IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> De ce in tribunale nu exista birou informatii?, Va povestesc de ce mi s-a intamplat in Galati dupa o alergatura dupa d
Vizitator_MariaP.
mesaj Oct 1 2008, 10:45 AM
Mesaj #1

Guests

Buna ziua.
Ma numesc MariaP si locuiesc de 4 ani in afara romaniei. Sunt casatorita cu cetatean strain, deci orice probleme de documente trebuie sa le fac ori la Consulat, ori la ambasata, ori sa ma intorc in orasul meu natal - Galati.
Cum ambasata e destul de departe. e la 1000 km, la consulat pentru o intrebare chiar si banala te pune sa te inscrii pe liste lungi si sa faci cozi de 8 ore...ca sa ajungi in fata si sa ti se spuna ca nu stiu...am decis: ma duc in vacata, in orasul meu natal si rezolv si cu actele.
M-am gandit doua saptamani imi ajung sa fac actele pentru certificatul de nastere international, tradus si legalizat.
Ei bine timptul mi-a ajuns , dar au fost doua saptamani de alegaturi si multi nervi, iar actele le-am avut in ultima zi de vacanta si asta pentru ca am fost iute de picior.
Am auzit de la cineva ca ar trebui sa ma duc la tribunal sa pun apostila pe certificat.
Lasand la o parte atitudinea de greata si scarba pe care o au functionari publici, care au impresia ca ne fac o favoare doar cu simpla lor prezenta la diverse ghiseuri apartinand a diverse ministere...am incercat sa infrunt ultima "bariera" burocratica - Tribunalul
Ajung la tribunal pentru prima data in viata mea.
Incerc sa intru prin fata, stiti usa principala unde scrie tribunal...., era inchisa. Fac un ocol, ca sa gasesc o usa pe care se intra, si o gasesc repede pe cea din stanga.
Intru.
Un politai se uita la mine , eu ma uit la el..si trec mai departe.
Sotul meu ramane socat: "nu iti cer documentele aici cand intri? Poti intra asa..???" , ma intreaba "paza nu exista??"
"Binenteles!" ii raspund. Intr-adevar cand intru in sala mare unde sunt salile de judeacata erau 4 jandarmi.
"Ai vazut !", zic eu.
O doamna incearca sa iasa afara de la usa principala, cea inchisa...atunci cei 4 o blocheaza: "nu se trece, usa in reparatie!"
Atunci m-am iluminat: pazeau usa care era in reparatie fara ca cineva sa o repare cu adevarat in acea zi.
De acea nu te intreaba nimic, erau ocupati cu usa si sa-si povesteasca capitolele vietii unul altuia.
"Si acum ce fac?", imi intreb sotul. La chestiunile legale sunt cam repetenta asa ca il intreb pe el.
"Pai hai sa gasim biroul de informatii, orice institutie care se respecta are un birou de informatii" zice el plin de incredere. Intr-un final intreb jandarmi, cei cu usa...la care imi zic ca nu exista acest birou miraculos.
Intreb atunci unde ar trebui sa ma duc pentru problema mea, ..raspuns: "nu stim".
Dupa o alta runda ajungem din urma femeia de serviciu care ne-a dat toate indicatiile necesare.
Ajung la usa cu pricina. Pe usa scria ca nu am noroc deschide doar 2 ore, doua zile pe saptaman, iar eu nu eram in ziua norocoasa.
Atunci am incercat sa ma informez ce trebuie sa fac ca sa am acea apostila: Pe un panou scria: "conform art 123, legea 120..." chineza pentru mine.
Inauntru era o persoana care aranja niste dosare. Incerc sa o abordez, se uita urat si imi zice uitat-te pe usa, si iimi inchide usa in fata.
Pe usa scrie programul, eu voiam sa intreb altceva.
Insist si deschid usa, ca sa-i zic doamnei ca voiam sa o intreb altceva.
Se uita din nou urat si foarte iritata imi zice: "care parte nu o intelegi DUDUIE, eu nu lucrez in acest birou!!".
Si eu de unde sa stiu imi zic, daca o zice inainte sa imi inchida usa in fata...
Ne plimbam inca o ora in disperata incercare de a descoperi ce trebuie sa facem.
Eram super nervoasa. Imi era rusine de tot fata de sotul meu care nu a mai vazut asa ceva.
La un moment dat ne opreste un avocat si ne intreaba de ce anume avem nevoie.
Ma luminez la fata si imi zic:; "iata ca inca exista persoane decente in lumea asta!"
"pentru 30 de lei va zic ce trebuie sa faceti si va fac si chitanta pentru consulenta" adica consultanta pe holurile tribunalului, unde trecea o multime de persoane, si pentru o infromatie care ar trebui sa fie gratuita.
Mi-au trecut nervi si mi-a venit greata. In ziua aiai nu am mai mancat.
Am platit 30 de lei ca sa imi zica ca mai intai trebui sa ma duc pe la prefectura.
Intradevar a nu avea un birou de informatii e o chestie buna, ..pentru avocati cu tunica neagra..stii intre un proces si un altul., si apoi mai fac si ei niste bani .
Si inchid asa, zicandu-va: Pregatiti 30 de lei cand va duceti la tribunal sa aflati informatii, ca altfel nu rezolvati nimic
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_amuzatu.
mesaj Oct 1 2008, 12:55 PM
Mesaj #2

Guests

Stii care e solutia? Sa renunti la cetatenia romana .....

