IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Prima masina electrica pe care as cumpara-o, Chevrolet Volt
Vizitator_Amper.
mesaj Sep 18 2008, 01:02 PM
Mesaj #1

Guests

Am citi despre lansarea Chevrolet Volt si sunt absolut impresionat de aceasta masina. O sa incep cu partea negativa. Costa 40.000 de dolari. In schimb, este exact ce avem nevoie.

Viteza maxima 160 km. Absolut suficient pentru un condus in siguranta. timp de incarcare 3-5 ore la 220 V (mai mult pentru americani cu reteaua lor de 110). Autonomie de 65 km... DAR! In cazul in care ai nevoie sa faci drumuri mai lungi, masina este dotata cu un motor cu adere interna care iti incarca bateria din mers. Deci motorul nu este cuplat absolut deloc la roti. Doar motorul electrc misa masina pe sosea. 65 km pentru un regim de utilizare in oras este mai mult decat avem nevoie zilnic. Pentru drumul la mare/munte, ai motorul care iti incarca masina din mers.

Costul combustibilului (electricitatea), spun producatorii ca o zi de mers te costa exact cat o cafea. Durata de viata a bateriei Li-Ion: 10 ani. Masina are un design foarte misto, iar la interior este dotata frumos. Navigare, display tactil, sistem audio, etc etc.

Daca as avea banii astia mi-as cumpara un Volt fara sa ma uit la nici o alta masina din aceeasi gama de pret. Au declarat ca vinzarea va incepe undeva in 2010, cu un lot initial de 10.000 bucati. Probabil ca vom vedea putine in Europa si nici una in Romania. E posibil ca marea majoritate sa se vinda in California unde exista reglementari stricte in privinta emisiilor si a introducerii masinilor hibride si electrice. Poate peste 10-15 ani vom vedea si modele mai accesibile ca pret. Oricum este ceva total diferit de Prius sau alte strutocamile hibride scoase pina acum pe piata. Este o masina electrica, pusa in miscare doar de catre motorul electric.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Jimmy.
mesaj Sep 18 2008, 01:57 PM
Mesaj #2

Guests

Nu se specifica citi anume km presupun cei 10 ani care reprezinta durata de viata a bateriei. In plus de asta, 65 de km, ramin 65 de km. Nu ajungi nici pina la Ploiesti. Apoi, daca pui motorul pe benzina sa-ti incarce bateria ca sa miste motorul electric... cred ca are un randament de vai mama lui.

De ce sa dai 40.000 de dolari pe o masina care nici nu-ti ofera autonomie decenta si nici nu este ecologica din moment ce o poti comuta pe benzina? In comunicatul de presa spun ca au redus dimensiunile bateriei de 3 ori fata de prototipul prezentat cu vreo 2 ani in urma. De ce nu au pus atunci 3 baterii? 65x3 = aproape 200 km autonomie. Ar fi fost altceva, dar probabil ca si costul ar fi mers la 70.000...

Cred ca masinile electrice nu vor reusi sa inlocuiasca niciodata motorul cu combustie interna. iar directia in care se merge este total gresita. Masinile eletrice vor fi masini strict locale, pentru orase. Atunci sa le facem mici si ieftine. Pentru restul exista hidrogenul. In directia aia trebuie sa ne intreptam.

+Quote Post
Vizitator_hibrid.
mesaj Sep 22 2008, 01:50 PM
Mesaj #3

Guests

Jimmy, Jimmy , cum poti abera in halul asta?

In primul rand Voltu' e o masina hibrida, nu electrica. Poti opri motorul pe benzina sau il poti lasa sa incarce continuu bateria si nu iti mai bati capul.

In al doilea rand 40.000 de euro e pentru o masina de serie foarte foarte mica. Prius-ul e mai ieftin in America si e mai complex ca solutie tehnica.

Masina iti ofera o autonomie mai mult decat decenta, mai buna decat o masina normala. Repet, chestia cu bateria si incarcatul e transparenta pentru tine, o incarci numai daca nu vrei sa dai banii pe benzina (curentul de la retea e mai ieftin decat cel produs de motor).

Randamentul motorului termic care incarca bateria e maxim, pentru simplul fapt ca merge la turatia la care are cuplu maxim, nu trebuie sa mearga atunci cand nu incarca bateria (spre deosebire de o masina normala, unde motorul merge si in situatii in care masina sta pe loc, cum ar fi de exemplu la semafor sau in coloana, situatii din ce in ce mai des intalnite). Eu n-am auzit pe nimeni de la caile ferate plangandu-se ca locomotivele diesel-electrice ar consuma mai mult decat daca ar merge numai pe motorina (principiul e similar). Motorul termic e mai mic decat la o masina normala de aceeasi putere (de cuplu nu mai vorbesc ca facem de rusine pe Otto, Diesel, Daimler, Maybach, Ford si compania) deoarece nu trebuie sa suporte varfuri de acceleratie (asta e treaba motorului electric care e mult mai mic la aceeasi putere), treaba lui e doar autonomia.

In plus, ar fi interesant de stiut cu cat e redusa greutatea masinii daca se folosesc bateriile si motorul electric in locul cutiei de viteze si a altor componente de transmisie aflate astazi pe masinile obisnuite.

