IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

> Internetul si (sub)cultura la copii, Despre tineri si gandurile lor
Vizitator_Daniel Schneider.
mesaj Oct 5 2008, 09:48 AM
Mesaj #1

Guests

Va salut,

o sa va expun in cateva cuvinte un gand de-al meu, in speranta ca parintii din noi, respectiv fratii, matusi, surori si indiferent ce grad de rudenie am avea cu copiii din jurul nostru, ne vom gandi putin mai serios la educatia lor.

Am primit de la un amic, pe e-mail, un text scris de o tanara de 14 ani, in care se descrie pe sine. Micuta.
Mai jos, in paranteze aveti textul, dupa care astept propuneri de discutii pe aceasta tema. Despre asta si despre ceea ce pare a fi o plaga nationala in randul tinerilor si anume HI5.com

<<<<<<<<
Bo0na!....pueyy...let`s talk...ma cheama andreea...prefer deea deyutssa deyu etc etc..aja...plashe sa ma distez la sk...sa fak mijt0 d aia pro0shtii...sa fak poje[bOoOoOoala mea:x:x]...inv bn la sk[hai k ma da0 j eo0 male...bn da`aja e...]urask pr0ofa d sp....a dreq....fu*k her=))=)) k am 4 la alergare in 2 min 600m...:((:((nu rade k t bat:(...da`asta e...n-ai c sa faki la pers l0k4s....luw:rom...mate:x...eng. ..franc[niki s nu ao0d]...plahse geografie[luw ddomn`profesor]...aja c mai e....orele q diriga[mf lau d t0t pwp ea:x:x]...hai gata q sk k m-am plycty...aja.... luw: 1-->my baby boy 2-->bf 3-->alexxu 4-->pojele 5-->tittanik 6-->mow,blue,yellow:x:x,etc,,etc 7-->qm ata d luw:d:d:p:p hate 1-->aia q fitze arfe j talente 2-->false firends 3-->fu*k manele 4-->aja...qm ata j q hate puncte puncte puncte e t c;s a sa revenim la mn.... :d:d:p:p nu is pers d aia kre s las ushor ....so0nth co0raj0asa...deki...aja...shhh..silent...k beao0 shwe3ppsss....gl00meam e oribil...aja.....bueey am uitath sa zik k luw misic `nd fuk manele....plashe sma distez muzik l maxxx....sh0ps & sho0ping 4 3v3r:x:x...c mai e...aaa plashe messu...luw inimioare...stelutze...lighting....darking...jtitzi l ce ma refer...j la d astea j la fel00l d a edtitah poje...c mai plashe mie asta..........bueet m-am plycty sa skriu...am doare manutza asta mik j gingash...c sa mai jtitzi dspre mn....km atat...dak vle3tzi s jtitzi cva dspre mn....un sing00r l00cru:add d33a_coolgirl_4u j vb q mn....k d n oi sta aku sa skriu aici romane...k mor drq skriind... ma gaseshte protv-u qm ar s00na:"shtire d ultima ora...deea-->aia sm3 din vale a m00rit skriind la nijte proshti romane dspre ea qm kt d m0asa j clevr e...j aku...dpa 300 ani am gasit in kmera ei romanul l kre skria anii d zile p hi5 k tmpita ptr voi...astia kre avetzi chef d citit...mai bn zis tocilarii...aja..unde ramasesem...aaa da...au gasit in vechea ei impr romanul dspre kre va vorbeam..."n00p...n00 skpatzi voi d mn aja ushor p c j asti aku dpa 300 ani poi c p*m...ma rog...gta aku...am skris dst00l...k dak skot aku la impr c zikeau aia d la protv:):) kons00m drq j tush j foi..aja k fak eknomie...aaa j dak e sa le skot...deshi nush dak s va intampla k nush tmpita qm cred unii....aaaa am uitata sa zik la hate k urask 2 pers tmpite j st00pide...s jtiu elex(x(x(.....aja q impr...deki nu skot k nu`s handikpata d aia d la 9 j dak o fii cnva q inima b00na...:):))sa skoata j sa l d00k la muzeu q titlul"romanul deei"mf....dji nu plea cred...aja....gat q vb...n`o l00ngitzi k am trb....aja...v-am dat id mai sus...bn kred k atzi uitata d el vi l mai do0 odata:d33a_coolgirl_4u add j kiss ya!take care!bla bla... gata:*:*:*
>>>>>>>>>

Ce parere aveti? Intamplator sau nu, sunti multi, extrem de multi, prea multi tineri care scriu astfel. Isi transpun viata virtuala in cea reala, forumulele prescurtate de scris, folosite de la inceputurile canalelelor de comunicate iRC. Este boala, este manie sau doar lene? Ma indoiesc ca un tanar care scrie astfel, chiar realizeaza ceea ce face.