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 1 2008, 01:02 PM
Mesaj #3

Guests

Asta-i tara, astia-s oamenii ... cu astia defilam :/

Totusi, pentru binele si sanatatea ta, e bine sa te informezi inainte de a bate drumurile. Ex, daca dai search pe google dupa "apostila" al doilea link e pe siteul guvernului, unde scrie ca se ia de la prefectura: http://www.mai.gov.ro/Documente/Info_Apost...GRIP/index.html

+Quote Post
Vizitator_razvan.
mesaj Oct 1 2008, 01:17 PM
Mesaj #4

Guests

Hmmm, eu zic sa va pregatiti si mai mult.
Informatii juridice se dau gratuit. Acolo unde mentionai de art. nu-stiu-care, dar care pt tine e in chineza, aveai de fapt toate informatiile necesare. Insa, daca intr-adevar nu intelegi (sau nu te chinui un pic sa intelegi) chineza aia, atunci il platesti pe un avocat ca sa iti "traduca".
Nu inteleg de unde atata revolta cand si pe la voi "pe dincolo" e la fel. Si crede-ma ca onorariile avocatilor pentru o astfel de consultatie juridica sunt un pic mai "piperate" decat ale noastre.
Aaaa, si intrebare .... acolo, "dincolo" ai fi mers la o alta usa decat cea unde ar fi trebuit sa mergi pentru apostila ? Si si peste program ? Nu prea cred, dar na .....

+Quote Post
Vizitator_adrian.
mesaj Oct 1 2008, 01:22 PM
Mesaj #5

Guests

super jenant!

in sua mi-a luat 10 min sa-mi inregistrez masina. in romania cel putin 3 zile.

ineficienta e la ea acasa.

management deficitar pe banii contribuabililor!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 1 2008, 01:28 PM
Mesaj #6

Guests

Romanu ... tot roman. 4 ani (uau) de trait "afara" n-au fost suficienti pentru debarasarea de obiceiurile stramosesti: n-a vrut rabdare sa stea pe o lista de asteptare de la ambasada, nu s-a informat inainte ci "a auzit de la cineva" ca trebuie sa mearga la tribunal. Pai de ce nu te certi cu acel "cineva" care te-a trimis aiurea, ce vina are tribunalu' ?!?

Pe la noi e o vorba .... sunt 2 chestii care "se platesc" smile.gif

+Quote Post
Vizitator_razvan.
mesaj Oct 1 2008, 01:28 PM
Mesaj #7

Guests

Da, acolo iti dau dreptate; dar nu confundati emiterea unui act administrativ, pe care ti-l elibereaza un functionar public iar tu nu tre sa stii nimic, decat poate unde sa mergi pt a ti-l emite, cu apostilarea (sau poate cu orice alt act juridic) atunci cand nici macar nu stii unde sau cui sa te adresezi. Ignoranta pleaca in primul rand de la omul de rand (intr-adevar, aici societatea isi are deficientele ei, pentru ca arareori pune la dispozitie o informare cat de cat acceptabila), care habar nu are ce, unde sau de ce vrea ceva, nu se informeaza in prealabil deloc si mai si vrea ca totul sa ii fie pus pe tava.

+Quote Post
Vizitator_adrian.
mesaj Oct 1 2008, 01:29 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (razvan @ Oct 1 2008, 01:17 PM) *
Hmmm, eu zic sa va pregatiti si mai mult.
Informatii juridice se dau gratuit. Acolo unde mentionai de art. nu-stiu-care, dar care pt tine e in chineza, aveai de fapt toate informatiile necesare. Insa, daca intr-adevar nu intelegi (sau nu te chinui un pic sa intelegi) chineza aia, atunci il platesti pe un avocat ca sa iti "traduca".
Nu inteleg de unde atata revolta cand si pe la voi "pe dincolo" e la fel. Si crede-ma ca onorariile avocatilor pentru o astfel de consultatie juridica sunt un pic mai "piperate" decat ale noastre.
Aaaa, si intrebare .... acolo, "dincolo" ai fi mers la o alta usa decat cea unde ar fi trebuit sa mergi pentru apostila ? Si si peste program ? Nu prea cred, dar na .....

intr-adevar nu mergi la alta usa si nici in afara programului.

dar diferenta e ca nu prea ai alte usi si nici nu prea nimeresti in afara programului;

functionarii sunt profesionisti, iar procesele organizatorice se evaluaza permanent, in vederea eliminarii erorilor.

si ei au fost ca noi; si noi putem ajunge la nivelul lor de calitate a serviciilor publice. problema de management!

