IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

18 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Munca in Germania?
Vizitator_Goe.
mesaj Sep 1 2010, 12:09 AM
Mesaj #91

Guests

Citeaza (Till @ Aug 31 2010, 06:16 AM) *
Goe, ai cerut un exemplu, ti-am gasit (cât ai clipi din ochi) un exemplu.
Acuma ca ce am facut fiecare în viata asta e alta poveste, le amesteci de le ametesti.
si nu ma lua cu blackberryul, ca nu de asta e vorba

Nu ai inteles ce am zis...'intrebarea a fost mai mult simbolica'.
Cei care au reusit ceva pe unde s-au dus au venit cu invatatura deja in valiza si acolo au gasit rampa de lansare,oportunitati,etc.
Fata din exemplul tau nu a fost proasta in Ro..eu nu asta am intrebat daca ai uitat ce am discutat initial.
Ca o concluzie...cei care au reusit 'afara' au venit deja cu un bagaj de cunostiinte fara de care nu ar fi ajuns unde sunt acum.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Sep 1 2010, 01:38 AM
Mesaj #92

Guests

Citeaza (Goe @ Sep 1 2010, 12:09 AM) *
Cei care au reusit ceva pe unde s-au dus au venit cu invatatura deja in valiza si acolo au gasit rampa de lansare,oportunitati,etc.

NU. Tocmai ca nu. Asta zic, ca nu e neaparat nevoie sa te duci cu învatatura de la minunata scoala româneasca, si hopa, gata ai reusit.
Depinde de fiecare, de multe ori trebuie s-o iei de la început.
Si ce daca.
Daca scârba care te-a gonit afara din românik mai e înca prezenta, o iei de la început, mai înveti, si apoi lucrezi si la ONU, ca talâmba aia laudaroasa.

Fata din exemplul tau nu a fost proasta in Ro..eu nu asta am intrebat daca ai uitat ce am discutat initial.
Ca o concluzie...cei care au reusit 'afara' au venit deja cu un bagaj de cunostiinte fara de care nu ar fi ajuns unde sunt acum.

cei care au reusit afara au reusit pentru ca au vrut, nu pentru ca au venit cu un bagaj de cunostinte.
Poti sa vii cu 30 de diplome parafate si stampilate de la românia, cu master-uri si alte rahaturi facute pe la cine stie ce universitati mai mult sau mai putin particulare, asta nu e o garantie a reusitei tale "dincolo".

Prin definite, scoala de la românia e proasta, suficienta si nu-ti da destule atuu-uri ca sa zici ca "gata" o sa reusesti.
Cei ce reusesc de cele mai multe ori îsi refac sau completeaza studiile "loco".
Oare de ce ?

+Quote Post
Vizitator_Goe.
mesaj Sep 1 2010, 02:01 AM
Mesaj #93

Guests

Citeaza (Till @ Sep 1 2010, 01:38 AM) *
NU. Tocmai ca nu. Asta zic, ca nu e neaparat nevoie sa te duci cu învatatura de la minunata scoala româneasca, si hopa, gata ai reusit.
Depinde de fiecare, de multe ori trebuie s-o iei de la început.
Si ce daca.
Daca scârba care te-a gonit afara din românik mai e înca prezenta, o iei de la început, mai înveti, si apoi lucrezi si la ONU, ca talâmba aia laudaroasa.

cei care au reusit afara au reusit pentru ca au vrut, nu pentru ca au venit cu un bagaj de cunostinte.
Poti sa vii cu 30 de diplome parafate si stampilate de la românia, cu master-uri si alte rahaturi facute pe la cine stie ce universitati mai mult sau mai putin particulare, asta nu e o garantie a reusitei tale "dincolo".

Prin definite, scoala de la românia e proasta, suficienta si nu-ti da destule atuu-uri ca sa zici ca "gata" o sa reusesti.
Cei ce reusesc de cele mai multe ori îsi refac sau completeaza studiile "loco".
Oare de ce ?

Cu alte cuvinte cineva care sta pana la 20 si ceva de ani in scoala in Ro e fraier si-si pierde timpul aiurea.
Cu alte cuvinte orice bolovan poate emigra la 23 de ani fara sa invete nimic anterior si devine manager.
Tu vrei sa revolutionezi poporul.Scoala sa incepe la 20 si ceva de ani...e o chestie si asta.De ce dracu ne-am batut capu pana acum.
Stai acasa si o aburesti pana cand iti vine dorul de duca fiindca acolo inveti tot ce-ti trebuie.Tot ce iti trebuie e sa vrei!

