IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> VW vs. Logan
Vizitator_nick.
mesaj Nov 7 2008, 07:02 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (george03 @ Nov 7 2008, 01:32 AM) *
Dragule ... nici eu nu inghit golanu' ... da' sa afirmi ca e cea mai proasta masina de pe piatza si ca tot ce e facut in .ro e prost ... cred ca ti s-a urcat bmw-ul la cap. O sa-ti treaca la prima defectiune pe care nu o sa o poti rezolva in parcarea din spatele blocului si va trebui sa bagi venitul pe cateva luni in reparatii.

Stai cuminte pe banda ta, nu baga picioru' prea tare in pedala ca s-ar putea sa auzim la meteo de ceatza locala din cauza fumului pe care o sa-l scoti laugh.gif

PS. Daca n-ai observat, mai esti si offtopic ... aici era vorba de masina poporului neamt vs. masina poporului roman ... nu de beemvee ...

nu-mi repar masina in spatele blocului si nici nu obisnuiesc sa merg cu viteza. nu vad care e problema ta, si a celorlalti care s-au simtit nevoiti sa raspunda cu insulte. sau poate adevarul e uneori dureros? exista algocalmin, dragilor.

PS daca s-ar mai fi fabricat 1300, nu ar mai fi fost loganul cea mai proasta masina de pe piata RO.
PS2 BMW este fabricat in germania. ca si VW.
PS3 mi-e greu sa decid care a fost mai senzual: tu cu "beemvee", sau celalalt cu "bemveu" smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_nick.
mesaj Nov 7 2008, 07:04 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (DECEIUITAREFRATE @ Nov 7 2008, 12:57 PM) *
Pai eu am un VW luat odata cu Logan DCI. WV avea deja 4 ani de viata, logan avea zero ani.
Dupa un an pot zice ca nu se compara WV care e SH dupa unii cu Logan care a fost nou. WV se prezinta mult mai bin la toate capitolele, chiar daca are 4 ani si 140kkm mai multi decat loganul.
Deci de ce sa-mi iau masina noua care dupa 1 an ajunge mai rau sau la fel ca un SH-ul ? Pentru un an de bucurie ? Nu mai spun ca daca e sa le vand pe ambele , mai multi bani iau pe WV.

probabil VW-ul o sa mearga mai bine ca logan-ul (nou) chiar si la 500 000 km. ca sa nu mai vorbim de siguranta si confort.

+Quote Post
george03
mesaj Nov 7 2008, 11:05 PM
Mesaj #33

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 146
Inscris: 13-July 08
Utilizatorul numarul: 1 773

Citeaza (nick @ Nov 7 2008, 07:02 PM) *
nu-mi repar masina in spatele blocului si nici nu obisnuiesc sa merg cu viteza. nu vad care e problema ta, si a celorlalti care s-au simtit nevoiti sa raspunda cu insulte.

Pai ... in momentul in care afirmi ca dai o caciula de bani pe beemvee ... e normal sa fii luat la mishto.
Exista o categorie de posesori de autoturisme foarte dragi unora ca mine: am masina ... am valoare ... mancati-as ...
Daca: (valoarea masinii/3 + costuri anuale de intretinere/utilizare) > 25% din veniturile anuale ... ai o problema, te indrepti agale spre acea categorie ... daca nu ... scuze ... am luat de buna vaicareala rolleyes.gif

sau poate adevarul e uneori dureros?

Adevarul ... care? Ca noi n-avem beemvee ???
A mai fost unu' (cel cu Tucsonu' ... pentru cei care mai citesc pe aici) care nu pricepea ca nu e nimeni invidios pe el ... doar incercam sa-l convingem ca-i inconstient sa stea cu chirie cu parintii intr-o garsoniera si sa-si ia Tucson sad.gif

PS daca s-ar mai fi fabricat 1300, nu ar mai fi fost loganul cea mai proasta masina de pe piata RO.

Hmmm ... si daca s-ar mai fi fabricat broscute (alea originale, de pe vremea lui Hitler)... ar fi fost cele mai proaste Porsche produse vreodata ... nu-i asa? Uita-te in jurul tau pe strada si o sa gasesti o caciula de chinezisme numite pompos "masini" ... si e numai un exemplu (ma refer aici la masini noi ... ca la ce SH-uri au intrat in tara dupa ce Dobitoceanu a modificat taxa de prima inmatricularte sad.gif ... no comment ).

PS2 BMW este fabricat in germania. ca si VW.

Si??? Ne crezi pe cuvant ca marea majoritate dintre noi stim asta ??? Nu ma dau in vant dupa aceasta marca (in aceasta categorie intra si Audi, Mercedes ... bune masini ... da' strica blazonul) ... ma duce cu gandul la un singur lucru ... COCALAR !!! Si nici nu mi se pare justificat pretul, atat timp cat nu-mi asigura confortul "psihic". Pot fi injurat pe strada doar pentru ca-mi mishc bucile in asa ceva ... Prefer ceva facut in tara aia cu un soare rosu pe un cearceaf alb ... sau pe la vecinii lor biggrin.gif

PS3 mi-e greu sa decid care a fost mai senzual: tu cu "beemvee", sau celalalt cu "bemveu"

Dragule, limba romana e o limba (aproape) fonetica (sau, daca preferi forma "stiintifica" ... fonemica). Ce spui ... tot aia scrii. Cum de spus se spune bemve ... aia e.

Revenind on-topic: am fost azi la un client, firma de distributie, care avea o problema ... Loganurile cumparate acum 2.5 ani ... papa bani cu pumnu'. Dupa ce a pus pe hartie datele vechi, a ajuns la concluzia ca 300k+ km pe un Tico in 5 ani l-a costat (fara benzina ... doar masina+reparatii) sub jumatate din cat l-au costat loganurile 150k km si 2.5 ani ... Acum s-a hotarat. Le spala pe dinti, le face fete mari si le duce in targ la vanzare. Deja a luat 2 Yaris-uri D-4D Terra ... si mai vrea sa comande vreo 15. Pana le schimba pe toate, a reactivat vreo 6 Tico pe care nu le vanduse, le tinea pentru agentii noi, pana se prindeau cu ce se mananca job-ul, sa nu strice masini noi pe ei ... si tine Logan-urile in parcare.

