, nu exista o lista structurata de revendicari. Pe care, cu toata modestia, incerc sa o initiez aici:

- Demisia imediata a lui Basescu si guvernului Boc, impreuna cu Codruta Kovessy, Daniel Morar, si sefii serviciilor secrete.

- Inchiderea imediata a granitelor.

- Preluarea guvernarii de catre un guvern interimar, din care sa faca parte exclusiv profesionisti neimplicati politic,si fara legaturi stranse cu oamenii de afaceri de evidenta extractie infractionala.

- Rezilerea imediata a contractelor oneroase incheiate de entitati ale statului pentru energie, gaze, resurse.

- Militarizarea imediata a Agentiei pentru Resurse Minerale.

- Inventarul urgent al rezervelor de stat si al rezervelor monetare al BNR.

- Inceperea anchetelor asupra tuturor hotiilor desfasurate impotriva patrimoniului Romaniei si romanilor, cu suspendarea dreptului de a ocupa functii publice ori de a conduce afaceri, pentru cei anchetati. Ca “bibliografie”, presa geme de astfel de cazuri.

- Initierea de alegeri pentru o Adunare Nationala care sa elaboreze o Constitutie crestina.

- Numirea unui Sfat al Batranilor, cu drept de cenzura asupra activitatii guvernamentale, compus din oameni cu cariera si moralitate ireprosabile.

Sunt sigur ca lista poate fi adaugita, dar inceputul propus de Mos Darie e excelent. Cum diseminam acum? Capitala…
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Anonimashu cel Vyteaz.
mesaj Jan 15 2012, 01:20 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Eufrosin @ Jan 15 2012, 11:56 AM) *
Am urmarit interviurile realizate la fata locului de catre reporteri. Lumea e nemultumita, dar nemultumirile sunt atat de mari si de multe incat ideile se sufoca unele pe altele. Si, nu exista o lista structurata de revendicari. Pe care, cu toata modestia, incerc sa o initiez aici:

- Demisia imediata a lui Basescu si guvernului Boc, impreuna cu Codruta Kovessy, Daniel Morar, si sefii serviciilor secrete.

- Inchiderea imediata a granitelor.

- Preluarea guvernarii de catre un guvern interimar, din care sa faca parte exclusiv profesionisti neimplicati politic,si fara legaturi stranse cu oamenii de afaceri de evidenta extractie infractionala.

- Rezilerea imediata a contractelor oneroase incheiate de entitati ale statului pentru energie, gaze, resurse.

- Militarizarea imediata a Agentiei pentru Resurse Minerale.

- Inventarul urgent al rezervelor de stat si al rezervelor monetare al BNR.

- Inceperea anchetelor asupra tuturor hotiilor desfasurate impotriva patrimoniului Romaniei si romanilor, cu suspendarea dreptului de a ocupa functii publice ori de a conduce afaceri, pentru cei anchetati. Ca “bibliografie”, presa geme de astfel de cazuri.

- Initierea de alegeri pentru o Adunare Nationala care sa elaboreze o Constitutie crestina.

- Numirea unui Sfat al Batranilor, cu drept de cenzura asupra activitatii guvernamentale, compus din oameni cu cariera si moralitate ireprosabile.

Sunt sigur ca lista poate fi adaugita, dar inceputul propus de Mos Darie e excelent. Cum diseminam acum? Capitala…

Sa se. Hehehe. Cine cere? Nu se stie? Cine da? Nu se stie. Domnul SE sigur va face. Sa se. O sa se. Se.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 15 2012, 01:24 PM
Mesaj #3

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (Anonimashu cel Vyteaz @ Jan 15 2012, 03:20 PM) *
O sa se. Se.

Da, se va face dreptate. Pentru ca poporul s-a saturat de abuzuri, i-a ajuns cutitul la os. Mai ai si alte nelamuriri? dry.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_Yo si cu sogoru.
mesaj Jan 15 2012, 01:28 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jan 15 2012, 01:24 PM) *
Da, se va face dreptate. Pentru ca poporul s-a saturat de abuzuri, i-a ajuns cutitul la os. Mai ai si alte nelamuriri? dry.gif

Daaa, prin marmotizare staniolica. Se va face ea pe sine, ca un fel de autosatisfacere (ca tot il masturba cetepeanu enervat pe baseanu turmentat).
PS: prin poporul intelegi manipulabilii care sunt capabili doar sa roteasca politicienii intre ei FARA SA-I SCHIMBE VREODATA?