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Sep 1 2010, 02:01 AM
Mesaj #94

Guests

nu's cum reaq se face, dar de câte ori te apuci sa debitezi scornelile astea, e suficient sa te uiti câteva secunde pe net ca sa gasesti mii de contra-argumente ....
Iata de exemplu ce ne zice lopatarul asta :

"Sunt Dan, am 30 de ani si traiesc si muncesc in Italia. Am plecat acum 6 ani din Romania, dupa ce am terminat facultatea cu brio – primul pe Facultate – si am luat-o aici de la zero. Cum de altfel majoritatea o face. Am inceput cu lopata… Si a fost o experienta destul de socanta. De ce am plecat? Am plecat pentru ca in facultate am vazut viitorul, persoanele care vor cladi Romania in urmatorii 20-30 de ani – si m-am speriat! Cu spaga nu poti sa creezi o tara sanatoasa.
"

http://smartwoman.hotnews.ro/am-plecat-din...a%E2%80%A6.html

+Quote Post
Vizitator_Goe.
mesaj Sep 1 2010, 03:12 AM
Mesaj #95

Guests

Citeaza (Till @ Sep 1 2010, 02:01 AM) *
nu's cum reaq se face, dar de câte ori te apuci sa debitezi scornelile astea, e suficient sa te uiti câteva secunde pe net ca sa gasesti mii de contra-argumente ....
Iata de exemplu ce ne zice lopatarul asta :

"Sunt Dan, am 30 de ani si traiesc si muncesc in Italia. Am plecat acum 6 ani din Romania, dupa ce am terminat facultatea cu brio – primul pe Facultate – si am luat-o aici de la zero. Cum de altfel majoritatea o face. Am inceput cu lopata… Si a fost o experienta destul de socanta. De ce am plecat? Am plecat pentru ca in facultate am vazut viitorul, persoanele care vor cladi Romania in urmatorii 20-30 de ani – si m-am speriat! Cu spaga nu poti sa creezi o tara sanatoasa.
"

http://smartwoman.hotnews.ro/am-plecat-din...a%E2%80%A6.html

Mai demult mergeau chestiile astea dar deja s-au fumat .Toti zic acelasi lucru 'am absolvit facultatea in Romania si afara am luat-o de la zero dar nu-mi pare rau'.Bleah.Abureli.
In primul rand..
Toti care au plecat au terminat facultati...Mai sa dea naiba..Nu e unu sa zica bateam cuie si am dat la lopata,toti care au plecat sunt oameni invatati.
Doi la mana...
Toti zic ca au luat-o de la zero si desi au inceput iar de jos nu le pare rau...Pe cine mintim aici? Carui inginer ii pare bine sa dea la lopata dupa ani de invatamant? Ce actor e fericit sa fie vanzator in alta tara?
Asta e vrajeala de doi lei si eu,unul,nu pun botul.
Si in ultimul rand..
O chestie pe care am auzit-o dintotdeauna si unii inca nu o inteleg...'Acolo castig mai mult'.Castiga mai mult,da,dar la preturile de acolo.Eu vreau sa stiu cu cat mai raman in mana dupa ce platesc chiria,toate datoriile si in cat timp cred ei ca-si pot achita o casa.

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Sep 1 2010, 03:53 AM
Mesaj #96

Guests

Citeaza (Goe @ Sep 1 2010, 03:12 AM) *
Mai demult mergeau chestiile astea dar deja s-au fumat .Toti zic acelasi lucru 'am absolvit facultatea in Romania si afara am luat-o de la zero dar nu-mi pare rau'.Bleah.Abureli.
In primul rand..
Toti care au plecat au terminat facultati...Mai sa dea naiba..Nu e unu sa zica bateam cuie si am dat la lopata,toti care au plecat sunt oameni invatati.
Doi la mana...
Toti zic ca au luat-o de la zero si desi au inceput iar de jos nu le pare rau...Pe cine mintim aici? Carui inginer ii pare bine sa dea la lopata dupa ani de invatamant? Ce actor e fericit sa fie vanzator in alta tara?
Si in ultimul rand..
O chestie pe care am auzit-o dintotdeauna si unii inca nu o inteleg...'Acolo castig mai mult'.Castiga mai mult,da,dar la preturile de acolo.Eu vreau sa stiu cu cat mai raman in mana dupa ce platesc chiria,toate datoriile si in cat timp cred ei ca-si pot achita o casa.