Concluzia ... e nasoala pentru Logan.

PS Pentru carcotasi, n-am intentia sa compar confortul/por(t|c)bagaju' din Tico cu cel din Logan ... nu exista termen de comparatie ... e vorba doar de costuri. Si de stabilitate laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Trifid.
mesaj Nov 8 2008, 04:37 AM
Mesaj #34

Guests

Subscriu . Banditii de la RENO au pus preturi nesimtite la piesele de schimb pentru Logan in stilul HP - iti dau imprimanta gratis si te jefuiesc la cartusele de cerneala .
Dar am senzatia ca Yaris-urile o sa-l coste cam la fel ca Logan-urile ( fara sa socotim combustibilul ) .

+Quote Post
george03
mesaj Nov 8 2008, 08:37 AM
Mesaj #35

Membru veteran

Postari: 146
Inscris: 13-July 08
Utilizatorul numarul: 1 773

Citeaza (Trifid @ Nov 8 2008, 04:37 AM) *
Subscriu . Banditii de la RENO au pus preturi nesimtite la piesele de schimb pentru Logan in stilul HP - iti dau imprimanta gratis si te jefuiesc la cartusele de cerneala .
Dar am senzatia ca Yaris-urile o sa-l coste cam la fel ca Logan-urile ( fara sa socotim combustibilul ) .

Pai ... mai are unul, folosit de sora patronului (director la una din firme) ... si in 3 ani/200k km ... in afara de consumabile si motorina ... nu a schimbat nici macar o saiba. Consumabile inseamna: filtre, ulei, alte lichide, distributie, placute frana etc. Acum, la 200k trebuie sa ii schimbe amortizoarele (tot consumabile) si ... desi nu arde ... bucsaraia. Eu zic ca merita smile.gif

+Quote Post
_darthmaul
mesaj Nov 8 2008, 10:00 AM
Mesaj #36

Nou venit
*

Postari: 12
Inscris: 28-May 08
De la: Tastatura
Utilizatorul numarul: 819

Un topic total inutil care are deja 2 pagini si nu ajuta pe nimeni!
Si producatorii nemti de masini trag de componentele cele mai ieftine ca sa iasa in castig.
Passatul si Loganul sunt clase diferite, se compara mere cu pere.
Masina este un produs de consum destinat deplasari dintr-un punct in altul. Restul sunt inventii ale producatorilor ca sa ceara bani mai multi pe masini, adica sa creasca conturile actionarilor/patronilor acestor marci.
Loganul are meritul ca a transformat o suma de pana la ~11.000 euro intr-o masina noua care sa te duca dintr-un punct in altul. Si Mercedesul, BMWul, VWul, Ferrariul pana la urma face acelasi lucru! Daca sunteti cinstiti trebuie sa recunoasteti ca sunt si masini mai proaste decat Loganul dar care isi indeplinesc menirea pentru care au fost construite.
Ceea ce am vazut ca deranjeaza in presa germana este faptul ca numarul nemtilor care manifesta interes pentru Logan/Sandero a crescut! Si asta e rau din punctul lor de vedere.

PS: Eu zic ca un Boeing second e mai bun decat un Airbus! De ce? Nu stiu exact dar poate vreun coleg de forum deschide un topic si vom afla. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_cofcrois.
mesaj Nov 8 2008, 10:26 AM
Mesaj #37

Guests

Nu o sa se ajunga niciodata la o concluzie..intervin o groaza de factori cand compari o masina sh cu una noua,chiar daca e logan sau nu. Sincer, posed atat masini sh cat si noi, si vreau sa zic ca am invatat o lectie, masina noua ramane masina noua.
Am masini noi Logan si Ford, si sh Bmw.. stiu ca discutia este legata de Vw, dar oricum, Loganul e o masina foarte buna pentru cei care au de alergat, care vor "sa isi faca treaba" fara sa intoarca capetele,asa cum au mai zis si o parte din voi.. avantajul daca o iei de noua ? Bineinteles reviziile,diferite incidente (daca ai multe drumuri,mai bagi si o extensie de garantie) .. daca vrei ceva sa intorci capul,evident iti iei ceva scump indiferent daca e VW sau orice altceva. Masini SH ?
Parerea mea, da daca le cunosti istoricul (proprietarul,cum au fost intretinute)..stii pe cine sa tragi de urechi daca descoperi ceva "necurat" .. dar sh luata din targ sau adusa din afara ? Nu o sa ai niciodata controlul cate accidente a avut,ce "hibe" are,si asa mai departe,pentru ca evident,vanzatorul ti-o prezinta fff frumos ambalata si bine ceruita ca sa para ingrijita la maxim smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Posesor de... Matiz.
mesaj Nov 8 2008, 12:18 PM
Mesaj #38

Guests

Extrem de adevarat. Reviziile la Logan sunt scumpe.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 8 2008, 05:04 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (Posesor de... Matiz @ Nov 8 2008, 12:18 PM) *
Extrem de adevarat. Reviziile la Logan sunt scumpe.

Nici sa nu gandesti ca sunt scumpe ,am cumparat o masina din grupul vw si fac un 1 an treb sa fac prima revizie fara 1000 ron nu scap.
In final fiecare isi ia masina dupa posibilitati , oare sa uitat cand fiecare conduceam o masina din RO,"acum avem BMW " si suntem mari , am condus Dacia si am fost multumit .
De ce faceti comparatie cu LOGAN vs VW ? fiecare are farmecul ei pt posesorii lor.