"masinile electrice nu vor inlocui niciodata motorul cu ardere interna" - raspunsul meu e: ori ele ori trenul si bicicleta, motorul cu ardere interna e pe duca oricum (noi o sa le mai vedem in viata asta dar copiii si nepotii nostri o sa traiasca fara ele).
Motorul cu ardere interna a fost din start o aberatie sustinuta de pretul extrem de redus al petrolului. Daca acum in sec. XXI s-ar pune problema sa fie introduse probabil ca inginerii ar rade de randamente in jur de 20%.

Hidrogenul e o gogorita. Tin minte un articol in care un reprezentant al BMW a fost intrebat de un reporter de ce tin sa faca un motor pe hidrogen de 6 litri care sa aiba puterea si cuplul unuia de 3 litri care functioneaza cu benzina si autonomia probabil mai mica de jumatate (hidrogenul ocupa al naibii de mult spatiu, in plus trebuie tinut in butelii sub presiune si la temperaturi joase si mai si umbli intr-o bomba pe roti). Raspunsul a fost halucinant: "noi nu facem masini pentru ingineri, ci pentru manageri si oameni de afaceri care isi permit sa plateasca o suma considerabila pentru senzatia pe care ti-o da condusul unei astfel de masini".

NU mai comentam faptul ca la noi soferul standard de BMW umbla in papuci de baie, pantaloni scurti (sau trei sferturi) si tricou fara maneci si numai costurile exploatarii unei astfel de masini nu si le permite. Ideea e ca avantajul tehnologic al hidrogenului e nul d.p.d.v. al eficientei si sigurantei. Plus ca nici autonomia nu e mai mare.

Cea mai buna dovada e ca si BMW a trecut pe masini cu start stop (botezat de Peugeot si Honda hibrid desi denumirea e pretentioasa, adica o masina cu electromotorul mai puternic, capabil sa miste masina la viteze mici (mersul in coloana, manevrele etc.) Nimeni nu poate merge contra curentului la nesfarsit. Am citit ca si VAG-urile vor fi in viitor asa. Probabil va fi primul pas adoptat pe scara larga.

In general masinile trebuie sa fie mici si ieftine, e spre binele nostru. :-)

Singurul argument valid din comentariul tau e durata de viata a bateriei. Nu va fi de 10 ani, va fi mult mai putin, pentru ca e aceeasi tehnologie ca la electronice (telefoane mobile, laptopuri etc.) si la alea bateria nu tine nici pe departe 10 ani.

Pe mine ma intereseaza mai mult solutia Porsche implementata pe un concept de Volvo (nu mai stiu cum ii zice): motoarele electrice inglobate in roti. Asa renunti la transmisia clasica si eliberezi o groaza de spatiu in masina.

In timp toate solutiile care azi par exotice vor fi banale (si optimizate). Se cheama progres tehnic.

Ca sa rezum:
- avantajele masinii clasice: autonomia (senzatia pe care o ai schimband vitezele si ascultand maraitul masinii nu se pune, oamenii s-au dezobisnuit si de tras de hatzuri si de tropotul de potcoave si n-au murit).
- avantajele masinii electrice: restul, adica usurinta in condus, economie etc.

Masina hibrida combina avantajele.

+Quote Post
Vizitator_Gica.
mesaj Sep 22 2008, 02:11 PM
Mesaj #4

Guests

Am citit ceva parca pe un blog: http://ecoweek.blogspot.com/2008/09/chevro...t-pe-sosea.html
dar sunt o serie de probleme care apar:

-prima e daca reteau ta electrica din casa rezista la puterea absorbita de o astfel de masina
-si curentul electric costa deci nu va asteptati sa mergeti pe degeaba
- bateriile tin pana la 10 ani sau 1milion de mile insa in momentul in care va trebui sa le schimbati vor costa 3-4mii de euro.

Ideea lor de a folosi un motor electric pentru tractiune si un motor termic pentru a incarca acumulatorii este destul de buna insa pretul autoturismului va avea mult de cantarit in decizia de cumparare. 64 de km pur electric ar fi suficienti sa faci naveta zi de zi iar seara cand ajungi acasa sa o incarci de la priza.

Cel mai spectaculos autoturism electric este Tesla Roadster - 392KM autonomie, 4 secunde pana la 100km/h

+Quote Post
Vizitator_hibrid.
mesaj Sep 22 2008, 02:22 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Gica @ Sep 22 2008, 02:11 PM) *
Am citit ceva parca pe un blog: http://ecoweek.blogspot.com/2008/09/chevro...t-pe-sosea.html
dar sunt o serie de probleme care apar:

-prima e daca reteau ta electrica din casa rezista la puterea absorbita de o astfel de masina
-si curentul electric costa deci nu va asteptati sa mergeti pe degeaba
- bateriile tin pana la 10 ani sau 1milion de mile insa in momentul in care va trebui sa le schimbati vor costa 3-4mii de euro.

Ideea lor de a folosi un motor electric pentru tractiune si un motor termic pentru a incarca acumulatorii este destul de buna insa pretul autoturismului va avea mult de cantarit in decizia de cumparare. 64 de km pur electric ar fi suficienti sa faci naveta zi de zi iar seara cand ajungi acasa sa o incarci de la priza.

