IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Romania sub asediul superstitiei
TLP
mesaj Jan 4 2009, 09:14 PM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 187
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 233

"Am construit o societate dependentă de ştiinţă şi tehnologie, dar ne structurăm sistemul educaţional în aşa fel încât nimeni nu înţelege ştiinţa şi tehnologia. Asta e o reţetă pentru dezastru"
-- Carl Sagan

"Paradoxul care defineşte lumea actuală este că deşi depindem din ce în ce mai mult de ştiinţă şi tehnologie, deşi ştiinţa explică din ce în ce mai bine lumea, este pe zi ce trece mai puţin apreciată. Orice puşti cunoaşte pe de rost numele tuturor jucătorilor echipei de fotbal preferată, citeşte şi reciteşte biografia acestora. Mass media îi prezintă că eroi ai timpurilor moderne. Totuşi adolescenţii de azi habar n-au despre vreun om de ştiinţă. Îi dispreţuiesc, cred că viaţa lor este plictisitoare şi decepţionantă în comparaţie cu aceea a fotbaliştilor sau cântăreţilor. Vocaţia ştiinţifică se pierde în mod alarmant în Occident. Abisul între cunoaşterea aportată de ştiinţă şi ceea ce ştie lumea "culta" despre ştiinţă, se măreşte pe zi ce trece, aşa încât considerând că este imposibil să urmeze progresul ştiinţific, lumea îi întoarce pur şi simplu spatele. Indivizi care deţin posturi importante în societatea actuală cred că Soarele se roteşte în jurul Pământului sau că dinozaurii şi oamenii au trăit în aceeaşi epocă. Dispreţul faţă de ştiinţă este un fenomen relativ recent în lumea occidentală, extrem de periculos. Este absolut necesar să-i cunoaştem cauzele şi să le eliminam”
-- Martin Rees

Dacă nu predai unui tânăr bazele ştiinţei şi literaturii le laşi minţile deschise acceptării lucrurilor imposibile drept "fapte".
-- Carl Sagan

Exemple:

Citeaza
"Un popa, un astrolog si Norica Nicolai":
Pe astia i-a adus iRealitatea TV, la o emisiune penibila, moderata (surprinzator) de Corina Dragotescu (care mie personal imi place mult)

Asadar, stia isi dadeau cu parerea despre cum va arata anul 2009. Ba mai mult, popa si atrologul ajunsesera la o disputa de metoda.

S-a discutat despre calitatea stiintifica a metodelor (!!!!!!!) si despre calitatea de stiinta a astrologiei (!!!!!!!)

Iar Norica Nicolai dadea din cap apropator la “profunzimile” celor doi cretini, chit ca aia doi se contraziceau. Si totusi, Corina, ce dracu cauti in mizeria asta?

Citeaza
"Trei cruci la o seringa si o carte":
M-am dus de craciun, la fel ca in fiece an, pe la tara pe la rude. Un satuc micut undeva aproape de Pitesti. Ca sa retraiesc nitel tineretile petrecute in vacante pe acolo am dat o tura pe ulita principala ( de data asta asfaltata ).

Si am luat-o la pas, salutand in stanga, salutand in dreapta, ca asa-i la tara, toata lumea se stie cu toata lumea. Ma asteptam sa fie schimbari insa nu asa de mari dupa cum urmeaza sa va povestesc…

Cand eram mica era o singura biserica, un singur spital si o singura scoala pentru doua sate. Astazi, in coltul asta uitat de lume, in timp ce la capitolele educatie si sanatate se sta la fel de in pom, de cealalta parte biserica e perpetuu infloritoare. Si, la fel ca ciupercile dupa ploaie, s-au inaltat spre cer ( no pun intended ) doua noi lacasuri. Cu nelipsitul acoperis de tabla, cu tone de icoane aurite si argintate inauntru si cu pernute pe mobilier. Si cand mi-am bagat nasu in spital peretii erau plini de mucegai si la scoala bancile erau de pe vremea tineretii lui Ceausescu. Mai mult, medicamentele erau tinute intr-o vitrina si dupa cate am vazut eu era cam penurie. In scoala cartile erau jerpelite, tabla sparta, toatelele in fundul curtii dupa model turcesc si cu un miros infect. Cu toate astea in biserica si pe preot domneau luxul si abundenta.

Si, normal, fiecare biserica cu staff-ul ei de preoti, cantareti, babe care sa vanda lumanari si cu tarife speciale pentru serviciile oferite.

Problema e ca aceeasi situatie am regasit-o si in multe din satele prin care am trecut cand mergeam in turul tarii vara. E o chestiune generalizata. Nu-i un caz izolat satucul meu.

Daca se gasesc bani sa se inalte biserici inseamna ca exista bani si pentru spitale si scoli.

Si inca ceva. De multe ori mi se intampla sa ajung pe la manastirile in scop turistic. Odata mi s-a intamplat sa fiu cu un grup de maicute din Spania ce apartineau unui ordin catolic. Si am inceput sa discutam cu o maicuta de la Agapia pe care o stiu de cand eram mica. Eu eram un fel de transalator. Si cele din Spania o intrebau cum isi ingrijesc complexul monahal. Maicuta romanca a inceput sa povesteasca despre cum ele au razboaie de cusut, au pamant pe care il muncesc etc. Cum ele locuiesc cate 2-3 intr-o casuta, cele tinere ingrijesc de cele mai batrane. Si ca in general cele pe care le produc le consuma sau le vand. Cele din Spania s-au mirat nitel si apoi au intrebat : ” Dar nu faceti nimic si in scop caritabil? Pentru ca noi in general avem pe unele dintre noi care muncesc la bucatarie ca sa faca bucate pe care mai apoi le donam la orfelinate si azile, altele cos haine cu acelasi scop etc. ” Moment la care maicuta romanca a zis scurt : ” Nu. Mai oferim de sarbatori, dar nu facem din asta un obicei. Nu incurajam cersitul. “

Te intreb acum, care sunt prioritatile tale, draga societate?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_clujean.
mesaj Jan 5 2009, 07:39 AM
Mesaj #2

