IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

22 Pagini V  « < 8 9 10 11 12 > »   
Reply to this topicStart new topic
> ce mancam astazi?
rammstein
mesaj Feb 11 2012, 08:27 PM
Mesaj #271

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Citeaza (omul @ Feb 11 2012, 08:06 PM) *
De maine incolo o sa gatesc iar "ciolanul zilei", nu stiu daca are nevoie cineva, dar eu simt ca explodez altfel...
Sa vedem ce o sa fie, eu sunt un biet amator biggrin.gif
Astept colaboratori seriosi si deloc mistocari laugh.gif

nu stiu daca intru in benchmark, dar o sa te ajut si eu cu o viziune pisiceasca asupra lumii si vietii cool.gif
si fara politica, garantia necitirii tongue.gif ma rog, o sa incercam sa folosim limba la altceva decat la curatat posteriorul tongue.gif

si o sa facem si mancare, ca altfel pierdem alegatorii...

Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Feb 11 2012, 08:50 PM
Mesaj #272

Guests

Citeaza (rammstein @ Feb 11 2012, 08:27 PM) *
nu stiu daca intru in benchmark, dar o sa te ajut si eu cu o viziune pisiceasca asupra lumii si vietii cool.gif
si fara politica, garantia necitirii tongue.gif ma rog, o sa incercam sa folosim limba la altceva decat la curatat posteriorul tongue.gif

si o sa facem si mancare, ca altfel pierdem alegatorii...

mi-a fost dor matzule, o sa gatim la foc mic niste suflete minuscule, cred ca suntem in stare...
si nu vrem decat intelegere smile.gif

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Feb 12 2012, 11:38 AM
Mesaj #273

Guests

Promisiunea se respecta, chiar daca mi-a inghetat sufletul si ma chinui de cateva ore sa-l dezghet cu ce am la indemana, am inceput cu autogenul si am ajuns inevitabil la tzuica, stau si privesc sticla si nu ma indur sa o desfac, cred c-am fost reevaluat de catre propriul eu, sunt un sfant in devenire...
Tara a inghetat, parca este mai frig acum pe cod galben decat zilele trecute cand ne desfatam cu un portocaliu rosiatic. Vad la tv case ingropate in zapada si batrani neajutorati care se chinuie sa faca mumos in fata reporterilor cu vocatie mesianica si discurs ce debordeaza de falsitate, cand ii aud mai ca as fi de acord cu a.c.t.a., nu le-ar strica o perchezitie cerebrala inopinata...Jiji a pus mana pe lopata si va fi astazi superman-ul judetului Vrancea, daca n-ar fi de plans as rade...
Bucurestenii au luat cu asalt mall-urile si isi fac stocuri de alimente si medicamente, doar traiesc in pustiu...
Am batut campii cu gratie destul pentru prima zi, vreau doar sa le amintesc "gospodarilor" introieniti care priveau cum militarii dau la lopata si au rupt usile magazinului satesc atunci cand a venit franzela adusa cu elicopterul, asa deci, o reteta tare veche si greu de pus in practica: avem nevoie de faina, apa, sare si putina drojdie, cineva de la isu care sa crape cateva lemne si sa le puna pe foc. Ce facem cu astea? Se numeste paine si o poate coace si un copil. Si daca tot am facut foc, putem sa ne gandim si la batranul de peste drum, s-ar bucura daca i-am duce si lui una, ca nu saracim din atata... Daca nu avem drojdie putem face si o lipie, ca nu murim sau coacem cativa cartofi in jar, macar atat trebuie sa avem, ca nu traim in Sahel!
Cred ca o stare de alerta mintala ar trebui instituita imediat in toata tara asa cum cerea disperat un fost manechin, actual presedinte de cj tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_oama de zapada.
mesaj Feb 12 2012, 01:33 PM
Mesaj #274

Guests

Meritati cel putin un ceai fierbinte ! smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 12 2012, 04:39 PM
Mesaj #275

Guests

angry.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Feb 13 2012, 11:54 AM
Mesaj #276

Membru veteran

omulet, cred ca pana la urma tot ai destupat sticla blush.gif pai sa nu stii tu ca din cele 19 meleoane si ceva de romani conform ultimului recensamant, jumatate traiesc la tara si toti sunt octogenari? angry.gif

mai, aseara am vazut un interviu cu miclovan... m-am uitat pana la capat, stii ca avea dreptate, nu mai exista tarani, spirit de intrajutorare si ca tara asta se sparge in mii de bucatele daca ninge sau ploua cateva zile... iar orasenii pricopsiti isi aduc aminte de parintii neputinciosi ramasi la tara doar in doua situatii: cand stafiile rusinoase cu broboada sau cusma nu se prezinta la timp inainte de sarbatori, cu desaga in spate cu carnati sau mielul proaspat taiat si cand trebuie sa incaseze subventia pentru terenul lucrat de cei care n-au gura sa se planga... apropo, stii ca pe vremuri din astea de restriste necuvantatoarele sufera cel mai mult de sete, mancarea vine pe locul doi...

ma rog, hai sa-ti dau cateva vesti bune: scumpa noastra tarisoara tocmai a stranutat in spatiu si a pus pe orbita un goliat de un kil ... inflatia a scazut in portofele la 2,7 la suta, eu am privirea agera, deja se vede laugh.gif si tot mai multe vedetute dispar din peisaj, iar divii si divele consacrate se baga tot mai greu in seama... sau mi se pare mie, le-o fi inghetat si astora imaginea, nu-i bine sa expui prea mare parte din poponetul intelectual la frig...

cand te trezesti din betie te astept la celula de criza din bucatarie cu un vin fiert si o pita cu unsoare acompaniata de o ceapa de apa ghinionista smile.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Feb 24 2012, 05:46 PM
Mesaj #277

Membru veteran

Oama s-a dus iar in misiune, dar ii multumesc pentru apararea integritatii pledului unde imi cant ca sa adorm, mai putin amenintarile de ultima ora, sa nu uite cine a instruit-o cool.gif Omule, poti prin urmare sa vii acasa si sa folosesti chiar si calculatorul, cel din bucatarie of course tongue.gif

Acesta este un loc unde imi permit sa gandesc, sa spun ce simt si chiar sa si gatesc... Multumesc smile.gif

Deci astazi gatim, poate ca de maine o sa si crosetam o caterinca a vietii cotidiene vazuta de un ochi oarecum ager de matz degraba si neaparat bagator de vina, dar nesuparat pe lume in esenta lui vanduta in fiole mici si negarantate... Asa-i ca n-ati inteles nimic? Si oricum nu ma tine mult...

