IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Vreau masina second hand
Vizitator_c.dumitru.
mesaj May 21 2009, 02:37 PM
Mesaj #1

Guests

vreau o masina second hand,dar nu m-am decis care este ma convenabila pret/calitate:audi A4,mercedes C200/220,bmw 320 sau mazda 6. ce ma sfatuiti sa iau?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Falco.
mesaj May 22 2009, 09:49 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (c.dumitru @ May 21 2009, 02:37 PM) *
vreau o masina second hand,dar nu m-am decis care este ma convenabila pret/calitate:audi A4,mercedes C200/220,bmw 320 sau mazda 6. ce ma sfatuiti sa iau?

un A4 din 2006 poate fi mai prost decit un mercedes din 2000 , da mai multe detalii , suma dispusa sa cheltui , km maximi pe care vrei sa ii aiba masina , dotarile pe care le vrei , raportul pret calitate depinde nu doar de marca ci si de cum a fost intretinuta masina cit s-a mers cu ea . Din ce ai insirat tu daca ar fi sa aleg eu , masinile sa fie cu km aproximativ egali , dotari de acelasi nivel si pretu aproximativ egal as opta pt mercedes .

+Quote Post
Vizitator_major_ballsack.
mesaj May 22 2009, 11:49 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Falco @ May 22 2009, 09:49 AM) *
un A4 din 2006 poate fi mai prost decit un mercedes din 2000 , da mai multe detalii , suma dispusa sa cheltui , km maximi pe care vrei sa ii aiba masina , dotarile pe care le vrei , raportul pret calitate depinde nu doar de marca ci si de cum a fost intretinuta masina cit s-a mers cu ea . Din ce ai insirat tu daca ar fi sa aleg eu , masinile sa fie cu km aproximativ egali , dotari de acelasi nivel si pretu aproximativ egal as opta pt mercedes .

Eu as lua 320-ul, eventual diesel. Mazda 6 nu e in aceeasi clasa cu celelalte, altfel o masina foarte ok.

+Quote Post
Vizitator_adip.
mesaj May 22 2009, 12:39 PM
Mesaj #4

Guests

Si eu vreau luna de pe cer. Dar n-am cum, tre' sa-i mai fac si o asigurare, sa mai trimit baietii cu intretinerea in spatiu, periodic, ca sa ii mai stranga suruburile si sa-i sufle jiglerele, nu? Toate astea costa.
Cati bani ai de dat pe masina?

+Quote Post
Vizitator_Tony.
mesaj May 29 2009, 01:55 PM
Mesaj #5

Guests

Eu am un A4 Avant 1.9TDi 2006 adusa din Germania in 2007 la 12000km. Sotia are Mazda 6 automata de la serviciu. Si Mazda e o masina buna dar nu se compara cu A4. Nu am avut absolut nici o problema cu A4 de cand am luat-o. Doar reviziile facute la timp si am deja 41000km. Impecabila si ca functionare, tinuta de mers, consum 10.2% in Bucuresti si 5.4% in afara. Comoda si silentioasa, spatioasa si puternica. Nici la Mazda 6 nu s-a stricat nimic din 2007, acum are 14000km. Dar nu e la fel de comoda ca A-4. in rest , n-am ce sa-i reprosez. in caz de accident, Doamne fereste, tabla de la mazda nu se compara cu A4.
Cumnatul meu are un BMW 316. E mai puternic si sportiv decat A4 dar mai putin spatios si comod. Din pacate, e destul de des prin service , are o problema cronica cu computerul de bord si cu cutia automata.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Radu..
mesaj May 29 2009, 02:22 PM
Mesaj #6

Guests

Porsche 911 Turbo - e the best, in opinia mea; gasesti pe la 100,000 unul din 2006 cu max 20,000 km; sau daca vrei sa start mai low, un Boxster S din 2008, cu max 10,000 km pe la 60,000 - te sfatuiesc sa alegi unul tiptronic, nu manual; good luck!

+Quote Post
veratu
mesaj May 29 2009, 07:00 PM
Mesaj #7

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 4-May 09
Utilizatorul numarul: 7 692

Citeaza (Vizitator_Radu. @ May 29 2009, 02:22 PM) *
Porsche 911 Turbo - e the best, in opinia mea; gasesti pe la 100,000 unul din 2006 cu max 20,000 km; sau daca vrei sa start mai low, un Boxster S din 2008, cu max 10,000 km pe la 60,000 - te sfatuiesc sa alegi unul tiptronic, nu manual; good luck!