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 15 2012, 01:33 PM
Mesaj #5

În Numele Adevărului

Citeaza (Yo si cu sogoru @ Jan 15 2012, 03:28 PM) *
PS: prin poporul intelegi manipulabilii care sunt capabili doar sa roteasca politicienii intre ei FARA SA-I SCHIMBE VREODATA?

Nu, prin poporul inteleg doar ne-mai-manipulabilii care sunt capabili acum sa iti atarne idolii politici in streang, fara nici o judecata prealabila. angry.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_doi pasi inainte (si doi inapoi).
mesaj Jan 15 2012, 01:36 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jan 15 2012, 01:33 PM) *
Nu, prin poporul inteleg doar ne-mai-manipulabilii care sunt capabili acum sa iti atarne idolii politici in streang, fara nici o judecata prealabila. angry.gif

Sa-i rotim, racnea pretinsul haiduc slugean iliescian pesedean. Sa vina ai mei, luptam pentru ei,nu? Hah, idolii in streang? Nu ti-ar strica ceva simtul masurii, grandomaniacule.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 15 2012, 01:46 PM
Mesaj #7

În Numele Adevărului

Citeaza (doi pasi inainte (si doi inapoi) @ Jan 15 2012, 03:36 PM) *
Sa-i rotim, racnea pretinsul haiduc slugean iliescian pesedean. Sa vina ai mei, luptam pentru ei,nu?

Cand am facut eu reclama PSD-ului, omule? huh.gif Pe alte topicuri nu am facut decat sa demontez minciunile pedelist-securiste despre "criminalul Iliescu care a tras in noi dupa '22", nu l-am exonerat niciodata pe Iliciozaur de vina lui suprema: aceea de a ne distruge industria nationala, in anii '90. dry.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jan 15 2012, 01:47 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_1+1=1+1.
mesaj Jan 15 2012, 01:54 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jan 15 2012, 01:46 PM) *
Cand am facut eu reclama PSD-ului, omule? huh.gif Pe alte topicuri nu am facut decat sa demontez minciunile pedelist-securiste despre "criminalul Iliescu care a tras in noi dupa '22", nu l-am exonerat niciodata pe Iliciozaur de vina lui suprema: aceea de a ne distruge industria nationala, in anii '90. dry.gif

Asta inseamna ca ai si tu idoli politici exact ca mine. Nu prea-ti place sa halesti propriu-ti medicament, inregimentatule.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 15 2012, 01:59 PM
Mesaj #9

În Numele Adevărului

Citeaza (1+1=1+1 @ Jan 15 2012, 03:54 PM) *
Asta inseamna ca ai si tu idoli politici exact ca mine. Nu prea-ti place sa halesti propriu-ti medicament, inregimentatule.

Stai prost cu logica, pentru ca nu am idoli politici, doar dorinta aprinsa de a vedea schimbata intreaga garnitura a clasei politice din Romania. Sunt un cetatean neinregimentat politic, la fel ca milioane de alti cetateni din tara noastra.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Eufrosin.
mesaj Jan 15 2012, 02:00 PM
Mesaj #10

Guests

Asta e poate ultima sansa reala de a scapa de caracatita numita PDL-USL-PSD-PNL-UDMR. Daca nu stim care sunt datele problemei, nu stim ce sa cerem. Daca nu stim ce sa ceren, nu vom avea parte decat de paleative, din partea ticalosilor care deja pretind ca le pasa, deschid anchete asupra brutalitatii jandarmilor, practic zabalesc la gandul ca ar putea sa ajunga din ou la ciolan, DACA NOI NU DAM ATENTIE.

Toti astia trebuiesc inlocuiti degraba, cu oameni care nu au mai fost la putere in ultimii 50 de ani, dupa modelul islandez. Cum au facut-o ei, trebuie si la noi. Orice altceva, doar ne va prelungi agonia.
Cancerul trebuie operat, nu bandajat!