Deci, mi-e dor de caldura si de luna mai, ca zilele de mai incolo devin insuportabile chiar si pentru mine, nu stiu ce-ati facut cu lumea asta! Da sa spun odata ce, ca ma injurati de miau-ul initial, n-asha? Niste clatite cu dulceata de cirese amare, sau o zeama de urzici tinere, ori o plachie de crap umblat pe la sala... Cum se fac, urmariti emisiunea si veti afla, de astazi sunt demonul audientelor laugh.gif

Omule, fa bine si graieste si tu ceva pe propriul topic, altfel o sa te botez yorick! Si o sa inventez si o reteta adecvata dry.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Feb 25 2012, 10:08 AM
Mesaj #278

Membru veteran

Astazi o sa gatesc cea mai simpla mancare din lume, dar asa mi-a venit, m-a pocnit nostalgia... Iar de mistocareala nu am chef, nu ca mi-ar sta in obicei ohmy.gif

Incep o calatorie prin Romania profunda, asa cum o regret si nu pot sa o fac decat plecand de la origini... Deci, am la indemana o galita de casa, o puicuta de fapt, doua cepe, o oala de tuci si o foame ancestrala. Mai vad ce mai gasesc prin camara, dar cvorumul este asigurat. Dupa ce ne-am jucat de-a criminalul in serie care vrea sa disimuleze rezultatul oribilei sale indeletniciri, folosim cutitul ca sa dumicam ceapa marunt. Punem putin oloi in cratita, ceapa, sarmana victima transata, boia multa, piper si oleaca de sare. Le lasam sa-si marturiseasca pacatele cateva minute, pana se rosesc de rusine pe toate partile si dupa aia le dam sa bea apa, dar nu le inecam, doar le invatam sa faca pluta la foc mic... Apoi citim cateva pahare de vin si rezolvam un rebus simplu, deci la mine dureaza macar o ora laugh.gif Catre final facem un rantas cu putina faina, ulei si o cana de lapte, sa zicem ca pregatim un papricas al saracului... Punem maglavaisul in cratita,mestecam de cateva ori cu lingura, nu cu proteza din dotare, acoperim cu patrunjel verde din belsug si tocana este gata! Servim cu o mamaliga cinstita si muratura, eu prefer castraveti, dar sa fie indulciti... O sa-i dau si omului, mai putin muratura, de cand s-a insurat nu mai consuma si nu pot sa-mi dau seama de ce tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_muratura.
mesaj Feb 25 2012, 12:03 PM
Mesaj #279

Guests

Pentru toti cei ce tin la tavaleala prin retete elaborate , pe baza de eufemisme si alte ingrediente !

Deci ..mie ! blink.gif

http://www.youtube.com/watch?v=EqKJHvjKG40...feature=related

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Feb 25 2012, 02:10 PM
Mesaj #280

Guests

Se pare ca matzu mi-a acaparat bucataria ohmy.gif
Bravo lui, eu prefer sa fiu consumator si sa-l privesc cum se strofoaca tongue.gif
Totusi o sa-i dau un drept la replica referitor la muraturi. Mah felinoida deloc mistocara, poate ca am ulcer, de aia nu mai consum! La asta ti-ai incordat putin muschiul cerebral sa presupui?!
Uite, ca sa nu crezi ca-ti port ranchiuna, nici nu-mi permit dealtfel laugh.gif , o sa-ti prezint o reteta de "acrituri" pe care le servesc si acuma, dar pe ascuns, ca nu vreau sa-mi epuizezi tu rezerva strategica... Am nevoie de vinete, dovlecei si ardei kapia rosii neaparat, ca sa arate bine in borcan. Vinetele si dovleceii le curat de coaja , le tai rondele de calibrul unui glont bine crescut, la sarez si apoi astept sa transpire. Dupa aia le rujez putin in ulei incins, ca sa nu mai pun in baitul final... Ardeii ii coc pe gratar si apoi ii dezbrac de coaja. Cand manopera pomenita deja s-a incheiat, fac un fel de musaca la borcan, adica astern straturi din "carnurile" pomenite, ca la tine daca nu-i si ceva de genul asta, strambi din nas! Strecor si vreo doi morcovi feliati, usturoi proaspat pisat, dafin si boabe de coriandru si inec poporul cu zeama calduta de otet imbunat cu apa, sare si miere etc. Proportiile nu le dezvalui, ca atata trebuie sa stii si tu si oricum sunt variabile de numai... Daca produsul imborcanat este doar pentru mine il si sterilizez la bain-marie, daca te servesc si pe mataluta, n-are sens, nu apuca sa se strice... Asa ca, ce ar fi viata fara muraturi? Sau esti de alta parere, ipocritule? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Feb 26 2012, 10:34 AM
Mesaj #281

Guests

Astazi eu sunt de serviciu la bucatarie, colegu' patruped s-a hotarat dupa o saptamana de leneveala sa munceasca, asta-i filosofia lui de viata biggrin.gif Asa ca s-a baricadat in casa, si-a inchis telefonul si mediteaza, asta intelege el prin munca ohmy.gif De fapt este noul pretext pentru motzaiala laugh.gif O sa-i pun si o melodie la el in sector ca sa toarca mai profund...
Ce gatesc astazi? M-am molipsit de la simplitatea matzului, asa ca propun o mancare deloc sofisticata si fara denumire de origine certificata, poate fi de oriunde din zona mediteraneana, deci si de la noi, ca ne-am inteles bine cu toti si am preluat tot ce-i comestibil rolleyes.gif
Am nevoie de cateva costite de miel, nu sunt pretentios, vedeti? Le pun intr-o tava unsa in prealabil cu ulei, tapetata cu ceapa fideluta si cativa catei de usturoi pisati, adaug niste cartofi taiati in patru, daca as avea din aia noi i-as pune intregi, dar n-am. Nu ma zgarcesc la condimente: sare, piper, dar si doua crengute de rosmarin proaspat alaturi de cateva frunze de salvie. Cinstita adunare o las sa se bronzeze pe toate partile la cuptor vreun ceas, iar catre final adaug juma' de kil de rosii pasate in care am taiat vreo doi ardei iuti... Cam atat, daca pui prea multe, nu mai intelegi nimic, cand apa din rosii s-a evaporat suficient de mult, se poate chema populatia la masa.

