IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Despre semnul Fiarei din Apocalips 13
Messer
mesaj Apr 13 2010, 05:39 AM
Mesaj #1

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 16
Inscris: 11-April 10
Utilizatorul numarul: 19 512

Se discuta mult in cercurile religioase crestine despre semnul fiarei. Fiecare are parerea lui. Credeti ca e un subiect de actualitate? Ce parere aveti despre acest semn?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 15 2010, 08:26 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Messer @ Apr 13 2010, 05:39 AM) *
Se discuta mult in cercurile religioase crestine despre semnul fiarei. Fiecare are parerea lui. Credeti ca e un subiect de actualitate? Ce parere aveti despre acest semn?

Semnul fiarei este atunci cand ai chelie, un ochi mai mare si unul mai mic, esti betiv, curvar, securist, corupt si mincinos, adica Fiara de Dictator Luminat!!!

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Apr 15 2010, 11:26 PM
Mesaj #3

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Apr 16 2010, 05:10 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Musafir @ Apr 15 2010, 08:26 PM) *
Semnul fiarei este atunci cand ai chelie, un ochi mai mare si unul mai mic, esti betiv, curvar, securist, corupt si mincinos, adica Fiara de Dictator Luminat!!!

Eu vreau sa vorbim serios si voi o luati pe aratura.
Sa trecem peste glume si sa luam in serios problema. Se pare ca : ori nu va intereseaza , ori nu stiti mai nimic despre acest subiect?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 16 2010, 06:57 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Messer @ Apr 16 2010, 05:10 AM) *
Eu vreau sa vorbim serios si voi o luati pe aratura.
Sa trecem peste glume si sa luam in serios problema. Se pare ca : ori nu va intereseaza , ori nu stiti mai nimic despre acest subiect?

Ce vrei sa discutam de fapt? Apocalipsa Sf.Ioan? Sau talibanisme ortodoxe cu codurile de bare?

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Apr 18 2010, 11:38 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Musafir @ Apr 16 2010, 06:57 AM) *
Ce vrei sa discutam de fapt? Apocalipsa Sf.Ioan? Sau talibanisme ortodoxe cu codurile de bare?

Ce parere ai tu despre semnul Fiarei? pe ce te bazezi cand afirmi ceva in legatura cu acest subiect?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 18 2010, 12:10 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Messer @ Apr 18 2010, 11:38 AM) *
Ce parere ai tu despre semnul Fiarei? pe ce te bazezi cand afirmi ceva in legatura cu acest subiect?

Nu am afirmat nimic deci nu trebuie sa ma bazez pe nimic! Tu ce parere ai? Care-i subiectul (sau predicatul)?

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Apr 18 2010, 12:11 PM
Mesaj #8

În Numele Adevărului

Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (Messer @ Apr 18 2010, 01:38 PM) *

Despre semnul acela eu unul n-am nici cea mai vagă idee dar am în schimb una despre bătălia Armaghedonului. Si anume ideea că miticul Armaghedon ar putea fi... Afganistanul!!! "Har-Maghedon", în evreieşte, înseamnă literalmente "Muntele lui Maghedon (Machedon)" şi nu "muntele Megiddo", aşa cum s-a tradus oarecum forţat şi total ilogic până acum (Megiddo este de fapt o... câmpie în Israel!). In epoca redactării Apocalipsei (secolul 1 al erei creştine), Regatul Grec al Bactrianei, situat pe teritoriul actualului Afganistan, rămăsese ultimul stat succesoral al vechiului Imperiu Macedonean: Macedonia însăşi, Pontul, Siria şi Egiptul erau demult provincii romane iar Babilonia şi Persia erau sub stăpânirea Regatului Parţilor, condus de dinastia turcică a Arsacizilor. Prin expresia "Muntele lui Machedon", proorocul Ioan--un om al timpului său--nu se putea referi decât la Afganistan, ultimul bastion oriental al Puterii Macedonene. Interesant, nu? Dacă interpretarea mea este cea corectă (şi chiar e foarte probabil să fie cea corectă!), vă închipuiţi în ce lume trăim: Obama, laureat al Premiului Nobel pentru Pace şi fervent susţinător al sporirii efectivelor militare din Afganistan sub mandat ONU, ne apare --în această cheie apocaliptică-- drept cel mai fidel adept al "duhurilor de draci" care caută să strângă toate armatele lumii într-un singur loc, pentru "Bătălia Armaghedonului"!!! Ar fi amuzant dacă n-ar fi cu-adevărat sinistru... evident, pentru cei înclinaţi să dea credit acelei profeţii străvechi. unsure.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_FreeBSD openBSD.
mesaj Apr 18 2010, 03:11 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (tzurlogen @ Apr 15 2010, 11:26 PM) *

