IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

7 Pagini V  « < 5 6 7  
Reply to this topicStart new topic
> Oprescu interzice atribuirea parcarilor de resedinta celor care detin masini de firma sau in leasing
Vizitator_corect.
mesaj Nov 9 2009, 11:31 AM
Mesaj #181

Guests

Citeaza (fefe @ Nov 9 2009, 08:53 AM) *
Sistemul parcarilor publice inchiriate nu exista in nicio tara civilizata. Peste tot ca sa parchezi se plateste, dar regula este primul venit primul servit, pentru ca parcarea publica este un bun public la care trebuie sa aiba acces toti. Daca vrei parcare rezervata iti faci parcare pe terenul tau personal sau faci contract cu o parcare privata, dar aia e alta chestie. Sistemul nostru cu parcarile publice inchiriate e idiot pentru ca favorizeaza spaga (cei care si-au facut rost de parcare sigur au dat o spaga), si este incontrolabil, pentru ca 50% din cei care fac gat ca e parcarea lor inchiriata s-a dovedit ca de fapt nu prea e a lor, ci au avut acum vreo 10 ani, intre timp nu au mai platit dar e tot a lor ca asa vrea muschiul lor, si au dat o spaga ca sa nu fie atribuit la altul si asa mai departe. Insa profita de faptul ca oamenii civilizati nu au timp sa se certe zilnic cu marlanii care abuzeaza de sistem.

Sistemul acesta trebuie desfiintat urgent si as vota cu mare placere un primar care ar promite ca va face acest lucru in Bucuresti. Eu sunt de acord sa platesc ca sa parchez, dar din pacate, datorita acestui sistem cretin nu am unde chiar daca vreau sa platesc.

Sistemul locurilor de parcare rezervate se practica in multe tari, fie ca este de la primarie fie ca este parcare privata. Ca iti place sau nu este alta problema.

Lupta tu linistit sa il schimbi la noi, dar pana reusesti sa il schimbi legal trebuie sa il respecti. Daca nu o faci suporti consecintele.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_fefe.
mesaj Nov 9 2009, 12:49 PM
Mesaj #182

Guests

Citeaza (corect @ Nov 9 2009, 11:31 AM) *
Sistemul locurilor de parcare rezervate se practica in multe tari, fie ca este de la primarie fie ca este parcare privata. Ca iti place sau nu este alta problema.

Lupta tu linistit sa il schimbi la noi, dar pana reusesti sa il schimbi legal trebuie sa il respecti. Daca nu o faci suporti consecintele.

Desigur admit ca nu detin adevarul absolut. Poti sa imi dai un exemplu dintr-o tara din vest in care se inchiriaza unei persoane locul de parcare public?Eu am umblat prin ceva tari din Europa si nu am avut "placerea" sa-l intalnesc. Insa, desigur, nu am vazut toate tarile si toate orasele, asa ca astept exemple. Cum nota altcineva, exista tichete de rezident care iti dau voie sa parchezi pe o strada anume (sau cateva strazi) fara sa platesti taxa de parcare, cum ai face-o oriunde in alta parte in oras, dar nu iti da dreptul sa iti rezervi un anume loc, functioneaza tot regula primul venit primul servit. Ce ai zice daca la spital nu te-ar primi pentru ca nu stiu ce cetatean si-a inchiriat patul? Ai protesta? Cred ca da. Acelasi lucru si cu locurile de parcare.

+Quote Post
yocosty125778509...
mesaj Nov 9 2009, 05:06 PM
Mesaj #183

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 2
Inscris: 9-November 09
Utilizatorul numarul: 14 558

Citeaza (corect @ Sep 18 2009, 09:46 PM) *
Da, scrie. Locurile inchiriate de primarie sunt marcate si numerotate. E adevarat ca multi si-au si pus tablita cu numarul masinii si al autorizatiei de parcare sau chiar au scris numarul masinii direct pe locul cu pricina dar nu toti. Noi, de exemplu, nu parcam pe nici un loc marcat si numerotat cand suntem in vizita pentru ca si noi avem un loc de parcare si stim cum e sa vii si sa il gasesti ocupat. Sa mai ai si copil mic si sa fii nevoit sa parchezi departe de bloc e deja o fericire... Noi nu ne-am pus nici tablita, nici stalpisor, nici n-am scris pe el, e doar cu marcajul si numerotarea clasica de la primarie.

Imi pare bine ca a mentionat in sfarsit cineva modalitatea de semnalizare a unui astfel de loc de parcare. Asta pentru ca ma aflu si eu in situatia neplacuta a "picatului din cer". Nu stiu daca sa platesc cei 750/1500 de lei sau sa fac contestatie.