+Quote Post
rammstein
mesaj Feb 29 2012, 10:25 AM
Mesaj #282

Membru veteran

O sa postez aici smile.gif De ce? Pentru ca aici nu se cearta nimeni, postacii ignora domeniul iar certaretii de profesie n-au argumente tongue.gif De ce? Acum niste zile, luni si ani, am incercat marea cu degetul pe un topic total nepopular, ca romanul este prea ocupat sa fie genial si combativ, iar burta respectabila este un semn al reusitei in societate, la fel ca si gramajul bijuteriilor detinute, daca au si carate viabile, imi cer scuze... Am primit un raspuns care m-a surprins placut, asa ca mi-am mutat lipsurile si frustrarile aici. Am gasit multe retete umane, unele mi-au placut, altele m-au lasat indiferent, nu pot sa spun ca vreuna m-a scarbit, sunt un gurmand. Am incercat sa construiesc un mic refugiu, unde sa poti manca si bea decent, sa asculti o muzica rezonabila si sa poti sa-ti ridici cate un colt de pe sufletul acoperit in exces cu tot felul de zdrente inutile si deloc datatoare de caldura, darmite de viata... Ce am obtinut? Aparent nimic si totul in acelasi timp, o sa persist, de unde-i place, motanul nu se da dus, adica de la macelarie sad.gif Am postat off, astazi nu mancam nimic, decat putina sinceritate...

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Mar 2 2012, 12:59 PM
Mesaj #283

Guests

Dupa aceste cutremuratoare dezvaluiri facute de colegu' de suferinte culinare, am sa gatesc si eu ceva biggrin.gif
O sa comit un sacrilegiu multiplu, sper sa nu-mi arunce dupa asta in aer cineva bucataria ohmy.gif
Am nevoie de o bucata de jambon de porc, dar din ala feliat, ca sa stiti ce sa cautati prin magazinele gurmandului pierdut...printre rafturi. Ciopartesc carnea de o maniera ordonata, va mai aduceti aminte cand decupati hartie creponata in scoala generala? Ce vreau sa obtin? Niste bucatele care sa aiba musai in dotare urmatoarele: una bucata sorici, un strat subtire de osanza acumulata de un purcel tocilar si in rest carne macra, dar nu din aia lucrata la sala de fanaticii steroizilor de casa laugh.gif Bun, am la indemana gramajoara de viitoare jumari, dar astazi calatoresc putin pana in punjab si inapoi... Asa ca pun rapid la calit ceapa feliata de un bibliotecar fanatic dotat cu ceva ascutit, usturoaie, ardei gras si purcelul cel pacatos. Dupa ce le-am pedepsit cateva minute la focul altuia, deci nu eu platesc gazul consumat cu larghete, desi un cuptor de pamant ar fi ideal, cu lemne din vecini...Unde eram? Asa, deci sting pasiunea cu niste rosii decojite si facute praf, o radacina de ghimbir razuita, un pahar de vin, unul de lichior, vreo doi ardei iuti ca speedy gonzales ambitionat la maxim si acopar rezultatul crimei cu ceva care nu se lasa mituit sa rasufle vreo vorba prin vecini, nici macar o gura de abur! Foc mic si ma gandesc. Am uitat ceva? Poate ca trebuia sa pomenesc de niscai condimente, pe care le-am folosit deja cu darnicie: sare, piper, boia dulce si iute, coriandru si chimen macinat, o lingurita de curry si am uitat sad.gif Catre final o sa las maglavaisul sa respire si il leg cu un rantas romanesc cu lapte, nu vreau iaurt, na! Am obtinut ceva care il baga in viteza pana si pe mos Ene, unii asorteaza bomba cu orez, dar merge cu orice, hidrantul sa fie aproape...

+Quote Post
rammstein
mesaj Mar 10 2012, 03:20 PM
Mesaj #284

Membru veteran

Pe mine daca ma dai pe usa afara intru inapoi pe horn, desi aici este periculos, din cand in cand se face focul... Fomist care va sa zica? angry.gif Unde-i gazda sa puna ceva pe masa? Omulee, omuleet, where are you? Iesi din camera figorifica, nu-ti fac nimic, plus ca o sa ingheti si nu esti erou de filme de categoria B smile.gif Prieteni? Pupici... stai ma c-am glumit, vrei sa faci chist hidatic? biggrin.gif

Hai sa gatim ceva de post, noi suntem niste postaci practicanti laugh.gif Gata, nu mai pun zambilici, promit! Stii cum o sa facem mai bine, poate ca asa o sa mai scrie si altcineva in afara de noi pe aici, afisam meniul zilei si daca se arata cineva interesat dam detalii, daca nu, am scapat de scris retete. Asa-i ca-s genial, stiu, stiu, nu-i nevoie sa-mi raspunzi, am mai spus-o candva, oglinzile nu prisosesc in tara asta, doar ca nu prea sunt folosite...

Deci, oferta zilei: - antreuri: pita coapta unsa cu de toate ( adica bruschette pentru traditionalisti...), salatele imparatului (adica eu...);

- supe, ciorbe: bors de fasole, ciorba de hribi, supa de varza;

- fel de baza: paste cu peste, cartofi aiti, pilaf cu imbunatatiri;

- desert: n-avem ca s-a terminat, eventual muraturi;

- bauturi: apa de izvor si niste cocktailuri nealcoolice.

Pentru comenzi subtantiale va rugam sa anuntati cu 24 de ore inainte, nu suntem un fast-food, iar personalul este limitat din toate punctele de vedere...

Am scris bine partenere? Bun, atunci sa lipim afisul!