+Quote Post
Vizitator_hash.
mesaj Nov 8 2008, 07:15 PM
Mesaj #40

Guests

nu dau doi bani pe parerea altora care te judeca dupa ce masina imbraci.

mie loganul mi se potriveste de minune. nu am prieteni/dusmani de impresionat si la cei 10000 km care ii fac pe an in cele cateva deplasari prin tara si prin strainatate (colea, in europa), chiar imi place sa ajung cu ea prin tari unde nu am vazut decat rareori o dacie. intr-adevar consuma cu un litru mai mult ca o masina mai scumpa dar la cati km fac nu prea se simte. o voi schimba si tot dacie o sa-mi iau pentru ca nu-mi trebuie gadget-uri iar motorul diesel nu e pe gustul meu. imi place ca nu trebuie sa o menajez deloc la denivelari si nu da semne ca ar scartai ceva prin ea. tot la fel de inchegata e, ca la inceput. imi place sa merg cu masina, nu sa stau sa numar gropi si denivelari si sa ma vaiet de calitatea drumurilor. folositi voi soselele ca-n palma ca eu ma descurc si pe drumurile secundare. de-abia acestea vor fi mai libere.

am avut ceva din grupul VW, de noua, si am ajuns la service din cauza busiturilor incasate de la gropi (masina prea joasa) unde nesimtirea mecanicilor si preturile pieselor m-au hotarat sa nu mai am de-a face in veci cu vreo masina din sus-numitul grup. nu prea am intretinut masina; ei bine, in 8 ani a capatat rugina pe dedesubt, care a perforat de la interior la exterior. asa ca mitul masinii germane pentru mine nu valoreaza nici cat o ceapa degerata.

nu voi face veci un credit pentru o tinichea pe care a doua zi o pot distruge (din vina mea sau nu).

mergeti sa va luati din vest; acesta e pavat cu masini. e pacat sa ii imbuibati pe samsari, sunt si asa destul de grasi. vesticii, ca sa poata vinde la ei masini noi, trebuie sa scape de cele vechi. stati linistiti, or sa scada preturile, un pasat de 5-6 ani nu tb sa coste mai mult de 4-5000 de euro. vor trebui sa lase din pret ca nu mai au ce face cu vechiturile. efectiv nu mai au unde le pune. orice v-ar zice un burtos de la noi, nu mai cumparati de la ei ca va vinde cu dublu pret. va fura pe fata. trebuie sa apara loganuri sh cu 4-5000 de euro in dotarea de varf, rulate cu mult mai putin.

cu toate masinile sh cu care am mers, toate aveau cate o hiba. ba zgomot de rulmenti la rulare, ba zdruncina prea tare in masina (suspensii tari), ori problema cu motorul, incalzirea, martori prin bord care ramaneau aprinsi, cutie de viteze... nu da nimeni o masina de buna.

si inca ceva: sh din germania de 4 ani cu numai 80.000 km e un banc bun. mai puneti un 3 in fata. am stat acolo si am vazut - aia au distante, nu gluma, si masina nu e menajata deloc.

ps. nu ma intereseaza parerea altora despre parerea mea.

+Quote Post
Vizitator_Dan Teodor.
mesaj Nov 8 2008, 07:27 PM
Mesaj #41

Guests

Citidu-va ma apuca greata: acum 10 - 12 ani toti aveati Dacii. Din diferite epoci. Acum cu creditul la putere, fiecare isi cumpara masina. Unii strict pentru deplasare de la punctul A la punctul B, altii sa se laude ( ma refer la parvenitii si taranii care, cred ca, daca isi cumpara o masina fabricata in Bavaria cresc pe scara evolutiei ).
Sincer ? In Romania de azi faci acelasi lucru cu Trabant 601 ca si cu un jeg de bemve clasa 500. In acelasi timp cu acelasi comfort. Ah...ca sa nu vorbim de consumuri...Trabantul consuma cu mult mai putin, numai ca cel din bemve are cu tot atatea mai multe fumuri...in cap.
Revenind la VW si Dacia. Ca topic. Am condus diverse masini. Recunosc comfortul superior al VW-ului passat fata de orice model de Logan. Nu-i recunosc in schimb, nici o alta calitate, este doar o masina SH. Atat. Ca idee: bemve in ro isi cumpara numai taranii, VW passat noi numai cei care au bani sa intretina asa ceva, iar Logan isi iau acei mici intelectuali fara bani si fara fite, dar cu mult bun simt.
Va urez sa iesiti cu totii pe locul inatai ( cei cu jeguri de bemveu ), cei care totusi nu reusesc sa iesiti pe locul intai, ma gandesc ca un superb Fiat 500 v-ar satisface pana la Sinaia, intr-o atmosefera civilizata, lipsita de muschii, cilindreea, abeeeshi, si altor tehnologii, la care se inchina toti cei care au uitat ca acum 15 ani aveau draga si scumpa lor Dacia 1300, 1310, 1410....etc...apropo bemveistilor, Fiat 500 nu trecea de 96 de km/h, dar a fost cea mai vanduta masina din Europa la vremea ei....desi bemve exista....

+Quote Post
Vizitator_sadina.
mesaj Nov 8 2008, 07:46 PM
Mesaj #42

Guests

dragii mei...pe topicul asta nimeni nu si-a pus problema de consum..cat consuma o dacia si cat consuma un VW , salvezi din pretul masinii, al VW-ului numai din consum..ma refer la o masina compatibila aproximativ ca putere...am condus ambele masini...si vad zinic in trafic Loganisti care se cred la volanul unui Porsche cel putin, asa de sigur pe ei ..cand masina lor e defapt o coaja...o calca la maxim, pana sare motorul de sub capota ca sa arate ce poate un Logan...
nu e de aruncat cu pietre in masina noastra traditionala...si de gustibus et coloribus non disputandum...dar n-as da confortul dintr-un VW, mai ales acum cand vine iarna...