Ca crezi tu ca crezi ca nu, mie nu-mi pasa.
Nu asta e problema.
Uite, daca vrei si o explicatie stiintifica pentru ce au trebuit s-o ia de la început, citeste articolul :

"Sunt danezii mai inteligenti ca romanii? Studiul ELLI publicat de Fundatia Bertelsmann claseaza Romania pe ultimul loc din Europa la invatarea pe tot parcursul vietii "

Intr-un studiu european al fundatiei germane Bertelsmann dat publicitatii in 30 august, Romania reuseste sa se plaseze in coada clasamentului pe tari, in ce priveste "invatarea pe tot parcursul vietii". In analiza care vizeza climatul de invatare din tarile Uniunii Europene, in fruntea indexului constituit din 36 de indicatori stau danezii si suedezii, cu peste 75 de puncte. Germania si Franta se situeaza la mijlocul clasamentului, iar pe ultimele locuri cad Grecia, Bulgaria si Romania (17,3 puncte). Ce inseamna aceasta invatare, masurata prin ELLI (European Lifelong Learning Indicators), care se refera nu doar la scoala si nu doar la anii tineretii?

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-77445...rsul-vietii.htm

http://www.bertelsmann-stiftung.de/bst/en/...709_28710_2.pdf

http://www.elli.org/en/indicators/map.html

Asa ca, ca crezi tu sau nu, se pare ca cam toti injinerii se apuca din nou de scoala, pentru ca scoala de la românil îi lasa complet descopertiti, si cum între timp mai trebuie sa si manânce, nu au altceva de facut decât sa dea la sapa.
Capisci, sau e prea greu ?

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Sep 1 2010, 04:36 AM
Mesaj #97

Guests

Citeaza (Goe @ Sep 1 2010, 03:12 AM) *
In primul rand..
Doi la mana...
Si in ultimul rand..

goe, nu ai citit atent ce scre. nu a zis omul ca a plecat numai pentru bani. a zis asa:
"Am plecat pentru ca in facultate am vazut viitorul, persoanele care vor cladi Romania in urmatorii 20-30 de ani – si m-am speriat! Cu spaga nu poti sa creezi o tara sanatoasa."

Nu e clar? E deja fumata treaba treaba cu coruptia generalizata din RO wink.gif Unii insa, nu o suporta si pleaca. Nu conteaza doar cati bani ai in mana ci si cum iti traiesti viata.

+Quote Post
Vizitator_Goe.
mesaj Sep 1 2010, 05:00 AM
Mesaj #98

Guests

Citeaza (Till @ Sep 1 2010, 03:53 AM) *
Ca crezi tu ca crezi ca nu, mie nu-mi pasa.
Nu asta e problema.
Uite, daca vrei si o explicatie stiintifica pentru ce au trebuit s-o ia de la început, citeste articolul :

"Sunt danezii mai inteligenti ca romanii? Studiul ELLI publicat de Fundatia Bertelsmann claseaza Romania pe ultimul loc din Europa la invatarea pe tot parcursul vietii "

Intr-un studiu european al fundatiei germane Bertelsmann dat publicitatii in 30 august, Romania reuseste sa se plaseze in coada clasamentului pe tari, in ce priveste "invatarea pe tot parcursul vietii". In analiza care vizeza climatul de invatare din tarile Uniunii Europene, in fruntea indexului constituit din 36 de indicatori stau danezii si suedezii, cu peste 75 de puncte. Germania si Franta se situeaza la mijlocul clasamentului, iar pe ultimele locuri cad Grecia, Bulgaria si Romania (17,3 puncte). Ce inseamna aceasta invatare, masurata prin ELLI (European Lifelong Learning Indicators), care se refera nu doar la scoala si nu doar la anii tineretii?

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-77445...rsul-vietii.htm

http://www.bertelsmann-stiftung.de/bst/en/...709_28710_2.pdf

http://www.elli.org/en/indicators/map.html

Asa ca, ca crezi tu sau nu, se pare ca cam toti injinerii se apuca din nou de scoala, pentru ca scoala de la românil îi lasa complet descopertiti, si cum între timp mai trebuie sa si manânce, nu au altceva de facut decât sa dea la sapa.
Capisci, sau e prea greu ?

Aici iti dau dreptate dar doar intr-o anumita privinta.
Adica..majoritatea fac o scoala,facultate,profesionala...orice si apoi zic 'Gata,asta sunt,asta o sa fiu toata viata'.Munca,familie si asta e.
Pe 'afara' am observat ca sunt mult mai multi care fac altceva sau mai mult chiar si la varste mai inaintate.
Si totusi am observat ca treaba asta a inceput sa prinda si in Romania.De voie sau de nevoie oamenii se apuca de recalificari.
Eu zic ca treaba nu e atat de disperata precum se spune.
Acum vreo 2 ani am vazut in Romania oameni care se apuca de radio sau teatru la 40 de ani si oameni si mai in varsta care vor sa stie cum functioneaza nabadaiosul PC.