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Jan 15 2012, 02:08 PM
Mesaj #11

Guests

Suntem in strada-ce cerem?
Pai, dragilor, fiind miting neautorizat sau facand pe-a nebunii va va oferi jandarmeria ceea ce cereti, la unii cu supliment. Pateticilor. laugh.gif

Binteo, suferi de ceva amor tainic neimpartasit si din cauza timiditatii care ti-a aburit ochelarii nu poti sa-l marturisesti persoanei iubite? biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_cucu si pupaza.
mesaj Jan 15 2012, 02:14 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Eufrosin @ Jan 15 2012, 02:00 PM) *
Asta e poate ultima sansa reala de a scapa de caracatita numita PDL-USL-PSD-PNL-UDMR. Daca nu stim care sunt datele problemei, nu stim ce sa cerem. Daca nu stim ce sa ceren, nu vom avea parte decat de paleative, din partea ticalosilor care deja pretind ca le pasa, deschid anchete asupra brutalitatii jandarmilor, practic zabalesc la gandul ca ar putea sa ajunga din ou la ciolan, DACA NOI NU DAM ATENTIE.

Toti astia trebuiesc inlocuiti degraba, cu oameni care nu au mai fost la putere in ultimii 50 de ani, dupa modelul islandez. Cum au facut-o ei, trebuie si la noi. Orice altceva, doar ne va prelungi agonia.
Cancerul trebuie operat, nu bandajat!

Sa-i dai jos pe pedelisti ca sa-i pui sus pe pesedisti? Asta vrei? Nastase in loc de Boc? Ti-a zis pesedeu' ca iti da satisfactie cu Alifie? Te minte, eufrosine. La pesedei si la pedelei (si la liberali si la rest) e fara alifie.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 15 2012, 02:23 PM
Mesaj #13

În Numele Adevărului

Fara o participare masiva si sustinuta din partea elitei intelectualilor nostri, nu se va face nimic. Numai cu tineri si cu pensionari nu se va putea instaura o democratie autentica in Romania. Doar prin participarea figurilor cunoscute din intelectualitate, hoardele de jandarmi batausi vor fi anihilate. Din pacate, tradarea intelectualilor este mai evidenta acum decat oricand, fiind notoriu sprijinul murdar si pe fata pe care multi dintre acestia l-au acordat si il acorda jegului securist de Basescu. Exceptie face exclusiv Alina Mungiu: cinste tie, Doamna Alina!

Viermele de Cartarescu, in schimb, cu toate ca a schimbat placa recent, ramane total necredibil.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jan 15 2012, 02:30 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_procurorul.
mesaj Jan 15 2012, 02:28 PM
Mesaj #14

Guests

Demisia imediata a lui Basescu si guvernului Boc...
Nu se poate de luni?

Citeaza
impreuna cu Codruta Kovessy, Daniel Morar....
Aaaaa, deci aici era durerea, ca au inceput sa ii deranjeze pe intangibili, au inceput sa ii sperie pe cei care se credeau protejati. Tz, tz, tz, dar ce pe ocolite ajungeti la subiectul care va doare, ba Arafat, ba legea sanatatii despre care sigur nu stiti ce scrie si deodata... procurorul sef si DNA-ul. Zangane catusele pe langa mansetele albe, nu?

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 15 2012, 02:28 PM
Mesaj #15

În Numele Adevărului

Citeaza (gogu @ Jan 15 2012, 04:08 PM) *
Pai, dragilor, fiind miting neautorizat sau facand pe-a nebunii va va oferi jandarmeria ceea ce cereti, la unii cu supliment. Pateticilor. laugh.gif

Articolul 39 din Constitutie garanteaza libertatea intrunirilor, cu conditia ca ele sa se desfasoare fara arme.

Legea organica prin care s-a impus in mod marsav autorizarea manifestatiilor este, asadar, profund anticonstitutionala.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jan 15 2012, 02:31 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Jan 15 2012, 02:50 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jan 15 2012, 02:28 PM) *
Articolul 39 din Constitutie garanteaza libertatea intrunirilor, cu conditia ca ele sa se desfasoare fara arme.

Legea organica prin care s-a impus in mod marsav autorizarea manifestatiilor este, asadar, profund anticonstitutionala.

