IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Ce-o fi Criza? Cine a facut-o?
Vizitator_D. Luffy.
mesaj Aug 6 2011, 02:27 PM
Mesaj #1

Guests

La mine-n cartier e Criza. Nu prea stiu ce-i aia insa o simt in buzunar: imi merge mai rau decat ieri, imi merge mai rau decat alaltaieri. Asta mi se intimpla in Romania, Germania, SUA, Burundi. Ce s-a intimplat oare? In jurul meu sunt aceiasi oameni cu aceleasi nevoi. Ar munci la aceleasi joburi, si-ar cumpara aceeasi marfa si totusi, ceva numit Criza imi goleste mie buzunarele si il falimenteaza pe cel ce mi-ar vinde marfa. Parca banii mei s-ar topi, s-ar face mai mici. Ce se intimpla cu banii mei? De ce munca mea, aceeasi ca ieri, e parca mai putin importanta? Ce gauri se umplu cu banii mei(si ai tai, cu siguranta)? Cum putem iesi din asta si cum putem influenta mersul lumii ca astfel de nenorociri numite in fel si chip (acum ii zice Criza) sa nu se mai sparga in capul cetateanului mediu?
Go to the top of the page

+Quote Post
mmir
mesaj Aug 8 2011, 07:00 AM
Mesaj #2

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 74
Inscris: 4-March 09
Utilizatorul numarul: 6 849

Citeaza (D. Luffy @ Aug 6 2011, 02:27 PM) *
La mine-n cartier e Criza. Nu prea stiu ce-i aia insa o simt in buzunar: imi merge mai rau decat ieri, imi merge mai rau decat alaltaieri. Asta mi se intimpla in Romania, Germania, SUA, Burundi. Ce s-a intimplat oare? In jurul meu sunt aceiasi oameni cu aceleasi nevoi. Ar munci la aceleasi joburi, si-ar cumpara aceeasi marfa si totusi, ceva numit Criza imi goleste mie buzunarele si il falimenteaza pe cel ce mi-ar vinde marfa. Parca banii mei s-ar topi, s-ar face mai mici. Ce se intimpla cu banii mei? De ce munca mea, aceeasi ca ieri, e parca mai putin importanta? Ce gauri se umplu cu banii mei(si ai tai, cu siguranta)? Cum putem iesi din asta si cum putem influenta mersul lumii ca astfel de nenorociri numite in fel si chip (acum ii zice Criza) sa nu se mai sparga in capul cetateanului mediu?

Pai...raspunsurile se gasesc aici: Money as Debt-Promises Unleashed

+Quote Post
Vizitator_crizatul.
mesaj Aug 8 2011, 11:35 AM
Mesaj #3

Guests

Criza este o chestie de Dansii inventata. Unii o denumesc supapa, altii trezirea la realitate. Vine si pleaca atunci cand te astepti mai putin, este ruda de gradul intai cu fericirea. Depinde cine o cheama si unde isi alege salasul vremelnic...

+Quote Post
Vizitator_Stan Pazitu'.
mesaj Aug 8 2011, 02:50 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (crizatul @ Aug 8 2011, 11:35 AM) *
Criza este o chestie de Dansii inventata. Unii o denumesc supapa, altii trezirea la realitate. Vine si pleaca atunci cand te astepti mai putin, este ruda de gradul intai cu fericirea. Depinde cine o cheama si unde isi alege salasul vremelnic...

La mine-n casa e criza. Cand era bine mi-am luat plasma,piscina gonflabila si frigider care face gheata, toate in rate (adica pe datorie, adica pe bani din munca mea de maine). Acum platesc, platesc si iar platesc. N-am bani sa cumpar alte lucruri asa ca producatorii de azi nu pot sa conteze pe banii cu care eu platesc cumparaturile de acum cativa ani. Daca si altii au facut ca mine si si-au cheltuit banii din viitor pe traiul bun de ieri, atunci cei care produc azi nu prea mai au cui sa vinda.