Mai degraba un Boxster S din 2005, max 50,000km, gasesti pana la 25,000. Tiptronicul din 2005 nu e asa de grozav, mai degraba manual.

+Quote Post
Vizitator_schumacher.
mesaj May 30 2009, 12:36 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (veratu @ May 29 2009, 07:00 PM) *
Mai degraba un Boxster S din 2005, max 50,000km, gasesti pana la 25,000. Tiptronicul din 2005 nu e asa de grozav, mai degraba manual.

Vezi ca vinde GiGi Bentleyu eftin, 200000. Sau si mai bine ia un Testa Rosa , ca s-au eftenit acu pe criza, doar 3 milioane....vai ce kokalarie

+Quote Post
Vizitator_cata.
mesaj May 30 2009, 01:38 PM
Mesaj #9

Guests

dar de biciclete nu aţi auzit sau dvs. ştiţi numai să va puneţi fundul pe scaunul maşinii şi să ascultaţi bancuri de rahat la radio? în 25 de ani, dioxidul de carbon va ajunge la un nivel de 450 ppm, iar atunci daunele făcute de noi prin imbecilitatea noastră de a folosi mașini când nu e necesar, de a consuma ce nu avem nevoie, de a nu fi raționali, de a ne pune aer condiționat s.a., vor deveni ireversibile. mai gândiți-vă.

+Quote Post
Vizitator_adip.
mesaj May 30 2009, 01:59 PM
Mesaj #10

Guests

Domnu' cata, bicicleta e bicicleta si masina e masina. Sunt 2 mijloace de transport diferite, fiecare cu scopul sau bine definit. Aici e vorba de masini. Despre biciclete, pe subiectul dedicat, ok? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_rabbit85.
mesaj Jun 3 2009, 08:22 PM
Mesaj #11

Guests

Eu unul sunt satul de vw-urile nemtilor, si nu numai , masini in care nu ai siguranta daca ajungi la destinatie..oricat de bune par tot au un defect major ascuns care te sapa de bani, spun asta din proprie experienta. wink.gif

+Quote Post
Vizitator_rabbit85.
mesaj Jun 3 2009, 08:25 PM
Mesaj #12

Guests

NEAMTUL NU O VINDE DE BUNA, CI DE REA wink.gif

+Quote Post
Vizitator_ionel.
mesaj Jun 22 2009, 05:47 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (rabbit85 @ Jun 3 2009, 08:25 PM) *
NEAMTUL NU O VINDE DE BUNA, CI DE REA wink.gif

Ce-mi plac mie sfaturile astea parintesti gen "nu o vinde de buna", "eu vreau sa fiu primul care se urca in masina", etc. Toti care merg pe ideea asta isi cumpara logan si dau pe revizii 6,7 milioane si se uita cu ciuda la unu care a fost baiat destept si si-a luat un sh care este de 100 de ori mai sigura, mai confortabila, mai usor de condus, etc. Poti avea ghinion la o masina sh sa se strice des, dar acelasi ghinion il poti avea si la o masina noua....avantajul la masina noua e ca nu platesti tu reparatia pt ca este in garantie, dar deprecierea la o masina noua dupa 2 ani este de undeva la 40%, asa ca.......mai ganditi-va

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 6 2009, 10:39 AM
Mesaj #14

Guests

Sinecr.. mie Porsche-urile imi par mai degraba masini de fite...insa...fie...am gasit un anunt care pare a fi ok din punct de vedere al raportului calitate/pret. http://targdemasini.ro/anunt_masina_PORSCH...-Benzina-106640

Insa, daca as fi in locul tau m-as orienta spre o masina care sa nu consume foarte mult, sa nu fie foarte mare pentru a te putea descurca in traficul infern din Bucuresti. Designul de fite si caii putere cu duiumul nu mi se mai par crietrii rentabile pentru traficul din ziua de astazi.