+Quote Post
Vizitator_razvan.
mesaj Oct 1 2008, 01:35 PM
Mesaj #9

Guests

Problema sunt fondurile adrian, pe cand in sua exista fonduri pentru o asemenea evaluare cum zici tu, aici de multe ori nu exista nici macar pentru a suplini lipsa de personal din domeniu, pentru a plati INCA un salariu INCA unui functionar. Intelegeti ca statul nostru inca nu are banii necesari sustinerii unui asemenea sistem. Inca suntem o tara pe cale de dezvoltare si pana cand nu o sa fie fonduri, nu o sa putem sa cerem sa fim la nivelul sua sau al germaniei. NEVER. Comparati un pic bugetele lor cu al nostru si mai povestim. Chiar si raportat bugetul la nr. de locuitori. Eu zic sa fim realisti si sa depunem si noi un pic de efort. Parca un presedinte american zicea o data ca "sa nu te intrebi ce poate face tara pt tine, ci ce poti face tu pt ea" asa ca ....
Dar na .... vorba vizitatorului de mai sus, "cu 4 ani "afara" si inca nu te-ai dezbarat de "obiceiurile stramosesti" ....

+Quote Post
Vizitator_adrian.
mesaj Oct 1 2008, 01:47 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (razvan @ Oct 1 2008, 01:35 PM) *
Problema sunt fondurile adrian, pe cand in sua exista fonduri pentru o asemenea evaluare cum zici tu, aici de multe ori nu exista nici macar pentru a suplini lipsa de personal din domeniu, pentru a plati INCA un salariu INCA unui functionar. Intelegeti ca statul nostru inca nu are banii necesari sustinerii unui asemenea sistem. Inca suntem o tara pe cale de dezvoltare si pana cand nu o sa fie fonduri, nu o sa putem sa cerem sa fim la nivelul sua sau al germaniei. NEVER. Comparati un pic bugetele lor cu al nostru si mai povestim. Chiar si raportat bugetul la nr. de locuitori. Eu zic sa fim realisti si sa depunem si noi un pic de efort. Parca un presedinte american zicea o data ca "sa nu te intrebi ce poate face tara pt tine, ci ce poti face tu pt ea" asa ca ....
Dar na .... vorba vizitatorului de mai sus, "cu 4 ani "afara" si inca nu te-ai dezbarat de "obiceiurile stramosesti" ....

foarte adevarat, de multe ori e vorba de bani.

dar, parerea mea e ca am inceput si noi sa avem bani in romania, fara ca acest lucru sa se reflecte si in eficienta serviciilor publice.

ideea cu "sa nu te intrebi ce poate face tara pt tine, ci ce poti face tu pt ea" este foarte buna. dar eu cred ca e mai practic sa presupunem ca indivizii lucreaza mai bine in urmarirea prorpriului interes, decat in interesul de grup.

deci, procesele de management ar trebui sa vizeze individul in mod direct, prin motivare, pregatire profesionala, evaluare permanenta etc

eu cred ca managementul de top din spatiul serviciilor publice din romania este responsabil de toate problemele sistemului de administratie publica. ar putea imbunatati multe, in aceeasi bani.

+Quote Post
Vizitator_razvan.
mesaj Oct 1 2008, 01:51 PM
Mesaj #11

Guests

Bun, vad ca ne intelegem, dar motivarea ce inseamna oare ? nu bani ?
Pregatirea profesionala nu alti bani ?
Evaluarea nu presupune bani ?
Asta in conditiile unei evaluari ADEVARATE, din partea unei societati de audit, etc, care sa nu aibe nici un fel de interes in a pronunta referatul de evaluare intr-un sens sau in altul.

+Quote Post
Vizitator_galati.
mesaj Oct 1 2008, 02:30 PM
Mesaj #12

Guests

Nu pot sa cred ce raspunsuri a primit doamna in cauza.
Sa presupunem ca nu era o persoana care locuieste in strainatate si care s-a rupt de realitatea din Romania.

Dar daca esti mai prost, sau semianalfabet sau handicapat ce faci? Nu ar trebui sa existe un birou de informatii? sa te lamureasca cineva? te plimbi de nebun prin tribunalul din galati, noroc de jandarmi care mai stiu sa te indrume cateodata si care sunt mai amabili decat functionarii de acolo.

+Quote Post
Vizitator_daniel.
mesaj Oct 1 2008, 02:33 PM
Mesaj #13

Guests

deci daca omu se crede destept si ca poate sa le faca pe toate nu e vina nimanui

stiti vorba aia romaneasca cu fudulia prostului

1. in tribunal nu te intreaba nimeni de ce intrii in nici o tara din lume. d c? pt. ca e loc public.
2. copii legalizate cu apostile sau documente gen certificat de nastere international se obtin foarte simplu in 48 de ore, fara bataie de cap. Cum? te duci la un birou specializat sunt vreo 10 in Galati. Cost 50 lei.

dar fudulia prostiei in Romania. ce sa zic era jenata de barbat.

bine ca nu ti-a luat ala un milion sa te inveti minte

ba prost e romanu asta.