M-am mutat de curand in sectorul 3, nu detin o masina propr. pers. dar....m-a pus dracu' sa ajut o prietena si sa-i iau masina din service si sa o parchez la mine la bloc. Chiar daca nu sunt din Bucuresti si nu am masina stiam si eu de tigania cu locurile de parcare si vazusem f multe locuri semnalizate cu acele placute confectionate de fiecare proprietar in parte.

Asa ca am parcat si eu masina pe la ora 22.00 langa bloc pe un loc de parcare amenajat dar semnalizat DOAR CU DUNGILE ALBE CARE ABIA SE MAI VEDEAU SI FARA UN NUMAR DE ORDINE (evident sters de cand nu si-au mai facut cei de la ADP treaba). La 10 m departare era alta parcare amenajata cu DUNGILE AFERENTE SI LOCURILE NUMEROTATE. Binenteles ca acolo nu am indraznit sa plantez masina.

Ar trebui ca eu sa fiu cititor in stele ca sa-mi dau seama ca locul ala e atribuit cuiva? Locurile de parcare de utilitate publica sunt trasate dar nu sunt numerotate!!! Sau, daca as avea loc de parcare langa vecinu' si as parca din greseala pe locul lui (tocmai pentru ca nu sunt numerotate) tot eu as fi vinovat?

STIE CINEVA CE NORMATIV REGLEMENTEAZA MODALITATE DE MARCARE/SEMNALIZARE A UNUI LOC DE PARCARE IN BUCURESTI???

Este faptul ca nu avea locul respectiv numar de ordine marcat pe beton un motiv sau un element solid pentru a castiga o eventuala contestatie?
Fisiere atasate
Fisier atasat  Yo_048.jpg ( 274.47K ) De cate ori a fost descarcat fisierul: 7

+Quote Post
corect
mesaj Nov 9 2009, 05:34 PM
Mesaj #184

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (yocosty1257785095839 @ Nov 9 2009, 05:06 PM) *
Este faptul ca nu avea locul respectiv numar de ordine marcat pe beton un motiv sau un element solid pentru a castiga o eventuala contestatie?

Poate doar daca dai in judecata primaria... dar sincer habar nu am.

Locuri de parcare se pot inchiria in pracari private (stiu ca in Paris se practica), pe spatiul public nu stiu.

+Quote Post
yocosty125778509...
mesaj Nov 9 2009, 06:36 PM
Mesaj #185

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 9-November 09
Utilizatorul numarul: 14 558

Am mai citit cate un forum intre timp si am aflat un caz prin sect 2 exact dupa exemplul pe care l-am dat: omu' a parcat din greseala pe locul vecinului (care era chiar langa al lui) din greseala, evident. Nu a mentionat daca locurile erau numerotate dar pot sa intuiesc ca nu erau, ca altfel nu gresea locul. Bou' de vecin, cu toate ca putea sa parcheze pe locul prietenului nostru, a preferat sa sune la comunitari ca sa-l arda cu o amenda. Si nu i-a picat tocmai bine omului.
Daca ar fi 1-2 mil...as tacea si as inghiti. As plati amenda si m-as invata minte (nu ca la 1500 nu m-am invatat unsure.gif ). Dar 1500 (sau 750 in 48 de ore) amenda pt o parcare aiurea mi se pare strigator la cer.

+Quote Post
Vizitator_catalin.
mesaj Feb 2 2010, 03:56 PM
Mesaj #186

Guests

E o tampenie. Eu am masina de firma. Firma este a mea, deci in concluzie este masina mea si eu nu beneficiez de loc de parcare. Eu as face la liber, parcheaza fiecare unde vrea sau cu licitatie. Eu sunt de acord sa licitam si sa platesc spre exemplu 1 sau 2 milioane pe luna, nu pe an cum se da pana acum pentru ca masina aia circula, produce, nu sta si rugineste ca unele din masinile vecinilor. Am vecini care au cate 2 masini si altii au masini care nu s-au miscat de cel putin 3 - 4 ani din parcare. Alea nu le ridica nimeni?

+Quote Post
Vizitator_yocosty.
mesaj Feb 2 2010, 04:53 PM
Mesaj #187

Guests

UPDATE la toata porcaria:

Am sunat de vreo 2 ori la ei:prima data mi-au zis ca a fost constatata contraventia iar apoi mi s-a spus ca a fost emis doar un avertisment(a 2-a oara am vorbit cu un purtator de cascheta).
Intre timp s-a trimis amenda. Dar... surpriza. NU MIE SI NICI PE NUMELE MEU. Ci binenteles pe numele proprietarei. Cu alte cuvinte comunitarii nu s-au obosit sa verifice cine este proprietarul, sa-i trimita o instiintare pt a se prezenta la sediu pt a fi de fata la completarea procesului verbal si astfel sa treaca corect contravenientul. Dupa parerea mea un abuz.