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Mar 11 2012, 09:02 AM
Mesaj #285

Guests

I-am spus colegului de cratita ca n-o sa avem succes cu oferta de ieri, din doua una: sau tin toti post negru, ori sunt atat de ocupati cu meditatia la problemele grave ale omenirii, incat uita pur si simpu sa manance, iar cand isi aduc aminte apeleaza la prietenul "shaorma deliverul" de pe alt thread, ala cu masini bengoase biggrin.gif

Asa ca o sa iau meniul afisat si o sa pregatesc o supa normala, sa fie ceva cald in stomac... Am prevazut imensul "succes" de ieri, asa ca am pus de aseara la inmuiat niste boabe de fasole neagra, asta dupa ce am spalat-o bine in prealabil. De ce spun asta? Pentru ca m-am contaminat de la matzu culinar si nu mai respect chiar toate regulile bucatarilor de net, adica n-o sa arunc apa de pe fasole, aia va fi viitoarea supa ohmy.gif Vorba lunga saracia mea, de parca de la asta mi se trage, asa ca pun la calit in putin ulei niste ceapa, morcov, pastarnac si telina dumicate marunt. Apoi adaug un os de vita si unul de porc, rasol li se spune in limbajul de mall, dar primul sa aiba neaparat maduva, ca sa-i fac colegului niste bruschette cu ea tongue.gif Inecam totul in apa, iar dupa vreun ceas si mai bine, completam cu apa de pe fasole si ca sa nu facem doua drumuri, ne scapam si de boabele infoiate... Era sa uit de o crenguta de cimbru si vreo doua foi de dafin. La final un rantas din ceapa, faina, boia si bulion plus verdeata multa, sa zicem patrunjel si marar. Necesita smantana ca sa nu ne ardem bolta palatina si o salata de ceapa rosie, un ardei iute pentru firile nelinistite, plus paine aburinda. Nu cred ca mai merge si felul doi dupa...

+Quote Post
rammstein
mesaj Mar 15 2012, 01:39 PM
Mesaj #286

Membru veteran

Hai sa pregatesc si eu ceva, ca s-au sleit toate oalele pe aici... Puteai si tu sa lasi curat locul de munca mai homo culinarensis tongue.gif Zilele trecute am vazut prin vecini o reteta de balmos, era chiar si ilustrata, noi nu ne compromitem cu poze, atat ar mai lipsi laugh.gif Acolo era varianta soft, adica mamaliga, lapte, smantana si feta parca, o moldoveneasca avand influente vieneze... Daca ar fi luna mai si as avea la dispozitie jintuiala, v-as gati un balos mocanesc, dupa care iti vine sa te culci trei zile daca esti orasean vestejit prin birouri, sau sa muncesti cu spor toata ziua in aer liber, daca te ocupi cu altceva. Pentru ca-i un martie friguros, o sa incropesc un balmos de cartofi a la matzu', o mancare usoara, indicata celor care vor sa tina dieta, deoarece se pot consuma cantitati impresionante biggrin.gif Asa deci, avem nevoie de cativa cartofi, pe care o sa-i curatam si feliem in rotocoale groase cat un deget de copil. Ne mai trebuie si niste carnati de casa afumati, dar sa fie si aia de regim, adica sa nu dispara in untura dupa ce-i frigem... Pentru ca-i mancare soft, nu mai punem si jumari, doar daca ne permite colesterolul si suntem de conceptie ca trebuie sa traim clipa. Aruncam intr-o cratita intinsa ingredientele pomenite si le calim impreuna cateva minute bune, adica pana ce s-au prajit carnatii si cartofii s-au rujat peste tot, numai buni de trimis la rendez-vous... Cu cine se vor intalni? Pai le furnizam o companie reprezentata dintr-un sos alb obtinut din unt, faina si lapte, imbunatatit cu niste branza de oaie maturata, ceva asemanator cu romagna ne trebuie. Imbalsamam cartoafele si carnatii in sos si sigilam cu smantana, eventual presaram deasupra iar branza si dam la cuptor juma de ora daca-i cratita normala, nu din aia urieseasca... Ca sa avem o alimentatie variata servim cu niste ochiuri si muraturi dupa gust. Asa cum am spus, este reteta ideala pentru cei pusi pe slabit rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de rammstein: Mar 15 2012, 01:40 PM

+Quote Post
Vizitator_degustibus.
mesaj Mar 16 2012, 11:01 AM
Mesaj #287

Guests

Citeaza (rammstein @ Mar 15 2012, 01:39 PM) *
Hai sa pregatesc si eu ceva, ca s-au sleit toate oalele pe aici... Puteai si tu sa lasi curat locul de munca mai homo culinarensis tongue.gif Zilele trecute am vazut prin vecini o reteta de balmos, era chiar si ilustrata, noi nu ne compromitem cu poze, atat ar mai lipsi laugh.gif Acolo era varianta soft, adica mamaliga, lapte, smantana si feta parca, o moldoveneasca avand influente vieneze... Daca ar fi luna mai si as avea la dispozitie jintuiala, v-as gati un balos mocanesc, dupa care iti vine sa te culci trei zile daca esti orasean vestejit prin birouri, sau sa muncesti cu spor toata ziua in aer liber, daca te ocupi cu altceva. Pentru ca-i un martie friguros, o sa incropesc un balmos de cartofi a la matzu', o mancare usoara, indicata celor care vor sa tina dieta, deoarece se pot consuma cantitati impresionante biggrin.gif Asa deci, avem nevoie de cativa cartofi, pe care o sa-i curatam si feliem in rotocoale groase cat un deget de copil. Ne mai trebuie si niste carnati de casa afumati, dar sa fie si aia de regim, adica sa nu dispara in untura dupa ce-i frigem... Pentru ca-i mancare soft, nu mai punem si jumari, doar daca ne permite colesterolul si suntem de conceptie ca trebuie sa traim clipa. Aruncam intr-o cratita intinsa ingredientele pomenite si le calim impreuna cateva minute bune, adica pana ce s-au prajit carnatii si cartofii s-au rujat peste tot, numai buni de trimis la rendez-vous... Cu cine se vor intalni? Pai le furnizam o companie reprezentata dintr-un sos alb obtinut din unt, faina si lapte, imbunatatit cu niste branza de oaie maturata, ceva asemanator cu romagna ne trebuie. Imbalsamam cartoafele si carnatii in sos si sigilam cu smantana, eventual presaram deasupra iar branza si dam la cuptor juma de ora daca-i cratita normala, nu din aia urieseasca... Ca sa avem o alimentatie variata servim cu niste ochiuri si muraturi dupa gust. Asa cum am spus, este reteta ideala pentru cei pusi pe slabit rolleyes.gif

Ei , nah ! Doar ce-am citit o data si m-am ingrasat un kilogram , nici nu ma'ncumet sa-mi iau notite , dar'mite sa gatesc f'un talmos- balmos d'asta ! tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Mar 16 2012, 11:27 AM
Mesaj #288