Guests

mi se pare mai de bun simt metoda calugaritei romance

"Odata mi s-a intamplat sa fiu cu un grup de maicute din Spania ce apartineau unui ordin catolic. Si am inceput sa discutam cu o maicuta de la Agapia pe care o stiu de cand eram mica. Eu eram un fel de transalator. Si cele din Spania o intrebau cum isi ingrijesc complexul monahal. Maicuta romanca a inceput sa povesteasca despre cum ele au razboaie de cusut, au pamant pe care il muncesc etc. Cum ele locuiesc cate 2-3 intr-o casuta, cele tinere ingrijesc de cele mai batrane. Si ca in general cele pe care le produc le consuma sau le vand. Cele din Spania s-au mirat nitel si apoi au intrebat : ” Dar nu faceti nimic si in scop caritabil? Pentru ca noi in general avem pe unele dintre noi care muncesc la bucatarie ca sa faca bucate pe care mai apoi le donam la orfelinate si azile, altele cos haine cu acelasi scop etc. ” Moment la care maicuta romanca a zis scurt : ” Nu. Mai oferim de sarbatori, dar nu facem din asta un obicei. Nu incurajam cersitul. “

+Quote Post
Vizitator_Trifid.
mesaj Jan 5 2009, 08:51 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (clujean @ Jan 5 2009, 07:39 AM) *
mi se pare mai de bun simt metoda calugaritei romance

Subscriu !

Nu stiu cat este de real acest "asediu" dar hotnews pare a fi asediat . Aparatorii insa fac fata . Iar in privinta lumii reale ... ei pot sa va povesteasca despre miliarde de "crediciosi" dar realitatea cruda si pentru ei indica probabil doar cateva milioane de practicanti .Mai degraba as fi ingrijorat de numarul din ce in ce mai mare de hoti - atei care fura pur si simplu sau crestini care fura apoi se roaga pentru iertare. De curand vad hotia ridicata la scara monumentala : o intreaga tara fura dintr-o conducta !

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Jan 5 2009, 09:18 AM
Mesaj #4

Guests

ce Carl Sagan nene?
ce stiinta?

noi avem pe mutu, becali, vanghelie, aana zavoranu mall si fotbal si 0TV
este suficient
laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 5 2009, 11:03 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza
"Trei cruci la o seringa si o carte"

de acord. prea multe biserici si prea putini credinciosi.
si pe mine ma enerveaza ca in loc sa aduca un doctor in sat si sa-i plateasca un salariu de bun simt ca sa nu plece se prefera ridicarea unei biserici.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Jan 5 2009, 11:40 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Musafir @ Jan 5 2009, 11:03 AM) *
de acord. prea multe biserici si prea putini credinciosi.
si pe mine ma enerveaza ca in loc sa aduca un doctor in sat si sa-i plateasca un salariu de bun simt ca sa nu plece se prefera ridicarea unei biserici.

pai la biserica te vindeci de toate
caci pe Domnul gasesti acolo
si biserica e spitalul Lui

crede si te vei vindeca!!!

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Jan 5 2009, 02:17 PM
Mesaj #7

Guests

Dispretul pentru stiinta e explicabil. In primul rand domeniile din stiinta care se afla azi la frontiera cunoasterii sunt greu de inteles de publicul larg si de aceea mai greu de "inghitit". De aceea, cate un paranormal care prezice viitorul, da in carti, are viziuni etc. e mai usor de crezut decat Hawking care vorbeste doar in ecuatii indescifrabile si face rationamente greu de urmarit.

In al doilea rand, stiinta si tehnologia au imbunatatit mult viata oamenilor de rand si de aceea toti suntem mai degraba tentati sa ne bucuram de ce am obtinut deja decat sa ne inhamam la munci intelectuale complicate. Astazi un om care nu a terminat doar liceul, si ala pentru ca e obligatoriu, se bucura de un confort mai mare decat un membru al elitei societatii de acum 200 de ani. De aici si lipsa de interes in a-ti depasi conditia prin stiinta, cultura, s.a.m.d.

+Quote Post
TLP
mesaj Jan 28 2009, 09:48 AM
Mesaj #8

Membru veteran

Românilor, nu mai fiţi bătaia de joc a alarmiştilor!

Nici nu am scăpat bine de mania Găurilor Negre care a pus pe jar o ţară întreagă că a apărut altceva: buletinele 666.

Personal consider că aici victime nu sunt doar oamenii raţionali care stau şi privesc uimiţi de pe margine cum se desfăşoară circul sinistru cu iz de tămâie.
Principalele victime sunt tocmai cei care au semnat petiţia anti-buletine-electronice, cei care susţin în continuare orice cauză pe care le-o aruncă în braţe cei de la care aşteaptă înţelepciune.

Dragii mei, îşi bat joc de voi toţi fanaticii ăştia!
- Dan Puric vrea să vă spună cine sunteţi şi cum să vă comportaţi,
- Cei ce se intitulează "duhovnici" vor să gândească în locul vostru (faptul că am fost trimis să "vorbesc cu un duhovnic" de către unii care au căzut deja victimă e un indiciu în acest sens)
- Cei de la "Alianţa Familiilor din România" / "Noua Dreaptă" vor să vă înregimenteze în trupele lor S.A. sau Hitler-Jugend.
- Dan Diaconescu şi "Ştirile de la Ora 5" vă servesc tot ceea ce e absolut irelevant în materie de noutăţi despre lumea în care trăiţi.
- Conspiraţionişti care profită de instinctul vostru de conservare vor să vă facă să credeţi că sunteţi ţinta unui complot mondial Iudeo-Masonic care doreşte să vă bage într-o Nouă Ordine Mondială. Crazy-talk!

În concluzie: Deşteaptă-te, Române! Trezeşte-te din somnul în care te-adânciră fanatici ignoranţi!

Citeşte tot: Românilor, nu mai fiţi bătaia de joc a alarmiştilor!

+Quote Post
Vizitator_Daniel.
mesaj Jan 28 2009, 10:25 AM
Mesaj #9

Guests

” Moment la care maicuta romanca a zis scurt : ” Nu. Mai oferim de sarbatori, dar nu facem din asta un obicei. Nu incurajam cersitul. “

Imi pare rau, dar este un raspuns fara legatura cu realitatea. Raspunsul a fost dat doar pentru a ascunde inutilitatea institutiei.

