IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

25 Pagini V  « < 23 24 25  
Reply to this topicStart new topic
> Romani fara vize in Canada?, Vreau sa plec de la coada vacii la coada renului :-)
Vizitator_Ali.
mesaj Aug 26 2013, 05:23 PM
Mesaj #721

Guests

Ce prostii spuneti voi de Canada!! Eu sint in Canada cu viza (iar acum cetatean) de peste 14 ani in Regina, Saskatchewan. Daca vreti dragilor gasiti de munca si la curatenie, macdonalds etc, deci sincer dragilor romanii in Canada ce prostii vorbiti voi ca nu gasiti locuri de munca?? Aici in Canada trebuie sa muncesti din greu sa ajungi cineva, sa incepi de jos (chiar si de la $8/hr), dar tot ajungi la $30/hr (ca si mine) - si fara nici o facultate, doar un curs de un an de secretara. Asa ca, se gaseste de lucru daca vrei sa muncesti!! Aici in Regina doar sinte peste 8000 de locuri de munca, dintre care pot spune ca jumatate sint fara nici o facultate, asa ca o ducem mult mai bine ca US, sau chiar Europa. Iar de viza va spun ca asta nu o sa se intimple (din pacare, pt ca mi-ar placea sa am si eu mai multa familie aici). Am lucrat vreo 5 ani (pina recent) la Citizenship and Immigration Canada si nu e nici vorba sa se deschida viza pt romanii sau europenii!! Sint foarte putine tari care au dreptul de a veni fara viza, dar si astea o sa se schimbe in urmatorii 5 ani.... si nu in bine, atit va pot spune. Deci dragilor romanii, faceti o scoala, curs ceva si aplicatii sa venitii aici pt ca viata e mult mai buna si sigura decit in Romania si nu as avea de ce sa mint.... dar asta este intradevar daca iti place sa muncesti.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_food banks canada.
mesaj Aug 27 2013, 10:57 AM
Mesaj #722

Guests

Citeaza (Ali @ Aug 26 2013, 05:23 PM) *
Aici in Canada trebuie sa muncesti din greu sa ajungi cineva, sa incepi de jos (chiar si de la $8/hr), dar tot ajungi la $30/hr (ca si mine) - si fara nici o facultate, doar un curs de un an de secretara.

ai uitat sa spui ca trebuie sa vorbesti mandarina. obligatoriu...

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Sep 1 2013, 05:15 AM
Mesaj #723

Guests

Citeaza (Ali @ Aug 26 2013, 05:23 PM) *
dar tot ajungi la $30/hr (ca si mine) - si fara nici o facultate, doar un curs de un an de secretara. Asa ca, se gaseste de lucru daca vrei sa muncesti!! Aici in Regina doar sinte peste 8000 de locuri de munca, dintre care pot spune ca jumatate sint fara nici o facultate, asa ca o ducem mult mai bine ca US, sau chiar Europa. Iar de viza va spun ca asta nu o sa se intimple (din pacare, pt ca mi-ar placea sa am si eu mai multa familie aici). Am lucrat vreo 5 ani (pina recent) la Citizenship and Immigration Canada si nu e nici vorba sa se deschida viza pt romanii sau europenii!! Sint foarte putine tari care au dreptul de a veni fara viza, dar si astea o sa se schimbe in urmatorii 5 ani.... si nu in bine, atit va pot spune. Deci dragilor romanii, faceti o scoala, curs ceva si aplicatii sa venitii aici pt ca viata e mult mai buna si sigura decit in Romania si nu as avea de ce sa mint.... dar asta este intradevar daca iti place sa muncesti.

secretara cu 30 pe ora,la govern felicitari, si o secretara la banca in ro are salariu mare.
Da vezi cum e cu media salariilor la secretare pe Ca.

