IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ne mexicanizam (o noua constitutie)
Vizitator_Nae.
mesaj Dec 29 2012, 07:02 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (user lucid, nu morbid @ Dec 29 2012, 05:32 PM) *
Aici ma tem ca gresesti, mai multi oameni sunt mai greu de corupt decat unul singur, asa ca o conducere colectiva e de preferat unei conduceri autocratice. Nu?

Formularea a fost gresita cred eu..
E mai bine sa ai un singur om pe post de arbitru (fara puteri legislative) decat sa ai mai multi (desi la prima vedere pare ca mai multi sunt mai greu de corupt) dar care au puteri legislative.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_baba cloanta.
mesaj Dec 29 2012, 11:19 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (kansas @ Dec 28 2012, 11:18 AM) *
...in timp ce Europa se micsoreaza vazand cu ochii...

Kansasule, uite una mica: pasamite de Gaulle, asa-zis ctitor al Europei unite, statea la masa cu lideri importanti ai lumii. Printre comesenii care degustau calvadosul, unul pe nume Dean Rusk, obscur secretar de stat. La un moment dat, acest de Gaulle da frau liber "ideilor" care il incercau de ceva vreme si se declara hotarat sa scoata Franta din NATO si, pe cale de consecinta, vrea sa vada toti soldatii americani, pana la ultimul, uschiti cat mai rapid. La care Dean Rusk, individ cu o cultura indoielnica si de o anvergura asemanatoare aripilor unei vrabii dry.gif , se ridica si ii raspunde distinsului si ilustrului generalisim, arhitect dea seama al casei Europa, bla, bla, bla, ca americanii pleaca in secunda numarul doi, cu deranj minim, numai ca ar vrea sa stie daca trebuie sa-i dezgroape si pe aia morti pe plajele normande, sa-i ia si pe ei acasa. In linistea care a urmat puteai sa auzi cum cade un ac.

Ce ma ingrijoreaza nu este faptul ca Europa se micsoreaza vazand cu ochii ci ca nu se micsoreaza destul de rapid, intelegi?... dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Dec 30 2012, 08:12 AM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (kaizoku @ Dec 28 2012, 11:23 AM) *
... poate as iesi dar in timp ce am inceput sa inteleg cine ne conduce, am inteles si cine sunt cei condusi (!!!) si stiu ca oamenii nu se schimba, ca atare nu mai incerc sa schimb pe nimeni. Nu mai cred in "sa lamurim oamenii si sa facem ceva cu ei", acum cred in "sa ma alatur unui grup de oameni gata convinsi de aceleasi valori ca mine". Eu cred ca modalitatea de a schimba starea de fapt actuala e constituirea de mici comunitati care sa micsoreze cat de mult contactul cu statul politicienilor (comunitati bazate pe interese comune) si construirea (incetisor incetisor) unui stat paralel smile.gif.

100% de-acord cu tine.

Numai că eu am considerat că trebuie început cu a pune o distanţă sănătoasă între mine şi Bucureşti (aproximativ 2.800 km.) şi aş sfătui pe oricine să facă la fel. Dacă încerci să construieşti un stat paralel în timp ce locuieşti în continuare în RO., ţi se pot întâmla tot felul de chestii bizare, dintre cele la care se referea [kansas]

Va fi probabil nevoie de 20 de ani pentru a crea în România nişte nuclee independente de politicienii actuali şi votanţii lor, dar nici aşa cum sunt acum lucrurile nu mai pot fi lăsate la nesfârşit.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 30 2012, 10:47 AM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (kaizoku @ Dec 28 2012, 11:23 AM) *
Eu cred ca modalitatea de a schimba starea de fapt actuala e constituirea de mici comunitati care sa micsoreze cat de mult contactul cu statul politicienilor

NOT APROVED!
Citeaza (Warrington @ Dec 30 2012, 08:12 AM) *
dar nici aşa cum sunt acum lucrurile nu mai pot fi lăsate la nesfârşit.

NOT APROVED!

THE NEXT ONE!
...............................

Democratia este dictatura majoritatii (parca asa zicea unu' mai destept decat mine smile.gif ), deci nu vei fi lasat sa faci ce vrei tu (si cei cativa care ti se alatura).

