IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> M-a inselat Flanco. Pe voi v-a inselat cineva ?
Vizitator_feb.
mesaj Jun 30 2009, 05:17 AM
Mesaj #61

Guests

Eu am achizitionat de pe situl Domo toate electrocasnicele, tocmai pentru reducerea de pret. Dar in paralel le-am vazut cu ochii mei in magazinele lor.. Sumele adunate din discounturi au fost substantiale.

Parerea mea este ca nu faci astfel de cumparaturi zilnic, au valoare mare si este normal sa fii convins ca produsul iti place- in fond il vei folosi si vedea zilnic cativa ani...

Capra-vecinului, probabil graba ta s-a datorat perioadei sarbatorilor. Nu mi se pare fair-play faptul ca vanzatorul nu a mentionat posibilitatea achizitionarii produsului online. Dar, sa nu uitam, varianta cumpararii online este o concurenta puternica a angajatilor din magazin, cel putin in imaginatia lor.

Sa stapanesti sanatos televizorul si multumim frumos pentru avertizari!

O zi minunata tuturor.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Hipercorect.
mesaj Jun 30 2009, 08:04 AM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (mihai @ Jun 29 2009, 03:55 PM) *
frate...atunci cand esty prost si te fraiereste un amarat d vanzator kre atunci cand intrii in magazin tiar da 2 produse free numai sa iei plasma de 20 mil....mai bn taci....trebuie sa fii prea prost...
se zice k atunci camd pare prea frumos k sa fie adevarat chiar .....nu este adevarat....
in locul tau taceam....
in rest....sanatate mintala k ai nevoie.....

peace dude.... biggrin.gif

S-a spart carul cu ...... destepti pe aici. Hai lasa-ne, du-te si fa tu cele mai bune achizitii din Romania.
Daca cineva vrea sa iti dea un sfat ori esti Albert Einstein ori esti prea orgolios (ca sa nu folosesc alt cuvand) ca sa nu il accepti.
Mult noroc la shopping,
Si sa nu spui la nimeni daca iti iei teapa, ca o sa zica ca esti prost.

+Quote Post
Vizitator_alex87.
mesaj Jul 7 2009, 01:09 AM
Mesaj #63

Guests

stii cum e vorba aia " dupa ce esti prost, te mai ** si in drum" .. eh la tine e " dupa ce esti prost, mai postezi si pe forum" next time beleste ochii inainte sa cumperi.. nu te a tepuit nimeni aia doar si-au vandut marfa..ti-ai facut-o sigur si acu te dai mare cat de idiot esti smile.gif)

+Quote Post
Vizitator_un vanzator de la flanco.
mesaj Jul 23 2009, 09:26 AM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (CapraVecinului @ Dec 28 2008, 08:05 AM) *
In ajun de Craciun am primit o suma de bani neasteptata si fiindca imi doream un televizor , am dat fuga repede sa-mi iau unul . Cora de pe Lujerului e aproape, am intrat prima data acolo . La parter, un magazin Flanco plin de televizoare . Mi-am ales un Samsung care arata multumitor .Am discutat cu vinzatorul , m-a ajutat sa inteleg ca respectivul televizor o sa ma multumeasca, l-am intrebat daca nu cumva as gasi respectivul TV la un pret mai bun in alta parte, a zis ca daca cumva exista vreo diferenta , e mai mica de 100 lei . Am platit pe el 2399 lei, l-am dus acasa, l-am instalat, m-am bucurat ca se vede bine apoi am cautat pe net sa vad cat ar fi costat in alta parte. SURPRIZA , acelasi televizor costa 2100 daca l-as fi luat de pe net , tot de la Flanco . Consider ca am fost prostit cu 300 lei si asta mi se pare o ticalosie . Va spun patania mea din doua motive : 1) sa ma racoresc povestind 2) Sa ii fac pe altii sa fie mai atenti .
Deci, cand cumparati, nu va repeziti .Informati-va. Apropo, dupa ce am "patit-o" . am gasit siteuri care iti arata cele mai mici preturi ale diverselor marfuri.
PS: pot sa dovedesc ce spun cu chitante si cu o captura imagine.