Cand spui fara facultate interpretezi intentionat gresit facultate == universiatate. Ca sa-ti gasesti ceva fara vreun colegiu, cursuri unde sa marci banul sant cam nule. (mici exceptzii in constructii)

Aropo nu toti trebuie sa plece de la 8 pe ora, mai alse daca stii sa faci ceva si nu totzi trebuie sa se rescoleasca in Ca.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 2 2013, 08:57 PM
Mesaj #724

Guests

Sunt curios, la ce banca in ro are o secretara salariu mare? Si la ce te referi cand zici mare? Stiu destui manageri in banci in ro care n-au salarii mari deloc, deci sunt oara cat poate sa aiba o secretara..

+Quote Post
Vizitator_DY TONYNO.
mesaj Jan 9 2014, 03:56 PM
Mesaj #725

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 10 2008, 02:35 PM) *
Dragii mei,nu aveti ce cauta in Canada,si reporterul care a scris acel articol o stie ca nu se va intampla asta nici peste 10 ani ,romanii sunt sub nivelul de existenta,daca v aintereseaza o mica comparatie,Africa e mai bine cotata decat Romania. Aici in Canada,nu merge cu marlania cu cersetoria organizata care prinde in Europa,aici cum te-a prins,te impacheteaza si via Romania.Am vazut intr-o zi o tiganca cersind la uncolt,de soc ce aveam,nici nu puteam articula vreun cuvant,dar nu a durat 5 minute si au venit baietii cu duba si au imbarcat-o rapid.M-am bucurat mult,dar tot inca eram socat.Au mai fost bande de romani care cica erau bine organizate si au fost prinse furand de la vilage de valeurs,tradus inseamna ca furau de la un magazin cu lucruri d emana a saptea mobila haine etc,lucruri f ieftine cu care nu t eimbogatresti,sau facut numai de cacao,apoi a mai fos tun cas cu niste hoti de bancomate,dar dupa fete se vedea clar proveninenta si etnia lor,dar le spunea romani.Asa ca fratilor dupa cum a mai scris cineva,noi canadienii avem nevoie de viza sa mergem in America care ne este tara vecina,asa ca nu o sa permita canadienii libera intrare.De fapt imi aduc aminte ca spune ao dat apremierul Canadei,cand veti fi la nivelul economic celor din UE,atunci cu siguranta veti avea libera intrare,dar dupa cum stiti ceea ce s eintampla in tara,saracia si promiscuitatea si toate la un loc,luativa gandul si nu va mai imbatati cu apa rece ca nu merge.

--BAI VERE LASA VRAJEALA ASTA CU LEGILE,CA SE RESPECTA,CA ROMANIA ASA SI ASA, BA GYCULE DIN CANADA,TE ASIGUR EU CA ACUM VORBESC PE LIMBAJUL TAU,TE INDRUM SA VEZI CUM SUNT LEGILE IN DOMENIUL EXPROPRIERII CETATENILOR CANADIENI,ACEI --COLOSI-- DIN DOMENIUL MINERITULUI CARE PLATESC CU BANI GREI SA ALUNGE SI SA OBLIGE,CIVILIZAT CU FORTA,CU POLITIE ACEI PROPRIETARI DE PE PROPRIETATILE LOR,ASA CA TAIE DIN HARNEALA TA CANADIANA RASUFLATA. DACA DORESC.EU CETATEAN EUROPEAN-ROMAN VIN CAND VOR MUSCHII MEI IN CANADA,INFIINTEZ IMEDIAT O FIRMA SI SE REZOLVA TOTUL. MANGLEALA TA E RASUFLATA VERE,POATE TU VII DIN AFRICA ORI DIN TARA LUI MANGLEALA CU HARNEALA,CA MIROSI A BAUTURA!!!!!!! SSSTTTTTTTTTTTT