Cel mai spectaculos autoturism electric este Tesla Roadster - 392KM autonomie, 4 secunde pana la 100km/h

La Tesla roadster trebuie intr-adevar sa te gandesti daca reteaua ta electrica rezista. La o hibrida poti sa zici skip si sa lasi motorul termic sa-si faca treaba. Oricum in romanica oamenii nu prea au garaj unde sa-si bage masina la incarcat si nu cred ca o sa vad pe vreun posesor de hibrida tragand cablul pe geam ca sa-si bage masina in priza :-)

BTW, in California exista statii pentru incarcat.

Cei de la Tesla au intuit bine avantajele masinii electrie, in speta motorul, care e o solutie tehnica mult mai buna decat motorul cu ardere interna. Un motor la o masina de curse obisnuita e foarte mare si greu.

Avantajul masinii normale, autonomia, nu conteaza, deoarece masina sport nu are de obicei o autonomie foarte mare.

In plus, la o masina de 100.000 de euro chiar nu conteaza ca bateriile te-au costat vreo 20.000.

+Quote Post
Vizitator_Gica.
mesaj Sep 22 2008, 04:12 PM
Mesaj #6

Guests

Chevrolet Volt e prima masina hibrid care arata bine, iar consumul e mai mult decat decent, dupa felul in care evolueaza lucrurile este foarte posibil ca in anii viitori sa avem si un low-cost hibrid. Oricum motorul electric este mult mai simplu de construit comparativ cu cel termic.

Eu unul as opta pentru un contor de energie electrica la bordul masinii care sa transmita datele wireless iar posesorul sa poata face plata oricunde. In felul acesta s-ar putea incarca masina din orice sursa disponibila.

+Quote Post
Vizitator_DanIoanPopescu.
mesaj Sep 22 2008, 07:15 PM
Mesaj #7

Guests

Treaba cu hidorgenul pute, pentru ca hidorgenul se obine cel mai ieftin din hidrocarburi, deci tot petrolistii castiga. Gurile rele spune ca este chiar mana lor lobby-ul asta pentru impunerea H2 ca tehnologie alternativa.
Eu cred ca tocmai masina electrica este directia in care trebuie sa mergem, cu motoare in roti sau nu. Pentru ca vom avea electricitate garla la priza, obtinuta din resurse regenerabile si nepoluante. Nu glumesc, sper ca pe termen lung aceasta se va realiza, poate din reactia nucleara prin fuziune.
Pe termen scurt si mediu hibridele sunt solutia, iar Volt mi se pare un pas inainte fata de Prius, datorita avantajelor expuse de ante-vorbitori.

+Quote Post
Vizitator_DanIoanPopescu.
mesaj Sep 22 2008, 07:19 PM
Mesaj #8

Guests

A, si bateriile vor fi inlocuite de capacitoare, care e infinit mai bune.
Deci treaba e ca si rezolvata, inginerii sa traiasca !
Poli rulz !

+Quote Post
Vizitator_DNA.
mesaj Sep 22 2008, 07:41 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (DanIoanPopescu @ Sep 22 2008, 07:15 PM) *
Treaba cu hidorgenul pute, pentru ca hidorgenul se obine cel mai ieftin din hidrocarburi

esti sigur de asta? argumenteaza!

+Quote Post
Vizitator_hibrid.
mesaj Sep 23 2008, 06:42 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (DNA @ Sep 22 2008, 07:41 PM) *

Treaba cu hidrogenul pute intr-adevar pentru ca exista 2 metode de a-l produce:

1. din metan, printr-o metoda care nu e energofaga (nu sunt chimist si nu stiu reactia). Ideea e ca masina sa aiba rezervor pentru metan, care e relativ usor de stocat.

Dezavantajele majore sunt faptul ca utilizezi hidrocarburi si faptul ca se obtine si monoxid (sau bioxid??) de carbon. Avantajul ar fi ca o masina electrica cu pile de combustie ar fi mult mai placut de condus si randamentul folosirii metanului ar fi mai mare. Dar avem deja un sistem care foloseste hidrocarburi si pana ce noul sistem va fi pus la punct, hidrocarburile vor fi atat de rare incat nu merita sa ne batem capul.

2. hidrogenul e obtinut din apa prin electroliza si e folosit ca atare in pile de combustie sau motorul cu ardere interna. Energia necesara electrolizei se obtine din resurse regenerabile. Hidrogenul nu e de fapt o sursa de energie, e doar un mod de a o stoca.

Solutia e proasta din urmatoarele motive:

- hidrogenul e greu de stocat, iar un rezervor de hidrogen ocupa un volum mare. De exemplu, la BMW-ul cu hidrogen rezerva de hidrogen permite o autonomie mai mica decat o masina pe baterii.

- hidrogenul necesita cantitati uriase de energie pentru a fi produs si stocat (el trebuie stocat la presiuni mari si/sau temperaturi f. joase), deci randamentul folosirii energiei de masini e foarte mic. El e foarte mic si la motoarele cu ardere interna, dar acestea au fost dezvoltate cand resursele de energie erau abundente, asa ca aspectul nu conta prea mult.

- o masina cu hidrogen e o bomba pe roti, deoarece daca o butelie cu hidrogen se fisureaza (de ex. din cauza unui accident) hidrogenul se raspandeste rapid in aer si poate exploda la orice scanteie (el e folosit si pe post de combustibil pentru rachete, fiind foarte puternic).