+Quote Post
Vizitator_razvan.
mesaj Oct 1 2008, 02:38 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (razvan @ Oct 1 2008, 01:51 PM) *
Bun, vad ca ne intelegem, dar motivarea ce inseamna oare ? nu bani ?
Pregatirea profesionala nu alti bani ?
Evaluarea nu presupune bani ?
Asta in conditiile unei evaluari ADEVARATE, din partea unei societati de audit, etc, care sa nu aibe nici un fel de interes in a pronunta referatul de evaluare intr-un sens sau in altul.

Imi pare rau dc nu poti sa crezi. Dc esti handicapat ai ingrijitor/curator/tutore, etc. Daca esti prost, platesti avocatul sau vorba lui daniel, "biroul specializat" care nu e nici prost, dar nici nu e casa de binefacere si iti rezolva problema.
Nu inteleg de ce romanul crede ca toate i se cuvin moca. As fi curios dca ai iesit un pic "pe afara" si daca te-ai lovit cumva de nevoi dintr-acestea.
Crede-ma ca am avut client italian care mi-a multumit de o mie de ori pentru serviciile aduse si s-a mirat de si mai multe ori cum de onorariile sunt asa de mici in romania. Ca la ei ar fi platit cel putin cu vreo 2-3 mii de euro mai mult.
asa ca ..... TREZIREA, timpul e bani si cunostintele (mai ales juridice) la fel. in rest, multa bafta.

+Quote Post
Vizitator_razvan.
mesaj Oct 1 2008, 02:40 PM
Mesaj #15

Guests

hmmm, nu pe mine voiam sama citez ci pe vizitatorul din galati, dar na ... sunt un pic mai in urma cu know-how-ul in domeniul forumurilor

+Quote Post
Vizitator_azl.
mesaj Oct 1 2008, 03:14 PM
Mesaj #16

Guests

Ma intreb de ce nu s-a dus la spital sa pretinda apostila? Sunt sigur ca dupa 4 ani abia mai vorbeste corect romaneste...deh, s-a dezobisnuit in Spania la capsuni.
In primul rand si judecand logic, fiind vorba de proceduri privind acte de stare civila trebuia sa sune doar la Oficul de stare civila si se lamurea pe loc ca trebuia sa ajunga la Prefectura, unde apostilarea se face imediat, dureaza 5 minute daca nu ai pe nimeni in fata.
Da romanasu nostru dupa ce ca "a auzit de la cineva" si s-a dus aiurea pe la institutii, peste program si insistand cu tupeu pentru un raspuns pe care acei functionari nu aveau de unde sa-l stie nefiind instruiti pentru asta, se mai si simte rusinata fata de nefericitul care a avut nesansa sa o ia de sotie.
Da, DUDUIE, ai avut noroc ca un avocat politicos te-a oprit si si-a oferit serviciile.... pentru ca de unde vii tu mai pierdeai mult timp sa-l cauti pe avocatul acela pentru mult mai multi bani decat cca. 8 euro.

+Quote Post
Vizitator_Aurelia.
mesaj Oct 1 2008, 03:59 PM
Mesaj #17

Guests

Care nu stie cum e in Tribunalul Galati, unde si pentru a merge la toaleta trebuie sa platesti 1 ron, mai bine sa se abtina! Ce spune d-na mi-e cunoscut, si inca nu a vazut tot! Am trecut prin aproape tot ce a descris dansa acolo... Oricum, a scapat ieftin cu 30 ron de "consultatie", caci anul trecut nu mai era nici un avocat care sa ia sub 50 ron pentru te-miri-ce-si-mai-nimic.
Si in plus... un tribunal care accepta in procese de divort acte de salariu vechi de 2 ani din partea tatalui si cere expres mamii salariul pe ultimele 6 luni... nu stiu cat suport legal si de bun simt poate dovedi. Si acolo nu e vinovata doar extrem de proasta organizare, ci mult mai mut, enorm mai mult. E o mafie neagra, mai neagra decat cea a drogurilor. Sunt mai scarbita de ei decat de toaletele publice din garile mici de provincie!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 1 2008, 04:17 PM
Mesaj #18

Guests

@razvan si daniel - bravo, mi-ati luat vorbele din gura, ati spus tot ce asi fi spus si eu !

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 1 2008, 04:20 PM
Mesaj #19

Guests

o sa va explic de unde "greata" functionarilor publici - min. 70% din solicitantii care le vin la ghiseu sunt sau retardati sau obraznici.