boss, asta inseamna ca nenea ala foloseste ca sistem de operare BSD?
rolleyes.gif

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Apr 18 2010, 03:44 PM
Mesaj #10

Membru veteran

Citeaza (FreeBSD openBSD @ Apr 18 2010, 03:11 PM) *
boss, asta inseamna ca nenea ala foloseste ca sistem de operare BSD?
rolleyes.gif

mai degraba Basic smile.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Apr 19 2010, 05:06 AM
Mesaj #11

Guests

In Biblie ,la Apocalipsa 14, spune asa:

9. Apoi a urmat un alt înger, al treilea, si a zis cu glas tare: "Dacã se închinã cineva fiarei si icoanei ei, si primeste semnul ei pe frunte sau pe mînã,
10. va bea si el din vinul mîniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în paharul mîniei Lui; si va fi chinuit în foc si în pucioasã, înaintea sfintilor îngeri si înaintea Mielului.
11. Si fumul chinului lor se suie în sus în vecii vecilor. Si nici ziua, nici noaptea, n-au odihnã cei ce se închinã fiarei si icoanei ei, si oricine primeste semnul numelui ei!

E un avertisment divin, deci, vrednic de luat in seama. De aceea, e important sa stim: cine e Fiara de aici, si care e semnul ei ca sa nu ne trezim inselati.
Descrierea Fiarei o gasesti in capitolul 13 din cartea Apocalipsului.
Aici, ai sa gasesti mai multe caracteristici de identificare in istorie a Fiarei.
Stii care sunt acestea?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 20 2010, 02:30 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Messer @ Apr 19 2010, 05:06 AM) *
In Biblie ,la Apocalipsa 14, spune asa:

9. Apoi a urmat un alt înger, al treilea, si a zis cu glas tare: "Dacã se închinã cineva fiarei si icoanei ei, si primeste semnul ei pe frunte sau pe mînã,
10. va bea si el din vinul mîniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în paharul mîniei Lui; si va fi chinuit în foc si în pucioasã, înaintea sfintilor îngeri si înaintea Mielului.
11. Si fumul chinului lor se suie în sus în vecii vecilor. Si nici ziua, nici noaptea, n-au odihnã cei ce se închinã fiarei si icoanei ei, si oricine primeste semnul numelui ei!

E un avertisment divin, deci, vrednic de luat in seama. De aceea, e important sa stim: cine e Fiara de aici, si care e semnul ei ca sa nu ne trezim inselati.
Aici, ai sa gasesti mai multe caracteristici de identificare in istorie a Fiarei.
Stii care sunt acestea?

Da, stim, vezi ca are si poza mai sus. Mai ai vreo chestie amuzanta? Sau astea sunt toate ideile penticostale sau adventiste pe care esti pus sa faci propaganda?

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Apr 21 2010, 05:11 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Musafir @ Apr 20 2010, 02:30 PM) *
Da, stim, vezi ca are si poza mai sus. Mai ai vreo chestie amuzanta? Sau astea sunt toate ideile penticostale sau adventiste pe care esti pus sa faci propaganda?

Eu vorbesc serios si tu ma iei peste picior. Daca stii rapunsul corest raspunde.

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Apr 21 2010, 11:43 AM
Mesaj #14

Membru veteran

Citeaza (Messer @ Apr 19 2010, 05:06 AM) *

pai n-ai vazut ca Fiara e Base?