De fapt tocmai asta face Biserica Ortodoxa. Daca nu ar dori sa incurajeze cersitul ar lua masuri impotriva acestora care se aciuiaza tocmai la ei in batatura.

N-aveti grija, incurajarea cersitului este unul din pilonii fundamentali pe care se sprijina aceasta biserica.
Ar fi necesara o schimbare fundamentala dar cu popii pe care ii au, nici o sansa.

BISERICA ORTODOXA NU ESTE DOAR INUTILA DAR SI DAUNATOARE.
CULTIVA DEPENDENTA, MIZERIA SI SUPUNEREA. BLOCHEAZA ORICE SCHIMBARE DIN PROSTIE SAU REAVOINTA.

Ce alt exemplu mai doriti decat modul in care a fost tot timpul la remorca politicienilor (atei sau nu) din 1990 pana acum!

Din pacate ar putea face atat de multe pentru societatea de handicapati spre care tindem. Nu-i cazul!
Ei ne arata calea spre mizerie si dependenta!

+Quote Post
Meritoriu
mesaj Jan 30 2009, 05:15 PM
Mesaj #10

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 30-January 09
Utilizatorul numarul: 6 197

@ Vizitator_Daniel. : Articolul l-am scris pentru a prezenta un paradox. Din punctul meu de vedere maicuta romanca isi prezinta realitatea ei, ea chiar crede ceea ce promoveaza. Si aici e problema. In habotnicia ei sfideaza si logica si bunul simt. Si atata timp cat ea este perceputa ca un model uman, si altii vor face ca ea rezultand intr-un cerc vicios.

+Quote Post
TLP
mesaj Feb 4 2009, 11:04 AM
Mesaj #11

Membru veteran

CNA vs Ocultism

I. Ştirea

Citeaza
Evenimentul Zilei raportează (sursa originală: Mediafax)
CNA a decis astăzi să interzică emisiunile "În direct cu numerologul" şi "În direct cu astrologul", difuzate de Antena 1, OTV şi Favorit TV, anunţă Mediafax.

Potrivit legislaţiei audiovizuale, televiziunile nu pot difuza emisiuni interactive în care publicul apelează la vrăjitori şi ghicitori.

• Art. 80, alin. 1 "Practicile oculte, paranormale sau exorcismul trebuie tratate cu obiectivitatea corespunzătoare, în cadrul unui pluralism al punctelor de vedere".

• Art. 80, alin. 3 "Nu pot fi difuzate emisiuni interactive în care publicul apelează la vrăjitori şi ghicitori sau la alte activităţi interzise prin lege".

Legea audiovizualului

• Art. 29 "Comunicările comerciale audiovizuale difuzate de furnizorii de servicii media audiovizuale trebuie să respecte următoarele condiţii: să nu promoveze, direct sau indirect, practici oculte".

CNA consideră că toate aceste articole au fost încălcate de cele trei posturi de televiziune.
Suntem cu toţii de acord că nebunia cu toţi vrăjitorii, astrologii şi numerologii care s-au perindat pe la televiziuni a durat mult mai mult decât trebuia, iar acţiunea CNA este binevenită deşi a sosit cu întârziere.

II. Motivaţia

Oare ce anume i-a împins să ia această decizie?
Şi de ce acum?

Ca să ne dăm seama de asta, haide întâi să ne uităm în dicţionar la definiţia cuvântului ocultism:
Citeaza
OCULTÍSM n. 1) Concepţie pseudoştiinţifică care recunoaşte existenţa în natură a unor forţe ascunse, accesibile numai unor oameni „iniţiaţi”. 2) Practică bazată pe această concepţie. /

Acelaşi CNA care în mod curajos a scos din grila de programe vrăjitorii amatori a "recomandat" companiilor private introducerea vrăjitoriei profesioniste: Trinitas TV.

Mică mi-ar fi mirarea dacă decizia de cenzurare a numerologilor s-ar dovedi a fi un ordin al gigantului corporatist - BOR - care doreşte să înlăture micii întreprinzători de pe piaţa ocultismului pentru a deţine monopolul.

În acest scenariu singurul motiv pentru care vrăjitorii mici au fost scoşi e că nu au reuşit să cotizeze financiar cât vrăjitorii cei mari. Ideea aceasta e întărită de faptul că CNA-ul nu are nimic împotrivă dacă nişte "iniţiaţi" cu bani şi influenţă promovează în mass media cunoştinţele lor despre "forţe ascunse".

Să fie oare o coincidenţă că asta coincide cu o altă manevră: nebunia "buletinelor 666"? Unde a fost CNA în cazul acesta?
* Unde a fost CNA când Robert Turcescu de la Realitatea TV a încheiat anul 2008 cu o paradă puternică de ocultism invitându-l pe profetul neolegionarismului mesianic, Dan Puric? http://the-lucifer-principle.blogspot.com/...sm-cuantic.html
* Unde e CNA când Oreste şi alţi ambasadori ai ignoranţei promovează ocultismul new-age sub forma cărţii şi filmului "The Secret"? Ieri, 03.02.2008 această carte a fost prezentată pe Televiziunea Naţională.
* Unde era CNA când acelaşi TVR promova documentarul Minuni geocentrice. "Geocentrism crestin."? Sursa: http://the-lucifer-principle.blogspot.com/...in-romania.html
* Unde era CNA când acelaşi TVR se lepăda de teoria Evoluţiei în favoarea creaţionismului arca-lui-Noe? Sursa: http://the-lucifer-principle.blogspot.com/...nea-romana.html

III. Concluzii

Eu sunt de acord ca oamenii să aibă acces la orice sursă de informare vor ei, iar ceea ce s-a făcut acum nu reflectă principiul libertăţii de exprimare ci e o cenzură selectivă.

Cu toate acestea aprob această acţiune deşi nu în totalitate, din motivele expuse într-un comentariu primit zilele trecute pe blog:
Citeaza
Majoritatea romanilor sunt atat de (..) dezinformati, de fricosi incat in momentul in care apare un "tatuc" atoatestiutor el este ridicat la rangul de profet, de erou, de salvator. Mintile acestor oameni sunt ca niste campuri fertile pe care cresc in voie idei stupide, temeri, religii.