Au existat speculatii (in principal in filmul "Who Killed the Electric Car" dar exista si materiale pe net poti googali dupa ele) cum ca solutia hidrogenului a fost impusa de petrolisti care, in caz ca s-ar fi adoptat solutia cu baterii reincarcabile, ar fi ramas atat fara obiectul muncii, cat si fara o posibilitate de a controla lumea printr-o resursa strategica.

In acest fel daca toti am folosi pe larg electricitatea inclusiv in transporturi companiile care produc electricitatea si-ar extinde domeniul de activitate si in transporturile rutiere, navale etc. inghitind astfel felia petrolistilor care ar ramane someri.

Electricitatea se poate produce prin mai multe mijloace descentralizat, deci nu exista o singura resursa strategica pe care sa o controlezi daca vrei sa fii foarte bogat si influent.

Eu unul nu-s adeptul teoriilor conspirationiste, cred mai degraba ca prostia oamenilor are o importanta mai mare. Oamenii sunt prin natura lor sceptici la orice e necunoscut.

In viitor eu cred ca afacerile cu inchirieri de masini vor inflori. Oamenii vor circula cu trenul (electric) pe distante lungi si cu masinile (electrice) inchiriate pe distante de pana la 200km. Asta e perfect realizabil cu tehnologiile de azi. Va fi ca acum 150 de ani: sistemul tren-trasura doar cu mijloace mai moderne.

+Quote Post
Vizitator_marius.
mesaj Sep 23 2008, 07:09 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (DNA @ Sep 22 2008, 07:41 PM) *

Hidrogenul e greu de stocat si foarte greu de obtinut.
Bateriile pot fi reciclate, nu sunt periculoase iar odata pus la punct un sistem intreg de reincarcare-reciclare-productie, costurile aferente transportului scad foarte mult.

+Quote Post
Vizitator_Anubis Ra.
mesaj Sep 24 2008, 03:42 PM
Mesaj #12

Guests

1. Felicitari pentru argumentatie; rareori vad oameni postand care chiar stiu despre subiect si nu "de pe margine";
2. As adauga ca in domeniul producerii de energie electrica viitorul pe termen mediu (15-20 ani) va fi fuziunea nucleara mult mai "eco-friendly" si avand un randament net superior actualelor centrale pe fisiune;
3. Tinand cont de 2 => statiile de incarcat bateriile masinilor vor vinde curentul electric mai ieftin;
4. Se lucreaza intensiv la noi tehnologii de stocare a electricitatii mult mai ieftine si capabile sa asigure o autonomie mult mai mare (asta este marea problema - stocarea) - cam 7-800 Km pentru a avea un automobil electric 100% in locul hibridelor;
5. Dupa cum a aratat Tesla o masina electrica "arunca in praf" orice concurenta "chimica"; deci se poate! inca la costuri prea mari pentru omul de rand..dar in 10-15 ani...poate poate.

A..era sa uit..un mic detaliu dar care poate insemna mult pentru unii dintre noi...o sa imi lipseasca zgomotul "chimicelor" dar ma gandesc ca un sintetizator de sunete...smile.gif macar ca optiune...smile.gif

PS. Nu stiu daca stiti de Tesla Model S - sedan de lux cu 5 locuri daca stiti deja mea culpa...
http://www.teslamotors.com/media/press_room.php?id=974

+Quote Post
Vizitator_Christian.
mesaj Sep 24 2008, 08:24 PM
Mesaj #13

Guests

Salut,

Pentru un "litru" de hidrogen (lichid) se polueaza de 7 ori mai mult decit pentru a obtine un litru de benzina.
BMW - Daimler sau Chrysler (care deja a fost vindut de Mercedes) ar fi maine gata sa scoata un astfel de automobil.
Si consuma cam la fel de mult ca la si masinile transformate pe gaz. Unul, doi litri in plus...
Parlamentarii din Germania au primit spre testare BMW seria 7 cu motoare pe hidrogen sa vada ca nu este nici o diferenta fata de celelalte. De alimentarea cu carburant se ocupa BMW.

Masina nu e in nici un caz o bomba pe roti cum afirma unii habarnisti. Hidrogenul este stocat intr-un material care sub actiunea unui curent electric se separa chimic in hidrogen + ... si poti sa dai si cu ciocanul in el sau sa ii dai foc ca nu se intimpla nimic.
Tot nu inteleg cum unii mai traiesc in epoca de piatra si cred ca cineva este in stare sa propuna spre vinzare o bomba pe roti. Si asta in SUA sau Germania... total absurd....

Asa ca une e sfaraiala. Niciunde.
Masini nepoluante. O industie colaterala super-poluanta.

Tot nu a-ti vazut sfaraiala ???
Hopa! Nimeni nu mai depinde de arabi. Ci de altii mai jmecheri ca ei.

Si Volt-ul e tot o jmecherie...
Hai sa le aratam arabilor ca daca ne supara nu mai depindem de ei...

Seara buna tuturor.
Si sa ne luam cu totii cite un Volt.

+Quote Post
Vizitator_hibrid.
mesaj Sep 24 2008, 09:51 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Christian @ Sep 24 2008, 08:24 PM) *
Salut,

Pentru un "litru" de hidrogen (lichid) se polueaza de 7 ori mai mult decit pentru a obtine un litru de benzina.
BMW - Daimler sau Chrysler (care deja a fost vindut de Mercedes) ar fi maine gata sa scoata un astfel de automobil.
Si consuma cam la fel de mult ca la si masinile transformate pe gaz. Unul, doi litri in plus...
Parlamentarii din Germania au primit spre testare BMW seria 7 cu motoare pe hidrogen sa vada ca nu este nici o diferenta fata de celelalte. De alimentarea cu carburant se ocupa BMW.