Guests

Retete de slabit, auzi la el ohmy.gif
Bey martane, stiu ca n-ai fost de un an pe la doftor, cred c-ar fi cazul sa-i faci o vizita: o deparazitare, un vaccinel, curatat de urechi, luat temperatura, o cantarire... Sigur ai pus doua sute de grame pe tine obezule! Sau ai glumit cumva? Asta-i si mai grav, stiu ca esti un matz serios si niciodata nu faci misto cool.gif
Uite model de meniu soft! Avem nevoie de un ciolan de porc, sau mai bine de doua, ca sa nu ne batem de la os, doar nu suntem politicieni biggrin.gif Eu le prefer neafumate, asa ca n-ai incotro, plus ca-i mai sanatos. Le crestezi tu cu ghearele frumos, le saram, piperam si boim cu praf de ardei si apoi le aranjam frumos intr-o tava adanca. Ca sa stea pe moale asternem in prealabil un pat format din doua cepe tocate, un morcov ce a avut aceeasi soarta, cativa catei de usturoi pisati, ulei si unt cu masura, ca-i de regim... Presaram apoi un praf de maghiran si unul de chimen, uitam si cateva crengute de cimbru. Unii ung ciolanul cu mustar si adauga si rosmarin, eu nu. Si acum urmeaza sacrilegiul, desfacem o sticla de bere bruna de care avem mai buna si turnam continutul in tava. Sigilam cu un capac adevarat daca avem, daca nu, folosim folie de aluminiu... Dam la foc mic in cuptor pana-i gata, depinde cat de mari sunt ciolanele, ora si juma de kil sa zicem. La pauza meciului mai completam cu bere daca-i cazul si intoarcem victimele ca sa nu amorteasca stand doar pe o parte. Daca folosesc un capac destept nu-i nevoie, altfel trebuie desfoliat preparatul si lasat putin sa prinda o culoare estivala, prefer prima varianta in care se bronzeaza treptat si nu se usuca...
O sa zici ca necesita varza calita, dar vrem sa slabim, nu-i asa?
In consecinta iti ofer alaturi o paine aburinda, hrean si cateva beri, ce zici? rolleyes.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Mar 16 2012, 03:56 PM
Mesaj #289

Membru veteran

Citeaza (degustibus @ Mar 16 2012, 11:01 AM) *
Ei , nah ! Doar ce-am citit o data si m-am ingrasat un kilogram , nici nu ma'ncumet sa-mi iau notite , dar'mite sa gatesc f'un talmos- balmos d'asta ! tongue.gif

Bine, daca ti se pare prea de totului, o sa-ti dau o reteta simpla si tare la moda smile.gif

Pui intr-o tigaie putin ulei de masline, doi catei de usturoi pisati si dupa ce incepe sa sfaraie torni continutul unei conserve de rosii cubulete... Poti sa adaugi si un dressing de legume uscate, iti dau derogare tongue.gif Cand vrea sa-ti stropeasca aragazul spargi doua oua inauntru si acoperi cateva minute. La final scapi cateva frunze de busuioc proaspat in aratare. Servesti cu doua feliute de paine prajita si daca te lasa inima razuiesti deasupra un deget de parmezan expirat, adica vechi de cativa anisori... Sa fie micul dejun, cea mai consistenta masa a zilei dry.gif

+Quote Post
Vizitator_oama.
mesaj Mar 17 2012, 12:30 PM
Mesaj #290

Guests

Nu-i deloc usor sa fii femeie in ziua de azi, mai ales daca detii om in casa, ca barbat... nu stiu ce sa zic laugh.gif
Eu o sa gatesc ceva mancabil, ca astia doi ce se sparg in figuri pe aici isi bat joc de oameni!
O sa fac o ciorba mai intai. De care? De perisoare, ca asta place la toata lumea. Calim putina ceapa, ardei, morcov, pastarnac si telina, apoi adaugam un spate de pui, apa si le lasam sa fiarba. Intre timp pregatim perisoarele: carne tocata de vita si porc, orez, un ou, ceapa si verdeata. Le adaugam dupa jumatate de ora in fiertura, punem si o cana de bulion ca sa acrim putin, leustean verde si mai asteptam un sfert de ora. Lui omul nu-i place cu smantana, dar matzu face scandal daca nu primeste grostior dulce cum ii spune el si un ardei iute, dupa aia face precum pisicile alea ce se urca pe pereti dintr-o reclama la un suc natural cu e-uri de casa...
Felul doi: piept de pui pentru omul, muschi de vita pentru patrupedul mieunator. Pe gratar, stie toata lumea cum se face, eu nu le tin mai mult de doua minute pe o parte, si nici nu le bat in prealabil ca sa le stric fibrele, in bucatarie sunt o doamna smile.gif Garnitura? Niste cartofi copti in cuptor cu unt si frecati cu usturoi. Am pregatit pentru orice eventualitate si niste ardei copti si un sos de ciuperci, sa-si aleaga fiecare ce doreste. Ardeii sa fie kapia si rosii, dressingul contine ulei, zeama de lamaie, zahar si un catel de usturoi pisat plus patrunjel verde tocat. Sosul? Nimic mai simplu. Calim in putin ulei niste ciuperci adevarate cum le spune nefericitul care nu raspunde la telefon si inca n-a venit acasa, turnam o cana de vin alb deasupra si asteptam cateva minute, apoi adaugam smantana dulce si legam totul cu putina faina. Eu adaug si un cub de parmezan, sa nu iasa cu revolutie ca felinoidul carcotas nu poate sa-si consume muschiul de vita asa cum a fost el obisnuit de mic, in familie tongue.gif
Desert? Nimic mai simplu. Niste clatite, toti facem, mi s-a atras atentia ca nu trebuie sa lipseasca din compozitie zaharul vanilat, praful de scortisoara si coaja de lamaie razuita. Le umplu cu inghetata, jumatate de vanilie, cealalta parte cu rom si straciatella. Deasupra cateva frunze de menta si o dulceata de afine, asta-i pusa de omul, nu stiu reteta, dar daca vreti o sa-i smulg informatia la interogatoriul ce va sa vina, macar am pretext...