+Quote Post
Vizitator_Luffy.
mesaj Aug 8 2011, 02:51 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (mmir @ Aug 8 2011, 07:00 AM) *
Pai...raspunsurile se gasesc aici: Money as Debt-Promises Unleashed

Ma intereseaza parerea ta, nu linkuri. Ce crezi ca e criza? Daca zici ca ai citit, fa-ne un rezumat.

+Quote Post
Vizitator_crizescu.
mesaj Aug 8 2011, 04:46 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Stan Pazitu @ Aug 8 2011, 02:50 PM) *
La mine-n casa e criza. Cand era bine mi-am luat plasma,piscina gonflabila si frigider care face gheata, toate in rate (adica pe datorie, adica pe bani din munca mea de maine). Acum platesc, platesc si iar platesc. N-am bani sa cumpar alte lucruri asa ca producatorii de azi nu pot sa conteze pe banii cu care eu platesc cumparaturile de acum cativa ani. Daca si altii au facut ca mine si si-au cheltuit banii din viitor pe traiul bun de ieri, atunci cei care produc azi nu prea mai au cui sa vinda.

Bine ca nu ti-ai luat masina!
Acum, pe bune: o tara in care iti cumperi ceea ce spui tu in rate, este tare fudula, dar in popoul gol in fata crizei... Din pacate sad.gif
Pe de alta parte suntem invatati, deci cand unii ne spun ca am iesit din criza chiar asa este biggrin.gif Bem un pahar si trec toate blush.gif

+Quote Post
Vizitator_Marcu.
mesaj Aug 9 2011, 01:33 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Stan Pazitu' @ Aug 8 2011, 02:50 PM) *

Foarte corect. Criza se va termina cand vor termina si oamenii ratele la masini, case, plasme, frigidere, etc... Atunci se va relua ciclul economic, oamenii vor avea iar bani de cheltuit, firmele vor produce si vor face profit si angajari si toata lumea va trai fericita. Aceste lucruri se vor intampla in maximum 15-20 de ani, cam cat a mai ramas din scadenta de la ipotecare.

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Aug 11 2011, 06:18 PM
Mesaj #8

Guests

http://www.zf.ro/business-international/va...na-euro-8605533

Sunt uimit de tupeul englezilor (vezi link).

Sumar istoric:
Ei au fost intemeietorii capitalismului victorios, prin revolutia burgheza.
Ei sunt cei care au impus cele mai multe reguli in comertul international de la 1500 incoace, pe care le-au respectat formal si le-au incalcat informal.
Ei sunt cei care au infiintat prima BURSA pe la 1700 - concept de la care ni se trag crizele financiare de 200 ani incoace.
................................................
Ei au spus ca nu au nevoie de moneda Euro dupa 2000, declarand ca lira este sfanta.
Ei au acum cel mai mare grad de indatorare dintre tarile dezvoltate ale UE (Italia, Irlanda, Grecia si Spania nu sunt dezvoltate, ca sa nu certam pe tema asta).
Pentru necredinciosi, pentru afirmatiile de mai sus, folositi google daca vreti sa verificati.

Acum UK cere sa fie emise obligatiuni comune pe zona Euro, astfel incat sa plateasca toata lumea pentru deficitul lor. Parerea mea e ca, daca se va ajunge la asta, vom plati si noi la greu pentru prietenii englezi, chiar daca nu suntem in zona euro.

Nu sunt ei sursa raului, la asta ne pricepem si noi, dar nici nu pot sa-i apreciez pentru ceea ce fac. Voi ce credeti?

+Quote Post
axlslak
mesaj Aug 12 2011, 08:22 AM
Mesaj #9

Membru
**

Postari: 65
Inscris: 19-April 10
Utilizatorul numarul: 19 905

Citeaza (Altu @ Aug 11 2011, 06:18 PM) *
Pentru necredinciosi, pentru afirmatiile de mai sus, folositi google daca vreti sa verificati.

eu cred ca partea asta este absolut hilara.