Masina nu e in nici un caz o bomba pe roti cum afirma unii habarnisti. Hidrogenul este stocat intr-un material care sub actiunea unui curent electric se separa chimic in hidrogen + ... si poti sa dai si cu ciocanul in el sau sa ii dai foc ca nu se intimpla nimic.
Tot nu inteleg cum unii mai traiesc in epoca de piatra si cred ca cineva este in stare sa propuna spre vinzare o bomba pe roti. Si asta in SUA sau Germania... total absurd....

Asa ca une e sfaraiala. Niciunde.
Masini nepoluante. O industie colaterala super-poluanta.

Tot nu a-ti vazut sfaraiala ???
Hopa! Nimeni nu mai depinde de arabi. Ci de altii mai jmecheri ca ei.

Si Volt-ul e tot o jmecherie...
Hai sa le aratam arabilor ca daca ne supara nu mai depindem de ei...

Seara buna tuturor.
Si sa ne luam cu totii cite un Volt.

Citat din Promotor:

"Hidrogenul este stocat

+Quote Post
Vizitator_Crs.
mesaj Sep 24 2008, 10:45 PM
Mesaj #15

Guests

Vad ca sunt o gramada de opinii care e cea mai puternica masina, se intrece iar lumea in aceleasi vechi conceptii de marketing...
Se pare ca exista idei si mai interesante.
Poate cea mai buna a avut-o deja tipul asta, Shai Agassi:
http://www.betterplace.com/
Pare o solutie pentru completa si sigur profitabila pentru viitor.

+Quote Post
Vizitator_hibrid.
mesaj Sep 25 2008, 06:13 AM
Mesaj #16

Guests

@Christian

"Hidrogenul este stocat intr-un material care sub actiunea unui curent electric se separa chimic in hidrogen + ... si poti sa dai si cu ciocanul in el sau sa ii dai foc ca nu se intimpla nimic."

Citat din Promotor:

"Hidrogenul este stocat

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 25 2008, 06:17 AM
Mesaj #17

Guests

"Hidrogenul este stocat intr-un material care sub actiunea unui curent electric se separa chimic in hidrogen + ... si poti sa dai si cu ciocanul in el sau sa ii dai foc ca nu se intimpla nimic."

Tot vreau sa dau un citat din promotor, dar fara succes :-) nu stiu de ce.

In orice caz cititi aici: http://www.promotor.ro/noutati-auto-auto-d...drogen-7-110527

Hidrogenul e stocat in butelii, nu cum spun unii habarnisti care au citit ei ceva dar n-au aprofundat

+Quote Post
Vizitator_Inginer.
mesaj Sep 25 2008, 06:47 AM
Mesaj #18

Guests

Hidrogenul este solutia lu' peste, normal ca a recomandat-o si taica Tufis. Inconvenientele acestei solutii nu sint putine. Si cel mai mare este ca masina pe H, se apropie de 1.000.000 $ !!! Sa nu uitam de o statie de alimentare cu H, care mai costa si ea vreo citeva milioane, si nu stiu citi si-ar dori sa locuiasca in apropierea uneia. De peste 15 ani tot sustin ca mai au vreo 15 ani, si-i gata, numai buna pentru noi. Fix-pix ! Acum s-a schimbat treaba, mai sint necesari vreo 10 ani, numai. Si sa nu uitam: ne tine in continuare dependenti de pompele baietilor destepti !
Electricitatea are deja o retea utilizabila, cit-de-cit, si infrastructura suplimentara, pentru statiile de reincarcare rapida este mult mai ieftina, rapida, si sigur de construit. Sa mai mentionam ca electricitate iti poti produce acasa la tine, chiar daca momentan este cam scumpa tehnologia, motorina/benzina, insa... NU !
Pe linga toate avantajele masinilor electrice, enumerate mai sus, daca se dovedeste ca EESTOR este capabila sa produca supercapacitoarele, deja in citiva ani ne vom uita la motoarele "moderne" din ziua de azi, asa cum se uita majoritatea la motoarele cu abur de pe la 1800. Asta daca nu ajung patentele in mina cui nu trebuie.
Nu exista comparatie intre electric si ardere interna. La nici un capitol ! Singura problema este sursa de energie, si-aici ar fi bine de mentionat, "contributia" petrolistilor, care ne-am mai tinut in loc vreo citiva ani buni. Ma refer la cazul Chevron-Texaco, si bateriile Ni-Mh de dimensiuni mari, ale caror patente le detin, si la conditiile pe care le-au cerut pentru productia acestor baterii. Tot legat de acest subiect este si patania celor de la Toyota, cu RAV4 EV, dar ne intindem deja prea mult. Cine are curiozitatea, google...
Interesanta, dar si scumpa este masina Lightning GT, care foloseste baterii Li-ion, de la AltairNano. Ca tot spunea cineva ca toate bateriile Li-ion sint ca cele din laptop-uri sau telefoane mobile. Nu sint !!! Recomand sa se mai informeze. Acestea de care vb. rezista la peste 15000 cicluri de incarcare-descarcare, nu au nevoie de management termic, asa cum este nevoie la bateriile folosite in Tesla Roadster. In plus, suporta curenti de incarcare/descarcare, foarte mari, ceea ce si permite lui Lightning sa atinga 740 cai-putere. Inchipui-ti-va ca este doar inceputul. Peste 10 ani, probabil Veyron va pare un ciot (sau cel putin motorul lui), in fata unei masini electrice.