Există o linie fină între libertate de exprimare pe de o parte şi fraudă mincinoasă pe de altă parte, linie care a fost depăşită, iar frauda este pedepsită şi sub piaţa liberă.

Accept decizia, dar trebuie să ducă treaba până la capăt şi atunci nu va mai fi cenzură ci va fi bun simţ.

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj Feb 4 2009, 11:40 PM
Mesaj #12

Guests

D-le TLP ,faptul ca TVR-ul difuzeaza astfel de documentare este foarte bine intrucat el ii reprezinta si pe cei peste 18 milioane de ortodocsi din tara asta (adica vreo 86,6% din populatie) cat si pe credinciosii din celelalte culte nu numai pe atei(adica 0,1%din populatie),Apoi e trist ca ati ajuns sa denigrati pana si unele personalitati culturale ca Dan Puric fiindca nu au aceeasi parere ca dvs.Pe cine ati fi vrut sa invite Robert Turcescu ? Pe tovarasu' Iliescu care sa predea natiunii o lectie de marxism-leninism si ateism stiintific?

+Quote Post
TLP
mesaj Feb 7 2009, 08:30 AM
Mesaj #13

Membru veteran

Not all hope is lost biggrin.gif

Scriam în urmă cu ceva vreme despre o nouă emisiune raţionalistă difuzată pe TvRM, Cronica Scepticului, care credeam la acel moment că e doar un experiment ce nu va rezista.

Se pare că emisiunea a rezistat şi chiar a tratat teme care de care mai diverse. Haide să susţinem emisiunea!
În primul rând urmăriţi-o la TV când apare (cei care vă uitaţi la TV), programul îl puteţi găsi pe unul din linkurile asociate:

* http://www.stiintasitehnica.ro/
* http://www.tvrm.ro/

În al doilea rând, promovaţi linkurile astea:

1 http://video.google.com/videoplay?docid=-2862436053317807348
2
3

4 http://video.google.com/videoplay?docid=-4343009814984720178
In care se vorbeste despre erorile si falsurile din stiinta.

5 http://video.google.com/videoplay?docid=7955183763977541374
In care vom vorbi despre sfarsitul lumii.
6

7 http://video.google.com/videoplay?docid=3827898129997398579
In acest episod discutam despre teoria conspiratiei legata de debarcarea omului pe Luna. Chiar asa, or fi ajuns americanii aceia pe Luna?

8 http://video.google.com/videoplay?docid=3174120017509284087
Aceasta continuarea discutiei despre falsa aselenizare a americanilor, asa cum a fost ea prezentata de catre canalul de televiziune Fox.

9 http://video.google.com/videoplay?docid=2900348311763884891
In acest episod al Cronicii scepticului vorbim despre "Planeta X, denumită Nibiru, ameninţă viaţa de pe Terra!"

10 http://video.google.com/videoplay?docid=7314308137133821533
In care se face vorbire despre "distrugerea sistemului solar de catre Jupiter si Calisto" si despe "gaura neagra care va inghiti pamantul" in urma experimentelor de la CERN.
11

12 http://video.google.com/videoplay?docid=2156895409074431887
Un episod in care se comenteaza alte "catastrofe" legate de LHC (sper ca ghilimele au fost bine intelese). Este vorba despre "vacuum bubbles" monopoli magnetici si "strangelets".

13 http://video.google.com/videoplay?docid=-879760179018844936
Despre atacul impotriva teoriei evolutiei, cristaloterapie si modul in care functioneaza mecanismul de placebo.
14
15

16 http://video.google.com/videoplay?docid=2932922962592612924
Un episod in care vorbim despre pseudostiinta in forma ei pura. Ati auzit despre "campul de torsiune"? Daa nu, va invitam sa urmariti atentie acest episod.

17 http://video.google.com/videoplay?docid=1818231624084943295
In care nu vom vorbi despre pseudostiinta! Vom reaminti doar unele dintre principiile stiintei si vom discuta despre una dintre cele mai mari erori experimentale a secolului trecut. Este vorba despre o apa ciudata care a capatat mai multe nume: apa anormala, apa polimerizata, poliapa sau, in engleza polywater.

18 http://video.google.com/videoplay?docid=-9048494224085919566
In care vom comenta "Fata de pe Marte", dupa care incercam sa ne amuzam un pic cu relatarile unui calator in Insula Pastelui (neaparat o civilizatie foarte avansata a cosntrui moaii). In cele din urma ne ocupam de un domn, care enunta bazaconii despre CERN.

19 http://video.google.com/videoplay?docid=1092526273809993750
In care vom vorbi despre fundamentalismul religios si despre ingrozitorul numar al fiarei (666) cu care, zic aceia, omul modern a fost marcat, semn ca traim in era apocalipsei!

20 http://video.google.com/videoplay?docid=858371038552302963
In acest episod vom vorbi despre manipularea psihotronica la care suntem supusi de catre o misterioasa putere. In a doua parte vom vb din nou despre asa-zisa conspiratie a aselenizarilor americane.

21 http://video.google.com/videoplay?docid=-977139451885833693
In acest episod vom efectua predictii asupra viitorului Romaniei dupa care vom analiza un dispozitiv de diagnostic medical, un dispozitiv al pseudostiintei.

22 http://video.google.com/videoplay?docid=4178136574261908846
In acest episod vom vorbi despre faimoasa prezicatoare Smaranda, care ne scapa de criza mondiala. In a doua parte a emisiunii veti avea ocazia sa asistati la un numar de magie pe care il vom efectua in premiera interplanetara sau intergalactica.

23 http://video.google.com/videoplay?docid=7478937826292544538
Incepand de azi, 21 decembrie 2008, mai avem doar trei ani pana cand lumea se va sfarsi, conform calendarului maya. In acea zi adn-ul nostru va avea 12 spirale in loc de doua! Zambiti? Atunci este bine, dar cele afirmate mai sus sunt afirmatii culese dintr-un cotidian de anchete si investigatii si, prin consecinta, au girul "seriozitatii"...