+Quote Post
Krokodilul veri...
mesaj Aug 12 2011, 03:50 PM
Mesaj #10

Membru veteran

Postari: 207
Inscris: 6-August 11
De la: București
Utilizatorul numarul: 29 094

Păi, de exemplu, dle. Luffy, ar trebui să fii în criză dacă ai construi necontrolat- jdemii de imobile de afaceri- fără afaceri. Sau dacă ai luat credit cu buletinul- și n-ai de unde să dai înapoi. Sau dacă te numești român și trăiești în țara lui Băse...

--------------------
[color="#4169E1"][b]Krokodilul Chichiricios- Veritabil este garantat apolitic, garantat Vanghelie și garantat o pacoste pentru cei care nu înțeleg prea bine democrația...[/b][/color]

+Quote Post
Vizitator_Luffy.
mesaj Aug 12 2011, 04:04 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Krokodilul veritabil @ Aug 12 2011, 03:50 PM) *
Păi, de exemplu, dle. Luffy, ar trebui să fii în criză dacă ai construi necontrolat- jdemii de imobile de afaceri- fără afaceri. Sau dacă ai luat credit cu buletinul- și n-ai de unde să dai înapoi. Sau dacă te numești român și trăiești în țara lui Băse...

Credite am luat cand duduia economia ca l-am crezut pe Tariceanu. Parca am auzit indivizi vorbind despre prudenta dar am vrut sa-l cred pe Tariceanu care furniza lapte si miere, pensii si salarii, bunastare, nu gluma. Cand ma gandesc ce bine-a fost cateva luni inainte de alegeri mi se rupe sufletu'.
PS: da-n America cine-a confectionat criza? In Italia? Irlanda? Grecia? Nu crezi ca-l supraestimezi pe Base? Apropo, ai vreo postare in care sa nu pomenesti de Base?

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Aug 12 2011, 04:56 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (axlslak @ Aug 12 2011, 08:22 AM) *
eu cred ca partea asta este absolut hilara.

Self protection man.

+Quote Post
axlslak
mesaj Aug 12 2011, 05:12 PM
Mesaj #13

Membru
**

Postari: 65
Inscris: 19-April 10
Utilizatorul numarul: 19 905

Citeaza (Altu @ Aug 12 2011, 04:56 PM) *
Self protection man.

protectie n-ai avea nevoie daca nu te-ai... uhm... expune tu.

de ceva vreme am ajuns la concluzia ca este PREA TARZIU pentru unii. cine avea de aflat lucruri de genul celor postate de tine... stia deja.

si nici nu mai merita discutate/disputate. sunt deja acolo... cum zici si tu.

postul tau nu face decat sa ma deprime (daca n-ar fi asa hilar - no offense). pt ca pe de o parte ai niste oameni care stiu niste lucruri, si constientizeaza niste riscuri/urmari, iar de partea cealalta ai o mare masa de sclavi pupincuristi care se uita peste gard cu bale la gura si ar linge orice.

si cel mai deprimant este ca nici ei nu stiu de ce ar linge. nu vor viata aia, nu pot fi oamenii aia care ii vad peste gard samd. din principiu. pt ca in curtea asta, se linge. meserie nationala.

nu vreau sa te descurajez. dar in opinia mea umila cand ai nevoie de protectie, atunci in mod sigur iti bati gura de pomana. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Aug 12 2011, 06:23 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (axlslak @ Aug 12 2011, 05:12 PM) *
protectie n-ai avea nevoie daca nu te-ai... uhm... expune tu.

de ceva vreme am ajuns la concluzia ca este PREA TARZIU pentru unii. cine avea de aflat lucruri de genul celor postate de tine... stia deja.

si nici nu mai merita discutate/disputate. sunt deja acolo... cum zici si tu.

postul tau nu face decat sa ma deprime (daca n-ar fi asa hilar - no offense). pt ca pe de o parte ai niste oameni care stiu niste lucruri, si constientizeaza niste riscuri/urmari, iar de partea cealalta ai o mare masa de sclavi pupincuristi care se uita peste gard cu bale la gura si ar linge orice.