idioti ca tine sunt o gramada
cand semnezi un contract al citesti???
exact la fel este si cu achizitia ta
fraiere

+Quote Post
Vizitator_marian.
mesaj Aug 18 2009, 10:05 AM
Mesaj #65

Guests

Mie cei de la e-price mi-au cautat orice chichita ca sa nu imi repare un mouse logitech mx1100 care era luat doar de 6 luni, ba ca nu au fost bateriile cele recomandate(eu am bagat doar energizer),ba ca au fost fluctuatii de curent si tot asa pana m-am lasat pagubas.
Treaba e ca in momentul in care am intrat la ei si am zis ca am ceva pt. garantie s-au albit.
Nu recomand nici dusmanilor magazinul asta.

+Quote Post
Vizitator_bibiloi.
mesaj Aug 25 2009, 07:24 AM
Mesaj #66

Guests

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif : pinguinul tot pinguin...poate era ultimul tv-eu pe pamant [color="#FF0000"][/color][size="7"][/size]laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_jon.
mesaj Sep 5 2009, 03:49 AM
Mesaj #67

Guests

smile.gif
Citeaza (Terente @ Dec 29 2008, 11:49 AM) *
Pe mine m-a inselat nevasta.
Mai exista cineva in situatia mea?
Simt nevoia sa discut cu cineva.
sunt multi fraieri in situatia ta !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

+Quote Post
Vizitator_alex.babacu.
mesaj Sep 6 2009, 06:35 AM
Mesaj #68

Guests

romania tara de ingineri,filozofi,desingeri in marketing,etc.,toti sunt mari analisti cind e vorba de problemele altora ,si vad paiul din ochiul aproapelui dar nu vad parul din ochiul lor.rusine sa ne fie! angry.gif

+Quote Post
Xander
mesaj Sep 6 2009, 07:06 AM
Mesaj #69

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 29
Inscris: 29-April 09
Utilizatorul numarul: 7 660

Nesimtitilor! (stiu ei care)

Omul a facut un gest foarte civilizat prin relatarea experientei lui si voi sariti ca ce prost a fost. Incuiatilor!
In loc sa fiti multumiti ca nu trebuie sa invatati treaba asta pe pielea si banii vostri, sariti in sus.

300 RON reprezinta o suma cu care se poate face altceva, este jumatate de salariu la multi.

De acord ca titlul ales nu se brodeste pentru ca afacerile sunt afaceri si fiecare isi alege unghiul mai bun. Exista si posibilitatea ca angajatul respectiv sa nu fi stiut de treaba asta.

Cert e ca mai bine apreciem aceste relatari, nu voi ati pierdut banii respectivi, asa ca la ce sariti in sus, semanati cu cei care ne conduc smile.gif

cool.gif

+Quote Post
gabriel4west
mesaj Sep 7 2009, 08:19 AM
Mesaj #70

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 15-November 08
Utilizatorul numarul: 4 755

Pe mine m-a inselat viata.

Pe cine dau in judecata ??

excl.gif laugh.gif

+Quote Post
Dexter
mesaj Oct 19 2009, 01:14 PM
Mesaj #71

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 17-September 08
Utilizatorul numarul: 3 110

Nu stiu daca "inselat" e corect, dar trebuie sa ma descarc si eu..

Centrala de apartament.. Heatline (firma mama in UK.. recomandari de la oameni din domeniu - amici de-ai mei, sa nu fie discutii!), cumparata de la BlackSea Suppliers (BSS) acu' vreo 3 ani.

A crapat la 2 sapt dupa ce a iesit din garantie.. Nu chiar de tot, altfel ar fi fost interesant la ce vrenuri au fost in octombrie asta. Oricum.. trebuie supravegheata mai rau ca un copil. Pe documente, ei (BSS) singurii autorizati pt service. M-am gindit ca intre timp, cu ce vinzari se lauda, or fi aparut si altii intre timp. Well.. nope. Sau nu spun.