Da, ma predau in lupta contra majoritatii. Si nici macar nu mi-e rusine sa recunosc ca nu ma pot separa din turma condusa. Doar ma bucur pentru ragazul pe care-l mai am pentru a citi ce vreau eu, a gandi cum vreau eu si a-mi marturisi, cu voce tare, gandurile. Si chiar acum imi trec prin minte cateva cuvinte ale Ecclesiastului: M-am uitat cu luare aminte la toate lucrările care se fac sub soare şi iată: totul este deşertăciune şi vânare de vânt. Ceea ce este strâmb nu se poate îndrepta şi ceea ce lipseşte nu se poate număra.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Dec 30 2012, 11:14 AM
Mesaj #35

Guests

Problema e cu mentalitatea..
Multi duc dorul zilelor cand frecau manganul la fabrica si mai bagau sub palton si 2-3 cutii cu vopsea..
Multi sunt nostalgici fata de zilele cand un bou putea ajunge militian,activist sau securist.
Spiritul civic este varza in Romania fiindca eram obisnuiti ca statul sa se ocupe de tot.

Politicienii nostri nu au educatie politica (poate doar Sf.Gheorghiu).
Aia care au facut cu adevarat politica sunt doar niste poze in cartea de istorie.Modelele de acum sunt Iliescu,Nastase,Basescu,Vanghelie,Udrea,Mazare..pai la ce sa te astepti?

Si totusi.Ceva se misca prin anumite parti.
Cateva milioane au renuntat sa mai astepte sa faca statul ceva ptr ei si ori au plecat ori lucreaza la privat ori s-au privatizat chiar ei.

Imi pare rau ptr pensionarii care nu au nici o vina aici.Dar nu ptr aia gen Dogaru care intotdeauna au avut pensie mare,spritzul la rece la cel mai bun restaurant si frecau soldatii sau ii puneau sa traga in demonstranti.
Si nu ma refer numai sau la toate cadrele militare.

+Quote Post
Vizitator_bulisor.
mesaj Dec 30 2012, 11:52 AM
Mesaj #36

Guests

Tantelor si nenilor, nu poti sili baba sa treaca strada, atunci cand nu vrea asta, stiu din proprie experienta. Eventual o poti invata sa traverseze pe zebra si nu aiurea. Desi daca-i arati de peste drum o punga de pufuleti si un pui congelat - la promotie, o poti convinge sa escaladeze pasarele si sa fuga cu poalele ridicate peste un bulevard cu patru benzi pe sens si unde se circula cu viteza. Ce sa faci atunci? Sa astepti sa moara baba, sa speri ca daca tu nu-i arati punguta cu doi bani, nimeni n-o sa o faca? Sa reinfiintezi patrulele scolare de circulatie, care sa sileasca babele sa treaca strada regulamentar? Sa duci baba in excursie in alta tara prin programul social, sa vada cum se traverseaza la outlet? Pe ce bani? Iar cand nepoteii babei blocheaza circulatia cu sabii si pistoale, ca sa poata pune cortul de nunta, ce te faci? Incepi sa regreti baba. Nu-i chiar asa de simplu...

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Dec 30 2012, 12:06 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (bulisor @ Dec 30 2012, 11:52 AM) *
Tantelor si nenilor, nu poti sili baba sa treaca strada, atunci cand nu vrea asta, stiu din proprie experienta. Eventual o poti invata sa traverseze pe zebra si nu aiurea. Desi daca-i arati de peste drum o punga de pufuleti si un pui congelat - la promotie, o poti convinge sa escaladeze pasarele si sa fuga cu poalele ridicate peste un bulevard cu patru benzi pe sens si unde se circula cu viteza. Ce sa faci atunci? Sa astepti sa moara baba, sa speri ca daca tu nu-i arati punguta cu doi bani, nimeni n-o sa o faca? Sa reinfiintezi patrulele scolare de circulatie, care sa sileasca babele sa treaca strada regulamentar? Sa duci baba in excursie in alta tara prin programul social, sa vada cum se traverseaza la outlet? Pe ce bani? Iar cand nepoteii babei blocheaza circulatia cu sabii si pistoale, ca sa poata pune cortul de nunta, ce te faci? Incepi sa regreti baba. Nu-i chiar asa de simplu...