+Quote Post
Vizitator_Goe.
mesaj Sep 1 2010, 05:15 AM
Mesaj #99

Guests

Citeaza (olandezu @ Sep 1 2010, 04:36 AM) *
goe, nu ai citit atent ce scre. nu a zis omul ca a plecat numai pentru bani. a zis asa:
"Am plecat pentru ca in facultate am vazut viitorul, persoanele care vor cladi Romania in urmatorii 20-30 de ani – si m-am speriat! Cu spaga nu poti sa creezi o tara sanatoasa."

Nu e clar? E deja fumata treaba treaba cu coruptia generalizata din RO wink.gif Unii insa, nu o suporta si pleaca. Nu conteaza doar cati bani ai in mana ci si cum iti traiesti viata.

Stii ce e ciudat?
Faptul ca situatia e aproape identica cu cea de dinainte de '89.
Unii au fugit din tara,altii au plecat cu pile sau fiindca aveau rude.
Majoritatea a tacut.
Si cativa s-au razvratit si au schimbat ceva.
Nu e asa si acum?
Unii pleaca,majoritatea suporta si tac si mai sunt unii care spera.Cine dintre ei este de apreciat?Nu stiu...depinde de fiecare.

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Sep 1 2010, 05:26 AM
Mesaj #100

Guests

Citeaza (Goe @ Sep 1 2010, 05:15 AM) *
Stii ce e ciudat?
Faptul ca situatia e aproape identica cu cea de dinainte de '89.
Unii au fugit din tara,altii au plecat cu pile sau fiindca aveau rude.
Majoritatea a tacut.
Si cativa s-au razvratit si au schimbat ceva.
Nu e asa si acum?
Unii pleaca,majoritatea suporta si tac si mai sunt unii care spera.Cine dintre ei este de apreciat?Nu stiu...depinde de fiecare.

Cine apreciaza si cui ii pasa? smile.gif
Schimbarea se intampla, vad RO schimbata in bine la fiecare cativa ani cand ajung acolo. Dar pana sa fie schimbata ca eu sa pot trai acolo si sa raman sanatos la cap, mai trec vreo 20 de ani. Schimbare asta se intampla cu sau fara mine, se intampla odata cu schimbarea lenta a mentalitatilor (adica mor unii, vin altii). Ba mai mult, o mica schimbare aduc si eu in jurul meu, mica dar mai mare decat multi altii care stau in RO la spaguit wink.gif Nu sunt atat de patriot incat sa-am sacrific viata pentru "o romanie mai buna"

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Sep 1 2010, 05:55 AM
Mesaj #101

Guests

Citeaza (olandezu @ Sep 1 2010, 04:36 AM) *
Nu conteaza doar cati bani ai in mana ci si cum iti traiesti viata.

cam asa ceva.
"unii", precum parvenitul de adi ar ramâne si la românik, provided ca are ce arata si cu ce se da mare.
El nu a plecat din considerente înalte morale, ci ca un oportunist - manelist
Altii pleaca pur si simplu ca nu mai suporta mârlania agresiva si suficienta aroganta

Citeaza (Goe @ Sep 1 2010, 05:00 AM) *
Adica..majoritatea fac o scoala,facultate,profesionala...orice si apoi zic 'Gata,asta sunt,asta o sa fiu toata viata'.Munca,familie si asta e.
Pe 'afara' am observat ca sunt mult mai multi care fac altceva sau mai mult chiar si la varste mai inaintate.
Si totusi am observat ca treaba asta a inceput sa prinda si in Romania.De voie sau de nevoie oamenii se apuca de recalificari.

personal nu trebuie sa ma recalific ca sa fac si "altceva", ca hobby, spre exemplu. viata mea nu e egal munca mea.

+Quote Post
Vizitator_Goe.
mesaj Sep 1 2010, 06:01 AM
Mesaj #102

Guests

Citeaza (olandezu @ Sep 1 2010, 05:26 AM) *
Cine apreciaza si cui ii pasa? smile.gif
Schimbarea se intampla, vad RO schimbata in bine la fiecare cativa ani cand ajung acolo. Dar pana sa fie schimbata ca eu sa pot trai acolo si sa raman sanatos la cap, mai trec vreo 20 de ani. Schimbare asta se intampla cu sau fara mine, se intampla odata cu schimbarea lenta a mentalitatilor (adica mor unii, vin altii). Ba mai mult, o mica schimbare aduc si eu in jurul meu, mica dar mai mare decat multi altii care stau in RO la spaguit wink.gif Nu sunt atat de patriot incat sa-am sacrific viata pentru "o romanie mai buna"

Pai asta zic si eu,fiecare cu alegerea lui.Nu tre sa dam cu caramida in cap nimanui.
Insa in ultima vreme numai materiale de genul 'plec,Romania nu ma merita,nu o sa ma intorc' citesc si aud.
Daca zice cineva ca vrea sa stea sau sa revina in tara ii sar in cap toti (chiar si cei care nu au plecat niciodata).
Nu vreau sa par ipocrit,eu am plecat si oricine isi doreste asta ar trebui sa o faca dar m-am saturat de bocitori,de la cei care au plecat si cei care tot acolo sunt.