Dornic sa scap de toata porcaria ma duc la ei sa vad cum sta treaba si eventual sa platesc jumatate din amenda. Evident o tanti de la departamentul juridic(probabil de profesie jurist) imi spune ca acele marcaje albe (dungile in "T") sunt suficiente pt ca fapta mea sa fie o contraventie. Ba mai mult...a vrut sa ma imbrobodeasca cu faptul ca intr-adevar daca amenda nu este pe numele meu se va anula si "daca mai este fizic timp" se va intocmi una pe numele meu (cu alte cuvinte a lasat loc de spaga). In plus ma sfatuia sa platesc jumatate din cuantumul amenzii pt ca in cazul unei contestatii castigate de mine sau de proprietara imi voi putea recupera banii(in cazul asta cred ca imi recunosteam vina si nu mai putea fi vorba de vreo contestatie).

Norocul meu ca proprietara e jurista si in cele din urma am ticluit si depus o contestatie zic eu solida. Motive...anularea procesului verbal pt date incorecte cu privire la infaptuitor si faptul ca nu exista nicio diferenta intre parcarea cu pricina si o parcare obisnuita fara plata (nefiind semnalizata cu un indicator) ar face ca presupusa contraventie sa fie comisa fara vinovatie si astfel nu ar mai fi vorba de o contraventie.

Avem termen pe 4 februarie si probabil se va amana pt ca eu nu am primit inca o citatie.

+Quote Post
Vizitator_Triki.
mesaj Dec 22 2010, 07:06 PM
Mesaj #188

Guests

Citeaza (UnOmSuparat @ Dec 12 2008, 09:08 AM) *
Vad ca se tot aduc in discutie camioanele si masinile de marfa.
Normal era sa interzica stationarea lor in parcari de resedinta. Asta ar fi de inteles.
Dar pentru a le raspunde celor care invoca povestea cu impozitele si sectorul, trebui sa tineti cont de faptul ca suntem cetateni europeni si daca vreau sa circul in Romania cu o masina cu numere de Germania inmatriculata legal in Germania (eu avand cetatenie romana) nimeni si nimic nu ma impiedica. Si ca proprietar de apartament intr-un bloc am dreptul sa solicit un loc de parcare pentru masina respectiva. Nu trebuie sa justific nimanui motivele pentru care prefer o masina inmatriculata in alta tara.
Afirmatiile de genul "masina de firma trebuie parcata la firma" sunt hilare. Sunt curios cati din cei care afirma pe forum asa ceva s-ar intoarce din delegatie ,cuminti, ar lasa masina la firma dupa care ar lua tramvaiul spre casa. laugh.gif

Inteligenta Ta, masinile de firma trebuie sa ramana la sediul firmei. Subiectul nu are nicio legatura cu cetatenia europeana, iar cu circulatul cu o masina cu numere straine este doar un prilej de a nu plati impozit.
Respecta legea...........de fapt citeste-o mai intai.

+Quote Post
Vizitator_Hipercorect.
mesaj Dec 23 2010, 06:36 PM
Mesaj #189

Guests

Citeaza (yocosty1257785095839 @ Nov 9 2009, 06:36 PM) *
Am mai citit cate un forum intre timp si am aflat un caz prin sect 2 exact dupa exemplul pe care l-am dat: omu' a parcat din greseala pe locul vecinului (care era chiar langa al lui) din greseala, evident. Nu a mentionat daca locurile erau numerotate dar pot sa intuiesc ca nu erau, ca altfel nu gresea locul. Bou' de vecin, cu toate ca putea sa parcheze pe locul prietenului nostru, a preferat sa sune la comunitari ca sa-l arda cu o amenda. Si nu i-a picat tocmai bine omului.
Daca ar fi 1-2 mil...as tacea si as inghiti. As plati amenda si m-as invata minte (nu ca la 1500 nu m-am invatat unsure.gif ). Dar 1500 (sau 750 in 48 de ore) amenda pt o parcare aiurea mi se pare strigator la cer.

Este evident ca din greseala a parcat.

Si ale naibii locuri de parcare nu numai ca nu erau numerotate dar se si aflau undeva in camp. smile.gif Si, logic, implicit, nu prea aveai puncte de reper.

Iar vecinul, fiindca avea un spirit de observatie mai ciudat (am impresia ca era telepatic sau ceva) si-a dat seama care era locul lui de parcare si a facut nesimtirea sa sune la comunitari. Care surprize, surprize - au dat amenda.