+Quote Post
Vizitator_gica far frica.
mesaj Nov 8 2008, 07:59 PM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (Ted @ Nov 5 2008, 05:44 PM) *
Fratilor, acum 1 an jumate') am imprumutat 10.000 e ptr.nevoi pers. Dupa indelungi cautari mi-am luat un passat 2002, rulat in RO, cu 110.000 in bord (real, cu carte service, 131 CP, intretinut, de la o cunostinta). De atunci shi pana acum, dupa vreo 70.000 Km calcati in Romanica, in afara de motorina am cheltuit pe 2 capete de bara - 250 ron, un brat inferior superior - 145 ron shi un termostat - 65 ron, vreo 3 ore manopera la 35 ron/ora). O tin din scurt iar reviziile ma ajung cam la 5 - 600 ron.
Am condus suficient Loganul (si 1,4, shi 1,6 shi 1,5 dci) si in oras shi pe un drum lung (Bucuresti - Galati).
CONCLUZIE: Nu se compara sub nici o forma la absolut nimic (poate la pret) shi aici vb. de confort, siguranta, putere, viteza, ergonomie, sisteme de toate culorile, etc. RECOMAND VW.

A uzi mai samsarule un VW dupa 10.000 km umbli la directie (burduful) capete de bara si anvelope pe la 20.000 km ,la 50.000 caseta de directie etc . mai ratatule tu n-ai mers cu fata cat am mers eu cu spatele aurolacule .

+Quote Post
Vizitator_ady.
mesaj Nov 8 2008, 08:46 PM
Mesaj #44

Guests

mi-am luat acum 2 luni un MCV 1.5 dCi 75 cp
fratimiu si-a luat acum un an pasat 2.0 tdi , 136 cp
in 1 an a bagat , 800 E in ac, 200 E parbriz, nush cate sute, turbina, nush cate sute, revizie+ schimb ulei placute etc,
inca un an asa si mai da banii de pe un logan pe intretinere
acum ii pare rau ca nu si-a luat logan
ce sa mai zic de SH?
pt mine unul masina ma duce din A in B, iarna in caldura, vara dau drumu la AC, in concluzie daca masina nu este o extensia a personalitatii, ce sens are sa iei ce arunca altii?
tu daca ai avea un pasat nou, d c l-ai vinde ? daca el inca este super tare? de prost?
nu cred
asa ca toti "figurantii" platesc de rup la intretinerea unei masini numai ca sa para ceea ce nu sunt, adica nemti!!!
v-am pupat!

+Quote Post
Vizitator_nick.
mesaj Nov 9 2008, 01:54 AM
Mesaj #45

Guests

Deci dupa tine, toti cei care isi pot permite o masina mai buna sunt cocalari? sau eventual fraieri, pentru ca, in viziunea ta, in cazul de fata, un bmw este exact aceeasi chestie cu loganul (se repara in spatele blocului, costa la fel de mult intretinerea, este la fel de sigur si confortabil... etc).
Nu contest faptul ca e plin de specimene de-alea, care considera ca bmw-ul neaparat merge alb si cu mana incarcata de aur scurgandu-se pe afara, chiar daca sunt -10 grade celsius si inaltimea soferului abia ii permite sa se ridice peste volan, si sa stea cu mana in sus ca in clasa a 2-a ca sa o poata atarna pe afara.... si ar mai fi de adaugat.

Mai bine incearca sa pui pe hartie cati bani arunci pe un logan, la care dupa 50 000 km tre' sa incepi cu reparatiile (din ce in ce mai dese si scumpe), si o sa vezi ca e mai scump decat un bmw care poate abia la 500 000 km incepe sa planga dupa bucsi/amortizoare/pivoti. Sau hai sa zicem 250 000, daca vorbim de unul condus prin [... de] romania.
Sa vorbim si de consumul de combustibil. BMW 330, motor de 3000 cmc, consuma in medie 9,5 la suta (6 pe afara, cam 14-15 in oras). Cat consuma loganul oare? cumva cam tot pe acolo? cu toate ca motorul e mai mic si mai putin puternic?
As mentiona (cu detalii) si confortul si siguranta dar deja m-am plictisit, sincer, si asta incepe sa semene a telenovela (incepe cand ti-e lumea mai draga si nu se termina prea curand, pentru ca spectatori/participanti se gasesc gramada).

Whatever.

Citeaza (george03 @ Nov 7 2008, 11:05 PM) *
Pai ... in momentul in care afirmi ca dai o caciula de bani pe beemvee ... e normal sa fii luat la mishto.
Exista o categorie de posesori de autoturisme foarte dragi unora ca mine: am masina ... am valoare ... mancati-as ...
Daca: (valoarea masinii/3 + costuri anuale de intretinere/utilizare) > 25% din veniturile anuale ... ai o problema, te indrepti agale spre acea categorie ... daca nu ... scuze ... am luat de buna vaicareala rolleyes.gif

Adevarul ... care? Ca noi n-avem beemvee ???
A mai fost unu' (cel cu Tucsonu' ... pentru cei care mai citesc pe aici) care nu pricepea ca nu e nimeni invidios pe el ... doar incercam sa-l convingem ca-i inconstient sa stea cu chirie cu parintii intr-o garsoniera si sa-si ia Tucson sad.gif

Hmmm ... si daca s-ar mai fi fabricat broscute (alea originale, de pe vremea lui Hitler)... ar fi fost cele mai proaste Porsche produse vreodata ... nu-i asa? Uita-te in jurul tau pe strada si o sa gasesti o caciula de chinezisme numite pompos "masini" ... si e numai un exemplu (ma refer aici la masini noi ... ca la ce SH-uri au intrat in tara dupa ce Dobitoceanu a modificat taxa de prima inmatricularte sad.gif ... no comment ).

Si??? Ne crezi pe cuvant ca marea majoritate dintre noi stim asta ??? Nu ma dau in vant dupa aceasta marca (in aceasta categorie intra si Audi, Mercedes ... bune masini ... da' strica blazonul) ... ma duce cu gandul la un singur lucru ... COCALAR !!! Si nici nu mi se pare justificat pretul, atat timp cat nu-mi asigura confortul "psihic". Pot fi injurat pe strada doar pentru ca-mi mishc bucile in asa ceva ... Prefer ceva facut in tara aia cu un soare rosu pe un cearceaf alb ... sau pe la vecinii lor biggrin.gif

Dragule, limba romana e o limba (aproape) fonetica (sau, daca preferi forma "stiintifica" ... fonemica). Ce spui ... tot aia scrii. Cum de spus se spune bemve ... aia e.

