IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Closed TopicStart new topic
> Cum și ce a construit PD-Lul..., Politică și investiții
Vizitator_totei.
mesaj Apr 8 2013, 01:21 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (tyrannosaurus (bas)rex @ Apr 8 2013, 01:18 PM) *
Discutii inter Anonymous:

...nu vrei sa-i cunosti pe adevaratii Anonymous, fii convins... biggrin.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_tyrannosaurus (bas)rex.
mesaj Apr 8 2013, 01:41 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (totei @ Apr 8 2013, 01:21 PM) *
...nu vrei sa-i cunosti pe adevaratii Anonymous, fii convins... biggrin.gif

Da' ce, musca? Sau sunt urati ca dracu'. Se poate utiliza Adapalene care poate da chiar si un inceput de chelie sexy intelectuala. wink.gif

+Quote Post
Vizitator_acarul Paun.
mesaj Apr 8 2013, 01:57 PM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (Anonymous @ Apr 8 2013, 11:31 AM) *

Sa nu uitam si de cfr marfa!

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Apr 8 2013, 03:59 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (matroz @ Apr 8 2013, 11:24 AM) *
(actualu' ne-a vandut demult celor de-un neam cu el, ghici care..)

Am pierdut faza asta.Cui,cum,cand? Ca suna interesant si poate ma prind si eu in hora.

Din ce stiam eu....majoritatea celor care sunt milionari azi,patroni de tv,de firme,etc...si-au facut banii prin contracte cu statul in anii '90.
Chiar nu-mi vine in minte unul dintre cei cei importanti care sa-si fi facut averea dupa 2000.Daca gresesc astept exemple.

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Apr 8 2013, 05:00 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Nae @ Apr 8 2013, 11:16 AM) *
Nice try... Ma acuzi pe mine de exact ceea ce faci matale.
Nu ma supara faptul ca esti precum soldatul japonez ci doar incercarea de a bate un cal mort.

Que cal ? Dacă ai călărit vreodată porcele din ogradă ai știi că dl.Boc a fost respectivul purcel, mort sau nu.

+Quote Post
mesaj Apr 8 2013, 05:05 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (tyrannosaurus (bas)rex @ Apr 8 2013, 12:41 PM) *
Nu spui nici o noutate, comunistii aveau un principiu: cine nu e cu noi e impotriva noastra adica fascist.
Stand in fotoliu, in maieu, cu berea in dreapta si tigara in stanga, privind Latrinele, te simti partas la deciziile cele mai importante privind viitorul (de aur rolleyes.gif ) al bietei tzarisoare asaltate de hoardele antiromanesti tocmite de basisti, n-asa?
Asta, apropo de sindromul Stockholm. laugh.gif

Prietene rătăcit în tranziție, Băsescu e fascist- dar nu e cazul să fac aici demonstrația- aștept momentul când mi s-o da și mie drumul pe Contributors să fie o demonstrație ca pentru dl.Tismăneanu. În rest, faza cu antiromânismul n-am înțeles-o. Băsismul- ca atare- e doar un fel de lene a minții- iar băsiști sunt doar indivizi cu echilibru fragil care n-au încredere în ei. Am pus- și repet- întrebarea: cu ce e mai bun băsse decât tine ? Personal consider că sunt muuult mai bun decât el- și nu țin să devin nici măcat administrator de bloc. Una din teoriile băsiste- de fapt singura- e că ei sunt harnici (vezi Boc, Udrea, etc.) dar ăsta e nivelul- deci chiar dacă aruncă banii pe bordurici- vezi nesimțirea denumită Videanu- ei au performat prin simpla lor prezență.

+Quote Post
Vizitator_2000??.
mesaj Apr 8 2013, 05:11 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (Nae @ Apr 8 2013, 03:59 PM) *
Am pierdut faza asta.Cui,cum,cand? Ca suna interesant si poate ma prind si eu in hora.

Din ce stiam eu....majoritatea celor care sunt milionari azi,patroni de tv,de firme,etc...si-au facut banii prin contracte cu statul in anii '90.
Chiar nu-mi vine in minte unul dintre cei cei importanti care sa-si fi facut averea dupa 2000.Daca gresesc astept exemple.

huh.gif ??PANA IN 2000??
Poate ti-as spune, dar mai important mi se pare intai sa intelegem cati au ajuns sub pragul saraciei in ultimii 10 ani si de ce, poate asa ai sa intelegi ca la fel de mult conteaza SUTELE de milionari in euro de dupa 2000, baietii din energie, clientii care au falimentat cfr marfa, constructorii de autostrazi pana la nivelele superioare : la Berceanu, Boc, Basescu...vamile lui Blaga, toti deputatii care au favorizat contractele paguboase su statul...

