IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Lege de la PNL - USL , Violul, inclus în legea medierii.
Vizitator_Sapphire.
mesaj Feb 4 2013, 06:32 PM
Mesaj #1

Guests

Atentie ce lege a facut o individa din PNL - Alina Gorghiu
Lege votata de USL ce urmeaza in cateva zile sa intre in vigoare. 15 februarie 2013.

Legea nr. 192/2006 modificata in - Legea 115/2012 privind medierea - modificata cu OUG nr. 90/2012 - modificarea si completarea Legii nr. 192/2006 - medierea si organizarea profesiei de mediator.

urmeaza in cateva zile sa intre in vigoare pe 15 ianuarie 2013.

Prevede medierea cazurilor de viol si violenta.

cititi detalii pe:

http://ro.stiri.yahoo.com/ong-uri-violul-i...-123059942.html

http://voxpublica.realitatea.net/politica-...bine-89792.html

http://www.agentia.org/anchete/protest-pen...erii-39211.html

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-14133...ea-medierii.htm

http://www.romanialibera.ro/exclusiv-rl/de...rul-290373.html

Medierea violului si violentei este o atrocitate, legea trebuie motificata si scos violul si violenta din ea.

Sa speram ca se va destrama repede USL-ul.

Daca se alege si presedintele ( la prezidentialele din 2014) tot din cei de la USL este dezastru.

Observati mai sus ce legi dau in liniste.

Ca au fost votati sau nu, smintitii si psihopatii nu au ce cauta in parlament, natiunea asta nu angajaza si nu are posturi pentru smintitii si psihopatii, parlamentarul este un angajat al natiunii.

Ori sunt smintitii si psihopatii ori au facut o eroare grava, ce trebuie remediata intr-o societate ce se doreste civilizata.
In ambele cazuri cred ca ar trebui inlaturati sau demisi.

Mai este o conceptie in societate, ca victima este vinovata, pai atunci de ce nu lasa celelalte societati mai civilizate toti nemernici in libertate ?!

Oamenilor unde va este ratiunea ?!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 4 2013, 08:23 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Sapphire @ Feb 4 2013, 06:32 PM) *
Lege votata de USL ce urmeaza in cateva zile sa intre in vigoare. 15 februarie 2013.

Legea nr. 192/2006 modificata in - Legea 115/2012 privind medierea - modificata cu OUG nr. 90/2012 - modificarea si completarea Legii nr. 192/2006 - medierea si organizarea profesiei de mediator.

cititi detalii pe:

Medierea violului si violentei este o atrocitate, legea trebuie motificata si scos violul si violenta din ea.

Daca se alege si presedintele ( la prezidentialele din 2014) tot din cei de la USL este dezastru.

Ca au fost votati sau nu, smintitii si psihopatii nu au ce cauta in parlament, natiunea asta nu angajaza si nu are posturi pentru smintitii si psihopatii, parlamentarul este un angajat al natiunii.

Ori sunt smintitii si psihopatii ori au facut o eroare grava, ce trebuie remediata intr-o societate ce se doreste civilizata.

Mai este o conceptie in societate, ca victima este vinovata, pai atunci de ce nu lasa celelalte societati mai civilizate toti nemernici in libertate ?!

O fi o concesie facuta lui Basescu? unsure.gif Vreo clauza secreta a pactului de coabitare? Rusinos, oricum...

http://mariusmina.blogspot.de/2009/11/trai...at-de-viol.html

+Quote Post
Vizitator_Ricoshet.
mesaj Feb 4 2013, 08:31 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 4 2013, 08:23 PM) *
O fi o concesie facuta lui Basescu? unsure.gif Vreo clauza secreta a pactului de coabitare? Rusinos, oricum...

http://mariusmina.blogspot.de/2009/11/trai...at-de-viol.html

Mai Pintea,tu cam influntezi deciziile de pe la UE si oriunde..

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 4 2013, 08:41 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Ricoshet @ Feb 4 2013, 08:31 PM) *
Mai Pintea,tu cam influentezi deciziile de pe la UE si oriunde..

Don't hate me 'cause I'm beautiful, please... blush.gif

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Feb 4 2013, 11:32 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Sapphire @ Feb 4 2013, 06:32 PM) *

cititi detalii pe:

Prietene, nu citești lucrurile care trebuie, ești subiectiv și totalmente incoerent.
1. În afară de RL celelalte 2 linkuri nu spun nimic de dna. deputat PNL.
2. Nu este dna. deputat singură pe-acolo, deci legea trebuia adoptată cu niște voturi, parol ? Și dacă au votat...
3. Dacă este să vorbim de societatea civilă, ONG-uri, etc.- de ce nu s-au implicat când a intrat legea la vot ?
4. Dacă nu mă înșel eu prea tare, onor ministru Predoiu în Codul Civil nou a scos de sub incidența legii incestul. .Care era, într-adevăr- o problemă gravă.
5. Fără a fi de acord cu prostia de mediere- presupun vag că oamenii care au dat-o vor să scape de fazele cu victima care a stat- într-o primă fază- după care s-a gândit că are ceva de câștigat și a strigat viol. Sau au aflat părinții și a strigat viol. Oricum, e o aiureală și dovedește- once more- că poliția din România e de ... pe toată linia, plus procuratura și instanțele. Dacă n-au fost ei în stare să o descopere pe Elodia- ce pretenție să ai să prindă și să judece un violator ?