Revenind on-topic: am fost azi la un client, firma de distributie, care avea o problema ... Loganurile cumparate acum 2.5 ani ... papa bani cu pumnu'. Dupa ce a pus pe hartie datele vechi, a ajuns la concluzia ca 300k+ km pe un Tico in 5 ani l-a costat (fara benzina ... doar masina+reparatii) sub jumatate din cat l-au costat loganurile 150k km si 2.5 ani ... Acum s-a hotarat. Le spala pe dinti, le face fete mari si le duce in targ la vanzare. Deja a luat 2 Yaris-uri D-4D Terra ... si mai vrea sa comande vreo 15. Pana le schimba pe toate, a reactivat vreo 6 Tico pe care nu le vanduse, le tinea pentru agentii noi, pana se prindeau cu ce se mananca job-ul, sa nu strice masini noi pe ei ... si tine Logan-urile in parcare.

Concluzia ... e nasoala pentru Logan.

PS Pentru carcotasi, n-am intentia sa compar confortul/por(t|c)bagaju' din Tico cu cel din Logan ... nu exista termen de comparatie ... e vorba doar de costuri. Si de stabilitate laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Trifid.
mesaj Nov 9 2008, 06:26 AM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (sadina @ Nov 8 2008, 07:46 PM) *
...si vad zinic in trafic Loganisti care se cred la volanul unui Porsche cel putin, asa de sigur pe ei ..cand masina lor e defapt o coaja...o calca la maxim, pana sare motorul de sub capota ca sa arate ce poate un Logan...
nu e de aruncat cu pietre in masina noastra traditionala...si de gustibus et coloribus non disputandum...dar n-as da confortul dintr-un VW, mai ales acum cand vine iarna...

Esti complet pe aratura la faza asta . Daca cineva si-a luat Logan este tocmai ca nu-i pasa de liniute , CP, fite si alte alea . L-a luat ca sa mearga de la A la B , nu sa arate ca de fapt Loganul e BMW si 75CP de logan sunt la fel ca 250 de BMW ...isi lua BMW sh si iesea mai ieftin .
Relatia SH - nou este simpla la SH risti si castigi la masina noua dai in plus un ban ca sa nu ai grija masinii o bucata buna de timp . Dar la noi in Romania relatia SH "risti si castigi " este transformata in procent din ce in ce mai mare in "risti si iei teapa" de samsari fara scrupule pusi pe maximizarea profitului .
Si eu as fi preferat sa-mi iau un G4 in loc de Logan dar am hotarat ca uzinele dacia prezinta mai multa incredere decat un individ de prin Vitan .

+Quote Post
Vizitator_Thheo.
mesaj Nov 9 2008, 07:15 AM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (radu @ Nov 6 2008, 02:56 PM) *
Am condus recent un VW Passat, mana a doua, 2l diesel, cu vreo 50.000 km. Apoi un Bentley Continental (al unui prieten), decapotabil, negru, piele bej etc.

Nu exista nicio indoiala, recomand calduros Bentley tuturor nenicilor si gigeilor din lumea larga. E clar ca englejii sunt mai nu stiu cum decat nemtii.

Ce idiotenie...

Te-ai facut de ras... Bentley este detinut de VW, foarte multe piese vin din platformele comune ( mai ales motorul )

+Quote Post
Vizitator_Thheo.
mesaj Nov 9 2008, 07:19 AM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (nick @ Nov 7 2008, 01:11 AM) *
Logan SUGE, ca si de altfel TOT ce este facut in romania. E cea mai proasta masina de pe piata, pana si o vechitura de VW din 1985 e mai bun. Numai la romani se putea vinde asa ceva.

ne vedem pe sosea! numa' stati si voi pe banda din dreapta cu loganurile alea, ca incurcati circulatia!

(eu dau o carca de bani pe un BMW si nu-mi pare rau)

La ce primesti pentru cati bani dai, este chiar cea mai buna masina pe piata ( vorbim de masini noi ).. s-au facut studii calculate nu are rost sa motivez eu aici.
Chiar nu poti compara cu un VW din 85 care nici macar ABS nu avea..

Tot ce este facut in Romania pare sa fie prost pentru ca ne-am obisnuit sa dam bani in strainatatea pe asa zisele produse de renume si evident astia putinii care mai produc la noi in tara, reusesc cu greu. Dar surpriza.. tot pe noi ne va afecta faptul ca dam bani altora, pentru noi astia care nu producem ceva concret, cel mult facem ceva pentru consumul astora din tara, o sa avem o surpriza cand cei care consuma nu o sa mai aiba putere de cumparare, pentru ca noi nu cumparam de la ei..

+Quote Post
Vizitator_Thheo.
mesaj Nov 9 2008, 07:23 AM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (DECEIUITAREFRATE @ Nov 7 2008, 12:57 PM) *
Pai eu am un VW luat odata cu Logan DCI. WV avea deja 4 ani de viata, logan avea zero ani.
Dupa un an pot zice ca nu se compara WV care e SH dupa unii cu Logan care a fost nou. WV se prezinta mult mai bin la toate capitolele, chiar daca are 4 ani si 140kkm mai multi decat loganul.
Deci de ce sa-mi iau masina noua care dupa 1 an ajunge mai rau sau la fel ca un SH-ul ? Pentru un an de bucurie ? Nu mai spun ca daca e sa le vand pe ambele , mai multi bani iau pe WV.

