IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> cumparare vs lease, carfe-s avantajele si dezavantajele fiecarei optiuni
tsunami
mesaj Nov 22 2008, 09:58 AM
Mesaj #1

Sir Tsunami

Grup: Membri
Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

din pacate eu nu stiu cum se calculeaza in romania rata de lease pe luna.

multi dintre prietenii mei au ales lease-ul in canada. n-au bataie de cap la terminarea contractului, folosesc "downpayment"-ul pentru un nou lease, tot timpul masina in garantie si tot timpul masina noua la o rata acceptabila lunara.

stiu ca si in romania sunt multe lease-uri, dar ma simt stingher caci nu pot afla rata lunara sa de usor cum o pot afla in america de nord.

ce-mi puteti spune?
o masina de 16,000 de euro, cat ar veni pentru un lease de 2-4 ani?
e o taxa suplimentara pe km in cazul in care depasesti o anumita valoare la km-traj?

mersi

--------------------
Wake up 'n RIDE!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Bogdan..
mesaj Jan 17 2009, 07:37 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (tsunami @ Nov 22 2008, 09:58 AM) *

multi dintre prietenii mei au ales lease-ul in canada. n-au bataie de cap la terminarea contractului, folosesc "downpayment"-ul pentru un nou lease, tot timpul masina in garantie si tot timpul masina noua la o rata acceptabila lunara.

stiu ca si in romania sunt multe lease-uri, dar ma simt stingher caci nu pot afla rata lunara sa de usor cum o pot afla in america de nord.

ce-mi puteti spune?
e o taxa suplimentara pe km in cazul in care depasesti o anumita valoare la km-traj?

mersi

Leasing-ul in Romania e diferit de cel din North America in sensul ca este tot un fel de a cumpara masina, exista o ultima rata de aprox. 20% care reprezinta suma cu care poti cumpara automobilul, poate fi de asemenea cuprinsa in rate, dar oricum majoritatea opteaza la sfarsitul perioadei de lease sa cumpere, deci nu mai este propriuzis o inchiriere ci o modalitate de a cumpara in rate. Totodata se plateste si un avans ce poate fi intre 20-50%, deci rata difera in functie de marimea avansului. Pe scurt, am comparat de curind pe site-ul celor de la volkswagen.ro care au un calculator de rate si este mai rentabil, cel putin pt. mine sa fac un leasing in euro decat un credit in euro la banca lor, Porsche Bank, nu mai vorbesc de creditul in lei. Poti vizita mai multe site-uri de dealeri din Ro, de obicei numele marcii comercializate corespunde cu site-ul. Tine cont ca asigurarea completa CASCO este obligatorie si de obicei se plateste la asiguratorul agreat de dealer si nu la cine vrei tu, inainte vreme existau doua feluri de leasing, parca financiar si operational, cel financiar presupunea ca o sa cumperi la sfarsit, cel operational era doar inchiriere fara sa mai cumperi, dar nu mai sunt sigur in ziua de azi daca mai exista acest tip. Oricum viziteaza site-ul ww.volkswagen.ro, alege un tip de masina de 16000 si foloseste calculatorul lor de rate si vei afla aproximativ cat este un lease in Ro pentru ca toti folosesc aproape acelasi model de calcul si dobanzi.
Bafta!