24 http://video.google.com/videoplay?docid=3520743966213135900
In acest episod vom vorbi despre Legea 118/2007, care legalizeaza metode terapeutice neatestate stiintific. In a doua parte a emisiunii vom vorbi despre Pamantul gol pe dinaintru.

25 http://video.google.com/videoplay?docid=-5683554322925524362
In acest episod nimic senzational, nimic catastrofal. Vom vorbi despre perpetuum mobile.

26 http://video.google.com/videoplay?docid=8302682033693840110
In acest episod precizam ca 2009 este anul mondial al astronimiei si nu al astrologiei, apoi incepem serialul dedicat lui Darwin. Anul acesta este si Anul Darwin, de la a carui nastere se aniverseaza, pe 12 februarie, 200 de ani. De asemenea, tot in acest an, aniversam 150 de ani de la publicarea monumentalei sale lucrari: Originea speciilor. In ultima parte a emisiunii raspundem telescpectatorilor care au avut bunavointa sa ne scrie.

27 http://video.google.com/videoplay?docid=-8423326416026200615
In aceasta emisiune prezentam un fluturas prin care se face reclama la un cabinet de biorezonanta "ca la NASA", apoi vorbim despre Teoria evolutiei. In ultima parte a emisiunii ne ocupam de cercurile din lanurile de grau si, inevitabil, de o noua si "fascinanta" ipoteza legata de Nibiru si anul 2008.

28 http://video.google.com/videoplay?docid=-3642247642259678020
In aceasta emisiune vom analiza un produs "naturist" din cele care vindeca aproape orice. Veti vedea ca, desi era interzis ca pe cutie sau pe prospect sa se faca referiri la proprietati terapeutice sau de preventie, pe site-ul pe care se comercializa produsul se fac referiri la calitati de-a dreptul miraculoase de vindecare. In a doua parte a emisiunii continuam serialul Darwin.

29 http://video.google.com/videoplay?docid=8112259335340610367
In acest episod vorbim din nou despre numarul bestiei (sau al fiarei), adica despre numarul 666 care sta bine pitit in codurile de bare si pasapoartele biometrice. In a doua parte a emisiunii discutam despre un alt pseudoargument impotriva teoriei evolutiei. In ultima parte discutam despre energia orgonica.

+Quote Post
Vizitator_1C45C7.
mesaj Mar 5 2009, 03:29 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (alex @ Jan 5 2009, 02:17 PM) *
Dispretul pentru stiinta e explicabil. In primul rand domeniile din stiinta care se afla azi la frontiera cunoasterii sunt greu de inteles de publicul larg si de aceea mai greu de "inghitit". De aceea, cate un paranormal care prezice viitorul, da in carti, are viziuni etc. e mai usor de crezut decat Hawking care vorbeste doar in ecuatii indescifrabile si face rationamente greu de urmarit.

In al doilea rand, stiinta si tehnologia au imbunatatit mult viata oamenilor de rand si de aceea toti suntem mai degraba tentati sa ne bucuram de ce am obtinut deja decat sa ne inhamam la munci intelectuale complicate. Astazi un om care nu a terminat doar liceul, si ala pentru ca e obligatoriu, se bucura de un confort mai mare decat un membru al elitei societatii de acum 200 de ani. De aici si lipsa de interes in a-ti depasi conditia prin stiinta, cultura, s.a.m.d.

Ia da-ne tu un exemplu de rationament inteligent la Dawkins.
Cine e Dawkins? Un papagal de la Oxford care se autosatisface facand misto de restul lumii care nu e de acord cu el. Se stie ca lumea mananca scandalul pe paine asa ca asta explica foarte mult popularitatea lui. Cat despre realizarile lui stiintifice eu am cautat pe net si nu am gasit nici una. A scris doar cateva carti dar care vorbeau mai mult despre ateism si nu despre stiinta.
Veniti cu citate din alti evolutionisti mai destepti decat Dawkins ca exista multi altii mai inteligenti decat el dar astia sunt mai cu bun simt si nu se autosatisfac facand misto de altii.

+Quote Post
Vizitator_Stiinta.
mesaj Mar 5 2009, 03:46 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (alex @ Jan 5 2009, 02:17 PM) *

Stiinta a imbinatatit viata oamenilor, este foarte adevarata dar da-mi un exemplu de imbunatatire a vietii oamenilor pe care la adus evolutionismul.
Eu stiu din istorie ca Hitler spre exemplu era mare admirator al evolutionismului si mai ales al tezei evolutioniste: cel mai adaptata supravietuieste. El a aplicat cu foarte mare consecventa acest principiu si a omorat zeci de milioade de oameni. Stalin a fost un admirator al acestei teze si a aplicat-o la poporul sau omorand peste 40 milioane de oameni. Astea sunt beneficiile evolutionismului

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj Mar 5 2009, 08:15 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (1C45C7 @ Mar 5 2009, 03:29 PM) *
Ia da-ne tu un exemplu de rationament inteligent la Dawkins.
Cine e Dawkins? Un papagal de la Oxford care se autosatisface facand misto de restul lumii care nu e de acord cu el. Se stie ca lumea mananca scandalul pe paine asa ca asta explica foarte mult popularitatea lui. Cat despre realizarile lui stiintifice eu am cautat pe net si nu am gasit nici una. A scris doar cateva carti dar care vorbeau mai mult despre ateism si nu despre stiinta.
Veniti cu citate din alti evolutionisti mai destepti decat Dawkins ca exista multi altii mai inteligenti decat el dar astia sunt mai cu bun simt si nu se autosatisfac facand misto de altii.

Citeaza
Stiinta a imbinatatit viata oamenilor, este foarte adevarata dar da-mi un exemplu de imbunatatire a vietii oamenilor pe care la adus evolutionismul.
Eu stiu din istorie ca Hitler spre exemplu era mare admirator al evolutionismului si mai ales al tezei evolutioniste: cel mai adaptata supravietuieste. El a aplicat cu foarte mare consecventa acest principiu si a omorat zeci de milioade de oameni. Stalin a fost un admirator al acestei teze si a aplicat-o la poporul sau omorand peste 40 milioane de oameni. Astea sunt beneficiile evolutionismului

Iti apreciem devotamentul fata de cauza, dar nu cred ca asta e topicul potrivit pentru ce ai postat. laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_DA VINCI.
mesaj Feb 8 2010, 07:11 AM
Mesaj #17

Guests

Nu știu la ce îți folosește știința când ai una sau două facultăți și crezi în reîncarnare,în vrăjitorii, în horoscop? Fi deștept că țara pute de ingineri.