--------------------

+Quote Post
Vizitator_lili gropescu.
mesaj Sep 29 2010, 08:00 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Messer @ Apr 13 2010, 05:39 AM) *

CONSIDER CA TREBUIE SA FIE UN FORUM SERIOS SA NU SE PRIMESCA BLASFEMII.

+Quote Post
Vizitator_din_Canada_ajuns_ACASA.
mesaj Sep 29 2010, 09:02 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (lili gropescu @ Sep 29 2010, 08:00 AM) *
CONSIDER CA TREBUIE SA FIE UN FORUM SERIOS SA NU SE PRIMESCA BLASFEMII.

ti-ar placea ?

+Quote Post
Vizitator_Lili Gropescu.
mesaj Sep 29 2010, 10:45 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Sep 29 2010, 09:02 AM) *
ti-ar placea ?

Nu Basescu , este Fiara ca toti hotii ar fi la picoarele lu i.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Sep 29 2010, 10:55 AM
Mesaj #18

În Numele Adevărului

Citeaza (Lili Gropescu @ Sep 29 2010, 12:45 PM) *
Nu Basescu este Fiara ca toti hotii ar fi la picoarele lui.

Va trebui sa dovedeasca asta luptand pentru binele oamenilor, nu lovind in bunastarea lor.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Liliana.
mesaj Sep 29 2010, 02:28 PM
Mesaj #19

Guests

Nu domnul Basescu a provocat criza, sunt vesti ca insasi America intra din nou in recesiune, oare tot presedintele nostru e de vina?..Si crize or sa mai fie succesive , asa e secolul 21 cu crize spirituale, morale si financiare..Cine e de vina.. NOI.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Sep 29 2010, 02:35 PM
Mesaj #20

În Numele Adevărului

Citeaza (Liliana @ Sep 29 2010, 04:28 PM) *
Nu domnul Basescu a provocat criza

Nu, dar el a lovit in propriul sau popor, luand painea de la gura copiilor flamanzi. Nici un lider mondial nu a mai facut asa ceva, nicaieri in lume.

Trebuie sa-si repare greseala sau sa piara!

--------------------

+Quote Post
Vizitator_L. GROPESCU.
mesaj Sep 30 2010, 10:05 AM
Mesaj #21

Guests

Cred ca ati remarcat ca e un "Forum" crestin si nu unul satiric unde sa va criticati conducatorii. Ati ajuns si aici cu critica dar subiectul , este unul biblic si trebuie sa ne intereseze pe toti , ca vorbeste de ultimile evenimente , ale omenirii din care facem parte toti.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Sep 30 2010, 10:32 AM
Mesaj #22

În Numele Adevărului

Citeaza (L. GROPESCU @ Sep 30 2010, 12:05 PM) *
Cred ca ati remarcat ca e un "Forum" crestin si nu unul satiric unde sa va criticati conducatorii. Ati ajuns si aici cu critica dar subiectul , este unul biblic si trebuie sa ne intereseze pe toti , ca vorbeste de ultimile evenimente , ale omenirii din care facem parte toti.

Topicul de faţă e intr-adevar cretin, comentariile noastre satirice sau vehemente nu fac decat sa-i sporeasca valoarea. Iar subiectele biblice nu trebuie sa intereseze pe nimeni, pentru ca sunt (cu putine exceptii) de o abjecţie cruntă; numai subiectele stiintifice, legate de Cunoasterea Universului, au incarcatura dumnezeiasca si trebuie sa intereseze pe toata lumea.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Sep 30 2010, 10:36 AM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2010, 11:01 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (L. GROPESCU @ Sep 30 2010, 10:05 AM) *

Cu mare sila si oroare revizitez acest "Forum"...nah, joke...si ce vad?!? aceiasi aberanti pseudo-religiosi, cu o new-entry la fel de rizibila...

si bai, Pinteo, tu chiar n-ai ce face toata ziua de intri in dialog cu asa ceva??? macar pentru scoala pe care ai facut-o, ca si mine, respecta-te pls rolleyes.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Sep 30 2010, 11:06 AM
Mesaj #24