+Quote Post
Vizitator_DY TONYNO.
mesaj Jan 9 2014, 04:14 PM
Mesaj #726

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 11 2008, 07:47 AM) *
Ar fi interesanta eliminarea vizelor pentru ca astfel am putea sa mai vizitam si noi ceva.Canada este o tara superba si mi-ar face placere sa o cunosc.Am prieteni emigrati legal acolo ( informaticieni) de 10-12 ani si stiu ca nu e usor nici acolo.Dar cand citesc afirmatiile venite de la cate unul cu 2 clase mai mult ca trenul,scrise cu greseli de ortografie,imi vine sa zic:Bai fraiere,ai facut bine ca ai emigrat,ca in RO nu aveai nici o sansa cu inteligenta ta.Si cand il mai aud ca zice si "Asa ca fratilor dupa cum a mai scris cineva,noi canadienii.... " ma apuca greata.Om avea noi,romanii,defectele noastre....dar nu suntem cei mai rai.Si orice cetatenie as avea,tot ROMAN raman,si sunt mandru de asta.
Asa ca,nu va fie frica,nu venim sa va luam locurile munca,ci doar in scopuri turistice.

--BRAVO!!! IATA CA SUNT ROMANI ADEVARATI,SIMT ROMANESTE SI SUNT MANDRU DE ROMANIA.DOAR CA IMI ESTE RUSINE DE ALTII CARE AU UITAT CINE SUNT,DACA ACESTIA SUNT CINEVA ORIUNDE SUNT EI!!!!!! DEMNITATEA ,RESPECTUL,ONOARE DE ROMAN ESTE ARUNCATA DE MULTI, PENTRU UN PUMN DE MARUNTIS,ACESTIA SE POT NUMI LINGAI CLAR!!!!!!! ORICUM UE BAGA VIZE STATELOR CARE, NU ACORDA LIBERA CIRCULATIE TUTUROR CETATENILOR UE,CURAND !!!!!!! angry.gif

+Quote Post
Vizitator_Servena.
mesaj Oct 28 2014, 08:09 AM
Mesaj #727

Guests

car rental insurance pucu tablets for sale insurance car auto free online spammmmm quotes online cu mac mult quotes

+Quote Post
Vizitator_Flossy.
mesaj cu 4 saptamani in urma
Mesaj #728

Guests

spammmmm quotes buy cucu online actress in mucu commercial spammmmm

+Quote Post
Vizitator_ionela.
mesaj cu 3 saptamani in urma
Mesaj #729

Guests

Citeaza (romanul umblaret @ Jul 31 2008, 10:54 AM) *
Parerea mea in privinta ridicarii vizelor e ca nu se va intampla. Nu cred ca, suntem noi asa buni prieteni cu Canada , ca sa ne ridice noua vizele, hai sa fim realisti: mai avem mult pana acolo. Iar pt cei care zic ca vor sa viziteze, s.a.m.d o pot face in continuare prin ambasada sau consulat ca pana acum. E un pic de umblat insa asta e. Si nu cred ca, atunci cand ipotetic vorbind s-or ridica vizele, romanii vor da buluc sa viziteze ce anume? : Canada. Taman tara asta.

Am citit si am vazut ca se vorbeste foarte mult despre unde e mai bine, ce-i acolo, stati acasa, despre mancare, despre conditii, trai, familie, viata sociala, cersitori.... si am sa-mi spun parerea mea proprie pe aceste teme.