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 7 2013, 09:44 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Jim Jones @ Feb 7 2013, 05:00 AM) *
Acum mars !! ... la haznaua 3 ca aveti popou de varan de lins.

Daca vrei sa fii respectat, foloseste un limbaj civilizat, amerlocule. dry.gif Si nu mai acorda interlocutorilor tai "prezumtia de slugarnicie", acesta e un argumentum ad hominem de cea mai joasa speta care trebuie respins din start in orice dezbatere publica. Sau acolo, la voi in America, nu aveti cultura dezbaterilor publice?

+Quote Post
Vizitator_tovu.
mesaj Feb 7 2013, 11:05 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Jim Jones @ Feb 7 2013, 05:00 AM) *

de o saptamana ma uit fix la antena 3 !!!, dupa o pauza de 2 ani rolleyes.gif
antena 3 e un post care ar trebui sa se numeasca ''Politik''...pt ca e politica cu basculanta acolo...asa si ???
ce daca a politica, si ce daca e intr-un anume fel, sau de partea unei anumite grupari ???
nu vrei sa te uiti, esti baiat mare, faci ca mine: nu m-am uitat la ei 2 ani !

dar nu poti trage concluzii si afla adevarul daca nu asculti si pe unii si pe altii, daca te bagi sub pat, ramane sa-ti spele creierul doar unii ''bine intentionati'', ori Tapalaga/Basescu, ori Gadea/BadeaVoiculescu...
problema numarul unu ramane respectarea legii (oare cine o incalca repetat de multi ani, si o aplica doar pentru unii ?? - asta am vrut sa aflu, si de la unii si de la altii, si am aflat, desi era limpede si fara TV...nenii aia din administratie, si-au batut joc de noi si au furat cat cuprinde in trecut, iar acum, suntem cu ochii pe noii veniti, legitim alesi - si din respect pentru restul conationalilor care i-au preferat, si din respect pentru Democratie ar trebui sa te opresti sa-i mai injuri, sa-i lasa sa spuna si sa faca...ceva, inainte sa dai cu caramida pentru ce ar putea gresi).

Se mai ezizda azi tovarasi (mai mici), asa ca tine, care privesc doar sport sau ... discovery ?? laugh.gif
Eu ma indoy cool.gif

+Quote Post
Vizitator_Jim Jones.
mesaj Feb 8 2013, 06:25 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 7 2013, 09:44 AM) *
Daca vrei sa fii respectat, foloseste un limbaj civilizat, amerlocule. dry.gif Si nu mai acorda interlocutorilor tai "prezumtia de slugarnicie", acesta e un argumentum ad hominem de cea mai joasa speta care trebuie respins din start in orice dezbatere publica. Sau acolo, la voi in America, nu aveti cultura dezbaterilor publice?

Domnu' Pintea, dupa cum desigur ati ghicit (sau nu) nu pun mare pret pe anumite conventii.
Printre acestea se numara si respectul pe care unii (daruiti de natura cu un IQ cu cel putin doua deviatii standard sub media din Romania, precum domnul postac "portofelul gol si fin") au impresia ca l-ar merita apriori. De fapt ei merita ciomagul (mai ales in contextul temei discutate).

Daca astfel de semi-bipezi mai au si tupeul de a afisa un ton condescendet la adresa interlocutorilor, dublat de incapacitatea de a demonstra un nivel decent de coerenta, logica si obiectivitate (exact chestiile care, pretind ei, le-ar lipsi interlocutorilor) atunci e "datoria" mea sa-i palesc pe unde-i prind (intru amuzamentul propriu si binele comunitatii virtuale din care facem parte).

Ad hominem-ul meu e un raspuns foarte decent (Crin Antonescian) la combinatia lui total neoriginala de Echivoc, Om de Paie si Insinuari caraghioase.

PS1: America a fost construita nu atat pe dezbaterea ideilor, cat pe conflictul (adesea violent) dintre acestea. Hai sa aducem asta si pe Hotnews smile.gif

PS2: daca ad hominem-ul e permis la Crin Antenescu, inseamna ca e permis si aici (uite ca am facut si un Apel la Personalitate)

+Quote Post
Vizitator_Jim Jones.
mesaj Feb 8 2013, 06:37 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Feb 8 2013, 11:32 PM)

Portofelule, tu poti sa crezi ce vrei, dar eu ma refeream la tine si la nimeni altcineva biggrin.gif

Merci oricum pentru postare. Asa am putut si eu sa vad ca ai un mic Complex Oedip biggrin.gif

PS: n-ai nimerit-o cu Jim Jones (esti foarte predictibil, probabil din cauza Complexului Oedip). Nu profetul era inspiratia ci unul din liderii si initiatorii miscatii Anti-Sec.

+Quote Post
Vizitator_Jim Jones.
mesaj Feb 8 2013, 07:52 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (tovu @ Feb 7 2013, 11:05 AM) *
de o saptamana ma uit fix la antena 3 !!!, dupa o pauza de 2 ani rolleyes.gif
antena 3 e un post care ar trebui sa se numeasca ''Politik''...pt ca e politica cu basculanta acolo...asa si ???
ce daca a politica, si ce daca e intr-un anume fel, sau de partea unei anumite grupari ???
nu vrei sa te uiti, esti baiat mare, faci ca mine: nu m-am uitat la ei 2 ani !