+Quote Post
Vizitator_Gica.
mesaj Sep 25 2008, 04:17 PM
Mesaj #19

Guests

In anii 50-60, sovieticii au pus la punct o retea de camioane electrice care mergeau pe firele de troleibuze. Existau o serie intreaga de modele de la basculante la camioane de oras. Daca o sa cautati pe google probabil sa o gasiti si imaginii.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Sep 27 2008, 11:52 AM
Mesaj #20

Guests

@gica:
nu inteleg ce libertate de miscare aveau basculantele alea pe un santier de exemplu. trageau aia cabluri peste tot?

am mai citit o chestie mai demult. pilele cu reacite aluminiu-aer.

cineva venise cu o idee ca automobilele sa utilizeze baterii normale (nu acumulatori) care functionau cu electrozi din aluminiu si aveau nevoie de oxigen (pe care il luau din aer) si apa ca sa functioneze.

soferul ar trebui sa faca alimentarea cu apa din cand in cand (nu stiu exact cat de des) si sa elimine hidroxidul de aluminiu (care s-ar colecta in centre speciale de reciclare) iar periodic sa duca masina in service pentru ca sa ii schimbe electrozii de aluminiu

hidroxidul de aluminiu colectat este reciclat (consumand energie) si astfel se obtin "ingredientele" originale: aluminiul, apa si oxigenul. asta poate fi facut in industria actuala a aluminiului, pentru ca hidroxidul de aluminiu e un component al bauxitei (minereul de aluminiu)

procesul nu elimina reziduuri in atmosfera, pamant sau apa, singura conditie trebuie sa fie utilizarea de energie regenerabila in industria aluminiului care producea "materia prima".

E ca un fel de pila de combustie numai ca nu foloseste hidrogen (cu toate dezavantajele lui) si eficienta folosirii energiei regenerabile e mai mare.

Ce parere aveti? kicks the shit out of gasoline, diesel, Li-ion, NiMh etc.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Sep 27 2008, 11:57 AM
Mesaj #21

Guests

Sorry, am uitat ce era mai important.

Ca sa reincarci un acumulator trebuie sa astepti un timp oarecare (2 - 3 ore in cel mai bun caz). Ca sa faci plinul cu apa si sa alimini Al(OH)3 nu iti ia mai mult decat un plin normal de benzina.

De aceea, chiar daca autonomia e mai mica decat la o masina cu benzina, lucrul nu te incomodeaza, pentru ca faci plinul de 2 ori in loc de o singura data.

la acumulatori pe de alta parte, autonomia e vitala pentru ca nu poti face rapid 1000 de km fara sa reincarci de 2 ori (adica sa astepti 4 - 6 ore.)

+Quote Post
Vizitator_FAR EASTERN.
mesaj Sep 30 2008, 02:22 PM
Mesaj #22

Guests

Salutare.

First of all, Chevy Volt e masina electrica tot atat pe cat e masina hibrida. Adica nu prea.
Asta pentru ca, chiar daca propulsia este asigurata de un motor electric, la un moment dat acesta are nevoie de curentul produs de un generator invartit de motorul termic. Poti sa zici ca e electrica daca te incadrezi sa ai tot timpul bateriile la nivel maxim, adica sa nu ai nevoie de motorl termic.
Pe de alta parte, sistemul asa-zis hibrid este un sistem in serie(HSD de la Prius este inca STATE OF THE ART intre toate sistemele inventate pana acum, acesta functionand si in serie si in paralel). Iar motorul termic NU INCARCA BATERIILE.
Cititi mai atent, eventual chiar pe gm-volt.com. Energia din baterie este disponibila de la plecare pana se termina complet(pentru cazurile in care un drum depaseste limita de autonomie), dupa care masina functioneaza exclusiv pe baza motorului termic, chiar daca propulsia este asigurata de motorul electric, pana cand este din nou conectata la priza si are bateriile incarcate.

Solutii "verzi" s-au inventat, mai e problema fabricarii in serie. (vezi masina cu aer comprimat), dar sa ne limitam la Volt, deocamdata.

Mai vorbim...

+Quote Post
Vizitator_FAR EASTERN.
mesaj Sep 30 2008, 02:55 PM
Mesaj #23

Guests

Ah, uitasem.

Cum ramane cu diferenta de 20000 la pret, hai sa zicem fata de Prius. Se justifica? Se amortizeaza in cat timp?
Aceeasi intrebare a fost pusa si cand a aparut Prius, comparata cu o masina obisnuita.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Sep 30 2008, 08:07 PM
Mesaj #24

Guests

@ Far Eastern

m-am uitat pe gm.volt.com dar eu tot hibrida vad ca e.

hai sa lasam site-ul sa vorbeasca singur:

For the first 40 miles, the fully charged battery (80% state of charge) powers the electric motor. Regenerative braking can help recharge the battery to a certain extent.