Cam asa sta treaba dar ceva trebuie facut.Chiar daca exportam inteligenti putem macar sa le dam un email si sa-i intrebam.
Io nu sunt adeptul celor doua chestii clasice 'Nu se poate face nimic' sau 'Frumoasa tara,pacat ca e locuita'.
Fiindca ceva-ceva se misca,deci se poate.
Nea Ponta parca a mai inceput sa bage urechea la ce spun altii mai buni si Crina Ntonescu nu mai crede nici ea ca suspendarea salveaza Romania.
Parca si nea Ilici a zis una de zici ca nu era el..
Si asta e doar inceputu'..stai sa se goleasca sticla cu tuica,cazanul cu sarmale si coltucul de la cozonac si..vine intretinerea.Sa vezi veselie..

+Quote Post
Vizitator_bulisor.
mesaj Dec 30 2012, 12:31 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (Nae @ Dec 30 2012, 12:06 PM) *
Cam asa sta treaba dar ceva trebuie facut.Chiar daca exportam inteligenti putem macar sa le dam un email si sa-i intrebam.
Io nu sunt adeptul celor doua chestii clasice 'Nu se poate face nimic' sau 'Frumoasa tara,pacat ca e locuita'.
Fiindca ceva-ceva se misca,deci se poate.
Nea Ponta parca a mai inceput sa bage urechea la ce spun altii mai buni si Crina Ntonescu nu mai crede nici ea ca suspendarea salveaza Romania.
Parca si nea Ilici a zis una de zici ca nu era el..
Si asta e doar inceputu'..stai sa se goleasca sticla cu tuica,cazanul cu sarmale si coltucul de la cozonac si..vine intretinerea.Sa vezi veselie..

Nici eu nu sunt adeptul statului pe margine si tzatzaitului din buze, altfel as alege un Congo frumos si mi-as papa acolo linistit agoniseala, compatimind de la distanta... Poate pentru ca am copii si vreau sa nu se stranga langa radacini doar la parastase.
Initial am zis si eu la fel, vine primavara si o sa se dea cu sania pe uscat si cei de acum, cu duhurile celor inselati si flamanzi pe urme. Dar nu faci decat sa deschizi cutia Pandorei, un soi de concurs: cine promite mai mult si care o sa cada de mai de sus... Per ansamblu nu-i chiar atat de rau, statistic o ducem bine. Din pacate, cei care trag statisticile catre linia de plutire stau si contempla de pe margine, un fel de chibiti care asista la moartea fotbalului romanesc si se bucura ca au dreptate. Raman galeriile agresive si manipulabile, care fac legea peste ramasitele unui trecut care incepe sa para glorios prin comparatie cu ziua de astazi... Si atunci? Incep sa cred ca prin noi insine este o legenda urbana, nu ajunge. Cand lucrurile se vor repara si la altii, cand o sa ne bucuram din nou de faramiturile cazute de la masa bogatilor, abia atunci calmul si optimismul se vor reinstaura. Si ca de obicei, vom sari calul in directia respectiva, ne vom lasa dusi de val si poate ca aceia care au invatat intre timp sa stea deasupra valului si nu sa bolboroseasca sub el, vor fi mai multi...
Scuze, am dat-o iar in parabole si nu vroiam asta.
La Multi Ani!

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 30 2012, 01:08 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (bulisor @ Dec 30 2012, 12:31 PM) *
[...] cand o sa ne bucuram din nou de faramiturile cazute de la masa bogatilor, abia atunci calmul si optimismul se vor reinstaura.

La Multi Ani!

Uhh! profunda asta... Genul de fraza care ni se dadea la scoala si puteam face comentarii de pagini intregi laugh.gif
Bulisor, daca la varsta asta esti asa de intelept, apoi 'nea Bula, taticul tau, e foarte mandru de educatia pe care ti-a dat-o!

Ce-i drept e ca io, dupa ce am scos definitiv televizoru' din priza si nu l-am mai considerat pe angajatorul meu ca pe un imbogatit pe nedrept si un exploatator al clasei muncitoare wink.gif am inceput sa aplic sfatul "Dati Cezarului ce-i al Cezarului si lui Dumnezeu ce-i al lui Dumnezeu" cu o buna-credinta neprefacuta, ceea ce, constat acum la final de an, mi-a ajutat enorm la pisic, pardon psihic. Atunci cand sunt o sluga buna si nu vreau sa iau locul stapanului, ne merge bine amandorura.