Sa fiu al naibii, si vecinul meu sufera de aceeasi boala cand isi gaseste locul de parcare ocupat. Isi pierde simtul directiei, si probabil datorita faptului ca sufera de o boala cronica - lene, trage exact pe locul meu.

Dar stii ce este culmea? Nesimtitii astia de la comunitari il dau intai prin statie sa vada unde locuieste - si daca este prin preajma ii suna la usa (asa am aflat unde trebuie sa ma duc eu in fiecare seara ca sa am si eu locul de parcare liber).

Dar, ma rog, este evidenta greseala de a parca pe locul vecinului. Mai ales ca nimeni nu isi marcheaza locul de parcare, iar seara, in camp si fara repere (ca doar nu suntem in mijlocul Bucurestiului in sectorul 2) este greu sa il gasesti exact pe al tau.

Te-am inteles perfect prietene. Vecini nenorociti. angry.gif

+Quote Post
pehash
mesaj Dec 23 2010, 09:50 PM
Mesaj #190

Membru veteran

Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

mare tampenie cu locurile astea de parcare 'private' pe un spatiu public. cel care nu are masina de ce trebuie sa 'admire' trotuarele pline ochi de masini? cel care si-a cumparat masina mai tarziu de ce sa nu aiba acces la parcare? masina intr-un oras atat de aglomerat ca bucurestiul este un lux. locul de parcare 'privat' ar trebui tratat ca atare.. scos la licitatie. cine nu-si permite, n-are decat sa-si vanda masina.

+Quote Post
Lovelife
mesaj Jul 4 2011, 12:06 PM
Mesaj #191

Membru
**

Postari: 44
Inscris: 10-July 10
Utilizatorul numarul: 22 537

Pe de o parte are dreptate, daca este parcare rezidentiala nu poate fi si parcare pentru firma, eventual se paote plati suplimentar de cei care vor sa parcheze acasa masina de firma, zic si eu asa. La leasing daca leasingul este pe numele tau nu cred ca ar trebui sa fie o problema, daca leasingul este pe firma inseamna ca este masina firmei.
Iar daca sediul firmai este in zona unde se solicita parcare ar trebui sa acorde acest drept.
Si pentru masini platim o multime de taxe, incepand cu impozitul anual data la primarie, taxa pe poluare, taxele ce sunt incluse in combustibil, rovinieta si nu stiu ce alte taxe inventate, taxa de pod, taxa de drum

+Quote Post
VoxStudio
mesaj Aug 24 2011, 09:03 AM
Mesaj #192

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 23-August 11
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 29 253

Nu cred ca este o solutie licitatia, in felul asta vecinul vostru cu q7 v-ar pune sa va vindeti dacia ca sa parceze el ca e bogat. Solutia ar fi mai multe parcari subterane, eventual la voi la bloc unde abuziv anumiti locatari isi tin muraturile la boxa;))

Aceasta postare a fost editata de hotnewsadmin: Aug 25 2011, 02:36 PM

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 6 2011, 06:23 PM
Mesaj #193

Guests

[quote name='UnOmSuparat' date='Dec 10 2008, 03:29 PM' post='12733']
Conform HCL 124/08 Art.9 fericitii conducatori ai autoturismelor in leasing sau proprietatea firmei nu mai au dreptul la loc de parcare de resedinta. Deja in sect.3 se trimit somatii acestora pentru rezilierea contractului .

Locuiesc in sectorul 3 pe strada al Fizicienilor. Am masina propietate personala. Am depus ani la rand nenumarare cereri pentru ocuparea unui loc de parcare dar de fiecare data am primit acelas raspuns ca nu sunt locuri disponibile. Cu toate astea in fata blocului meu sunt masini pe firma (autoutilitare)care au locuri de parcare platite cu toate ca conducatorul nu are si nu a avut niciodata masina propietate personala. Cum au obtinut acestia autorizatie de parcare? Si ca sa fie si nesimtire mai mare unul dintre ei mai tine si toti caini comunitari pe locul ala si spune ca pe locul lui poate sa faca ce vrea. Unde pot face plangere?

[quote name='Vizitator_dan.' date='Oct 6 2011, 06:23 PM' post='214435']
[quote name='UnOmSuparat' date='Dec 10 2008, 03:29 PM' post='12733']
Conform HCL 124/08 Art.9 fericitii conducatori ai autoturismelor in leasing sau proprietatea firmei nu mai au dreptul la loc de parcare de resedinta. Deja in sect.3 se trimit somatii acestora pentru rezilierea contractului .