+Quote Post
Vizitator_cuculet....
mesaj Feb 1 2010, 03:09 PM
Mesaj #15

Guests

...un sfat sincer...masina buna sh. nu exista, fiecare are o buba, doar nimic nu e vesnic...cea mai buna masina este aceia pe care tu esti capabil sa o repari singur, fiecare se indragosteste de un anumit model, iar de cum o ingrijeste asa o are, mai bine inainte de a achizitiona modelul de masina respectiv, arunca un ochi prin cartea tehnica a masini si vezi ce intelegi din ea, daca te impaci cu respectivul model...sau daca te depaseste problema mai strange bani si ia masina noua...ori bicicleta sh, sigur te pricepi s-o repari singur...multi km iti doresc shi grabestete incet laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 16 2010, 04:51 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Falco @ May 22 2009, 09:49 AM) *
un A4 din 2006 poate fi mai prost decit un mercedes din 2000

Nu zau? Nu mai ridica in slavi mertzul ca nici el nu mai e ce-a fost odata. Plus ca la aceiasi km si ani mertzul e mai scump decat celelalte, la fel sunt si piesele.

+Quote Post
Vizitator_dodo.
mesaj Mar 4 2010, 07:42 AM
Mesaj #17

Guests

[font="Arial Black"][/font][/size][color="#000000"][/color]
Citeaza (ionel @ Jun 22 2009, 05:47 AM) *
Ce-mi plac mie sfaturile astea parintesti gen "nu o vinde de buna", "eu vreau sa fiu primul care se urca in masina", etc. Toti care merg pe ideea asta isi cumpara logan si dau pe revizii 6,7 milioane si se uita cu ciuda la unu care a fost baiat destept si si-a luat un sh care este de 100 de ori mai sigura, mai confortabila, mai usor de condus, etc. Poti avea ghinion la o masina sh sa se strice des, dar acelasi ghinion il poti avea si la o masina noua....avantajul la masina noua e ca nu platesti tu reparatia pt ca este in garantie, dar deprecierea la o masina noua dupa 2 ani este de undeva la 40%, asa ca.......mai ganditi-va

[size="7"]
in romanica garantia este cam egala cu 0

+Quote Post
Vizitator_dodo.
mesaj Mar 4 2010, 07:45 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (cata @ May 30 2009, 01:38 PM) *
dar de biciclete nu aţi auzit sau dvs. ştiţi numai să va puneţi fundul pe scaunul maşinii şi să ascultaţi bancuri de rahat la radio? în 25 de ani, dioxidul de carbon va ajunge la un nivel de 450 ppm, iar atunci daunele făcute de noi prin imbecilitatea noastră de a folosi mașini când nu e necesar, de a consuma ce nu avem nevoie, de a nu fi raționali, de a ne pune aer condiționat s.a., vor deveni ireversibile. mai gândiți-vă.

crezi ca intereseaza pe cineva ce va fi peste 25 de ani????????????????????
tu cu ce tanc de masina circuli???????????????
laso moarta cu ecologismele astea....................

+Quote Post
carmaw
mesaj Oct 13 2010, 10:13 AM
Mesaj #19

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 43
Inscris: 20-May 09
De la: dintr o caldura...
Utilizatorul numarul: 7 960

BUna ziua
Am hotarit sa mi iau un second hand din belgia si vad ca trebuie la circa financiara din RO(pt inmatriculare) nu stiu ce act care sa arate ca vinzatotul nu are datorii
Si daca cel ce o vinde nu e primul proprietar?
Fac turul turului ca sa gasesc proprietarii masinii si sa le cer declaratii ca nu au datorii la fiscul tarii respectiv?
Cum vine asta ...e o gluma?
Si -a cumparat va rog cineva un second hand anul acesta?
A facut rost de acest act,declaratie sau ce o fi, a tradus-o?
Multumesc daca incercati sa ma ajutati cu un sfat.
O zi buna!
dna cm

+Quote Post
Vizitator_danel.
mesaj Feb 26 2011, 12:12 PM
Mesaj #20

Guests

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Gabriel..
mesaj Jun 4 2011, 05:11 PM
Mesaj #21

Guests

Intre un Opel Vectra (2003-); Audi A4 (2001-); Bmw 318 (1999-) si un Peugeot 407 cine imi poate recomanda una din ele sau alta dar din aceeasi clasa ,ma intereseaza in mod deosebit pretul pieselor si desigur consulmul !!!

+Quote Post
Vizitator_Ec. Cris Ana.
mesaj Apr 11 2012, 10:54 AM
Mesaj #22

Guests

Buna,

Persoanele fizice/juridice care au platit taxa de prima inmatriculare/poluare auto au posibilitatea ca din anul 2012 sa recupereze suma integral. In vederea procedurii pentru recuperarea sumei va rog sa va adresati la : crisananamaria12@yahoo.com

O zi excelenta

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 29th January 2020 - 01:03 PM