La multi ani si tie! bulisor biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Dec 30 2012, 01:15 PM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (bulisor @ Dec 30 2012, 12:31 PM) *
Nici eu nu sunt adeptul statului pe margine si tzatzaitului din buze, altfel as alege un Congo frumos si mi-as papa acolo linistit agoniseala, compatimind de la distanta... Poate pentru ca am copii si vreau sa nu se stranga langa radacini doar la parastase.
Initial am zis si eu la fel, vine primavara si o sa se dea cu sania pe uscat si cei de acum, cu duhurile celor inselati si flamanzi pe urme. Dar nu faci decat sa deschizi cutia Pandorei, un soi de concurs: cine promite mai mult si care o sa cada de mai de sus... Per ansamblu nu-i chiar atat de rau, statistic o ducem bine. Din pacate, cei care trag statisticile catre linia de plutire stau si contempla de pe margine, un fel de chibiti care asista la moartea fotbalului romanesc si se bucura ca au dreptate. Raman galeriile agresive si manipulabile, care fac legea peste ramasitele unui trecut care incepe sa para glorios prin comparatie cu ziua de astazi... Si atunci? Incep sa cred ca prin noi insine este o legenda urbana, nu ajunge. Cand lucrurile se vor repara si la altii, cand o sa ne bucuram din nou de faramiturile cazute de la masa bogatilor, abia atunci calmul si optimismul se vor reinstaura. Si ca de obicei, vom sari calul in directia respectiva, ne vom lasa dusi de val si poate ca aceia care au invatat intre timp sa stea deasupra valului si nu sa bolboroseasca sub el, vor fi mai multi...
Scuze, am dat-o iar in parabole si nu vroiam asta.
La Multi Ani!

Asa e natura noastra..Cand luam salariul dam petrecere,dansam si nimeni nu ne atinge..cand vine intretinerea 'f**i mama ei de tara ca mai bine era cu Ceausescu.Prost am fost ca nu am plecat din tara'.
D'aia zic ca suntem latini si nu balcanici..
Ala dinainte zicea ca nu ne atinge criza si p'astia de acum i-au lovit superpesimismul,'o sa fie naspa in 2013'...acu zic ei ca vreo 10 ani o sa fie naspa..
Exageram.
Murim de foame urla Ciorbea si Romania a comandat nu stiu cate Ferrari si Valea Prahovei e plina de sarbatori (mai scump ca in Austria)..
Moare omu' de foame dar au disparut carnatii,caltabosu si toba..(apropo,cat dracu putem sa mancam de Revelion?)..
De promisiuni se cam satura omu' repede (in ultima vreme).Poate inca sunt naivi multi dar nu mai au rabdare (alta extrema).
Galeria fanilor e cam pe duca..Partidul castigator a luat un numar jenant.Majoritatea au stat pe bara.
Eu zic sa gandim la mahmureala ca atunci suntem lucizi.
La multi ani!

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Dec 30 2012, 01:22 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (Laur006 @ Dec 30 2012, 01:08 PM) *
Uhh! profunda asta... Genul de fraza care ni se dadea la scoala si puteam face comentarii de pagini intregi laugh.gif
Bulisor, daca la varsta asta esti asa de intelept, apoi 'nea Bula, taticul tau, e foarte mandru de educatia pe care ti-a dat-o!

Ce-i drept e ca io, dupa ce am scos definitiv televizoru' din priza si nu l-am mai considerat pe angajatorul meu ca pe un imbogatit pe nedrept si un exploatator al clasei muncitoare wink.gif am inceput sa aplic sfatul "Dati Cezarului ce-i al Cezarului si lui Dumnezeu ce-i al lui Dumnezeu" cu o buna-credinta neprefacuta, ceea ce, constat acum la final de an, mi-a ajutat enorm la pisic, pardon psihic. Atunci cand sunt o sluga buna si nu vreau sa iau locul stapanului, ne merge bine amandorura.

Scoaterea televizorului din priza nu e o solutie.E ca si cum nu vreau sa-mi iau un pistol de frica ca poate ma impusc cu el.
Precum pc-ul si internetul.Face treaba buna daca iti sta in caracter.Mie imi place sa ii ascult si pe aia si pe ceilalti fiindca cred ca am destul creier sa nu-i cred cand e cazul.(poate sunt si un pic masochist)...
E drept ca sunt unii care stau pe canal zi si noapte si a doua zi cred ca e adevarat fiindca 'asa a spus la tv'..