Experienta ta cu televizoarele e cat se poate de banala si neinteresanta. Am renuntat in mare parte la genul asta de tehnologie de 14 ani, si nu mai am tangente cu ea decat prin carciumi ( cand merg sa mai vad cate un Super Bowl sau o incaierare intre liberali si libertarieni )

Faptul ca tu te uiti la Antena-3 spune mai multe despre tine decat orice altceva smile.gif

dar nu poti trage concluzii si afla adevarul daca nu asculti si pe unii si pe altii, daca te bagi sub pat, ramane sa-ti spele creierul doar unii ''bine intentionati'', ori Tapalaga/Basescu, ori Gadea/BadeaVoiculescu...

Daca tu crezi ca vei afla adevarul daca ii asculti si pe unii si pe altii inseamna ca logica si spiritul analitic, investigativ (la fel ca limba romana) nu sunt punctul tau forte laugh.gif

Ramai asadar la Antena-3.
Cei ca tine sunt (oricum) facuti doar pentru a alege emotional intre o tabara sau alta si, mai ales, pentru a urma turma -- sclavi ai unor bias-urile cognitive (care va ghideaza viata distorsionandu-va perceptia (si asa) incompleta, foarte redusa, a realitatii) pe care tu nici macar nu le banuiesti.

problema numarul unu ramane respectarea legii (oare cine o incalca repetat de multi ani, si o aplica doar pentru unii ?? - asta am vrut sa aflu, si de la unii si de la altii, si am aflat, desi era limpede si fara TV...

E clar. N-ai aflat nimic.
Doar te-ai convins singur ca ai fi aflat. Deh, aia ca tine au o nevoie constanta de "certitudini", de proiectii simpliste la dinamici complexe.De asta lucrurile se termina nu tocmai fericit pentru voi orice ati alege.

Pe de o parte, dinamica politicii (romanesti dar nu numai) e guvernata de dezordine. Pe de alta parte, elementele cruciale alea acesteia sunt cele care castiga din dezordine. In timpul asta, tu te amagesti ca 2-3 ziare si show-uri TV mediocre te vor ajuta a afla ceea ce oricum ti-era limpede si fara TV biggrin.gif
Ma amuzi !

nenii aia din administratie, si-au batut joc de noi si au furat cat cuprinde in trecut, iar acum, suntem cu ochii pe noii veniti, legitim alesi - si din respect pentru restul conationalilor care i-au preferat, si din respect pentru Democratie ar trebui sa te opresti sa-i mai injuri, sa-i lasa sa spuna si sa faca...ceva, inainte sa dai cu caramida pentru ce ar putea gresi).

Respect pentru Democratie si majoritatea conationalilor ....hehehe.

Majoritatea a sustinut comunismul, mineriadele si regimul lui Ilici de vreo cateva ori.

Problema cu majoritatea conationalilor e ca au IQ-ul din doua cifre. Noii veniti nu sunt tocmai noi. Noii alesi, la fel ca si cei vechi, sunt doar o reflexie a majoritatii despre care discutam. Nu e nicio supriza ca initiative precum asta cu violul apar, iar maimutoi cu portofele goale le iau apararea (doar pentru ca initiatorii lor sunt dintr-o tabara sau alta) desi nu au argumente rationale in sprijinul lor.

+Quote Post
Vizitator_golden-tov.
mesaj Feb 8 2013, 10:21 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Jim Jones @ Feb 8 2013, 07:52 AM) *
Experienta ta cu televizoarele e cat se poate de banala si neinteresanta. Am renuntat in mare parte la genul asta de tehnologie de 14 ani, si nu mai am tangente cu ea decat prin carciumi ( cand merg sa mai vad cate un Super Bowl sau o incaierare intre liberali si libertarieni )

Faptul ca tu te uiti la Antena-3 spune mai multe despre tine decat orice altceva smile.gif

Daca tu crezi ca vei afla adevarul daca ii asculti si pe unii si pe altii inseamna ca logica si spiritul analitic, investigativ (la fel ca limba romana) nu sunt punctul tau forte laugh.gif

Ramai asadar la Antena-3.
Cei ca tine sunt (oricum) facuti doar pentru a alege emotional intre o tabara sau alta si, mai ales, pentru a urma turma -- sclavi ai unor bias-urile cognitive (care va ghideaza viata distorsionandu-va perceptia (si asa) incompleta, foarte redusa, a realitatii) pe care tu nici macar nu le banuiesti.

Nene Jim-blabla...
Voi (ca se vede ca postati in grup tongue.gif) , aveti un IQ mai mare decat al sclavilor obisnuiti ! Sunteti titrati in ale sclaviei ''cognitive'' laugh.gif
Succesuri ! Ramaneti asa, sunteti mai vizibili ! Si nu uitati sa traiti bine, in orice carciumi v-ati afla dry.gif

+Quote Post
Sapphire
mesaj Feb 8 2013, 01:56 PM
Mesaj #12

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 8-February 13
Utilizatorul numarul: 32 046

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Feb 4 2013, 11:32 PM) *
Prietene, nu citești lucrurile care trebuie, ești subiectiv și totalmente incoerent.
1. În afară de RL celelalte 2 linkuri nu spun nimic de dna. deputat PNL.