Mi se pare mie, sau dupa epoca nastase, totul a fost pe roze, doar conducatori cinstiti, bugetul la vedere, licitatii corecte ?? I-a impiedicat Varanul sau Nastase sa fie corecti, pe pdlei si clica lor DUPA 2000??
De ce vezi jaful doar pana in 2000 ? ...probabil de atunci s-au importat ochelarii de cal made in UE...
Saracirea accentuata s-a petrecut in ultimii 10 ani :

''deputatul a primit din greseala statul de plata al unui profesor...nu a rezistat..''
din pacate nu s-a intamplat la noi, poate am fi ajuns la 300...

+Quote Post
mesaj Apr 8 2013, 05:30 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (elena @ Apr 8 2013, 12:06 PM) *
Probabil ca v-am prejudiciat direct printr-una din multiplele fapte pe care le-am savarsit. Daca este asa, de ce nu depuneti o plangere penala in care sa aduceti ca si probatoriu chiar nota de fundamentare ce sta la baza acestui topic? Sau un denunt, dar trebuie sa-l semnati. Justitia isi va urma cursul, sunt tanara inca si sper sa imi petrec macar batranetile din nou in libertate. Iar dvs. veti deveni un erou justitiar care a rapus hidra portocalie.
Apropo, exista andropauza, stiti foarte bine asta, precum si modul de manifestare...

Stimată și distinsă doamnă,

Matale te comporți oarecum ca ucigașul în serie, dacă nu mă înșel pre numele lui Ted Bundy- care după ce consuma ochișorul îi zicea victimei ”Dacă nu-ți place, dă-mă în judecată”. Nu-mi place dar nici n-am timp să umblu prin tribunale și am cu totul altceva mai bun de făcut decât să port o cruciadă împotriva unui partid de provinciali idioți. Deci dacă matale ești așa cum spui și ce spui- dă-te singură în judecată ! Ia să te vedem cum te acuzi pentru banii aruncați pe domenii schiabile și cum o să demonstreze expertiza lui Băsescu (flota, știm, cunoaștem, nici nu merita atenția) că ai făcut foarte bine. Așa îți vor ridica statuie- chestie convenabilă pentru căței și porumbei. Femei româncă din neamul lui Traian , chiar nu iubești tu porumbeii ?

+Quote Post
Vizitator_romania, buze reci.
mesaj Apr 8 2013, 05:41 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (2000?? @ Apr 8 2013, 05:11 PM) *
...mai important mi se pare intai sa intelegem cati au ajuns sub pragul saraciei in ultimii 10 ani...

Irelevant cati au ajuns sub pragul saraciei in ultimii 10 ani. Relevant este cum de inca se mai lasa penetrati in dos si asta de mai bine de douazeci de ani.

+Quote Post
Vizitator_pd-tristi.
mesaj Apr 8 2013, 06:15 PM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (romania, buze reci @ Apr 8 2013, 05:41 PM) *
Irelevant cati au ajuns sub pragul saraciei in ultimii 10 ani. Relevant este cum de inca se mai lasa penetrati in dos si asta de mai bine de douazeci de ani.

...probabil pentru ca intre timp multora a inceput sa le placa actiunea, reducand astfel timpii de gandire laugh.gif , si nu mai conteaza cine e conducatorul activ, ''poshta romana'' sa traiasca... dry.gif

io de exemplu sunt foarte nemultumit, si habar n-am de ce, pentru ca nu ma intereseaza, dar daca schimb conducatorul o sa am clipe de extaz in primele doua saptamani, si asta conteaza, pana ma plictisesc din nou si voi fi trist again, si cu curucucu tot roshu mellow.gif

+Quote Post
Vizitator_pd-tristi.
mesaj Apr 8 2013, 06:25 PM
Mesaj #41

Guests

p.s.
traducere:

frica (SCHIMBARII radicale de sistem) nu este reala
este un produs al lenei ratiunii si a propriilor ganduri (ca o a doua natura, pasiva)
pericolul (sa-ti faca sistemul actual fundul rosu) exista mereu, este real
dar la fel exista si alegerea (la vot)
iar frica si lenea sunt o alegere in sine