Da toti din zona il cunosc ala cu duba, E un betiv si un nenorocit, se cearta cu toata lumea. Un vecin care a speriat caini de pe locul ala de parcare a gasit a doua zi masina cu un geam spart Lucreaza la o firma de reparat cantare la magazine chiar nu stiu cum nu il dau afara la ce hal de om e. Si nu stiu cum a putut primi el loc pentru duba de la firma cand alti nu primesc nici pentru autoturisme prop personala.

+Quote Post
Vizitator_yocosty.
mesaj Jul 7 2012, 04:20 PM
Mesaj #194

Guests

Nu stiu daca mai e de interes dar dupa mai multe "runde" cu justitia romana am avut castig de cauza. Procesul verbal s-a anulat. Acum astept sa vad daca cei de la Politia Comunitara depun vreun recurs.
Argumentele noastre au fost faptul ca locurile de parcare nu erau semnalizate corespunzator (nu exista un indicator care sa insoteasca marcajele de pe asfalt) si faptul ca Consiliul General nu are competenta sa stabileasca prin HCGMB 124/2008 cuantumul contraventiilor.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2012, 05:03 PM
Mesaj #195

Guests

Citeaza (UnOmSuparat @ Dec 10 2008, 03:29 PM) *

A luat-o razna Oprescu ? Mai mult de jumatate din masinile din Bucuresti sunt in leasing sau proprietatea firmei.
Daca am masina de firma 24h pentru ca asa e jobul, ar trebui sa-mi mai cumpar un harb ca sa am loc de parcare. Sau mai bine zis sa cumpar un talon ?
Cat costa un talon ?
Care e logica acestei legi ? Are vreo logica ?

Nu , conform legii pot benrficia de locurile de parcare ale blocuilor doar proprietarii de autoturisme(adica personale ) ori in cazul lizing-ului si a celorlalte firme nu este cazul ..sunt tot felul de smecheri si smecherii ...

+Quote Post
Vizitator_KOKO.
mesaj Nov 19 2012, 04:21 PM
Mesaj #196

Guests

Citeaza (gigel @ Dec 11 2008, 07:55 AM) *
HCL 124/08 are doar 4 articole. Il mai recitesc de vreo 400 de ori, poate oi gasi si io articolul ala 9.

http://acteinterne.pmb.ro/legis/acteintern..._int/index.html

citeste anexa de la H124/08, la pag 100 ai regulament privind regimul spatiilor de parcare, art. 9 alin.d (se pot atribui locuri de parcare in parcajele de resedinta numai pentru autovehiculele care au prevazuta in certificatul de inmatriculare adresa respectiva)

+Quote Post
Vizitator_mihaela.
mesaj Jun 18 2013, 10:55 AM
Mesaj #197

Guests

Citeaza (yocosty @ Jul 7 2012, 04:20 PM) *
Nu stiu daca mai e de interes dar dupa mai multe "runde" cu justitia romana am avut castig de cauza. Procesul verbal s-a anulat. Acum astept sa vad daca cei de la Politia Comunitara depun vreun recurs.
Argumentele noastre au fost faptul ca locurile de parcare nu erau semnalizate corespunzator (nu exista un indicator care sa insoteasca marcajele de pe asfalt) si faptul ca Consiliul General nu are competenta sa stabileasca prin HCGMB 124/2008 cuantumul contraventiilor.

Buna,
Adica vrei sa spui ca toata tarasenia a durat 3 ani?
Poti sa dai o aproximare a sumei care te-a costat?
Suntem in aceasi situatie.. si esti primul despre care aud ca a castigat. Felicitari.

+Quote Post
Vizitator_opc.
mesaj Mar 27 2014, 12:18 PM
Mesaj #198

Guests

Pana la urma regulamentul asta de acordare a parcarilor este secret sau se poate citi undeva , el impreuna cu anexele ...???? Imi poate da cineva un link ceva????

+Quote Post
Vizitator_Catalin.
mesaj May 25 2015, 02:57 PM
Mesaj #199

Guests

Citeaza (Triki @ Dec 22 2010, 07:06 PM) *
Inteligenta Ta, masinile de firma trebuie sa ramana la sediul firmei. Subiectul nu are nicio legatura cu cetatenia europeana, iar cu circulatul cu o masina cu numere straine este doar un prilej de a nu plati impozit.
Respecta legea...........de fapt citeste-o mai intai.

Si daca sediul firmei este chiar in blocul respectiv? Masina trebuie sa ramana acolo. Cu asa o logica ajugnem iar in comunism

+Quote Post

7 Pagini V  « < 5 6 7
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 8th December 2019 - 05:37 PM