Sa citesc lucrurile care trebuie sa ce, sa citesc lucrurile care trebuie ca sa nu inteleg nimic, sau ca sa inteleg ce ati inteles dumneavoastra si prezint in acest mesaj ce ati inteles dumneavoastra si mai multe informatii despre aceasta lege.

Chiar daca nu ar fi fost precizata in nici un articol Alina Gorghiu - PNL, dar pentru ca ea si PNL-ul, USL-ul sunt autorii si cei care au edoptat aceasta lege, cred ca este bine sa fie precizati cei ce au facut si vor sa aplice aceasta lege.
Natiunea cred ca trebuie sa observe ce fac angajatii lor.

Linkurile respective le-am pus, pentru a nu pune pagini intregi de explicatii aici, dar acele pagini trebuiau cititie, chiar si comentarile facute de cititori la articolele respective, mesajul anterior este incomplet fara informatiile de pe acele pagini. Nu am pus acele linkuri asa aiurea.

2. Nu este dna. deputat singură pe-acolo, deci legea trebuia adoptată cu niște voturi, parol ? Și dacă au votat...

Nu este singura, este cu PNL-ul, USL-ul.
Am mai spus si in mesajul anterior, ca nu inseamna daca au fost pusi in functiile statului de catre alegatori pot sa faca tot ce vor.
Daca o persoana este neinformata, dezinformata sau naiva, nu inseamna ca cealalta persoana trebuie sa fie nemernica.

3. Dacă este să vorbim de societatea civilă, ONG-uri, etc.- de ce nu s-au implicat când a intrat legea la vot ?

Mai sus ganditi de genul urmator:
Ex1. Persoana nu este acasa, hotul ii sparge casa fura, persoana vine acasa consatata, anunta politia, iar politia sa ii zica pai dumneavoastra unde ati fost.
Ex2. Persoana merge pe drum, vine talharul o talhareste, persoana anunta politia, iar politia sa ii zica pai dumneavoastra unde ati fost.

4. Dacă nu mă înșel eu prea tare, onor ministru Predoiu în Codul Civil nou a scos de sub incidența legii incestul. .Care era, într-adevăr- o problemă gravă.

Din parearea care o emiteti mai sus si o exprimati foarte clar, credeti ca incestul este mai grav decat violul, aici se observa foarte clar ca emiteti pareri despre lucruri fara a avea nici cea mai vaga informatie despre ele si va prezint mai jos ce este incestul.

Exemple de incest:
Ex1. Femeia are un frate adult, se plac, se iubesc, exista atractie sexuala intre ei, comit actul sexual ( apare notiunea de incest ). Ce facem ii bagam la inchisoare ?
Ex2. Femeile sunt trei surori, se plac, exista atractie sexuala intre ele, sunt lesbiene, intretin raporturi sexuale intre ele ( apare notiunea de incest ). Ce facem le bagam la inchisoare ?

Si as putea sa va dau exemple de incest scandaloase dar morale, dar cred ca sunt suficiente acestea.

Incestul nu este viol, incestul se poate savarsi si cu viol, dar incestul in sine nu este viol dupa cum am prezentat mai sus.

Franta, Olanda, Spania, Turcia, China, Rusia, Coasta de Fildes si Israel nu au interdictii legale asupra incestului între adulti, iar Elvetia si Germania au luat în considerare legalizarea sa.

5. Fără a fi de acord cu prostia de mediere- presupun vag că oamenii care au dat-o vor să scape de fazele cu victima care a stat- într-o primă fază- după care s-a gândit că are ceva de câștigat și a strigat viol. Sau au aflat părinții și a strigat viol.

Iarasi se observa faptul ca emiteti pareri despre lucruri fara a avea informatii despre ele.
Fapta este judecata in instanta ca vilol doar daca sunt dovezi de viol.
Iar in ideea de o prezentati mai sus este vorba despre santaj, aici acuzatul trebuie sa prezinte si el dovezi la randul lui ca este victima unui santaj.

Sa va prezint si problemele legi medierii in penal:

Legea medierii de acum incolo se va aplica in penal si doar la noi in tara. Legea medierii era de cativa ani doar in civil.

In nicio tara din lume nu este legea medierii in penal.
Nicio tara din Europa si nici America sau China, nu mediaza violul sau alte fapte grave si nu cred ca vor media asa ceva.

Daca tarile acestea nu mediaza astfel de fapte, credeti ca vom fi noi mai civilizati decat ei daca le vom media ?

Iar pentru degrevara instantelor ( problema invocata pentru aplicarea acestei legi ) ar trebuii sa invete de la celelalte tari mai evoluate cum le-au degrevat.

Sa nu se treaca neobservate detaliile acestei legi.
Posibilitatea de a cadea la pace victima cu agresorul, fara alte repercusiuni era doar daca retragea plangerea, dar in acele cazuri persoanele implicate nu erau dovedite ca victime si agresori, in aceste conditii nu se poate vorbii ca se facea pace intre victime si agresori ci se facea pace intre persoane, adica nu erau cunoscute victimele si agresorii.
Si inainte victima avea posibilitatea sa ceara bani in instanta, dar agresorul intra oricum la inchisoare, pentru ca aici vorbim despre victime si agresori dovediti, victima putea/poate sa ceara bani in instanta pentru alte capete de acuzare, in majoritatea proceselor sunt mai multe capete de acuzare.