+Quote Post
Vizitator_razvan.
mesaj Oct 1 2008, 04:23 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Aurelia @ Oct 1 2008, 03:59 PM) *
Care nu stie cum e in Tribunalul Galati, unde si pentru a merge la toaleta trebuie sa platesti 1 ron, mai bine sa se abtina! Ce spune d-na mi-e cunoscut, si inca nu a vazut tot! Am trecut prin aproape tot ce a descris dansa acolo... Oricum, a scapat ieftin cu 30 ron de "consultatie", caci anul trecut nu mai era nici un avocat care sa ia sub 50 ron pentru te-miri-ce-si-mai-nimic.
Si in plus... un tribunal care accepta in procese de divort acte de salariu vechi de 2 ani din partea tatalui si cere expres mamii salariul pe ultimele 6 luni... nu stiu cat suport legal si de bun simt poate dovedi. Si acolo nu e vinovata doar extrem de proasta organizare, ci mult mai mut, enorm mai mult. E o mafie neagra, mai neagra decat cea a drogurilor. Sunt mai scarbita de ei decat de toaletele publice din garile mici de provincie!

Mda, pentru chestia cu actele doveditoare de venit, cam ai dreptate Aurelia. Dar asta este altceva si miroase mai mult a incompetenta din partea judecatorului, in cadrul actului de justitie (sau poate chiar eventuala coruptie, who knows???). Dar, pentru asta exista cai de atac. Esti un pic off-topic, pt ca post-ul asta ar fi cuvenit sa se inscrie intr-un topic cu privire la nemultumirile legate direct de actul de justitie. Oricum, la o prima vedere as zice ca ai dreptate. Mai putin la partea cu dreptatea pe care (chiar si indirect) i-o dai "doamnei".

+Quote Post
Vizitator_aurelia.
mesaj Oct 1 2008, 07:27 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (razvan @ Oct 1 2008, 04:23 PM) *
Mda, pentru chestia cu actele doveditoare de venit, cam ai dreptate Aurelia. Dar asta este altceva si miroase mai mult a incompetenta din partea judecatorului, in cadrul actului de justitie (sau poate chiar eventuala coruptie, who knows???). Dar, pentru asta exista cai de atac. Esti un pic off-topic, pt ca post-ul asta ar fi cuvenit sa se inscrie intr-un topic cu privire la nemultumirile legate direct de actul de justitie. Oricum, la o prima vedere as zice ca ai dreptate. Mai putin la partea cu dreptatea pe care (chiar si indirect) i-o dai "doamnei".

Iti dai seama ca e act de coruptie. Tatal fetei mele lucreaza in S.U.A., are salariu 3000S/ luna si plateste fetei pensie alimentara de 150$... Greu o fi fost de "uns" pe cine trebuie...
"Dreptatea", stii tu... fiecare o vede altfel... Si eu locuiesc in strainatate si o luna in Romania in vara asta mi-am pus mainile in cap de cat de dur mi-am amintit ca este cu administratia! Nu e o noutate! Dar si mie mi-ar fi fost jena fata de un sot strain de ce e la noi... Pentru ca in afara nu e asa. Uite, in Franta, te duci la Prefectura sau la Primarie, iei un bon de ordine exact la ghiseul care te intereseaza, te asezi frumos pe bancuta si astepti civilizat. Nu tu cozi, nu usi trantite in nas, nu femeia de serviciu pe post de birou de informatii, nu coate, nu calcat pe picioare, nici un barosan transpirat care sa ti-o ia inainte!
Tot patita la Tribunalul Galati - nu ca ar fi fost specific Tribunalului, dar ma rog - stau la o coada de 13 persoane si trece un domn elegant de circa 50 de ani pe langa toti si ajunge direct la ghiseu. Stupefactie, nimeni nu zice nimic! Suntem vaccinati! Il intreb insa pe jumatate (ne)politicoasa daca a observat cumva ca mai erau persoane interesate de acelasi ghiseu. Nu raspunde decat la a 3a "strigare" si imi spune "Eu sunt consilier!". "A, da, zic eu, vreti sa spuneti consilier votat de cei pe langa care treceti cu atata stima si respect? Platit din impozitele galatenilor?", "Sunt consilier la o firma mare, dar oricum nu e treaba dumitale!" NO MORE COMMENT!!!!!!!!!!!!! Ei, in ce tara bananiera sa mai intampla asta!?
Stiu, sunt iarasi off-topic! Nu dati!!!!!!!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 1 2008, 09:07 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (aurelia @ Oct 1 2008, 07:27 PM) *
si trece un domn elegant de circa 50 de ani pe langa toti si ajunge direct la ghiseu.