Pai scapi din vedere o chestie foarte importanta! O masina noua este in garantie si nu scoti bani din buzunar
pentru defecte ( cel putin teoretic ), iar dupa 3 ani toate masinile incep sa aiba probleme.. mai mari sau mai mici e discutabil, dar tot asa din studii primul an de cand ai probleme este al-4-lea. Evident ca poate sa nu
te intereseze ca ai probleme si sa mergi cu masina pana iesi de pe sosea intr-un sant ca tie nu ti se parea
ca are joc directia sau altceva...
So arata mai bine VW, trage mai frumos sta mai bine pe sosea, dar daca te minti pe tine ca toate asta vin
fara bani aditional la o masina SH.. poate doar vrei sa tragi o tzeapa la revanzare.

+Quote Post
Vizitator_Paul.
mesaj Nov 9 2008, 10:22 AM
Mesaj #50

Guests

Am văzut și eu ceva interesant. Cred că se încardrează în topic. Cine știe germană:
http://www.youtube.com/watch?v=nAVT4NNT2Ds

Se compară un Logan MCV de bază (zero opțiuni) cu un Ford Focus care are ESP și computer de bord și toate alea. Dacia: 8.400 € (în Germania) iar Ford Focus (16.700 €). Singuru lucru la care era Dacia mai bună decât Fordu, era mărimea portbagajului. Au băgat 15 lăzi de apă în loc de 11. Oare de ce n-au luat lăzi de bere? huh.gif

E clar că ăștia au făcut și acuma încă mai fac pipi în pantaloni de frică. Dacă vă amintiți, atunci cei de la ADAC (parcă ei erau), au forțat un Logan (chiar când a ieșit pe piață) și l-au pus cu fundu în sus pe stradă la cică 60 km/h. Spuneau că s-a rupt coloana B și încă nu știu câte tâmpenii. Din păcate site-ul cu informația dispăruse după câteva zile de pe internet. Parcă-l mâncase cineva.

+Quote Post
Vizitator_sadina.
mesaj Nov 9 2008, 10:29 AM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (Trifid @ Nov 9 2008, 06:26 AM) *
Esti complet pe aratura la faza asta . Daca cineva si-a luat Logan este tocmai ca nu-i pasa de liniute , CP, fite si alte alea . L-a luat ca sa mearga de la A la B , nu sa arate ca de fapt Loganul e BMW si 75CP de logan sunt la fel ca 250 de BMW ...isi lua BMW sh si iesea mai ieftin .
Relatia SH - nou este simpla la SH risti si castigi la masina noua dai in plus un ban ca sa nu ai grija masinii o bucata buna de timp . Dar la noi in Romania relatia SH "risti si castigi " este transformata in procent din ce in ce mai mare in "risti si iei teapa" de samsari fara scrupule pusi pe maximizarea profitului .
Si eu as fi preferat sa-mi iau un G4 in loc de Logan dar am hotarat ca uzinele dacia prezinta mai multa incredere decat un individ de prin Vitan .

nu sunt bucuresteanca , iar loganisti vitezomani, am vazut pe TOATE soselele patriei...nu stau acum sa le fac profilul psihologic, reprezentanti de vanzari, sau proaspat posesori de logan..nu asta e treaba mea, cert e ca se credeau regii soselelor...in dacia in care stai la volan ca o curca pe oua..si nu exagerez deloc...cred ca asta e cel mai mare defect al loganului...lipsa ergonomiei...Acum daca preferi un SH, nu-ti recomannd Vitan sau ce carteire mai aveti voi prin Bucu...mergi copacel la un garaj din Germania si ai la discretie ...

+Quote Post
Vizitator_ci0bik.
mesaj Nov 9 2008, 10:52 AM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (Hazard @ Nov 7 2008, 08:09 AM) *
Evident! Pentru ca esti taran!

nu stiu cum sa zic da omul a facut o gluma...mai cumpara-ti niste simtul umorului!

+Quote Post
Vizitator_Trifid.
mesaj Nov 9 2008, 11:22 AM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (sadina @ Nov 9 2008, 10:29 AM) *
nu sunt bucuresteanca , iar loganisti vitezomani, am vazut pe TOATE soselele patriei...nu stau acum sa le fac profilul psihologic, reprezentanti de vanzari, sau proaspat posesori de logan..nu asta e treaba mea, cert e ca se credeau regii soselelor...in dacia in care stai la volan ca o curca pe oua..si nu exagerez deloc...cred ca asta e cel mai mare defect al loganului...lipsa ergonomiei...Acum daca preferi un SH, nu-ti recomannd Vitan sau ce carteire mai aveti voi prin Bucu...mergi copacel la un garaj din Germania si ai la discretie ...

Mda , cursurile de germana intra in pret ? Sau nemtii vorbesc romaneste ? (ma pun aici in pielea unuia care nu stie engleza)
Apropo de "Regii soselelor " - tu credeai ca ei credeau ca sunt regii soselelor, dar de fapt este un non sens logic sa te crezi asa stand in cea mai ieftina masina noua de pe piata .Poate te poti crede desteptul soselelor ,faci acelasi lucru ca si unul care a dat de 10 ori mai mult decat tine pe masina - mama ce idiot nu ?
Vitezomani cu Audi ai vazut ? Da cu Ford ? Cu VW nu sunt ? Problema e ca Logan-urile sunt mai multe implicit sansa de a vedea vitezomani , pene etc

+Quote Post
pamfletaru
mesaj Nov 9 2008, 12:11 PM
Mesaj #54

Membru
**

Postari: 41
Inscris: 8-August 08
Utilizatorul numarul: 2 179

Am spus-o si o mai spun. Acest subiect ar trebui inchis pentru ca a fost discutat si paradiscutat. Unii spun Logan, altii spun VW. Iti cumperi ce iti permiti.

Vreti sa va zic eu un proverb (fiecare intelege ce vrea)?! "Sunt prea sarac sa-mi permit un lucru prost".

Si eu am fost pus in situatia de a alege o masina noua sau una second hand la sfarsitul verii.
Ce sa cumpar? Logan full cu tot ce poate el, un ford, megane, fiat? Hmmm.... Masina noua sau SH?! Mare problema.