+Quote Post
tsunami
mesaj Jan 17 2009, 11:32 PM
Mesaj #3

Sir Tsunami

Grup: Membri
Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (Vizitator_Bogdan. @ Jan 17 2009, 08:37 PM) *
Leasing-ul in Romania e diferit de cel din North America in sensul ca este tot un fel de a cumpara masina, exista o ultima rata de aprox. 20% care reprezinta suma cu care poti cumpara automobilul, poate fi de asemenea cuprinsa in rate, dar oricum majoritatea opteaza la sfarsitul perioadei de lease sa cumpere, deci nu mai este propriuzis o inchiriere ci o modalitate de a cumpara in rate. Totodata se plateste si un avans ce poate fi intre 20-50%, deci rata difera in functie de marimea avansului. Pe scurt, am comparat de curind pe site-ul celor de la volkswagen.ro care au un calculator de rate si este mai rentabil, cel putin pt. mine sa fac un leasing in euro decat un credit in euro la banca lor, Porsche Bank, nu mai vorbesc de creditul in lei. Poti vizita mai multe site-uri de dealeri din Ro, de obicei numele marcii comercializate corespunde cu site-ul. Tine cont ca asigurarea completa CASCO este obligatorie si de obicei se plateste la asiguratorul agreat de dealer si nu la cine vrei tu, inainte vreme existau doua feluri de leasing, parca financiar si operational, cel financiar presupunea ca o sa cumperi la sfarsit, cel operational era doar inchiriere fara sa mai cumperi, dar nu mai sunt sigur in ziua de azi daca mai exista acest tip. Oricum viziteaza site-ul ww.volkswagen.ro, alege un tip de masina de 16000 si foloseste calculatorul lor de rate si vei afla aproximativ cat este un lease in Ro pentru ca toti folosesc aproape acelasi model de calcul si dobanzi.
Bafta!

mersi man,

masina o sa mi-o ia firma. curent oscilez intre un vw golf si o honda civic.

personal sistemul de calitate japonez ma atrage. downsize-ul este ca nu au atatea service-uri ca cei de la vw.
in fine in 2 saptamani o sa incep cautarea.

asa este, este mult diferit de cel din state.
practic in state puteam avea un bmw 320 cu pana-n $600 lunar, pe 2 ani, adica sun $400 de euro.

intre timp am facut rost de modalitatea de calcul (asa cum ai explicat-o tu mai sus) si mi-am facut un spreadsheet, sa stiu ca pe la ce masina trebuie sa ma incadrez/

multmesc inca o data.

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Jan 29 2009, 07:39 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (tsunami @ Jan 17 2009, 11:32 PM) *
mersi man,

masina o sa mi-o ia firma. curent oscilez intre un vw golf si o honda civic.

personal sistemul de calitate japonez ma atrage. downsize-ul este ca nu au atatea service-uri ca cei de la vw.
in fine in 2 saptamani o sa incep cautarea.

asa este, este mult diferit de cel din state.
practic in state puteam avea un bmw 320 cu pana-n $600 lunar, pe 2 ani, adica sun $400 de euro.

intre timp am facut rost de modalitatea de calcul (asa cum ai explicat-o tu mai sus) si mi-am facut un spreadsheet, sa stiu ca pe la ce masina trebuie sa ma incadrez/

multmesc inca o data.

La VW -agin ai valoare de revinzare mult mai buna decit la Honda desi calitatea cred ca e mai buna la Honda. Romanasii au doar 3 marci in cap, BMW, VW, Audi (difera ordinea de la persoana la persoana) asa ca daca vrei sa o vinzi si sa pleci in Asia de VW scapi mult mai bine.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Apr 2 2011, 08:09 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Capsunaru @ Jan 29 2009, 07:39 AM) *
La VW -agin ai valoare de revinzare mult mai buna decit la Honda desi calitatea cred ca e mai buna la Honda. Romanasii au doar 3 marci in cap, BMW, VW, Audi (difera ordinea de la persoana la persoana) asa ca daca vrei sa o vinzi si sa pleci in Asia de VW scapi mult mai bine.

Intr-adevar marcile de masini germane isi pierd mai incet din valoare decat cele japoneze in Romania, te-as contrazice si as aminti si de Mercedes.
Cat despre leasing auto e o optiune buna daca vrei sa-ti cumperi o masina, leasing sau credit auto - mare diferenta nu e intre cele 2 produse de finantare, doar din punct de vedere fiscal mai mult.

+Quote Post
Vizitator_vitezomanu'.
mesaj Apr 3 2011, 05:11 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (tsunami @ Nov 22 2008, 09:58 AM) *

ce-mi puteti spune?

mersi

Vezi ca leasing-ul in Romania mai are "string attached". Dat fiind faptul ca proprietarul nu esti tu ci firma de leasing, asa ca, in caz ca iti ridica adepeul masina iti trebuie ceva hartie de la firma de leasing ca sa o poti recupera. La fel si daca iesi cu ea din tara. E complicat. Daca masina e pe firma mai merge leasing-ul dar daca vrei sa iei masina pentru tine e mai bun creditul auto.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 25th January 2020 - 09:51 PM