Conitza, din ce cauza ?! Pai, simplu: pentru ca 90% dintre noi, daca ajungem "consilieri la o firma mare", facem la fel ca el !!! Ne bagam in fata ! Hai sa fim cinstiti, Romanica e tara de individualisti, lucrul in echipa si spiritul civic (de la civitas) e cvasi-inexistent.... Care cum se "ajunge", gata, trece "peste rand"... Nu mai dati vina pe sisteme, guverne si alte asemenea. Boierii se cafteau intre ei pentru o portioara de ciolan la curtea domneasca cu mult inainte de comunisti, de revolutie, de PSD, de PLD, de etc. Metehnele noastre sunt vechi, conitza. N-au inceput azi, ieri sau alaltaieri. Si lecuire nu prea au.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 1 2008, 09:32 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (aurelia @ Oct 1 2008, 07:27 PM) *
Uite, in Franta, te duci la Prefectura sau la Primarie,

Inca ceva, conitza. Logica ma obliga. Si cei 4 ani traiti in Franta wink.gif La Mairie si la Prefecture o fi cu bon de ordine (la Mairie ??! la ce anume ??!!) . Da' la Tribunal/Cour d'Assises/Cour de Cassasion (s.a.m.d.) NU. Nu mai vindeti vrajeli d'astea, ca bizonu' autohton le ia de bune wink.gif

+Quote Post
Vizitator_aurelia.
mesaj Oct 1 2008, 09:40 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Musafir @ Oct 1 2008, 09:32 PM) *
Inca ceva, conitza. Logica ma obliga. Si cei 4 ani traiti in Franta wink.gif La Mairie si la Prefecture o fi cu bon de ordine (la Mairie ??! la ce anume ??!!) . Da' la Tribunal/Cour d'Assises/Cour de Cassasion (s.a.m.d.) NU. Nu mai vindeti vrajeli d'astea, ca bizonu' autohton le ia de bune wink.gif

Nu eu sunt prima care am scris, nu eu stau in strainatate de 4 ani! Intamplator sunt tot originara din Galati, atat. Iar in Franta traiesc de ceva mai putin de doi ani, si nu am avut de-a face decat cu Primaria si Prefectura. Da, la Primaria din Bordeaux e cu numere de ordine, la tot, nu la ceva anume... Nu vand nici vrajeli, nu fac nici apologia francezilor, stiu doar ca Romania mai are pana acolo.
Si te rog frumos, incearca si lasa-l pe "conitza" din discurs... Cred ca putem oferi argumente fara sa avem tendinta de a jigni, nu? E o discutie, nu o lupta! Sau ma insel eu?

+Quote Post
Vizitator_lidra.
mesaj Oct 1 2008, 10:54 PM
Mesaj #25

Guests

Am citit povestea si la partea cu femeia de serviciu am cazut de pe scaun de atata ras.

Ce ma amuza si mai tare sunt raspunsurile romanilor care iti trantesc faze de genul "si ce te asteptai sa rezolvi pe loc?", " dece nu te-ai interesat inainte", " dece nu ai cautat pe google", " dece nu ai citit chineza ca aveai toate detaliile". Ce nu inteleg toti acesti romani, este ca institutiile guvernamentale, sunt acolo pentru mine cetateanul, care platesc taxe si impozite, si care ma astept cand interactionez cu o institutie, sa imi rezolve problema. Evident ca am sa citesc acum comentarii de genul "salariile proaste nu ne lasa", "nu exista personal" si alte povesti de genul asta.

Concluzia mea finala este ca anormalitatea nu este simtita in Romania. Daca vii (chiar si dupa doar cativa ani) din afara, si incepi sa vorbesti in stanga si in dreapta despre ea, lumea se uita urat la tine si iti va spune sau va gandii ca te-ai tampit cat ai fost plecat in afara.

Pentru cei ramasi in tara este normal:
- sa rezolvi lucrurile cu spaga.
- sa nu fi ajutat de catre institutiile statului
- sa fi jignit si repezit de catre angajatii institutiilor publice
- companiile si prestatorii de servicii sa iti traga teapa
- lumea sa iti dea in cap cand are ocazia.
- politia sa nu faca nimic
- judecatoria sa nu isi faca treaba, si procese indiferent cat de simple sa tina cu ani
- clasa politica sa fure, minta si sa plece cu jumatate de tara dupa fiecare mandat
- doctorii sa nu isi faca treaba decat cu spaga
- profesorii sa nu isi faca treaba decat daca iti duci copilul la meditatii la ei (alta forma de spaga)
- persoane din viata publica sa faca lucruri imorale sau mai grav chiar penale, iar lumea sa zica "e si ce?"
- etc

Sunt mult mai multe. Nu zice nimeni ca lumea asa zisa "civilizata" este mai buna, sau ca este perfecta. Cei care spun asta ca sa scuze "normalitatea" din Romania probabil ca sunt din categoria vulpea si strugurii acrii.