+Quote Post
Vizitator_marcel.
mesaj Mar 19 2012, 11:50 AM
Mesaj #291

Guests

Sarumana, buna ziua!
Ma numesc Marcel, sunt un tanar de treaba de 29 de ani, fara obligatii. Lucrez consultant pe probleme de securitate la un depozit de materiale de constructii si din 2008 sunt student in anul unu la studii politice si relatii europene. De ce va scriu? Eu stiu sa gatesc bine, prietenii spun ca fac cei mai buni mici si gratare la iarba verde, chiar ieri am gatit niste piept de porc o nebunie, merge super cu bere rece si un fotbal inainte. Si nici nu am facut mizerie sa stiti, chiar le-am dat cateva castane peste cap la niste tineri needucati care asculta manele si era sa dea foc la padure! Si-mi place muzica buna domnu Rammstein, ascult zilnic, acum preferata mea este melodia aia cu esti sofisticata. Vreau sa particip la un concurs de bucatari ce o sa fie la televizor si-mi trebuie o reteta ca sa impresionez juriul. Daca o sa castig marele premiu îmi cumpar un beamveu sh da bine intretinut, deschid un chiosc cu gogosi si iau o garsoniera, ca m-am saturat sa stau cu mama si bunica, nu vrea nici-o fata sa ma viziteze, bine ca si eu sunt tare sfios. Va rog din sufletul meu fericit sa ma ajutati! Daca s-ar putea sa-mi scrie raspuns doamna Oama, ca pe dansa o inteleg mai bine.
Cu recunostinta mare si sincera, Marcel!

+Quote Post
Vizitator_sub_oama.
mesaj Mar 19 2012, 03:38 PM
Mesaj #292

Guests

Citeaza (marcel @ Mar 19 2012, 11:50 AM) *
Sarumana, buna ziua!
Ma numesc Marcel, sunt un tanar de treaba de 29 de ani, fara obligatii. Lucrez consultant pe probleme de securitate la un depozit de materiale de constructii si din 2008 sunt student in anul unu la studii politice si relatii europene. De ce va scriu? Eu stiu sa gatesc bine, prietenii spun ca fac cei mai buni mici si gratare la iarba verde, chiar ieri am gatit niste piept de porc o nebunie, merge super cu bere rece si un fotbal inainte. Si nici nu am facut mizerie sa stiti, chiar le-am dat cateva castane peste cap la niste tineri needucati care asculta manele si era sa dea foc la padure! Si-mi place muzica buna domnu Rammstein, ascult zilnic, acum preferata mea este melodia aia cu esti sofisticata. Vreau sa particip la un concurs de bucatari ce o sa fie la televizor si-mi trebuie o reteta ca sa impresionez juriul. Daca o sa castig marele premiu îmi cumpar un beamveu sh da bine intretinut, deschid un chiosc cu gogosi si iau o garsoniera, ca m-am saturat sa stau cu mama si bunica, nu vrea nici-o fata sa ma viziteze, bine ca si eu sunt tare sfios. Va rog din sufletul meu fericit sa ma ajutati! Daca s-ar putea sa-mi scrie raspuns doamna Oama, ca pe dansa o inteleg mai bine.

Buna ziua, domnu’ Marcel!

Imi pare bine de cunostinta, imi puteti spune direct pe nume, ma cheama Infra (ca Suba prea ar da a iarna si frig) si m-o trimis doamna Oama in loc ca dumneaei e tare ocupata cu domnu' Om si cu motanul cel stuchitor (arza-l-ar focu’! da’ sa nu m-auza Doamna ca se supara, acum nu-s-ce naibii tine atata la jigania aia puricoasa si care umbla hai-hui un’te miri si chiraie noaptea in toti dracii, of si aoleu ce i-as face daca l-as prinde odata numai’ bine sa fie cu mine in bucatarie ca i-as crapa capu’). Scuzati-ma, era vorba de … ce voiai dumneata? dragutzel, pot sa ma dau mai aproape ca sa ne-ntelegem si noi ca lumea, din ochi, vaaaaaai! ce ochisori verzi si vioi? Ce ziceai? te superi daca ma deschei la nasturii astia ca tare ma strange bluza de mi-o ramas cam mica de vara trecuta, nu vezi? c-o venit primavara si s-o facut cam cald… acu’, poti sa-mi zici si Supra, nu-i musai sa ma chemi Infra, asta numa’ Doamna Oama o nascocit-o de a naibii muiere ce-i (gheonoaia cica are un ditamai puscociu cu care-l ameninta pe biet Om, care-i cam slab de … intelegi tu, dragutzule, adica nu prea intelegi cum ii la varsta matale, deh, o sa te-apuce mai incolo, da’ acuma nu-i cazu’).

Ce ziceai? Consultant de securitate? La mine merge si fara ca … pot sa-ti spun Marcelica? fara frica? Ca doar ma pierd in ochii astia asa de verzi si bengosi. Reteta de langosi? Te-ar satisface un studiu comparat de politici sociale in statele UE? Carta alba, verde, mov … spune tu dragule ce culoare preferi, io-s gata! rolleyes.gif

+Quote Post
enje
mesaj Mar 20 2012, 11:22 PM
Mesaj #293

Membru veteran

Postari: 213
Inscris: 11-November 11
Utilizatorul numarul: 30 066

iar cu tine, nu mai glumesc! biggrin.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Mar 21 2012, 09:45 AM
Mesaj #294

Membru veteran

Citeaza (enje @ Mar 20 2012, 11:22 PM) *
iar cu tine, nu mai glumesc! biggrin.gif

cu cine? unsure.gif

te roog, din... sufletul meu fericit, vorba lui marcelica biggrin.gif

pliz, plizz, plizzz smile.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Mar 21 2012, 10:19 AM
Mesaj #295

Membru veteran

Citeaza (marcel @ Mar 19 2012, 11:50 AM) *
Sarumana, buna ziua!
...

Buna ziua smile.gif Marcele, pot sa-ti spun asa? Oama nu poate sa-ti raspunda acum, este plecata in schimb de experienta in Franta, mi se pare ca la Toulouse... Pentru ca mi te-ai adresat si mie, o sa incerc eu sa te ajut si sa fiu cat mai explicit laugh.gif Apropo, imi place ca asculti muzica si ca vrei sa te asezi la casa ta, se vede ca esti un tanar de treaba, sper sa observe odata si cine trebuie asta... Daca este concursul la care ma gandesc eu, in juriu sunt bucatari. Daca erau vedetute iti propuneam sa le gatesti niste pui de balta, n-ar fi idraznit sa nu te voteze, doar sunt, vorba cantecului, tare sofisticate wink.gif Dar pentru ca esti un as al gratarului din cate am inteles, o sa te sfatuiesc sa le oferi altceva. Bucatarii adevarati apreciaza simplitatea, asezonata cu putina creativitate si prezentarea unui preparat aratos, dar care sa multumeasca si papilele gustative in acelasi timp. Asa ca pentru prima faza ajunge daca pregatesti niste cotlete de miel la gratar. Cum? Sa fie groase cam de doua degete si musai cu os. Le tii inainte intr-un bait format din: o lamaie stoarsa, ulei de masline, ceapa si ardei tocat, o frunza de dafin si o cana de vin dulce, dar nu posirca! Apoi le crestezi cu varful unui cutit si le impanezi des cu ace de rosmarin verde, feliute de usturoi, rosii uscate si bucatele de pancetta, un fel de kaizer, ceri sa-ti dea, stiu ei despre ce-i vorba... Sa nu uiti sarea si piperul! Dupa aia grataresti cum stii tu mai bine, dar nu le arzi precum pieptul ala de porc cu care te lauzi, de era sa dai foc la padure, sau n-am inteles eu bine... Daca o sa-mi scrii un raspuns la fel de frumos ca si solicitarea initiala, o sa-ti dezvalui si o reteta pentru un sos care potriveste la cotlete si o garnitura posibila. De exemplu, poti sa-mi povestesti cu cuvintele tale cum decurge o zi din viata unui tanar de treaba al zilelor noastre, ce asigura securitatea unui intreg depozit si sta cu mama si bunica smile.gif