+Quote Post
mesaj Apr 8 2013, 06:34 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (pd-tristi @ Apr 8 2013, 06:25 PM) *
p.s.
traducere:

frica (SCHIMBARII radicale de sistem) nu este reala
este un produs al lenei ratiunii si a propriilor ganduri (ca o a doua natura, pasiva)
pericolul (sa-ti faca sistemul actual fundul rosu) exista mereu, este real
dar la fel exista si alegerea (la vot)
iar frica si lenea sunt o alegere in sine

Prietene, hai să nu mai vorbim în radicale- și fără conținut. Schimbare de sistem zici ? De ce ? O schimbare radicală de sistem- de exemplu trecerea la societatea informatizată acolo unde instituțiile statului vor fi responsabile și te vor băga în seamă pe tine- INDIVID- și nu massa de aligatori- e o utopie pentru cei utopici. Și-atunci, ce vreau eu, ca cetățean de la stat este ca:
1. statul să-mi dea ceva înapoi pentru banii pe care-i plătesc ca taxe. Acel ceva poate fi în curățenie, servicii sau o viață decentă- îl las pe dl.statu să aleagă. Dar când dau aproape 2000 de lei lunar pe asigurări și când trebuie să-mi fac și eu o rază la stat sunt informat că mă pot programa doar în iulie- din ianuarie așteptând- parcă parcă se ridică o anarhie în mine de văd doar comunism libertarian (ca să n-avem discuții sunt membru- pe bune- a Federacion Anaquista Iberica- sau FAI).
2. statul să dea ceva- care să asigure o viață demnă- pentru categoriile defavorizate ale societății- de la pensionari la copii cu probleme.
3. Statul să-mi faciliteze existența, nu invers. Dacă vrei să-mi iei taxe îmi trimiți tu frumos o factură pe e-mail- nu stau eu 2 ore la ANAF- și o și motivezi. Și după aia o plătesc eu tot on-line - sau la ce bancă vreau.
4. Statul să aibă măcar cea mai vagă idee despre ce vrea să facă. Am cunoscut jdemii de penibili- inclusiv miniștri- care vorbeau de locuri de muncă nou înființate precum de varza din piață. Fostul guvern PSD a încurajat IT-ul- în 20 de ani e singurul lucru pe care îl găsesc lăudabil și cam puțin...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 8 2013, 07:16 PM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Apr 8 2013, 06:34 PM) *
Prietene, hai să nu mai vorbim în radicale- și fără conținut. Schimbare de sistem zici ? De ce ? O schimbare radicală de sistem- de exemplu trecerea la societatea informatizată acolo unde instituțiile statului vor fi responsabile și te vor băga în seamă pe tine- INDIVID- și nu massa de aligatori- e o utopie pentru cei utopici. Și-atunci, ce vreau eu, ca cetățean de la stat este ca:
1. statul să-mi dea ceva înapoi pentru banii pe care-i plătesc ca taxe. Acel ceva poate fi în curățenie, servicii sau o viață decentă- îl las pe dl.statu să aleagă. Dar când dau aproape 2000 de lei lunar pe asigurări și când trebuie să-mi fac și eu o rază la stat sunt informat că mă pot programa doar în iulie- din ianuarie așteptând- parcă parcă se ridică o anarhie în mine de văd doar comunism libertarian (ca să n-avem discuții sunt membru- pe bune- a Federacion Anaquista Iberica- sau FAI).
2. statul să dea ceva- care să asigure o viață demnă- pentru categoriile defavorizate ale societății- de la pensionari la copii cu probleme.
3. Statul să-mi faciliteze existența, nu invers. Dacă vrei să-mi iei taxe îmi trimiți tu frumos o factură pe e-mail- nu stau eu 2 ore la ANAF- și o și motivezi. Și după aia o plătesc eu tot on-line - sau la ce bancă vreau.
4. Statul să aibă măcar cea mai vagă idee despre ce vrea să facă. Am cunoscut jdemii de penibili- inclusiv miniștri- care vorbeau de locuri de muncă nou înființate precum de varza din piață. Fostul guvern PSD a încurajat IT-ul- în 20 de ani e singurul lucru pe care îl găsesc lăudabil și cam puțin...

corect si la obiect, impactul banului public asupra Statului si societatii civile

1,2,3 si 4 fiind corecte, necesare si suficiente, as putea sa incep sa nu mai fiu trist, daca s-ar realiza, sau daca l-am sili pe domnul Statul sa le realizeze, ca de fapt, vorba regretatei Doamne Thatcher : Toti banii Statului sunt ai nostri, Statul nu are bani, are doar plalitori de taze si impozite...nuuu???

de aceea este absolut necesara transparenta totala a banului public ca punct 0 de plecare, premergator 1,2,3,si 4...