Cu stima,

Lidra_ro (at) yahoo (dot) com

+Quote Post
Vizitator_Lidra.
mesaj Oct 1 2008, 11:43 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (razvan @ Oct 1 2008, 02:38 PM) *
Imi pare rau dc nu poti sa crezi. Dc esti handicapat ai ingrijitor/curator/tutore, etc. Daca esti prost, platesti avocatul sau vorba lui daniel, "biroul specializat" care nu e nici prost, dar nici nu e casa de binefacere si iti rezolva problema.
Nu inteleg de ce romanul crede ca toate i se cuvin moca. As fi curios dca ai iesit un pic "pe afara" si daca te-ai lovit cumva de nevoi dintr-acestea.
Crede-ma ca am avut client italian care mi-a multumit de o mie de ori pentru serviciile aduse si s-a mirat de si mai multe ori cum de onorariile sunt asa de mici in romania. Ca la ei ar fi platit cel putin cu vreo 2-3 mii de euro mai mult.
asa ca ..... TREZIREA, timpul e bani si cunostintele (mai ales juridice) la fel. in rest, multa bafta.

Dragul meu Razvan felicitari. Esti exact exemplul cel mai bun de dat dece lucrurile nu merg in Romania bine.
Si inainte sa te simti jignit hai sa iti argumentez putin dece spun asta.

1. Ai inceput direct cu injurii. Ai auzit vreodata de sintagma "ataca idea nu pesoana"?
2. Consideri ca institutiile statului nu ar trebui sa fie casa de binefacere. Scuze, dar ultima data cand am verificat erau platiti de la buget, adica din banii tai ..si a altora ca tine. (din ai mei nu mai sunt de mult).
3. Consideri ca daca ai nevoie de la o institutie guvernamentala, vrei ceva gratis. Nu imi aduc aminte sa fi citit pe undeva in postarea initiala ca persoana era suparata ca a dat bani, cred ca era vorba despre dezorganizare si faptul ca nu a gasit macar o persoana care sa stie pe ce lume traieste institutia respectiva.
4. Vorbesti despre "pe afara" fara ca tu personal sa fi experimentat lucrul respectiv. Daca ai fost cu Atlasib-ul pana in Italia sau Grecia sa stai cu burta la soare, nu inseamna ca ai fost "pe afara". Garantat nu ai trait si nu ai experimentat institutiile guvernamentale din alte state "civilizate".

Este anormal sa te duci intr-o institutie dar mai ales guvernamentala si sa nu existe macar una bucata persoana sau birou care sa iti dea o mana de ajutor. Am experimentat si eu un tribunal din Romania acum vreo 3 ani de zile si exact la fel nu ai pe cine sa intrebi macar daca esti unde trebuie. Ce este asa de greu sa fi fost un birou de informatii la intrare sau undeva "vizibil" unde sa poti sa te duci, si sa intrebi "Aici este cu apostila? Da/Nu" daca nu, prostia mea eu sunt prost(a) ca intreb de castraveti la abator, dar macar am avut cine sa ma faca prost.

Uite iti dau un exemplu la ce ar fi fost bun biroul de informatii si organizarea. Prin judecatorie se rezolva plata amenzilor restante. In speta daca nu ai platit o amenda cand a fost cazul, ajunge in judecatorie, unde ori platesti ori te baga la inchisoare pentru datorii. Este probabil cel mai simplu exemplu de caz/process in instanta. Motivele dece ai ajuns acolo nu mai conteaza, poate ca cei de la taxe si impozite nu te-au anuntat, poate ai uitat de amenda, poate erai beat cand ai luato si nu mai stii de ea ...chiar nu mai conteaza.
Frumos te duci platesti inainte de infatisare, la ora procesului, arati chitanta cazul se inchide. Dar toate chestiile astea trebuie sa le aflii de undeva, cineva trebuie sa iti spuna ce sa faci. Sau esti chemat ca martor intr-un proces. Primesti citatie acasa, si nu stii ce sa faci (eu personal nu stiu). Te duci si tu la tribunal sa intrebi inainte, hei fratilor, ce fac cu asta? Si pe cine poti sa intrebi ? Usa care da sa cada?

Sunt multe alte exemple, si asta este valabil pentru orice institutie. Dar relatiile cu publicul in Romania stim prea bine ca lasa de dorit (mult). Scuzele sunt multe dar sunt doar atat, scuze si nimic mai mult. La final am sa zic si eu la fel, Romania mai are mult pana departe. Nu denigrez, dar macar acceptati ca asta este realitatea. Daca zice un strain de rau de Romania nu plec capul jos, am prea multe cu ce sa ma mandresc ca sunt roman. Dar cand vad romani care spun "ei si ce" atunci ma doare.

Cu respect,

lidra_ro (at) yahoo (dot) com

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 1 2008, 11:51 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (aurelia @ Oct 1 2008, 09:40 PM) *
... Cred ca putem oferi argumente fara sa avem tendinta de a jigni, nu? E o discutie, nu o lupta!