+Quote Post
enje
mesaj Mar 21 2012, 08:01 PM
Mesaj #296

Membru veteran

Postari: 213
Inscris: 11-November 11
Utilizatorul numarul: 30 066

Citeaza (rammstein @ Mar 21 2012, 11:45 AM) *
cu cine? unsure.gif

te roog, din... sufletul meu fericit, vorba lui marcelica biggrin.gif

Zât! laugh.gif

Nu cu tine vorbeam, ci cu Marcelică! aşa de făr' de frică încât m-a lăsat cu ochii-n soare huh.gif
M-a trimis şi pe mine o dată Oama cu mandat (substitut-delegat) ... şi uite că a trebuit să-i raportez "Mission Unaccomplished", cică ăla nu acceptă o Infra de sub-oamă (acu' nu mă lua cu pleonasme, tautologii sau alte prostii)

- Hai, bine, bine, pis-pis-pis wink.gif

(Trompe-l'œil)

Aceasta postare a fost editata de enje: Mar 21 2012, 08:27 PM

+Quote Post
Vizitator_Oama.
mesaj Mar 22 2012, 05:04 PM
Mesaj #297

Guests

Bine , ca sa nu mai creada motanul ca ma hranesc cu creieri facuti tzandari si ficatzei extrasi de la purtatori sensibili , o sa gatesc si io ceva rapid pentru concursul lui Marcel .

Marcelica fara frica , bulbucheaza-ti ochiii aia verzi in care s-a pierdut Infra ca-n Triunghiul Bermudelor si achizitioneaza-ti repejor niste hartie de cedru de la supermarket , vezi ca sunt niste placute-asa din lemn …poti sa joci si ping pong cu ele daca n-ai chef sa gatesti .

Dar sa nu ne luam cu vorba …ce facem cu ele ??? Pen’ ca zisesi ca esti grataragiu sef la spatiile verzi , iti sugerez sa pregatesti pentru juriu niste ravase cu frigarui de pui . Cum se pregatec frigaruile de pui nu-ti mai zic , sa nu m-acuze asistentza ca jignesc un tanar de treaba dornic de afirmare .
Tragi si tu in teapa de bambus tot ce-ti trece prin cap , intercalat prin materialul de baza (adica piept de pui , nu imaginatia ta laugh.gif ): rosii cherry , ceapa,bacon , ciuperci, ardei , dovlecel , etc..Condimentezi dupa inspiratie si posibilitati , apoi rulezi hartia de cedru cu teapa accesorizata in interior si legi cu sfoara ( de motocei , din cutia de jucarii a motanului ) . Si gata ravasul , il pui pe gratar ! Asezonezi cu niste broccoli pane sau salata de varza alba . rolleyes.gif
Pentru motanul care tine cura de slabire cu carnati , am uitat sa-ti spun , facem un ravas mai sofistikat dry.gif …pen’ca are nasul fin , punem un condiment special sub forma de pulbere ramas neutilizat de obiectul muncii mele ,nu te ingrijora , o sa creada ca e lapte praf ! biggrin.gif Nu ca as avea ceva cu el dar daca i-am spus reteta … Tie ti-o zic gratis ca doar oameni suntem , nuuuu !? cool.gif

P.S. Ma bucur ca esti student din 2008 la studii politice , primii 5 ani sunt mai grei ... Succes !

+Quote Post
Vizitator_marcel.
mesaj Mar 22 2012, 07:13 PM
Mesaj #298

Guests

Citeaza (sub_oama @ Mar 19 2012, 03:38 PM) *
Buna ziua, domnu’ Marcel!

Imi pare bine de cunostinta, imi puteti spune direct pe nume, ma cheama Infra (ca Suba prea ar da a iarna si frig) si m-o trimis doamna Oama in loc ca dumneaei e tare ocupata cu domnu' Om si cu motanul cel stuchitor (arza-l-ar focu’! da’ sa nu m-auza Doamna ca se supara, acum nu-s-ce naibii tine atata la jigania aia puricoasa si care umbla hai-hui un’te miri si chiraie noaptea in toti dracii, of si aoleu ce i-as face daca l-as prinde odata numai’ bine sa fie cu mine in bucatarie ca i-as crapa capu’). Scuzati-ma, era vorba de … ce voiai dumneata? dragutzel, pot sa ma dau mai aproape ca sa ne-ntelegem si noi ca lumea, din ochi, vaaaaaai! ce ochisori verzi si vioi? Ce ziceai? te superi daca ma deschei la nasturii astia ca tare ma strange bluza de mi-o ramas cam mica de vara trecuta, nu vezi? c-o venit primavara si s-o facut cam cald… acu’, poti sa-mi zici si Supra, nu-i musai sa ma chemi Infra, asta numa’ Doamna Oama o nascocit-o de a naibii muiere ce-i (gheonoaia cica are un ditamai puscociu cu care-l ameninta pe biet Om, care-i cam slab de … intelegi tu, dragutzule, adica nu prea intelegi cum ii la varsta matale, deh, o sa te-apuce mai incolo, da’ acuma nu-i cazu’).