Am iesit in lume'" pentru prima data cand am plecat din orasul natal sa lucrez intr-un oras mai mare. Aveam 20 de ani si eram un baiat modest. Mi-a fost greu sa ma obisnuiesc cu raceala care o intampinam, cu lipsa bunatatii unor oameni cumsecade, s.a.m.d. Eram lumea adevarata, lumea in care traim si io tocma intram in "" ea" eram o oaie printre lupi. Lucram in restaurant care ra deservit la etaj de un bar faimos. Imi tremurau mainile cand schimbam scrumierele, daramite sa va zic ce tremurau cand am turnat prima sticla de vin scump. V-ati prins ca ca lucram, eram picol si printr-un noroc la cel mai bun restaurant. Ca sa scurtez povestea, am inceput greu iar apoi am avansat. In 2003 am plecat sa lucrez in afara. Era visu meu si tocma se implinise. Culmea e ca proaspat iesit in lume nu eram impresionat de nimic. Italia, Franta, Maroc.. am fost pana acum cred in mai mult de 30 de tari. Eram pe vas de croaziera. Atunci pt prima data am vazut cum eram priviti noi ca romani. Unii cand auzeau ca eshti roman nu mai vorbeau cu tine, altii nu aveau nimic de zis, unii te placeau s.a.m.d..
Visu era sa ajung in America , ceea ce si sa intamplat relativ repede. Masini mari, autostrazi late, parca alt aer. Dar nu am fost impresionat.
Si asa am intrat cu unii din romanii din America care faceau cruzuri de placere. Ce m-a uimit a fost ca multi nu mai stiau romaneste. Poa le-o fi fost rusine sa mai vorbeasca, poate ca au considerat ca nu mai e necesar. Vorbeau cam stalcit si de multe ori preferam sa vorbesc cu ei in engleza. Copii lor, erau ca si pierduti ca identitate, erau americani. Romanii nostri beau berea fara spuma exact ca americanii, erau amabili dar falsi, bagati dar fara cash, educati dar nemanierati la masa. Mancau la pranz chipsuri si hamburgeri cand pe linia de bufet aveau o intreaga selectie de ciorbe, supe si felul doi.

M-am gandit oare cum e posibil si singura concluzie la care am ajuns este ca, cultura si influenta americii asupra individului este foarte mare. Depinde cat de tare eshti psihic si ce educatie morala si pana la urma poate si intelectuala ca sa fii tare si sa nu iti schimb perceptia lucrurilor cu care ai fost obisnuit o viata, felul de a te purta, manca, bea, etc. Era mai bine pt ei acolo, asa parea. Oricum se traieste mai "usor"decat la noi.
Singura familie care mi sa parut ca stiu ce vor de la viata era o familie de romani evrei din New York.Bunicii au fost romani plecati in America prin 1921... Copii lor toti vorbeau romaneste si ce ma uimit si mai mult e ca si nepotii vorbeau romaneste. Deci copii si nepotii lor vorbeau romaneste si erau nascuti in America. I-am intrebat : cum de vorbiti romaneste? Raspunsu ma uimit. Nu pt ca erau maindri ca-s romani, nu pt ca nu vroiau sa uite de unde provin, ci pt ca aveau un avantaj ; de exeplu atunci cand vroiau sa zica ceva si nu vroiau sa fie intelesi de altii. Erau bogati, dar asa de simplo pareau si vorbeau atat de frumos, curat si civilizat incat mi-e greu sa cred ca erau romani-evrei-americani.

Am vazut ca la unii romani le mergeau bine, la altii mai putin bine. Unii erau profesori pe la universitati, unii nici nu vroiau sa vorbeasca cu mine sau sa zica ca-s romani si ce mai fak.. etc.. O fi mancarea plina de hormoni , caci ma ingrasam mancand numa fructe, insa nici la noi nu stam mai bine, importurile de materie prima cu continut chimic folosit in industria alimentarii triplanduse in ultimii 3 ani, platesti la ipoteca si pt masini (2) toata viata, platesti pt asigurare de sanatate, de viata ,etc... insa ma intreb cati cu munca cinstita in tara noastra si sa ziceam cu educatie medie pot plati pt asemeanea lucruri? Ma gandesc prin prisma faptului ca, atunci cand am vrut ca dupa liceu sa fac facultatea nu am putut pt ca nu mi-am putut permite, deci a trebuit sa muncesc legal de la 20 de ani, ca sa nu mai zic cum si ce munceam inainte si mai ales ca era fara acte si nu eram venit de la tara ci dintr-un oras. In fine... sa lasam asta si sa va zic si altceva, mai putin de mine si de viata mea si mai mult de ce am vazut.