+Quote Post
Vizitator_bulisor.
mesaj Dec 30 2012, 01:41 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (Laur006 @ Dec 30 2012, 01:08 PM) *

Ce-i drept e ca io, dupa ce am scos definitiv televizoru' din priza si nu l-am mai considerat pe angajatorul meu ca pe un imbogatit pe nedrept si un exploatator al clasei muncitoare... am inceput sa aplic sfatul "Dati Cezarului ce-i al Cezarului si lui Dumnezeu ce-i al lui Dumnezeu" cu o buna-credinta neprefacuta, ceea ce, constat acum la final de an, mi-a ajutat enorm la pisic, pardon psihic. Atunci cand sunt o sluga buna si nu vreau sa iau locul stapanului, ne merge bine amandorura.

Nu poti sa spui ca n-am respectat spiritul sarbatorilor si nu ti-am dat o bucatica de intelepciune profunda de analizat, dealtfel sunt recidivist laugh.gif Chestia cu televizorul o stiu demult, cat despre angajator, n-are rost sa discutam, prefer sa am timp liber si sa-i organizez pe altii biggrin.gif
Dar respect credinta buna si poate o sa invat sa si iubesc candva ceea ce conteaza cu adevarat.
Multumesc, o viata buna si tie! smile.gif

+Quote Post
Vizitator_bulisor.
mesaj Dec 30 2012, 01:52 PM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (Nae @ Dec 30 2012, 01:15 PM) *
Asa e natura noastra..Cand luam salariul dam petrecere,dansam si nimeni nu ne atinge..cand vine intretinerea 'f**i mama ei de tara ca mai bine era cu Ceausescu.Prost am fost ca nu am plecat din tara'.
D'aia zic ca suntem latini si nu balcanici..
Ala dinainte zicea ca nu ne atinge criza si p'astia de acum i-au lovit superpesimismul,'o sa fie naspa in 2013'...acu zic ei ca vreo 10 ani o sa fie naspa..
Exageram.
Murim de foame urla Ciorbea si Romania a comandat nu stiu cate Ferrari si Valea Prahovei e plina de sarbatori (mai scump ca in Austria)..
Moare omu' de foame dar au disparut carnatii,caltabosu si toba..(apropo,cat dracu putem sa mancam de Revelion?)..
De promisiuni se cam satura omu' repede (in ultima vreme).Poate inca sunt naivi multi dar nu mai au rabdare (alta extrema).
Galeria fanilor e cam pe duca..Partidul castigator a luat un numar jenant.Majoritatea au stat pe bara.
Eu zic sa gandim la mahmureala ca atunci suntem lucizi.
La multi ani!

Avea strabunica o vorba, cred ca am mai spus-o: nu-mi pare rau ca m-am maritat, pe omul meu nu l-am vazut beat! Asta desi omul ei era profesionist, insa n-a ridicat niciodata macar glasul la ea sau la copii, aducea salariul acasa si si-a trimis copii la scoala, platind cote, ca era element daunator noii societati. Avea si el o vorba, dupa doua decenii de stat in America: mai baiete, daca stiam citi si socoti ajungeam milionar, asa am slugarit la altii ca sa va fie voua bine, dar tine aici o suta de lei si du-te de-ti cumpara o acadea cu ei si de restul carti!
Multumesc, ne auzim la urmatoarea mahmureala smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Dec 30 2012, 04:29 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (bulisor @ Dec 30 2012, 01:52 PM) *
Avea strabunica o vorba, cred ca am mai spus-o: nu-mi pare rau ca m-am maritat, pe omul meu nu l-am vazut beat! Asta desi omul ei era profesionist, insa n-a ridicat niciodata macar glasul la ea sau la copii, aducea salariul acasa si si-a trimis copii la scoala, platind cote, ca era element daunator noii societati. Avea si el o vorba, dupa doua decenii de stat in America: mai baiete, daca stiam citi si socoti ajungeam milionar, asa am slugarit la altii ca sa va fie voua bine, dar tine aici o suta de lei si du-te de-ti cumpara o acadea cu ei si de restul carti!
Multumesc, ne auzim la urmatoarea mahmureala smile.gif

Fiecare isi poarta propria cruce..
Taranul ar trebui sa dea cu sapa si ala destept sa invete pe altii.
Mai rau e cand incurci lucrurile si taranul ajunge ministru si ala educat vinde eugenia la magazin.

+Quote Post
Vizitator_Dinca.
mesaj Dec 30 2012, 07:49 PM
Mesaj #45

Guests

Degeaba?