+Quote Post
Vizitator_nursa.
mesaj Apr 8 2013, 07:39 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (Musafir @ Apr 8 2013, 07:16 PM) *
corect si la obiect, impactul banului public asupra Statului si societatii civile

1,2,3 si 4 fiind corecte, necesare si suficiente, as putea sa incep sa nu mai fiu trist, daca s-ar realiza, sau daca l-am sili pe domnul Statul sa le realizeze, ca de fapt, vorba regretatei Doamne Thatcher : Toti banii Statului sunt ai nostri, Statul nu are bani, are doar plalitori de taze si impozite...nuuu???

de aceea este absolut necesara transparenta totala a banului public ca punct 0 de plecare, premergator 1,2,3,si 4...

Stima,
Dar va rog sa nu-l mai provocati pe dl. profesor la actiuni eroice! Stiti foarte bine ca este teoretician FAI, vreti sa-l vedeti in transeele revolutiei statului?! Are totusi o varsta, putin respect, va rog!

+Quote Post
Vizitator_ist.
mesaj Apr 8 2013, 07:45 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (nursa @ Apr 8 2013, 07:39 PM) *
Stima,
Dar va rog sa nu-l mai provocati pe dl. profesor la actiuni eroice! Stiti foarte bine ca este teoretician FAI, vreti sa-l vedeti in transeele revolutiei statului?! Are totusi o varsta, putin respect, va rog!

dar nu-l provoc deloc, probabil are un IQ mai ridicat decat al meu, e relaxat, doar aparent uneori exagerat, pentru a nuanta verbul... dry.gif
in subtext, e mereu la obiect, dupa cum sugereaza si nick-ul : subiectul secolului, al Tzarii si al Lumii este BANUL PUBLIC...si administrarea lui mai mult sau mai putin frauduloasa...

+Quote Post
mesaj Apr 8 2013, 08:39 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (ist @ Apr 8 2013, 07:45 PM) *
dar nu-l provoc deloc, probabil are un IQ mai ridicat decat al meu, e relaxat, doar aparent uneori exagerat, pentru a nuanta verbul... dry.gif
in subtext, e mereu la obiect, dupa cum sugereaza si nick-ul : subiectul secolului, al Tzarii si al Lumii este BANUL PUBLIC...si administrarea lui mai mult sau mai putin frauduloasa...

Moama ce de filosofi. Cand impozitele si taxele vor fi benevole adica fara sa atraga sanctiuni pentru neplata atunci se va vorbi de administrarea cinstita a banului public.
Cica numa' comunistii, uselistii si cu conu' Leonida ar fi in stare de o asemenea minunatie. rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_pd-tristi.
mesaj Apr 8 2013, 08:45 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (tyrannosaurus (bas)rex @ Apr 8 2013, 08:39 PM) *
Moama ce de filosofi. Cand impozitele si taxele vor fi benevole adica fara sa atraga sanctiuni pentru neplata atunci se va vorbi de administrarea cinstita a banului public.
Cica numa' comunistii, uselistii si cu conu' Leonida ar fi in stare de o asemenea minunatie. rolleyes.gif

tot e bine ca ''voi'' aveti alternativa, bass ruels din '90 incoace cu dansa la sub-bratz, sau intre oo, depinde de perceptiile cognitivo-sensiblue a lu matale, si anume :
spaga, mita, intermedierea banului reincalzit, evaziunea fiscala, traficul de influenta, ce mai, adevarata minunatie e la ''voi'', si alternativa voastra se cheama: FRAUDA

+Quote Post
mesaj Apr 8 2013, 09:01 PM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (pd-tristi @ Apr 8 2013, 08:45 PM) *
tot e bine ca ''voi'' aveti alternativa, bass ruels din '90 incoace cu dansa la sub-bratz, sau intre oo, depinde de perceptiile cognitivo-sensiblue a lu matale, si anume :
spaga, mita, intermedierea banului reincalzit, evaziunea fiscala, traficul de influenta, ce mai, adevarata minunatie e la ''voi'', si alternativa voastra se cheama: FRAUDA