Am fost cum am mai zis in multe tari si cu cat tarile erau mai bogate cu atat oamenii pareau mai reci, mai suspiciosi, mai falsi si mai neinimosi. Ca tara, civilizatie, progres tehnologic mi-a placut Norvegia. Daca nu ar fi frigu ala, oamenii aia care le e frica si de umbra lor si mentalitatea de 2 bani ar fi mult mai bine decat majoritatea tarilor din lume. Ca oameni imi plac cei din mexic. Asa oameni saraci, dar binevoitori, cu privirea blanda, curioasa, nu prea am intalnit. Mi-a aduc aminte cum erau romanii imediat de dupa revolutie cand orice strain care venea in tara era tratat regeste si toti ne dadeam pe dupa ei sa facem impresie buna.

Dar fiecare tara are problemele ei si am ajuns la concluzia ca, daca romanul se simte fericit acolo unde e bravo lui. Fie ca e in America, Canada, Romania....etc.. Nu judec pe nimeni , sa nu ma intelegeti gresit, sunt doar pareri proprii. Faza tare, venisera niste romani din Spania in croaziera si nu imi mare imi fu mirarea cand imi zise daca pot sa-i dau ceva pe sub mana... : hai ca ne intelegem noi fratioare, etc.. facem afaceri... Si cand ma gandesc ca primisem propuneri cu afaceri in Jamaica.. dar la ce folos.... daca am fost invatat sa-mi castig paine cu greu si cinstit.

Eram la ambasada Americii in centru bucurestiului si astept dimineata sa intram si sa aplicam pt viza de state. Eram de la 6 dimineata in picioare cand pe la 9 juma un domn cade din picioare, lesina. Din fericire printre noi erau un cuplu de romani doctori care asteptau acelasi lucru ca si noi. Repede au inceput sa-i faca omului respiratie gura la gura, masaj cardio-vascular caci nu ii mai batea inima, in fine. Suna cineva la ambulanta si peste 15 min trece una ... nu opreste.... bah stai aici nimic... Omu isi revenise din lesin intre timp.. insa in 5 min isi perde din nou cunostinta... mai trece o salvare 5 min mai tarziu, nimic nici asta , nu a oprit.. lumea se stransese gesticulatii, injurii... in fine.. iese consulul american afara sa vada ce se intampla care e problema, in fine dupa 35 de min vine si opreste ambulanta.. Omnu deja era vanat la fata... soferu ambulantei isi pune mainile in cap, era nou pe masina , nu era din b , avea lacrimi in ochi..
Cred ca murise, venise singur dintr-un orasel... poa statea la viza sa-si viziteze vreo ruda din state, nu stiu. Cei care ii salvasera pt inca cateva minute viata l-au insotit la spital. Cand s-au intors au au poftiti de consul in birou si cateva minute mai traziu aveau viszle de state. Noi ceilalti am vorbit ce am vorbit de ce s-a intamplat apoi ca printr-un farmec fiecare vorbea de ale lui, unu ca merea la ciordit , unu la munca , unu la scoala... etc.. ca si cand parca nimic nu s-ar fi intamplat. Se moare la noi pe capete, parca viata nu are nici un pret... si nu asta ma intristeaza si faptul ca parca ca romanul nu mai are inima. Sigur era printre noi cineva cu masina, dar nimeni nici din ceo prezenti, nici din cei care treceau cu masinile nu au oprit sa-l duca la spital, fie din cauza ca pierdeau poate sansa de a intra la vize mai repede, fie ca intarziau la servici , fie ca nu era treaba sau problema lor, nu stiu. Insa stiu daca eram in america, unchi-miu sau cineva din familie putea sa dea in judeca spitalul ca nu a ajuns salvarea la timp, fie ca daca muream de infarct aveam o asigurare cat de cat si ramanea ceva familiei mele, fie ca prefer sa vad aceste lucruri in alta tara si sa nu imi pese asa mult ,cum imi pasa cand vad in tara in care m-am nascut. Parca cu cat trece timpu si revin in tara in fiecare an, vaz ca romanul in esenta se schimba in rau. Nu mai sunt prietenii ce au fost, nu mai avem aceleasi valori, nu mai avem idealuri omenesti, nu mai suntem oameni. Ajungem in curand ca cei de pe dincolo, ajungem sa nu ne gandim decat la bani, la cat de bine sa ne fie, la ce masina o sa ne luam, unde sa merem in vacanta, cati bani ... etc.