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Dec 31 2012, 11:00 AM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (Nae @ Dec 30 2012, 04:29 PM) *
Fiecare isi poarta propria cruce..
Taranul ar trebui sa dea cu sapa si ala destept sa invete pe altii.
Mai rau e cand incurci lucrurile si taranul ajunge ministru si ala educat vinde eugenia la magazin.

Apropo,sper ca nu s-a interpretat gresit ce am vrut sa spun.
Nu am nimic cu taranii,dimpotriva,multi din ei sunt foarte muncitori si seriosi..am vrut doar sa spun ca fiecare ar trebui sa faca ce stie si sa aiba ce merita.
Nu dentist la ministerul sportului,nu Gigi in comisia juridica..

+Quote Post
Vizitator_bulisor.
mesaj Dec 31 2012, 11:56 AM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (Nae @ Dec 31 2012, 11:00 AM) *
Apropo,sper ca nu s-a interpretat gresit ce am vrut sa spun.
Nu am nimic cu taranii,dimpotriva,multi din ei sunt foarte muncitori si seriosi..am vrut doar sa spun ca fiecare ar trebui sa faca ce stie si sa aiba ce merita.
Nu dentist la ministerul sportului,nu Gigi in comisia juridica..

Nu s-a interpretat gresit, stai linistit.
Iar niste tarani adevarati, din aceia gospodari si cu bun simt, n-ar strica pe la niste ministere...

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Dec 31 2012, 01:29 PM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (bulisor @ Dec 31 2012, 11:56 AM) *
Iar niste tarani adevarati, din aceia gospodari si cu bun simt, n-ar strica pe la niste ministere...

Ce e naspa e ca expresia 'puterea corupe' e uneori adevarata.
Am vazut Oameni care s-au transformat in javre dupa ce au ajuns 'la putere'...

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 31 2012, 01:32 PM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (Nae @ Dec 31 2012, 01:29 PM) *

...te scuz pt cuvantul "uneori" laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_bulisor.
mesaj Dec 31 2012, 01:46 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (Nae @ Dec 31 2012, 01:29 PM) *
Am vazut Oameni care s-au transformat in javre dupa ce au ajuns 'la putere'...

De data asta, nu eu sunt cel fatalist.
Iar obiceiuri si traditii de pe la noi, stiu si asta.
N-au fost oameni cu O niciodata, doar i-ai cunoscut cu adevarat dupa...
O selectie riguroasa se poate insa face, doar sa vrei, n-ai nevoie de puteri supranaturale:)

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Dec 31 2012, 01:50 PM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (Laur006 @ Dec 31 2012, 01:32 PM) *
...te scuz pt cuvantul "uneori" laugh.gif

Corect..Mea culpa..

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jan 2 2013, 08:49 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (bulisor @ Dec 31 2012, 01:46 PM) *
O selectie riguroasa se poate insa face, doar sa vrei, ...

De-obicei nu se poate face o selectie riguroasa, ajungi sa lucrezi cu cei pe care-i ai. Interesant e ca si in vest e la fel, doar ca aici "ai cu cine".

+Quote Post
Vizitator_bulisor.
mesaj Jan 2 2013, 09:28 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (Warrington @ Jan 2 2013, 08:49 PM) *
De-obicei nu se poate face o selectie riguroasa, ajungi sa lucrezi cu cei pe care-i ai. Interesant e ca si in vest e la fel, doar ca aici "ai cu cine".

Nenea, nu-i chiar asa! Eu am de lucru in fiecare an cu fo' 20 de tineri priceputi, nu ma refer la aia care trebuie sa fie sau se cred asa!
Majoritatea au nevoie de mine sa le arat un an sau doi, apoi pleaca...
Asa ca ai cu cine, te asigur! Inca!
Ce propui matale ca sa-i tinem?

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Jan 2 2013, 09:43 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (bulisor @ Jan 2 2013, 09:28 PM) *
...

Un pripon, ma scuzati pentru intromisiune. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_kansas.
mesaj Jan 3 2013, 08:11 AM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (gogu @ Jan 2 2013, 09:43 PM) *
Un pripon, ma scuzati pentru intromisiune. smile.gif

LaMultiAni Gogule!

gura ''pacatosului'' adevar graieste...
cand ziceam ca nu mai ''intromisionez'', ma faci tu sa tresar de la inceput de an tongue.gif

...tu vrei sa inchizi frontierele ohmy.gif !!!
tehnic, ar fi ultima solutie ca sastopezi conducta de inteligenta romaneasca sa mai curga afara...
uiuiuuuu...deja ma doare capu' (ala de plastic laugh.gif
ps
ia zi, in conditiile astea (care sigur vor veni mai curand decat credem)...tu te (mai) intorci ?...