Astept pareri ...

Cu respect

Paul Daniel Schneider
Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic
Raspunsuri
Vizitator_Voicu.
mesaj Oct 5 2008, 10:07 AM
Mesaj #2

Guests

Eu nu am absolut nici o problema cu pustii care se joaca astfel. Este limbajul lor, creat de ei, un mod absolut firesc de a discuta intre ei, asa cum si noi inventam tot felul de lucruri la acea varsta, doar ca nu aveam internet. Eu vad in aceasta scriere de mai sus placerea de a crea un lucru si ma bucur ca pustii din ziua de azi sunt atat de creativi. Astfel de obiceiuri n-ar trebui decat sa ne faca optimisti, iata copiii se regasesc intr-o generatie a lor, nu ne imita pe noi, sunt originali si creativi.

Singura problema apare cand se apuca sa scrie intr-o teza la romana asa, adica atunci cand refuza sa iasa din lumea lor, in lumea reala.

Chiar simpatic textul! Ar trebui sa se arhiveze undeva, sa nu se piarda.
Go to the top of the page

+Quote Post

Posteaza in acest topic
- Daniel Schneider   Internetul si (sub)cultura la copii   Oct 5 2008, 09:48 AM
- - Voicu   Eu nu am absolut nici o problema cu pustii care se...   Oct 5 2008, 10:07 AM
- - Paul Daniel Schneider   Sa avem pardon ... daca mutilarea limbii romane ti...   Oct 5 2008, 10:19 AM
- - Musafir   de cand a fost lumea asta au fost unii care nu au ...   Oct 5 2008, 10:31 AM
- - Musafir   de cand a fost lumea asta au fost unii care nu au ...   Oct 5 2008, 10:32 AM
- - kawa   te-ai gandit k cei ce nu ,,tin pasul cu lumea,, se...   Apr 6 2009, 05:47 PM
- - Goe   Ca inventezi cuvinte din cand in cand,ca te proste...   Apr 6 2009, 06:23 PM
- - Ighen Ighen   Paul , asta-i "boala" copiilor din Roman...   Apr 7 2009, 05:20 AM
- - Vasilescul   Mult mai grav mi se pare faptul ca invatatorii si ...   Apr 7 2009, 05:26 AM
- - dana eugenia   mda ... asta e limbajul lor, np, atata vreme cat p...   Apr 7 2009, 06:43 AM
- - smaranda   pustoaica se da mare, asta e clar. si e firesc la ...   Apr 7 2009, 07:46 AM
- - Roxana   Majoritatea nu pot intelege, poate, ca ... pana si...   Apr 7 2009, 08:11 AM
|- - danutz   cred ca altii au o problema. am 23 de ani, deci nu...   Apr 7 2009, 08:32 AM
- - mircea   Cred că nu mostra de text citată ar trebui să n...   Apr 7 2009, 08:59 AM
- - Rin Tin Tin   Varsta voastra apune, dragilor. Cei care vin dupa ...   Apr 7 2009, 09:05 AM
- - rainbow   Mulţumesc foarte mult. Cool ^ ^ pret auto   Apr 18 2009, 03:22 AM
- - ogzana   Buna ziua, Nu vad de ce prescurtarile ar fi rel...   Apr 28 2009, 08:21 AM
- - crangus ana   Buna ziua. Sunt din Constanta am doi copii, Ana 7 ...   Dec 7 2009, 02:09 PM
- - Tataie   Am auzit o stire cum ca generatia tanara foloseste...   Dec 7 2009, 03:34 PM
- - antopic   n00b u suxxor caci limbajul asta a aparut in anii ...   Dec 7 2009, 05:12 PM
- - Iustin   DEFICIT DE ATENŢIE ŞI HIPERACTIVITATE ADHD - At...   Dec 23 2009, 12:14 PM
- - amalia_abira   Copiii ar trebui sa se joace mai mult si sa stea p...   Apr 9 2015, 12:09 PM

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th September 2019 - 05:12 PM