When the vehicle drives past 40 miles, the battery reaches a 30% or so state of charge. So called

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Sep 30 2008, 08:08 PM
Mesaj #25

Guests

@ Far Eastern

m-am uitat pe gm.volt.com dar eu tot hibrida vad ca e.

hai sa lasam site-ul sa vorbeasca singur:

For the first 40 miles, the fully charged battery (80% state of charge) powers the electric motor. Regenerative braking can help recharge the battery to a certain extent.

When the vehicle drives past 40 miles, the battery reaches a 30% or so state of charge. So called the customer depletion point, bla bla

At the customer depletion point the combustion engine fires up and operates at one of several optimized fixed RPMs. The engine turns the generator, producing electricity.

As the driver drives, there may be times when more electricity is made than the motor needs. Guess where that goes? The battery of course.

The generator does not fully recharge the battery. It doesn

+Quote Post
masinaelectrica
mesaj Dec 22 2011, 11:31 PM
Mesaj #26

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 22-December 11
Utilizatorul numarul: 30 728

Si iata ca au trecut 3 ani de cand a fost infiintat acest thread si au avut loc multe modificari pe piata de electrice.
Chevy Volt a ajuns deja sa fie readus la uzina din cauza bateriilor iar vanzarile masinilor electrice in general sunt destul de promitatoare.
Daca doreste cineva sa isi faca un astfeld e vehicul, dar desigur cu cheltuieli mult mai reduse sa ma contacteze sau sa treaca pe la www.masinaelectrica.org

Aceasta postare a fost editata de masinaelectrica: Dec 22 2011, 11:34 PM

+Quote Post
Vizitator_Automobile Electrice Romania.
mesaj Mar 14 2012, 12:56 PM
Mesaj #27

Guests

Buna ziua ,

In prezent necesitatea unei alternative pentru automobilele clasice a impins cercetarile si dezvoltarea uneia electrice. Marile companii producatoare de automobile , General Motors - Toyota - Renault - Mercedes - BMW , si-au infiintat divizii pentru dezvoltarea si productia lor serie.
In prezent cel mai ieftin produs de pe piata este a celor de la Renault cu un pret de pornire de 21.000 euro , performantele acestora fiind sunt relativ scazute 80 - 110 km/h cu o autonomie de 120 - 180 km /incarcare , iar bateriile necesare nu sunt incluse in pret , acestea sunt disponibile spre inchiriere cu un tarif cuprins intre 65 - 85 euro / luna.
Pe cealanta parte a balantei este constructorul de automobile electrice TESLA - SUA a dezvoltat un produs cu performante ridicate , viteza maxima 220 km/h autonomie 450 - 500 km / incarcare , dar si pretul de achizitie este pe masura , plecand de la 120.000 $.
Comparand automobilelor electrice dezvoltate de brand-urile importante este usor de observat ca performantele sunt foarte apropiate si foarte slabe avand in vedere ca sunt zeci de exemple de automobile pe piata cu performante mult mai ridicate ,dar si pretul acestora fiind pe masura (50.000 - 120.000 $) , dar automobilul fiind construit de la "zero" pe cand brand-urile au adaptat sistemul electic pe un model auto deja existent in productie , prin urmare preturile percepute in prezent sunt nejustificat de mari.
Diferenta atat de mare de performante intre masinile de serie a marilor constructori si cele a constructorilor independenti ne-a ridicar mari semne de intrebare pe parcursul timpului , singurul raspuns viabil ar fi piedicile puse de "Mai Mari Petrolului" acestia fiind defapt si mari actionari ai brand-urilor auto.
La inceputul anului 2011 studiind conceptele auto electrice , dezvoltarea motoarelor pentru automobile electrice precum si a acumulatorilor necesari am pornit in modificarea proprie a unui automobil.
Primul proiect a fost un Smart ForTwo fabricat in anul 2000 , urmat de un VW Golf fabricat in 2006 si in prezent lucram la modificare unui VW Caddy o alternativa electrica pentru necesitatea automobilelor de transport marfa.
Testele celor doua automobile au rezultate incurajatoare , fiind testate atat pe timp de iarna cat si pe timp de vara.
Performantele Smart-ul fiind urmatoarele :
1. pe timp de vara , cu aerul conditionat pornit :
- in oras cu o viteza cuprinsa intre 40 - 70 km/h o autonomie de 180 - 230 km , condus agresiv
- in afara orasului cu o viteza maxima de 115 km/h o autonomie de 220 - 280 km , condus agresiv
2. pe timp de iarna , cu caldura pornita :
- in oras cu o viteza cuprinsa intre 30 - 60 km/h o autonomie de 130 - 180 km , condus agresiv
- in afara orasului cu o viteza maxima de 90 km/h o autonomie de 170 - 220 km , condus agresiv

Performante obtinute cu pachetul de baterii "lithium ion lifepo4" de 15 kw , sofer plus pasager.

Performantele Golf-ului fiind urmatoarele :
1. pe timp de vara , cu aerul conditionat pornit :
- in oras cu o viteza cuprinsa intre 40 - 70 km/h o autonomie de 170 - 220 km , condus agresiv
- in afara orasului cu o viteza maxima de 115 km/h o autonomie de 200 - 260 km , condus agresiv
2. pe timp de iarna , cu caldura pornita :
- in oras cu o viteza cuprinsa intre 30 - 60 km/h o autonomie de 120 - 160 km , condus agresiv
- in afara orasului cu o viteza maxima de 90 km/h o autonomie de 160 - 200 km , condus agresiv

Performante obtinute cu pachetul de baterii "lithium ion lifepo4" de 19 kw , sofer plus pasager.