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jan 3 2013, 11:22 AM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (kansas @ Jan 3 2013, 08:11 AM) *
...tu vrei sa inchizi frontierele ohmy.gif !!!

Nu cred ca vrea cineva de pe-aici asa ceva... Iar cei mai de prin Vest, prin papusile-de-mucava din al nost' Parlament/Guvern nici atat, ba dimpotriva, cred ca ar vrea sa le deschida de tot, sa le stearga mai apoi si sa faca altele, mai mici in cele in urma. Cel putin asta ar putea fi , dupa mine, unul din scopurile regionalizarii Romaniei. Oricum, chiar si eu as putea fi de acord ca criteriul etnic sa nu mai fie luat in considerare la stabilirea unor limite de suprafete locuite de indivizi umani... Poate nu imediat, dar, ...., in intr-un viitor nedefinit smile.gif as accepta ideea.

Citeaza (kansas @ Jan 3 2013, 08:11 AM) *
ia zi, in conditiile astea (care sigur vor veni mai curand decat credem)...tu te (mai) intorci ?...

tare's curios la ce iti trece prin gand cand spui "conditiile astea" ohmy.gif

+Quote Post
Vizitator_kansas.
mesaj Jan 3 2013, 11:31 AM
Mesaj #57

Guests

[quote name='Laur006' date='Jan 3 2013, 11:22 AM' post='274917'

tare's curios la ce iti trece prin gand cand spui "conditiile astea" ohmy.gif
[/quote]
tu ai vrut-o...:
daca, si numai daca, se strica traba intre Siria si turcia apoi Grecia...pt ca nenea Erdogan cred ca e deja luat de valul puterii...deci grecia, frontiera UE...Bulgaria, Romania...probleme la frontierele naturale...care inseamna restrictii impuse apoi de UE, incepand cu frontierele Ungariei (mici sau mari tongue.gif
care restrictii se pot generaliza si amplifica si ca urmare a altor ciudatenii sau focare de criza
daca si numai daca... 2014-2015
(dar nu are legatura cu ghiolbanismul politic autohton dry.gif )

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Jan 3 2013, 11:32 AM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (bulisor @ Jan 2 2013, 09:28 PM) *
Nenea, nu-i chiar asa! Eu am de lucru in fiecare an cu fo' 20 de tineri priceputi, nu ma refer la aia care trebuie sa fie sau se cred asa!
Majoritatea au nevoie de mine sa le arat un an sau doi, apoi pleaca...
Asa ca ai cu cine, te asigur! Inca!

Noi ne plangem ca pleaca din tara dar pana sa plece din tara se duceau toti la Bucuresti.
Singura 'alinare' este ca majoritatea nu uita de unde au plecat si mai revin in vacante,mai baga o vorba buna..unii isi mai fac case pe acolo.
Ce ne faceam noi daca Dan Diaconescu ramanea la Caracal si Mihaela Radulescu la Bacau?.... laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jan 3 2013, 12:21 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (kansas @ Jan 3 2013, 11:31 AM) *
(dar nu are legatura cu ghiolbanismul politic autohton dry.gif )

Oops... de ce prevad realipirea kansasului la patria mama - Romania laugh.gif

Citeaza (Nae @ Jan 3 2013, 11:32 AM) *
Ce ne faceam noi daca Dan Diaconescu ramanea la Caracal si Mihaela Radulescu la Bacau?.... laugh.gif

nu stiu cu DD, insa Raduleasca e cu Piatra Neamt-ul mai mult smile.gif . Ma enerveaza ca lui Nae nu prea pot sa-i reprosez erori de fond, ci doar de forma... biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Jan 3 2013, 01:01 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (Laur006 @ Jan 3 2013, 12:21 PM) *
nu stiu cu DD, insa Raduleasca e cu Piatra Neamt-ul mai mult smile.gif . Ma enerveaza ca lui Nae nu prea pot sa-i reprosez erori de fond, ci doar de forma... biggrin.gif

laugh.gif

Nu eram f.sigur (am uitat sa mentionez asta..) dar m-am gandit ca nu prea conteaza.

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th November 2019 - 03:50 AM