Si distractia: un singur om face service in tot judetul. Cluj. Piese nu pot cumpara, ca doara au service. Dar omul e incredibil de ocupat! Cu service la centrale fiabile.. care merg in cartiere intregi de blocuri noi. Cei din Mures nu se baga peste cei din Cluj.. La numarul de service de pe site raspunde contabilitatea (yeah.. right.. dar numai a doua zi cind i-am luat mai tare - prima data m-a notat constiincios in caietul de service si urma sa ma sune depanatorul).

Cind l-am prins.. surpriza: piesele de schimb NU SE MAI POTRIVESC in cutia de la mine. Si piesa "defecta" si in ziua de azi (dupa 3 saptamini) e tot acolo.

Data viitoare cind imi cumpar centrala (si ma tem ca va fi mult mai curind decit ma astept).. criteriul #1 va fi lista de service-uri autorizate..

regards. Dex.

+Quote Post
Vizitator_Androa.
mesaj Oct 27 2009, 10:51 AM
Mesaj #72

Guests

2009 problematică actuală. Încă. Şi comerţul românesc, şi tot felul de handicapeuri şi de mitici jmekeri care dau sfaturi şi/sau critică. Ideea e că dacă fentele de genul ăsta dispar, şi genul ăsta de comerţ (vânzător) dispare, pentru că nu mai are din ce să existe. Cum?
1. Legi, PC, economia de piaţă, EU, etc. -pe teritoriul RO se mişcă greu, cu avizul autorităţilor.
2. Informare corectă şi ochii căscaţi (ceea ce domnul cu pricina vroia să ne inducă, el fiind păţit, deci învăţat)

Punctul 2 e cel mai probabil să ne scoată din KK, dacă ne va scoate ceva/cineva.
Să nu uităm că în supermarketuri bătălia e pierdută (nici nu se mai pune problema de ce în RO, papa e semnificativ mai scumpă decât la toţi vecinii noştri (UE şi non UE)

Un mitică nu ştie să zică "nu ştiu". Aşa că vânzătorul mitică spune. Şi mai dă şi detalii, a.î. să-l facă pe respectivul. Şi dacă-l face, se simte mai bine. Că aşa-i mitică. Că ăsta-i bucalele şi asta-i stăpânirea. Tot o fentă.

+Quote Post
Vizitator_Hades.
mesaj Nov 8 2009, 10:48 AM
Mesaj #73

Guests

Sfatu' meu: nu mai cumparati de la flanco si flamingo etc ca au preturi mari ... prostia e mare in romania deci nu e bun ce e pe placu' tuturor smile.gif) eu d'aia nu ma uit la televizor si cumpar ceva dupa ce caut bine.

Si daca vreti calculator intrati frate online sunt atatea magazine ieftine si serioase nu ... de altex/flanco care-mi da panarama de calculator la pret mare.DE ce sa iei ceva facut de ei si la pret mare cand poti sa iei ceva facut de tine (din componente) si mai ieftin si daca nu te pricepi intreaba un prieten care se pricepe , te va ajuta smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 8 2009, 09:52 PM
Mesaj #74

Guests

Citeaza (io @ Dec 28 2008, 02:26 PM) *
e vorba de politica incurajarii comertului online..si e valabil nu numai la flanco; si la domo si cred ca si la altex..daca le cumperi produsele online platesti mai putin...

Nu numai. Costurile de vanzare din magazin sunt efectiv mult mai mari. Online nu ai vanzator care sa-ti prezinte produsul, n-ai cum sa-l incerci, in loc sa plateasca firma chirie pe ditamai pravalia in buricul targului are un depozit undeva in camp, care nu tre' amenajat, curatat, luminat, incalzit etc. si unde se mai poate si tine pe aceeasi suprafata de zece ori mai multa marfa decat intr-un magazin. Proportional, dat fiind ca un singur depozit poate deservi toata tara, sau cel putin o arie foarte mare, stocurile pot fi mult mai mici. Toate chestiile astea se aduna, si fac o diferenta de cost pt. comerciant remarcabila. Care diferenta de cost se reflecta si in pret.