"Noi"? Care "noi"? Sunt doar eu; bea mai putin fratioare.
Hai ca iti desenez ca sa pricepi si tu: cat timp banul se obtine cu forta (impozitul fiind una din exprimarile puterii Statului asupra cetateanului) va exista FRAUDA indiferent care Pxx sau Uxx e la guvernare. Se pare ca esti prea necopt la bostanel ca sa pricepi asta dar nu-i nimic, sa speram ca timpul le rezolva pe toate. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_pd-tristi.
mesaj Apr 8 2013, 09:14 PM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (tyrannosaurus (bas)rex @ Apr 8 2013, 09:01 PM) *
"Noi"? Care "noi"? Sunt doar eu; bea mai putin fratioare.
Hai ca iti desenez ca sa pricepi si tu: cat timp banul se obtine cu forta (impozitul fiind una din exprimarile puterii Statului asupra cetateanului) va exista FRAUDA indiferent care Pxx sau Uxx e la guvernare. Se pare ca esti prea necopt la bostanel ca sa pricepi asta dar nu-i nimic, sa speram ca timpul le rezolva pe toate. smile.gif

chestia cu plata taxelor si impozitelor benevola e sigur de la beuturaaa laugh.gif
FRAUDA va exista mereu, iar in ultimii ani a fost ''reevaluata'' de basisti si numita bestial : Lupta Anticoruptie, dar nu existenta si obligativitatea impunerii taxelor de catrea Stat, pentru functionarea sa, determina existenta sau inexistentafraudei in administrare si/sau plata wink.gif
somnul le rezolva pe toate, asa ca-mi trimit bostanelul la hamak smile.gif

p.s.
..pe bune, mai lasa cluburile si filmele irlandeze...prea multa bautura si irascbibilitate perturba bostanelul dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Apr 8 2013, 09:22 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (2000?? @ Apr 8 2013, 05:11 PM) *
huh.gif ??PANA IN 2000??
Poate ti-as spune, dar mai important mi se pare intai sa intelegem cati au ajuns sub pragul saraciei in ultimii 10 ani si de ce, poate asa ai sa intelegi ca la fel de mult conteaza SUTELE de milionari in euro de dupa 2000, baietii din energie, clientii care au falimentat cfr marfa, constructorii de autostrazi pana la nivelele superioare : la Berceanu, Boc, Basescu...vamile lui Blaga, toti deputatii care au favorizat contractele paguboase su statul...

Mi se pare mie, sau dupa epoca nastase, totul a fost pe roze, doar conducatori cinstiti, bugetul la vedere, licitatii corecte ?? I-a impiedicat Varanul sau Nastase sa fie corecti, pe pdlei si clica lor DUPA 2000??
De ce vezi jaful doar pana in 2000 ? ...probabil de atunci s-au importat ochelarii de cal made in UE...
Saracirea accentuata s-a petrecut in ultimii 10 ani :

''deputatul a primit din greseala statul de plata al unui profesor...nu a rezistat..''
din pacate nu s-a intamplat la noi, poate am fi ajuns la 300...

Ce zic eu si ce intelegi tu...Sau o dai sucita si te faci ca nu te prinzi.
Uita-te in topul milionarilor din Romania si arata-mi unul care si-a facut averea dupa 2000.
Nastase,Vantu,Ghita,Becali,Tender,Columbeanu,toti si-au facut averea in anii '90.
Ca au facut si dupa aia nu neg,eu doar am precizat sursa tuturor relelor.
Si poti sa-i incluzi si pe cei mentionati de tine.Crezi ca Berceanu nu avea deja grosul in 2000?
Esti chiar mucalit daca crezi ca eu o sa cred ca baietii destepti,ca Bechtelu si alte licitatii smechere au inceput in 2000.Ele au inceput in '90.Si doar au continuat.Din inertie.

+Quote Post
Vizitator_Pik.
mesaj Apr 8 2013, 09:26 PM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (pd-tristi @ Apr 8 2013, 09:14 PM) *
chestia cu plata taxelor si impozitelor benevola e sigur de la beuturaaa laugh.gif
FRAUDA va exista mereu, iar in ultimii ani a fost ''reevaluata'' de basisti si numita bestial : Lupta Anticoruptie, dar nu existenta si obligativitatea impunerii taxelor de catrea Stat, pentru functionarea sa, determina existenta sau inexistentafraudei in administrare si/sau plata wink.gif

p.s.
..pe bune, mai lasa cluburile si filmele irlandeze...prea multa bautura si irascbibilitate perturba bostanelul dry.gif

Nu am inteles nimic.Poti sa reformulezi?