+Quote Post
Vizitator_Elena.
mesaj Feb 12 2010, 12:08 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (TLP @ Jan 28 2009, 09:48 AM) *
Românilor, nu mai fiţi bătaia de joc a alarmiştilor!

Nici nu am scăpat bine de mania Găurilor Negre care a pus pe jar o ţară întreagă că a apărut altceva: buletinele 666.

Personal consider că aici victime nu sunt doar oamenii raţionali care stau şi privesc uimiţi de pe margine cum se desfăşoară circul sinistru cu iz de tămâie.
Principalele victime sunt tocmai cei care au semnat petiţia anti-buletine-electronice, cei care susţin în continuare orice cauză pe care le-o aruncă în braţe cei de la care aşteaptă înţelepciune.

Dragii mei, îşi bat joc de voi toţi fanaticii ăştia!
- Dan Puric vrea să vă spună cine sunteţi şi cum să vă comportaţi,
- Cei ce se intitulează "duhovnici" vor să gândească în locul vostru (faptul că am fost trimis să "vorbesc cu un duhovnic" de către unii care au căzut deja victimă e un indiciu în acest sens)
- Cei de la "Alianţa Familiilor din România" / "Noua Dreaptă" vor să vă înregimenteze în trupele lor S.A. sau Hitler-Jugend.
- Dan Diaconescu şi "Ştirile de la Ora 5" vă servesc tot ceea ce e absolut irelevant în materie de noutăţi despre lumea în care trăiţi.
- Conspiraţionişti care profită de instinctul vostru de conservare vor să vă facă să credeţi că sunteţi ţinta unui complot mondial Iudeo-Masonic care doreşte să vă bage într-o Nouă Ordine Mondială. Crazy-talk!

În concluzie: Deşteaptă-te, Române! Trezeşte-te din somnul în care te-adânciră fanatici ignoranţi!

Citeşte tot: Românilor, nu mai fiţi bătaia de joc a alarmiştilor!

666 in numerologie:pitagora a observat ca acolo unde se acumuleaza 3 de 6 vin banii fara prea mare efort ,
si cum in biblie banii apar ca fiind ochiul dracului, s-a interpretat ca fiind numarul necuratului
deci,cu cat mai repede avem acest numar in buletine cu atat mai bine laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_DA VINCI.
mesaj Feb 16 2010, 04:03 PM
Mesaj #19

Guests

Cu câțiva ani în urmă pe atunci o tânără venită din R. Moldovenească se ocupa cu prezentarea VREMII la TV. probabil PRO sau REALITATEA. Și de fiecare dată povestea o prostioară a folklorului de super-stiții la români.
Astfel Prin mass-media reînnoia tâmpenii din moși-strămoși. Una dintre ele ma șocat.

SĂRBĂTOAREA FÂNTÂNILOR

În această zi ,mai precis noaptea trebuia să stai cu barul ca să îți păzești fântâna. Dacă nu este păzită îți ia usa de la fântână și o arunca în ea. Ca să trecem de restul șicanelor cea mai gravă este atunci când îți aruncă motorină în fântână. Sigur dacă a existat vre-o dată aceste TRADIȚII,după o perioadă sau cam uitat . Dar vin cei de la televiziune și renasc(îi învață din nou) obiceiurile tâmpite ale acestui neam. Tot asa este si cu superstițiile care au același efect negativ din viața noastră. Cele mai grave superstiți și tradiții sunt la sărbătorirea și amintirea mortilor .Despre aceste superstiții se pot scrie romane si pentru care de data aceasta este vinovată biserica.

+Quote Post
Vizitator_cristi.
mesaj Feb 17 2010, 04:53 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (TLP @ Jan 4 2009, 09:14 PM) *
"Am construit o societate dependentă de ştiinţă şi tehnologie, dar ne structurăm sistemul educaţional în aşa fel încât nimeni nu înţelege ştiinţa şi tehnologia. Asta e o reţetă pentru dezastru"
-- Carl Sagan

"Paradoxul care defineşte lumea actuală este că deşi depindem din ce în ce mai mult de ştiinţă şi tehnologie, deşi ştiinţa explică din ce în ce mai bine lumea, este pe zi ce trece mai puţin apreciată. Orice puşti cunoaşte pe de rost numele tuturor jucătorilor echipei de fotbal preferată, citeşte şi reciteşte biografia acestora. Mass media îi prezintă că eroi ai timpurilor moderne. Totuşi adolescenţii de azi habar n-au despre vreun om de ştiinţă. Îi dispreţuiesc, cred că viaţa lor este plictisitoare şi decepţionantă în comparaţie cu aceea a fotbaliştilor sau cântăreţilor. Vocaţia ştiinţifică se pierde în mod alarmant în Occident. Abisul între cunoaşterea aportată de ştiinţă şi ceea ce ştie lumea "culta" despre ştiinţă, se măreşte pe zi ce trece, aşa încât considerând că este imposibil să urmeze progresul ştiinţific, lumea îi întoarce pur şi simplu spatele. Indivizi care deţin posturi importante în societatea actuală cred că Soarele se roteşte în jurul Pământului sau că dinozaurii şi oamenii au trăit în aceeaşi epocă. Dispreţul faţă de ştiinţă este un fenomen relativ recent în lumea occidentală, extrem de periculos. Este absolut necesar să-i cunoaştem cauzele şi să le eliminam”
-- Martin Rees

Dacă nu predai unui tânăr bazele ştiinţei şi literaturii le laşi minţile deschise acceptării lucrurilor imposibile drept "fapte".
-- Carl Sagan

Exemple:

+Quote Post
Vizitator_cristi.
mesaj Feb 17 2010, 04:57 PM
Mesaj #21

Guests

De ce te deranjeaza ce se construiesc Biserici?? S-au construit cumva pe banii tai??? Stii ce ziceau inteleptii: ca nu noi ii facem Biserica lui Dumnezeu, ci Dumnezeu ne face noua Biserica...
Fie ca vrei sa accepti sau nu, oamenii doneaza de bunavoie pentru construirea lor, nu-i forteaza nimeni nici sa vina acolo, nici nu le scoate nimeni anii cu forta.. Si inca ceva, bunicutele care vin la Biserica nu sunt altele decat mamele si bunicile nostre...
Mai gandeste inainte sa vorbesti, ca poluezi.