Acum i se da posibilitatea victimei sa ceara doar bani si nu bani pentru alte capete de acuzare ci bani pentru viol sau pentru fiecare capat de acuzare si sa lase agresorul in libertate si toate astea facanduse ascuns nu in instanta adica in public, pentru ca publicul adica societatea nu cred ca ar fi deacord ca agresorul sa fie lasat in libertate.

Plus ca in aceasta lege exista riscul foarte mare ca victima si societatea care deja a fost inselata prin aplicarea acestei legi sa fie inselate si agresorul sa scape fara nici o urma de pedeapsa. Prin mediere faptele agresorului nu vor fi inregistrate nici in cazier.

Aceasta postare a fost editata de Sapphire: Feb 8 2013, 02:17 PM

+Quote Post
mesaj Feb 8 2013, 04:46 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Sapphire @ Feb 8 2013, 01:56 PM) *
Sa citesc lucrurile care trebuie sa ce, sa citesc lucrurile care trebuie ca sa nu inteleg nimic, sau ca sa inteleg ce ati inteles dumneavoastra si prezint in acest mesaj ce ati inteles dumneavoastra si mai multe informatii despre aceasta lege.

Chiar daca nu ar fi fost precizata in nici un articol Alina Gorghiu - PNL, dar pentru ca ea si PNL-ul, USL-ul sunt autorii si cei care au edoptat aceasta lege, cred ca este bine sa fie precizati cei ce au facut si vor sa aplice aceasta lege.

Linkurile respective le-am pus, pentru a nu pune pagini intregi de explicatii aici, dar acele pagini trebuiau cititie, chiar si comentarile facute de cititori la articolele respective, mesajul anterior este incomplet fara informatiile de pe acele pagini. Nu am pus acele linkuri asa aiurea.

Nu este singura, este cu PNL-ul, USL-ul.
Am mai spus si in mesajul anterior, ca nu inseamna daca au fost pusi in functiile statului de catre alegatori pot sa faca tot ce vor.
Daca o persoana este neinformata, dezinformata sau naiva, nu inseamna ca cealalta persoana trebuie sa fie nemernica.

Mai sus ganditi de genul urmator:
Ex1. Persoana nu este acasa, hotul ii sparge casa fura, persoana vine acasa consatata, anunta politia, iar politia sa ii zica pai dumneavoastra unde ati fost.
Ex2. Persoana merge pe drum, vine talharul o talhareste, persoana anunta politia, iar politia sa ii zica pai dumneavoastra unde ati fost.

Din parearea care o emiteti mai sus si o exprimati foarte clar, credeti ca incestul este mai grav decat violul, aici se observa foarte clar ca emiteti pareri despre lucruri fara a avea nici cea mai vaga informatie despre ele si va prezint mai jos ce este incestul.

Exemple de incest:
Ex1. Femeia are un frate adult, se plac, se iubesc, exista atractie sexuala intre ei, comit actul sexual ( apare notiunea de incest ). Ce facem ii bagam la inchisoare ?
Ex2. Femeile sunt trei surori, se plac, exista atractie sexuala intre ele, sunt lesbiene, intretin raporturi sexuale intre ele ( apare notiunea de incest ). Ce facem le bagam la inchisoare ?

Si as putea sa va dau exemple de incest scandaloase dar morale, dar cred ca sunt suficiente acestea.

Incestul nu este viol, incestul se poate savarsi si cu viol, dar incestul in sine nu este viol dupa cum am prezentat mai sus.

Franta, Olanda, Spania, Turcia, China, Rusia, Coasta de Fildes si Israel nu au interdictii legale asupra incestului între adulti, iar Elvetia si Germania au luat în considerare legalizarea sa.

Iarasi se observa faptul ca emiteti pareri despre lucruri fara a avea informatii despre ele.
Fapta este judecata in instanta ca vilol doar daca sunt dovezi de viol.
Iar in ideea de o prezentati mai sus este vorba despre santaj, aici acuzatul trebuie sa prezinte si el dovezi la randul lui ca este victima unui santaj.

Sa va prezint si problemele legi medierii in penal:

Legea medierii de acum incolo se va aplica in penal si doar la noi in tara. Legea medierii era de cativa ani doar in civil.

Nicio tara din Europa si nici America sau China, nu mediaza violul sau alte fapte grave si nu cred ca vor media asa ceva.

Daca tarile acestea nu mediaza astfel de fapte, credeti ca vom fi noi mai civilizati decat ei daca le vom media ?

Iar pentru degrevara instantelor ( problema invocata pentru aplicarea acestei legi ) ar trebuii sa invete de la celelalte tari mai evoluate cum le-au degrevat.

Sa nu se treaca neobservate detaliile acestei legi.
Posibilitatea de a cadea la pace victima cu agresorul, fara alte repercusiuni era doar daca retragea plangerea, dar in acele cazuri persoanele implicate nu erau dovedite ca victime si agresori, in aceste conditii nu se poate vorbii ca se facea pace intre victime si agresori ci se facea pace intre persoane, adica nu erau cunoscute victimele si agresorii.
Si inainte victima avea posibilitatea sa ceara bani in instanta, dar agresorul intra oricum la inchisoare, pentru ca aici vorbim despre victime si agresori dovediti, victima putea/poate sa ceara bani in instanta pentru alte capete de acuzare, in majoritatea proceselor sunt mai multe capete de acuzare.