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Apr 8 2013, 09:31 PM
Mesaj #52

Guests

Pai chiar trebuie sa nu mai vorbim aiurea.
Domn Portofel,sa zicem ca Boc a fost un bou.Ok.Insa,astia pe care matale i-ai votat ti-au rezolvat problema de la numarul 1? Sau 2? Sau 3 si 4?
Si daca da,cum? Ca vreau sa scriu si eu o lucrare de doctorat.

+Quote Post
mesaj Apr 8 2013, 09:42 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (pd-tristi @ Apr 8 2013, 09:14 PM) *

p.s.

made in romania? blink.gif

+Quote Post
mesaj Apr 8 2013, 10:09 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (Nae @ Apr 8 2013, 09:31 PM) *
Pai chiar trebuie sa nu mai vorbim aiurea.
Domn Portofel,sa zicem ca Boc a fost un bou.Ok.Insa,astia pe care matale i-ai votat ti-au rezolvat problema de la numarul 1? Sau 2? Sau 3 si 4?
Si daca da,cum? Ca vreau sa scriu si eu o lucrare de doctorat.

Dle. Nae, ăștia sunt de puțin timp și parcă nu sunt la fel de enervanți. Când o să înceapă să fie- mă voi manifesta. Măcar ei n-au desființat încă statul asistențial.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Apr 8 2013, 10:19 PM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Apr 8 2013, 10:09 PM) *
Dle. Nae, ăștia sunt de puțin timp și parcă nu sunt la fel de enervanți. Când o să înceapă să fie- mă voi manifesta. Măcar ei n-au desființat încă statul asistențial.

Matale te-ai mutat de curand in tara asta.Eu ii cunosc mai bine,mai demult.Daca vrei,iti spun.
Vezi ca mai au doar 3 ani,poate te hotarasti pana atunci.
Ca lumea nu prea mai are rabdare.

+Quote Post
Vizitator_Bercovici&Braunovici.
mesaj Apr 9 2013, 07:04 AM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (Nae @ Apr 8 2013, 09:22 PM) *
CCrezi ca Berceanu nu avea deja grosul in 2000?
Esti chiar mucalit daca crezi ca eu o sa cred ca baietii destepti,ca Bechtelu si alte licitatii smechere au inceput in 2000.Ele au inceput in '90.Si doar au continuat.Din inertie.

oh, ba da...si atunci cand Boc a schitat anumite nemultumiri dupa ce a taiat panglica si a doua zi s-a ruinat shushaua...nemultumiri legate de unele ''mici'' furaciuni etc, Dl Berceanu/Bercovici a amenintat cu ruperea Guv...Baseanu/Braunovici a tacut malc la faza asta din cate stiu...

hai sa te cred ca toti marii miliardari s-au ridicat pana in 2000, si dupa aia, nimeni nu i-a mai putut ajunge, desi au alergat din rasputeri !!! si inca mai alearga..

ce a facut pdl ? a incercat sa puna piedici alora care nu s-au lasat jecmaniti sau racolati(iacubov), si i-au pasuit pe cei care si-au plecat genunchiul(patriciu, popoviciu, becali) , DAR MAI ALES, AU FURAT PE RUPTE, DOAR EI SI CLIENTELA LOR ! distrugand statul si ce a mai ramas din furaciunea anterioara a lui nascase

niciodata nu ai sa recunosti ca Lupta Anticoruptie, stindardul electoral al lui Bashe, se traduce de fapt asa : Cine nu e cu mine il ard (iar restul liber la jecmanit statul, doar cu avizul konducatorului, si cu un pitic de gradina marioneta pe post de PM)

Nae, nu te supara, ai tichiuta in sacosa ? de curiozitate doar te-ntreb, fara aluzii...mhmhm

+Quote Post
Vizitator_Allahu Akbar.
mesaj Apr 9 2013, 07:18 AM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (Pik @ Apr 8 2013, 09:26 PM) *
Nu am inteles nimic.Poti sa reformulezi?