+Quote Post
Vizitator_nakicofelia.
mesaj Nov 16 2009, 11:10 AM
Mesaj #75

Guests

[color="#C0C0C0"][/color]este f nasol ca vezi astfel lucrurile tipic romansc

+Quote Post
Vizitator_ilie 1973.
mesaj Dec 1 2009, 10:29 AM
Mesaj #76

Guests

[Numele quote Irina '=' Data = '28 decembrie 2008, după 01:48' = '15063 ']
Nu prea inteleg cum te-a inselat Flanco. Este cumva broker de televizoare si te-a sfatuit sa iei televizorul de la magazinul cu cele mai mari preturi? În locul vinzatorului te-as fi trimis sa te informezi Singur in Ceea ce priveste preturile, chiar nu este treaba lui sa faca Ceea ce era, de fapt, treaba ta. Ca ai fost prostit Dar este adevarat Ai fost prostit de tine insuti pentru ca Ti-a fost lene sa te informezi inainte de achizitia o fata. Din cite stiu eu ", domnia si prostia se platesc". Daca nu ai chef de cautat atunci platesti cit iti CERE Vinzator primul, iar daca vrei sa faci Economii atunci Pune mina si Munceste Putin. Si, mai ales, nu mai vina pe altii pentru prostia ta da.
[/ quote]
Draga Irina nu stiu dc ti partea unui lucrator comercial de la un magazin cu asa renume. Acel vanzator in primul rand strica reputatia acelui magazin. In al 2-lea rand acel vanzator mai bine tacea din gura si nu spunea nimic daca nu stia ce sa spuna, mai ales ca acest cumparator a vazut ca pe net erau alte preturi si tot de la aceleasi magazine. El ce a gresit e ca nu s-a uitat de la bun inceput pe net ca sa vada diferenta de preturi. Dar se pune intrebarea ca el a avut net si avea si un pc ,dar unul care nu avea nici pc si nici net cum se poate informa? Oare acest vanzator nu are obligatia sa dea relatii cat mai adevarate? ce sa intelegem din asta? Ca asa a fost instruit de catre patron(director,sef)?
Sau tu lucrezi coleg cu el? si atunci te inteleg dc ii ti partea. Ceea ce stiu eu este ca orice lucrator trebuie sa dea informatii cat mai corecte daca stie. Daca nu stie atunci sa-l ajute pe client sa ajunga la cineva care sa-i dea informatii cat mai corecte. Imi cer scuze pt ca am intervenit dar e bn ca macar de acum inainte sa invatam sa ajut-am pe cei care sunt nepriceputi. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_cucu.
mesaj Dec 13 2009, 05:35 AM
Mesaj #77

Guests

Citeaza (Grav @ Dec 29 2008, 03:48 PM) *
Doamne, unde a ajuns lumea de azi, daca pana si pe TERENTE l-a inselat nevasta. Cu cine, nene?

BUNA
AI DESCOPERIT CEVA
laugh.gif
DAR NU UITA PE NET
MAI PRINZI SI ALCEVA NU IL VEZI DECIT IN RECLAMA SI DACA NU ITI PLACE DUPA ACEEA
NAI FACI O COMANDA
E AIUREA
NU TOT CE E MAI IEFTIN E BUN
POTI SA L SI VERIFICI