Acum i se da posibilitatea victimei sa ceara doar bani si nu bani pentru alte capete de acuzare ci bani pentru viol sau pentru fiecare capat de acuzare si sa lase agresorul in libertate si toate astea facanduse ascuns nu in instanta adica in public, pentru ca publicul adica societatea nu cred ca ar fi deacord ca agresorul sa fie lasat in libertate.

Plus ca in aceasta lege exista riscul foarte mare ca victima si societatea care deja a fost inselata prin aplicarea acestei legi sa fie inselate si agresorul sa scape fara nici o urma de pedeapsa. Prin mediere faptele agresorului nu vor fi inregistrate nici in cazier.

Dle. Saphire, sincer sunt uluit de modul în care gândiți. Adică incestul - de orice fel ar fi el- este moral ??? Și dacă incestul este moral- cu eventualele consecințe- de ce n-ar fi la fel de moral și violul ? Întreb și eu uluit încă sub argumentul dvs.
În altă ordine de idei, sau eu sunt adormit, sau dvs. sunteți incoerent. Poate explicați mai concis și mai pe înțelesul unui absolvent de Politehnică ce ați vrut să spuneți cu ...”Sa citesc lucrurile care trebuie sa ce, sa citesc lucrurile care trebuie ca sa nu inteleg nimic, sau ca sa inteleg ce ati inteles dumneavoastra si prezint in acest mesaj ce ati inteles dumneavoastra si mai multe informatii despre aceasta lege.

Linkurile respective le-am pus, pentru a nu pune pagini intregi de explicatii aici, dar acele pagini trebuiau cititie, chiar si comentarile facute de cititori la articolele respective, mesajul anterior este incomplet fara informatiile de pe acele pagini. Nu am pus acele linkuri asa aiurea.”. Îmi scapă total de ce ar vrea dna. deputat- , PNL-ul și implicit USL-ul să dea o astfel de lege - și de ce nu s-a opus opoziția- atâta câtă e ??? Păi dl.Miclea, dl.David, avocățeii și cățeii PD-L n-au lătrat- pardon scuipat- nici o literă că această lege e necorespunzătoare...
PS: Pentru ca să nu rămâneți cu o impresie greșită- mie mi se pare normal ca violul constatat și dovedit fără putință de greșeală să fie pedepsit penal. Punct.

+Quote Post
mesaj Feb 8 2013, 04:51 PM
Mesaj #14

Guests

Prietene, tu te-ai uitat un pic în oglindă înainte să comentezi ceea ce - din comentariul tău rezultă- e clar că n-ai priceput nici măcar 5% ? În rest, habar n-am- și nici nu mă interesează- ce e Anti-Sec. Pot să pun pariu că 99.9% din cititorii acestui forum vor identifica pe Jim Jones așa cum l-am identificat și eu. Cu toții suferim de complexul Oedip ? Ești cumva dl.Miclea ? Mai ai păpușile acelea de cârpă în buzunar ?

+Quote Post
Vizitator_Jim Jones.
mesaj Feb 8 2013, 05:25 PM
Mesaj #15

Guests

Gresit in prima parte.
In Arabia Saudita, de exemplu, ai mediere si pentru viol si pentru cam toate tipurile de crime. Similar in Sudan, Pakistan sau Yemen.
Probabil ala e modelul de societate progresista catre care anumiti postaci care au tot atatea clase ca si trenul (precum portofelul gol si fin) ar vrea sa ne indreptam. In Arabia Saudita sunt destule cazuri de indivizi care au violat si ucis copii, iar apoi au platit o suma de bani ("pretul sangelui") si au scapat de pedepse.

O lege care are exceptii nu mai e lege.
Medierea ar oferi violatorilor inca o parghie pentru a scapa basma curata. Cum bine ai observat, una din principalele "probleme" e ca daca medierea reuseste fapta nici macar nu va fi inregistrata in cazier. Toate astea vor constitui premisele a nenumarate abuzuri asupra celor mai saraci sau vulnerabili.

Daca beneficiul material pentru victima unei agresiuni este atat de important, se pot institui (sau mari) daune(le) pe care agresorul sa le plateasca victimei. Cat timp costul unei infractiuni este (lejer) cuantificabil material, se vor gasi destui indivizi care sa arbitreze sistemul (indivizi care vor socoti riscurile + costurile acceptabile sau neglijabile).

+Quote Post
Vizitator_Jim Jones.
mesaj Feb 8 2013, 05:43 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Feb 8 2013, 04:51 PM) *
Prietene, tu te-ai uitat un pic în oglindă înainte să comentezi ceea ce - din comentariul tău rezultă- e clar că n-ai priceput nici măcar 5% ?

Ma distrezi tot mai mult. Vad ca iti place sa fii pacaliciul forumului.
Imi place si cum arunci cifre total aleatoare (gen 5%) pe care nu esti in stare sa le argumentezi coerent in niciun fel.