si cel mai deprimant este ca nici ei nu stiu de ce ar linge. nu vor viata aia, nu pot fi oamenii aia care ii vad peste gard samd. din principiu. pt ca in curtea asta, se linge. meserie nationala.

nu vreau sa te descurajez. dar in opinia mea umila cand ai nevoie de protectie, atunci in mod sigur iti bati gura de pomana. smile.gif

Unii au nevoie de argumentatie, nu s-au nascut invatati, nu cauta informatii, si, din discutii, am vazut ca sunt o gramada de carcotasi care se agata cu disperare de cuvinte. Daca stiai, OK, cinste tie, lasa piatra jos.
Ai o parere? Spune-o. Daca nu, de ce batem campii despre ce am spus eu?

+Quote Post
Vizitator_carla.
mesaj Aug 14 2011, 09:40 PM
Mesaj #15

Guests

buna,Luffi!numai moartea nu are solutii!cat despre raspuns la intrebarea ta....sunt mai multe si parca ti le-as da sa le vizionezi in linistea casei tale,in confortul fotoliului tau ,langa un pahar cu whisky cu gheta de la frigiderul ala smecher al tau. sa auzim de bine !

+Quote Post
Vizitator_RastafariAnthemBless.
mesaj Aug 21 2011, 08:23 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (carla @ Aug 14 2011, 09:40 PM) *
buna,Luffi!numai moartea nu are solutii!cat despre raspuns la intrebarea ta....sunt mai multe si parca ti le-as da sa le vizionezi in linistea casei tale,in confortul fotoliului tau ,langa un pahar cu whisky cu gheta de la frigiderul ala smecher al tau. sa auzim de bine !

Pentru cei care refuza sa stie decat atat cat se da la televizor si cat vor altii sa stim recomand sa va pierdeti 80 de minute din timpul vostru pretios urmarind acest film.Sunt convins ca pierdeti mult mai mult timp uitandu-va la lucruri inutile.Este un documentar absolut extraordinar,mai mult nu zic,si as prefera sa nu imi raspunda nimeni pana nu se uita la film pana la final :|

part 1: http://www.youtube.com/watch?v=VxsKxc3sz-c

part 2: http://www.youtube.com/watch?v=zqtQZ1IPcbI...feature=related

part 3: http://www.youtube.com/watch?v=RHmTkATb88c...feature=related

part 4: http://www.youtube.com/watch?v=n_bIIP7NhL8...feature=related

part 5: http://www.youtube.com/watch?v=lHeiAnuIN8I...feature=related

part 6: http://www.youtube.com/watch?v=_XmI6VhpcW0...feature=related

part 7: http://www.youtube.com/watch?v=HzBg7D3A8IY...feature=related

part 8: http://www.youtube.com/watch?v=Kqd9Xx6NXbg...feature=related

Daca va place uitati-va si la documentarul: America Freedom to Fascism

+Quote Post
dragos-nl
mesaj Oct 24 2011, 06:30 AM
Mesaj #17

Nou venit
*

Postari: 8
Inscris: 20-October 10
Utilizatorul numarul: 24 185

criza, din cate am inteles, este preluarea falimentului bancherului de catre contribuabil printr-o decizie a guvernului.

apropo de asta iata o intalnire pt buc pe 11.11.11: https://www.facebook.com/event.php?eid=167563263333090

Aceasta postare a fost editata de dragos-nl: Oct 24 2011, 06:31 AM

+Quote Post
qestro
mesaj Dec 7 2011, 01:27 AM
Mesaj #18

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 7-December 11
Utilizatorul numarul: 30 400

Benzina desi e "scumpa" abia daca mai ai pe unde merge de cate masini sunt, tigarile s-au triplat la pret in ultimii 10 ani, iar vanzarile lor au crescut considerabil, in magazinele mari se calca lumea in picioare...in schimb foarte multi oameni se plang ca sunt amarati, necajiti si saraci.