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Sep 1 2010, 06:09 AM
Mesaj #103

Guests

Citeaza (Goe @ Sep 1 2010, 06:01 AM) *
Nu vreau sa par ipocrit,eu am plecat si oricine isi doreste asta ar trebui sa o faca dar m-am saturat de bocitori,de la cei care au plecat si cei care tot acolo sunt.

sau bocitorii care au plecat si tot plânge si suspina ca o dulce garofita si tot ofteaza de i se tresalta camasa'n spinare dupa frumoasele plaiuri mioritice.

mâncarea de "dincolo" nu-i buna, nu-i place, nu e bine gatita, sau sunt bastinasii "prea reci, dom'le", sau "nu stiu sa bea ca la noi", sau scoala lor pute, sau e criminalitate, sau de bine era la românik ca o ardeam cu golanii la doispe noaptea si faceam gratare pe plaja.
Si tot sufera asa, neconsolati, pe orice phorum apuca, dar nu iau naibii catel si purcel sub brat sa se (re-) mute la bloc la etajul VII si sa aiba apa calda când nu s-or spala vecinii de la parter cu totii

+Quote Post
Vizitator_Gelu77.
mesaj Sep 1 2010, 06:24 AM
Mesaj #104

Guests

Citeaza (Till @ Sep 1 2010, 06:09 AM) *
sau bocitorii care au plecat si tot plânge si suspina ca o dulce garofita si tot ofteaza de i se tresalta camasa'n spinare dupa frumoasele plaiuri mioritice.

te referi la cineva anume? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Sep 1 2010, 06:32 AM
Mesaj #105

Guests

Citeaza (Gelu77 @ Sep 1 2010, 06:24 AM) *
te referi la cineva anume? smile.gif

Io ohmy.gif

Aaaaaa, noooooooo cool.gif

+Quote Post
Vizitator_Goe.
mesaj Sep 1 2010, 06:34 AM
Mesaj #106

Guests

Citeaza (Till @ Sep 1 2010, 06:09 AM) *

mâncarea de "dincolo" nu-i buna, nu-i place, nu e bine gatita, sau sunt bastinasii "prea reci, dom'le", sau "nu stiu sa bea ca la noi", sau scoala lor pute, sau e criminalitate, sau de bine era la românik ca o ardeam cu golanii la doispe noaptea si faceam gratare pe plaja.
Si tot sufera asa, neconsolati, pe orice phorum apuca, dar nu iau naibii catel si purcel sub brat sa se (re-) mute la bloc la etajul VII si sa aiba apa calda când nu s-or spala vecinii de la parter cu totii

Si cine ar trebui sa fie pe forum,cei care sunt nemultumiti sau cei care (zic ) ca sunt fericiti acolo unde sunt?
Daca eu plec din Romania trebuie sa o injur,sau daca am ajuns in alta parte inseamna ca tre sa raman neaparat acolo?
Tu nu vezi ca faci exact precum cei pe care ii combati?
Tu te iei de unii ca sunt prea verzi dar si tu faci la fel.
Tu nici macar nu zici unde esti ca sa-ti bag si eu cum au facut altii trilioane de linkuri cu stiri negative din locul tau mirific.

+Quote Post
Vizitator_Goe.
mesaj Sep 1 2010, 06:40 AM
Mesaj #107

Guests

Citeaza (Till @ Sep 1 2010, 06:32 AM) *
Io ohmy.gif

Aaaaaa, noooooooo cool.gif

Cel mai bun exemplu de dat este al tau nu al altora.Daca tu nu esti un exemplu este mai inteligent sa taci.

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Sep 1 2010, 06:44 AM
Mesaj #108

Guests

Citeaza (Goe @ Sep 1 2010, 06:34 AM) *
Tu nici macar nu zici unde esti ca sa-ti bag si eu cum au facut altii trilioane de linkuri cu stiri negative din locul tau mirific.

laugh.gif laugh.gif
Iata un motiv în + !!!

Citeaza (Goe @ Sep 1 2010, 06:40 AM) *
Cel mai bun exemplu de dat este al tau nu al altora.Daca tu nu esti un exemplu este mai inteligent sa taci.

Eu discut idei, nu persoane. wink.gif

+Quote Post
Vizitator_gps.
mesaj Sep 1 2010, 06:49 AM
Mesaj #109

Guests

Citeaza (Goe @ Sep 1 2010, 06:34 AM) *

In Romania. 110%

+Quote Post
Vizitator_Goe.
mesaj Sep 1 2010, 06:54 AM
Mesaj #110

Guests

Citeaza (Till @ Sep 1 2010, 06:44 AM) *
laugh.gif laugh.gif
Iata un motiv în + !!!