+Quote Post
mpcj
mesaj Dec 13 2009, 06:05 AM
Mesaj #78

Membru veteran

Postari: 145
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 240

ai fost razbunat de ING Bank! relax

In ajun de Craciun am primit o suma de bani neasteptata si fiindca imi doream un televizor , am dat fuga repede sa-mi iau unul . Cora de pe Lujerului e aproape, am intrat prima data acolo . La parter, un magazin Flanco plin de televizoare . Mi-am ales un Samsung care arata multumitor .Am discutat cu vinzatorul , m-a ajutat sa inteleg ca respectivul televizor o sa ma multumeasca, l-am intrebat daca nu cumva as gasi respectivul TV la un pret mai bun in alta parte, a zis ca daca cumva exista vreo diferenta , e mai mica de 100 lei . Am platit pe el 2399 lei, l-am dus acasa, l-am instalat, m-am bucurat ca se vede bine apoi am cautat pe net sa vad cat ar fi costat in alta parte. SURPRIZA , acelasi televizor costa 2100 daca l-as fi luat de pe net , tot de la Flanco . Consider ca am fost prostit cu 300 lei si asta mi se pare o ticalosie . Va spun patania mea din doua motive : 1) sa ma racoresc povestind 2) Sa ii fac pe altii sa fie mai atenti .
Deci, cand cumparati, nu va repeziti .Informati-va. Apropo, dupa ce am "patit-o" . am gasit siteuri care iti arata cele mai mici preturi ale diverselor marfuri.

+Quote Post
Vizitator_dana.
mesaj Dec 26 2009, 03:42 PM
Mesaj #79

Guests

ai dreptate. in ziua de azi toti isi cumpara doar prostii in loc sa-si cumpere o carte

+Quote Post
Vizitator_panettone.
mesaj Dec 27 2009, 07:27 AM
Mesaj #80

Guests

Randurile de mai sus (citite in proportie de 50% - prima parte) au devenit interesante pentru mine nu din perspectiva subiectului dezbatut, ci a backgroundului afectiv si mental al celor care au postat. Printre recatiile de bun simt, una mioritica isi face loc cu coatele si bocancii din dotarea mentala. Este vorba de categoria "istetilor" de Balcani care infiereaza naivitatea si gasesc normala smecheria - este o specie care se gaseste cu preponderenta in aceasta parte de lume si care in orice domeniu ar lucra te intampina cu ranjetul superior al unui individ care pupa orice din interes si scuipa cu usurinta unui reflex neconditionat in ceilalti oameni.

+Quote Post
Vizitator_.....
mesaj Dec 27 2009, 06:22 PM
Mesaj #81

Guests

Pe tine te-a inselat Flanco, pe mine m-a inselat barbatul...

+Quote Post
Vizitator_andrei.
mesaj Dec 28 2009, 09:41 PM
Mesaj #82

Guests

+Quote Post
bebeero
mesaj Dec 29 2009, 10:29 PM
Mesaj #83

Nou venit
*

Postari: 12
Inscris: 29-December 09
De la: Iasi
Utilizatorul numarul: 17 957

Nu ai fost inselat. Daca spui ca ai un PC si o conexiune la net, te sfatuiesc de acum incolo sa cauti mai bine ofertele. Practica este folosita peste tot in lume. Comenzile online sunt mai ieftine.
Sincer, am luat un netbook de la E-mag si asta dupa mult studiu de oferte. Am fost multumit, am dat pe el cu vreo 300 ron mai putin ca la ceilalti. SURPRIZA, dupa doua saptamani, toti ceilalti au adus pretul produsului respectiv la nivel cu cel de la E-mag. Convinge-te singur, Acer Aspire One la ei este 1100 ron, iar la ceilalti a fost 1400 ron. Acu' toti il dau cu 1100 ron.
Asta este....

+Quote Post
Vizitator_binladenteroare.
mesaj Jan 6 2010, 05:51 PM
Mesaj #84

Guests

,,MARE E ,,GRADINITA"LUI DOAMNE, DOAMNE...de la o patanie;neatentie...cum vreti sa fie numita...se ajunge la o ,,revolutie"de cuvinte,de pareri,de contraziceri........numai punem jignirile....si asta deoarece ca ,,suntem"romanasi rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_cristian.
mesaj Jan 6 2010, 06:33 PM
Mesaj #85

Guests

Amuzant topic. In primul rand, cand mi-am luat TV am intrat pe net si am stat cam o ora sa cantaresc ofertele: concluzia? flanco domo si altex sunt hoti. Mi-am luat de la carrefour cu un fel de promotie rabla (am dat un monitor de acum 15 ani pe care nu il mai foloseam si am luat cu 23.500.000 un televizor care la domo altex si flanco se apropia de 30 de milioane. Daca nu era promotia la carrefour probabil il luam de la emag, unde era 24 si ceva de milioane.