Am fost la un chef in care media de varsta era de 22 de ani; toti se drogau cu marijuana.. eram singuru care nu fuma si erau mirati( sa nu mai zic ca odata am avut un cruise de spring break cam de 1100 de adolescenti din canda cu varste cuprinse intre 16-21 de ani si ce faceau aia sau ce zgomote si oftaturi se auzeau cand treceai pe langa cabinele lor).Ma uit la mine si ma compar cu ei. Vorbisem cu fostii mei profesori si mi-au zis ca eram rai. Dar ca , astia care vin sunt terminatori... Parca nu mai stiu sa se distreze... Numa sex, fumat, distractie, bani... asta conteaza... dar nu neaparat in acesta ordine si nu pot sa ma gandesc ca prima mea bere la halba am baut-o cand aveam 18 ani.Si asa incet incet tara in care m-am nascut se va "globaliza".. Ma gandesc ca e de vina democratia... sistemul .. insa nu pot sa nu observ cum incet incet ajungem ca cei de dincolo intr-o anumita provinta: psihica. Nu stiu daca e exprimarea cea mai potrivita, insa alta nu gasesc. Nu pot zice in momentu actual ca e mai bine in America sau Canada decat in Romania.. insa sigur esti mai linistit, daca faci o facultate dincolo ai mai multe sanse sa ajungi bine, nu bogat dar bine... eshti tratat mai cu amabilitate si cu calm( desi e de fatada) decat la noi, iar despre stresu la munca, stati linistiti ca nici in Romania nu o ducem mai bine. Se munceste prea mult la noi pt prea putin si se moare pe capete, fie ca e vorba de boli de sanatate unde suntem capi de liste prin europa, desi in Canada se mananca numai cu hormoni, etc ; de ex in america intr-o statistica de anu trecut la 200.000 de arme care sunt la ei au fost 30.000 de morti soltati prin impuscare , fie ea de natura criminala, sinucideri sau moarte accidentala...

Ma bucura un lucru totusi, ca unii romani reusesc, ca din 23 de milioane suntem a doua tara ca exportatoare de inteligenta dupa india cu mai mult de 1 miliard de persoane, ca inca romanu e preocupat de arta culinara , ca inca mai suntem oameni pt simplul motiv ca, comunicam.

Ar mai fi multe de zis insa mai bine ma opresc aici, caci as putea sa umplu paginile unui mic roman.
Va doresc numai de bine si numai reusite la toti romanii pe unde ati fi.... multa bafta !

P.S am prieten care face 3-4 mii de euro in b in I.T si tot ar vrea sa plece.. dincolo.. ! deci la el nu sunt banii motivu pt care ar vrea sa plece...

+Quote Post
Vizitator_ionela.
mesaj cu 3 saptamani in urma
Mesaj #730

Guests

Multumim pt aceste pareri expuse in comentariul tau pt ca ti-a luat timp pt a descrie cum e in alta tara.
Si pina la urma cel mai bine e in SUA unde se pune un mai mare accent pe om decit in Romania!

+Quote Post

25 Pagini V  « < 23 24 25
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
4 Utilizatori care citesc acest topic (4 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th December 2014 - 07:55 AM