Eu discut idei, nu persoane. wink.gif

Eu nu am nimic de ascuns,unde sunt si ce fac.De regula cei care nu spun au un motiv.Nu exista alta explicatie decat ca ti-e rusine.Ca nu te mai ia lumea in serios.Suntem toti anonimi pe forum si daca zic ca sunt in Coreea sau in Canada tot aia e.Dar tu nu vrei sa spui nu ca te-as gasi eu ( de ce???) ci fiindca ideile tale nu mai acoperire deoarece as gasi si eu o gramada de bube.
Idei?
Ha...daca ma duc intr-un birt in cea mai jegoasa comuna din tara si ma asez la o masa la birt o sa gasesc vreo 10 care se pricep la economie,politica,fotbal,ce vrei tu.

+Quote Post
Vizitator_Goe.
mesaj Sep 1 2010, 06:57 AM
Mesaj #111

Guests

Citeaza (gps @ Sep 1 2010, 06:49 AM) *
In Romania. 110%

Dream on my friend...Tocmai am vazut la stiri ca un nebun a fost impuscat de politie dupa ce a intrat in casa la un batran,l-a impuscat,a furat o masina,a impuscat mortal o femeie si a bagat-o in portbagaj si a fugit.
Vrei linkul?

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Sep 1 2010, 07:03 AM
Mesaj #112

Guests

Citeaza (gps @ Sep 1 2010, 06:49 AM) *
In Romania. 110%

amice, esti idiot
ce-i aia 110 la suta ?
fa-ti un upgrade la gps, ca ai luat-o'n balarii.
iesi afara

Citeaza (Goe @ Sep 1 2010, 06:54 AM) *
Ha...daca ma duc intr-un birt in cea mai jegoasa comuna din tara si ma asez la o masa la birt o sa gasesc vreo 10 care se pricep la economie,politica,fotbal,ce vrei tu.

Correct. Ideea e ca ar fi bine sa si le si sustina, cu argumente. De regula prin birturile jegoase cu care se pare ca esti familiar, argumentele sunt hahaieli artagoase, sustinute în cor de ceilalti ortaci de betie, pe principiul "nu vezi ba ca asa zice toti ?"
Înca un motiv, dealtfel, de emigrare laugh.gif

Iar o idee nu e legata de o persoana, de un nume si nici de o locatie, te contrazici singur, pandele, vrei sa zici ca daca tu nu ai mai sta la america ta si te-ai muta în vacouver canada brusc ai începe sa scrii ca vizitatorul ?
Ai, ia fa un exercitiu de flotare intelecutuala si raspunde, cu fruntea îmbrobodita de sudoare smile.gif

+Quote Post
Vizitator_gps.
mesaj Sep 1 2010, 07:29 AM
Mesaj #113

Guests

[quote name='Till' date='Sep 1 2010, 07:03 AM' post='115447']
amice, esti idiot
ce-i aia 110 la suta ?
iesi afara

Multumesc, la fel! biggrin.gif Te-ai suparat? :lol:Dupa recalibrare imi arata 200% unsure.gif Sa ies afara? Nu ma duc io printre venetici. tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Sep 1 2010, 07:30 AM
Mesaj #114

Guests

Citeaza (gps @ Sep 1 2010, 07:29 AM) *
Nu ma duc io printre venetici. tongue.gif

laugh.gif
bis.
iesi afara.

+Quote Post
bb123
mesaj Sep 1 2010, 08:34 AM
Mesaj #115

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 2
Inscris: 1-September 10
Utilizatorul numarul: 23 550