In concluzie, uitati-va pe net, si nu incepeti cu D.A.F. ca mai mult ca sigur va intepati. A, inca un lucru, price.ro e prietenul vostru cel mai bun.

+Quote Post
Vizitator_guest.
mesaj Jan 17 2010, 11:56 AM
Mesaj #86

Guests

Citeaza (Grav @ Dec 29 2008, 03:48 PM) *
Doamne, unde a ajuns lumea de azi, daca pana si pe TERENTE l-a inselat nevasta. Cu cine, nene?

Probabil cu un cal.
Dar lasand gluma la o parte pot subscrie si eu la acest topic am luat si eu o microunda de la flanco si ciudat tot samsung era, ca mai tot romanul am luat ce era mai scump crezand ca este mai buna,am luat microunda samsung si pot sa zic ca dupa 2 saptamani nu mai mergeam-am dus la magazin cu ea dar mi s-a spus ca actipildul de pe spate este dezlipit probabil de la burul din bucatarie sau altceva si nu mi l-a reparat,m-am dus la un service si mi s-a spus ca magnetronul este ars si ma costa cat o microunda noua sa schimbe magnetronul ca microunda era de 950 wati iar magnetronul nu a rezistat la puterea asta ca era de 750 wati si de aia s-a ars , acum am un meister din realla mai putin de jumate de pret adica la 130 ron si nu am absolut nici o problema cu el ,si este doar de 750wati ceea ce nu ma deranjeaza,deci nu cumparati samsung si nu cumparati de la flanco ca va zice ca este actipildul dezlipit

+Quote Post
Vizitator_garantia pe viata germanos.
mesaj Feb 13 2010, 07:33 PM
Mesaj #87

Guests

inselat la germanos! am luat un telefon cu garantia pe viata.a functionat 45 de zile si am dedus ca garantia este pe durata vietii unei lacuste. mi-au anulat garantia motivand ca a luat apa placa de baza. si ca mi-l repara contracost!dupa doua luni de plimbat pe la protectia consumatorului l-am reparat in oras la un centru.de fapt mi-au curatat mufa de legatura dintre placa de baza si o alta placa care oxidase de la umiditatea din aer si contactul imperfect.carcasa telefonului principalul vinovat- nu asigura etanseitate. nici vorba de lichid. multi carcotasi pe acest thread! fratilor la fotbal si politica se pricepe tot romanul!mai nou si la comert! probabil multi dintre cei care se umflau in pene mai sus au fost inselati si ei intre timp.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Feb 14 2010, 03:52 AM
Mesaj #88

Guests

Adevarul e ca a fost cam prost de s-a aruncat in primul magazin sa ia repede televizor. Putea sa se uite pe net inainte. Parca il si vad cu ochii sclipind si televizorul in spate, iesind din magazin si spre casa.

Pe de partea cealalta, si voi sunteti tarani. Prost-prost, ok, dar uite ca s-a simtit sa intre pe net sa scrie despre ce-a patit, ca poate va ajuta pe altii sa nu apara si ei in situatia asta - prosti, si cu banii luati.

Asa ca sa nu mai fim rai. Mersi ca ne-ai spus, acum inchide televizorul ca numai porcarii vezi in zilele astea.

+Quote Post
Vizitator_eu am cumparat un LCD din italia.
mesaj Sep 22 2010, 11:33 PM
Mesaj #89

Guests

+Quote Post
Vizitator_titel.
mesaj Sep 24 2010, 07:22 PM
Mesaj #90

Guests

doamne da sa iti puste in casa televizorul ca tot asta o ceri

+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd October 2019 - 08:16 AM