Pana la urma am cumparat un VW G5 1.4TSI 140CP DSG, an de fabricatie 12.2007 cu 8900km in Germania. Am dat mai mult pe el, dar.... cine vine si compara masina care am cumparat-o eu cu logan-ul este nebun la cap.

Cu ce difera masina care am cumparat-o eu fata de una noua??? Zice lumea pe aici ca ai masina noua, ai garantie, nu te doare capul. Corect. Eu am SH si am garantie, nu ma doare capul.

Daca e sa stau sa ma gandesc cate optiuni are SH-ul meu in plus fata de Logan ajung clar la concluzia ca merita diferenta.

+Quote Post
Vizitator_Thheo.
mesaj Nov 9 2008, 12:43 PM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (pamfletaru @ Nov 9 2008, 12:11 PM) *
Am spus-o si o mai spun. Acest subiect ar trebui inchis pentru ca a fost discutat si paradiscutat. Unii spun Logan, altii spun VW. Iti cumperi ce iti permiti.

Vreti sa va zic eu un proverb (fiecare intelege ce vrea)?! "Sunt prea sarac sa-mi permit un lucru prost".

Si eu am fost pus in situatia de a alege o masina noua sau una second hand la sfarsitul verii.
Ce sa cumpar? Logan full cu tot ce poate el, un ford, megane, fiat? Hmmm.... Masina noua sau SH?! Mare problema.

Pana la urma am cumparat un VW G5 1.4TSI 140CP DSG, an de fabricatie 12.2007 cu 8900km in Germania. Am dat mai mult pe el, dar.... cine vine si compara masina care am cumparat-o eu cu logan-ul este nebun la cap.

Cu ce difera masina care am cumparat-o eu fata de una noua??? Zice lumea pe aici ca ai masina noua, ai garantie, nu te doare capul. Corect. Eu am SH si am garantie, nu ma doare capul.

Daca e sa stau sa ma gandesc cate optiuni are SH-ul meu in plus fata de Logan ajung clar la concluzia ca merita diferenta.

Diferenta este ca masina ta SH nu a costat cat costa un Logan nou.. ci mult mai mult.

+Quote Post
Vizitator_banatanu.
mesaj Nov 9 2008, 01:12 PM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (break_noon @ Nov 6 2008, 12:06 PM) *
se compara orice, doar sa iasa Loganul mai slab
este mai slab, dar are un avantaj fata de ceilalti: este nou
..
la noi inca nu se verifica ca lumea gazele, frinele, directia si toate celelalte, cum se face la TUV, ca daca ar fi asa multe masini din astea ar avea "mici" probleme in a fi inregistrate.

aici au gresit astia cu noua formula de calcul a taxei auto, ca cica o masina cu cit e mai veche cu atit polueaza mai putin, ca are viata mai scurta. serios? pai cu cit e mai veche isi baga romanu picioarele in ea si merge cu fumul mai gros, cu catalizatorul facut praf, cu poluare la maxim. masina daca merge si fara catalizator doar nu e fraier sa dea bani pe el sa il schimbe, doar trebuie sa arate la toti ca in masina aia nu a bagat nici un ban in reparatii de cind a luat-o, ca doar de aia e nemteasca.

Domule imi place cum ai formulat dar mai ales AI MARE DREPTATE!
Romanul NU E IN STARE sa faca intretinerea unai masini nemtesti second hand si nici nu il preocupa acest subiect.
Am locuit in Germania si acolo nu vezi pete de ulei pe asfalt. In Romania e plin de masini germane care lasa dare de ulei sau picaturi in parcare.
In Germania pentru o picatura de ulei pierduta daca esti prins platesti amenda nu gluma. Si nici nu se pune problema ca uleiul sa il schimbi in spatele blocului si apoi sa il arunci la canal - lucru care se intampla cel mai des in Romania.

O masina trebuie intretinuta. Are un program la care anumite consumabile e musai sa fie inlocuite si nu se merge cu masina pana se strica. Asta e regula de aur, regula pe care romanii nu dau nici o ceapa degerata!!
Cati dintre cei care citesc acest forum au masini si schimba ODATA PE AN lichidul de frana ???
Toti producatorii de masini recomanda asta, dar ma intreb cati dintre proprietarii de masini chiar fac asta in Romania?
Neamtu e obsedat de rentabilitate dar si siguranta.
O masina SH NU MAI E RENTABILA si nici asa de SIGURA precum una noua.
In general neamtul are calculele facute si stie clar ca inaintea unei revizii importante e mai simplu sa vinzi masina de 2-6 ani si sa il lasi pe altu sa scoata banu gros din buzunar. Cu banii obtinuti din vanzare ai avans pentru alta si tot timpul mergi cu masina noua. Ai siguranta, beneficiezi de economie de combustibil, nu petreci nici macar o ora la service (SI ASTA COSTA ENORM) , toate sistemele raspund perfect, totul fiind nou. Lumea te priveste cu alti ochii cand te dai jos din masina noua. Nu trebuie sa fie BMW, e destul sa fie VW dar sa fie nou. Asta pentru un neamt e o chestie de civilizatie precum a te prezenta la lucru dusat si curat si prezentabil.
In sfarsit chestii de educatie nu prea isi au rostul la romani, care ei le stiu pe toate ...ca-s sjemcheri.

Daca s-ar face ITP-ul pe bune, atunci foare multe masini ar fi scoase din circulatie in Romania.
Problema este romanul stie sa dea mita inaite sa isi puna problema sa isi repare masina defecta. Decat sa schimbi un filtru de particule mai bine dai in 20ron la ITP si ai rezolvat problema, la fel e si cu franele, care desi le pun viata in pericol posesorilor, se pare ca nu ii nelinisteste prea tare pe acestia din urma -las ca mere si asa ...