Citeaza (eu @ May 9 2010, 12:10 PM) *
buna ziua tuturor.
Iata experienta mea cu numele Germania. Sunt de 2 ani in Bayern. Am venit aici nu in speranta unui trai mai bun, ci pt ca m-am indragostit de un sas care locuieste aici. Am vrut sa ne mutam in romania dar a venit criza financiara si planurile romanesti ne-au fost date peste cap.
Nu stiam o boaba de germana, asa ca in primul an am stat frumos acasa, am pus mana pe creion, mi-a luat un juma de caiet studentesc ce mi-a ramas de cand am terminat facultatea in romania si m-am apucat de invatat germana de pe net, cu dictionarul de buzunar langa mine. Si am invatat bazele gramaticii in 3 luni intensive de ca. 6 ore pe zi. Conjugari verbale, tot. (deci sa nu imi zica nimeni ca nu se poate, ca la mine a functionat). Asa ca dupa alea 3 luni am inceput sa am curajul sa ies in lume.
Experenta de munca. Am apelat la o firma ROMWORKERS, care de fapt e una din cele mai mari tzepe pe care o pot lua romanii, prin care am lucrat 2 zile la un patron....mi-am dat demisia ca nu era ok sa lucrezi ca un sclav 12 ore pe zii pt 800€pe luna...dar sunt destule romance care accepta conditiile. treaba lor.
Apoi am lucrat la negru(motive de securitate nu dau nume unde cat si alte detalii) Si am avut norocul in cele din urma sa gasesc pe cineva care a aplicat pt permisul meu de munca. Am asteptat vreo 2 luni pt a primi un refuz de la arbeitsamt. speram ca acum cand am recompletat actele sa primesc un accept.
Ce e important. Daca vrei acte, ceea ce eu vroiam ca eram satula de lucrat la negru, tre sa lucrezi bine, si seful sa te vrea. Apoi, completati kktul de hartie galbena cu steuerberaterul firmei langa voi. Salariul sa fie neaparat peste 400€, ca sa vi se plateasca si asigurarile sociale, contractul faceti-l nelimitat ca sa va elibereze arbeitsamtul permisul pe un an de cand ii taie pe ei capul, ca daca treceti munca pe un an si se prelungeste prelucrarea hartiilor riscati sa primit permis de munca doar pe vreo 11 luni ceea ce nu va mai ajunge ca sa va atingeti scopul de a lucra legal neintrerupt un an de zile ca sa puteti primi apoi in mana permisul nerestrictionat pt orice job.

pt. viorel:
sunt multi romani intr-adevar pe-aici, unii merita ajutati, altii merita indrumati. nu toti romanii pe care ii cunosc imi sunt prieteni, dar un sfat tot le-am dat si parerea mea le-am spus-o intotdeauna la greselile lor, de comportament, de ce o fi fost. Am un amic care iti spun sincer, la inceput il vedeam ca pe un tzigan jegos nemanierat care nu spunea un mersi pt nimik, si nu vrei sa stii ce om a ajuns acum. Si asta pt ca i-am bagat in cap ca daca vrea sa supravietuiasca aici tre sa deschida gura, sa stie ce vrea si sa multumeasca. Sa se adapteze si sa accepte regulile societatii in care a ales sa traiasca. Germania nu e romania si cei care vor sa traiasca aici tre sa inteleaga ca noi ne vom adapta la regulile lor si nu ei la ale noastre. E bine ca ne cream comunitati locale si ca asa ne ajutam reciproc. E greu la inceput: sa iti gasesti o casa, sa ti-o mobilezi, sa iti gasesti de munca si apoi sa iti faca angajatorul si actele. Ca roman venit aici fara sa cunosti pe nimeni iti e l naibii de greu. Si in plus daca nu cunosti limba esti aproape ca mort. Engleza o fi limba oficiala in UE, dar nu si in germania. daca stii engleza nu te ajuta deloc. te ajuta doar daca stii si germana.
Eu sunt absolventa de facultate, un soi de BWL aici care nu ma ajuta cu nimik. Pacat, nu am studiat ingineria sau medicina, domenii in care mi-as fi gasit un loc de munca rapid, plus ca sistemul contabil e diferit de al nostru, experienta din tara nu ma ajuta aici. Asa ca ma multumesc ca in sfarsit o sa am acte si apoi pot sa o iau incetul cu incetul pe calea buna. Egal ce lucrez, ma bucur ca nu mor de foame si ca imi merge mai bine decat daca as fi ramas in tara.
Si faptul ca te legi de gramatica si ortografia altora mi se pare de-a dreptul jenant. Nu te ridica cu nimik, pt ca faci exact ce fac altii pe alte forumuri...oameni plictisiti care se gasesc tari sa rada de greselile altora. Bucura-te ca nu sunt toti la fel de inteligenti ca tine.....ca atunci ti-ar fi pusa in pericol pozitia de lider in comunitatea ta.
Si totusi cu respect,

+Quote Post
bb123
mesaj Sep 1 2010, 08:40 AM
Mesaj #116

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 2
Inscris: 1-September 10
Utilizatorul numarul: 23 550

Citeaza (eu @ May 9 2010, 12:25 PM) *
apropo: selbstständigkeit
e o solutie simpla, dar trebuie sa stii ca:
1. trebuie sa ai cel putin 2 clienti pt a nu fii in situatia de scheinselbstständigkeit.
2. iti platesti singur impozitele, te asiguri medical, ca e obligatoriu.
3. completezi la fiecare sf de an steuererklerung....indiferent ca o sa mai ai firma sau nu , si peste 10 ani o sa completezi la finanzamt hartia aia.
4. sa iti faci firma e poate o solutie dar nu pt orice domeniu. in gastronomie de exemplu nu prea merge pt ca un angajator te vrea pe o perioada mai lunga de 3 luni daca esti ieftin si bun, plus ca tre sa ai doi clenti si majoritatea localurilor au nevoie doar seara de chelneri....asa ca nu stiu ce sa zic, merge in curatenie, constructii, amenajari, dar in gastronomie mai putin.

