IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Taximetristii - profesionalism vs. tupeu, Comportament in trafic
Vizitator_Mihai.
mesaj Oct 18 2008, 08:27 PM
Mesaj #1

Guests

Am deschis acest topic dupa un mic incident in trafic. Am vrut sa schimb banda de mers, am semnalizat dar domnul cu taxi nu a vrut sa ma lase. Dupa 50 m a uitat sa plece de pe loc, am schimbat banda, urmarea fiind ca am fost admonestat, din fericire, doar verbal . Mentionez ca nu i-am taiat calea ...
Go to the top of the page

+Quote Post
pamfletaru
mesaj Oct 21 2008, 05:20 AM
Mesaj #2

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 41
Inscris: 8-August 08
Utilizatorul numarul: 2 179

99.9% din taximetristi pe langa faptul ca sunt cu tupeu maxim, habar nu au sa conduca o masina.

+Quote Post
Vizitator_taxi.
mesaj Oct 21 2008, 09:59 AM
Mesaj #3

Guests

mai sunt taximetristi care intra in transa cand vad culoarea galbena a semaforului sau o trecere de pietoni si apasa pedala de acceleratie

+Quote Post
Vizitator_pietonu.
mesaj Oct 29 2008, 06:48 PM
Mesaj #4

Guests

In toate orasele mari din tara traficul e supraaglomerat.

Eu, de exemplu, nu mai circul cu masina la ore de varf, prefer sa-mi fac programul in asa fel incat sa nu-mi toc nervii marunt in trafic.

Ganditi-va ca un taximetrist nu are optiunea asta, el trebuie de voie de nevoie sa circule prin infernul asta 8 ore pe zi. Nici nu e de mirare ca multi au luat-o deja razna si nu te mai poti intelege cu ei.

+Quote Post
Vizitator_alt pieton.
mesaj Oct 29 2008, 07:56 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (pietonu @ Oct 29 2008, 06:48 PM) *

Eu, de exemplu, nu mai circul cu masina la ore de varf, prefer sa-mi fac programul in asa fel incat sa nu-mi toc nervii marunt in trafic.

Ganditi-va ca un taximetrist nu are optiunea asta, el trebuie de voie de nevoie sa circule prin infernul asta 8 ore pe zi. Nici nu e de mirare ca multi au luat-o deja razna si nu te mai poti intelege cu ei.

Taximetristul ARE aceasta optiune: daca nu se poate comporta civizat, sa se lase de meseria asta. Nu l-a obligat nimeni sa faca asa ceva.

+Quote Post
neverman
mesaj Jan 12 2011, 06:34 PM
Mesaj #6

Membru
**

Postari: 23
Inscris: 8-January 11
De la: SUCEAVA
Utilizatorul numarul: 25 336

Citeaza (pietonu @ Oct 29 2008, 06:48 PM) *

Aici ai dreptate , nu-i poti blama pe toti taximetristii, pentru ca , avand in vedere nivelul traficului modern din Romanica , pot fi numiti taxime-tristi. smile.gif) . Bine , nu trebuie sa uitam exemplele subiective , punctuale , cand se comporta ca niste nebuni.
Dar nu numai ei au probleme , ci si soferii obisnuiti.
Intr-o dimineata , mergeam spre serviciu . Pe la pasarela CFR , din zona industriala Burdujeni , Suceava , o masina model strain (nu am vazut ce fel era , ca eram ocupat cu alte ganduri ) se tara calare pe ambele benzi de circulatie , astfel incat nu puteam trece nici eu ,aflat pe banda 2 , nici alt sofer , aflat pe banda 1. AM blitat scurt , crezand ca cel din fata noastra se va trezi in sfarsit si va opta pentru una din benzi. As ! ti-ai gasit ! Atunci m-am enervat si i-am tras un claxon , recunosc , destul de lung. In sfarsit , acest demers al meu a dat roade , si respectivul din fata s-a dat pe banda 1. La semaforul de la Carefour , am oprit in dreptul acelei masini si am constat ca erau doua tute , care gesticulau si se ranjeau la mine ca niste iepe dezaxate. Ce sa le ceri la alea ? Ce sa le explici ? Oricum , ele credeau ca au pe vecie drepatea de partea lor! Am dat si eu din mana a lehamite si mi-am continuat drumul catre slujba mea cea de toate zilele!

Aceasta postare a fost editata de neverman: Jan 12 2011, 06:37 PM

+Quote Post
Vizitator_vizitator.
mesaj Jan 17 2011, 09:57 PM
Mesaj #7

Guests

Faptul ca ai pus semnalul nu iti confera si prioritate fata de traficul din spate!

+Quote Post
Vizitator_Un cetatean.
mesaj Feb 27 2011, 02:54 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (pamfletaru @ Oct 21 2008, 05:20 AM) *
99.9% din taximetristi pe langa faptul ca sunt cu tupeu maxim, habar nu au sa conduca o masina.
Multi au cu totul si cu totul alte meserii sau sunt soferi amatori si s-au apucat de meseria asta de voie, de nevoie. Sunt tare draguti cand isi asteapta clientii opriti in fata trecerii de pietoni, obturand vizibilitatea iar in spatele lor e o gramada de spatiu liber. Politia rutiera ar trebui sa fie mai activa sa mai lase fluidizarea pe seama indicatoarelor rutiere si a semafoarelor si sa imparta mai multe amenzi. De asemenea poate acorda mai multa atentie semnalelor si distantelor la schimbarea benzilor. Nu mai foloseste nimeni semnalul si banda o schimba brusc in doi trei metri. Nu va mai legati de taximetristi, aproape cu totii sunteti slab pregatiti la capitolul cod rutier, va vad zilnic in oras...) Daca ati plecat sau oprit fara semnal vreodata, daca ati oprit pe coltul strazilor, daca ati schimbat banda doar in cativa metri ( legal 50 metri), daca claxonati insistent pe cineva sa coboare din casa vara, noaptea sau chiar si ziua cand aveti telefoane sau interfoane la scari, daca plecati sau veniti acasa si uitati boxele urland in fata blocului, nu sunteti departe de ei, sunteti acelasi gen de oameni. Toti meseriasii ar trebui sa se organizeze in bresle de la taximetristi la croitori sau vidanjori. Ca si conditie pentru a profesa sa ai calificare, in cazul de fata sofer profesionist nu amator. Ai zbarcit-o grav, breasla respectiva sa iti ia dreptul de a mai profesa respectiva meserie. Probabil ca s-ar face cursuri de igiena, amabilitate etc. etc. in functie de cerintele postului. Acum gatesc taximetristii si conduc taxiuri strungarii ca si asa strunguri nu prea mai sunt.

+Quote Post
Cocolina
mesaj Feb 27 2011, 03:21 PM
Mesaj #9

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Pai ignoranta si prostia nu au sex,culoare politica,cetatenie.E personala.

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 24th January 2020 - 07:00 PM