Chiar in ipoteza ca ai cumparat un VW second in stare buna la momentul curent si ia ITP-ul pe bune eu ma intreb cum va fi masina respectiva peste 2 ani? Aici vorbim de masini care nu au fost proiectate pentru craterele din Romania si nici pentru import de piese contrafacute. Benzina si motorina care o cumperi in Ro nu are calitatea celie de dincolo.

Cum se face ca mi-am cumparat VW nou la care in Germania beneficiez de LongLife mobility (uleiul merge neschimbat 35k km) iar in Romania daca merg la reprezentanta imi spun ca acelasi ulei schimbat la ei e musai sa il schimb la 15k km altfel pierd garantia? si manopera respectiv uleiul ma costa 200% ca in Germania.
Oare nu discutam de aceleasi motoare VW de acelasi ulei? Ce s-a schimbat? Da, am schimbat tara si am venit inapoi in praf unde serviciile costa dublu si intervalul de schimb s-a injumatatit. bravo natiune !!!

In rest nu pot sa constat ca topicul e complet aiurea sa compari un brand cu un produs.
Comparati daca vreti Loganu cu un Golf SH dar cu aceleasi caracteristici de echipare si a atunci mai stam de vorba discutia poate deveni interesanta daca aduceti argumente concrete.
Oricum in Romania am ajuns sa urasc service-urile, stiu doar sa iti ia banii, sa iti umfle de tot plata iar calitate nu stiu sa iti ofere, apoi de respect fata de client nici nu poate fi vorba.
Fie si numai din acest motiv nu mi-as lua masina noua. Ca sa nu mai dau pe la service, decat pentru schimb minimal de consumabile.

+Quote Post
Vizitator_banatanu.
mesaj Nov 9 2008, 01:15 PM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (banatanu @ Nov 9 2008, 01:12 PM) *
Fie si numai din acest motiv nu mi-as lua masina noua. Ca sa nu mai dau pe la service, decat pentru schimb minimal de consumabile.

CORECTIE , m-am grabit si dupa ce am adaugat postu nu am putut edita gresala
Fie si numai din acest motiv MI-AS LUA MASINA NOUA. Ca sa nu mai dau pe la service, decat pentru schimb minimal de consumabile.

Lucru pe care l-am facut desi nu vine tocmai ieftin ca sa zic asa dar merita!

+Quote Post
Vizitator_sadina.
mesaj Nov 9 2008, 01:16 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (Trifid @ Nov 9 2008, 11:22 AM) *
Mda , cursurile de germana intra in pret ? Sau nemtii vorbesc romaneste ? (ma pun aici in pielea unuia care nu stie engleza)
Apropo de "Regii soselelor " - tu credeai ca ei credeau ca sunt regii soselelor, dar de fapt este un non sens logic sa te crezi asa stand in cea mai ieftina masina noua de pe piata .Poate te poti crede desteptul soselelor ,faci acelasi lucru ca si unul care a dat de 10 ori mai mult decat tine pe masina - mama ce idiot nu ?
Vitezomani cu Audi ai vazut ? Da cu Ford ? Cu VW nu sunt ? Problema e ca Logan-urile sunt mai multe implicit sansa de a vedea vitezomani , pene etc

nu cred ca trebuie sa faci neaparat cursuri de germana..un ghid bun ajunge, in plus poti vorbi pana te dor mainile... smile.gif , am vazut tot felul de vitezomani, dar cum ti se pare tie un loganist, sau mai multi, care te flashuiesc din spate..desi viteza ta e considerabila si datele de pe spatele masinii tale, le spune clar..vezi-ti de treaba?

+Quote Post
Vizitator_Trifid.
mesaj Nov 9 2008, 02:37 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (sadina @ Nov 9 2008, 01:16 PM) *
am vazut tot felul de vitezomani, dar cum ti se pare tie un loganist, sau mai multi, care te flashuiesc din spate..desi viteza ta e considerabila si datele de pe spatele masinii tale, le spune clar..vezi-ti de treaba?

Repet, nimeni nu cumpara Logan ca sa se ia la intrecere cu altcineva . Daca omul e grabit si vrea sa-si riste carnetul ce legatura are asta cu cati CP are masina ta ? In acelasi timp trebuie sa fii constienta ca daca vrei sa faca diferenta acei cai pe care-i ai in plus atunci va trebui sa mergi cu o viteza ce depaseste limita unei calatorii in siguranta ( 160-180 km/h ) .
Personal prefer sa ajung cu o jumatate de ora in urma dar intreg si nu ma apuca nici un fel de greata daca ma depaseste vre-o berlina sau matiz .

+Quote Post
Vizitator_sadina.
mesaj Nov 9 2008, 03:25 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (Trifid @ Nov 9 2008, 02:37 PM) *
Repet, nimeni nu cumpara Logan ca sa se ia la intrecere cu altcineva . Daca omul e grabit si vrea sa-si riste carnetul ce legatura are asta cu cati CP are masina ta ? In acelasi timp trebuie sa fii constienta ca daca vrei sa faca diferenta acei cai pe care-i ai in plus atunci va trebui sa mergi cu o viteza ce depaseste limita unei calatorii in siguranta ( 160-180 km/h ) .
Personal prefer sa ajung cu o jumatate de ora in urma dar intreg si nu ma apuca nici un fel de greata daca ma depaseste vre-o berlina sau matiz .

eu n-am spus ca in mod express asta se intampla, ca cineva isi ia logan ca sa faca intreceri pe sosea..in schimb am vazut pe uni care spuneau : MOAMA, ce merge masina astaaaaaaa!!!!!!!
si apoi depinde de imprejurari, am mai spus nu stau sa fac profilul psihological vitezomanilor, al loganistilor, dar viteza considerabila , inseamna viteza considerabila, si mi se pare tare ciudat ca sunt destui din astia....care o calca numai sa demonstreze ce poate un logan, asa cum multi loganisti merg cu farurile de ceata aprinse, ca dovada suprema ca dacia a evoluat si are mai mult de 2 faruri si un claxon....

+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st January 2020 - 06:32 PM