Ce ziceai? Consultant de securitate? La mine merge si fara ca … pot sa-ti spun Marcelica? fara frica? Ca doar ma pierd in ochii astia asa de verzi si bengosi. Reteta de langosi? Te-ar satisface un studiu comparat de politici sociale in statele UE? Carta alba, verde, mov … spune tu dragule ce culoare preferi, io-s gata! rolleyes.gif

Doamna supra-oama,
Va multumesc de ravas! Eu sunt un baiet simplu si am ochii caprui, nu verzi. Deocamdata n-am trecut de comunitatea carbunelui si otelului, de patru ani incerc sa inteleg la ce foloseste! Eu o sa vand gogosi la chiosc, la astea ma pricep, ce-s alea langosi? unsure.gif Si pe mine ma strange camesa, da aici este de vina mami care si acuma ma trimite la servici cu o uniforma ramasa de la tata, de cand o fost el pioner si comandant de grupa adjunct. Ei a fost vecini de scara si o conducea la scoala de mici, ii cara borcanele colectate si o ajuta sa se urce in pomi ca sa faca planu la castane. O iubire ca-n filme, nici acuma nu inteleg de ce s-a dus la manastire si s-a calugarit. Poate mamaia sa fie de vina, seamana putin cu doamna Oama, a facut lupte libere in tinerete si a iesit la pensie controloare pe RATB, avea indicativul big mama, de aia m-am facut si eu paznic, pardon, consultant in probleme de securitate, este modelul meu in viata!
Va multumesc, la revedere, aveti pagina pe feisbuc? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_marcel.
mesaj Mar 22 2012, 07:34 PM
Mesaj #299

Guests

Citeaza (Oama @ Mar 22 2012, 05:04 PM) *
Bine , ca sa nu mai creada motanul ca ma hranesc cu creieri facuti tzandari si ficatzei extrasi de la purtatori sensibili , o sa gatesc si io ceva rapid pentru concursul lui Marcel .

Marcelica fara frica , bulbucheaza-ti ochiii aia verzi in care s-a pierdut Infra ca-n Triunghiul Bermudelor si achizitioneaza-ti repejor niste hartie de cedru de la supermarket , vezi ca sunt niste placute-asa din lemn …poti sa joci si ping pong cu ele daca n-ai chef sa gatesti .

Dar sa nu ne luam cu vorba …ce facem cu ele ??? Pen’ ca zisesi ca esti grataragiu sef la spatiile verzi , iti sugerez sa pregatesti pentru juriu niste ravase cu frigarui de pui . Cum se pregatec frigaruile de pui nu-ti mai zic , sa nu m-acuze asistentza ca jignesc un tanar de treaba dornic de afirmare .
Tragi si tu in teapa de bambus tot ce-ti trece prin cap , intercalat prin materialul de baza (adica piept de pui , nu imaginatia ta ): rosii cherry , ceapa,bacon , ciuperci, ardei , dovlecel , etc..Condimentezi dupa inspiratie si posibilitati , apoi rulezi hartia de cedru cu teapa accesorizata in interior si legi cu sfoara ( de motocei , din cutia de jucarii a motanului ) . Si gata ravasul , il pui pe gratar ! Asezonezi cu niste broccoli pane sau salata de varza alba .
Pentru motanul care tine cura de slabire cu carnati , am uitat sa-ti spun , facem un ravas mai sofistikat …pen’ca are nasul fin , punem un condiment special sub forma de pulbere ramas neutilizat de obiectul muncii mele ,nu te ingrijora , o sa creada ca e lapte praf ! Nu ca as avea ceva cu el dar daca i-am spus reteta … Tie ti-o zic gratis ca doar oameni suntem , nuuuu !? cool.gif

P.S. Ma bucur ca esti student din 2008 la studii politice , primii 5 ani sunt mai grei ... Succes !

Lumee! Mi-a scris doamna Oama!!
Ma scuzati doamna, m-am emotionat de mi-a sarit inima din pept, mi s-a facut pielea de pui, cred ca am materie prima de cateva frigarui din alea delicioase de care pomeniti biggrin.gif Nici n-am cuvinte, decat niste intrebari nedumerite. Daca le invelesc in hartie din aia nu arde? Ca daca iar dau foc la bucatarie, ma da mami afara din casa si ultima data am intepenit in zapada, noroc cu vecinu vasile de la trei care a vrut sa-si deszapezeasca trabantu. Acuma a venit primavara si pot dormi optim sub ceru liber, ma invelesc in ziare, stiu de la servici cum se face! Doua neconveniente apare: tot mai greu gasesc presa buna de invelit, majoritatea e online si ma deranjeaza cainii si matzele mai ales, noaptea cand isi ascut ghearele pe mine... Ce este condimentu ala special, miroase cumva a usturoi si nu se vede la autopsie? blink.gif Ca pe mine ma entereseaza tot ce tine de bucatarie, lu domnu Rammstein o sa-i scriu altdata, acuma trebe sa intru in tura si mi-a cerut o compunere tare complicata, este greu sa povestesti despre viata mea aventuroasa de zi cu zi si sunt modest cand spun asta. Inchei aici, am vazut cum ati rezolvat situatia la tuluz, frantujii aia s-au muiat de prea mult bine cool.gif Va ador!

+Quote Post
Vizitator_unter-oama.
mesaj Mar 22 2012, 10:55 PM
Mesaj #300

Guests

Citeaza (marcel @ Mar 22 2012, 07:13 PM) *
Doamna supra-oama,
Va multumesc de ravas! Eu sunt un baiet simplu si am ochii caprui, nu verzi. Deocamdata n-am trecut de comunitatea carbunelui si otelului, de patru ani incerc sa inteleg la ce foloseste! Eu o sa vand gogosi la chiosc, la astea ma pricep, ce-s alea langosi? unsure.gif Si pe mine ma strange camesa, da aici este de vina mami care si acuma ma trimite la servici cu o uniforma ramasa de la tata, de cand o fost el pioner si comandant de grupa adjunct. Ei a fost vecini de scara si o conducea la scoala de mici, ii cara borcanele colectate si o ajuta sa se urce in pomi ca sa faca planu la castane. O iubire ca-n filme, nici acuma nu inteleg de ce s-a dus la manastire si s-a calugarit. Poate mamaia sa fie de vina, seamana putin cu doamna Oama, a facut lupte libere in tinerete si a iesit la pensie controloare pe RATB, avea indicativul big mama, de aia m-am facut si eu paznic, pardon, consultant in probleme de securitate, este modelul meu in viata!
Va multumesc, la revedere, aveti pagina pe feisbuc? smile.gif

Am. Multe. O biblioteca. laugh.gif

Ce ziceai? Ochi caprui? rolleyes.gif

+Quote Post

22 Pagini V  « < 8 9 10 11 12 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st September 2019 - 01:45 PM