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Feb 8 2013, 04:51 PM) *
Pot să pun pariu că 99.9% din cititorii acestui forum vor identifica pe Jim Jones așa cum l-am identificat și eu. Cu toții suferim de complexul Oedip ? Ești cumva dl.Miclea ? Mai ai păpușile acelea de cârpă în buzunar ?

Prima si a doua fraza formeaza un non-sequitur. Mai mult nu poti !
Amesteci doua probleme distincte.
- 1: modul in care ai identificat nick-ul a fost unul extrem de predictibil. Iti place sa musti momeli si sa te agati de ele chiar daca acestea nu influenteaza calitativ evolutia discutiei.
- 2: trimiterea la complexul Oedip a fost facuta in contextul unui alt comentariu al tau (in care tot vorbeai de mame), comentariu care din pacate a fost sters (intre timp) de moderatorii Hotnews

1 si 2 vizau, deci, contexte si comentarii ale tale care erau total diferite.
Tu totusi alegi sa te legi de ambele crezand, in naivitatea ta, ca prin taieri din context (din comentariile mele) si alaturari caraghioase si neinspirate (atata poti) vei invalida concluzia mea, perfect logica de altfel, in ceea ce te priveste pe tine si pe Oedip biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Io..
mesaj Feb 8 2013, 05:58 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Jim Jones @ Feb 8 2013, 05:43 PM) *
Ma distrezi tot mai mult. Vad ca iti place sa fii pacaliciul forumului.
Imi place si cum arunci cifre total aleatoare (gen 5%) pe care nu esti in stare sa le argumentezi coerent in niciun fel.

Prima si a doua fraza formeaza un non-sequitur. Mai mult nu poti !
Amesteci doua probleme distincte.
- 1: modul in care ai identificat nick-ul a fost unul extrem de predictibil. Iti place sa musti momeli si sa te agati de ele chiar daca acestea nu influenteaza calitativ evolutia discutiei.
- 2: trimiterea la complexul Oedip a fost facuta in contextul unui alt comentariu al tau (in care tot vorbeai de mame), comentariu care din pacate a fost sters (intre timp) de moderatorii Hotnews

1 si 2 vizau, deci, contexte si comentarii ale tale care erau total diferite.
Tu totusi alegi sa te legi de ambele crezand, in naivitatea ta, ca prin taieri din context (din comentariile mele) si alaturari caraghioase si neinspirate (atata poti) vei invalida concluzia mea, perfect logica de altfel, in ceea ce te priveste pe tine si pe Oedip biggrin.gif

stai linistit ca de la ei nu gasesti alte metode decat cele venite pe filiera antena 3

procente din burta repetate pana le visezi si noaptea

porecle gen guvernator, kior (cu diversele forme de scriere mai mult sau mai putin corecte), ciuma portocalie etc.

gasesti aceleasi mesaje din aceleasi laboratoare ale postacilor care apar pe majoritatea site-urile de la antena3 la evz, hotnews, irealitatea etc...

orice discutie incerci sa ai de la dacia (irelevant daca masina sau statul de acu 2000+ de ani) pana la cutremurele din japonia ajunge inevitabil la basescu e de vina etc...

astia care se chinuie sa poarte o discutie aparent inteligenta o iau cu usurelu sa te duca tot la "dictachior" dar obosesc repejor (sa gandesti nu e lucru usor) si trantesc mesajul direct de te enervezi ca te-ai prins in 2 posturi care au parut ca au sens ca discutie

oricum ei sunt sergentii, nivelul urmator de la postacul copy paste

nu iti bate capul prea mult cu ei ca acu te acuza ca nu ai manacat salam cu soia si ai fugit in tarile imperialist/capitaliste etc...

iti urez rabdare multa si te sfatuiesc sa folosesti butonul "ignore" ca sa poti sa porti coversatii cu cei care sunt in stare sa le duca

+Quote Post
Vizitator_mdea.
mesaj Feb 8 2013, 09:03 PM
Mesaj #18

Guests

De parca are vreo importanta cine, cati si de cate ori te violeaza, cum si de ce, la ce televiziuni se uita si cu cine voteaza, ce studii si avere au, daca ti-a placut cumva sau nu!
Daca-i viol pe bune iti vine sa-l/sa-i omori, hai sa mediem metoda si rapiditatea procedurii...
Dar de ce sa nu ne incordam muschii cerebrali intr-o disputa principiala?

+Quote Post
Vizitator_vasile.
mesaj Feb 10 2013, 06:54 AM
Mesaj #19

Guests

Legea medierii este BUNA !!!!!!! Trebuia introdusa mai demult si mai complet, adica trebuiau introduse obligatoriu toate tipurile de cauze posibile on dreptul romanesc. Evident si violul !!!! Cred ca sunt cateva individe care nu au nici cea mai elementara cultura. inclusiv juridica, dar sunt vocale si probabil fac acest tip de postari si actiuni deoarece nu sunt bagate in seama de nimeni nici profesional si nici din punct de vedere al calitatilor fizice personale.
Nu dorim sa fim inselati de asemenea manifestari primitive .
Este evident pentru orice om sanatos ca SINGURA cale pentru INSANATOSIREA JUSTITIEI din ROMANIA este transferarea cat mai rapida a majoritatii cauzelor la mediator spre competenta rezolvare in paralel cu injumatatirea VENITURILOR asa zisilor magistrati din sistemul juridic romanesc, desfintarea privilegiilor judecatorilor si procurorilor referitoare la sistemul de pensionare, si in principal injumatatirea numarului acestora prin darea afara a cel putin unei jumatati- cei mai incompetenti- si cei care au fost partasi la procese judecate gresit.
Cei care cred ca e normal sa greseasca daca muncesc trebuie sa stie ca da . asa este dar doar pe camp sau la sapa si nicidecum in justitie,
ASA CA pana se reformeaza din temelie sistemul juridic SINGURA SPERANTA DE DREPTATE ESTE MEDIEREA.