Binteo, Constitutia spune "ce" iar legea spune "cum". Lege si norma de aplicare, decretu' si regulamentu', daca nu-i prea greu pentru neuronu lu' matale.

Apropo, o problema pentru neuronu' lu matale si articolu' 39: piatra di mana "demonstrantului" ce e? O foaie de hartie vintage, de model preistoric, pentru scrierea "demonstratiei"? biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_atentie.
mesaj Jan 15 2012, 02:52 PM
Mesaj #17

Guests

Deja se zvoneste ca in piata universitatii o sa vina ultrasii care o sa va bata daca sunteti acolo. romani stati acasa.

asta este mesajul televiziunilor: vezi doamne se asteapta ca huliganii sa vina in piata cu scopul de a se incaiera cu protestantii.

Atentie la manipulari si la oportunisti!!

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Jan 15 2012, 02:56 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jan 15 2012, 02:28 PM) *
Domnul Pintea, da-mi numele celei mai civilizate si evoluate tari, dupa parerea ta. Apoi ia un grup si mergeti acolo, blocati circulatie si demonstrati pasnic si fara arme si vedeti ce se intampla. Daca dureaza mai mult de 30 de minute pana sa fiti luati pe sus, dusi la politie si amendati pentru demonstratie neautorizata, va platesc eu cheltuielile de calatorie.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 15 2012, 03:06 PM
Mesaj #19

În Numele Adevărului

Citeaza (Unchiul Sam @ Jan 15 2012, 04:56 PM) *
Domnul Pintea, da-mi numele celei mai civilizate si evoluate tari, dupa parerea ta. Apoi ia un grup si mergeti acolo, blocati circulatie si demonstrati pasnic si fara arme si vedeti ce se intampla. Daca dureaza mai mult de 30 de minute pana sa fiti luati pe sus, dusi la politie si amendati pentru demonstratie neautorizata, va platesc eu cheltuielile de calatorie.

Repet: constitutia ne garanteaza libertatea intrunirilor, cu conditia ca ele sa se desfasoare fara arme. Intrunirile cetatenesti care blocheaza cai UNICE de circulatie (cum ar fi pistele aeroporturilor sau caile ferate) mi se pare normal sa fie autorizate, deoarece contravin garantarii libertatii de miscare a celorlalti cetateni, care au platit transportul pe o anumita ruta. Dar nu mi se pare normal sa fie autorizate intrunirile din piete sau cele de pe strazi si bulevarde, deoarece ele nu blocheaza libertatea de miscare a celorlalti cetateni, existand pentru acestia rute ocolitoare.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jan 15 2012, 03:18 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_khalo.
mesaj Jan 15 2012, 03:20 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jan 15 2012, 02:58 PM) *
merita sa fie ucisi pe loc, nu loviti in cap cu pietre. angry.gif

Interesant principiu de democratie afiseaza sustinatorii inlaturarii acestei monstruoase "dictaturi". Bine de stiut ce fel de oameni sustin aceste proteste Cu siguranta "Pintea Haiducul" nu reprezinta prin ideile si spusele sale majoritatea celor de la Universitate, dar el impreuna cu alte cateva exemple luate din piata, ne spun multe despre spiritul acestei revolte.
Dar are si el dreptate sa se planga de aceste bestii de jandarmi, caci de era maestrul Iliescu inca la Cotroceni, va trezeati cu vreo trei garnituri de tren pline de bate si lanturi pe voi.
Ciudat popor: urla 'dictatura' in timp ce sparge capul altuia

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Jan 15 2012, 03:24 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jan 15 2012, 02:58 PM) *
Dar armele din mainile jandarmilor ce sunt? Articolul constitutional la care faceam referire le interzice si lor sa ia parte la manifestatii cu arme. Daca au nesimtirea incalificabila sa vina inarmati si amenintatori in fatza poporului, merita sa fie ucisi pe loc, nu doar loviti in cap cu pietre. angry.gif