+Quote Post
Vizitator_cristi.
mesaj Feb 17 2010, 05:03 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (DA VINCI @ Feb 8 2010, 07:11 AM) *
Nu știu la ce îți folosește știința când ai una sau două facultăți și crezi în reîncarnare,în vrăjitorii, în horoscop? Fi deștept că țara pute de ingineri.

Ce destepti suntem noi, mai ales dumneata care nu le prea ai cu gramatica limbii materne.

+Quote Post
pcritique
mesaj Feb 18 2010, 03:54 PM
Mesaj #23

Membru
**

Postari: 61
Inscris: 28-August 09
Utilizatorul numarul: 10 664

Citeaza (cristi @ Feb 17 2010, 04:57 PM) *
De ce te deranjeaza ce se construiesc Biserici?? S-au construit cumva pe banii tai??? Stii ce ziceau inteleptii: ca nu noi ii facem Biserica lui Dumnezeu, ci Dumnezeu ne face noua Biserica...
Fie ca vrei sa accepti sau nu, oamenii doneaza de bunavoie pentru construirea lor, nu-i forteaza nimeni nici sa vina acolo, nici nu le scoate nimeni anii cu forta.. Si inca ceva, bunicutele care vin la Biserica nu sunt altele decat mamele si bunicile nostre...
Mai gandeste inainte sa vorbesti, ca poluezi.

este deranjant ca se construiesc biserici in detrimentul constructiei de spitale, de scoli, de teatre si filarmonici. sau crezi ca pe astea ar trebui sa le construiasca cele cateva procente de atei?

+Quote Post
Cocolina
mesaj Feb 18 2010, 10:52 PM
Mesaj #24

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Impotriva prostiei si zeii lupta degeaba" (Friedrich Schiller) excl.gif

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Lovelife
mesaj Dec 4 2010, 06:51 PM
Mesaj #25

Membru
**

Postari: 44
Inscris: 10-July 10
Utilizatorul numarul: 22 537

Spiritualitatea autentica nu exclude stiinta si nici invers, parerea mea este ca se completeaza complet, doar ca religia trebuie si ea sa se modernizeze.
Citeaza (Cocolina @ Feb 19 2010, 12:52 AM) *
Impotriva prostiei si zeii lupta degeaba" (Friedrich Schiller) excl.gif

Foarte relevant acest citat, nu am stiut de el

+Quote Post
Vizitator_L. G..
mesaj Dec 14 2010, 10:37 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (silviu @ Feb 4 2009, 11:40 PM) *
D-le TLP ,faptul ca TVR-ul difuzeaza astfel de documentare este foarte bine intrucat el ii reprezinta si pe cei peste 18 milioane de ortodocsi din tara asta (adica vreo 86,6% din populatie) cat si pe credinciosii din celelalte culte nu numai pe atei(adica 0,1%din populatie),Apoi e trist ca ati ajuns sa denigrati pana si unele personalitati culturale ca Dan Puric fiindca nu au aceeasi parere ca dvs.Pe cine ati fi vrut sa invite Robert Turcescu ? Pe tovarasu' Iliescu care sa predea natiunii o lectie de marxism-leninism si ateism stiintific?

De acord !

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Dec 16 2010, 07:52 AM
Mesaj #27

Guests

Este o problema de educatie!
Si este foarte ciudat cum "credinciosii" dezmint teoria evolutionista insa nu au capacitatea de a identifica evolutia cu ochii proprii!
Teoria evolutionista este chiar in fata noastra iar dovezile sunt pentru toata lumea. Numai sa ai ochi sa vezi! Evolutia se intampla zi cu zi; ora cu ora vezi ceva nou, afli sau inveti ceva care contribuie la evolutia ta ca om.

Religia este creeata de om pentru om, este o nevroza precum spunea cineva pe un topic, o nevroza menita sa disculpe neputinta si slabiciunea mintii umane!

Toate ritualurile si comportamentele specifice religiei sunt dictate de nevoia de apartenenta spirituala la ceva magic, la ceva edificator care este rezervat numai credinciosilor! Ritualurile au singurul scop de a oferi ceva palpabil unui sistem bazat strict pe "crede si nu cerceta", pe lipsa celor mai simple dovezi!

Eu am ramas complet mut cand am fost la un botez si am vazut cum scuipa in forma de cruce asupra apei de botez recitand incantatii "specifice"!
Evident, aceste ritualuri trebuie simplificate in cel mai atent mod posibil pentru a satisface si oferi confort unei minti incapabile sa inteleaga ridicolul situatiei!

Este vorba despre neputinta mintii umane de a identifica cele mai elementare de manipulare!
Superstitia vine din necunostere, din lipsa de informare deci lipsa de educare!
Indoctrinarea puternica este posibila din cauza lipsei de educare!

Ma rog, este mult de expus, insa ceea ce mi se pare hilar la sustinatorii religiei este nonsalanta cu care se arunca in orice discutie contradictorie fara a avea cele mai elementare notiuni despre subiect. Pentru ei, toate raspunsurile vin din cartea lor preferata (biblia) insa majoritatea dintre ei habar n-au despre consiliu de la Nicea, despre inscrierile gnostice, despre felul in care sarbatorile crestine au fost atent "mutate" pentru a face crestinismul mai usor de "inghitit"! Pana nici termeniul de "satan" (cel ce se opune, in ebraica) nu apartine crestinismului sau catolicismului ci isi are origini asiatice!