+Quote Post
Vizitator_vasile.
mesaj Feb 10 2013, 07:16 AM
Mesaj #20

Guests

Modul tău de adresare este lipsit de bun simt si da dovada ca dumneata nu ai privit cu interes studiile scolare dupa ce ai absolvit 6-7 clase primare...... Cam atata rezulta, Adica cum dumneata faci referire la Alina Gorghiu si folosesti un termen absolut jignitor , o numesti individa. Daca cultura dumitale sau studiile scolare nu ti-au permis sa poti sa urmaresti situatia din tara, atunci mai bine sa intrebi inainte de a arunca asemenea mizerii.
Cu toate acestea, mai tarziu , e bine sa aflii si tu adevarul. Persoana respectiva face parte din varful ierarhiei societatii romanesti adica face parte din Parlamentul Romaniei, care pentru orice cetatean reprezinta maximul in ceea ce priveste atasamentul pentru poporul roman.
Nu confunda Parlamentul Romaniei cu alte structuri si fratii care doar exploateaza acest popor.
Singura noastra speranta- a celor multi care au fost saraciti de reprezentantii portocalii ai pdl in ultimii ani- este Parlamentul Romaniei, indiferent de numarul de parlamentari.

+Quote Post
Vizitator_violeta.
mesaj Feb 10 2013, 01:15 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (vasile @ Feb 10 2013, 07:16 AM) *
Nu confunda Parlamentul Romaniei cu alte structuri si fratii care doar exploateaza acest popor.
Singura noastra speranta- a celor multi care au fost saraciti de reprezentantii portocalii ai pdl in ultimii ani- este Parlamentul Romaniei, indiferent de numarul de parlamentari.

ce romatik rolleyes.gif
chiar mi-ar place foarte mult sa cred rasina asta dry.gif
in privinta violului...sa intrebam si un inginer, asa, doar de dragul discutiei, de ex pe dl presedinte...doar asa, sa vedem cum considera dansul problema, cum ar fi sa fie in pozitia...violatului, sau a violatorului...

daca pedeapsa e graduala si medierea optionala, nu inteleg ce este de pierdut, in cel mai rau caz, daca e la prima abatere, ''neintentionata'', violatorul ar putea scapa cu imaginea sifonata, iar violatul ar putea primi compensatii materiale semnificative, ... ceea ce nu s-a intamplat cu poporul care a fost violat atatia ani, nu ? adica nu doar parnaie si gata...vrem sa fim din nou virgine...sau macar banii sa-i primim inapoi...si furati si violati, in grup...nu e corect !

daca se traduce legea cu medierea, as vrea sa mediez putin cu dl boc, baseanu, berceanu, udreanu...ca la astia inca nu s-a prescris...
mi-ar place sa obtinem compensatii si de la ilici, nascase, hrebe, berbecali, tot pt violarea bugetului si fiscului...oare DNA ar putea media asta ? intr-un registru mai larg, fireste, din toate culorile, incepand cu cazurile grele de viol fiscal, relatate recent de curtea de conturi...

se aude ca dl nascase vrea sa returneze cate ceva, cuiva...
''dar din dar se face raiul''
asteptam provincia
nu vrem moartea violatorului, doar banii inapoi wink.gif

+Quote Post
Vizitator_02E3A6.
mesaj Feb 11 2013, 06:30 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (vasile @ Feb 10 2013, 06:54 AM) *
pana se reformeaza din temelie sistemul juridic SINGURA SPERANTA DE DREPTATE ESTE MEDIEREA.

Deci tu vrei sa inlocuiesti un sistem despre care CREZI ca nu functioneaza bine in cazul de fata (judecarea/pedepsirea violurilor) cu unul despre care nu stii daca va functiona sau nu. Esti zero la logica !

Este evident pentru orice om sanatos ca SINGURA cale pentru INSANATOSIREA JUSTITIEI din ROMANIA este transferarea cat mai rapida a majoritatii cauzelor la mediator spre competenta rezolvare

De fapt... tu din ce desen animat ai ajuns pe aici ?
Afirmatia ta e doar o speculatie ieftina. Afirma ca medierea va duce la "rezolvare competenta" a "cauzelor", dar n-ai absolut nicio dovada in acest sens si nu esti in stare sa furnizezi nici macar un argument decent in sprijinul tau.

Daca vrei sa vezi cat de bine functioneaza medierea iti recomand sa vezi cum stau lucrurile prin Arabia Saudita sau Sudan.

Persoana respectiva face parte din varful ierarhiei societatii romanesti adica face parte din Parlamentul Romaniei, care pentru orice cetatean reprezinta maximul in ceea ce priveste atasamentul pentru poporul roman.

Tu sigur nu esti vreun postac platit sa faci propaganda pe aici ?

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th September 2019 - 07:18 AM