Oh... Mai greu cu partea culturala..... Cam pana sa vina comunistii la putere, ba chiar si dupa aceea un pic (pana s-au stricat clasele sociale, pana cand orasanul a fost trimis la sat, taranul la oras si s-a "produs" omul nou, cea mai crunta creatie comunista, nu e nici taran, nici orasa, doar mitocan), termenul "conitza" nu avea nimic peiorativ; ba din contra... Probabil sunt eu prea batran si folosesc termeni pe care nu i-ati invatat la scoala LOL In fapt, v-am adresat o formula de politete, nicidecum de jignire...
Bref, ce am spus este ca:
1. Romania nu va fi Franta/Germania/Olanda etc. in vecii vecilor pentru ca:
a. este locuita de noi
b. care avem "probleme" mai vechi (cel putin 200 ani, parol)
c. Caragiale s-a plictisit pana la urma de Mitici si s-a dus sa moara in.... Germania
2. Nu ridicati in slavi si nu faceti comparatii intre "noi" si "ailalti". Pentru ca nu concorda datele istorico-sociale. OK, poate ca la La Miarie de Bordeaux e altfel decat la Primaria de Galati. Daca nu va dati seama de ce e altfel, e grav..... biggrin.gif
3. Singurii vinovati pentru situatia pe care o avem suntem noi, romanii ! Nu americanii, nu rusii, nu comunistii (da, 50 de ani nu au facut decat sa accentueze tarele pe care oricum le aveam...), nu UE, nu Tariceanu, nu Basescu, nu nimeni.... Noi. Noi toti.

Daca constientizam asta, poate vom schimba ceva.... Candva.

PS Ma bucur sa vad ca nu ati avut argumente pentru a ma contrazice in "punctele esentiale" wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 1 2008, 11:55 PM
Mesaj #28

Guests

Inca ceva: nu exista "Romania"; Romania este cumulul indivizilor. Ca mine, ca tine, ca Razvan, ca Lidra, ca Aurelia, ca MariaP.... Ceea ce rezulta este produsul nostru, oameni buni. Nu mai dati vina pe alti.....

+Quote Post
Vizitator_aurelia.
mesaj Oct 2 2008, 06:54 AM
Mesaj #29

Guests

Unde sunt atunci vinovatii? In constiinta ticalosita de secole de mizerie, de mita, de saracie si durere din care romanul nu a putut scoate capul decat trecand pe langa lege si peste cadavre. Istoria complet diferita a tarilor pe care le mentionezi, "musafir", deja stau la baza diferentelor. Ce nu inteleg insa este de ce noi, romanii, continuam sa ne muscam intre noi, sa ne dam in cap, sa ne aruncam cu zoaie in orice situatie, sa ne injuram, sa ne uram, ce mai! Revenita in tara am avut un soc amintindu-mi toate astea, cand stiu ca am primit mai multa caldura sufleteasca de la straini decat de la romani.
Nimic mai mult decat o situatie stupida: faptul ca aveam nevoie ca un site al fratelui meu sa fie tradus in cat mai multe limbi. In Franta am 5 AMICI care mi-au tradus site-ul in 5 limbi. Am apelat la 3 PRIETENI din Romania sa mi-l traduca in alte 3 limbi si toti au gasit motive sa nu o faca. Oare amicii din Franta nu aveau familie, copii, serviciu si alte obligatii??????? Ce crezi tu despre asta, "musafir"? Pe mine ma doare si ma mira! Sa nu mai spun ca singura romanca cu (scuze de cacofonie) care am putut pastra legatura in Franta este... o persoana crescuta in Suedia de la vasta de 4 ani...
Despre ce "puncte esentiale" vorbesti? Ca pot discuta. Poate nu am argumente, de acord. Poate ca voi avea aceasi opinie ca tine, nu e obligatoriu sa discutam divergent. Esentialul in ceea ce eu voi spune in continuare este ca MA DOARE POPORUL ROMAN! Ma doare tot ce se intampla din cauza a... cine stie din ce cauza?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 2 2008, 08:18 AM
Mesaj #30

Guests

laugh.gif MariaP a expus o "problema". "Problema" nu ar fi existat daca MariaP ar fi deschis internetul, ar fi dau un search la "apostila de la haga" si ar fi gasit lejer detalii despre emiterea apostilei in Romania. Restul, sunt discutii de dragul discutiilor (de ce nu e birou de informatii in tribunal, de ce gardienii pazesc usa, de ce functionara s-a uitat urat s.a.m.d.).

Unde sunt vinovatii ? Care vinovati ? De ce trebuie sa gasim "vinovati" ?! Vinovati de ce anume ? Pentru starea Romaniei ? Simplu, locuitorii ei. Sa nu spuneti un cuvant de guvernanti. Noi i-am ales. Si daca zice vreunul ca "nu am avut ce alege", apoi tot vina noastra este. Ca doar guvernantii nu au venit de pe Marte, impusi de extraterestrii.

Istoria diferita ? Da, dar nu au fost romanii singurii care au trecut prin "secole de mizerie, de mita, de saracie si durere".
"MA DOARE POPORUL ROMAN! Ma doare tot ce se intampla din cauza a... cine stie din ce cauza?" De ce sa va doara ?! Suntem ceea ce suntem. Si basta. Noroc cu UE - mai luam niste picioare in fund si evoluam, de voi-de nevoie.

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th October 2019 - 12:34 AM