nu laugh.gif
dar cunosc pe niste unii care platesc taxe insignifiante sau deloc, au invatamant si sistem medical gratuit la cel mai inalt nivel, ies la pensie la 50, pentru ca entitatea conducatoare (Statul, Monarhul, etc) este actionar majoritar in multe (deocamdata majoritar in petrol, dar se investeste masiv in noile tehnologii si surse de energie alternativa)
petrol am avut si noi...paduri...etc

naspa e ca acolo nu prea poti sa furi, sa violezi, sa umbli beat pe strazi...iti taie cate un membru sau chiar capul...

ce vreau sa reformulez e ca desfiintarea Statului actionar prin ''privatizari'' pe nimic, a marit considerabil ca si consecinta suprataxarea ca sursa unica de venituri la buget
inca n-ai vazut nimic, vei avea taxe si pe aerul respirat, taxe ''omologate'' UE

este la fel de adevarat ca fraudarea constanta prin manageriat incompetent sau rauvoitor, supervizat si favorizat sau impus de konducatori, respectiv de organele de control, a dus la falimentul inevitabil al Statului actionar

(cam 100000 de cartuse, pana la ultimul, ar fi un inceput bun...intr-un Stat musulman (inapoiat si retrograd) laugh.gif
gata, destul cu gluma, ma retrag din nisipurile miscatoare ale prostiei inertiale made in RO...
succes...

+Quote Post
Vizitator_Protopopescu Algernon.
mesaj Apr 9 2013, 08:56 AM
Mesaj #58

Guests

... Și-atunci, ce vreau eu, ca cetățean de la stat este ca:

Stimate domn, a existat un astfel de stat inainte de 1989.
1. Curatenie nu prea asigura, dar incerca sa faca trimitand elevii in parcuri la munca patriotica. Servicii gratuite incepand cu educatia, continuind cu sanatatea si pana la siguranta oferita de patrulele cetatenesti care tundeau tinerii pe strada. Meditatii si spaga existau si atunci. Viata decenta da, nivelul de trai al populatiei crestea continuu de la an la an, ajungand pe culmi nebanuite de civilizatie si progres.
2. Statul asigura o viata demna, in special pensionarilor de la CAP si copiilor abandonati, orfelinatele erau pline si au fost date ca exemplu de televiziunile occidentale imediat dupa 90.
3. Nu exista internet, dar nici nu avea omul muncii grija depunerii de n situatii la finante, primarie si in atatea locuri ca acum. Daca nu erai multumit faceai sesizare la comitetul de partid si se/te rezolva.
4. Statul stia ce doreste. Vezi toate documentele programatice adoptate in unanimitate la diversele congrese, conferinte, plenare etc.
Asta doriti?

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Apr 9 2013, 03:46 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Apr 8 2013, 10:09 PM) *

Ce ziceai?

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-14587...in-capitala.htm

+Quote Post
mesaj Apr 9 2013, 04:44 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (Allahu Akbar @ Apr 9 2013, 07:18 AM) *
nu laugh.gif
dar cunosc pe niste unii care platesc taxe insignifiante sau deloc, au invatamant si sistem medical gratuit la cel mai inalt nivel, ies la pensie la 50, pentru ca entitatea conducatoare (Statul, Monarhul, etc) este actionar majoritar in multe (deocamdata majoritar in petrol, dar se investeste masiv in noile tehnologii si surse de energie alternativa)
petrol am avut si noi...paduri...etc

naspa e ca acolo nu prea poti sa furi, sa violezi, sa umbli beat pe strazi...iti taie cate un membru sau chiar capul...

ce vreau sa reformulez e ca desfiintarea Statului actionar prin ''privatizari'' pe nimic, a marit considerabil ca si consecinta suprataxarea ca sursa unica de venituri la buget
inca n-ai vazut nimic, vei avea taxe si pe aerul respirat, taxe ''omologate'' UE

este la fel de adevarat ca fraudarea constanta prin manageriat incompetent sau rauvoitor, supervizat si favorizat sau impus de konducatori, respectiv de organele de control, a dus la falimentul inevitabil al Statului actionar

(cam 100000 de cartuse, pana la ultimul, ar fi un inceput bun...intr-un Stat musulman (inapoiat si retrograd) laugh.gif
gata, destul cu gluma, ma retrag din nisipurile miscatoare ale prostiei inertiale made in RO...
succes...

Tu esti, mai Pinteo, bata-te norocul sa te bata. tongue.gif

+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Closed TopicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th August 2019 - 06:58 PM