În Numele Adevărului

Citeaza (Musafir @ Sep 30 2010, 01:01 PM) *
si bai, Pinteo, tu chiar n-ai ce face toata ziua de intri in dialog cu asa ceva??? macar pentru scoala pe care ai facut-o, ca si mine, respecta-te pls rolleyes.gif

Eu sunt un picutz mai umanist, frate, nu mă lasă inima să nu incerc să luminez chiar si creierele cele mai intunecate. smile.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_L. G.
mesaj Oct 5 2010, 09:05 AM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Sep 30 2010, 11:06 AM) *
Eu sunt un picutz mai umanist, frate, nu mă lasă inima să nu incerc să luminez chiar si creierele cele mai intunecate. smile.gif

Pentru , haiducul si musafirul luminat :Fiara din ap. 13 poate fi un lider mondial sau un sistem mondial, insuflat de puterea malefica a Satanei. Va fi un conflict distrugator, intre bine si rau pe pamant.
Oamenii vor fi impartit in doua tabere ,unii de partea fiarei si altii de partea lui Dumnezeu. Vor fi multi amagiti de semnele care le va face FIARA dar cei credinciosi se va detasa ,pentru ca Duhul sfant le va descopri cine este de fapt acest fals lider care se va da drept Mesia.
Tot atunci cei de partea Fiarei vor fi pecetluiti cu semnul , fiarei care este 666.
INcap. 14 un inger vine cu "Evanghelia Vesnica"in care este marele plan de mantuire , si salvare a omenirii,
plan in care sunt cuprinsi toti credinciosii , care au trait dealungul veacurilor.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 5 2010, 09:16 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (L. G @ Oct 5 2010, 09:05 AM) *
Pentru , haiducul si musafirul luminat :Fiara din ap. 13 poate fi un lider mondial sau un sistem mondial, insuflat de puterea malefica a Satanei. Va fi un conflict distrugator, intre bine si rau pe pamant.
Oamenii vor fi impartit in doua tabere ,unii de partea fiarei si altii de partea lui Dumnezeu. Vor fi multi amagiti de semnele care le va face FIARA dar cei credinciosi se va detasa ,pentru ca Duhul sfant le va descopri cine este de fapt acest fals lider care se va da drept Mesia.
Tot atunci cei de partea Fiarei vor fi pecetluiti cu semnul , fiarei care este 666.
INcap. 14 un inger vine cu "Evanghelia Vesnica"in care este marele plan de mantuire , si salvare a omenirii,
plan in care sunt cuprinsi toti credinciosii , care au trait dealungul veacurilor.

OK, cand se intampla astea?

Si nu se poate sari direct la cap.14?

Ce vrea D-zeu, sa ne extermine intai si sa ne salveze pe urma, sau sa ne salvam singuri ca sa aiba ce extermina??? Satana are un plan mai logic si mai simplu.... biggrin.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 5 2010, 09:19 AM
Mesaj #27

În Numele Adevărului

Citeaza (L. G @ Oct 5 2010, 11:05 AM) *

Aha, deci evreii il asteapta de 2000 de ani pe Antihrist (Mesia) dar inca nu si-au dat seama. laugh.gif dry.gif Dar daca Antihristul ar fi chiar Zeul caruia va inchinati voi, cre(s)tinii, si anume Iisus??? La cate crime impotriva Umanitatii s-au comis in numele lui, e cea mai logica presupunere...

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 5 2010, 09:20 AM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_GenEthic.
mesaj Oct 5 2010, 11:48 AM
Mesaj #28

Guests

Stati ma, despre ce e vorba aici? Io stiam ca Fiara e Lacatus, a venit acum antrenor la Steaua...

+Quote Post
mifty
mesaj Oct 5 2010, 11:54 AM
Mesaj #29

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

... semnul fiarei îl face orice "creştin adevărat" când trece pe lângă o biserică!!! biggrin.gif

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Oct 5 2010, 08:04 PM
Mesaj #30

Membru veteran

Postari: 151
Inscris: 2-January 10
Utilizatorul numarul: 17 992

Si daca iti spunem ca semnul fiarei se refera la imparatul nero in numerologie antica si iti dam dovezi clare ce faci, o sa ne crezi? Slabe sanse.

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th December 2019 - 05:14 PM