Aha, deci un civil angajat al MApN nu are voie sa participe la o parada militara pen' ca aia au arme. Good point!
laugh.gif
Punctu' doi: Sa zicem ca eu imi duc iubita cu basculanta la Bamboo si pe strada dau de o "demonstratie" libera da' neautorizata care a blocat strada. Nestiind de demonstratie, primaria nu a deviat traficul si eu, nervos, cobor si iti "demonstrez" o figura de levier drept in cap. Jandarmu' nefiind inarmat nu intervine ca si el e om si nu sufera lectiile de geometrie.
Tu ce faci? Te repezi pe hotnews si incepi sa te plangi ca jandarmii, platiti si echipati pe banii contribuabilului, au venit cu mana-n c... pardon buzunar, ca sa il apere pe bietul demonstrant pasnic da' neautorizat de furia unui nedemonstrant agresiv da' care, prin taxele platite, este autorizat sa circule pe drumul public deschis circulatiei publice, n-asa? biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Jan 15 2012, 03:29 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (khalo @ Jan 15 2012, 03:20 PM) *
Ciudat popor: urla 'dictatura' in timp ce sparge capul altuia

Cine isi mai aduce aminte de decembrie '89: "Fara violenta"... ca te pocnesc! laugh.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 15 2012, 03:30 PM
Mesaj #23

În Numele Adevărului

--------------------

+Quote Post
kjh
mesaj Jan 15 2012, 03:33 PM
Mesaj #24

Membru veteran

Postari: 282
Inscris: 6-August 09
De la: undeva in Romania
Utilizatorul numarul: 10 366

...dar oamenii se plang de ultimii douazeci si doi de ani, ce n-ati inteles !? si pana la urma nu-i vorba de nivelul de trai in particular al fiecaruia , uitati-va in jurul vostru si spuneti cum arata tara asta ! Cum suntm priviti innafara , ce a mai ramas bun aici .

--------------------

.......

+Quote Post
Vizitator_atentie.
mesaj Jan 15 2012, 03:44 PM
Mesaj #25

Guests

Pentru cei care-o tot zguduiti cu demonstratie neautorizata in sus si in jos.... voi ati auzit de meeting spontan? Ati fost vreodata sa cereti autorizare pentru ceva la primarie???

Nu mai vorbiti aiurea. Constitutia romaniei permite demostratii pasnice chiar daca, in mod evident nu sunt oragnizate. Problema asta este: demonstrantii nu sunt organizati, nu sunt huligani ci sunt oameni nevoiasi carora le-a ajuns cutitul la os.

Presa slugarnica incearca in fel si chip denigrarea acestei realitati incercand asocierea cu huliganii microbisti.
Se incearca manipulare... si incearca prostire pe fata in timp ce guvernul nu exista, ministrul de interne nu exista, premierul invita la dialog...
6 ani n-au avut timp de dialog???
Nu mai vrea nimeni dialog ci DEMISIA!!! DEMISIA!! DEMISIA!!!

+Quote Post
Vizitator_politicianul manipulator.
mesaj Jan 15 2012, 03:51 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (atentie @ Jan 15 2012, 03:44 PM) *
Pentru cei care-o tot zguduiti cu demonstratie neautorizata in sus si in jos.... voi ati auzit de meeting spontan? Ati fost vreodata sa cereti autorizare pentru ceva la primarie???

Nu mai vorbiti aiurea. Constitutia romaniei permite demostratii pasnice chiar daca, in mod evident nu sunt oragnizate. Problema asta este: demonstrantii nu sunt organizati, nu sunt huligani ci sunt oameni nevoiasi carora le-a ajuns cutitul la os.

Presa slugarnica incearca in fel si chip denigrarea acestei realitati incercand asocierea cu huliganii microbisti.
Se incearca manipulare... si incearca prostire pe fata in timp ce guvernul nu exista, ministrul de interne nu exista, premierul invita la dialog...
6 ani n-au avut timp de dialog???
Nu mai vrea nimeni dialog ci DEMISIA!!! DEMISIA!! DEMISIA!!!

asa, zi-le domnu' geoooo. sa plece astia sa venim noi "ca de cand n-am mai ciordit/ punga mi s-a scofalcit". demisiaaaa,boc. sa vina nastase sa ne dea si noua patru case. atentie, esti sigur ca stii ce-ti doresti? iarasi vrei sa ii rotesti?

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Jan 15 2012, 03:53 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (buburuza @ Jan 15 2012, 03:34 PM) *
Tu incerci sa discuti rational cu un troll si tot ce faci e sa-i ridici la fileu, sa hranesti trollul.