Si mie mi s-a propus sa ma fac selbstständig dar am refuzat.....vreau sa primesc permisul de munca definitiv peste un an de zile. ca selbstständig il primesti numai dupa 3 ani, ceea ce oricum il primesti daca esti 3 ani angemeldet aici. deci pt asta nu iti tre firma.

ca angajat, salariul vine egal ceta munca e, ca selbstständig tre sa iti cauti permanent singur de munca , sa iti faci contractele usw.

Buna

Poti te rog sa ma ajuti cu mai multe informatii ref la Selbststandiger? Am mai auzit chestia asta cu 2 clienti...
Stii cumva ce se intampla daca ai doar 1 client? Am primit o oferta din Germania pt care trebuie sa ma fac Selbststandiger dar vor exclusivitate - deci nu voi avea decat un client.

Am auzit ca este posibil sa platesc taxe mai mari....

Iti dau adresa mea de email bebi_ro@yahoo.com

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 1 2010, 09:12 AM
Mesaj #117

Guests

Citeaza (Till @ Sep 1 2010, 07:03 AM) *
amice, esti idiot
ce-i aia 110 la suta ?
iesi afara

Correct. Ideea e ca ar fi bine sa si le si sustina, cu argumente. De regula prin birturile jegoase cu care se pare ca esti familiar, argumentele sunt hahaieli artagoase, sustinute în cor de ceilalti ortaci de betie, pe principiul "nu vezi ba ca asa zice toti ?"
Înca un motiv, dealtfel, de emigrare laugh.gif

Iar o idee nu e legata de o persoana, de un nume si nici de o locatie, te contrazici singur, pandele, vrei sa zici ca daca tu nu ai mai sta la america ta si te-ai muta în vacouver canada brusc ai începe sa scrii ca vizitatorul ?
Ai, ia fa un exercitiu de flotare intelecutuala si raspunde, cu fruntea îmbrobodita de sudoare smile.gif

Catre toti cititorii topicului: Personajul "TILL" si personajul "VIOREL" sunt una si aceiasi persoana.

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Sep 1 2010, 09:14 AM
Mesaj #118

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 1 2010, 09:12 AM) *
Catre toti cititorii topicului: Personajul "TILL" si personajul "VIOREL" sunt una si aceiasi persoana.

laugh.gif cool.gif
ceea ce deatlfel poate fi confirmat, cu argumente extrem de reale, de hotadminul care ne vede IP-urile laugh.gif
nu a existat nici macar un singur mesaj postat de pe acelasi IP de catre cei doi ilustri ante-mentionanti de vigilentul si anonimul musafir, care vegheaza nelinistit la linistea si calmul phorumului.

Pateticule

+Quote Post
Vizitator_Anton.
mesaj Sep 1 2010, 09:48 AM
Mesaj #119

Guests

Citeaza (Till @ Sep 1 2010, 09:14 AM) *
laugh.gif cool.gif
ceea ce deatlfel poate fi confirmat, cu argumente extrem de reale, de hotadminul care ne vede IP-urile laugh.gif
nu a existat nici macar un singur mesaj postat de pe acelasi IP de catre cei doi ilustri ante-mentionanti de vigilentul si anonimul musafir, care vegheaza nelinistit la linistea si calmul phorumului.

Pateticule

Diferenta de IPuri poate proveni si de la faptul ca o data postezi din Ro( de exemplu in vacanta) si altadata din D.

Sau de la diverse Internet cafeuri.

Profilul psihologic al celor doi postaci este absolut identic, astfel incat este extrem de greu ca doi oameni sa aiba atatea asemanari.

In plus personajul "Viorel" chiar daca a fost admonestat sever pe forum nu a mai raspuns de un timp bun, ceea ce inseamna ca vacanta in Ro s-a terminat, iar in D incep scolile, nu?

Pentru tine, domnu' Till ma intitulez Anton blush.gif

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Sep 1 2010, 10:02 AM
Mesaj #120

Guests

Citeaza (Anton @ Sep 1 2010, 09:48 AM) *
Pentru tine, domnu' Till ma intitulez Anton blush.gif

Anton laugh.gif laugh.gif
Mars afara.
Penibilule

+Quote Post

18 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
4 Utilizatori care citesc acest topic (4 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th September 2019 - 08:39 AM