Credinciosii refuza auto-educarea, refuza orice dovada care ar darama zidul minciunii creeat de religie in fata propriilor ochi! Cred ca motivul principal al acestui comportament este firea slaba si frica de a pierde acel ultim strop de alinare si speranta (cei drept, desarta) intr-un ajutor mirific.

A fost foarte usor pentru religie intr-o perioada in care Pamantul era insasi centrul Universului! Acum insa, se descopera cate o planeta nou aproximativ in fiecare luna, s-a descoperit chiar si o planeta a carei atmosfera este extrem de apropiata de a noastra!

Ma intreb cu ce "povesti" o sa mai vina religia si adeptii ei, cand cercetatorii vor anunta descoperirea vietii (chiar si la nivel de bacterii) pe o alta planeta sau corp ceresc!

Religia: o metoda de control, foarte necesara insa datorita potentialului sau imens de a aduce comfort si usurare mintilor superstitioase!

"Dumnezeu exista doar pentru cei care au nevoie de el!" - Freud

+Quote Post
kenya1974
mesaj Nov 1 2012, 04:01 PM
Mesaj #28

Membru
**

Postari: 56
Inscris: 27-October 12
Utilizatorul numarul: 31 969

[quote name='ateu' date='Dec 16 2010, 07:52 AM' post='143772']
Credinciosii refuza auto-educarea, refuza orice dovada care ar darama zidul minciunii creeat de religie in fata propriilor ochi! Cred ca motivul principal al acestui comportament este firea slaba si frica de a pierde acel ultim strop de alinare si speranta (cei drept, desarta) intr-un ajutor mirific.
A/quote]

Ai perfecta dreptate,munca mea se desfasoara intr-un spatiu unde am de-a face cu persoane titrate(au diplome,titluri,grade-tot tacamul)nu pot fi acuzate de lipsa de educatie,cu toate astea,fiind crescute intr-un mediu toxic-religios,obisnuite cu toate obiceiurile astea absurde-nu speli duminica,nici de sarbatori,faci pomeni,spovedanii,impartasanii,acatiste,etc....Persoanele astea nu accepta nici sa discute la rece despre credinta,refuza dialogul -cu brutalitate uneori.Prind priviri rautacioase,incarcate de ranchiuna,pare ca le iau ceva care le place,un drog.
Parintii mei,oameni deschisi la cap recunosc ca nu cred in ceea ce spune biserica,nici in ritualurile ei penibile,cu toate acestea nu vor sa fie de acord cu mine ca am ales sa nu fac nicio nunta,ca daca voi avea un copil nu-l voi boteza,ca daca mor vreau sa merg la crematoriu.....Pentru mine,cea mai mare izbanda a fost cand m-am simtit libera,cand mi s-a limpezit creierul,cand am constientizat cat de bine poti trai,si cat de repede poti evolua atunci cand scapi de superstitii,cand te simti un simplu om-fiinta rationala,stapana pe alegerile tale.
Nu-mi place denumirea de "ateu"-nu vreau sa ma incadreze nimeni in nicio minoritate,in nicio categorie.
Catalogarea asta o fac fix ....oizii care nu se pot impaca cu gandul ca mai exista si fiinte pe lumea asta care nu se tem de toate gogoritele bisericii si care traiesc bine merci fara sa-i trazneasca.....

Aceasta postare a fost editata de kenya1974: Nov 1 2012, 04:02 PM

+Quote Post
Vizitator_toma.
mesaj Nov 1 2012, 07:06 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (kenya1974 @ Nov 1 2012, 04:01 PM) *
Ai perfecta dreptate,munca mea se desfasoara intr-un spatiu unde am de-a face cu persoane titrate(au diplome,titluri,grade-tot tacamul)nu pot fi acuzate de lipsa de educatie,cu toate astea,fiind crescute intr-un mediu toxic-religios,obisnuite cu toate obiceiurile astea absurde-nu speli duminica,nici de sarbatori,faci pomeni,spovedanii,impartasanii,acatiste,etc....Persoanele astea nu accepta nici sa discute la rece despre credinta,refuza dialogul -cu brutalitate uneori.Prind priviri rautacioase,incarcate de ranchiuna,pare ca le iau ceva care le place,un drog.
Parintii mei,oameni deschisi la cap recunosc ca nu cred in ceea ce spune biserica,nici in ritualurile ei penibile,cu toate acestea nu vor sa fie de acord cu mine ca am ales sa nu fac nicio nunta,ca daca voi avea un copil nu-l voi boteza,ca daca mor vreau sa merg la crematoriu.....Pentru mine,cea mai mare izbanda a fost cand m-am simtit libera,cand mi s-a limpezit creierul,cand am constientizat cat de bine poti trai,si cat de repede poti evolua atunci cand scapi de superstitii,cand te simti un simplu om-fiinta rationala,stapana pe alegerile tale.
Nu-mi place denumirea de "ateu"-nu vreau sa ma incadreze nimeni in nicio minoritate,in nicio categorie.
Catalogarea asta o fac fix ....oizii care nu se pot impaca cu gandul ca mai exista si fiinte pe lumea asta care nu se tem de toate gogoritele bisericii si care traiesc bine merci fara sa-i trazneasca.....

Felicitari, sa-ti fie de bine!
Aici nu te eticheteaza nimeni, fixoizii se roaga la ora asta, ceilalti sunt dusi sa se bucure de viata asta scurta, unica si rationala.
Deci n-a mai ramas nimeni pe aici...

+Quote Post
kenya1974
mesaj Nov 2 2012, 06:09 PM
Mesaj #30

Membru
**

Postari: 56
Inscris: 27-October 12
Utilizatorul numarul: 31 969

Citeaza (toma @ Nov 1 2012, 07:06 PM) *
Felicitari, sa-ti fie de bine!
Aici nu te eticheteaza nimeni, fixoizii se roaga la ora asta, ceilalti sunt dusi sa se bucure de viata asta scurta, unica si rationala.
Deci n-a mai ramas nimeni pe aici...

Multumesc pt.felicitari-chiar daca nu sunt reale......daca toata lumea a plecat-dumneata ce mai cauti pe aici sa-mi citesti si sa te indignezi de comentariile mele.Cam asa fac si colegele mele cand nu au nimic inteligent a spune.

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th November 2019 - 03:57 PM