+Quote Post
Vizitator_powerpuff bas.
mesaj Oct 14 2014, 02:42 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (qestro @ Dec 7 2011, 01:27 AM) *
Benzina desi e "scumpa" abia daca mai ai pe unde merge de cate masini sunt, tigarile s-au triplat la pret in ultimii 10 ani, iar vanzarile lor au crescut considerabil, in magazinele mari se calca lumea in picioare...in schimb foarte multi oameni se plang ca sunt amarati, necajiti si saraci.

Barbatii adevarati nu se plang niciodata de criza, se pot descurca in orice situatie, si inainte, si dupa biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Handelsblatt.
mesaj Mar 17 2015, 03:32 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Altu @ Aug 11 2011, 06:18 PM) *
http://www.zf.ro/business-international/va...na-euro-8605533

Sunt uimit de tupeul englezilor (vezi link).

Sumar istoric:
Ei au fost intemeietorii capitalismului victorios, prin revolutia burgheza.
Ei sunt cei care au impus cele mai multe reguli in comertul international de la 1500 incoace, pe care le-au respectat formal si le-au incalcat informal.
Ei sunt cei care au infiintat prima BURSA pe la 1700 - concept de la care ni se trag crizele financiare de 200 ani incoace.
................................................
Ei au spus ca nu au nevoie de moneda Euro dupa 2000, declarand ca lira este sfanta.
Ei au acum cel mai mare grad de indatorare dintre tarile dezvoltate ale UE (Italia, Irlanda, Grecia si Spania nu sunt dezvoltate, ca sa nu certam pe tema asta).

Acum UK cere sa fie emise obligatiuni comune pe zona Euro, astfel incat sa plateasca toata lumea pentru deficitul lor. Parerea mea e ca, daca se va ajunge la asta, vom plati si noi la greu pentru prietenii englezi, chiar daca nu suntem in zona euro.

Nu sunt ei sursa raului, la asta ne pricepem si noi, dar nici nu pot sa-i apreciez pentru ceea ce fac. Voi ce credeti?

Si eu sunt uimit de tupeul (si mai ales nestiinta berbecilor!)
1. Cei care au infiintat prima bursa "era" engleji carora - din greseala! - li se spune britanici (de la Marea Britanie vine cuvantul). P-orma, englejii astia decare zici tu, ei traia in Amsterdam si lumea-i chema olandeji. (Nu stiu de ce!). Tot ei a infiintat prima bursa si tot la Amsterdam, cam prin 1700, da' mai precis in 1602. Cladirea mai exista si astazi, da'-i nsoala cu spume ca n-are turnulete cositorite!. Iti vine sa crezi ce gusturi proaste are englejii?
2. Mai ie o problema, vezi tu, crizele financiare "nu se trag" de la concept, oricare ar fi el, chiar daca-i zice Bursa la...concept, ci de la lacomia oamenilor/brbrcilor. Caci daca NU intra vreun berbec (biped) in cladirea bursei, nu apare nicio criza, de niciun fel, NICIODATA, nu stiu daca ma poti urmari (i-e complicat!).
3. Evident ca Spania, Italia, Irlanda Grecia NU SUNT tari dezvoltate. Am vazut si io emisiunea aia era pe tevere unu pe vremea lu' Ceausescu. Tarile cu adevarat dezvoltate ie conduse de priministru hot (ciorditore ca poate nu cunosti cuvantu' in limba romana) si alti 13 hoti ministri in guvern. Numa' astia poate sa conduca o tara dezvoltata, una d-aia in care ai 500 kmde autostrada de cate 38 M euro/km (la pret de cristale Zwarowski in loc de asfalt!)
4. In sfarsit, cina are nevoie de reguli de comert? Nu ie mai bine in Ferentari, unde daca ai "spate" nu ai nevoie de nicio regula? Iar ie prosti si cu tupeu englejii!

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th December 2019 - 09:11 AM