Dupa jumatatea anului 2012 vom scoate spre vanzare automobile din cele trei modele cu pachetele de baterii incluse cu preturi plecand de la 12.500 euro pentru Smart , 15.000 Golf si 18.000 pentru Caddy.
Vom oferi posibilitatea de a converti electric automobile indicate de clienti nostri.

Automobile Electrice Romania
Constanta , Romania

Putem fi contactati la automobile.electrice.romania@gmail.com

+Quote Post
Vizitator_electricianu' auto.
mesaj Mar 16 2012, 01:51 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Automobile Electrice Romania @ Mar 14 2012, 12:56 PM) *
Comparand automobilelor electrice dezvoltate de brand-urile importante este usor de observat ca performantele sunt foarte apropiate si foarte slabe avand in vedere ca sunt zeci de exemple de automobile pe piata cu performante mult mai ridicate ,dar si pretul acestora fiind pe masura (50.000 - 120.000 $) , dar automobilul fiind construit de la "zero" pe cand brand-urile au adaptat sistemul electic pe un model auto deja existent in productie , prin urmare preturile percepute in prezent sunt nejustificat de mari.
Diferenta atat de mare de performante intre masinile de serie a marilor constructori si cele a constructorilor independenti ne-a ridicar mari semne de intrebare pe parcursul timpului , singurul raspuns viabil ar fi piedicile puse de "Mai Mari Petrolului" acestia fiind defapt si mari actionari ai brand-urilor auto.

"Brand-urile" importante nu vor sa isi faca singure concurenta la motoarele cu ardere interna, de aceea fabrica masini electrice doar ptr o piata de nisa (care nisa e intentionat foarte ingusta).

Cel mai probabil schimbarea nu va veni de la firmele mari actuale ci de la nou veniti pe piata care nu vor avea conflicte de interese.

Unul din obstacolele cu care se confrunta micii producatori e omologarea noilor modele (care costa).

BTW, voi v-ati omologat masinile convertite? Cum ati facut cu servofrana, e inca activa? Dar servodirectia?
Dar airbagurile? Cutia de viteze si ambreiajul mai sunt pe masina?

+Quote Post
Vizitator_Marian75.
mesaj Jul 1 2012, 07:06 AM
Mesaj #29

Guests

Salut ,

De foarte multa vreme sunt tentat sa-mi tranform automobilul cu motor pe benzina ( Opel Astra ) in automobil complet electric , am cautat peste tot componente , cele mai ieftine le-am gasit in China.
Motor – 1000 $ ,controler 700 $ , baterii 2000 $ ,incarcator 800 $ , pompa vid 350 $ , aer conditionat 400 $ , radiator incalzire electric 350 $ , restul de piese electrice inca 1000 $ , plus costuri cu adaptarile motorului si ale bateriilor , costuri pentru omologare , si intr-un final am ajuns sa trag linie si sa-mi dau seama ca voi fii nevoit sa investesc peste 9000 $ .
Prin cautarile mele am gasit un anunt pe ” http://evalbum.com/4309 ” , din curiozitate i-am contactat , si din cate am inteles la 1 sep 2012 vor porni productia in serie .
Acum ma gandesc ca decat sa ma chinui sa fac eu toate modificarile mai bine imi vand masina si ma inscriu pe lista lor de clienti.

+Quote Post
Vizitator_Masina Electrica Org.
mesaj Jul 8 2012, 05:32 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Marian75 @ Jul 1 2012, 07:06 AM) *
Salut ,

De foarte multa vreme sunt tentat sa-mi tranform automobilul cu motor pe benzina ( Opel Astra ) in automobil complet electric , am cautat peste tot componente , cele mai ieftine le-am gasit in China.
Motor – 1000 $ ,controler 700 $ , baterii 2000 $ ,incarcator 800 $ , pompa vid 350 $ , aer conditionat 400 $ , radiator incalzire electric 350 $ , restul de piese electrice inca 1000 $ , plus costuri cu adaptarile motorului si ale bateriilor , costuri pentru omologare , si intr-un final am ajuns sa trag linie si sa-mi dau seama ca voi fii nevoit sa investesc peste 9000 $ .
Prin cautarile mele am gasit un anunt pe ” http://evalbum.com/4309 ” , din curiozitate i-am contactat , si din cate am inteles la 1 sep 2012 vor porni productia in serie .
Acum ma gandesc ca decat sa ma chinui sa fac eu toate modificarile mai bine imi vand masina si ma inscriu pe lista lor de clienti.

Draga Marian75, este deja al treilea loc in care trebuie sa corectez reclama care o faci aici pentru Automobile Electrice Romania, care vinde conversii de vehicule la un pret mult prea mare pentru oamenii din Romania.

Pentru cei interesati de conversii: nu va lasati de sumele mari numite de catre Marian75, o conversie se poate face la bani mai putini, doar ca firma pe care o reprezinta Marian75 castiga 3500 de Euro la o conversie, bani din care aproape ca se poate face o masina electrica mica de oras cu 40 km autonomie.

Succes in continuare,

masinaelectrica.org

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 27th January 2020 - 11:00 AM