Cred ca ai dreptate, il las in plata Domnului (doctor). Pe aici pe unde sunt eu e o splendida seara de duminica si cum pana la uracioasa zi de luni mai sunt cateva ore... smile.gif

Binteo, baga mare, da vezi ca bronz pentru statui nu mai este ca l-au "reciclat" pretinii bruneti a lu' dom' Iliescu asa ca tre' sa te multumesti cu o statuie de lut. laugh.gif

@Admin: Scuze pentru limbajul mai violent cu care l-am provocat pe dom' Bintea da' n-am rezistat ispitei. sad.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 15 2012, 04:08 PM
Mesaj #28

În Numele Adevărului

Citeaza (gogu @ Jan 15 2012, 05:53 PM) *
Binteo, baga mare, da vezi ca bronz pentru statui nu mai este ca l-au "reciclat" pretinii bruneti a lu' dom' Iliescu asa ca tre' sa te multumesti cu o statuie de lut. laugh.gif

Gogule tată, eu nu îmi doresc statuie, vreau să-i dau lui Băse... UE!

De pildă, în Anglia, ţară membră UE, protestatarii furioşi au scandat "Tăiaţi-le capetele!" când au văzut maşina în care se aflau Prinţul Charles şi soţia sa. Asta se petrecea în decembrie 2010.

Aşa că avem de unde ne inspira, stai liniştit. biggrin.gif Mai ştii, poate că, spre deosebire de englezi, vom şi pune în practică...

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jan 15 2012, 04:34 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 15 2012, 04:57 PM
Mesaj #29

În Numele Adevărului

Pe bune, acum: societatea civila se află in impas. Toate drumurile pentru oameni onesti sunt inchise. Ca este vorba de PDL, PSD, PNL, UDMR sau UNPR, sistemul este inchis: toate aceste forte politice sunt multumite in statu-quo pentru ca asa sunt finantate: din banii publici dati pe ochi frumosi unor oameni de afaceri de carton care, la randul lor, finanteaza partidele politice. Romania are nevoie de un nou contract social prin care oamenii competenti nu sunt dati afara din sistem, un sistem economic liberal unde este posibila concurenta, unde oameni cu idei de afaceri nu se lovesc si nu sunt blocati de acesti capitalisti de cumetrie care primesc facilitati de la stat; avem nevoie de dialog social si nu de reforme adoptate prin mecanismul de asumare a raspunderii. Caci am vazut ce asumare a raspunderii avem in Casa de Asigurari de Sanatate.

In mod normal contractul social ar trebui dus la capat de reprezentantii societatii alesi democratic si care reprezinta populatia in functie de numarul de voturi primite. Din pacate, acesti reprezentanti sunt exclusi din ecuatie: clasa politica este TOTAL falimentara. Ca atare, contractul social trebuie semnat intre partile componente ale societatii: intre reprezentantii medicilor, pensionarilor, sindicatelor, oamenilor de afaceri, tinerilor (caci ei vor plati factura), angajati la multinationale, biserica, etc, etc, adica intre reprezentantii societatii civile. Insa atunci cand oameni ca Tismaneanu (dar si altii, unii sustinuti de actuala putere prin diferite mijloace de coruptie) nu vor sa ia parte, atunci acest contract social este mai greu de semnat. Romania are lideri care pot impinge semnarea acestui contract, doar ca ei sunt in afara clasei politice actuale. Evident, nu este usor pentru ca fiecare componenta va dori sa aiba o felie cat mai mare. Nu este usor deloc, dar nu avem alta solutie.

*(opiniile exprimate in textul de mai sus ii apartin lui Emil Stoica, dar le impartasesc integral)

http://www.emilstoica.ro/pentru-vladimir-t...+o+p+a+r+d+y%29

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jan 15 2012, 05:04 PM

--------------------

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Jan 15 2012, 05:41 PM
Mesaj #30

Membru veteran

Postari: 543
Inscris: 28-February 09
De la: Orasul lui Bucur
Utilizatorul numarul: 6 789

Unde era Emil Stoica pana in 2004? In neant? A aparut asa dintr-o data? Aaaaaa..... inteleg, BRUSC are constiinta!...

+Quote Post

9 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th December 2019 - 06:31 AM